St. George

Half Marathon

Overall Finish List

January 16, 2016


Results By Stride Racing strideracing.com
                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
      1    Ben Van Beekum                    North Ogden  UT      5840    31   M       1 Overall           1:12:08.1   1:12:08.3      0:00.2      5:30/M
      2    Brian Summers                     Sandy  UT            5791    29   M       2 Overall           1:15:25.5   1:15:25.9      0:00.3      5:45/M
      3    Shi-Quan Nettingham               Las Vegas  NV        5594    21   M       3 Overall           1:15:28.6   1:15:29.9      0:01.3      5:45/M
      4    Michael Stutz                     Rexburg  ID          5790    24   M       1 20-24             1:15:39.2   1:15:39.4      0:00.2      5:46/M
      5    Daniel Howell                     Logan  UT            5366    25   M       1 25-29             1:17:03.5   1:17:05.7      0:02.1      5:53/M
      6    Craig Green                       Sandy  UT            5299    42   M       1 40-44             1:17:23.0   1:17:24.1      0:01.0      5:54/M
      7    James Holt                        Washington  UT       1875    41   M       2 40-44             1:18:44.8   1:18:45.9      0:01.0      6:00/M
      8    Jacob Howell                      Logan  UT            5365    29   M       2 25-29             1:19:10.1   1:19:13.0      0:02.8      6:02/M
      9    Amber Green                       St. George  UT       5301    35   F       1 Overall           1:19:11.0   1:19:12.2      0:01.2      6:02/M
     10    Mckay Bird                        Ivins  UT            5069    30   M       1 30-34             1:20:05.5   1:20:05.8      0:00.3      6:07/M
     11    Preston Gardner                   Centerville  UT      5286    38   M       1 35-39             1:20:05.7   1:20:08.3      0:02.6      6:07/M
     12    Emily Barrett                     Provo  UT            5041    20   F       2 Overall           1:20:20.7   1:20:23.3      0:02.6      6:08/M
     13    Carrie Jube                       Provo  UT            5428    22   F       3 Overall           1:22:24.2   1:22:26.7      0:02.5      6:17/M
     14    Fili el chingon Hernández         Las Vegas  NV        5342    34   M       2 30-34             1:22:53.4   1:22:54.1      0:00.7      6:19/M
     15    Brandon Borget                    Springville  UT      5079    23   M       2 20-24             1:23:27.4   1:23:29.3      0:01.9      6:22/M
     16    Katie Guisinger                   St. George  UT       5304    36   F       1 35-39             1:25:11.8   1:25:13.6      0:01.7      6:30/M
     17    Dan Kerns                         South Ogden  UT      5439    57   M       1 55-59             1:26:26.8   1:26:28.7      0:01.9      6:36/M
     18    Paul L. Peterson                  Orem  UT             5638    45   M       1 45-49             1:26:33.9   1:26:35.4      0:01.4      6:36/M
     19    John Beckstrand                   St George  UT        5051    39   M       2 35-39             1:27:31.4   1:27:33.3      0:01.8      6:41/M
     20    Aaron Foy                         West Jordan  UT      5266    39   M       3 35-39             1:27:40.8   1:27:45.2      0:04.4      6:41/M
     21    Roberto Piedra                    Hurricane  UT        5651    38   M       4 35-39             1:28:20.8   1:28:21.0      0:00.1      6:44/M
     22    Michael Rice                      Tooele  UT           5907    26   M       3 25-29             1:28:20.9   1:28:28.4      0:07.5      6:44/M
     23    Hattie Hutchings                  Spanish Fork  UT     5382    38   F       2 35-39             1:28:48.1   1:28:51.4      0:03.3      6:46/M
     24    David Robinson                    Salt Lake City  UT   5694    23   M       3 20-24             1:28:51.3   1:28:57.1      0:05.8      6:47/M
     25    Paeton Murdock                    South Jordan  UT     5576    17   M       1 15-19             1:28:57.7   1:28:59.6      0:01.8      6:47/M
     26    Marc Rosello                      Slc  UT              5707    44   M       3 40-44             1:29:35.9   1:29:45.6      0:09.7      6:50/M
     27    Kendall Wimmer                    Lehi  UT             5887    51   M       1 50-54             1:29:55.9   1:30:01.6      0:05.6      6:52/M
     28    vance brown                       saratoga springs  U  5104    27   M       4 25-29             1:30:04.1   1:30:09.1      0:05.0      6:52/M
     29    Joshua Schliesser                 St. George  UT       5725    34   M       3 30-34             1:30:22.9   1:30:28.2      0:05.2      6:54/M
     30    Alison Bryan                      Las Vegas  NV        5107    40   F       1 40-44             1:30:47.5   1:30:52.4      0:04.8      6:55/M
     31    Sergio Ibarra                     Las Vegas  NV        5386    51   M       2 50-54             1:30:48.2   1:30:49.6      0:01.3      6:56/M
     32    Heidi Madsen                      Layton  UT           5501    25   F       1 25-29             1:30:56.8   1:30:59.5      0:02.7      6:56/M
     33    Michael Powell                    Herriaman  UT        5660    41   M       4 40-44             1:30:57.3   1:31:00.2      0:02.9      6:56/M
     34    Lloyd Hansen                      Salt Lake City  UT   5313    67   M       1 65-69             1:31:23.3   1:31:28.3      0:05.0      6:58/M
     35    John Nelson                       Tooele  UT           5590    34   M       4 30-34             1:31:43.4   1:31:50.4      0:06.9      7:00/M
     36    Douglas Smith                     Clinton  UT          5759    37   M       5 35-39             1:31:58.9   1:32:08.3      0:09.3      7:01/M
     37    Dan Bott                          Springville  UT      5085    36   M       6 35-39             1:32:05.2   1:32:09.0      0:03.8      7:01/M
     38    Will Hatch                        Beaver  UT           5329    30   M       5 30-34             1:32:18.0   1:32:27.1      0:09.1      7:02/M
     39    Rachel Cieslewicz                 St. George  UT       5149    36   F       3 35-39             1:32:22.0   1:32:23.4      0:01.3      7:03/M
     40    Joe Allen                         Leeds  UT            5013    31   M       6 30-34             1:32:39.2   1:33:27.7      0:48.4      7:04/M
     41    Ryan Duckworth                    Washington  UT       5221    40   M       5 40-44             1:32:42.2   1:33:55.2      1:13.0      7:04/M
     42    Ross Decker                       St. George  UT       5196    56   M       2 55-59             1:32:44.6   1:33:28.4      0:43.7      7:04/M
     43    Robert Nelson                     South Ogden  UT      5589    41   M       6 40-44             1:32:45.2   1:32:48.4      0:03.2      7:04/M
     44    Andrew King                       Ephraim  UT          5445    22   M       4 20-24             1:32:57.6   1:33:12.7      0:15.1      7:05/M
     45    Rob Wilcox                        West Point  UT       5874    52   M       3 50-54             1:33:08.0   1:33:14.7      0:06.7      7:06/M
     46    Sean Smith                        Salt Lake City  UT   5762    45   M       2 45-49             1:33:10.6   1:33:24.4      0:13.8      7:06/M
     47    Jacob Stimpson                    Salt Lake City  UT   5782    31   M       7 30-34             1:33:16.0   1:33:23.0      0:07.0      7:07/M
     48    aubrey johnson                    Washington  UT       5415    33   F       1 30-34             1:33:16.3   1:33:25.6      0:09.3      7:07/M
     49    Myron Bouwhuis                    West Point  UT       5086    42   M       7 40-44             1:33:58.5   1:34:05.4      0:06.9      7:10/M
     50    Mark Holland                      Park City  UT        5351    59   M       3 55-59             1:33:59.3   1:34:08.0      0:08.7      7:10/M
     51    Amber Muhlestein                                       5924    26   F       2 25-29             1:34:04.5   1:34:08.2      0:03.6      7:11/M
     52    Amy Thornquist                    Sandy  UT            5812    43   F       2 40-44             1:34:17.9   1:34:31.4      0:13.4      7:12/M
     53    Ryan Kelly                        Grantsville  UT      5435    39   M       7 35-39             1:34:19.6   1:34:23.8      0:04.2      7:12/M
     54    Kris Lundell                      South Jordan  UT     5489    51   M       4 50-54             1:34:42.6   1:34:45.8      0:03.1      7:13/M
     55    Lesa Stewart                      St George  UT        5906    48   F       1 45-49             1:34:52.3   1:34:54.5      0:02.1      7:14/M
     56    Justin Phillips                   Saint George  UT     5646    21   M       5 20-24             1:35:01.6   1:35:16.2      0:14.5      7:15/M
     57    Terry Stockdale                   Henderson  NV        5783    62   M       1 60-64             1:35:08.0   1:35:20.2      0:12.1      7:15/M
     58    Rick Porter                       West Point  UT       5656    39   M       8 35-39             1:35:17.1   1:35:24.5      0:07.4      7:16/M
     59    Bruce Richards                    Cedar hills  UT      5685    51   M       5 50-54             1:35:19.1   1:35:32.5      0:13.4      7:16/M
     60    Hannah Alexander                  Salt Lake City  UT   5010    24   F       1 20-24             1:35:21.4   1:35:27.8      0:06.3      7:16/M
     61    Makenzie Whimple                  Spring Creek  NV     5862    19   F       1 15-19             1:35:30.8   1:35:42.4      0:11.6      7:17/M
     62    Stephen Clark                     Salt Lake City  UT   5152    56   M       4 55-59             1:35:37.3   1:36:03.9      0:26.6      7:18/M
     63    Nate Bundy                        Washington  UT       5113    34   M       8 30-34             1:36:09.3   1:36:14.3      0:04.9      7:20/M
     64    Holly Johnston                    Ashton  ID           5418    38   F       4 35-39             1:36:16.6   1:36:27.0      0:10.3      7:21/M
     65    Allison Robbins                   West Jordan  UT      5688    34   F       2 30-34             1:36:20.1   1:36:32.4      0:12.2      7:21/M
     66    Paul Naylor                       Las Vegas  NV        5579    30   M       9 30-34             1:36:21.0   1:37:04.0      0:43.0      7:21/M
     67    Scott Allen                       Mapleton  UT         5012    49   M       3 45-49             1:36:50.4   1:36:59.0      0:08.5      7:23/M
     68    Dave Nasal                        St. George  UT       5578    38   M       9 35-39             1:37:06.1   1:37:58.3      0:52.2      7:24/M
     69    Cheris Erickson                   Bluffdale  UT        5243    43   F       3 40-44             1:37:13.6   1:37:25.3      0:11.6      7:25/M
     70    Dane Cobb                         Las Vegas  NV        5160    14   M       1 11-14             1:37:19.4   1:37:27.4      0:07.9      7:25/M
     71    Roma Cachito                      Las Vegas  NV        5119    42   M       8 40-44             1:37:21.5   1:37:23.7      0:02.2      7:26/M
     72    Sean Jones                        Taylorsville  UT     5424    45   M       4 45-49             1:37:44.2   1:37:56.7      0:12.4      7:27/M
     73    Julia Holland                     Park City  UT        5352    55   F       1 55-59             1:37:51.6   1:37:59.8      0:08.1      7:28/M
     74    Ryan Price                        Wellsville  UT       5662    41   M       9 40-44             1:37:59.0   1:38:08.5      0:09.5      7:28/M
     75    Nicole Hurst                      Saint George  UT     5381    45   F       2 45-49             1:38:09.6   1:38:12.5      0:02.8      7:29/M
     76    Chad Burt                         Sandy  UT            5114    51   M       6 50-54             1:38:12.8   1:38:22.0      0:09.2      7:29/M
     77    Kim Kapinos                       West Jordan  UT      5432    38   F       5 35-39             1:38:17.7   1:38:29.7      0:11.9      7:30/M
     78    Cragun Liston                     Pleasant View  UT    5484    22   M       6 20-24             1:38:32.9   1:38:45.2      0:12.3      7:31/M
     79    Dave Merrill                      Ogden  UT            5538    43   M      10 40-44             1:38:51.8   1:39:10.1      0:18.2      7:32/M
     80    Mark Dalley                       Pleasant Grove  UT   5179    56   M       5 55-59             1:39:01.6   1:39:07.1      0:05.5      7:33/M
     81    Sandy Hulet                       Cedar City  UT       5373    35   F       6 35-39             1:39:15.2   1:39:25.6      0:10.4      7:34/M
     82    Brian Nicholson                   Ogden  UT            5598    46   M       5 45-49             1:39:20.1   1:39:46.9      0:26.8      7:35/M
     83    Brian McCoy                       Santa Clara  UT      5904    46   M       6 45-49             1:39:21.1   1:39:30.6      0:09.5      7:35/M
     84    Curtis Evans                      So Jordan  UT        5245    53   M       7 50-54             1:39:41.9   1:39:52.2      0:10.3      7:36/M
     85    Sarah Skeem                       St George  UT        5744    33   F       3 30-34             1:39:41.9   1:39:52.2      0:10.3      7:36/M
     86    Jason Mager                       Harrisville  UT      5502    40   M      11 40-44             1:39:53.4   1:40:11.0      0:17.6      7:37/M
     87    Stephen Langston                  Plain City  UT       5462    36   M      10 35-39             1:39:55.0   1:40:16.3      0:21.3      7:37/M
     88    Alyse Nelson                      Provo  UT            5591    20   F       2 20-24             1:40:02.6   1:40:18.0      0:15.4      7:38/M
     89    Shaylee LeFevre                   Manti  UT            5477    20   F       3 20-24             1:40:05.6   1:40:09.6      0:03.9      7:38/M
     90    Tyler Axtell                      Hyde Park  UT        5028    20   M       7 20-24             1:40:06.3   1:40:12.1      0:05.8      7:38/M
     91    B.j. Leonard                      Herriman  UT         5920    42   M      12 40-44             1:40:08.6   1:40:18.1      0:09.5      7:38/M
     92    Kelli Foster                      Washington  UT       5264    42   F       4 40-44             1:40:16.0   1:40:29.0      0:12.9      7:39/M
     93    Koby Hubbs                        Fairview  UT         5369    42   M      13 40-44             1:40:16.9   1:40:28.8      0:11.8      7:39/M
     94    Kaisa Rogers                      Cedar city  UT       5701    22   F       4 20-24             1:40:45.0   1:41:26.5      0:41.5      7:41/M
     95    Steve Minagil                     Las Vegas  NV        5554    64   M       2 60-64             1:40:54.1   1:41:07.3      0:13.1      7:42/M
     96    Carver Wilcox                     West Point  UT       5875    16   M       2 15-19             1:41:03.0   1:41:23.5      0:20.5      7:42/M
     97    Jeremy Bramwell                   Surprise  AZ         5091    33   M      10 30-34             1:41:12.4   1:41:26.5      0:14.1      7:43/M
     98    Kim Wilkey                        Herriman  UT         5878    49   M       7 45-49             1:41:47.6   1:42:21.7      0:34.1      7:46/M
     99    LeRoy Nielson                     Price  UT            5602    54   M       8 50-54             1:41:52.2   1:42:03.6      0:11.3      7:46/M
    100    Vaunette Coache                   Las Vegas  NV        5159    54   F       1 50-54             1:42:05.8   1:42:21.8      0:15.9      7:47/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    101    Chris Salcido                     St. George  UT       5719    35   M      11 35-39             1:42:12.7   1:42:20.9      0:08.1      7:48/M
    102    Kally Squire                      Highland  UT         5775    36   F       7 35-39             1:42:15.5   1:42:24.0      0:08.4      7:48/M
    103    Adam DeWaal                       Slc  UT              5212    50   M       9 50-54             1:42:21.2   1:42:33.7      0:12.4      7:48/M
    104    Nicole Finlinson                  St George  UT        5253    31   F       4 30-34             1:42:28.1   1:42:32.0      0:03.8      7:49/M
    105    Michele Snow                      Cedar Hills  UT      5766    47   F       3 45-49             1:42:30.2   1:42:51.1      0:20.8      7:49/M
    106    Michael Spencer                   Spanish Fork  UT     5774    41   M      14 40-44             1:42:50.2   1:44:08.8      1:18.6      7:51/M
    107    Steven Somers                     Draper  UT           5767    38   M      12 35-39             1:42:59.5   1:43:38.4      0:38.9      7:51/M
    108    Annie Osmond                      Highland  UT         5611    30   F       5 30-34             1:43:11.1   1:43:19.6      0:08.5      7:52/M
    109    Steve Seckinger                   Kamas  UT            5731    48   M       8 45-49             1:43:11.7   1:43:22.4      0:10.7      7:52/M
    110    Amy Leiseth                       Herriman  UT         5478    43   F       5 40-44             1:43:12.1   1:43:25.7      0:13.6      7:52/M
    111    Lindsay Palmer                    Ashton  ID           5615    38   F       8 35-39             1:43:18.0   1:43:29.5      0:11.5      7:53/M
    112    Brenda Cude                       Ashton  ID           5172    37   F       9 35-39             1:43:18.3   1:43:29.4      0:11.1      7:53/M
    113    Brent Bonham                      Draper  UT           5076    62   M       3 60-64             1:43:29.7   1:43:46.0      0:16.2      7:54/M
    114    Jamie Meacham                     Lehi  UT             5532    35   F      10 35-39             1:43:46.6   1:44:20.7      0:34.1      7:55/M
    115    Patrick Hendrickson               Lehi  UT             5338    28   M       5 25-29             1:43:51.0   1:44:07.7      0:16.7      7:55/M
    116    Richard Spence                    Tooele  UT           5771    28   M       6 25-29             1:43:54.9   1:44:04.4      0:09.4      7:56/M
    117    Kimberly Hunt                                          5202    36   F      11 35-39             1:44:01.1   1:44:12.2      0:11.1      7:56/M
    118    Dan Kapetanov                     Centerville  UT      5431    54   M      10 50-54             1:44:02.5   1:44:09.5      0:07.0      7:56/M
    119    melissa coles                     south jordan  UT     5161    30   F       6 30-34             1:44:08.7   1:44:26.2      0:17.5      7:57/M
    120    Jacob Houston                     Lehi  UT             5360    12   M       2 11-14             1:44:10.5   1:44:20.2      0:09.6      7:57/M
    121    Curtis Madsen                     Layton  UT           5500    54   M      11 50-54             1:44:15.9   1:44:33.5      0:17.6      7:57/M
    122    Kallee Nielsen                    Bountiful  UT        5600    35   F      12 35-39             1:44:16.2   1:44:29.8      0:13.6      7:57/M
    123    Andrea Christensen                Saratoga Springs  U  5148    34   F       7 30-34             1:44:16.6   1:44:29.9      0:13.3      7:57/M
    124    Brian Houston                     Lehi  UT             5359    39   M      13 35-39             1:44:19.0   1:44:29.5      0:10.5      7:57/M
    125    Rose Lowry                        Lehi  UT             5488    30   F       8 30-34             1:44:19.4   1:45:07.2      0:47.7      7:57/M
    126    Bethany Ericksen                  Salem  UT            5242    36   F      13 35-39             1:44:29.7   1:44:38.8      0:09.1      7:58/M
    127    Linda Kreyling                    Ivins  UT            5453    44   F       6 40-44             1:44:42.6   1:44:47.6      0:05.0      7:59/M
    128    Brooklyn Hanks                    Provo  UT            5309    21   F       5 20-24             1:44:43.9   1:45:25.5      0:41.5      7:59/M
    129    Isaiah Spencer                    Henderson  NV        5772    34   M      11 30-34             1:45:08.3   1:45:21.7      0:13.4      8:01/M
    130    Matthew DuBois                    Lehi  UT             5220    33   M      12 30-34             1:45:26.8   1:45:46.3      0:19.4      8:03/M
    131    Kade Roth                         Provo  UT            5710    22   M       8 20-24             1:45:31.9   1:45:47.6      0:15.7      8:03/M
    132    Jared Despain                     Las Vegas  NV        5209    39   M      14 35-39             1:45:33.2   1:47:03.4      1:30.2      8:03/M
    133    Jenecee Gallacher                 St George  UT        5284    22   F       6 20-24             1:45:42.7   1:46:28.2      0:45.4      8:04/M
    134    Dan Kurek                         Anaheim  CA          5456    54   M      12 50-54             1:45:46.2   1:46:29.3      0:43.1      8:04/M
    135    Marci Wood                        Brigham city  UT     5894    32   F       9 30-34             1:45:51.0   1:46:09.2      0:18.2      8:04/M
    136    Tamarynn Bennett                  Pleasant Grove  UT   5060    33   F      10 30-34             1:45:53.2   1:46:04.9      0:11.7      8:05/M
    137    Paton Whimple                     Spring Creek  NV     5863    45   M       9 45-49             1:46:00.4   1:46:11.4      0:11.0      8:05/M
    138    Rylee Chilcote                    Kaysville  UT        5143    19   M       3 15-19             1:46:03.1   1:46:17.2      0:14.1      8:05/M
    139    Mark Kappos                       Ogden  UT            5433    55   M       6 55-59             1:46:06.7   1:46:08.6      0:01.9      8:06/M
    140    Sheppard Sonntag                  Woodland Hills  UT   5768    17   M       4 15-19             1:46:14.8   1:46:43.3      0:28.5      8:06/M
    141    Julie Chipman                     Lehi  UT             5147    41   F       7 40-44             1:46:14.9   1:46:35.0      0:20.0      8:06/M
    142    Sherie Whimple                    Spring Creek  NV     5864    45   F       4 45-49             1:46:19.6   1:46:36.5      0:16.9      8:07/M
    143    Jasmine Callister                 Provo  UT            5120    23   F       7 20-24             1:46:22.1   1:46:36.8      0:14.6      8:07/M
    144    Kelli Stephenson                  Riverton  UT         5779    41   F       8 40-44             1:46:24.4   1:46:37.7      0:13.3      8:07/M
    145    Doug Froelich                     St George  UT        5277    51   M      13 50-54             1:46:24.6   1:46:37.9      0:13.2      8:07/M
    146    Bill Miller                       Riverton  UT         5549    36   M      15 35-39             1:46:25.5   1:46:37.9      0:12.3      8:07/M
    147    Lisa Nelson                       Alpine  UT           5582    47   F       5 45-49             1:46:30.9   1:46:39.1      0:08.2      8:07/M
    148    Kellon Izatt                      Ephraim  UT          5388    22   M       9 20-24             1:46:31.0   1:46:36.6      0:05.6      8:07/M
    149    Will Carnell                      Murray  UT           5127    17   M       5 15-19             1:46:48.9   1:47:09.2      0:20.2      8:09/M
    150    Heather Jenson                    Vineyard  UT         5399    33   F      11 30-34             1:46:52.8   1:47:09.7      0:16.8      8:09/M
    151    Adrian Toledo                     Logan  UT            5816    44   M      15 40-44             1:46:55.9   1:47:08.4      0:12.4      8:09/M
    152    Mckenzie Mauigoa                  Alpine  UT           5517    29   F       3 25-29             1:46:57.3   1:47:05.5      0:08.1      8:09/M
    153    Maria Massey                      Syracuse  UT         5516    32   F      12 30-34             1:46:57.4   1:47:07.5      0:10.1      8:09/M
    154    Lauren Bond                       Dammeron Valley  UT  5074    21   F       8 20-24             1:47:07.0   1:47:22.0      0:14.9      8:10/M
    155    Stephanie Harwood                 Washington  UT       5327    36   F      14 35-39             1:47:09.2   1:48:01.5      0:52.3      8:10/M
    156    Allen Porter                      West Point  UT       5657    16   M       6 15-19             1:47:09.8   1:47:30.3      0:20.5      8:10/M
    157    Cera Edgley                       Washington  UT       5232    31   F      13 30-34             1:47:10.4   1:48:02.8      0:52.3      8:10/M
    158    Keri Dodge                        Las Vegas  NV        5214    39   F      15 35-39             1:47:14.8   1:47:34.3      0:19.5      8:11/M
    159    Aimee Harmon                      Herriman  UT         5321    33   F      14 30-34             1:47:15.2   1:48:10.9      0:55.7      8:11/M
    160    Mark H. Caron                     Payson  UT           5128    36   M      16 35-39             1:47:20.8   1:47:24.9      0:04.0      8:11/M
    161    Shane Wood                        Herriman  UT         5895    29   M       7 25-29             1:47:21.9   1:47:37.9      0:16.0      8:11/M
    162    Ken Spence                        Tooele  UT           5770    60   M       4 60-64             1:47:27.6   1:47:51.0      0:23.3      8:12/M
    163    Stephanie Reinicke                Stansbury Park  UT   5678    48   F       6 45-49             1:47:27.7   1:47:50.9      0:23.2      8:12/M
    164    Paul Atwood                       Logan  UT            5026    22   M      10 20-24             1:47:29.8   1:48:09.0      0:39.2      8:12/M
    165    Jamie Kreyling                    Ivins  UT            5452    47   M      10 45-49             1:47:38.7   1:47:44.7      0:05.9      8:13/M
    166    Mike Evans                        St George  UT        5246    34   M      13 30-34             1:47:45.2   1:48:23.0      0:37.8      8:13/M
    167    Lance Higbee                      Las Vegas  NV        5345    30   M      14 30-34             1:47:54.8   1:48:21.9      0:27.0      8:14/M
    168    Branon Dowding                    St. George  UT       5217    37   M      17 35-39             1:47:55.4   1:48:03.0      0:07.6      8:14/M
    169    Jordan Bankhead                   Logan  UT            5035    23   M      11 20-24             1:48:22.6   1:49:25.1      1:02.4      8:16/M
    170    Lynne Taylor                      Logan  UT            5802    20   F       9 20-24             1:48:22.9   1:49:24.8      1:01.9      8:16/M
    171    Richard Dumo                      Henderson  NV        5223    45   M      11 45-49             1:48:23.7   1:48:38.2      0:14.4      8:16/M
    172    Staci Hildenbrand                 Vacaville  CA        5346    43   F       9 40-44             1:48:27.9   1:48:44.2      0:16.3      8:16/M
    173    Jim Howard                        Idaho Falls  ID      5363    46   M      12 45-49             1:48:34.1   1:48:59.1      0:25.0      8:17/M
    174    Erin Talcott                      Oswego  NY           5796    37   F      16 35-39             1:48:36.3   1:48:48.6      0:12.3      8:17/M
    175    JaNae Yeager                      Park city  UT        5900    43   F      10 40-44             1:48:40.9   1:49:14.7      0:33.7      8:17/M
    176    Ryan Harmon                       Herriman  UT         5322    36   M      18 35-39             1:48:48.0   1:50:01.9      1:13.9      8:18/M
    177    Seth Kramer                       Wilton Manors  FL    5451    34   M      15 30-34             1:48:49.9   1:49:10.7      0:20.7      8:18/M
    178    Tanner Smith                      Saint George  UT     5752    33   M      16 30-34             1:48:55.9   1:50:06.8      1:10.9      8:18/M
    179    TJ Smith                          South Jordan  UT     5753    34   M      17 30-34             1:48:56.3   1:50:06.7      1:10.4      8:19/M
    180    Kurtis Dallinga                   Herriman  UT         5180    40   M      16 40-44             1:49:04.2   1:49:46.0      0:41.7      8:19/M
    181    Andrew Peterson                   Salt Lake City  UT   5641    38   M      19 35-39             1:49:05.1   1:49:47.4      0:42.2      8:19/M
    182    Andrea Martinez                   Midvale  UT          5922    37   F      17 35-39             1:49:09.9   1:49:47.0      0:37.0      8:20/M
    183    Alicia Perry                      Salt Lake City  UT   5634    40   F      11 40-44             1:49:14.4   1:49:51.2      0:36.8      8:20/M
    184    Alissa Alger                      Spanish Fork  UT     5011    38   F      18 35-39             1:49:17.2   1:49:56.0      0:38.8      8:20/M
    185    Cary Malmrose                     Sandy  UT            5504    59   M       7 55-59             1:49:17.8   1:50:37.5      1:19.6      8:20/M
    186    Lauri Marshall                    Panguitch  UT        5509    40   F      12 40-44             1:49:18.6   1:49:29.0      0:10.3      8:20/M
    187    Toni Zaugg                        Spanish Fork  UT     5901    33   F      15 30-34             1:49:22.4   1:49:34.6      0:12.2      8:21/M
    188    Eddie Gaul                        Murray  UT           5289    46   M      13 45-49             1:49:31.1   1:49:52.9      0:21.8      8:21/M
    189    Bret Beckstead                    West valley city  U  5049    54   M      14 50-54             1:49:34.3   1:50:03.6      0:29.2      8:21/M
    190    Kandi Rasmussen                   Sandy  UT            5673    57   F       2 55-59             1:49:35.0   1:50:03.5      0:28.5      8:22/M
    191    Tom Telford                       Mountain Green  UT   5807    38   M      20 35-39             1:49:36.4   1:50:32.1      0:55.6      8:22/M
    192    Suzy Cannon                       Kaysville  UT        5123    50   F       2 50-54             1:49:36.4   1:50:37.7      1:01.2      8:22/M
    193    Samaya Shuput                     Washington  UT       5740    26   F       4 25-29             1:49:39.1   1:50:22.5      0:43.3      8:22/M
    194    Nephi Gibson                      Rexburg  ID          5291    42   M      17 40-44             1:49:39.5   1:50:04.1      0:24.5      8:22/M
    195    John Hansen                       Holladay  UT         5317    24   M      12 20-24             1:49:42.1   1:49:55.8      0:13.6      8:22/M
    196    Kambree Robinson                  North Salt Lake  UT  5693    21   F      10 20-24             1:49:43.0   1:50:15.4      0:32.4      8:22/M
    197    Amy Rosevear                      Sandy  UT            5708    35   F      19 35-39             1:49:52.0   1:50:14.3      0:22.2      8:23/M
    198    Jennifer Brown                    Malad City  ID       5100    44   F      13 40-44             1:49:58.7   1:50:21.4      0:22.7      8:23/M
    199    Trevor Jenson                     Vineyard  UT         5398    34   M      18 30-34             1:50:02.1   1:50:19.0      0:16.9      8:24/M
    200    Traci Hansen                      Slc  UT              5312    46   F       7 45-49             1:50:06.7   1:50:20.1      0:13.4      8:24/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    201    Chad Robison                      Draper  UT           5695    51   M      15 50-54             1:50:09.6   1:50:24.3      0:14.6      8:24/M
    202    Frank Hammann                     Las Vegas  NV        5308    71   M       1 70-74             1:50:12.8   1:50:18.3      0:05.5      8:24/M
    203    Celes Lima                        Las Vegas  NV        5481    32   M      19 30-34             1:50:14.0   1:50:16.8      0:02.7      8:25/M
    204    David Wiehe                       Salt Lake City  UT   5873    41   M      18 40-44             1:50:23.5   1:51:04.1      0:40.6      8:25/M
    205    Chris Raver                       Saratoga Springs  U  5674    38   M      21 35-39             1:50:24.9   1:51:13.2      0:48.3      8:25/M
    206    Lisa Clarke                       Malad City  ID       5154    33   F      16 30-34             1:50:32.6   1:50:55.4      0:22.8      8:26/M
    207    Skyler Rowley                     Santaquin  UT        5713    22   M      13 20-24             1:50:36.6   1:50:50.8      0:14.2      8:26/M
    208    Jedidiah Robison                  Riverton  UT         5697    35   M      22 35-39             1:50:46.8   1:51:01.3      0:14.5      8:27/M
    209    Blake Nelson                      Murray  UT           5586    33   M      20 30-34             1:50:48.4   1:51:16.1      0:27.7      8:27/M
    210    Joshua Orfanos                    Las Vegas  NV        5610    30   M      21 30-34             1:50:50.0   1:51:08.5      0:18.4      8:27/M
    211    shawna dennis                     kaysville  UT        5204    31   F      17 30-34             1:50:52.6   1:51:10.6      0:17.9      8:27/M
    212    Gene King                         St George  UT        5442    57   M       8 55-59             1:50:56.4   1:51:16.2      0:19.7      8:28/M
    213    Katherine Jett                    Provo  UT            5403    22   F      11 20-24             1:51:01.4   1:51:32.4      0:30.9      8:28/M
    214    Lisa Dudley                       Riverton  UT         5222    53   F       3 50-54             1:51:02.9   1:51:17.3      0:14.4      8:28/M
    215    John Widtfeldt                    Auburn  PA           5872    59   M       9 55-59             1:51:03.5   1:51:33.8      0:30.3      8:28/M
    216    Tom Davis                         Salt Lake City  UT   5187    62   M       5 60-64             1:51:03.8   1:51:11.3      0:07.4      8:28/M
    217    Rachel Moody                      Herriman  UT         5559    35   F      20 35-39             1:51:06.9   1:51:24.9      0:18.0      8:28/M
    218    Bryson Anderson                                        5921    39   M      23 35-39             1:51:07.6   1:51:37.6      0:29.9      8:29/M
    219    Aaron Toone                       Provo  UT            5817    23   M      14 20-24             1:51:10.1   1:51:25.9      0:15.8      8:29/M
    220    Eileen Glenn                      St George  UT        5546    65   F       1 65-69             1:51:14.8   1:51:22.2      0:07.4      8:29/M
    221    Sue Barney                        Hatch  UT            5040    42   F      14 40-44             1:51:20.6   1:51:31.7      0:11.0      8:30/M
    222    Jen Fralick                       Henderson  NV        5267    40   F      15 40-44             1:51:22.4   1:51:38.4      0:15.9      8:30/M
    223    Chris Bennett                     Henderson  NV        5059    41   M      19 40-44             1:51:22.8   1:51:39.0      0:16.2      8:30/M
    224    Sara Phillips                     Payson  UT           5918    18   F       2 15-19             1:51:24.3   1:51:45.0      0:20.6      8:30/M
    225    Kerstin Bishop                    SLC  UT              5071    39   F      21 35-39             1:51:25.0   1:51:57.1      0:32.1      8:30/M
    226    Benjamin Hugo                     Salt Lake City  UT   5372    24   M      15 20-24             1:51:26.1   1:52:59.8      1:33.6      8:30/M
    227    Brooke Starkey                    Spanish Fork  UT     5777    14   F       1 11-14             1:51:28.0   1:51:48.2      0:20.2      8:30/M
    228    Kelly Nielsen                     Spanish Fork  UT     5599    49   M      14 45-49             1:51:29.4   1:51:48.3      0:18.8      8:30/M
    229    Shelby Sorensen                   Provo  UT            5769    22   F      12 20-24             1:51:31.3   1:51:45.9      0:14.5      8:30/M
    230    Nathan Nelson                     Lehi  UT             5588    39   M      24 35-39             1:51:40.2   1:52:07.8      0:27.6      8:31/M
    231    Matthew Ricci                     Provo  UT            5682    25   M       8 25-29             1:51:40.6   1:51:56.0      0:15.3      8:31/M
    232    Kally Ricci                       Provo  UT            5683    23   F      13 20-24             1:51:40.9   1:51:56.4      0:15.4      8:31/M
    233    Rebecca Thorpe                    American Fork  UT    5813    25   F       5 25-29             1:51:46.0   1:52:14.4      0:28.4      8:32/M
    234    Kenyon Smith                      Logan  UT            5761    22   M      16 20-24             1:51:46.1   1:52:14.4      0:28.2      8:32/M
    235    Patrick Hendrickson               Highland  UT         5339    56   M      10 55-59             1:51:48.2   1:52:05.3      0:17.0      8:32/M
    236    Seth Porter                       Riverton  UT         5655    40   M      20 40-44             1:51:54.8   1:52:28.4      0:33.5      8:32/M
    237    Anne Moyes                        Provo  UT            5919    24   F      14 20-24             1:51:55.4   1:53:03.8      1:08.3      8:32/M
    238    Ashley Anderson                   Provo  UT            5019    30   F      18 30-34             1:51:59.7   1:53:41.7      1:41.9      8:33/M
    239    Robert Maxfield                   Draper  UT           5520    53   M      16 50-54             1:52:02.9   1:52:35.5      0:32.6      8:33/M
    240    Dyanna Wallace                    Ogden  UT            5850    41   F      16 40-44             1:52:10.0   1:52:23.2      0:13.1      8:33/M
    241    Ryan Peterson                     Las Vegas  NV        5639    41   M      21 40-44             1:52:31.8   1:52:38.3      0:06.5      8:35/M
    242    Peter DeBry                       Henderson  NV        5192    47   M      15 45-49             1:52:31.8   1:52:38.1      0:06.2      8:35/M
    243    Adam Johnson                      St George  UT        5413    43   M      22 40-44             1:52:36.2   1:53:02.2      0:26.0      8:35/M
    244    Josh Beckstrand                   Washington  UT       5052    16   M       7 15-19             1:52:41.3   1:53:51.4      1:10.1      8:36/M
    245    Brett Cheney                      Seattle  WA          5141    28   M       9 25-29             1:52:44.7   1:53:46.4      1:01.7      8:36/M
    246    Carl Rasmusen                     St. George  UT       5672    58   M      11 55-59             1:52:45.2   1:53:38.3      0:53.0      8:36/M
    247    Benjamin VanLehn                  St. George  UT       5843    38   M      25 35-39             1:52:49.2   1:53:22.0      0:32.8      8:36/M
    248    Cari Richards                     St. George  UT       5686    42   F      17 40-44             1:52:52.3   1:53:17.7      0:25.4      8:37/M
    249    Stephanie Houtz                   Harrisville  UT      5361    29   F       6 25-29             1:52:55.1   1:53:14.9      0:19.8      8:37/M
    250    Alesha Hill                       Phoenix  AZ          5347    41   F      18 40-44             1:52:58.4   1:53:32.6      0:34.1      8:37/M
    251    Rachael Johnson                   Evanston  WY         5409    26   F       7 25-29             1:53:05.8   1:53:11.6      0:05.8      8:38/M
    252    Randy Snarr                       South Jordan  UT     5764    50   M      17 50-54             1:53:06.2   1:53:17.4      0:11.2      8:38/M
    253    Hayley Hill                       Phoenix  AZ          5348    16   F       3 15-19             1:53:07.8   1:53:43.3      0:35.4      8:38/M
    254    Amber Green                       Sandy  UT            5300    31   F      19 30-34             1:53:13.5   1:53:54.9      0:41.3      8:38/M
    255    Bryan Wulfenstein                 Pahrump  NV          5898    30   M      22 30-34             1:53:17.6   1:53:41.5      0:23.9      8:38/M
    256    David Adamson                     South Bend  IN       5004    52   M      18 50-54             1:53:23.9   1:53:52.6      0:28.6      8:39/M
    257    Ashley Uthe                       Spearfish  SD        5837    28   F       8 25-29             1:53:24.0   1:54:03.6      0:39.6      8:39/M
    258    Chad Simmons                      Herriman  UT         5741    47   M      16 45-49             1:53:24.6   1:53:58.9      0:34.3      8:39/M
    259    Erika Winegar                     Salt Lake City  UT   5888    38   F      22 35-39             1:53:26.7   1:53:44.0      0:17.3      8:39/M
    260    Joni Hansen                       Sandy  UT            5311    54   F       4 50-54             1:53:27.4   1:53:59.1      0:31.6      8:39/M
    261    Eric Mortensen                    Nephi  UT            5567    36   M      26 35-39             1:53:41.3   1:54:41.8      1:00.4      8:40/M
    262    Suzanne Wulfenstein               Pahrump  NV          5899    28   F       9 25-29             1:53:43.8   1:54:07.2      0:23.3      8:40/M
    263    Chad Perry                        Las Vegas  NV        5636    40   M      23 40-44             1:53:49.7   1:54:02.5      0:12.7      8:41/M
    264    Bret Gallacher                    Farmington  UT       5283    49   M      17 45-49             1:53:58.5   1:54:20.7      0:22.1      8:42/M
    265    Brooklyn Messer                   Cedar City  UT       5540    16   F       4 15-19             1:53:59.8   1:54:24.0      0:24.2      8:42/M
    266    Mark Vosti                        Draper  UT           5846    47   M      18 45-49             1:54:02.9   1:54:34.7      0:31.8      8:42/M
    267    Megan Borrowman                   St. George  UT       5082    29   F      10 25-29             1:54:03.2   1:54:28.0      0:24.8      8:42/M
    268    Diana Telford                     Spanish Fork  UT     5808    38   F      23 35-39             1:54:05.6   1:54:26.8      0:21.1      8:42/M
    269    Amanda Leslie                     Washington  UT       5480    23   F      15 20-24             1:54:24.1   1:55:33.1      1:08.9      8:44/M
    270    Tina Willson                      Salt Lake City  UT   5885    36   F      24 35-39             1:54:31.1   1:54:58.9      0:27.7      8:44/M
    271    Jennifer Miller                   Panguitch  UT        5547    41   F      19 40-44             1:54:31.8   1:54:43.0      0:11.2      8:44/M
    272    Colleen Rue                       Cedar City  UT       5714    37   F      25 35-39             1:54:37.3   1:55:01.2      0:23.8      8:45/M
    273    michelle putnam                   south jordan  UT     5670    45   F       8 45-49             1:54:37.3   1:55:01.3      0:24.0      8:45/M
    274    Wyatt Martineau                   Surprise  AZ         5513    13   M       3 11-14             1:55:06.1   1:55:44.1      0:38.0      8:47/M
    275    Todd Hine                         Las Vegas  NV        5350    49   M      19 45-49             1:55:07.0   1:55:43.3      0:36.3      8:47/M
    276    Eva Beagley                       St George  UT        5046    22   F      16 20-24             1:55:12.0   1:56:00.5      0:48.5      8:47/M
    277    Troy Nelson                       St George  UT        5593    46   M      20 45-49             1:55:16.6   1:55:37.4      0:20.8      8:48/M
    278    Heidi Bryant                      Draper  UT           5108    33   F      20 30-34             1:55:18.1   1:56:51.9      1:33.7      8:48/M
    279    Robin Lyman                       St. George  UT       5496    31   F      21 30-34             1:55:19.3   1:56:10.2      0:50.9      8:48/M
    280    Cathie Carlson                    Sandy  UT            5126    59   F       3 55-59             1:55:23.5   1:55:52.5      0:28.9      8:48/M
    281    Carole Ann Higa                   Waipahu  HI          5343    53   F       5 50-54             1:55:35.3   1:56:11.5      0:36.1      8:49/M
    282    Jackson Jones                     St. George  UT       5420    22   M      17 20-24             1:55:38.5   1:56:08.4      0:29.9      8:49/M
    283    Todd Jacobi                       Carmel  IN           5391    53   M      19 50-54             1:55:39.1   1:55:59.4      0:20.2      8:49/M
    284    Meggin Kennedy                    Draper  UT           5436    41   F      20 40-44             1:55:59.8   1:56:43.9      0:44.1      8:51/M
    285    Sarah Neary                       Hyrum  UT            5580    22   F      17 20-24             1:56:07.0   1:56:44.6      0:37.6      8:51/M
    286    Derek Benson                      Las Vegas  NV        5062    26   M      10 25-29             1:56:10.0   1:56:35.4      0:25.4      8:52/M
    287    Steve Barton                      Elmo  UT             5042    67   M       2 65-69             1:56:11.4   1:56:50.5      0:39.1      8:52/M
    288    Rex Carter                        Layton  UT           5131    74   M       2 70-74             1:56:13.1   1:56:18.0      0:04.9      8:52/M
    289    Jason Henry                       Magna  UT            5340    45   M      21 45-49             1:56:17.9   1:56:57.4      0:39.4      8:52/M
    290    Alan Barnes                       Ivins  UT            5037    60   M       6 60-64             1:56:21.2   1:56:54.4      0:33.2      8:52/M
    291    Steven Rupe                       Layton  UT           5716    35   M      27 35-39             1:56:27.0   1:56:33.2      0:06.2      8:53/M
    292    Katie DeMille                     Hurricane  UT        5200    35   F      26 35-39             1:56:27.3   1:56:47.0      0:19.7      8:53/M
    293    Sarah Egnew                       Bountiful  UT        5235    38   F      27 35-39             1:56:29.7   1:56:56.4      0:26.7      8:53/M
    294    Jessica Egnew                     Bountiful  UT        5236    17   F       5 15-19             1:56:29.8   1:56:56.3      0:26.5      8:53/M
    295    Greg Brown                        Murray  UT           5099    63   M       7 60-64             1:56:36.4   1:57:04.1      0:27.7      8:54/M
    296    Scott Dance                       Provo  UT            5181    23   M      18 20-24             1:56:41.0   1:57:23.5      0:42.5      8:54/M
    297    Kayana Kane                       North Las Vegas  NV  5430    17   F       6 15-19             1:56:41.7   1:56:56.7      0:14.9      8:54/M
    298    Bradley Shupe                     Salt Lake City  UT   5738    39   M      28 35-39             1:56:44.0   1:57:32.8      0:48.8      8:54/M
    299    Glen Phillips                     Sandy  UT            5645    68   M       3 65-69             1:56:44.1   1:58:11.9      1:27.7      8:54/M
    300    Gary Goold                        Delta  UT            5296    62   M       8 60-64             1:56:44.3   1:57:16.1      0:31.8      8:54/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    301    Jason Peterson                    North Las Vegas  NV  5640    44   M      24 40-44             1:56:51.6   1:57:49.2      0:57.6      8:55/M
    302    Calleen Spencer                   Spanish Fork  UT     5773    40   F      21 40-44             1:56:55.2   1:58:13.8      1:18.5      8:55/M
    303    Janelle Case                      Saratoga Springs  U  5134    33   F      22 30-34             1:57:05.4   1:57:36.5      0:31.0      8:56/M
    304    Michelle Smith                    Fairview  UT         5758    39   F      28 35-39             1:57:06.5   1:57:26.2      0:19.7      8:56/M
    305    Jim Hutchings                     St George  UT        5383    70   M       3 70-74             1:57:16.0   1:58:57.1      1:41.1      8:57/M
    306    Mikalla Cheney                    Seattle  WA          5140    29   F      11 25-29             1:57:20.7   1:58:21.8      1:01.0      8:57/M
    307    Don Perry                         West Jordan  UT      5635    73   M       4 70-74             1:57:27.2   1:57:58.3      0:31.1      8:58/M
    308    Brett Mortensen                   Nephi  UT            5568    35   M      29 35-39             1:57:33.2   1:57:57.5      0:24.2      8:58/M
    309    Robin Nielson                     Bluffdale  UT        5601    54   F       6 50-54             1:57:33.6   1:58:07.5      0:33.8      8:58/M
    310    Micci Bracken                     St. George  UT       5088    44   F      22 40-44             1:57:33.8   1:58:31.9      0:58.0      8:58/M
    311    Holly Keenan                      St. George  UT       5434    52   F       7 50-54             1:57:34.7   1:58:32.4      0:57.6      8:58/M
    312    Phil Adent                        Santa Clara  UT      5006    59   M      12 55-59             1:57:36.4   1:58:17.7      0:41.2      8:58/M
    313    Dave Carter                       Lindon  UT           5132    34   M      23 30-34             1:57:39.1   1:57:45.7      0:06.6      8:58/M
    314    Dixie Madsen                      Layton  UT           5499    51   F       8 50-54             1:57:40.5   1:57:58.5      0:17.9      8:59/M
    315    David Crouch                      West Point  UT       5169    32   M      24 30-34             1:57:43.1   1:59:01.4      1:18.2      8:59/M
    316    Canon Millett                     Herriman  UT         5552    10   M       1  1-10             1:57:46.3   1:58:48.7      1:02.4      8:59/M
    317    Anna-Catherine Hansen             Holladay  UT         5319    23   F      18 20-24             1:57:46.5   1:58:00.7      0:14.1      8:59/M
    318    Brad Millett                      Herriman  UT         5551    35   M      30 35-39             1:57:46.9   1:58:48.7      1:01.8      8:59/M
    319    Amanda King                       Salt Lake City  UT   5443    27   F      12 25-29             1:57:48.9   1:58:42.1      0:53.2      8:59/M
    320    Steven Kleinlein                  Saint George  UT     5446    52   M      20 50-54             1:57:58.3   1:58:47.8      0:49.4      9:00/M
    321    Troy Glover                       Mesa  AZ             5293    52   M      21 50-54             1:58:05.0   1:58:29.6      0:24.5      9:00/M
    322    Trudi Stilson                     St George  UT        5781    52   F       9 50-54             1:58:07.9   1:59:05.8      0:57.9      9:01/M
    323    Jarred Houck                      Clinton  UT          5356    24   M      19 20-24             1:58:08.7   1:59:26.5      1:17.8      9:01/M
    324    David Sam                         Vernal  UT           5721    56   M      13 55-59             1:58:10.5   1:59:59.4      1:48.9      9:01/M
    325    Elizabeth Richardi                Page  AZ             5684    26   F      13 25-29             1:58:22.5   1:59:27.1      1:04.6      9:02/M
    326    Carrie Mayne                      Salt Lake City  UT   5522    41   F      23 40-44             1:58:33.1   1:59:32.9      0:59.7      9:03/M
    327    Allen Inskeep                     Salt Lake City  UT   5387    47   M      22 45-49             1:58:33.5   1:59:33.6      1:00.1      9:03/M
    328    Tonya Hutchison                   St George  UT        5384    44   F      24 40-44             1:58:36.7   1:58:48.8      0:12.0      9:03/M
    329    Peggy Knudsen                     Sandy  UT            5448    55   F       4 55-59             1:58:38.3   1:59:54.5      1:16.2      9:03/M
    330    Ted Densley                       Eagle Mountain  UT   5206    54   M      22 50-54             1:58:39.9   1:59:21.5      0:41.6      9:03/M
    331    Shauna Camilleri                  Salt Lake City  UT   5121    48   F       9 45-49             1:58:45.8   2:00:03.1      1:17.3      9:03/M
    332    Meredith Snarr                    South Jordan  UT     5763    34   F      23 30-34             1:58:47.2   1:59:42.3      0:55.0      9:04/M
    333    Cory Frandsen                     Slc  UT              5272    50   M      23 50-54             1:58:48.8   2:00:06.1      1:17.2      9:04/M
    334    Melissa Willie                    Cedar Hills  UT      5884    51   F      10 50-54             1:58:52.3   1:59:38.0      0:45.6      9:04/M
    335    Elsha Stockseth                   South Weber  UT      5785    32   F      24 30-34             1:58:52.8   1:59:37.5      0:44.6      9:04/M
    336    Chad Nicholls                     South Jordan  UT     5597     0   M       1  0- 0             1:58:58.8   1:59:44.3      0:45.5      9:04/M
    337    Sarah Collins                     Orem  UT             5162    23   F      19 20-24             1:59:01.6   1:59:51.4      0:49.8      9:05/M
    338    Tanya Mann                        Philadelphia  PA     5506    35   F      29 35-39             1:59:04.6   1:59:52.6      0:48.0      9:05/M
    339    Kirsten Ford                      Preston  ID          5260    23   F      20 20-24             1:59:08.8   1:59:45.6      0:36.7      9:05/M
    340    Eldon M Jenson Jr                 Fruit Heights  UT    5400    54   M      24 50-54             1:59:09.2   1:59:36.4      0:27.2      9:05/M
    341    Jeff Grimshaw                     Philadelphia  PA     5302    47   M      23 45-49             1:59:10.1   1:59:58.8      0:48.6      9:05/M
    342    Brett Johnson                     Pleasant Grove  UT   5407    52   M      25 50-54             1:59:11.6   1:59:45.2      0:33.6      9:05/M
    343    Michelle Rasmusen                 St. George  UT       5671    56   F       5 55-59             1:59:19.4   2:00:08.7      0:49.2      9:06/M
    344    Ellie Beatty                      La Verkin  UT        5047    31   F      25 30-34             1:59:21.5   2:00:03.6      0:42.0      9:06/M
    345    Wendy Phillips                    Saint George  UT     5642    39   F      30 35-39             1:59:23.7   1:59:44.4      0:20.7      9:06/M
    346    Tyler Phillips                    Saint George  UT     5643    15   M       8 15-19             1:59:23.7   1:59:44.0      0:20.3      9:06/M
    347    Kaitlyn Linford                   Kaysville  UT        5482    28   F      14 25-29             1:59:25.0   2:00:11.2      0:46.2      9:07/M
    348    Cory Maxfield                     Holladay  UT         5519    57   F       6 55-59             1:59:27.8   1:59:48.9      0:21.1      9:07/M
    349    Andrew LeCheminant                Logan  UT            5472    27   M      11 25-29             1:59:34.4   2:00:21.6      0:47.2      9:07/M
    350    Heidi Wilkinson                   Salem  UT            5880    39   F      31 35-39             1:59:38.9   1:59:56.3      0:17.4      9:08/M
    351    Heidi Cloward                     Salem  UT            5158    40   F      25 40-44             1:59:39.1   1:59:56.3      0:17.1      9:08/M
    352    McKay Jensen                      St George  UT        5394    19   M       9 15-19             1:59:40.6   2:00:17.6      0:36.9      9:08/M
    353    Michael Fenton                    Slc  UT              5250    34   M      25 30-34             1:59:43.1   2:00:29.8      0:46.7      9:08/M
    354    Matthew Gadd                      South Jordan  UT     5282    41   M      25 40-44             1:59:43.8   2:00:24.5      0:40.6      9:08/M
    355    Tiffany Hansen                    Mesquite  NV         5318    43   F      26 40-44             1:59:46.9   2:00:54.0      1:07.1      9:08/M
    356    Lowell Hawkes                     Pocatello  ID        5331    73   M       5 70-74             1:59:53.8   2:00:12.9      0:19.1      9:09/M
    357    Ashley Fischer                    Logan  UT            5255    21   F      21 20-24             1:59:56.9   2:00:34.4      0:37.5      9:09/M
    358    jaron tuttle                      Herriaman  UT        5832    31   M      26 30-34             1:59:59.9   2:00:36.5      0:36.5      9:09/M
    359    Sheridan DeBry                    Henderson  NV        5193    17   F       7 15-19             2:00:00.0   2:00:06.6      0:06.5      9:09/M
    360    Lori Wilmer                       Mount Laurel  NJ     5886    33   F      26 30-34             2:00:03.3   2:00:30.2      0:26.8      9:09/M
    361    Morgan Landgren                   Salt Lake City  UT   5460    23   F      22 20-24             2:00:06.4   2:00:59.3      0:52.9      9:10/M
    362    Baylie Miller                     Saint George  UT     5545    20   F      23 20-24             2:00:10.6   2:00:34.7      0:24.1      9:10/M
    363    Heather Sawdey                    Minniapolis  MN      5723    39   F      32 35-39             2:00:17.3   2:00:46.2      0:28.9      9:10/M
    364    Crickett Willardsen               Orem  UT             5882    49   F      10 45-49             2:00:32.2   2:01:38.8      1:06.6      9:12/M
    365    Mindi Jeppson                     Sandy  UT            5402    39   F      33 35-39             2:00:48.3   2:01:29.3      0:41.0      9:13/M
    366    Samuel Thompson                   McCall  ID           5810    29   M      12 25-29             2:00:49.7   2:01:34.7      0:45.0      9:13/M
    367    Lindsey Hatch                     Salt Lake City  UT   5328    29   F      15 25-29             2:00:49.8   2:01:35.4      0:45.6      9:13/M
    368    Aari Lyijynen                     Salt Lake City  UT   5494    20   F      24 20-24             2:00:52.0   2:01:45.1      0:53.1      9:13/M
    369    Richard Hepworth                  Cedar City  UT       5341    44   M      26 40-44             2:00:53.6   2:01:01.3      0:07.7      9:13/M
    370    Anna Jorgensen                    Orem  UT             5427    41   F      27 40-44             2:00:55.8   2:01:35.1      0:39.3      9:13/M
    371    David Child                       St George  UT        5145    60   M       9 60-64             2:00:59.2   2:02:16.0      1:16.8      9:14/M
    372    Julie Brown                       Las Vegas  NV        5101    38   F      34 35-39             2:01:05.8   2:02:10.5      1:04.6      9:14/M
    373    Lori Walker                       Murray  UT           5849    56   F       7 55-59             2:01:11.9   2:01:15.1      0:03.2      9:15/M
    374    Kevin Eaton                       St George  UT        5231    58   M      14 55-59             2:01:13.4   2:01:57.0      0:43.5      9:15/M
    375    Morgan Laycock                    .  .                 5470    16   F       8 15-19             2:01:17.5   2:01:49.4      0:31.8      9:15/M
    376    Canon DeGracie                    Eagle Mountain  UT   5197    15   M      10 15-19             2:01:22.0   2:02:13.8      0:51.7      9:15/M
    377    Jaime Urmston                     Bakersfield  CA      5835    40   F      28 40-44             2:01:22.3   2:02:14.9      0:52.5      9:15/M
    378    Michael Urmston                   Bakersfield  CA      5836    43   M      27 40-44             2:01:22.5   2:02:14.7      0:52.1      9:15/M
    379    Melissa Borget                    Lehi  UT             5080    31   F      27 30-34             2:01:25.6   2:02:10.3      0:44.6      9:16/M
    380    Collette Pulley                   American Fork  UT    5667    43   F      29 40-44             2:01:29.2   2:02:08.7      0:39.4      9:16/M
    381    Laura Williams                                         5914    39   F      35 35-39             2:01:51.7   2:02:15.7      0:24.0      9:18/M
    382    Susan Mitchell                    Las Vegas  NV        5557    47   F      11 45-49             2:01:56.8   2:02:35.3      0:38.5      9:18/M
    383    Kyle Fischer                      Logan  UT            5256    26   M      13 25-29             2:02:00.3   2:02:39.8      0:39.4      9:18/M
    384    Kacey Stowell                     Parowan  UT          5788    41   F      30 40-44             2:02:04.3   2:03:00.4      0:56.0      9:19/M
    385    Meagan Johnston                   St. George  UT       5419    32   F      28 30-34             2:02:10.7   2:03:00.6      0:49.9      9:19/M
    386    Robbie Ford                       Elberta  UT          5259    44   F      31 40-44             2:02:24.0   2:03:24.7      1:00.6      9:20/M
    387    Ciara Ford                        Elberta  UT          5258    15   F       9 15-19             2:02:24.5   2:03:24.7      1:00.2      9:20/M
    388    Vanessa Kruczynski                Las Vegas  NV        5454    38   F      36 35-39             2:02:36.7   2:03:41.5      1:04.8      9:21/M
    389    Kim Atkin                         Mapleton  UT         5025    37   F      37 35-39             2:02:36.7   2:02:55.5      0:18.7      9:21/M
    390    deedee ford                       Preston  ID          5262    48   F      12 45-49             2:02:37.1   2:03:13.4      0:36.3      9:21/M
    391    Joseph Shimanek                   Cedar Hills  UT      5912    45   M      24 45-49             2:02:39.5   2:04:28.2      1:48.6      9:21/M
    392    Catherine Hatch                   Salt Lake City  UT   5330    35   F      38 35-39             2:02:48.2   2:03:34.3      0:46.0      9:22/M
    393    Milinda Walch                     Alamo  NV            5847    33   F      29 30-34             2:02:49.5   2:03:16.1      0:26.6      9:22/M
    394    Elizabeth Dayton                  Elk Ridge  UT        5189    46   F      13 45-49             2:02:49.7   2:03:18.7      0:28.9      9:22/M
    395    Larry Howard                      Salt Lake City  UT   5362    48   M      25 45-49             2:02:56.7   2:02:56.7                  9:23/M
    396    Darrell Lutey                     Las Vegas  NV        5492    50   M      26 50-54             2:02:58.2   2:03:28.5      0:30.2      9:23/M
    397    Ashley Cranney                    Taylorsville  UT     5168    31   F      30 30-34             2:02:58.8   2:03:34.7      0:35.8      9:23/M
    398    Megan Rowley                      Taylorsville  UT     5712    33   F      31 30-34             2:02:58.9   2:03:34.9      0:35.9      9:23/M
    399    Michael Shields                   Washington  UT       5736    30   M      27 30-34             2:03:02.1   2:03:06.8      0:04.6      9:23/M
    400    stacey lokovic                    West Point  UT       5487    39   F      39 35-39             2:03:06.4   2:03:41.0      0:34.6      9:23/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    401    Jeremy lokovic                    West Point  UT       5486    40   M      28 40-44             2:03:07.0   2:03:41.3      0:34.3      9:23/M
    402    Tanya Martinez                    Clovis  CA           5514    48   F      14 45-49             2:03:16.4   2:03:47.1      0:30.6      9:24/M
    403    Cabot Murdock                     South Jordan  UT     5926    49   M      26 45-49             2:03:18.7   2:03:55.7      0:37.0      9:24/M
    404    Paul Buck                         Las Vegas  NV        5109    61   M      10 60-64             2:03:24.7   2:04:06.5      0:41.8      9:25/M
    405    Kauri Smith                       Hurricane  UT        5756    16   F      10 15-19             2:03:29.8   2:03:55.5      0:25.6      9:25/M
    406    Bailee Hawkins                    Spanish Fork  UT     5332    26   F      16 25-29             2:03:46.4   2:04:31.1      0:44.7      9:26/M
    407    Brad Rhead                        Ogden  UT            5680    50   M      27 50-54             2:03:56.2   2:04:04.7      0:08.4      9:27/M
    408    Brady Mortensen                   Nephi  UT            5569    35   M      31 35-39             2:04:07.1   2:04:31.2      0:24.1      9:28/M
    409    Melissa Brown                     Saratoga Springs  U  5102    40   F      32 40-44             2:04:19.8   2:04:43.1      0:23.3      9:29/M
    410    Amy Jenson                        Fruit Heights  UT    5397    49   F      15 45-49             2:04:31.6   2:04:58.8      0:27.2      9:30/M
    411    Alyssa Johnson                    .  .                 5414    16   F      11 15-19             2:04:40.1   2:05:12.7      0:32.6      9:31/M
    412    Brennan Smeltzer                  Lehi  UT             5751    15   M      11 15-19             2:04:48.2   2:05:29.4      0:41.1      9:31/M
    413    Brian Griggs                                           5909    48   M      27 45-49             2:04:49.5   2:05:48.8      0:59.3      9:31/M
    414    Heidi Porter                      Santa Clara  UT      5653    30   F      32 30-34             2:04:51.8   2:05:28.9      0:37.0      9:31/M
    415    Morgan McGowan                    Las Vegas  NV        5529    44   F      33 40-44             2:04:52.3   2:05:07.8      0:15.4      9:31/M
    416    Justin Bandley                    St. George  UT       5034    43   M      29 40-44             2:04:55.6   2:06:09.0      1:13.3      9:32/M
    417    Andy Leany                                             5923    37   M      32 35-39             2:04:56.0   2:06:08.7      1:12.7      9:32/M
    418    Evan Tree                         Sandy  UT            5829    52   M      28 50-54             2:05:02.8   2:05:29.2      0:26.4      9:32/M
    419    Shirlee Webb                      Highland  UT         5857    64   F       1 60-64             2:05:04.6   2:05:16.1      0:11.4      9:32/M
    420    Doug Wells                        Santa Clara  UT      5861    75   M       1 75-99             2:05:08.9   2:05:45.6      0:36.6      9:33/M
    421    Greg Denning                      South Jordan  UT     5203    51   M      29 50-54             2:05:19.5   2:06:48.4      1:28.8      9:34/M
    422    Rashelle Kupfer                   Nsl  UT              5455    37   F      40 35-39             2:05:23.2   2:05:24.1      0:00.8      9:34/M
    423    Kristine Jordan                   Cottonwood Heights   5425    46   F      16 45-49             2:05:31.6   2:05:59.1      0:27.5      9:34/M
    424    Kari Slade                        Murray  UT           5748    47   F      17 45-49             2:05:32.3   2:06:21.6      0:49.3      9:35/M
    425    Mike Rosner                       Ogden  UT            5709    70   M       6 70-74             2:05:35.2   2:06:04.2      0:29.0      9:35/M
    426    Ralph Clingan                     Saint George  UT     5157    58   M      15 55-59             2:05:37.5   2:05:57.0      0:19.4      9:35/M
    427    Kaitlyn Frandsen                  Provo  UT            5271    20   F      25 20-24             2:05:51.5   2:06:33.6      0:42.0      9:36/M
    428    Sarah Scott                       Salt Lake City  UT   5730    31   F      33 30-34             2:06:09.3   2:07:20.1      1:10.7      9:37/M
    429    Kathryn Rorke                     Brooklyn  NY         5706    32   F      34 30-34             2:06:09.6   2:07:20.1      1:10.4      9:37/M
    430    David Boring                      Florence  MT         5081    62   M      11 60-64             2:06:26.7   2:07:36.4      1:09.6      9:39/M
    431    Kevin Ziperstein                  Syracuse  UT         5903    57   M      16 55-59             2:06:30.9   2:07:14.6      0:43.6      9:39/M
    432    Garrett Despain                   West Jordan  UT      5210    26   M      14 25-29             2:06:36.4   2:08:07.2      1:30.7      9:39/M
    433    Jaythan Cunico                    Lehi  UT             5173    21   M      20 20-24             2:06:37.2   2:07:15.2      0:37.9      9:39/M
    434    Kara McAffee                      Idaho Falls  ID      5523    30   F      35 30-34             2:06:56.5   2:08:17.2      1:20.7      9:41/M
    435    Caitlin Besler                    Holladay  UT         5067    26   F      17 25-29             2:06:57.5   2:07:58.4      1:00.8      9:41/M
    436    Gerald Dunlop                     Holladay  UT         5225    37   M      33 35-39             2:07:00.3   2:07:13.5      0:13.2      9:41/M
    437    Jeremy Anderson                   Kamas Utah  UT       5017    41   M      30 40-44             2:07:05.0   2:08:32.0      1:27.0      9:42/M
    438    Angela Sumsion                    Woods Cross  UT      5792    40   F      34 40-44             2:07:12.5   2:08:07.9      0:55.4      9:42/M
    439    Jacob Shimanek                    Orem  UT             5737    44   M      31 40-44             2:07:18.3   2:08:05.6      0:47.2      9:43/M
    440    Randy Whitelaw                    Cedar City  UT       5868    35   M      34 35-39             2:07:28.3   2:07:46.9      0:18.6      9:43/M
    441    Tara Whitelaw                     Cedar City  UT       5867    35   F      41 35-39             2:07:29.5   2:07:47.0      0:17.5      9:43/M
    442    Michael Higa                      Waipahu  HI          5344    56   M      17 55-59             2:07:41.9   2:08:17.6      0:35.7      9:44/M
    443    Mimi Jackson                      Sandy  UT            5389    52   F      11 50-54             2:07:44.6   2:09:03.0      1:18.3      9:45/M
    444    Lynn Coble                        St George  UT        5548    66   F       2 65-69             2:07:44.8   2:07:52.7      0:07.9      9:45/M
    445    Joel Beckstrand                   Washington  UT       5050    45   M      28 45-49             2:07:48.6   2:09:00.1      1:11.4      9:45/M
    446    Elizabeth Swalberg                Highland  UT         5794    39   F      42 35-39             2:07:49.9   2:08:20.6      0:30.6      9:45/M
    447    Paul Howell                       Washington  UT       5367    41   M      32 40-44             2:07:52.7   2:08:44.0      0:51.3      9:45/M
    448    Elliot Morris                     Stansbury Park  UT   5566    62   M      12 60-64             2:07:54.2   2:08:57.6      1:03.4      9:45/M
    449    William Beers                     Clinton  UT          5054    37   M      35 35-39             2:08:09.2   2:08:51.5      0:42.3      9:46/M
    450    Amanda Horvath                    Saint George  UT     5355    28   F      18 25-29             2:08:16.4   2:08:21.0      0:04.5      9:47/M
    451    Randall Paul                      St George  UT        5623    53   M      30 50-54             2:08:17.5   2:08:39.4      0:21.8      9:47/M
    452    Jason Shafer                      St. George  UT       5733    39   M      36 35-39             2:08:26.7   2:09:26.9      1:00.2      9:48/M
    453    Jared Elison                      Washington  UT       5238    47   M      29 45-49             2:08:26.7   2:09:26.8      1:00.0      9:48/M
    454    Mary Nelson                       Eagle Mountain  UT   5585    30   F      36 30-34             2:08:28.3   2:09:23.2      0:54.8      9:48/M
    455    Shelli Simmons                    Herriman  UT         5742    47   F      18 45-49             2:08:30.6   2:09:05.4      0:34.7      9:48/M
    456    Shanna Frost                      Orderville  UT       5278    51   F      12 50-54             2:08:37.4   2:08:53.8      0:16.4      9:49/M
    457    Annette Salgado                   Springville  UT      5720    50   F      13 50-54             2:08:44.7   2:09:02.6      0:17.8      9:49/M
    458    Eileen Benavidez                  Murray  UT           5058    54   F      14 50-54             2:08:46.9   2:09:45.5      0:58.6      9:49/M
    459    Breanna Opdahl                    Santa Clara  UT      5609    23   F      26 20-24             2:08:50.3   2:09:53.6      1:03.3      9:50/M
    460    Shania Hurst                      Hurricane  UT        5379    20   F      27 20-24             2:08:53.7   2:09:56.0      1:02.2      9:50/M
    461    Tanisha Jensen                    St. George  UT       5396    35   F      43 35-39             2:08:56.4   2:09:11.9      0:15.5      9:50/M
    462    April Steck                       Riverton  UT         5778    44   F      35 40-44             2:08:57.3   2:09:14.4      0:17.0      9:50/M
    463    Mikey Nelson                      St. George  UT       5592    35   M      37 35-39             2:09:01.1   2:09:53.9      0:52.8      9:50/M
    464    Quinton Farmer                    Sandy  UT            5248    32   M      28 30-34             2:09:01.9   2:10:02.8      1:00.8      9:50/M
    465    Deborah A Carter                  Sandy  UT            5133    53   F      15 50-54             2:09:02.2   2:09:37.5      0:35.2      9:51/M
    466    Abraham Pack                      Eagle Mountain  UT   5614    33   M      29 30-34             2:09:09.5   2:10:10.2      1:00.7      9:51/M
    467    Monnica Skinner                   orem  UT             5746    47   F      19 45-49             2:09:33.6   2:10:24.4      0:50.8      9:53/M
    468    Corey Skinner                     orem  UT             5745    47   M      30 45-49             2:09:34.3   2:10:24.3      0:50.0      9:53/M
    469    Karissa Garr                      Las Vegas  NV        5288    29   F      19 25-29             2:09:35.9   2:10:18.1      0:42.2      9:53/M
    470    Bryan Tew                         Farmington  UT       5809    21   M      21 20-24             2:09:38.2   2:10:30.8      0:52.6      9:53/M
    471    Gloria Garcia                     Cedar City  UT       5285    37   F      44 35-39             2:09:42.5   2:09:44.0      0:01.5      9:54/M
    472    Ashlee Bussari                    Fillmore  UT         5116    27   F      20 25-29             2:09:44.6   2:10:17.6      0:33.0      9:54/M
    473    David Cardall                     Sandy  UT            5124    41   M      33 40-44             2:09:47.3   2:10:05.2      0:17.9      9:54/M
    474    Justin Meyer                      Pocatello  ID        5542    40   M      34 40-44             2:09:48.6   2:10:16.5      0:27.9      9:54/M
    475    Eileen Weierbach                  Ivins  UT            5860    56   F       8 55-59             2:09:53.9   2:10:45.5      0:51.6      9:54/M
    476    Julia Boone                       Washington  UT       5077    37   F      45 35-39             2:09:54.2   2:10:40.9      0:46.6      9:55/M
    477    Nathan Boone                      Washington  UT       5078    42   M      35 40-44             2:09:54.4   2:10:41.2      0:46.8      9:55/M
    478    Donna Dance                       Las Vegas  NV        5182    45   F      20 45-49             2:10:06.5   2:10:58.8      0:52.3      9:55/M
    479    Ashley Egan                       Pahrump  NV          5234    34   F      37 30-34             2:10:07.1   2:10:59.1      0:51.9      9:55/M
    480    Dennis Jensen                     Ivins  UT            5395    67   M       4 65-69             2:10:11.5   2:10:48.0      0:36.5      9:56/M
    481    Tony Pryatel                      Apple Valley  UT     5664    70   M       7 70-74             2:10:12.1   2:10:47.7      0:35.5      9:56/M
    482    Cigi Owens                        Taylorsville  UT     5613    31   F      38 30-34             2:10:31.2   2:11:06.0      0:34.8      9:57/M
    483    Frances Baldwin                   Pleasant Grove  UT   5031    38   F      46 35-39             2:10:40.8   2:11:28.0      0:47.1      9:58/M
    484    Chad Rolfe                        Surprise  AZ         5704    16   M      12 15-19             2:10:44.9   2:11:25.8      0:40.8      9:58/M
    485    Jim Phillips                      Salt Lake City  UT   5648    56   M      18 55-59             2:10:54.0   2:11:40.3      0:46.3      9:59/M
    486    Al Stotzer                        Cranford  NJ         5786    58   M      19 55-59             2:11:01.7   2:12:05.1      1:03.4     10:00/M
    487    Jillesa Anderson                  Lehi  UT             5018    23   F      28 20-24             2:11:04.4   2:11:42.0      0:37.5     10:00/M
    488    Dustin Tollefson                  Saint George  UT     5917    35   M      38 35-39             2:11:05.8   2:11:54.1      0:48.2     10:00/M
    489    Shelby Dahl                       Valencia  CA         5178    28   F      21 25-29             2:11:07.2   2:12:10.8      1:03.5     10:00/M
    490    Trevor Dahl                       Valencia  CA         5177    32   M      30 30-34             2:11:08.4   2:12:11.0      1:02.5     10:00/M
    491    Bryan Patel                       Cottonwood Heights   5622    55   M      20 55-59             2:11:28.0   2:12:14.2      0:46.2     10:02/M
    492    Robert Morrill                    Pleasant Grove  UT   5565    28   M      15 25-29             2:11:31.5   2:12:01.6      0:30.1     10:02/M
    493    Anna Basso                                             5908    28   F      22 25-29             2:11:33.2   2:12:29.3      0:56.1     10:02/M
    494    Tim Roberts                       Cedar City  UT       5689    49   M      31 45-49             2:11:43.8   2:13:29.1      1:45.2     10:03/M
    495    Merissa Tilby                     Payson  UT           5815    20   F      29 20-24             2:11:44.1   2:12:15.7      0:31.6     10:03/M
    496    Mandy Taylor                      St. George  UT       5800    33   F      39 30-34             2:11:50.8   2:12:40.7      0:49.9     10:03/M
    497    Carly Hill                        Orem  UT             5349    23   F      30 20-24             2:11:51.1   2:13:07.2      1:16.0     10:03/M
    498    Megan Poulsen                     Orem  UT             5658    24   F      31 20-24             2:11:51.7   2:13:07.1      1:15.3     10:03/M
    499    Eliza Telford                     Mountain Green  UT   5805    39   F      47 35-39             2:11:52.8   2:12:48.6      0:55.8     10:04/M
    500    Rebecca Walker                    Provo  UT            5848    22   F      32 20-24             2:11:52.8   2:12:23.8      0:30.9     10:04/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    501    Linda DeNure                      Pocatello  ID        5207    58   F       9 55-59             2:11:57.7   2:12:26.1      0:28.3     10:04/M
    502    Jamie Dennison                    Cedar City  UT       5205    35   F      48 35-39             2:11:59.4   2:12:17.9      0:18.4     10:04/M
    503    Dave Davidson                     Herriman  UT         5186    56   M      21 55-59             2:11:59.6   2:12:13.9      0:14.3     10:04/M
    504    Tyler Dastrup                     Orem  UT             5184    25   M      16 25-29             2:12:00.8   2:13:17.3      1:16.5     10:04/M
    505    Alexis Dastrup                    Orem  UT             5183    23   F      33 20-24             2:12:01.8   2:13:17.6      1:15.8     10:04/M
    506    Karen Brown                       Salt Lake City  UT   5103    61   F       2 60-64             2:12:03.7   2:12:32.1      0:28.3     10:04/M
    507    Dale Shupe                        South Jordan  UT     5739    53   M      31 50-54             2:12:09.0   2:12:52.1      0:43.0     10:05/M
    508    Anne Brookes                      San Dimas  CA        5097    28   F      23 25-29             2:12:18.1   2:12:56.5      0:38.3     10:05/M
    509    Brittany Donald                   Alta Loma  CA        5215    29   F      24 25-29             2:12:30.3   2:13:08.8      0:38.5     10:06/M
    510    Stephen Carroll                   Rio Rancho  NM       5129    45   M      32 45-49             2:12:34.3   2:12:52.8      0:18.5     10:07/M
    511    Steve Lang                        Santa Clara  UT      5461    42   M      36 40-44             2:12:39.2   2:13:00.8      0:21.5     10:07/M
    512    Jenna Turner                      Holden  UT           5830    33   F      40 30-34             2:12:39.7   2:13:09.0      0:29.3     10:07/M
    513    Lonnie Hunter                     Draper  UT           5377    52   M      32 50-54             2:12:57.6   2:13:30.6      0:33.0     10:08/M
    514    Katrina Judd                      Las vegas  NV        5429    32   F      41 30-34             2:13:00.5   2:13:41.9      0:41.4     10:09/M
    515    Thomas Condie                     North Ogden  UT      5163    54   M      33 50-54             2:13:04.3   2:14:11.6      1:07.3     10:09/M
    516    Leslie Wilkey                     Salt Lake City  UT   5877    55   F      10 55-59             2:13:21.4   2:14:58.8      1:37.3     10:10/M
    517    David Sheffield                   Salt Lake City  UT   5735    52   M      34 50-54             2:13:21.8   2:14:59.5      1:37.7     10:10/M
    518    Bob Owen                          Joseph  UT           5612    74   M       8 70-74             2:13:38.2   2:14:18.3      0:40.0     10:12/M
    519    Rachel Messel                     St. George  UT       5539    37   F      49 35-39             2:14:00.3   2:14:50.7      0:50.4     10:13/M
    520    Mindy Smith                       Parowan  UT          5757    36   F      50 35-39             2:14:05.8   2:14:52.7      0:46.8     10:14/M
    521    Angel Johnson                     Hurricane  UT        5412    39   F      51 35-39             2:14:08.1   2:14:41.3      0:33.2     10:14/M
    522    Paige Martineau                   Surprise  AZ         5512    15   F      12 15-19             2:14:18.0   2:14:58.2      0:40.1     10:15/M
    523    Selma Moric                       Cottonwood Heights   5564    25   F      25 25-29             2:14:21.4   2:15:01.9      0:40.4     10:15/M
    524    Chris Chamberlain                 Stansbury Park  UT   5139    31   M      31 30-34             2:14:33.0   2:14:44.4      0:11.3     10:16/M
    525    Molly Chamberlain                 Stansbury Park  UT   5138    27   F      26 25-29             2:14:33.3   2:14:44.5      0:11.2     10:16/M
    526    Stephanie Panico                  Basking Ridge  NJ    5618    32   F      42 30-34             2:14:45.3   2:15:11.9      0:26.6     10:17/M
    527    Chera Mann                        Syracuse  UT         5507    31   F      43 30-34             2:14:46.9   2:16:01.8      1:14.8     10:17/M
    528    Charon Bird                       Syracuse  UT         5070    55   F      11 55-59             2:14:47.5   2:16:02.0      1:14.4     10:17/M
    529    Maegen Martineau                  Surprise  AZ         5511    41   F      36 40-44             2:14:51.6   2:15:32.6      0:41.0     10:17/M
    530    Cayson King                       Salt Lake City  UT   5444    31   M      32 30-34             2:14:52.1   2:15:48.7      0:56.5     10:17/M
    531    Sylvia Barney                     Murray  UT           5039    61   F       3 60-64             2:15:01.0   2:15:23.9      0:22.9     10:18/M
    532    Katie Smedley                     West Jordan  UT      5749    22   F      34 20-24             2:15:01.6   2:15:49.8      0:48.1     10:18/M
    533    David Parkinson                   Holladay  UT         5619    65   M       5 65-69             2:15:03.4   2:16:04.8      1:01.4     10:18/M
    534    Alexis Withers                    Saratoga Springs  U  5890    26   F      27 25-29             2:15:16.4   2:15:58.8      0:42.4     10:19/M
    535    Janielle Scott                    Logan  UT            5729    24   F      35 20-24             2:15:21.1   2:16:08.5      0:47.4     10:19/M
    536    Hannah Hartvigsen                 Bountiful  UT        5326    20   F      36 20-24             2:15:22.7   2:15:54.6      0:31.8     10:20/M
    537    Matt Newton                       Taylorsville  UT     5596    44   M      37 40-44             2:15:37.5   2:16:00.7      0:23.2     10:21/M
    538    Alison Carlile                    Vineyard  UT         5125    32   F      44 30-34             2:15:46.8   2:16:35.1      0:48.2     10:21/M
    539    Trisha Baker                      South Jordan  UT     5029    34   F      45 30-34             2:15:54.1   2:16:45.2      0:51.1     10:22/M
    540    Rebekah Whitaker                  Slc  UT              5865    40   F      37 40-44             2:15:57.5   2:17:19.6      1:22.0     10:22/M
    541    Dave Sundstrom                    Kaysville  UT        5793    51   M      35 50-54             2:16:10.2   2:16:41.2      0:30.9     10:23/M
    542    Kreg Koford                       South Jordan  UT     5450    40   M      38 40-44             2:16:12.3   2:17:00.5      0:48.2     10:23/M
    543    Christine Brinkman                Pleasant Grove  UT   5094    50   F      16 50-54             2:16:12.9   2:19:07.1      2:54.2     10:23/M
    544    Linda McMillin                    Park City  UT        5531    57   F      12 55-59             2:16:13.1   2:17:14.4      1:01.2     10:23/M
    545    Janice Bond                       Dammeron Valley  UT  5075    57   F      13 55-59             2:16:26.8   2:16:56.0      0:29.2     10:24/M
    546    Sergio Rafael Perez               Salt Lake City  UT   5630    30   M      33 30-34             2:16:31.8   2:16:54.8      0:23.0     10:25/M
    547    Sue Oldroyd                       Salt Lake City  UT   5608    60   F       4 60-64             2:16:34.8   2:17:36.8      1:01.9     10:25/M
    548    TAYLOR BINKS                      Orem  UT             5068    27   M      17 25-29             2:16:44.2   2:17:17.0      0:32.8     10:26/M
    549    Camille Marsh                     Draper  UT           5508    33   F      46 30-34             2:16:48.2   2:17:34.9      0:46.6     10:26/M
    550    Melanie Lake                      Draper  UT           5457    37   F      52 35-39             2:16:48.3   2:17:35.2      0:46.8     10:26/M
    551    Julee Mortensen                   Nephi  UT            5571    28   F      28 25-29             2:16:54.1   2:17:20.2      0:26.0     10:27/M
    552    McKenzi Taylor                    Las Vegas  NV        5799    31   F      47 30-34             2:17:02.9   2:17:41.4      0:38.5     10:27/M
    553    Lisa Larsen                       Washington  UT       5466    49   F      21 45-49             2:17:03.9   2:17:32.3      0:28.4     10:27/M
    554    Derek Jones                       St. George  UT       5422    27   M      18 25-29             2:17:39.7   2:18:37.2      0:57.5     10:30/M
    555    Mikaela Miller                    Orem  UT             5550    24   F      37 20-24             2:17:55.6   2:18:28.0      0:32.4     10:31/M
    556    Leigh Bennett                     Lindon  UT           5061    35   F      53 35-39             2:17:56.4   2:18:27.9      0:31.4     10:31/M
    557    Julie Bauch                       Minneapolis  MN      5044    34   F      48 30-34             2:18:03.3   2:19:13.6      1:10.3     10:32/M
    558    Robbi Poulson                     Slc  UT              5659    33   F      49 30-34             2:18:07.8   2:19:32.5      1:24.6     10:32/M
    559    Heidi Simpson                     Lehi  UT             5743    54   F      17 50-54             2:18:09.4   2:19:17.9      1:08.4     10:32/M
    560    Barbara Clayton                   Novi  MI             5156    49   F      22 45-49             2:18:21.3   2:19:05.5      0:44.2     10:33/M
    561    Bennett DeBry                     Henderson  NV        5195    13   M       4 11-14             2:18:25.9   2:18:32.5      0:06.5     10:33/M
    562    Sterling Cabana                   St George  UT        5118    45   M      33 45-49             2:18:26.1   2:19:20.0      0:53.8     10:34/M
    563    Charles Miske                     Cedar Hills  UT      5555    56   M      22 55-59             2:18:32.7   2:19:26.8      0:54.0     10:34/M
    564    Autumn Jeppson                    West Valley City  U  5401    37   F      54 35-39             2:18:34.1   2:19:37.7      1:03.5     10:34/M
    565    Patti Prato                       Florence  MT         5661    60   F       5 60-64             2:18:34.2   2:19:32.7      0:58.4     10:34/M
    566    Natalie Robinson                  American Fork  UT    5690    37   F      55 35-39             2:18:40.0   2:19:16.2      0:36.1     10:35/M
    567    Lindy Milne                       Pleasant Grove  UT   5553    32   F      50 30-34             2:18:40.3   2:19:16.2      0:35.9     10:35/M
    568    Oliver Lassiter                   Herriman  UT         5469    38   M      39 35-39             2:18:40.9   2:19:04.2      0:23.3     10:35/M
    569    Ashlynn Erbe                      Saint George  UT     5241    20   F      38 20-24             2:18:42.7   2:19:25.8      0:43.0     10:35/M
    570    Michele Johnson                   Lehi  UT             5411    43   F      38 40-44             2:18:59.0   2:19:32.1      0:33.1     10:36/M
    571    Jenna Anderson                    Kamas Utah  UT       5016    39   F      56 35-39             2:19:05.5   2:20:22.8      1:17.3     10:37/M
    572    Natalie Ashby                     Washington  UT       5023    45   F      23 45-49             2:19:09.6   2:20:38.6      1:29.0     10:37/M
    573    Deb Jenkins                       Delta  UT            5393    48   F      24 45-49             2:19:09.8   2:19:39.4      0:29.6     10:37/M
    574    Megan Lefevor                     West Jordan  UT      5476    29   F      29 25-29             2:19:15.0   2:20:34.6      1:19.6     10:37/M
    575    Dean Phung                        St George  UT        5650    34   M      34 30-34             2:19:15.8   2:20:14.2      0:58.4     10:37/M
    576    Nathan Lefevor                    West Jordan  UT      5475    32   M      35 30-34             2:19:15.9   2:20:35.2      1:19.3     10:37/M
    577    Madeline Tanner                   Saint George  UT     5797    18   F      13 15-19             2:19:17.4   2:20:14.6      0:57.1     10:37/M
    578    Jordan Reardon                    Fruit Heights  UT    5675    24   F      39 20-24             2:19:29.3   2:20:32.0      1:02.7     10:38/M
    579    Scott Leiter                      Pl. Grove  UT        5479    61   M      13 60-64             2:19:34.6   2:20:12.3      0:37.6     10:39/M
    580    Lynsey Budge                      Saratoga Springs  U  5110    27   F      30 25-29             2:19:35.0   2:20:12.4      0:37.3     10:39/M
    581    Ramond Mangler                    St George  UT        5505    15   M      13 15-19             2:19:45.4   2:19:47.5      0:02.1     10:40/M
    582    Kim Lee                           Spanish Fork  UT     5473    49   F      25 45-49             2:19:52.3   2:20:32.3      0:40.0     10:40/M
    583    Wayne Freestone                   Stansbury Park  UT   5275    60   M      14 60-64             2:19:52.5   2:20:32.7      0:40.2     10:40/M
    584    Lisa Lundell                      South Jordan  UT     5490    48   F      26 45-49             2:19:52.7   2:20:32.4      0:39.7     10:40/M
    585    Jennifer Locke                    North Salt Lake  UT  5485    33   F      51 30-34             2:20:02.2   2:20:20.8      0:18.5     10:41/M
    586    Karalee Catmull                   South Jordan  UT     5135    23   F      40 20-24             2:20:08.1   2:20:39.1      0:30.9     10:41/M
    587    Cevan Skinner`                    Orem  UT             5747    38   M      40 35-39             2:20:09.2   2:21:04.0      0:54.8     10:41/M
    588    Karrie Middaugh                   Tooele  UT           5544    50   F      18 50-54             2:20:09.6   2:21:04.0      0:54.3     10:41/M
    589    Bridget Rees                      Sandy  UT            5676    38   F      57 35-39             2:20:10.9   2:21:00.9      0:50.0     10:41/M
    590    Jeremy Condie                     Grace  ID            5164    44   M      39 40-44             2:20:18.0   2:21:29.2      1:11.2     10:42/M
    591    Kelly Reid                        Draper  UT           5677    35   F      58 35-39             2:20:20.8   2:20:45.1      0:24.3     10:42/M
    592    Jody Hale                         Draper  UT           5306    52   F      19 50-54             2:20:27.6   2:20:56.3      0:28.7     10:43/M
    593    Shane Hunt                                             5915    45   M      34 45-49             2:20:32.6   2:21:17.1      0:44.5     10:43/M
    594    Josie Gentry                      St. George  UT       5290    32   F      52 30-34             2:20:39.1   2:22:08.4      1:29.2     10:44/M
    595    Kristen Smeltzer                  Lehi  UT             5750    45   F      27 45-49             2:20:49.5   2:21:31.3      0:41.7     10:44/M
    596    Laura Henderson                   Delta  UT            5337    53   F      20 50-54             2:20:51.0   2:21:20.2      0:29.2     10:45/M
    597    Russell Torgersen                 Hatch  UT            5819    43   M      40 40-44             2:20:58.3   2:21:41.2      0:42.9     10:45/M
    598    Ana Paula Ferreira                Riverton  UT         5251    31   F      53 30-34             2:21:03.1   2:22:28.9      1:25.7     10:46/M
    599    Jacie Torgersen                   Hatch  UT            5818    39   F      59 35-39             2:21:15.2   2:21:58.2      0:42.9     10:46/M
    600    Kyle Jones                        Tooele  UT           5423    57   M      23 55-59             2:21:28.5   2:22:03.2      0:34.6     10:47/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    601    Maria Riach                       Las Vegas  NV        5681    60   F       6 60-64             2:21:42.7   2:22:57.9      1:15.1     10:49/M
    602    Paul Alder                        South Jordan  UT     5009    44   M      41 40-44             2:21:53.9   2:22:38.8      0:44.8     10:49/M
    603    Kathleen Marshall                 Green River  UT      5510    44   F      39 40-44             2:22:01.5   2:22:56.7      0:55.2     10:50/M
    604    Rosanna Ruwe                      West Chester  OH     5718    32   F      54 30-34             2:22:13.2   2:23:13.5      1:00.3     10:51/M
    605    Mary Perez                        Orem  UT             5631    29   F      31 25-29             2:22:13.6   2:23:13.8      1:00.2     10:51/M
    606    Annie Hubbard                     Salt Lake City  UT   5368    28   F      32 25-29             2:22:15.1   2:23:45.6      1:30.5     10:51/M
    607    Matt Tuttle                       Herriman  UT         5831    33   M      36 30-34             2:22:15.4   2:22:54.0      0:38.5     10:51/M
    608    Nalisa Bradley                    Manti  UT            5090    44   F      40 40-44             2:22:15.6   2:24:04.1      1:48.5     10:51/M
    609    Jodi Worthen                      Kamas  UT            5896    39   F      60 35-39             2:22:15.8   2:23:46.1      1:30.3     10:51/M
    610    Terry Bradley                     Manti  UT            5089    48   M      35 45-49             2:22:16.5   2:24:04.3      1:47.7     10:51/M
    611    Blake VanderStek                  Saratoga Springs  U  5842    27   M      19 25-29             2:22:33.0   2:23:45.3      1:12.2     10:52/M
    612    Sheryl Hunt                       Washington  UT       5376    46   F      28 45-49             2:22:37.6   2:23:22.1      0:44.5     10:53/M
    613    Trinity Hansen                    Riverdale  UT        5314    32   F      55 30-34             2:22:41.6   2:23:44.2      1:02.6     10:53/M
    614    Catherine Linner                  Mapleton  UT         5483    45   F      29 45-49             2:22:47.4   2:23:28.2      0:40.8     10:53/M
    615    Melissa Pestana                   Herriman  UT         5637    34   F      56 30-34             2:22:49.0   2:23:40.9      0:51.9     10:54/M
    616    Nakiesha Deim                     St George  UT        5198    30   F      57 30-34             2:22:59.4   2:23:54.7      0:55.3     10:54/M
    617    Diana Fossett                     St George  UT        5263    27   F      33 25-29             2:23:04.0   2:23:59.6      0:55.5     10:55/M
    618    Carol Earles                      Ravenden Springs  A  5228    46   F      30 45-49             2:23:05.7   2:24:11.7      1:06.0     10:55/M
    619    Matt Goodwin                      Salt Lake City  UT   5295    37   M      41 35-39             2:23:08.1   2:24:43.4      1:35.2     10:55/M
    620    Kara McCoy                        South Jordan  UT     5525    39   F      61 35-39             2:23:12.3   2:23:50.8      0:38.5     10:55/M
    621    Lindsay Nielson                   South Jordan  UT     5603    33   F      58 30-34             2:23:12.4   2:23:50.6      0:38.1     10:55/M
    622    Emily Beers                       Clinton  UT          5053    34   F      59 30-34             2:23:12.6   2:23:55.9      0:43.3     10:55/M
    623    Kathryn Valdez                    Las Vegas  NV        5839    38   F      62 35-39             2:23:32.4   2:24:16.1      0:43.7     10:57/M
    624    KayeLynn Bastian                  Centerville  UT      5043    58   F      14 55-59             2:23:35.0   2:24:20.8      0:45.7     10:57/M
    625    Lindsay Bayles                    St. George  UT       5045    22   F      41 20-24             2:23:50.2   2:24:36.6      0:46.3     10:58/M
    626    Sydney Ballard                    St. George  UT       5033    20   F      42 20-24             2:23:56.8   2:24:58.7      1:01.8     10:59/M
    627    James Pennington                  West Valley City  U  5629    48   M      36 45-49             2:23:57.4   2:24:21.0      0:23.5     10:59/M
    628    Anika Hansen                      Ephriam  UT          5316    18   F      14 15-19             2:24:15.9   2:25:20.2      1:04.3     11:00/M
    629    Annabelle Jade Thorn              Ephraim  UT          5811    18   F      15 15-19             2:24:16.2   2:25:20.5      1:04.3     11:00/M
    630    Tanya Smith                       Lehi  UT             5754    40   F      41 40-44             2:24:42.9   2:25:31.7      0:48.8     11:02/M
    631    Mary Neary                        Hyrum  UT            5581    26   F      34 25-29             2:25:10.4   2:25:48.8      0:38.3     11:04/M
    632    Rhonda Parson                     Cove  UT             5916    60   F       7 60-64             2:25:19.5   2:26:27.2      1:07.7     11:05/M
    633    Crystaleen Hunt                   Draper  UT           5374    37   F      63 35-39             2:25:21.4   2:26:37.0      1:15.6     11:05/M
    634    Dorrell Henderson                 Draper  UT           5335    67   M       6 65-69             2:25:47.3   2:27:00.1      1:12.8     11:07/M
    635    Tyler Eastmond                    Rexburg  ID          5230    23   M      22 20-24             2:25:51.3   2:26:57.3      1:06.0     11:08/M
    636    Amanda Eastmond                   Rexburg  ID          5229    23   F      43 20-24             2:25:51.5   2:26:57.5      1:05.9     11:08/M
    637    Udambor Bumandalai                Ephraim  UT          5112    38   F      64 35-39             2:25:58.3   2:26:53.6      0:55.2     11:08/M
    638    Matthew Larsen                    Rexburg  ID          5465    23   M      23 20-24             2:26:01.1   2:26:30.5      0:29.3     11:08/M
    639    Dusty Benson                      Parowan  UT          5063    40   F      42 40-44             2:26:19.1   2:27:05.6      0:46.4     11:10/M
    640    Kimball Freeze                    North Salt Lake  UT  5276    36   M      42 35-39             2:26:28.7   2:26:47.6      0:18.8     11:10/M
    641    Angela Cheney                     Provo  UT            5142    22   F      44 20-24             2:26:30.2   2:27:15.6      0:45.4     11:10/M
    642    Hillary Michael                   Provo  UT            5543    26   F      35 25-29             2:26:30.9   2:27:15.7      0:44.7     11:10/M
    643    Joshua White                      Stansbury park  UT   5866    33   M      37 30-34             2:26:39.9   2:27:35.4      0:55.5     11:11/M
    644    Phillip Pulsipher                 St. George  UT       5668    72   M       9 70-74             2:26:41.6   2:27:47.2      1:05.5     11:11/M
    645    Patty Seeling                     Saint Charles  MO    5732    55   F      15 55-59             2:26:41.9   2:27:24.7      0:42.8     11:11/M
    646    Cindy Bulloch                     Parowan  UT          5111    49   F      31 45-49             2:26:46.9   2:27:44.2      0:57.3     11:12/M
    647    Christine Rohn-Tielke             Waddell  AZ          5702    65   F       3 65-69             2:27:17.9   2:28:30.9      1:13.0     11:14/M
    648    Teal Clark                        Jonesboro  AR        5151    48   F      32 45-49             2:27:33.2   2:28:39.5      1:06.3     11:15/M
    649    Sarah Aanerud                     Rock Springs  WY     5001    35   F      65 35-39             2:27:43.2   2:28:25.1      0:41.9     11:16/M
    650    Melanie Johnson                   St. George  UT       5417    16   F      16 15-19             2:27:57.0   2:28:56.1      0:59.0     11:17/M
    651    Gregory Asplund                   Las Vegas  NV        5024    33   M      38 30-34             2:28:00.8   2:28:42.6      0:41.8     11:17/M
    652    Dennis Larson                     Highland  UT         5468    70   M      10 70-74             2:28:07.9   2:29:37.0      1:29.0     11:18/M
    653    Jenie Dean                        Indio  CA            5191    42   F      43 40-44             2:28:22.2   2:29:47.6      1:25.3     11:19/M
    654    Jessica Aebischer                 Logan  UT            5007    20   F      45 20-24             2:28:45.8   2:29:45.3      0:59.5     11:21/M
    655    Nadia Neumeier                    Saint George  UT     5595    48   F      33 45-49             2:28:48.9   2:29:39.6      0:50.7     11:21/M
    656    Layne Nusink                      Spanish Fork  UT     5607    44   M      42 40-44             2:29:19.2   2:29:59.3      0:40.1     11:23/M
    657    Ted Peck                          Centerville  UT      5625    54   M      36 50-54             2:29:35.7   2:30:21.3      0:45.6     11:25/M
    658    Mitch Macfarlane                  Provo  UT            5498    40   M      43 40-44             2:29:36.9   2:31:12.3      1:35.4     11:25/M
    659    Robilyn Porter                    Springville  UT      5654    34   F      60 30-34             2:29:37.7   2:30:32.4      0:54.6     11:25/M
    660    Joe Knudsen                       Sandy  UT            5447    58   M      24 55-59             2:29:50.5   2:31:06.3      1:15.8     11:26/M
    661    Nichole Rolfe                     Surprise  AZ         5703    42   F      44 40-44             2:29:57.0   2:30:37.6      0:40.5     11:26/M
    662    Sydney Rolfe                      Surprise  AZ         5705    13   F       2 11-14             2:29:57.0   2:30:37.7      0:40.6     11:26/M
    663    Kellie Taylor                     American Fork  UT    5911    38   F      66 35-39             2:29:57.1   2:30:37.5      0:40.3     11:26/M
    664    Rochelle Hardman                  Sandy  UT            5320    40   F      45 40-44             2:30:05.8   2:31:14.4      1:08.5     11:27/M
    665    Molly Bitton                      Harrisville  UT      5072    38   F      67 35-39             2:30:09.3   2:31:11.7      1:02.4     11:27/M
    666    julie fulton                      Murray  UT           5279    41   F      46 40-44             2:30:09.5   2:31:12.3      1:02.7     11:27/M
    667    Kim Prisbrey                      Cedar City  UT       5663    48   F      34 45-49             2:30:09.7   2:31:19.3      1:09.5     11:27/M
    668    C D McCurry Jr                    Copper Center  AK    5526    74   M      11 70-74             2:30:09.8   2:31:23.6      1:13.8     11:27/M
    669    Kaelyne Palmer                    Woods Cross  UT      5616    47   F      35 45-49             2:30:12.3   2:31:01.2      0:48.8     11:27/M
    670    Mary Moreno                       Laramie  WY          5561    55   F      16 55-59             2:30:38.4   2:31:52.0      1:13.6     11:29/M
    671    Isacc Nelson                      Lehi  UT             5583    39   M      43 35-39             2:30:41.2   2:32:19.9      1:38.6     11:30/M
    672    Melissa Stouffer                  St Goerge  UT        5787    41   F      47 40-44             2:31:46.9   2:33:16.5      1:29.5     11:35/M
    673    Mandi Harris                      American fork  UT    5324    31   F      61 30-34             2:31:56.6   2:33:36.6      1:40.0     11:35/M
    674    Lindsay Hunt                      Salt Lake City  UT   5375    25   F      36 25-29             2:32:09.4   2:33:49.9      1:40.4     11:36/M
    675    kami fisher                       Salt Lake City  UT   5257    39   F      68 35-39             2:32:11.9   2:33:52.0      1:40.0     11:36/M
    676    Teresa Addington                  Mountain Green - Mo  5005    53   F      21 50-54             2:32:14.8   2:33:03.4      0:48.6     11:37/M
    677    Benjamin Gadd                     Pleasant Grove  UT   5281    14   M       5 11-14             2:32:15.9   2:34:09.7      1:53.7     11:37/M
    678    John Gadd                         Pleasant Grove  UT   5280    39   M      44 35-39             2:32:17.0   2:34:10.9      1:53.8     11:37/M
    679    Sheila Foster                     Pleasant Grove  UT   5093    54   F      22 50-54             2:32:32.3   2:35:26.6      2:54.2     11:38/M
    680    Michelle Faamausili               West Valley City  U  5247    44   F      48 40-44             2:33:11.5   2:34:34.3      1:22.8     11:41/M
    681    Kasey Smith                       Bountiful  UT        5760    30   F      62 30-34             2:33:39.3   2:35:00.0      1:20.7     11:43/M
    682    DeAnn Phillips                    Lehi  UT             5647    53   F      23 50-54             2:34:08.9   2:35:17.1      1:08.1     11:45/M
    683    Doug Crabtree                     Idaho Falls  ID      5167    54   M      37 50-54             2:34:17.8   2:35:32.8      1:15.0     11:46/M
    684    Lacey Taylor                      St george  UT        5801    29   F      37 25-29             2:34:44.4   2:35:43.3      0:58.9     11:48/M
    685    Brittany Gilbert                  South Jordan  UT     5292    37   F      69 35-39             2:34:53.2   2:35:43.1      0:49.9     11:49/M
    686    Makayla Johansen                  Caldwell  ID         5405    17   F      17 15-19             2:35:08.6   2:36:43.8      1:35.2     11:50/M
    687    Robert DeKorver Jr                Eagle Mountain  UT   5199    45   M      37 45-49             2:35:12.8   2:35:43.2      0:30.3     11:50/M
    688    Sadie Jones                       St. George  UT       5421    22   F      46 20-24             2:35:26.7   2:36:23.9      0:57.2     11:51/M
    689    Anika Larsen                      Rexburg  ID          5464    23   F      47 20-24             2:35:33.0   2:36:02.9      0:29.9     11:52/M
    690    Melanie Thurman                   Highland  UT         5814    40   F      49 40-44             2:35:57.7   2:37:03.0      1:05.2     11:54/M
    691    Kristin Magneson                  West Valley City  U  5503    35   F      70 35-39             2:35:57.8   2:37:03.6      1:05.8     11:54/M
    692    Crystal Dowen                     West Valley City  U  5218    36   F      71 35-39             2:35:57.8   2:37:03.3      1:05.4     11:54/M
    693    Sue Ball                          St. George  UT       5032    47   F      36 45-49             2:36:59.4   2:38:28.7      1:29.3     11:58/M
    694    Tracy Valdez                      Ogden  UT            5838    43   F      50 40-44             2:37:00.3   2:38:03.3      1:03.0     11:59/M
    695    Erin Stewart                      Herriman  UT         5780    34   F      63 30-34             2:37:19.2   2:38:14.2      0:54.9     12:00/M
    696    Brooke Stockett                   Kaysville  UT        5784    22   F      48 20-24             2:37:40.5   2:38:28.6      0:48.0     12:02/M
    697    Mari Phung                        St George  UT        5649    29   F      38 25-29             2:38:11.1   2:39:09.2      0:58.0     12:04/M
    698    Clark Merkley                     Springville  UT      5537    56   M      25 55-59             2:38:22.8   2:39:26.7      1:03.9     12:05/M
    699    JR Maxfield                       Mesquite  NV         5521    41   M      44 40-44             2:38:26.1   2:39:13.7      0:47.6     12:05/M
    700    Mark Despain                      Midvale  UT          5211    61   M      15 60-64             2:38:36.3   2:40:08.2      1:31.8     12:06/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    701    Mary Grace Buxton                 Las Vegas  NV        5117    39   F      72 35-39             2:38:37.9   2:39:14.0      0:36.0     12:06/M
    702    Stacie Pehrson                    St. George  UT       5627    46   F      37 45-49             2:38:42.3   2:40:09.5      1:27.2     12:06/M
    703    Brooke Broadbent                  Ivins  UT            5095    33   F      64 30-34             2:39:01.3   2:39:18.7      0:17.3     12:08/M
    704    Alice Heidenreich                 Parowan  UT          5334    46   F      38 45-49             2:39:02.3   2:39:59.4      0:57.1     12:08/M
    705    Corissa Brunson                   Henderson  NV        5106    31   F      65 30-34             2:39:21.9   2:40:28.5      1:06.6     12:09/M
    706    Mary Graves                       League City  TX      5298    31   F      66 30-34             2:39:22.1   2:40:28.5      1:06.3     12:09/M
    707    Lori Johnson                      Mesquite  NV         5416    48   F      39 45-49             2:40:50.4   2:41:57.2      1:06.8     12:16/M
    708    Rita Taylor                       Las Vegas  NV        5798    56   F      17 55-59             2:40:59.2   2:42:00.3      1:01.1     12:17/M
    709    Brandi Grant                      Draper  UT           5297    33   F      67 30-34             2:41:01.5   2:41:52.3      0:50.7     12:17/M
    710    Chad Weber                        Provo  UT            5858    37   M      45 35-39             2:41:06.5   2:42:03.9      0:57.4     12:17/M
    711    Maria Mendoza                     Las Vegas  NV        5535    41   F      51 40-44             2:41:19.3   2:42:00.4      0:41.0     12:18/M
    712    Terry Larsen                      St George  UT        5467    60   M      16 60-64             2:41:23.9   2:42:30.5      1:06.6     12:19/M
    713    Megan Holman                      Fillmore  UT         5353    29   F      39 25-29             2:42:14.2   2:42:47.3      0:33.1     12:22/M
    714    Hillary Robinson                  Syracuse  UT         5691    31   F      68 30-34             2:42:15.2   2:43:24.3      1:09.1     12:23/M
    715    Susan Brook                       Pocatello  ID        5096    50   F      24 50-54             2:42:54.8   2:44:04.5      1:09.7     12:26/M
    716    Julie Hansen                      Las Vegas  NV        5310    28   F      40 25-29             2:43:16.4   2:43:42.8      0:26.4     12:27/M
    717    Courtney DeBry                    Henderson  NV        5194    15   F      18 15-19             2:43:39.3   2:43:45.5      0:06.2     12:29/M
    718    Amar Myagmarkhuu                  Las Vegas  NV        5577    31   M      39 30-34             2:44:01.7   2:45:20.6      1:18.9     12:31/M
    719    Byron Stucki                      Cedar City  UT       5789    49   M      38 45-49             2:44:06.2   2:45:10.3      1:04.1     12:31/M
    720    Kimra Schmidt                     Washington  UT       5726    29   F      41 25-29             2:44:08.5   2:45:13.0      1:04.5     12:31/M
    721    Emily Lyman                       Layton  UT           5495    40   F      52 40-44             2:44:20.5   2:45:25.5      1:05.0     12:32/M
    722    Ashley Zimmerman                  Eagle Mountain  UT   5902    27   F      42 25-29             2:44:23.0   2:44:33.9      0:10.9     12:32/M
    723    Malinda Sweat                     Taylorsville  UT     5795    45   F      40 45-49             2:44:34.3   2:44:53.8      0:19.5     12:33/M
    724    Julie Pierce                      Layton  UT           5652    54   F      25 50-54             2:44:39.0   2:45:29.8      0:50.8     12:34/M
    725    Richard Dubois                    Lindon  UT           5925    74   M      12 70-74             2:45:46.1   2:46:06.0      0:19.8     12:39/M
    726    Nicole Lutey                      Las Vegas  NV        5493    46   F      41 45-49             2:46:06.0   2:46:50.1      0:44.0     12:40/M
    727    Dennis Normoyle                   Littlefield  AZ      5606    72   M      13 70-74             2:46:54.6   2:47:03.4      0:08.7     12:44/M
    728    Ashly Augustus                    Hurricane  UT        5027    26   F      43 25-29             2:47:08.2   2:48:12.5      1:04.2     12:45/M
    729    Courtney VanderStek               Saratoga Springs  U  5841    25   F      44 25-29             2:47:13.8   2:48:26.1      1:12.3     12:45/M
    730    Lorrie Guay                       St George  UT        5303    52   F      26 50-54             2:47:57.7   2:48:01.1      0:03.4     12:49/M
    731    JOHN TAYLOR                       Washington  UT       5803    49   M      39 45-49             2:48:28.8   2:49:13.2      0:44.4     12:51/M
    732    Chelsea Leavitt                   Riverton  UT         5471    32   F      69 30-34             2:48:55.2   2:50:27.2      1:31.9     12:53/M
    733    Andrea Bell                       Oakland  CA          5057    47   F      42 45-49             2:49:29.5   2:50:40.5      1:10.9     12:56/M
    734    Jennifer Dutson                   Washington  UT       5226    36   F      73 35-39             2:49:34.7   2:49:34.7                 12:56/M
    735    Sandra Jackson                    Las Vegas  NV        5390    38   F      74 35-39             2:50:01.7   2:51:01.1      0:59.4     12:58/M
    736    Holly Hurst                       Ridgecrest  CA       5378    24   F      49 20-24             2:50:57.8   2:52:08.5      1:10.6     13:02/M
    737    Rodger Hurst                      Ridgecrest  CA       5380    28   M      20 25-29             2:50:58.3   2:52:09.5      1:11.2     13:02/M
    738    Brent Barney                      Murray  UT           5038    65   M       7 65-69             2:51:00.7   2:53:08.8      2:08.1     13:03/M
    739    Nikki Johansen                    Caldwell  ID         5404    35   F      75 35-39             2:51:52.8   2:53:27.8      1:34.9     13:07/M
    740    Danielle Chilcote                 Lehi  UT             5144    37   F      76 35-39             2:52:17.9   2:53:50.7      1:32.8     13:08/M
    741    Silvana Despain                   Midvale  UT          5208    30   F      70 30-34             2:52:19.0   2:53:51.5      1:32.5     13:09/M
    742    Mike Warnick                      Henderson  NV        5852    36   M      46 35-39             2:53:21.0   2:55:37.6      2:16.5     13:13/M
    743    Becky Warnick                     Henderson  NV        5853    31   F      71 30-34             2:53:21.2   2:55:37.3      2:16.1     13:13/M
    744    Eloisa Finney                     Las Vegas  NV        5254    48   F      43 45-49             2:53:21.5   2:54:31.6      1:10.1     13:13/M
    745    Aubrey Engles                     Saratoga Springs  U  5240    36   F      77 35-39             2:53:43.5   2:55:00.5      1:17.0     13:15/M
    746    Ellen De Lima                     Salt Lake City  UT   5190    39   F      78 35-39             2:54:27.1   2:55:53.2      1:26.1     13:18/M
    747    Michelle Montgomery               Dugway  UT           5558    41   F      53 40-44             2:54:56.2   2:55:41.6      0:45.3     13:21/M
    748    Christine McElhaney               Taylorsville  UT     5527    59   F      18 55-59             2:54:56.5   2:55:31.3      0:34.8     13:21/M
    749    Jennifer Kennedy                  Murray  UT           5437    40   F      54 40-44             2:55:21.4   2:56:28.6      1:07.1     13:23/M
    750    Lenae Warr                        St George Ut  UT     5854    48   F      44 45-49             2:55:39.2   2:56:35.9      0:56.7     13:24/M
    751    Merrill Beckstead                 Orem  UT             5048    79   M       2 75-99             2:55:47.9   2:56:59.9      1:12.0     13:25/M
    752    Wendy Crowther                    Sandy  UT            5171    50   F      27 50-54             2:56:03.6   2:57:16.6      1:12.9     13:26/M
    753    Phil Dahl                         Castaic  CA          5175    55   M      26 55-59             2:56:26.4   2:57:49.0      1:22.6     13:27/M
    754    Tanner Dahl                       Castaic  CA          5176    23   M      24 20-24             2:56:28.0   2:57:53.9      1:25.8     13:28/M
    755    Meagan Elguera                    Provo  UT            5237    30   F      72 30-34             2:56:39.4   2:57:34.9      0:55.5     13:28/M
    756    Daniel Vela                       Santa Clara  UT      5845    29   M      21 25-29             2:56:47.1   2:58:12.3      1:25.2     13:29/M
    757    Jessica Barham                    West Jordan  UT      5036    30   F      73 30-34             2:57:14.7   2:57:51.6      0:36.9     13:31/M
    758    Michelle Clark                    Ivins  UT            5153    42   F      55 40-44             2:57:36.4   2:57:53.9      0:17.5     13:33/M
    759    Nicole Whitworth                  Provo  UT            5869    25   F      45 25-29             2:58:42.6   2:59:50.9      1:08.2     13:38/M
    760    Durand Robison                    Fillmore  UT         5696    58   M      27 55-59             2:58:44.8   2:59:43.2      0:58.4     13:38/M
    761    Lorraine Kee                                           5910    56   F      19 55-59             2:58:47.8   2:59:46.9      0:59.0     13:38/M
    762    Shanda Francisco                  Cedar City  UT       5270    38   F      79 35-39             2:58:48.3   2:59:47.4      0:59.0     13:38/M
    763    Mary Pugh                         Prescott Valley  AZ  5665    52   F      28 50-54             2:59:04.0   3:00:10.3      1:06.2     13:40/M
    764    Holly Abel                        Bountiful  UT        5002    49   F      45 45-49             2:59:58.2   3:00:24.2      0:26.0     13:44/M
    765    Stephanie Weaver                  La Verkin  UT        5856    30   F      74 30-34             3:00:35.1   3:01:08.1      0:33.0     13:46/M
    766    Stephanie Wood                    Salt Lake City  UT   5891    43   F      56 40-44             3:00:40.1   3:01:47.2      1:07.1     13:47/M
    767    Barbara Armbruster                Washington  UT       5022    63   F       8 60-64             3:01:02.7   3:02:11.9      1:09.2     13:49/M
    768    Jennifer Parry                    Cedar City  UT       5621    42   F      57 40-44             3:01:02.9   3:02:11.8      1:08.9     13:49/M
    769    Heather Rowley                    Mapleton  UT         5711    33   F      75 30-34             3:02:06.5   3:03:34.2      1:27.6     13:53/M
    770    Ashley Robison                    Salt Lake City  UT   5698    26   F      46 25-29             3:02:58.7   3:03:57.1      0:58.3     13:57/M
    771    Jeannie Willard                   LaVerkin  UT         5881    42   F      58 40-44             3:03:22.4   3:03:45.4      0:22.9     13:59/M
    772    Suzette Vea                       LaVerkin  UT         5844    48   F      46 45-49             3:03:22.7   3:03:45.8      0:23.1     13:59/M
    773    Derek Putnam                      Hooper  UT           5669    39   M      47 35-39             3:03:27.6   3:04:22.4      0:54.8     14:00/M
    774    Bruce Wisan                       Salt Lake City,  UT  5889    69   M       8 65-69             3:03:49.9   3:04:55.1      1:05.2     14:01/M
    775    Brittany Garner                   Idaho Falls  ID      5287    30   F      76 30-34             3:04:50.7   3:06:11.3      1:20.6     14:06/M
    776    Brittney Jorgensen                Arlington  VA        5426    31   F      77 30-34             3:05:01.7   3:05:41.0      0:39.3     14:07/M
    777    Gavin Larkin                      St George  UT        5463    40   M      45 40-44             3:06:23.9   3:07:11.7      0:47.8     14:13/M
    778    Chad Smith                        Lehi  UT             5755    39   M      48 35-39             3:07:21.1   3:08:12.0      0:50.8     14:17/M
    779    Moriah Hughes                     St. George  UT       5371    24   F      50 20-24             3:08:44.1   3:10:09.7      1:25.5     14:24/M
    780    Jeremiah Rodriguez                Provo  UT            5700    39   M      49 35-39             3:10:18.3   3:11:22.9      1:04.6     14:31/M
    781    Jeff Abel                         Bountiful  UT        5003    52   M      38 50-54             3:10:57.8   3:11:23.3      0:25.5     14:34/M
    782    Sean Bolster                      .  .                 5073    16   M      14 15-19             3:10:59.9   3:11:33.6      0:33.6     14:34/M
    783    George Pugh                       Prescott Valley  AZ  5666    58   M      28 55-59             3:11:23.9   3:12:30.0      1:06.1     14:36/M
    784    Sylvia Guth                       Ogden  UT            5305    30   F      78 30-34             3:11:53.9   3:12:30.6      0:36.7     14:38/M
    785    Gary Wood                         Auckland  AKL        5893    66   M       9 65-69             3:13:09.8   3:13:56.8      0:46.9     14:44/M
    786    Mary Ellen Mason                  Syracuse  UT         5515    39   F      80 35-39             3:13:19.5   3:14:43.5      1:23.9     14:45/M
    787    Gayla Perkins                     Syracuse  UT         5633    36   F      81 35-39             3:13:19.7   3:14:43.2      1:23.5     14:45/M
    788    Don Webster                       American Fork  UT    5859    50   M      39 50-54             3:13:59.5   3:15:22.1      1:22.5     14:48/M
    789    Jenny Lunsford                    Tooele  UT           5491    35   F      82 35-39             3:14:00.9   3:15:22.0      1:21.1     14:48/M
    790    Mandy Hallam                      St George  UT        5307    34   F      79 30-34             3:14:43.3   3:15:03.8      0:20.5     14:51/M
    791    Kelti Palmer                      Syracuse  UT         5617    33   F      80 30-34             3:17:10.2   3:18:37.6      1:27.4     15:02/M
    792    Casey Evans                       Newbury Park  CA     5244    36   F      83 35-39             3:17:22.6   3:18:16.1      0:53.5     15:03/M
    793    Jann Curtis                       Herriman  UT         5174    48   F      47 45-49             3:19:24.8   3:20:48.8      1:24.0     15:13/M
    794    Allyson Ruiz                      Las Vegas  NV        5715    33   F      81 30-34             3:21:06.6   3:22:15.4      1:08.8     15:20/M
    795    Heidi Maack                       Salt lake  UT        5497    49   F      48 45-49             3:21:37.3   3:22:57.2      1:19.9     15:23/M
    796    Hannah Clawson-Lemon              Orem  UT             5155    21   F      51 20-24             3:21:40.1   3:22:56.5      1:16.3     15:23/M
    797    Judy Perillo                      Henderson  NV        5632    65   F       4 65-69             3:21:55.0   3:22:16.5      0:21.5     15:24/M
    798    Kalli Rodriguez                   Las Vegas  NV        5699    27   F      47 25-29             3:22:28.5   3:23:37.7      1:09.2     15:27/M
    799    Aimee Snow                        Riverton  UT         5765    38   F      84 35-39             3:23:44.6   3:24:39.2      0:54.6     15:32/M
    800    Diane Bowman                      Las Vegas  NV        5087    44   F      59 40-44             3:24:28.8   3:25:47.0      1:18.2     15:36/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    801    Joseph Sarabia                    Paramount  CA        5722    39   M      50 35-39             3:27:31.0   3:28:46.2      1:15.2     15:50/M
    802    Kelley Cook                       Denver  CO           5165    36   F      85 35-39             3:27:31.6   3:28:45.9      1:14.3     15:50/M
    803    Jann Goodsell                     Orem  UT             5294    74   F       1 70-74             3:47:30.0   3:48:50.3      1:20.2     17:21/M
    804    Karen Briggs                      Syracuse  UT         5092    34   M      40 30-34             3:56:12.3   3:57:39.6      1:27.2     18:01/M
    805    Tara Reynolds                     Syracuse  UT         5679    39   F      86 35-39             3:56:12.4   3:57:40.1      1:27.6     18:01/M
    806    Natalie Argyle                    Syracuse  UT         5021    34   F      82 30-34             3:56:13.3   3:57:40.3      1:26.9     18:01/M
    807    Lecia Wright                      Anchorage  AK        5897    46   F      49 45-49             4:07:38.3   4:08:54.7      1:16.4     18:53/M