Utah Valley 1/2 Marathon

Age Group Results

June 12, 2010


Results By Stride Racing (strideracing.com)


Men: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Male No Age

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Unknown Partic. 2396                                 2396         202   1:57:55.1   1:58:20.3      0:25.2    9:00/M
    2    Unknown Partic. 1886                                 1886         303   2:04:50.3   2:04:50.3                9:31/M
    3    Unknown Partic. 2131                                 2131         420   2:12:21.6   2:12:53.9      0:32.3   10:06/M
    4    Unknown Partic. 1771                                 1771         518   2:21:25.9   2:23:07.9      1:41.9   10:47/M
    5    Unknown Partic. 1830                                 1830         519   2:21:27.8   2:22:06.5      0:38.6   10:47/M
Top

Female 14 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Franziska Deininger              Salt Lake City  UT  1515    14   179   1:56:13.1   1:57:25.1      1:11.9    8:52/M
    2    Audrey Nielsen                   Sandy  UT           1504    10   475   2:16:58.5   2:19:00.9      2:02.4   10:27/M
    3    Jordan Cecil                     Orem  UT            1826    14   743   3:02:28.2   3:03:03.2      0:34.9   13:55/M
Top

Male 14 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Chandler Scott                   Spanish Fork  UT    1902    13   215   1:58:46.6   1:59:10.1      0:23.4    9:04/M
Top

Female 15 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Sarah Blackburn                  Orem  UT            1630    18    59   1:41:25.3   1:42:35.5      1:10.1    7:44/M
    2    Ashley Hunter                    Idaho Falls  ID     2047    18   137   1:52:27.8   1:53:13.7      0:45.8    8:35/M
    3    Sydney Denison                   Mapleton  UT        1966    15   164   1:55:01.1   1:55:51.2      0:50.1    8:46/M
    4    Emily Allen                      Lehi  UT            1404    15   233   1:59:43.2   2:00:44.6      1:01.3    9:08/M
    5    Mady Whitehead                   Provo  UT           2136    16   377   2:09:37.2   2:11:49.6      2:12.3    9:53/M
    6    Mallory Nielsen                  Sandy  WI           1503    17   477   2:17:08.8   2:19:11.0      2:02.2   10:28/M
    7    Marcel Killpack                  Sandy  UT           1930    17   486   2:17:45.6   2:18:10.0      0:24.3   10:30/M
    8    Hayli Perry                      Cedar Hills  UT     2116    16   533   2:22:44.5   2:24:00.9      1:16.4   10:53/M
    9    Marijka Mason                    South Jordan  UT    1825    17   608   2:29:51.3   2:30:05.3      0:14.0   11:26/M
   10    Libby Douglas                    Sandy  UT           1582    18   625   2:32:33.4   2:33:47.0      1:13.5   11:38/M
   11    Jordin Turner                    Heber  UT           1897    18   701   2:46:26.4   2:47:00.0      0:33.5   12:42/M
   12    Cassidy Freeman                  Alpine  UT          1558    17   708   2:50:18.3   2:51:28.3      1:09.9   12:59/M
   13    Hilary Ammons                    Provo  UT           1602    18   721   2:54:09.3   2:54:44.2      0:34.9   13:17/M
Top

Male 15 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jeff Walker                      West Jordan  UT     1698    18    13   1:17:07.2   1:17:11.4      0:04.2    5:53/M
    2    Mike Oaks                        Provo  UT           2001    16    22   1:29:00.3   1:29:02.6      0:02.3    6:47/M
    3    Dustin Gale                      Draper  UT          1718    16   643   2:35:42.7   2:36:37.2      0:54.5   11:53/M
Top

Female 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jamie Pilkington                 Harrisville  UT     2302    24    14   1:20:01.5   1:20:02.9      0:01.3    6:06/M
    2    Deveree Partridge                Salt Lake City  UT  1813    24    31   1:32:26.8   1:33:59.5      1:32.7    7:03/M
    3    Natalie Barrett                  Provo  UT           1527    21    53   1:40:57.3   1:41:11.7      0:14.4    7:42/M
    4    Allison Alldredge                Logan  UT           2367    23    60   1:41:34.5   1:42:04.4      0:29.8    7:45/M
    5    Jenny Clark                      Provo  UT           1450    19   107   1:48:47.1   1:49:16.9      0:29.7    8:18/M
    6    Cameryn Call                     Alpine  UT          2008    19   110   1:48:59.4   1:49:23.7      0:24.3    8:19/M
    7    Heather Zurcher                  Provo  UT           2121    22   114   1:49:41.5   1:50:58.0      1:16.4    8:22/M
    8    Cheryl Howard                    Provo  UT           1574    23   120   1:50:43.3   1:51:00.4      0:17.0    8:27/M
    9    Shelby Evans                     Lehi  UT            2287    24   121   1:50:53.8   1:51:54.5      1:00.6    8:27/M
   10    Torrie Ellis                     Orem  UT            1785    24   125   1:51:28.9   1:51:43.4      0:14.5    8:30/M
   11    Katie Stratford                  Orem  UT            1960    22   129   1:51:43.8   1:51:54.8      0:11.0    8:31/M
   12    Bobbilee Pence                   Provo  UT           2088    23   131   1:51:46.0   1:52:55.2      1:09.2    8:32/M
   13    Becca Edwards                    West Jordan  UT     1699    19   141   1:52:40.5   1:52:45.6      0:05.1    8:36/M
   14    Jentrie Darling                  Lehi  UT            1569    24   145   1:53:03.2   1:54:04.2      1:01.0    8:37/M
   15    Chelsea Goodrich                 Provo  UT           1544    24   184   1:56:34.6   1:58:10.3      1:35.7    8:53/M
   16    Brenna Alius                     Provo  UT           1776    19   199   1:57:47.5   1:58:25.7      0:38.2    8:59/M
   17    Chelsea Jordan                   Irvine  CA          1395    20   211   1:58:36.9   1:58:47.0      0:10.0    9:03/M
   18    Makena Poulos                    Orem  UT            2165    21   212   1:58:43.0   2:00:23.3      1:40.3    9:03/M
   19    Annette Johnson                  Sandy  UT           1476    21   222   1:59:10.4   1:59:53.1      0:42.7    9:05/M
   20    Gaby Jensen                      Sandy  UT           2309    19   224   1:59:14.0   2:00:31.3      1:17.2    9:06/M
   21    Morghan Kozlowski                Smithfield  UT      1510    23   231   1:59:36.2   1:59:54.8      0:18.5    9:07/M
   22    Tonya Barnes                     Provo  UT           2310    23   236   1:59:57.0   2:01:03.8      1:06.8    9:09/M
   23    Erica Prestwich                  Saratoga Springs  U 1730    23   237   2:00:00.8   2:00:13.8      0:12.9    9:09/M
   24    Laura Dart                       Spanish Fork  UT    1480    22   239   2:00:13.9   2:01:03.0      0:49.0    9:10/M
   25    Kayley Poglajen                  Vernal  UT          2173    20   250   2:01:06.4   2:01:22.0      0:15.5    9:14/M
   26    Valorie Wolf                     Orem  UT            1439    24   258   2:01:34.1   2:01:45.8      0:11.6    9:16/M
   27    Angela Druce                     Lamar  CO           1682    23   259   2:01:37.1   2:01:45.2      0:08.0    9:17/M
   28    Ashlee Barrow                    Provo  UT           2127    19   263   2:01:48.5   2:02:03.4      0:14.8    9:17/M
   29    Brittni Baer                     Alpine  UT          1922    24   275   2:02:53.8   2:03:28.7      0:34.8    9:22/M
   30    Kanani Peay                      Provo  UT           2099    23   284   2:03:54.5   2:04:08.5      0:13.9    9:27/M
   31    Brecca Johnson                   Sandy  UT           2075    23   285   2:04:00.6   2:04:51.2      0:50.5    9:28/M
   32    Julia Rowbury                    Aberfeen  ID        1774    22   288   2:04:14.8   2:06:07.0      1:52.2    9:29/M
   33    Allison Wilford                  Afton  WY           1491    20   293   2:04:23.2   2:05:17.9      0:54.7    9:29/M
   34    Jill Ensign                      Provo  UT           1743    23   294   2:04:25.1   2:05:11.8      0:46.6    9:29/M
   35    Sydney Jordan                    Provo  UT           1464    22   302   2:04:46.1   2:04:57.3      0:11.1    9:31/M
   36    Ashley Nixon                     Lindon  UT          1373    19   311   2:05:06.2   2:06:08.8      1:02.6    9:33/M
   37    Lindsay Carey                    Orem  UT            1635    22   318   2:05:47.7   2:05:58.7      0:11.0    9:36/M
   38    Lauren Miner                     Cedar Hills  UT     1361    19   328   2:06:30.6   2:07:23.4      0:52.8    9:39/M
   39    Emma Toolson                     Provo  UT           1906    21   335   2:06:50.1   2:06:57.8      0:07.7    9:40/M
   40    Leah Wright                      Provo  UT           2154    22   338   2:07:06.6   2:09:01.4      1:54.8    9:42/M
   41    Kylee Hutchinson                 Kaysville  UT       2321    19   341   2:07:22.4   2:08:30.4      1:07.9    9:43/M
   42    Amy Freeman                      Provo  UT           1554    21   343   2:07:37.0   2:08:45.9      1:08.8    9:44/M
   43    Skye Hiatt                       Mesa  AZ            1613    20   365   2:09:07.5   2:10:22.7      1:15.2    9:51/M
   44    Kathryn Alexander                Provo  UT           2205    24   366   2:09:09.0   2:10:03.5      0:54.5    9:51/M
   45    Ashley Christiansen              Logan  UT           2193    20   368   2:09:14.4   2:10:12.7      0:58.2    9:51/M
   46    Misty Hunsaker                   Orem  UT            2220    23   369   2:09:15.6   2:10:10.1      0:54.4    9:52/M
   47    Kaylie King                      Las Vegas  NV       1396    19   371   2:09:20.0   2:09:30.7      0:10.7    9:52/M
   48    Miriam Jackson                   West Valley  UT     2215    22   379   2:09:39.6   2:10:51.2      1:11.6    9:53/M
   49    Cloey Sue Roper                  Payson  UT          1678    19   384   2:09:57.9   2:11:07.0      1:09.0    9:55/M
   50    Elizabeth Adkins                 Tulare  CA          1615    20   392   2:10:21.4   2:12:14.2      1:52.7    9:57/M
   51    Whitney Robins                   Provo  UT           2166    21   404   2:11:14.7   2:13:12.4      1:57.7   10:01/M
   52    Julie Bagley                     American Fork  UT   1646    24   406   2:11:19.5   2:11:27.0      0:07.5   10:01/M
   53    Jennifer Worthen                 Provo  UT           1947    24   411   2:11:46.2   2:13:07.9      1:21.6   10:03/M
   54    Stephanie Ashby                  Phoenix  AZ         2070    24   421   2:12:22.3   2:14:10.6      1:48.2   10:06/M
   55    Marci Watson                     Orem  UT            1650    22   422   2:12:25.8   2:12:33.9      0:08.1   10:06/M
   56    Morgan Hawkes                    Provo  UT           2065    20   434   2:13:19.2   2:14:15.9      0:56.7   10:10/M
   57    Mackenzie Scott                  Provo  UT           2064    20   440   2:13:52.7   2:14:48.8      0:56.0   10:13/M
   58    Kathryn Williams                 Provo  UT           2041    21   443   2:14:04.8   2:15:08.1      1:03.3   10:14/M
   59    Tipling Shinn                    Cottonwood Heights  2334    23   452   2:14:59.4   2:15:47.0      0:47.6   10:18/M
   60    Sharee Olsen                     Provo  UT           2036    24   469   2:16:10.9   2:16:28.3      0:17.4   10:23/M
   61    Dianna Frenzel                   Pleasant Grove  UT  1887    22   471   2:16:20.9   2:18:17.9      1:56.9   10:24/M
   62    Taylee Case                      Brigham City  UT    1932    24   482   2:17:34.5   2:19:41.6      2:07.1   10:30/M
   63    Natasha Draper                   Springville  UT     1596    21   485   2:17:45.1   2:20:13.9      2:28.7   10:30/M
   64    Kimber Larsen                    Edmond  OK          3344    20   495   2:18:54.4   2:19:00.0      0:05.6   10:36/M
   65    Courtney Bready                  Orem  UT            2183    22   496   2:19:11.5   2:19:38.1      0:26.5   10:37/M
   66    Summer Dunn                      Alpine  UT          2317    24   499   2:19:29.8   2:20:56.5      1:26.7   10:38/M
   67    Rachel Povey                     Kaysville  UT       1649    21   504   2:19:52.8   2:20:40.5      0:47.6   10:40/M
   68    Sarah Horne                      Kaysville  UT       1652    24   505   2:19:53.4   2:20:41.4      0:48.0   10:40/M
   69    Amanda Spence                    Provo  UT           1984    23   512   2:20:53.1   2:22:06.9      1:13.8   10:45/M
   70    Kortnie Christiansen             Logan  UT           1595    19   520   2:21:32.9   2:23:31.7      1:58.7   10:48/M
   71    Katie Hess                       Salt Lake City  UT  2370    21   521   2:21:34.0   2:23:33.4      1:59.3   10:48/M
   72    Tiare Curtis                     Provo  UT           1444    21   528   2:22:01.4   2:23:49.6      1:48.1   10:50/M
   73    Lindsey Dean                     Orem  UT            1521    24   535   2:22:56.9   2:25:33.5      2:36.5   10:54/M
   74    Lynsey Leiter                    Pleasant Grove  UT  1414    22   546   2:23:47.6   2:25:01.1      1:13.5   10:58/M
   75    Amy Houmand                      Riverton  UT        1525    19   547   2:23:47.6   2:25:12.3      1:24.7   10:58/M
   76    Mary Rasmussen                   South Jordan  UT    1531    19   548   2:23:48.2   2:25:12.7      1:24.5   10:58/M
   77    Autumn Patterson                 Alpine  UT          2318    23   551   2:24:00.3   2:25:27.2      1:26.9   10:59/M
   78    Kristen Stirling                 Cottonwood Heights  1889    21   556   2:24:15.6   2:26:30.5      2:14.9   11:00/M
   79    Lauren Joyce                     Draper  UT          1688    20   559   2:24:46.6   2:26:06.2      1:19.5   11:03/M
   80    Ruthy Stapleton                  Provo  UT           2327    21   579   2:27:15.3   2:27:53.6      0:38.3   11:14/M
   81    Jessica Swain                    Orem  UT            1383    22   588   2:28:04.9   2:29:57.7      1:52.7   11:18/M
   82    Shellee Roylance                 Salt Lake City  UT  1773    21   589   2:28:07.6   2:29:41.6      1:34.0   11:18/M
   83    Julie Goldstein                  Provo  UT           1336    19   592   2:28:30.2   2:29:57.4      1:27.1   11:20/M
   84    Amanda Nielson                   Richmond  UT        1835    24   593   2:28:36.8   2:29:07.7      0:30.8   11:20/M
   85    Stephanie Lawrence               Sandy  UT           2372    24   594   2:28:46.3   2:30:48.0      2:01.6   11:21/M
   86    Kiara Call                       Provo  UT           1591    23   605   2:29:49.9   2:31:44.2      1:54.2   11:26/M
   87    Cecily Hutchison                 Lindon  UT          1725    21   619   2:31:15.5   2:31:44.9      0:29.3   11:32/M
   88    Destinee Bushman                 Lehi  UT            2010    23   633   2:33:58.2   2:36:09.5      2:11.3   11:45/M
   89    Erica Plant                      Taylorsville  UT    1477    24   641   2:35:30.1   2:36:49.9      1:19.8   11:52/M
   90    Stephanie Gerla                  Provo  UT           1625    23   662   2:37:53.3   2:39:39.5      1:46.2   12:03/M
   91    Sophie Weber                     Orem  UT            1354    21   666   2:38:32.2   2:39:53.3      1:21.0   12:06/M
   92    Halie Stewart                    Provo  UT           2179    23   671   2:40:02.3   2:41:04.5      1:02.2   12:12/M
   93    Mirela MacKovic                  Murray  UT          2033    23   673   2:40:29.6   2:41:23.5      0:53.9   12:14/M
   94    April Harris                     Bountiful  UT       2176    24   680   2:42:53.9   2:44:14.4      1:20.5   12:25/M
   95    Audrey'Ana Nau                   Provo  UT           2211    24   684   2:43:13.5   2:45:11.7      1:58.2   12:27/M
   96    Juelaine Noa                     Las Vegas  NV       2012    19   694   2:44:37.4   2:44:41.3      0:03.8   12:33/M
   97    Katherine Olson                  Provo  UT           1894    23   695   2:44:38.1   2:46:39.4      2:01.2   12:33/M
   98    Kerry Lenahan                    Provo  UT           2096    24   698   2:45:13.9   2:46:27.7      1:13.7   12:36/M
   99    Kayla Hardin                     Rexburg  ID         1686    24   713   2:51:48.7   2:52:37.6      0:48.8   13:06/M
  100    Sheena Hendriksen                Taylorsville  UT    2170    24   715   2:52:06.2   2:52:18.8      0:12.6   13:08/M
  101    Alayna Graham                    Orem  UT            1961    19   716   2:52:08.8   2:53:32.8      1:23.9   13:08/M
  102    Kourtney Kins                    Elko  NV            1375    20   719   2:52:42.1   2:53:04.4      0:22.3   13:10/M
  103    Clara Young                      Salt Lake City  UT  1634    20   729   2:56:57.4   2:58:20.3      1:22.9   13:30/M
  104    Amanda Gygi                      Glendale  UT        1488    22   753   3:06:13.7   3:06:25.9      0:12.1   14:12/M
  105    Annalee Ashby                    Orem  UT            1705    24   762   3:09:52.9   3:10:22.6      0:29.7   14:29/M
  106    Kirsten Fogg                     Provo  UT           2077    22   766   3:11:36.6   3:13:30.8      1:54.1   14:37/M
  107    Jessica Bartlett                 Saratoga Springs  U 1424    24   778   3:31:49.3   3:33:24.3      1:35.0   16:09/M
Top

Male 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Hayden Hawks                     Ivins  UT           2283    19     6   1:09:05.7   1:09:06.6      0:00.8    5:16/M
    2    Jonathan Argyle                  Provo  UT           2304    23     8   1:11:29.4   1:11:31.5      0:02.0    5:27/M
    3    Bryce Carr                       Provo  UT           2297    23    11   1:13:46.6   1:13:47.8      0:01.1    5:38/M
    4    Kyle Clegg                       Provo  UT           1486    22    20   1:27:36.3   1:27:39.1      0:02.8    6:41/M
    5    Joseph Visser                    Delta  UT           2056    19    24   1:29:40.7   1:30:38.1      0:57.4    6:50/M
    6    Christopher Taney                Provo  UT           2233    23    27   1:30:21.7   1:30:24.3      0:02.6    6:54/M
    7    Kirk Taylor                      Ramona  OK          1721    23    29   1:31:55.9   1:32:11.5      0:15.6    7:01/M
    8    David Caron                      Payson  UT          2002    21    42   1:36:30.8   1:37:41.3      1:10.5    7:22/M
    9    Mckay Bird                       Ivins  UT           1664    24    57   1:41:15.6   1:42:01.1      0:45.5    7:43/M
   10    Micah Jenkins                    Provo  UT           1836    23    69   1:42:26.0   1:44:03.4      1:37.4    7:49/M
   11    Trevor Hille                     Salt Lake City  UT  1998    24    82   1:44:32.5   1:45:22.3      0:49.8    7:58/M
   12    Spencer Adkins                   Tulare  CA          2206    22    96   1:47:04.4   1:47:43.4      0:39.0    8:10/M
   13    Jacob Zurcher                    Provo  UT           2122    23   101   1:47:44.6   1:49:00.9      1:16.3    8:13/M
   14    Nathan Hansen                    Saratoga Springs  U 2035    19   116   1:49:47.4   1:50:03.0      0:15.5    8:22/M
   15    Eric Bready                      Orem  UT            2184    22   124   1:51:26.3   1:51:53.3      0:27.0    8:30/M
   16    John Voshell                     West Valley City  U 1543    23   139   1:52:34.7   1:54:56.1      2:21.3    8:35/M
   17    Kyle Davis                       Springville  UT     1958    24   154   1:53:36.1   1:53:47.5      0:11.3    8:40/M
   18    Brock Nelson                     Provo  UT           1665    22   163   1:54:59.0   1:55:44.5      0:45.5    8:46/M
   19    Jared Johns                      Provo  UT           1967    24   169   1:55:23.1   1:56:42.8      1:19.6    8:48/M
   20    Alexis Atkinson                  Riverton  UT        2054    20   283   2:03:54.0   2:04:55.7      1:01.6    9:27/M
   21    Nicholas Jordan                  Provo  UT           1465    24   304   2:04:50.8   2:05:02.1      0:11.3    9:31/M
   22    Matt Mitchell                    Provo  UT           2199    24   387   2:10:15.8   2:10:26.2      0:10.4    9:56/M
   23    Lane Miner                       Cedar Hills  UT     1362    24   441   2:14:03.9   2:14:57.4      0:53.4   10:14/M
   24    Eric Draper                      Springville  UT     1597    24   484   2:17:44.6   2:20:13.7      2:29.1   10:30/M
   25    Joe Evans                        Lehi  UT            2288    24   543   2:23:21.1   2:24:21.0      0:59.9   10:56/M
   26    Jason Kay                        Provo  UT           2167    22   617   2:30:52.8   2:32:26.8      1:33.9   11:30/M
   27    Andrew Weber                     Orem  UT            1353    24   667   2:38:32.8   2:39:53.8      1:21.0   12:06/M
   28    Ryan Stewart                     Provo  UT           2178    20   670   2:40:02.2   2:41:04.5      1:02.2   12:12/M
Top

Female 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Darcy McCarty                    Provo  UT           2110    25    21   1:28:49.2   1:28:52.5      0:03.3    6:46/M
    2    Arianne Brown                    Eagle Mountain  UT  2091    27    23   1:29:20.6   1:29:24.4      0:03.7    6:49/M
    3    Shayanne Russell                 Saratoga Springs  U 1783    29    50   1:39:49.7   1:39:55.2      0:05.5    7:37/M
    4    Julianne Isaacson                Salt Lake City  UT  2274    28    68   1:42:24.9   1:44:22.5      1:57.5    7:49/M
    5    Brooke Peacock                   Salt Lake City  UT  2261    28    90   1:46:14.9   1:46:23.2      0:08.2    8:06/M
    6    Meredith Stanley                 Orem  UT            1769    27    94   1:46:53.3   1:47:26.9      0:33.6    8:09/M
    7    Buffie Romrell                   West Valley City  U 1360    29   104   1:48:15.8   1:49:11.0      0:55.1    8:15/M
    8    Jolene Huff                      Orem  UT            1784    27   105   1:48:18.1   1:48:32.5      0:14.3    8:16/M
    9    Crystal Krebs                    Santaquin  UT       2293    27   108   1:48:48.4   1:49:19.5      0:31.0    8:18/M
   10    Felicia Borchert                 Orem  UT            2240    25   118   1:50:31.4   1:52:29.7      1:58.2    8:26/M
   11    Jessica Wood                     Bayfield  CO        1990    27   126   1:51:33.5   1:52:29.8      0:56.2    8:31/M
   12    Ashley Guymon                    Highland  UT        1328    27   134   1:52:14.8   1:53:12.9      0:58.1    8:34/M
   13    Rachel Murray                    Orem  UT            2241    25   153   1:53:29.3   1:54:21.0      0:51.7    8:39/M
   14    Hejdi Swan                       Draper  UT          1884    26   201   1:57:51.3   1:58:37.6      0:46.2    8:59/M
   15    Jeana Bonner                     South Jordan  UT    2023    26   207   1:58:26.6   1:59:07.0      0:40.4    9:02/M
   16    Amy Taylor                       Salt Lake City  UT  1633    28   217   1:58:53.5   2:00:16.2      1:22.6    9:04/M
   17    Tiffany Hortin                   Midvale  UT         1579    26   218   1:58:54.9   1:59:40.2      0:45.3    9:04/M
   18    Dominique Richmond               Salt Lake City  UT  1518    29   230   1:59:28.0   2:00:19.9      0:51.8    9:07/M
   19    Torey Leavitt                    Cedar Hills  UT     1408    25   234   1:59:51.2   2:01:05.1      1:13.8    9:09/M
   20    Brittany Duckett                 Spanish Fork  UT    1449    27   240   2:00:17.9   2:00:48.0      0:30.0    9:10/M
   21    Meggin Marchant                  Parker  CO          2330    26   243   2:00:42.0   2:02:54.2      2:12.2    9:12/M
   22    Connie Dangerfield               Salt Lake City  UT  2168    25   244   2:00:47.9   2:02:37.3      1:49.4    9:13/M
   23    Karilynn Adams                   Wellington  CO      1980    29   245   2:00:48.6   2:02:22.1      1:33.4    9:13/M
   24    Lindsay Davis                    Orem  UT            1534    25   251   2:01:06.7   2:02:09.6      1:02.9    9:14/M
   25    Heidi Gilleland                  South Weber  UT     1506    29   252   2:01:08.7   2:03:00.6      1:51.9    9:14/M
   26    Amanda Gibson                    Roy  UT             2139    25   254   2:01:16.8   2:03:05.9      1:49.1    9:15/M
   27    Kyna Taylor                      Provo  UT           2043    25   255   2:01:27.7   2:02:27.0      0:59.3    9:16/M
   28    Rachele Kunz                     South Jordan  UT    1872    27   262   2:01:47.8   2:02:38.8      0:50.9    9:17/M
   29    Erika Sparrow                    North Ogden  UT     2137    29   267   2:02:33.7   2:02:40.3      0:06.6    9:21/M
   30    Emily Murphy                     Herriman  UT        2049    28   270   2:02:42.6   2:03:44.2      1:01.5    9:22/M
   31    Ali Carlile                      Provo  UT           1683    27   278   2:03:13.8   2:04:05.6      0:51.7    9:24/M
   32    Melinda Ibarra                   Provo  UT           2087    29   281   2:03:35.4   2:03:48.9      0:13.4    9:26/M
   33    Desiree Johnson                  Lehi  UT            1305    29   282   2:03:39.5   2:05:49.8      2:10.2    9:26/M
   34    Amy Marshall                     Payson  UT          1340    28   290   2:04:17.2   2:05:26.3      1:09.1    9:29/M
   35    Annie Thomas                     Orem  UT            2191    27   292   2:04:19.2   2:04:35.3      0:16.1    9:29/M
   36    Clarissa Haycock                 Provo  UT           1462    26   295   2:04:25.2   2:05:12.0      0:46.8    9:29/M
   37    Amanda Taylor                    Orem  UT            2078    26   297   2:04:34.2   2:06:40.3      2:06.0    9:30/M
   38    Emily Becker                     East Lansing  MI    1482    26   306   2:04:57.4   2:05:42.1      0:44.6    9:32/M
   39    Tiffany Hedgepeth                Farmington  NM      1846    27   331   2:06:41.9   2:07:33.4      0:51.5    9:40/M
   40    Lauren Andrews                   Lehi  UT            1501    27   332   2:06:42.3   2:08:30.0      1:47.7    9:40/M
   41    Rosalee Lowry                    American Fork  UT   2242    25   349   2:08:22.2   2:09:15.3      0:53.0    9:47/M
   42    Jami Huntsman                    Midway  UT          1507    25   351   2:08:23.7   2:10:15.1      1:51.4    9:48/M
   43    Brittney Bodine                  Provo  UT           1457    27   362   2:09:01.5   2:09:31.9      0:30.4    9:50/M
   44    Aubrey Shaner                    Orem  UT            1640    28   370   2:09:18.6   2:10:16.9      0:58.3    9:52/M
   45    Sade Turner                      Draper  UT          3762    29   378   2:09:37.7   2:10:51.9      1:14.2    9:53/M
   46    Jennifer Nielsen                 Orem  UT            2188    25   388   2:10:16.5   2:10:54.0      0:37.4    9:56/M
   47    Sarah Yates                      Lehi  UT            1492    29   389   2:10:17.2   2:10:54.6      0:37.4    9:56/M
   48    Misty Checketts                  Deweyville  UT      2208    28   398   2:10:57.5   2:11:17.6      0:20.1    9:59/M
   49    Andrea Lemon                     Park City  UT       2238    28   399   2:10:58.0   2:12:07.6      1:09.5    9:59/M
   50    Cassie Anderson                  Saratoga Springs  U 1479    29   405   2:11:17.0   2:11:51.4      0:34.3   10:01/M
   51    Marie McConaghie                 Lehi  UT            1859    28   409   2:11:38.7   2:13:48.3      2:09.6   10:02/M
   52    Tiffany Shamo                    Boulder City  NV    1612    29   410   2:11:41.9   2:12:37.3      0:55.4   10:03/M
   53    Andria Sainsbury                 Pleasant Grove  UT  1459    28   419   2:12:20.1   2:13:49.6      1:29.4   10:06/M
   54    Elizabeth Washburn               Pleasant Grove  UT  1882    28   424   2:12:32.5   2:13:10.9      0:38.3   10:07/M
   55    Heather Peay                     Provo  UT           2086    26   427   2:12:49.7   2:13:03.5      0:13.8   10:08/M
   56    Jessica Anderson                 Orem  UT            1696    26   432   2:13:13.3   2:14:31.1      1:17.8   10:10/M
   57    Mary Dawn Meier                  Holladay  UT        1863    29   439   2:13:51.9   2:16:05.4      2:13.5   10:13/M
   58    Kathryn Gille                    Provo  UT           1792    28   446   2:14:18.8   2:15:54.8      1:36.0   10:15/M
   59    Kassie Moen                      Lehi  UT            1964    29   449   2:14:36.2   2:16:27.5      1:51.2   10:16/M
   60    Jennifer Voelkel                 Orem  UT            2017    26   450   2:14:55.8   2:16:15.3      1:19.4   10:17/M
   61    Emily Williams                   Provo  UT           2333    25   451   2:14:59.3   2:15:46.8      0:47.5   10:18/M
   62    Nicole Petersen                  Pleasant Grove  UT  2212    28   461   2:15:42.7   2:17:16.8      1:34.0   10:21/M
   63    Jodi Byrge                       Temple  TX          2204    29   462   2:15:43.3   2:17:16.9      1:33.6   10:21/M
   64    Laci Thornton                    Caliente  NV        2351    28   465   2:15:51.9   2:16:17.2      0:25.3   10:22/M
   65    Darla Hathaway                   Payson  UT          1467    27   466   2:15:52.0   2:15:56.3      0:04.2   10:22/M
   66    Stacy Miner                      Meridian  ID        1369    28   474   2:16:54.2   2:17:44.6      0:50.3   10:27/M
   67    Kristal Cole                     Sandy  UT           1505    28   476   2:17:00.9   2:19:03.1      2:02.2   10:27/M
   68    Amy Kessler                      Taylorsville  UT    2282    28   481   2:17:30.3   2:18:55.9      1:25.6   10:29/M
   69    Joanna Shupryt                   Murray  UT          1416    26   491   2:18:24.5   2:20:23.2      1:58.7   10:33/M
   70    Christy Cook                     Eagle Mountain  UT  1331    28   502   2:19:46.6   2:21:30.6      1:43.9   10:40/M
   71    Heather Benally                  Orem  UT            2218    29   508   2:20:16.5   2:22:04.9      1:48.4   10:42/M
   72    Kristin Green                    Provo  UT           1972    27   516   2:21:21.0   2:21:28.1      0:07.1   10:47/M
   73    Jenny Borg                       South Jordan  UT    2120    28   522   2:21:34.3   2:23:39.6      2:05.2   10:48/M
   74    Laurie Compton                   Riverton  UT        2062    29   524   2:21:44.7   2:22:49.6      1:04.9   10:49/M
   75    Krista Peck                      Riverton  UT        2051    26   525   2:21:45.4   2:22:50.2      1:04.8   10:49/M
   76    Tiffany Snedaker                 Eagle Mountain  UT  2158    27   530   2:22:18.4   2:23:23.7      1:05.3   10:51/M
   77    Manda White                      Castle Rock  UT     1659    28   532   2:22:33.5   2:24:00.9      1:27.4   10:52/M
   78    Elizabeth Debry                  Salt Lake City  UT  1875    27   536   2:22:59.1   2:23:37.4      0:38.3   10:54/M
   79    Jessica Imamura                  West Jordan  UT     2245    29   540   2:23:19.0   2:24:46.8      1:27.8   10:56/M
   80    Andrea Fackrell                  Herriman  UT        1384    29   550   2:23:57.0   2:24:55.9      0:58.9   10:59/M
   81    Tamber McAllister                Orem  UT            1431    28   562   2:25:37.4   2:26:56.4      1:18.9   11:06/M
   82    Shelley Patterson                Ogden  UT           1471    25   566   2:25:50.6   2:28:05.4      2:14.7   11:07/M
   83    Erin Axson                       Sandy  UT            785    29   573   2:26:22.2   2:26:22.2               11:10/M
   84    Lauren Parry                     Salt Lake City  UT  1662    28   574   2:26:26.5   2:28:24.6      1:58.0   11:10/M
   85    Jessi Mickelsen                  Ogden, Ut  UT       1832    27   576   2:26:33.1   2:27:22.1      0:49.0   11:11/M
   86    Sarah Croff                      West Jordan  UT     1455    25   580   2:27:37.2   2:29:35.5      1:58.3   11:16/M
   87    Serene Hardy                     Pleasant Grove  UT  1723    25   590   2:28:24.3   2:28:52.3      0:28.0   11:19/M
   88    Dara Sardakowski                   CO                1733    28   591   2:28:24.8   2:28:52.7      0:27.8   11:19/M
   89    Melissa Shosted                  Sandy  UT           1917    28   595   2:28:46.5   2:30:47.9      2:01.4   11:21/M
   90    Alicia Bunderson                 Orem  UT            1735    26   597   2:28:53.9   2:29:21.4      0:27.4   11:21/M
   91    Deryk Forbush                    West Jordan  UT     2100    27   599   2:29:20.2   2:30:14.3      0:54.0   11:23/M
   92    Adrienne Winder                  Saratoga Springs  U 1929    27   602   2:29:30.8   2:31:38.3      2:07.4   11:24/M
   93    Jennifer Pierson                 West Jordan  UT     1418    26   609   2:30:12.8   2:31:01.3      0:48.4   11:27/M
   94    Josie Christensen                Riverton  UT        2239    28   612   2:30:27.6   2:31:46.5      1:18.8   11:29/M
   95    Justi Lundeberg                  South Jordan  UT    1970    27   614   2:30:49.1   2:32:54.3      2:05.2   11:30/M
   96    Apryl Bradford                   Spanish Fork  UT    1538    25   630   2:32:55.4   2:34:08.9      1:13.4   11:40/M
   97    Holly Chynoweth                  Lehi  UT            1324    29   632   2:33:41.7   2:35:19.5      1:37.8   11:43/M
   98    Marla Lamb                       Orem  UT            1572    25   647   2:36:16.1   2:37:30.4      1:14.3   11:55/M
   99    Brooke Duffy                     Salt Lake City  UT  1816    25   648   2:36:19.3   2:36:57.8      0:38.5   11:55/M
  100    Valare Heaps                     Lehi  UT            1326    28   657   2:37:22.1   2:39:02.1      1:40.0   12:00/M
  101    Kathryn Wilson                   Bountiful  UT       1693    28   665   2:38:30.3   2:40:13.6      1:43.2   12:05/M
  102    Jaclyn King                      Provo  UT           1975    26   683   2:43:04.0   2:44:23.0      1:19.0   12:26/M
  103    Emily Beers                      Logan  UT           1533    29   690   2:44:05.0   2:45:13.1      1:08.0   12:31/M
  104    Mandy Turner                     Salt Lake City  UT  1475    27   706   2:49:04.3   2:50:40.7      1:36.3   12:54/M
  105    Taralee Carlson                  Sandy  UT           2229    27   707   2:50:08.1   2:51:54.8      1:46.6   12:59/M
  106    Dianna Ogden                     Lehi  UT            2128    29   720   2:53:53.6   2:56:01.3      2:07.6   13:16/M
  107    Stephanie Hintze                 West Jordan  UT     1888    26   727   2:55:12.5   2:56:02.5      0:50.0   13:22/M
  108    Laura Darger                     Sandy  UT           1944    29   730   2:57:20.1   2:57:29.7      0:09.6   13:32/M
  109    Codee Bell                       Lindon  UT          1708    29   731   2:57:28.1   2:59:20.3      1:52.1   13:32/M
  110    Staci Johnson                    Orem  UT            1565    25   745   3:02:55.8   3:03:08.3      0:12.5   13:57/M
  111    Sara Snow                        Eagle Mtn  UT       1663    29   749   3:05:15.9   3:05:37.2      0:21.3   14:08/M
  112    Colette Goodman                  Mesa  AZ            2202    26   750   3:05:30.3   3:05:54.4      0:24.1   14:09/M
  113    Katie Teddy                      Provo  UT           2308    25   755   3:07:21.1   3:09:05.0      1:43.9   14:17/M
  114    Ashlie Oakley                    Salt Lake City  UT  1913    29   756   3:07:40.6   3:08:13.0      0:32.3   14:19/M
  115    Amber Mora                       Provo  UT           2190    29   760   3:08:23.0   3:09:47.2      1:24.2   14:22/M
  116    Stephanie Lowe                   Woodscross  UT      1921    29   768   3:12:30.7   3:14:04.0      1:33.3   14:41/M
  117    Katie Hughes                     Salt Lake City  UT  1674    26   776   3:22:44.2   3:24:06.5      1:22.2   15:28/M
  118    Nerissa McDowell                 Salt Lake City  UT  2185    26   780   3:33:13.7   3:33:45.7      0:31.9   16:16/M
Top

Male 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Seth Pilkington                  Harrisville  UT     2279    27     1   1:06:05.0   1:06:05.8      0:00.7    5:02/M
    2    Brad Osguthorpe                  Heber City  UT      2281    26     3   1:06:24.1   1:06:24.9      0:00.8    5:04/M
    3    Jeffrey McClellan                Orem  UT            1311    25     4   1:06:59.7   1:07:00.3      0:00.6    5:07/M
    4    Aaron Metler                     St. George  UT      2292    26     5   1:07:36.7   1:07:37.5      0:00.8    5:09/M
    5    Nicholas McCombs                 Toquerville  UT     2298    29     7   1:10:47.0   1:10:48.3      0:01.3    5:24/M
    6    Clark Nielson                    Orem  UT            1536    26     9   1:11:35.3   1:11:37.1      0:01.7    5:28/M
    7    Karl Siebach                     Orem  UT            1445    29    12   1:16:30.7   1:16:31.6      0:00.8    5:50/M
    8    Jared Bolduc                     South Jordan  UT    2046    26    34   1:34:18.6   1:34:37.8      0:19.1    7:12/M
    9    Devin Blakey                     Spanish Fork  UT    1624    25    41   1:36:24.7   1:36:28.8      0:04.1    7:21/M
   10    Darin Creech                     Salt Lake City  UT  1481    28    48   1:39:31.7   1:40:21.9      0:50.2    7:35/M
   11    Dan Rasmussen                    Provo  UT           2125    25    58   1:41:25.0   1:41:39.9      0:14.9    7:44/M
   12    Joe Dean                         Salt Lake City  UT  1355    29    67   1:42:21.8   1:42:41.7      0:19.8    7:48/M
   13    David Murphy                     American Fork  UT   2243    28    74   1:43:29.8   1:45:13.0      1:43.1    7:54/M
   14    Mike Walton                      Rexburg  ID         1604    25    78   1:44:05.4   1:46:04.6      1:59.2    7:56/M
   15    Angie McCoy                      Payson  UT          2083    28    88   1:45:48.4   1:46:06.5      0:18.0    8:04/M
   16    Kevin Liu                        Salt Lake City  UT  1805    27    93   1:46:52.4   1:47:35.9      0:43.4    8:09/M
   17    Devon Krebs                      Santaquin  UT       2294    25   109   1:48:48.6   1:49:19.7      0:31.0    8:18/M
   18    Daniel Perciballi                Lafayette  NJ       1925    29   113   1:49:26.8   1:50:20.4      0:53.6    8:21/M
   19    Lucas Chapman                    Salt Lake City  UT  1814    26   127   1:51:41.1   1:53:14.0      1:32.8    8:31/M
   20    Cameron Andersen                 Spanish Fork  UT    2269    28   133   1:51:57.3   1:53:12.8      1:15.4    8:32/M
   21    Trevor Wright                    Salt Lake City  UT  2224    25   143   1:52:46.1   1:53:01.6      0:15.5    8:36/M
   22    Jacob Sivert                     Orem  UT            1654    29   186   1:56:43.1   1:58:45.8      2:02.7    8:54/M
   23    Burke Tervort                    Salem  UT           2214    29   197   1:57:35.6   1:58:46.9      1:11.3    8:58/M
   24    Jacob Baker                      Eagle Mt.  UT       2364    29   198   1:57:46.6   1:59:04.3      1:17.6    8:59/M
   25    Kasey Gibson                     Roy  UT             2140    27   253   2:01:16.7   2:03:05.9      1:49.2    9:15/M
   26    Owen Carlson                     Sandy  UT           2230    28   271   2:02:43.6   2:04:30.4      1:46.7    9:22/M
   27    Joshua Dahl                      Orem  UT            2213    29   272   2:02:44.1   2:02:53.3      0:09.2    9:22/M
   28    Mark Stewart                     Lehi  UT            1372    28   310   2:05:06.0   2:06:08.1      1:02.1    9:33/M
   29    Jordan Staheli                   Provo  UT           1603    27   312   2:05:16.4   2:05:52.2      0:35.7    9:33/M
   30    Brian King                       Provo  UT           1977    29   314   2:05:32.7   2:06:51.7      1:18.9    9:35/M
   31    Bryce Haymond                    Pleasant Grove  UT  1315    29   326   2:06:23.3   2:07:05.2      0:41.9    9:38/M
   32    Dave Barnes                      Provo  UT           2311    25   334   2:06:48.7   2:07:55.1      1:06.4    9:40/M
   33    Matt Monson                      Taylorsville  UT    1878    28   342   2:07:29.6   2:09:11.4      1:41.8    9:43/M
   34    Scott Harris                     Queen Creek  AZ     2192    29   385   2:10:13.7   2:10:44.1      0:30.4    9:56/M
   35    Dan Wahlin                       Pleasant Grove  UT  1440    29   401   2:11:02.4   2:12:35.2      1:32.7   10:00/M
   36    Kyle Dunaway                     Kamas  UT           1520    27   448   2:14:35.9   2:16:52.0      2:16.0   10:16/M
   37    Mark Delorey                     Provo  UT           1763    25   459   2:15:32.6   2:17:34.2      2:01.6   10:20/M
   38    Riley Peck                       Riverton  UT        2052    27   464   2:15:49.8   2:16:54.6      1:04.8   10:22/M
   39    Mark Quayle                        TN                1617    29   488   2:17:52.8   2:19:05.2      1:12.4   10:31/M
   40    Devan Fronk                      Salt Lake City  UT  1641    25   527   2:21:58.9   2:23:20.5      1:21.6   10:50/M
   41    Brady Hale                       Salt Lake City  UT  1797    26   544   2:23:33.0   2:23:50.0      0:16.9   10:57/M
   42    Justin Bartlett                  Saratoga Springs  U 1351    27   553   2:24:06.7   2:25:40.1      1:33.3   10:59/M
   43    Kent Lundeberg                   South Jordan  UT    1971    27   615   2:30:49.3   2:32:54.3      2:05.0   11:30/M
   44    Colby Heaps                      Lehi  UT            1329    25   631   2:33:31.1   2:35:09.4      1:38.3   11:43/M
   45    Joshua Rowley                    Hyrum  UT           1697    26   634   2:34:16.3   2:34:32.7      0:16.3   11:46/M
   46    Andrew Gerla                     Provo  UT           1626    26   661   2:37:53.1   2:39:39.7      1:46.5   12:03/M
   47    Nathan Parry                     Murray  UT          1910    27   664   2:38:26.7   2:39:30.9      1:04.2   12:05/M
   48    Sam Levin                        Orem  UT            1728    26   751   3:05:42.3   3:06:03.7      0:21.3   14:10/M
   49    Buck Ashby                       Orem  UT            1706    28   759   3:07:56.4   3:10:21.8      2:25.4   14:20/M
   50    Benjamin Bonner                  Provo  UT           2162    25   777   3:23:21.1   3:24:55.5      1:34.3   15:31/M
Top

Female 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Lindsey Dunkley                  American Fork  UT   1586    30    10   1:13:32.1   1:13:33.0      0:00.8    5:37/M
    2    Mary Ann Schauerhamer            Provo  UT           2313    32    15   1:20:18.4   1:20:19.7      0:01.2    6:08/M
    3    Stefanie Talley                  Layton  UT          2299    33    17   1:20:38.0   1:20:39.8      0:01.8    6:09/M
    4    Melody Jenson                    Orem  UT            2312    30    18   1:21:50.9   1:21:52.8      0:01.9    6:15/M
    5    Karen Garlick                    Pleasant Grove  UT  2069    34    44   1:37:05.8   1:37:08.7      0:02.8    7:24/M
    6    Jamie Bell                       Pocatello  ID       2361    32    65   1:42:13.1   1:42:43.4      0:30.3    7:48/M
    7    Heather Clarke                   Springville  UT     1806    30    70   1:42:43.0   1:42:55.6      0:12.6    7:50/M
    8    Elizabeth Harmer                 Holladay  UT        1867    31    73   1:42:51.1   1:43:48.8      0:57.7    7:51/M
    9    Carrie Becker                    Boulder  WY         1584    33    97   1:47:07.3   1:47:13.6      0:06.2    8:10/M
   10    Emily Benson                     Santaquin  UT       1931    32   100   1:47:37.7   1:47:55.3      0:17.5    8:13/M
   11    Rachael Gill                     South Jordan  UT    2225    31   117   1:50:26.2   1:51:41.2      1:14.9    8:25/M
   12    Catherine Jeppsen                Salt Lake City  UT  2368    30   140   1:52:34.8   1:52:43.5      0:08.6    8:35/M
   13    Jamie Wursten                    Bayfield  CO        1995    32   146   1:53:04.1   1:54:00.5      0:56.3    8:37/M
   14    Amber Hintze                     Kaysville  UT       1778    33   149   1:53:18.9   1:53:46.2      0:27.2    8:39/M
   15    Maren Nelson                     Midvale  UT         1824    32   150   1:53:21.1   1:54:10.6      0:49.4    8:39/M
   16    Aimee Gronning                   Riverton  UT        2365    31   151   1:53:21.4   1:54:10.9      0:49.5    8:39/M
   17    Allison Newitt                   Sandy  UT           2223    34   159   1:54:40.2   1:55:35.4      0:55.2    8:45/M
   18    Jessica Ritchie                  Sandy  UT           1409    34   160   1:54:40.6   1:55:35.8      0:55.1    8:45/M
   19    Alyce Ward                       Pleasant Grove  UT  1589    34   167   1:55:17.1   1:57:21.5      2:04.3    8:48/M
   20    Abby Hawkins                     Provo  UT           1857    33   177   1:55:53.9   1:57:55.9      2:01.9    8:50/M
   21    Amanda Wells                     Herriman  UT        1401    30   178   1:56:11.9   1:57:15.2      1:03.2    8:52/M
   22    Jamie Austin                     Oklahoma City  OK   1499    33   183   1:56:30.1   1:58:18.5      1:48.3    8:53/M
   23    Krista Miller                    Orem  UT            2019    31   191   1:56:59.3   1:58:36.7      1:37.3    8:55/M
   24    Rebecca Buffington               Thornton  CO        1358    31   195   1:57:24.3   1:58:16.6      0:52.3    8:57/M
   25    Heather Smith                    Draper  UT          2262    30   205   1:58:11.1   1:59:52.3      1:41.2    9:01/M
   26    Greta Bradford                   Payson  UT          1677    31   213   1:58:44.4   2:01:33.5      2:49.0    9:03/M
   27    Jaye Synan                       Evanston  WY        1356    34   216   1:58:47.7   1:59:48.9      1:01.2    9:04/M
   28    Candice MacFarlane               Pleasant Grove  UT  2271    34   221   1:59:08.4   1:59:38.9      0:30.4    9:05/M
   29    Amber Ostler                     Orem  UT            2268    30   223   1:59:11.0   1:59:57.0      0:45.9    9:05/M
   30    Melody Scott                     Spanish Fork  UT    1901    32   227   1:59:21.2   1:59:44.9      0:23.7    9:06/M
   31    Rachel Lux                       Provo  UT           2174    32   229   1:59:26.1   2:00:42.1      1:16.0    9:07/M
   32    Jill Hanson                      Lehi  UT            1749    34   248   2:01:00.7   2:02:01.3      1:00.6    9:14/M
   33    Jessica Merchant                 Edgewater  MD       2348    30   256   2:01:28.8   2:03:12.9      1:44.1    9:16/M
   34    Heather Robison                  Salt Lake City  UT  1388    31   260   2:01:39.4   2:02:59.4      1:19.9    9:17/M
   35    Anne Hansen                      Salt Lake City  UT  1389    30   261   2:01:39.5   2:02:59.3      1:19.7    9:17/M
   36    Angela Lawler                    Harrisville  UT     2022    32   268   2:02:39.7   2:03:27.6      0:47.9    9:21/M
   37    Kathy Eby                        West Jordan  UT     2366    32   274   2:02:53.1   2:03:37.9      0:44.7    9:22/M
   38    Amber Freiss                     Herriman  UT        1321    31   280   2:03:29.7   2:04:31.8      1:02.0    9:25/M
   39    Holly Morgan                     Pleasant Grove  UT  2272    32   286   2:04:05.6   2:04:25.9      0:20.2    9:28/M
   40    Tara Lallatin                    Honolulu  HI        1490    31   296   2:04:28.8   2:05:20.3      0:51.5    9:30/M
   41    Sharee Wise                      Ogden  UT           1636    32   300   2:04:46.0   2:04:52.2      0:06.2    9:31/M
   42    Andrea Taylor                    West Jordan  UT     1487    34   301   2:04:46.0   2:04:54.7      0:08.7    9:31/M
   43    Lee Madsen                       Salt Lake City  UT  1323    34   307   2:04:59.3   2:05:22.3      0:23.0    9:32/M
   44    Crystal Wallace                  Santaquin  UT       2085    31   309   2:05:03.2   2:05:20.5      0:17.3    9:32/M
   45    Jenny Weston                     Salt Lake City  UT  2153    32   313   2:05:18.4   2:05:25.2      0:06.8    9:33/M
   46    Melinda Sirstins                 Salt Lake City  UT  2194    32   322   2:06:19.6   2:07:13.4      0:53.8    9:38/M
   47    Raquel Labrum                    Roosevelt  UT       2059    31   329   2:06:34.6   2:08:03.6      1:28.9    9:39/M
   48    Cassie White                     Roosevelt  UT       1748    32   330   2:06:35.5   2:08:04.5      1:28.9    9:39/M
   49    Tricia Atkinson                  Logan  UT           2236    34   344   2:07:48.3   2:08:56.6      1:08.2    9:45/M
   50    Marlo Gifford                    Las Vegas  NV       1879    34   346   2:07:59.1   2:09:16.2      1:17.0    9:46/M
   51    Britta Anderton                  Lehi  UT            1338    33   350   2:08:22.4   2:09:18.5      0:56.1    9:47/M
   52    Katie Richardson                 St. George  UT      2081    30   353   2:08:26.3   2:09:29.6      1:03.3    9:48/M
   53    Heather Moldenhauer              Elk Ridge  UT       2111    32   374   2:09:25.5   2:10:31.4      1:05.9    9:52/M
   54    Emilee Covington                 Lehi  UT            1346    32   375   2:09:34.5   2:10:30.7      0:56.1    9:53/M
   55    Annika Lovell                    Tooele  UT          2277    31   381   2:09:50.5   2:11:46.2      1:55.7    9:54/M
   56    Anastasia Martin                 Hill Afb  UT        1987    31   390   2:10:17.6   2:11:34.7      1:17.0    9:56/M
   57    Nora Petersen                    Henderson  NV       2074    32   395   2:10:31.2   2:11:11.2      0:39.9    9:57/M
   58    Chelsie Laycock                  Lehi  UT            1339    34   396   2:10:53.9   2:11:50.2      0:56.2    9:59/M
   59    Katti Johnson                    South Jordan  UT    1703    31   397   2:10:55.7   2:12:41.7      1:46.0    9:59/M
   60    Kristy Nelson                    Lehi  UT            1700    31   400   2:11:00.6   2:12:41.3      1:40.7   10:00/M
   61    Becky Smith                      Lehi  UT            2169    33   407   2:11:23.8   2:13:31.0      2:07.2   10:01/M
   62    Mindi Brimhall                   Pleasant Grove  UT  1709    30   412   2:11:51.8   2:12:19.2      0:27.4   10:03/M
   63    Christina Balzly                 Santaquin  UT       1751    31   414   2:12:03.1   2:13:52.0      1:48.9   10:04/M
   64    Jennifer Kessler                 Bountiful  UT       2032    31   430   2:13:08.2   2:13:27.3      0:19.0   10:09/M
   65    Marisa Acuna                     Edmund  OK          1915    31   431   2:13:11.3   2:13:38.9      0:27.5   10:10/M
   66    Melinda Oborn                    Bountiful  UT       1965    31   435   2:13:21.9   2:13:40.3      0:18.4   10:10/M
   67    Amanda Bagley                    Mapleton  UT        1948    30   442   2:14:04.1   2:15:25.6      1:21.4   10:14/M
   68    Amy Chatwin                      Springville  UT     1468    31   444   2:14:12.1   2:15:22.5      1:10.4   10:14/M
   69    Natalie Sanderson                Pleasant Grove  UT  1741    33   454   2:15:07.0   2:15:33.2      0:26.1   10:18/M
   70    Wendy Melville                   American Fork  UT   1607    31   455   2:15:09.1   2:15:28.2      0:19.1   10:19/M
   71    Jessica Dalton                   Salt Lake City  UT  1443    30   457   2:15:18.3   2:15:42.6      0:24.3   10:19/M
   72    Jessica Allee                    East Lansing  MI    1592    30   463   2:15:46.4   2:16:30.8      0:44.4   10:21/M
   73    Kristy Hatt                      Clinton  UT         1594    32   467   2:16:06.0   2:17:00.4      0:54.4   10:23/M
   74    Michele Walker                   Pleasant Grove  UT  2305    33   468   2:16:09.5   2:17:46.8      1:37.3   10:23/M
   75    Cindy Koenig                     Orem  UT            1608    30   478   2:17:21.4   2:18:55.6      1:34.2   10:29/M
   76    Christine Turpin                 Meridian  ID        2084    31   492   2:18:29.2   2:20:22.4      1:53.1   10:34/M
   77    Mary Manwaring                   Pleasant Grove  UT  2320    34   493   2:18:30.2   2:19:42.4      1:12.2   10:34/M
   78    Kate Kocherhans                  Provo  UT           1573    33   498   2:19:22.0   2:19:58.3      0:36.3   10:38/M
   79    Christina Peterson               Payson  UT          2358    34   500   2:19:30.7   2:20:41.8      1:11.0   10:38/M
   80    Becky Jensen                     Salt Lake City  UT  1927    30   513   2:21:01.3   2:23:00.4      1:59.0   10:45/M
   81    April Hale                       Layton  UT          1881    34   515   2:21:15.9   2:22:33.3      1:17.3   10:46/M
   82    Amy Davis                        Saratoga Springs  U 1337    33   537   2:22:59.1   2:25:10.5      2:11.4   10:54/M
   83    Elena Tillman                    Saratoga Springs  U 1658    34   538   2:23:00.2   2:25:11.2      2:10.9   10:54/M
   84    Nancy Ayre                       Talorsville  UT     2291    32   542   2:23:19.4   2:24:46.7      1:27.3   10:56/M
   85    Kaddi Strate                     Provo  UT           1516    34   555   2:24:11.0   2:25:35.1      1:24.1   11:00/M
   86    Heidi Hale                       Salt Lake City  UT  1796    34   561   2:25:09.7   2:25:27.5      0:17.8   11:04/M
   87    Christina McClellan              American Fork  UT   1874    32   568   2:25:58.2   2:26:16.8      0:18.6   11:08/M
   88    Liz Ladle                        Orem  UT            1945    34   569   2:26:02.1   2:26:37.1      0:34.9   11:08/M
   89    Lorie Yadon                      Orem  UT            1896    31   572   2:26:20.0   2:26:57.7      0:37.7   11:10/M
   90    Michelle Hill                    Erie  CO            1661    31   575   2:26:27.0   2:28:25.2      1:58.2   11:10/M
   91    Carrie Anderson                  Provo  UT           1759    33   618   2:31:04.3   2:31:09.3      0:04.9   11:31/M
   92    Brandy Henry                     Lehi  UT            1981    34   626   2:32:44.3   2:34:35.6      1:51.3   11:39/M
   93    Shannon Hamilton                 Santaquin  UT       1438    33   627   2:32:47.8   2:34:39.8      1:52.0   11:39/M
   94    Denise Holland                   Chubbuck  ID        1848    32   644   2:35:59.2   2:36:04.4      0:05.2   11:54/M
   95    Jennifer Gowans                  Stansbury Park  UT  1513    30   652   2:36:58.2   2:37:50.9      0:52.7   11:58/M
   96    Brianne Larsen                   Lehi  UT            2332    31   653   2:37:10.6   2:38:50.8      1:40.2   11:59/M
   97    Robyn Pfetzer                    Farmington  NM      1656    34   655   2:37:17.5   2:38:21.5      1:04.0   12:00/M
   98    Julie Howell                     Saratoga Springs  U 1724    34   656   2:37:17.9   2:37:39.9      0:21.9   12:00/M
   99    Brooke Hunsaker                  Rock Springs  WY    2699    34   658   2:37:49.0   2:39:44.4      1:55.3   12:02/M
  100    Cami Sieverts                    Sandy  UT           1434    34   659   2:37:50.8   2:39:38.6      1:47.8   12:02/M
  101    Brooke Dallin                    Lehi  UT            2357    30   672   2:40:17.5   2:41:06.5      0:48.9   12:14/M
  102    Joclynn Johnson                  South Jordan  UT    1731    32   676   2:42:05.2   2:43:50.9      1:45.7   12:22/M
  103    Kathy Ricks                      West Valley City  U 1760    31   681   2:42:57.2   2:43:51.0      0:53.8   12:26/M
  104    Berit Bagley                     Highland  UT        1707    34   685   2:43:21.7   2:43:44.1      0:22.4   12:28/M
  105    Mindee Hone                      Santaquin  UT       1478    31   688   2:43:44.1   2:45:29.2      1:45.0   12:29/M
  106    Bethany Weight                   Spanish Fork  UT    1578    33   691   2:44:05.7   2:45:13.8      1:08.0   12:31/M
  107    Charissa Ortega                  Tooele  UT          2042    31   696   2:44:40.7   2:45:33.9      0:53.2   12:34/M
  108    Marianne Sivert                  Orem  UT            1653    30   697   2:44:50.9   2:46:57.1      2:06.1   12:34/M
  109    Mary Allred                      Rocky Ridge Town  U 1367    33   699   2:45:54.6   2:47:51.9      1:57.2   12:39/M
  110    Lori Cuff                        Salem  UT           1376    32   702   2:48:18.2   2:49:25.4      1:07.2   12:50/M
  111    Amy Madsen                       Orem  UT            1655    30   703   2:48:36.8   2:50:42.7      2:05.8   12:52/M
  112    Liz Gotter                       Orem  UT            1422    30   705   2:48:52.9   2:50:16.1      1:23.2   12:53/M
  113    Avry Byington                    Syracuse  UT        2159    34   711   2:51:27.5   2:52:32.7      1:05.2   13:05/M
  114    Kari Patty                       Taylorsville  UT    2143    32   714   2:52:06.0   2:52:18.7      0:12.7   13:08/M
  115    Ingrid Pinto                     West Jordan  UT     2132    34   723   2:54:15.4   2:55:22.3      1:06.8   13:17/M
  116    Marchel Warby                    West Jordan  UT     2146    34   728   2:55:38.0   2:56:25.1      0:47.1   13:24/M
  117    Angelina Pericola                Salt Lake City  UT  2181    30   736   2:58:44.6   3:00:03.3      1:18.6   13:38/M
  118    Candy Friedli                    Riverton  UT        1551    33   737   2:59:25.7   3:01:02.3      1:36.6   13:41/M
  119    Monica Greene                    Murray  UT          2180    30   738   2:59:58.8   3:01:17.0      1:18.2   13:44/M
  120    Christi Horstmann                Alpine  UT          2253    33   752   3:06:06.7   3:07:31.6      1:24.9   14:12/M
  121    Sophie Archibald                 Layton  UT          2155    31   754   3:06:52.5   3:08:48.6      1:56.1   14:15/M
  122    Vicki Neal                       Litchfield Park  AZ 1672    31   761   3:09:09.8   3:11:10.1      2:00.2   14:26/M
  123    Beth Johnson                     Huntington  WV      2344    32   765   3:10:31.5   3:11:12.8      0:41.2   14:32/M
  124    Leslie Thompson                  West Jordan  UT     1839    34   769   3:16:17.2   3:17:00.3      0:43.1   14:58/M
  125    Melanie Clark                    Draper  UT          1840    31   770   3:16:17.5   3:17:00.5      0:43.0   14:58/M
  126    Julia Jolley                     Pleasant Grove  UT  1726    30   771   3:17:24.3   3:17:53.3      0:29.0   15:03/M
Top

Male 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Paul Petersen                    Smithfield  UT      2314    30     2   1:06:05.9   1:06:06.8      0:00.9    5:02/M
    2    Jeff Phillippi                   Cedar Hills  UT     2186    34    16   1:20:28.9   1:20:30.5      0:01.6    6:08/M
    3    Peter Esko                       Salt Lake City  UT  1667    30    19   1:26:19.0   1:26:20.8      0:01.7    6:35/M
    4    Brandon Russell                  Saratoga Springs  U 1782    31    35   1:34:27.9   1:34:33.3      0:05.4    7:12/M
    5    Travis Miner                     Springville  UT     1939    32    51   1:39:57.1   1:40:34.8      0:37.6    7:37/M
    6    Brandon Finch                    Eagle Mountain  UT  1926    34    56   1:41:08.7   1:42:01.0      0:52.3    7:43/M
    7    Marcus Burton                    Folsom  CA          1907    34    61   1:41:34.6   1:41:55.3      0:20.6    7:45/M
    8    Casey Keller                     Bountiful  UT       1815    32    71   1:42:44.3   1:43:24.7      0:40.3    7:50/M
    9    Michael Blakey                   Springville  UT     1623    30    72   1:42:49.0   1:42:53.5      0:04.5    7:51/M
   10    Richard Voelkel                  Orem  UT            2018    31    83   1:44:33.4   1:45:52.6      1:19.2    7:58/M
   11    Paul Williamson                  La Jolla  CA        2371    30    85   1:44:54.6   1:45:34.7      0:40.0    8:00/M
   12    Seth Lyman                       The Woodlands  TX   1787    33    87   1:45:37.9   1:47:16.8      1:38.8    8:03/M
   13    Weston Ridd                      Kaysville  UT       2517    31    89   1:45:52.5   1:46:51.2      0:58.7    8:05/M
   14    Trent Turner                     Elk Ridge  UT       1632    34    92   1:46:48.6   1:47:47.8      0:59.1    8:09/M
   15    Jefferson Lyman                  Beaverton  OR       2315    33   102   1:47:51.0   1:49:30.5      1:39.5    8:14/M
   16    Brian Harris                     Phoenix  AZ         2044    31   122   1:51:07.5   1:51:37.7      0:30.1    8:29/M
   17    Darin Warren                     Pleasant Grove  UT  1736    34   166   1:55:08.8   1:55:31.6      0:22.7    8:47/M
   18    Sean Walker                      Provo  UT           2026    30   175   1:55:49.6   1:56:41.0      0:51.4    8:50/M
   19    Sam Chynoweth                    Lehi  UT            1325    31   180   1:56:21.1   1:57:58.5      1:37.3    8:52/M
   20    Matthew Arego                    Salt Lake City  UT  1387    30   182   1:56:29.9   1:56:34.5      0:04.6    8:53/M
   21    Brian Carlsen                    Pleasant Grove  UT  2197    30   185   1:56:39.4   1:57:20.5      0:41.0    8:54/M
   22    Greg Olney                       Orem  UT            2060    34   194   1:57:21.0   1:58:00.0      0:39.0    8:57/M
   23    Russ Lowry                       American Fork  UT   1871    33   196   1:57:31.5   1:57:53.4      0:21.9    8:58/M
   24    Sys Hansana                      Lehi  UT            1869    32   203   1:58:02.9   1:59:06.2      1:03.3    9:00/M
   25    Mark McConaghie                  Lehi  UT            1860    32   206   1:58:18.8   2:00:27.0      2:08.2    9:01/M
   26    Matt Frisby                      Mapleton  UT        1765    32   210   1:58:35.8   2:00:36.7      2:00.9    9:03/M
   27    Clinton Gropp                    Cortez  CO          1453    33   241   2:00:20.4   2:00:41.2      0:20.8    9:11/M
   28    Paul Murphy                      Herriman  UT        2048    32   269   2:02:42.0   2:03:44.1      1:02.1    9:22/M
   29    Bill Burton                      Spanish Fork  UT    2235    32   289   2:04:16.2   2:05:24.7      1:08.4    9:29/M
   30    Brad Haymond                     Orem  UT            2030    34   325   2:06:22.8   2:07:04.9      0:42.0    9:38/M
   31    Nate Heaps                       Lehi  UT            1327    31   347   2:08:06.0   2:09:44.5      1:38.5    9:46/M
   32    James Buchanan                   Kuna  ID            1494    34   355   2:08:30.9   2:10:32.3      2:01.4    9:48/M
   33    Aaron Lovell                     Tooele  UT          2276    32   382   2:09:50.7   2:11:46.4      1:55.7    9:54/M
   34    Jeffrey Martin                   Hill Afb  UT        1986    33   391   2:10:17.7   2:11:34.5      1:16.8    9:56/M
   35    Brad Peterson                    Spanish Fork  UT    2203    31   494   2:18:47.8   2:18:58.2      0:10.4   10:35/M
   36    Adam Casper                      Pleasant Grove  UT  1711    34   514   2:21:05.2   2:23:30.9      2:25.6   10:46/M
   37    Blake Meldrum                    Lehi  UT            2089    31   560   2:24:47.0   2:25:02.5      0:15.5   11:03/M
   38    Todd Friedli                     Riverton  UT        1552    33   613   2:30:38.8   2:32:15.4      1:36.5   11:29/M
   39    Mark Pfetzer                     Farmington  NM      1657    30   654   2:37:17.2   2:38:21.2      1:03.9   12:00/M
   40    Brian Patten                     Pleasant Grove  UT  1717    34   686   2:43:23.6   2:43:46.9      0:23.3   12:28/M
   41    Tad Raban                        Pleasant Grove  UT  1719    34   747   3:05:07.1   3:07:32.2      2:25.0   14:07/M
   42    Andrew Malzer                    Eagle Mountain  UT  1713    30   772   3:17:31.2   3:17:53.0      0:21.8   15:04/M
Top

Female 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Michelle Keller                  West Jordan  UT     2306    39    37   1:34:50.0   1:36:39.5      1:49.5    7:14/M
    2    Melanie Grimaud                  Perry  UT           1332    37    75   1:43:53.0   1:45:09.8      1:16.8    7:55/M
    3    Tiffany Johnson                  Valencia  CA        1862    36    81   1:44:30.1   1:44:47.6      0:17.4    7:58/M
    4    Jennifer Oak                     Meridian  ID        2189    39    95   1:46:55.2   1:47:28.1      0:32.9    8:09/M
    5    Merrilee Peterson                Henderson  NV       2092    39    99   1:47:29.8   1:48:10.1      0:40.2    8:12/M
    6    Kori Scott                       Salt Lake City  UT  1448    35   111   1:49:08.3   1:50:52.3      1:44.0    8:19/M
    7    Nicea Degering                   Sandy  UT           2300    37   136   1:52:15.5   1:53:51.1      1:35.5    8:34/M
    8    Susan Burdette                   Saratoga Springs  U 1822    37   152   1:53:23.7   1:54:05.4      0:41.7    8:39/M
    9    Denise Jardine                   Lehi  UT            2196    36   171   1:55:34.3   1:56:09.8      0:35.5    8:49/M
   10    Traci Haycock                    Lyman  WY           2160    38   172   1:55:38.6   1:55:53.7      0:15.0    8:49/M
   11    Anna Beckstead                   Bloomington  IL     1334    37   190   1:56:58.8   1:57:53.6      0:54.8    8:55/M
   12    Kelley Sauve                     Las Vegas  NV       1466    37   192   1:57:00.0   1:57:46.0      0:45.9    8:55/M
   13    Colleen Sidwell                  Pleasant Grove  UT  1999    38   193   1:57:18.6   1:58:36.4      1:17.8    8:57/M
   14    Tara Broberg                     Mapleton  UT        3506    35   214   1:58:46.2   2:01:33.3      2:47.1    9:04/M
   15    Linda Critchfield                Springville  UT     1916    36   228   1:59:25.8   2:00:39.1      1:13.2    9:07/M
   16    Elizabeth Hansen                 Las Vegas  NV       1588    35   242   2:00:20.8   2:02:24.6      2:03.8    9:11/M
   17    Holly Trapp                      Sandy  UT           1433    39   247   2:00:59.0   2:02:46.8      1:47.8    9:14/M
   18    Kathy Jardine                    Lehi  UT            2195    38   273   2:02:48.3   2:03:24.2      0:35.9    9:22/M
   19    Renae Bliss                      Lehi  UT            1755    39   277   2:03:05.5   2:04:06.2      1:00.6    9:23/M
   20    Amy Davis                        South Jordan  UT    2063    38   279   2:03:29.2   2:04:31.4      1:02.1    9:25/M
   21    Liane Hunsaker                   Highland  UT        1460    39   316   2:05:38.4   2:07:16.5      1:38.1    9:35/M
   22    Tricia Chavez                    Herriman  UT        2028    36   327   2:06:26.9   2:07:24.1      0:57.2    9:39/M
   23    Ann Jacklin                      Cedar Hills  UT     2285    36   337   2:06:55.7   2:07:40.8      0:45.1    9:41/M
   24    Lorilee Allred                   Bountiful  UT       2104    35   339   2:07:13.9   2:08:35.4      1:21.4    9:42/M
   25    Jenn Watson                      Payson  UT          1993    39   340   2:07:18.0   2:09:11.9      1:53.9    9:43/M
   26    Jodi Gardner                     Washington  UT      1684    37   354   2:08:29.2   2:09:01.3      0:32.1    9:48/M
   27    Keri Van Staden                  North Salt Lake  UT 2145    38   358   2:08:41.7   2:10:16.6      1:34.9    9:49/M
   28    Laura Holt                       South Jordan  UT    2015    35   361   2:08:56.9   2:11:17.2      2:20.3    9:50/M
   29    Emily Lesueur                    Mesa  AZ            1330    37   364   2:09:07.2   2:09:47.2      0:40.0    9:51/M
   30    Becky Sturgis                    Pleasant Grove  UT  1746    39   386   2:10:14.2   2:12:01.9      1:47.7    9:56/M
   31    Erica Wiener                     Henderson  NV       1729    38   402   2:11:12.4   2:11:52.1      0:39.7   10:00/M
   32    Nicole Swan                      Orem  UT            1819    36   408   2:11:24.7   2:13:17.5      1:52.8   10:01/M
   33    Jenifer Larsen                   Santaquin  UT       1575    39   415   2:12:03.4   2:13:52.4      1:48.9   10:04/M
   34    Rachel Colledge                  Salt Lake City  UT  1320    35   416   2:12:05.2   2:12:28.0      0:22.8   10:05/M
   35    Stacy Day                        Columbia  MO        1679    38   425   2:12:37.4   2:14:13.9      1:36.5   10:07/M
   36    Suzanne Williams                 West Jordan  UT     2175    39   436   2:13:24.6   2:15:19.6      1:55.0   10:11/M
   37    Jenny Raventos                   Saratoga Springs  U 1643    35   456   2:15:09.3   2:15:28.6      0:19.2   10:19/M
   38    Tammy Scarbrough                 West Valley City  U 2343    37   470   2:16:17.2   2:16:23.1      0:05.9   10:24/M
   39    Kristen Mindrum                  Kaysville  UT       1381    35   483   2:17:40.9   2:18:27.1      0:46.2   10:30/M
   40    Staci Hardy                      Kaysville  UT       1622    38   490   2:18:19.2   2:18:29.2      0:10.0   10:33/M
   41    Natalie Greenwood                American Fork  UT   1850    35   539   2:23:15.2   2:25:14.4      1:59.1   10:56/M
   42    Heather Anderson                 Murray  UT          1526    36   554   2:24:08.8   2:25:32.1      1:23.3   11:00/M
   43    Natalie Blaser                   Riverton  UT        2222    39   557   2:24:33.2   2:25:20.2      0:47.0   11:02/M
   44    Nelissa Barlow                   Salt Lake City  UT  1660    36   564   2:25:42.2   2:27:42.1      1:59.8   11:07/M
   45    Jami Howell                      Farmington  UT      1951    36   571   2:26:15.2   2:28:06.9      1:51.7   11:09/M
   46    Kaye Blackburn                   Lehi  UT            1631    39   578   2:27:08.6   2:28:23.5      1:14.9   11:13/M
   47    Marisa Blanchard                 South Jordan  UT    1529    39   581   2:27:37.5   2:28:58.7      1:21.1   11:16/M
   48    Sheila Butterfield               Draper  UT          2353    35   582   2:27:37.9   2:29:34.9      1:57.0   11:16/M
   49    Heather Murdoch                  Rigby  ID           1952    37   583   2:27:38.1   2:28:39.5      1:01.3   11:16/M
   50    Mickell Jimenez Rowe             Salt Lake City  UT  1780    37   586   2:27:53.7   2:28:28.0      0:34.3   11:17/M
   51    Caralee Dearden                  Ogden  UT           1997    37   587   2:28:01.8   2:28:46.6      0:44.7   11:17/M
   52    Rebecca Anderson                 Highland  UT        1537    36   601   2:29:28.3   2:30:04.7      0:36.4   11:24/M
   53    Kathy Rasmussen                  Syracuse  UT        1988    38   606   2:29:50.5   2:30:35.3      0:44.8   11:26/M
   54    Karen Warner                     Provo  UT           2004    39   607   2:29:50.8   2:30:04.9      0:14.1   11:26/M
   55    Amanda Marek                     Greenfield  WI      2324    35   616   2:30:51.8   2:33:00.1      2:08.2   11:30/M
   56    Tamara Krause                    Lehi  UT            1758    37   635   2:34:22.0   2:34:38.2      0:16.2   11:46/M
   57    Melinda Hill                     Salt Lake City  UT  2267    37   639   2:35:16.4   2:36:45.0      1:28.6   11:51/M
   58    Amy Carter                       Provo  UT           1469    35   650   2:36:39.8   2:38:46.6      2:06.7   11:57/M
   59    Melissa Enger                    Riverton  UT        2020    36   651   2:36:54.2   2:37:59.2      1:04.9   11:58/M
   60    Kimberly Allen                   Glendale  AZ        1392    39   669   2:38:37.4   2:39:11.0      0:33.5   12:06/M
   61    Amy Maurer                       Sandy  UT           1611    36   674   2:41:21.8   2:41:50.3      0:28.4   12:18/M
   62    Tamara Harris                    Bountiful  UT       1694    36   740   3:00:31.9   3:02:14.9      1:43.0   13:46/M
   63    Tami Raban                       Pleasant Grove  UT  1722    35   748   3:05:07.5   3:07:32.1      2:24.6   14:07/M
   64    Alison Hansen                    Grantsville  UT     1348    39   763   3:09:55.8   3:10:22.1      0:26.2   14:29/M
   65    Traci Brady                      Sandy  UT           1454    38   779   3:32:26.1   3:34:11.0      1:44.9   16:12/M
Top

Male 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Ryan Ricedorff                   Mesa  AZ            1747    35    28   1:30:57.4   1:30:59.9      0:02.4    6:56/M
    2    Travis Hess                      Lehi  UT            1377    39    33   1:33:53.1   1:33:54.6      0:01.5    7:10/M
    3    Jason Nielson                    Salt Lake City  UT  2080    39    36   1:34:45.0   1:35:50.8      1:05.7    7:14/M
    4    Matt Linton                      Murray  UT          2260    39    39   1:35:07.7   1:35:15.6      0:07.8    7:15/M
    5    Jason Garlick                    Pleasant Grove  UT  2068    37    40   1:35:09.4   1:35:11.9      0:02.4    7:15/M
    6    Dave Funk                        Mesa  AZ            1858    36    55   1:41:04.7   1:41:06.7      0:02.0    7:43/M
    7    Justin Adams                     Salt Lake City  UT  1853    36    79   1:44:11.5   1:44:54.7      0:43.1    7:57/M
    8    James Jensen                     American Fork  UT   1687    36   103   1:48:09.2   1:48:31.0      0:21.8    8:15/M
    9    Adam Robetson                    Provo  UT           2322    38   115   1:49:42.1   1:50:03.2      0:21.1    8:22/M
   10    Scott Degering                   Sandy  UT           2301    37   135   1:52:15.4   1:53:50.3      1:34.9    8:34/M
   11    Cameron Horsley                  Lund  NV            1382    36   142   1:52:45.3   1:53:03.1      0:17.8    8:36/M
   12    David Pond                       Midvale  UT         1313    39   147   1:53:07.5   1:53:35.8      0:28.2    8:38/M
   13    Scott Soward                     Saratoga Springs  U 2133    36   148   1:53:12.0   1:54:15.6      1:03.6    8:38/M
   14    Rob Hastings                     Taylorsville  UT    1566    35   162   1:54:48.8   1:55:14.0      0:25.1    8:45/M
   15    Brian Ricks                      Mesa  AZ            1789    35   176   1:55:52.2   1:56:48.8      0:56.6    8:50/M
   16    Stephen Breinholt                Provo  UT           2108    39   189   1:56:56.8   1:57:16.7      0:19.8    8:55/M
   17    Terel Coomes                     Las Vegas  NV       2112    36   219   1:59:01.2   1:59:08.5      0:07.2    9:05/M
   18    Cody Lewis                       South Jordan  UT    1598    38   225   1:59:18.0   2:00:41.6      1:23.5    9:06/M
   19    Yi Fang                          Provo  UT           2073    37   226   1:59:20.5   2:01:29.4      2:08.9    9:06/M
   20    Michael Harmon                   American Fork  UT   1812    35   238   2:00:13.8   2:01:19.3      1:05.4    9:10/M
   21    Brian Hanson                     Lehi  UT            1750    38   249   2:01:00.8   2:02:01.3      1:00.4    9:14/M
   22    Mike Francom                     Provo  UT           2163    35   291   2:04:17.7   2:05:15.4      0:57.7    9:29/M
   23    Jason Phillippi                  American Fork  UT   2144    37   298   2:04:38.3   2:04:50.2      0:11.8    9:30/M
   24    Danny Allen                      Glendale  AZ        1393    39   319   2:05:53.0   2:06:26.4      0:33.4    9:36/M
   25    Josh Horstmann                   Alpine  UT          2252    39   323   2:06:20.4   2:07:45.6      1:25.1    9:38/M
   26    Erik Jacklin                     Cedar Hills  UT     2284    36   336   2:06:55.4   2:07:40.5      0:45.1    9:41/M
   27    Adrian Williams                  South Jordan  UT    1322    37   363   2:09:02.6   2:09:48.3      0:45.6    9:51/M
   28    Justin Slade                     Las Vegas  NV       2355    35   413   2:11:55.3   2:13:50.3      1:54.9   10:04/M
   29    Steven Haddock                   Orem  UT            2335    35   428   2:12:58.8   2:13:50.8      0:51.9   10:09/M
   30    Rich Willes                      Lindon  UT          1740    37   445   2:14:15.6   2:14:39.9      0:24.2   10:14/M
   31    Gary Sanderson                   Pleasant Grove  UT  1742    36   453   2:15:07.0   2:15:33.2      0:26.2   10:18/M
   32    Mathew Watkins                   West Point  UT      1426    37   489   2:17:59.8   2:18:11.8      0:11.9   10:32/M
   33    Brady Rowley                     Saratoga Springs  U 1950    35   509   2:20:16.9   2:20:32.9      0:16.0   10:42/M
   34    Tim Burris                       Draper  UT          1539    37   531   2:22:27.4   2:24:51.1      2:23.7   10:52/M
   35    Kevin Casto                      Cottonwood Heights  2323    37   570   2:26:07.0   2:28:19.4      2:12.3   11:09/M
   36    Chad Blanchard                   South Jordan  UT    1530    39   636   2:34:23.8   2:35:45.0      1:21.1   11:47/M
   37    James Cottrell                   Orem  UT            1564    36   744   3:02:55.6   3:03:08.2      0:12.5   13:57/M
Top

Female 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jessica Stanford                 Saratoga Springs  U 1410    41    46   1:38:38.3   1:40:14.8      1:36.5    7:31/M
    2    Julie Crossley                   Pleasant Grove  UT  3477    41    52   1:40:09.3   1:40:33.8      0:24.4    7:38/M
    3    Jessica White                    Lehi  UT            2231    41    91   1:46:40.2   1:48:20.8      1:40.5    8:08/M
    4    Phena Brown                      Elk Ridge  UT       1851    43   157   1:54:29.6   1:55:40.3      1:10.7    8:44/M
    5    Michelle Bulloch                 Las Vegas  NV       1474    40   170   1:55:29.0   1:57:33.0      2:04.0    8:49/M
    6    Leigh Vornkahl                   Orem  UT            2156    40   200   1:57:50.2   2:00:18.5      2:28.3    8:59/M
    7    Julie Eriksen                    Bradenton  FL       2354    44   276   2:03:04.0   2:03:18.2      0:14.2    9:23/M
    8    Angela Randall                   Farmington  UT      2031    40   287   2:04:07.2   2:04:50.7      0:43.5    9:28/M
    9    Becky Berge                      Santaquin  UT       1685    41   315   2:05:34.1   2:06:00.9      0:26.7    9:35/M
   10    Heather Colling                  Sandy  UT           1405    42   321   2:06:09.1   2:06:53.3      0:44.1    9:37/M
   11    Kathy Everett                    Kotzebue  AK        1417    43   359   2:08:44.9   2:08:53.7      0:08.8    9:49/M
   12    Laura Roberts                    Weston  ID          1752    41   380   2:09:44.0   2:10:26.9      0:42.9    9:54/M
   13    Tanya Martinez                   Midvale  UT         2352    42   383   2:09:50.8   2:10:29.8      0:39.0    9:54/M
   14    Elizabeth Whitehead              Provo  UT           2135    40   393   2:10:23.6   2:12:35.8      2:12.2    9:57/M
   15    Kerri Andersen                   Rexburg  ID         1666    44   394   2:10:26.9   2:11:03.0      0:36.1    9:57/M
   16    Lisa Swain                       Salt Lake City  UT  1976    41   403   2:11:14.6   2:13:06.5      1:51.8   10:01/M
   17    Lahoma Hollingsworth             American Fork  UT   2148    40   418   2:12:06.5   2:13:18.3      1:11.8   10:05/M
   18    Suzette Beach                    Springville  UT     1675    44   438   2:13:51.5   2:16:19.9      2:28.4   10:13/M
   19    Katherine Christenson            Murray  UT          3432    40   487   2:17:45.8   2:18:52.3      1:06.4   10:30/M
   20    Jennifer Nikols                  Draper  UT          2289    40   510   2:20:47.7   2:22:15.6      1:27.8   10:44/M
   21    Angeline Whitworth-Pace          Draper  UT          1834    43   541   2:23:19.3   2:24:46.7      1:27.3   10:56/M
   22    Sheli Jorgensen                  Las Vegas  NV       1855    42   563   2:25:38.0   2:27:09.5      1:31.5   11:07/M
   23    Marsha Jones                     Rigby  ID           1941    44   584   2:27:38.5   2:28:39.9      1:01.3   11:16/M
   24    Lisa Maurer                      Perryopolis  PA     1545    41   600   2:29:24.6   2:29:52.8      0:28.1   11:24/M
   25    Angela Bass                      Lehi  UT            1833    41   610   2:30:23.6   2:31:18.8      0:55.1   11:28/M
   26    Melanie Clark                    Layton  UT          1712    40   620   2:31:16.1   2:31:45.3      0:29.2   11:32/M
   27    Karine Christiansen              Lindon  UT          1519    41   621   2:32:16.2   2:34:07.1      1:50.9   11:37/M
   28    Alisa Hart                       Orem  UT            1920    41   622   2:32:16.7   2:33:49.9      1:33.2   11:37/M
   29    Darlene Agren                    Gunnison  UT        1892    40   629   2:32:51.4   2:34:02.8      1:11.4   11:40/M
   30    Kristine Christensen             Las Vegas  NV       1436    43   637   2:35:00.7   2:36:31.8      1:31.0   11:49/M
   31    Jennifer Nuttall                 Cottonwood Heights  2246    41   640   2:35:16.5   2:36:45.1      1:28.6   11:51/M
   32    Heidi Baller                     Brentwood  CA       2219    40   646   2:36:05.3   2:37:52.9      1:47.5   11:54/M
   33    Susan Caskey                     Glendale  AZ        1838    41   668   2:38:35.8   2:39:09.7      0:33.8   12:06/M
   34    Jennie Jiron                     Kearns  UT          1371    40   677   2:42:22.1   2:43:35.3      1:13.1   12:23/M
   35    Keri Pond                        Midvale  UT         1312    41   689   2:43:58.4   2:44:27.4      0:28.9   12:30/M
   36    Dana Engermann                   Lindon  UT          1714    44   693   2:44:22.6   2:44:55.0      0:32.3   12:32/M
   37    Kristen Blair                    Elko  NV            1347    43   724   2:54:25.4   2:54:51.5      0:26.1   13:18/M
   38    Sheri Tingey                     Bountiful  UT       1583    44   725   2:54:36.1   2:56:12.4      1:36.2   13:19/M
   39    Tracy Turner                     Heber City  UT      2118    43   733   2:58:22.6   2:58:56.2      0:33.6   13:36/M
   40    Jennifer Lowe                    Salt Lake City  UT  1800    41   767   3:11:37.4   3:12:02.8      0:25.4   14:37/M
   41    Jennifer Davidson                Spring  TX          1397    41   783   3:46:17.7   3:47:35.7      1:17.9   17:16/M
Top

Male 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Thomas Doman                     Pleasant Grove  UT  2055    41    30   1:32:17.9   1:32:23.0      0:05.1    7:02/M
    2    Daniel Durden                    Golden  CO          1757    42    32   1:33:20.0   1:35:28.3      2:08.3    7:07/M
    3    Greg Wrubell                     Cedar Hills  UT     1870    42    43   1:37:03.8   1:37:14.6      0:10.7    7:24/M
    4    Creed Anderson                   South Jordan  UT    1864    42    47   1:39:27.6   1:39:38.4      0:10.7    7:35/M
    5    J Carlos Iglesias                Orem  UT            2275    41    49   1:39:32.2   1:39:35.2      0:02.9    7:36/M
    6    David Gardner                    Spanish Fork  UT    1463    42    64   1:42:03.7   1:42:11.0      0:07.3    7:47/M
    7    David Lang                       Independence  IA    2038    44    66   1:42:20.0   1:42:39.7      0:19.6    7:48/M
    8    James Perry                      Cedar Hills  UT     2117    42    76   1:43:55.8   1:45:11.7      1:15.9    7:56/M
    9    Jason Haycock                    Lyman  WY           2161    40   173   1:55:39.0   1:55:53.2      0:14.1    8:49/M
   10    Troy Caskey                      Glendale  AZ        1732    44   174   1:55:49.4   1:56:22.3      0:32.8    8:50/M
   11    Tyler Eversole                   Magna  UT           1786    40   181   1:56:23.4   1:57:14.1      0:50.6    8:53/M
   12    Marty Hallam                     Idaho Falls  ID     1651    44   188   1:56:54.7   1:57:54.2      0:59.5    8:55/M
   13    Ryan Partridge                   Rigby  ID           1847    41   208   1:58:34.1   1:59:21.0      0:46.9    9:03/M
   14    John Watson                      Payson  UT          1994    41   220   1:59:06.1   2:01:00.2      1:54.0    9:05/M
   15    Bruce Rowe                       Heber City  UT      1764    41   266   2:02:18.1   2:02:57.8      0:39.6    9:20/M
   16    Bill Thresher                    American Fork  UT   1734    40   333   2:06:46.8   2:07:07.0      0:20.2    9:40/M
   17    Gregory King                     Las Vegas  NV       1394    44   372   2:09:22.2   2:09:33.2      0:10.9    9:52/M
   18    Ron Floyd                        Orem  UT            1954    41   417   2:12:05.8   2:14:06.1      2:00.2   10:05/M
   19    Cornelio Morales                 West Valley City  U 1794    42   437   2:13:36.8   2:14:58.9      1:22.0   10:11/M
   20    Bart Beckstead                   Bloomington  IL     1335    40   447   2:14:33.1   2:15:36.7      1:03.5   10:16/M
   21    Walter Saguibo                   Provo  UT           1788    42   458   2:15:22.1   2:17:04.9      1:42.7   10:20/M
   22    Kurt Gale                        Draper  UT          1720    41   480   2:17:28.8   2:18:23.2      0:54.4   10:29/M
   23    Mike Newman                      Pleasant Grove  UT  1715    40   507   2:19:59.5   2:20:22.2      0:22.6   10:41/M
Top

Female 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Melissa Willie                   Cedar Hills  UT     1380    45   119   1:50:33.4   1:51:20.0      0:46.6    8:26/M
    2    Jutta Deininger                  Salt Lake City  UT  1514    47   123   1:51:24.9   1:52:36.7      1:11.7    8:30/M
    3    Kathleen Rosier                  Kaysville  UT       2244    47   165   1:55:08.5   1:57:04.2      1:55.6    8:47/M
    4    Carleen Seljaas                  Bountiful  UT       1802    45   232   1:59:43.0   2:02:07.3      2:24.2    9:08/M
    5    Jackie Leavitt                   Cedar Hills  UT     1400    49   235   1:59:54.5   2:01:07.7      1:13.2    9:09/M
    6    Anna Jensen                      West Jordan  UT     1522    45   246   2:00:54.1   2:02:44.8      1:50.6    9:13/M
    7    Pam Barnes                       Saratoga Springs  U 2147    49   299   2:04:40.2   2:05:52.9      1:12.6    9:31/M
    8    Carol Bowers                     Highland  UT        1593    49   317   2:05:46.8   2:07:24.9      1:38.1    9:36/M
    9    Delberta Nez                     Snowflake  AZ       1772    49   324   2:06:21.7   2:07:12.8      0:51.0    9:38/M
   10    Debbie Lefevre                   Bountiful  UT       1841    46   356   2:08:32.6   2:10:57.2      2:24.6    9:48/M
   11    Catherine Smoyer                 South Jordan  UT    2341    47   433   2:13:13.8   2:13:30.0      0:16.1   10:10/M
   12    Karina Rhodes                    Salt Lake City  UT  1473    45   460   2:15:41.3   2:17:27.8      1:46.4   10:21/M
   13    Sandy Biesinger                  Highland  UT        1808    47   472   2:16:36.1   2:17:44.7      1:08.5   10:25/M
   14    Bobbie Kaiser                    Provo  UT           2331    48   511   2:20:50.7   2:23:03.5      2:12.7   10:45/M
   15    Janelle Langston                 Hurricane  UT       1502    45   534   2:22:52.0   2:23:01.0      0:08.9   10:54/M
   16    Kathy Delpino                    Sandy  UT           2058    47   549   2:23:52.8   2:24:29.3      0:36.5   10:58/M
   17    Karen Millett                    Salt Lake City  UT  1943    46   603   2:29:41.5   2:31:56.6      2:15.0   11:25/M
   18    Christie Rice                    Herriman  UT        2076    46   663   2:38:00.8   2:40:05.1      2:04.3   12:03/M
   19    Shelly Boyd                      Sandy  UT           1877    48   687   2:43:29.9   2:45:07.5      1:37.5   12:28/M
   20    Julie Nevitt                     Queen Creek  AZ     1590    48   700   2:46:08.2   2:47:59.5      1:51.2   12:40/M
   21    Denese Nelson                    Midvale  UT         2345    46   704   2:48:38.9   2:49:20.3      0:41.4   12:52/M
   22    Tracy Scott                      Salt Lake City  UT  2265    47   710   2:51:14.6   2:52:47.2      1:32.5   13:04/M
   23    Paula Kins                       Elko  NV            1374    45   718   2:52:41.6   2:53:04.0      0:22.4   13:10/M
   24    Kim Nielsen                      Sandy  UT           1585    48   726   2:54:36.5   2:56:12.4      1:35.9   13:19/M
   25    Kelly White                      Salt Lake City  UT  2259    46   734   2:58:31.4   3:00:04.5      1:33.1   13:37/M
   26    Yvonne Rawlins                   West Jordan  UT     2102    47   758   3:07:55.9   3:09:52.3      1:56.3   14:20/M
   27    Lynette Johnson                  Sandy  UT           1307    49   764   3:10:31.1   3:12:41.8      2:10.6   14:32/M
   28    Elaina Kliger                    Deweyville  UT      2209    46   773   3:17:57.1   3:18:18.0      0:20.9   15:06/M
   29    Mary Louise Hughes               Salt Lake City  UT  1673    49   775   3:22:43.3   3:24:05.6      1:22.3   15:28/M
   30    Jane Bartlett                    Mahomet  IL         1403    49   782   3:36:03.9   3:37:33.3      1:29.4   16:29/M
Top

Male 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Kerry Brock                      Farmington  UT      2000    49    25   1:30:08.8   1:30:11.3      0:02.4    6:53/M
    2    Richard Denning                  South Jordan  UT    1854    48    45   1:38:24.0   1:38:52.0      0:27.9    7:30/M
    3    John Franknecht                  Las Vegas  NM       2107    49    62   1:41:45.9   1:42:18.7      0:32.8    7:46/M
    4    Bhavananda Reddy                 Salt Lake City  UT  2356    46    63   1:41:53.0   1:41:57.1      0:04.0    7:46/M
    5    Robbert Karlik                   Salt Lake City  UT  2290    48    77   1:43:56.8   1:44:49.0      0:52.2    7:56/M
    6    Ron Keller                       West Jordan  UT     2307    45    80   1:44:11.6   1:46:01.5      1:49.9    7:57/M
    7    Nate Herzog                      Ogden  UT           1912    49    86   1:45:24.6   1:46:12.9      0:48.2    8:02/M
    8    William Tingey                   Kaysville  UT       2034    47   106   1:48:23.8   1:48:26.9      0:03.1    8:16/M
    9    Robert Call                      Alpine  UT          2362    48   112   1:49:16.7   1:49:40.5      0:23.7    8:20/M
   10    Reed Hainsworth                  Lindon  UT          1599    49   128   1:51:42.1   1:51:45.3      0:03.2    8:31/M
   11    Steve King                       Alpine  UT          2349    45   155   1:53:51.0   1:54:14.5      0:23.5    8:41/M
   12    Fred Dunbar                      Bountiful  UT       2013    49   187   1:56:46.9   1:58:46.5      1:59.5    8:54/M
   13    Brent Stagg                      Washington  UT      2280    49   204   1:58:10.3   2:00:22.7      2:12.3    9:01/M
   14    Conan Robison                    Spanish Fork  UT    1470    48   265   2:02:09.4   2:03:00.4      0:51.0    9:19/M
   15    Kent Gledhill                    Provo  UT           2006    46   305   2:04:57.3   2:06:38.9      1:41.5    9:32/M
   16    Neal Williams                    Highland  UT        2095    46   320   2:05:58.6   2:07:18.6      1:19.9    9:37/M
   17    Syd Long                         Provo  UT           2303    47   360   2:08:50.2   2:10:33.2      1:43.0    9:50/M
   18    Michael Beach                    Springville  UT     1628    48   429   2:13:07.4   2:15:36.9      2:29.4   10:09/M
   19    Brian Lowe                       Salt Lake City  UT  1799    49   517   2:21:23.0   2:21:46.4      0:23.3   10:47/M
   20    Terrell Edwards                  West Jordan  UT     1644    48   611   2:30:26.2   2:31:58.4      1:32.2   11:28/M
   21    Sean Douglas                     Sandy  UT           1909    46   624   2:32:33.0   2:33:46.6      1:13.6   11:38/M
   22    Jeff Manwaring                   Toquerville  UT     2713    46   645   2:36:05.2   2:36:14.1      0:08.8   11:54/M
   23    Mark Ammons                      Provo  UT           1601    48   722   2:54:09.9   2:54:45.2      0:35.2   13:17/M
Top

Female 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Dorothy Hartman                  North Ogden  UT     2328    54    98   1:47:12.5   1:47:21.9      0:09.3    8:11/M
    2    Debbie Kroll                     South Jordan  UT    1549    50   264   2:01:57.3   2:02:48.1      0:50.8    9:18/M
    3    Hilda Brown                      Layton  UT          1979    52   423   2:12:30.6   2:13:27.5      0:56.9   10:06/M
    4    Zonda Perry                      Cedar Hills  UT     2115    52   479   2:17:27.0   2:18:43.5      1:16.5   10:29/M
    5    Stephanie Povey                  Kaysville  UT       1648    50   503   2:19:52.4   2:20:40.0      0:47.6   10:40/M
    6    Raylene Anderson                 Sandy  UT           1483    50   529   2:22:01.5   2:22:45.4      0:43.8   10:50/M
    7    Nancy Blanco                     West Jordan  UT     2071    50   545   2:23:44.0   2:25:47.7      2:03.6   10:58/M
    8    Karen Lucas                      Columbus  OH        1761    50   623   2:32:25.1   2:33:33.7      1:08.5   11:38/M
    9    Annette Noa                      Las Vegas  NV       2011    50   649   2:36:21.1   2:36:24.8      0:03.7   11:56/M
   10    Stella Blight                    Salt Lake City  UT  1432    53   678   2:42:22.8   2:44:05.0      1:42.1   12:23/M
   11    Beverly Tessin                   Draper  UT          2247    50   735   2:58:35.7   2:59:59.1      1:23.4   13:37/M
   12    Robin Collett                    Salt Lake City  UT  1895    54   741   3:00:42.5   3:02:28.4      1:45.8   13:47/M
Top

Male 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Davy Crockett                    Saratoga Springs  U 1982    51    26   1:30:14.1   1:30:17.7      0:03.5    6:53/M
    2    David Krueger                    Payson  UT          2172    53    38   1:35:07.4   1:35:13.7      0:06.3    7:15/M
    3    Cory Brereton                    Payson  UT          2263    52   130   1:51:45.8   1:52:03.9      0:18.1    8:31/M
    4    Flynn Chivers                    Springville  UT     1567    53   132   1:51:53.4   1:52:54.3      1:00.8    8:32/M
    5    Alan Holyoak                     Rexburg  ID         1303    50   138   1:52:29.6   1:53:14.8      0:45.1    8:35/M
    6    Scott Hughes                     St. George  UT      1818    50   144   1:52:57.9   1:53:05.2      0:07.3    8:37/M
    7    Everett Plante                   Austin  TX          2014    50   156   1:53:59.0   1:54:09.3      0:10.3    8:42/M
    8    Everett Brown                    Elk Ridge  UT       1852    51   158   1:54:29.8   1:55:40.5      1:10.7    8:44/M
    9    John Curtis                      Provo  UT           2295    50   161   1:54:43.4   1:55:08.8      0:25.4    8:45/M
   10    Lyle Brereton                    Orem  UT            2264    54   209   1:58:34.7   1:58:52.9      0:18.1    9:03/M
   11    James Patterson                  Alpine  UT          2316    51   367   2:09:12.8   2:10:38.9      1:26.0    9:51/M
   12    Bruce Call                       Pleasant Grove  UT  1710    52   373   2:09:23.6   2:11:34.0      2:10.3    9:52/M
   13    Phil Barker                      Alpine  UT          2319    53   376   2:09:35.3   2:11:01.2      1:25.9    9:53/M
   14    Hugh Biesinger                   Highland  UT        1809    53   473   2:16:45.3   2:17:54.3      1:08.9   10:26/M
   15    David Yells                      Highland  UT        1647    50   565   2:25:46.1   2:27:55.4      2:09.2   11:07/M
   16    Dee Ivie                         Salina  UT          1837    52   628   2:32:50.5   2:34:44.1      1:53.6   11:39/M
   17    Robert Nee                       Draper  UT          2255    54   638   2:35:13.0   2:36:42.2      1:29.1   11:50/M
   18    Rawlen Rawlins                   West Jordan  UT     2103    51   757   3:07:55.7   3:09:51.7      1:56.0   14:20/M
Top

Female 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Barbara Larrain                  Portland  OR        1914    57   257   2:01:29.9   2:02:27.3      0:57.3    9:16/M
    2    Carla Lichtenwalter              Salt Lake City  UT  2227    55   308   2:05:01.2   2:06:16.1      1:14.8    9:32/M
    3    Louise Illes                     Orem  UT            1302    56   348   2:08:20.7   2:09:00.5      0:39.8    9:47/M
    4    Elfi Ortenburger                 Draper  UT          2326    57   357   2:08:33.0   2:10:30.2      1:57.2    9:48/M
    5    Patti Lichfield                  Hurricane  UT       1498    55   526   2:21:47.9   2:21:56.4      0:08.4   10:49/M
    6    Carol Bryson                     Salt Lake City  UT  1517    59   585   2:27:42.4   2:29:46.6      2:04.2   11:16/M
    7    Debbie Miner                     Cedar Hills  UT     1427    56   596   2:28:46.8   2:30:09.7      1:22.9   11:21/M
    8    Lisa Garrett                     El Dorado Hills  CA 1883    56   604   2:29:42.6   2:30:03.5      0:20.8   11:25/M
    9    Betsy Hoenes                     Salt Lake City  UT  2123    56   660   2:37:52.2   2:39:03.9      1:11.7   12:03/M
   10    Elizabeth MacIas                 Provo  UT           1983    55   675   2:41:30.8   2:42:28.8      0:57.9   12:19/M
   11    Susan Lallatin                   Lyman  WY           1357    55   692   2:44:16.1   2:46:09.7      1:53.5   12:32/M
   12    Marcie Nelson                    Sandy  UT           1908    55   717   2:52:26.0   2:52:58.4      0:32.3   13:09/M
   13    Cathy Roggia                     Schertz  TX         1370    59   732   2:57:47.6   2:58:17.6      0:30.0   13:34/M
   14    Cathlyn Mercier                  Las Vegas  NV       1911    57   746   3:03:41.2   3:05:51.7      2:10.4   14:01/M
Top

Male 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Don Bigger                       Las Vegas  NV       1435    58    54   1:41:00.8   1:42:08.4      1:07.6    7:42/M
    2    Bryan Sudweeks                   Provo  UT           1528    55   345   2:07:51.3   2:08:05.9      0:14.6    9:45/M
    3    Mike Colledge                    Orem  UT            1535    56   352   2:08:25.3   2:08:53.5      0:28.1    9:48/M
    4    Steven Curtis                    Mesa  AZ            1637    58   426   2:12:44.9   2:14:32.5      1:47.5   10:07/M
    5    Steve Heaps                      Heber City  UT      1344    56   497   2:19:12.3   2:20:52.4      1:40.0   10:37/M
    6    Reid Grigg                       Socorro  NM         1580    58   523   2:21:40.8   2:22:26.6      0:45.8   10:48/M
    7    William Adkins                   Tulare  CA          1616    58   558   2:24:36.2   2:26:33.7      1:57.5   11:02/M
    8    Dave Thomas                      Orem  UT            1737    55   598   2:28:54.0   2:29:21.6      0:27.5   11:21/M
    9    John Tessin                      Draper  UT          2248    57   642   2:35:32.9   2:37:01.8      1:28.9   11:52/M
   10    Carol Fletcher                   Ivins  UT           2164    56   679   2:42:45.1   2:44:27.4      1:42.3   12:25/M
   11    Ford Ford                        Provo  UT           1933    55   712   2:51:47.1   2:52:37.2      0:50.1   13:06/M
   12    Mike Bartlett                    Mahomet  IL         1402    57   781   3:36:03.5   3:37:33.2      1:29.7   16:29/M
Top

Female 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jill Myer                        Dothan  AL          1618    60   501   2:19:39.2   2:20:49.2      1:09.9   10:39/M
    2    Lyla Wolfenbarger                Pocatello  ID       1420    60   577   2:26:37.5   2:27:21.0      0:43.4   11:11/M
    3    Nancy Linky                      Salt Lake City  UT  2232    63   682   2:43:03.1   2:45:07.6      2:04.5   12:26/M
    4    Gladys Nielson                   Rigby  ID           2177    60   709   2:50:30.2   2:51:35.4      1:05.2   13:00/M
    5    Pamela Johnsen                   Fruit Heights  UT   2106    62   739   3:00:20.1   3:00:52.8      0:32.6   13:45/M
Top

Male 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Gary Ladle                       Salt Lake City  UT  1795    63    84   1:44:53.1   1:44:55.4      0:02.3    8:00/M
    2    Willliam Cerny                   Orem  UT            2359    62   168   1:55:18.7   1:57:55.9      2:37.2    8:48/M
    3    Dennis Edmonds                   Sandy  UT           1829    61   567   2:25:53.6   2:27:06.6      1:12.9   11:08/M
    4    Bob Myer                         Dothan  AL          1619    60   774   3:21:25.9   3:22:36.6      1:10.6   15:22/M
Top

Female 65 and over

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Diane Teece                      Salt Lake City  UT  1781    70   742   3:01:21.5   3:03:00.0      1:38.4   13:50/M
Top

Male 65 and over

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Gary Walton                      Salt Lake City  UT  2251    65   506   2:19:58.7   2:21:30.1      1:31.4   10:41/M
    2    Paul Pickett                     Riverton  UT        1669    68   552   2:24:02.6   2:25:12.1      1:09.5   10:59/M