Utah Valley 5K

Age Group Results

June 12, 2010


Results By Stride Racing (strideracing.com)


Men: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Female No Age

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Stephanie Paul                   Orem  UT             451     0   300     32:34.9     33:49.3      1:14.3   10:28/M
    2    Angela Sandberg                  Salt Lake City  UT   786     0   503     41:56.2     42:17.9      0:21.6   13:29/M
Top

Female 14 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Danielle Beckstead               Bloomington  IL      407    11    28     22:10.1     22:10.8      0:00.7    7:08/M
    2    Kathryn Judd                     Coalville  UT        566    13   137     27:54.0     28:39.7      0:45.7    8:58/M
    3    Logyn Lallatin                   Honolulu  HI         506     8   212     30:27.6     30:44.9      0:17.2    9:47/M
    4    Samantha Martinez                Midvale  UT          344    13   265     31:39.0     32:05.8      0:26.7   10:11/M
    5    Sarah Hicken                     Roosevelt  UT        516    12   352     34:05.1     34:46.0      0:40.8   10:58/M
    6    Sierra Brown                     Salt Lake City  UT   502    13   385     35:35.0     36:15.0      0:40.0   11:26/M
    7    Mynoa Williams                   Orem  UT             270    11   429     37:19.0     37:36.1      0:17.1   12:00/M
    8    Gabrielle Arguello               Lindon  UT           616    12   449     38:29.3     39:05.0      0:35.7   12:22/M
    9    Makana England                   Eagle Mountian  UT   810    12   461     39:14.2     40:14.9      1:00.6   12:37/M
   10    Sheree Pond                      Midvale  UT          137    14   474     40:15.6     40:29.9      0:14.3   12:57/M
   11    Keranna Morgan                   Draper  UT           859    10   496     41:31.6     42:24.5      0:52.9   13:21/M
   12    Bryce England                    Eagle Mountain  UT   811    12   504     42:02.5     43:03.4      1:00.8   13:31/M
   13    Amanda Packer                    Provo  UT            836     9   508     42:05.2     42:13.8      0:08.6   13:32/M
   14    Jordyn Reidhead                  Moab  UT             773     8   511     42:06.7     42:29.3      0:22.5   13:32/M
   15    Elena Bender                     Lindon  UT           485    13   523     42:56.5     44:20.5      1:23.9   13:48/M
   16    Sofia Arguello-Moeai             Lindon  UT           483    11   524     42:56.7     44:20.8      1:24.0   13:48/M
   17    Adele Taylor                     Provo  UT            754     6   528     43:31.7     43:34.4      0:02.6   14:00/M
   18    Ariel Arguello                   Lindon  UT           617    10   536     43:55.1     44:50.5      0:55.3   14:07/M
   19    Avery Jessen                     Nampa  ID            761     3   584     48:14.2     48:38.9      0:24.6   15:31/M
   20    Celesta Graham                   Vernal  UT           813     7   591     49:23.2     49:34.1      0:10.9   15:53/M
   21    Bailey Vantassell                Vernal  UT           814     6   592     49:25.2     49:35.7      0:10.5   15:53/M
   22    Sylvie Colton                    Nephi  UT            799    10   602     52:40.1     53:35.2      0:55.0   16:56/M
   23    Aden Scheer                      Farson  WY           509     6   611     57:43.2     57:43.2               18:34/M
   24    Kayla Ward                       Springville  UT      305    10   617     59:22.0   1:00:54.0      1:32.0   19:05/M
Top

Male 14 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jason Lux                        Farson  WY           538    13    19     21:13.9     21:18.8      0:04.8    6:49/M
    2    Stockton Grimaud                 Perry  UT            706    13    29     22:13.8     22:17.3      0:03.5    7:09/M
    3    Michael Pond                     Midvale  UT          138    12    57     24:18.7     24:22.4      0:03.6    7:49/M
    4    Charles Lallatin                 Lyman  WY            240    11    82     25:35.8     25:38.7      0:02.8    8:14/M
    5    Jaden Atkinson                   Logan  UT            695    13   107     26:52.0     26:58.3      0:06.2    8:38/M
    6    Brenden Smith                    Riverton  UT         306    12   117     27:18.3     27:20.7      0:02.3    8:47/M
    7    Michael Graham                   Provo  UT            634    12   126     27:33.9     27:45.9      0:11.9    8:52/M
    8    Alec Bartholomew                 Riverton  UT         294    12   133     27:47.1     28:03.1      0:15.9    8:56/M
    9    Chad Nez                         Snowflake  AZ        227    13   154     28:25.9     28:31.0      0:05.0    9:08/M
   10    Braxton Applequist               Farson  WY           424     9   198     30:04.2     30:13.9      0:09.7    9:40/M
   11    Nate Kunze                       Saratoga Springs  U  844     8   199     30:04.4     30:13.9      0:09.5    9:40/M
   12    Jimmy O'Loughlin                 Highland  UT         406    10   287     32:15.0     33:11.8      0:56.7   10:22/M
   13    Ryan Kunze                       Saratoga Springs  U  843    12   302     32:44.5     32:55.1      0:10.5   10:32/M
   14    Austin Wiggins                   Nampa  ID            161    13   316     32:57.3     33:22.3      0:24.9   10:36/M
   15    Tyler Clark                      Provo  UT            398    10   564     46:20.3     46:38.6      0:18.2   14:54/M
   16    Cody Gardiner                    Roy  UT              410     9   576     47:53.5     48:24.8      0:31.3   15:24/M
   17    Jarett Reidhead                  Moab  UT             772     9   580     48:02.8     48:25.6      0:22.8   15:27/M
   18    Wesley Jessen                    Nampa  ID            760    13   604     54:03.7     54:31.0      0:27.2   17:23/M
Top

Female 15 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jenessa Van Buren                Provo  UT            655    17    44     23:28.8     24:15.5      0:46.7    7:33/M
    2    Trilby Applequist                Farson  WY           423    15    65     24:49.8     24:54.4      0:04.6    7:59/M
    3    Clare Bailey                     Sandy  UT            827    18   158     28:31.5     28:47.3      0:15.7    9:10/M
    4    Brianne Knight                   Taylorsville  UT      53    15   183     29:21.6     29:34.6      0:13.0    9:26/M
    5    Lacie Zeeman                     Genola  UT           701    18   192     29:45.5     30:00.8      0:15.3    9:34/M
    6    Brady Holmes                     Wallsburg  UT        386    16   275     31:53.4     32:55.2      1:01.7   10:15/M
    7    Rachel Edwards                   Heber City  UT       291    18   311     32:54.0     33:47.0      0:53.0   10:35/M
    8    Neoma Willams                    Provo  UT            705    18   360     34:24.6     34:41.1      0:16.5   11:04/M
    9    Talitha John                     Spanish Fork  UT     649    17   370     34:51.0     35:05.6      0:14.5   11:12/M
   10    Nici Marshall                    Payson  UT           196    15   399     36:18.9     36:30.5      0:11.5   11:40/M
   11    Britney Huntsman                 West Jordan  UT      316    18   423     37:12.7     37:25.9      0:13.1   11:58/M
   12    Emily Hicken                     Roosevelt  UT        515    16   434     37:37.9     38:24.5      0:46.5   12:06/M
   13    Marci Hicken                     Roosevelt  UT        339    18   435     37:38.4     38:24.5      0:46.1   12:06/M
   14    Amber Mangum                     Spanish Fork  UT     497    17   482     40:41.2     41:15.5      0:34.3   13:05/M
   15    Kayla Tessin                     Draper  UT           737    15   515     42:19.9     42:39.2      0:19.2   13:36/M
   16    Janalee Peterson                 Murray  UT           769    16   517     42:31.0     42:57.5      0:26.4   13:40/M
   17    Monica Martinez                  Midvale  UT          345    16   599     51:21.1     51:47.5      0:26.4   16:31/M
Top

Male 15 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Morgan Holmes                    Wallsburg  UT        387    18    27     22:07.8     23:08.0      1:00.1    7:07/M
    2    Jeff Van Buren                   Provo  UT            668    15   393     35:54.8     36:41.3      0:46.5   11:33/M
Top

Female 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Dani Anderson                    Provo  UT            308    19    12     20:28.9     20:29.8      0:00.8    6:35/M
    2    Kimberly Burr                    Provo  UT             30    22    14     20:35.7     20:37.0      0:01.2    6:37/M
    3    Whitney Goodwin                  Lehi  UT             665    23    35     23:04.7     23:44.3      0:39.5    7:25/M
    4    Maloree Dyches                   Moroni  UT           320    22    47     23:35.0     23:41.0      0:05.9    7:35/M
    5    Sabrina King                     Salt Lake City  UT   852    24    52     24:02.0     24:11.1      0:09.1    7:44/M
    6    Faith Goimarac                   Sedona  AZ           736    19    69     24:59.0     25:14.7      0:15.7    8:02/M
    7    Melissa Denver                   Springville  UT      176    21    85     25:46.7     25:48.0      0:01.3    8:17/M
    8    Kirsten Anderson                 Sandy  UT            595    20    93     26:06.4     26:08.9      0:02.4    8:24/M
    9    Caitlyn Anderson                 Salt Lake City  UT   738    22    94     26:06.5     26:09.1      0:02.6    8:24/M
   10    Danielle Rich                    Provo  UT            199    22    98     26:31.1     26:50.4      0:19.3    8:32/M
   11    Miekele Hyatt                    Bountiful  UT        190    21   108     26:52.2     26:58.6      0:06.4    8:38/M
   12    Kjersti Helberg                  Provo  UT            535    22   118     27:18.5     27:32.2      0:13.6    8:47/M
   13    Brandi Fulmer                    West Point  UT       576    20   120     27:19.7     27:53.2      0:33.4    8:47/M
   14    Amanda Gannon                    Salt Lake City  UT   636    23   128     27:34.2     28:28.2      0:53.9    8:52/M
   15    Justine Murray                   Clinton  UT          581    20   138     27:57.1     28:32.9      0:35.7    8:59/M
   16    Nikki Lamar                      Washington Terrace   604    20   139     27:57.5     28:33.1      0:35.6    8:59/M
   17    Kelsea Yetton                    Provo  UT            273    22   143     28:09.3     28:19.1      0:09.7    9:03/M
   18    Holly Christiansen               Heber City  UT       153    20   156     28:28.1     28:48.3      0:20.1    9:09/M
   19    Erin Mecklenburg                 Provo  UT            177    24   157     28:28.2     28:53.4      0:25.1    9:09/M
   20    Kristen Johnson                  Logan  UT            133    22   162     28:38.2     29:04.7      0:26.4    9:12/M
   21    Jaci Mabey                       North Salt Lake  UT  142    23   163     28:39.3     28:42.9      0:03.5    9:13/M
   22    Rachel Cornwall                  Monrovia  CA         261    20   165     28:41.8     29:19.4      0:37.6    9:13/M
   23    Meagan Gibbons                   Orem  UT              92    23   172     28:59.8     29:16.2      0:16.4    9:19/M
   24    Jessica Hutchings                Provo  UT            126    24   174     29:00.4     30:10.9      1:10.4    9:19/M
   25    Amy Dallin                       Orem  UT             230    21   176     29:02.0     29:57.8      0:55.8    9:20/M
   26    Mindy Stoker                     Provo  UT             66    22   182     29:19.4     29:46.7      0:27.3    9:26/M
   27    Whitney Bascom                   Issaquah  WA         752    21   185     29:26.5     29:36.1      0:09.5    9:28/M
   28    Kalyn Kepner                     Orem  UT             714    22   187     29:29.5     29:49.0      0:19.4    9:29/M
   29    Charlotte Cosentino              Hill Afb  UT         100    23   191     29:44.2     29:45.5      0:01.3    9:34/M
   30    Krystal Ochsenbein               Lehi  UT              95    21   195     29:54.9     30:02.7      0:07.8    9:37/M
   31    Tenille Osborne                  San Leandro  CA      381    24   197     30:01.3     30:47.2      0:45.8    9:39/M
   32    Lyndsi Seltz                     Orem  UT             429    24   207     30:23.5     30:31.2      0:07.7    9:46/M
   33    Megan De Jager                   Provo  UT            741    19   209     30:25.7     31:10.2      0:44.5    9:47/M
   34    Kylee Blocker                    Orem  UT              29    19   215     30:35.0     30:55.5      0:20.5    9:50/M
   35    Sarah Osborne                    Provo  UT            748    21   220     30:40.9     30:47.3      0:06.4    9:52/M
   36    Whitney Dawe                     Spanish Fork  UT     644    19   222     30:47.6     30:55.0      0:07.4    9:54/M
   37    Sydney Pace                      American Fork  UT    719    19   223     30:52.3     31:17.2      0:24.9    9:55/M
   38    Megan Slezak                     Provo  UT            561    20   231     31:00.5     31:26.5      0:25.9    9:58/M
   39    Katherine Rios                   Orem  UT             732    21   235     31:08.5     31:45.1      0:36.6   10:01/M
   40    Aisha Keala                      Provo  UT            434    24   241     31:12.8     31:45.0      0:32.1   10:02/M
   41    Ali Mosbarger                    Orem  UT             258    19   244     31:16.1     31:54.8      0:38.7   10:03/M
   42    Rachel Perry                     Eagle Mountain  UT   750    23   248     31:20.2     31:26.4      0:06.2   10:05/M
   43    Bailee Hawkins                   Pleasant Grove  UT    19    21   255     31:33.4     31:57.4      0:23.9   10:09/M
   44    Chalese Dixon                    West Jordan  UT      220    19   256     31:33.5     31:52.1      0:18.5   10:09/M
   45    J'Neen Sperry                    Provo  UT            621    21   261     31:35.6     32:00.3      0:24.7   10:09/M
   46    Kelsie Graham                    Heber  UT            463    24   267     31:44.2     32:46.0      1:01.8   10:12/M
   47    Dionna Bushman                   Provo  UT            132    20   268     31:44.4     32:11.1      0:26.6   10:12/M
   48    Raquel Oaks                      Orem  UT             597    23   272     31:48.9     32:04.1      0:15.2   10:14/M
   49    Kristen Oaks                     Provo  UT            205    20   273     31:51.8     32:04.4      0:12.5   10:14/M
   50    Kristeen Judd                    Bountiful  UT        189    21   274     31:53.0     31:59.0      0:05.9   10:15/M
   51    Elizabeth Oborn                  Provo  UT            641    23   277     31:56.4     32:17.7      0:21.3   10:16/M
   52    Sarah Morrell                    Provo  UT            645    20   278     31:56.5     32:17.6      0:21.1   10:16/M
   53    Britany Pond                     Midvale  UT            8    19   280     32:00.5     32:15.6      0:15.0   10:17/M
   54    Brittany Helquist                Taylorsville  UT     638    24   286     32:07.1     32:49.0      0:41.9   10:20/M
   55    Ashley Behrend                   South Jordan  UT     131    22   288     32:15.5     32:46.8      0:31.2   10:22/M
   56    Jenny Clark                      Provo  UT            808    19   304     32:45.6     33:25.8      0:40.1   10:32/M
   57    Camille Oyster                   Provo  UT            324    21   307     32:48.4     33:12.2      0:23.8   10:33/M
   58    Karen Richards                   Rexburg  ID          472    23   310     32:53.5     33:46.5      0:53.0   10:34/M
   59    Brianna Morin                    Hurricane  UT        104    23   315     32:55.7     33:16.4      0:20.6   10:35/M
   60    Jessica Wood                     Orem  UT             543    20   327     33:18.2     33:25.3      0:07.1   10:42/M
   61    Jeanette Elyse Tilby             West Valley City  U  103    19   328     33:18.6     33:32.9      0:14.2   10:42/M
   62    Kellie Amott                     Orem  UT             401    21   338     33:43.9     34:07.6      0:23.7   10:50/M
   63    Loren Nelson                     West Jordan  UT      420    23   341     33:45.8     34:09.1      0:23.2   10:51/M
   64    Diane Holbrook                   Sandy  UT            113    24   350     33:55.9     34:58.2      1:02.3   10:54/M
   65    Cortnie Ballard                  West Jordan  UT      520    24   357     34:13.3     34:42.6      0:29.2   11:00/M
   66    Diana Harmon                     Orem  UT             671    23   361     34:28.7     35:00.6      0:31.8   11:05/M
   67    Amberly Davis                    Lehi  UT             459    21   364     34:35.2     34:52.5      0:17.3   11:07/M
   68    Samantha Sands                   Lehi  UT             458    22   365     34:37.0     34:54.0      0:17.0   11:08/M
   69    Moriah Kaplar                    Lehi  UT             582    21   369     34:45.9     35:23.9      0:38.0   11:10/M
   70    Jill Vanwagoner                  Springville  UT       21    22   374     34:55.8     35:19.1      0:23.3   11:14/M
   71    Katie Bitter                     West Jordan  UT      550    23   404     36:23.9     37:07.2      0:43.3   11:42/M
   72    Jessica Myer                     Provo  UT            129    24   412     36:50.9     37:03.8      0:12.8   11:51/M
   73    Amber Blackford                  Sandy  UT            155    24   415     36:52.3     37:24.4      0:32.1   11:51/M
   74    Lyndsay Budge                    Provo  UT             59    24   424     37:13.1     37:17.9      0:04.8   11:58/M
   75    Randi Huntsman                   Midvale  UT          315    22   425     37:13.1     37:26.3      0:13.2   11:58/M
   76    Jessica Johnson                  Orem  UT             219    23   448     38:22.7     38:52.4      0:29.6   12:20/M
   77    Deanna Cline                     Killeen  TX          558    24   465     39:32.8     39:45.5      0:12.7   12:43/M
   78    Stephanie Lamb                   Orem  UT             628    21   471     40:08.5     40:11.0      0:02.4   12:54/M
   79    Kendra Black                     Orem  UT             627    20   472     40:08.9     40:11.1      0:02.1   12:54/M
   80    Melissa Johnson                  Salt Lake City  UT   626    22   473     40:15.2     41:10.6      0:55.4   12:57/M
   81    Katie Livingston                 Orem  UT             235    22   484     40:50.8     42:01.0      1:10.2   13:08/M
   82    Jamie Peterson                   Taylorsville  UT     375    23   502     41:49.2     42:14.5      0:25.3   13:27/M
   83    Valeria Kraft                    Provo  UT            517    24   507     42:05.1     42:53.7      0:48.6   13:32/M
   84    Nicole Ochsenbein                Logan  UT             71    21   509     42:05.4     42:13.6      0:08.1   13:32/M
   85    Laurel Anderson                  South Jordan  UT     379    23   521     42:42.6     43:22.4      0:39.7   13:44/M
   86    Kami Essig                       Layton  UT           238    24   535     43:53.8     44:55.0      1:01.1   14:07/M
   87    Dani Baker                       Murray  UT           144    23   537     44:00.4     44:06.6      0:06.2   14:09/M
   88    Jill Sorensen                    Provo  UT              9    24   548     45:21.3     45:48.9      0:27.6   14:35/M
   89    Sarah Swenson                    Provo  UT            195    23   552     45:31.8     46:14.4      0:42.6   14:38/M
   90    Audrey Livingston                Orem  UT             609    23   555     45:45.6     46:22.9      0:37.2   14:43/M
   91    Tara Broadhead                   Sandy  UT            834    23   558     45:53.3     46:20.8      0:27.5   14:45/M
   92    Bonnie Herrmann                  Orem  UT             402    21   563     46:17.3     47:01.9      0:44.6   14:53/M
   93    Brittany Hicks                   Provo  UT            833    24   573     47:39.9     48:07.6      0:27.6   15:19/M
   94    Kaylie Clark                     Provo  UT            716    24   596     50:57.0     52:10.6      1:13.6   16:23/M
   95    Susan Burgener                   Spanish Fork  UT     676    19   600     51:57.5     51:57.5               16:42/M
   96    Jaci Latham                      Nephi  UT            795    20   603     52:40.7     53:35.7      0:55.0   16:56/M
Top

Male 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Harrison Smith                   Provo  UT            728    23     1     18:17.7     18:18.2      0:00.5    5:53/M
    2    Hunter Schwarz                   Provo  UT            368    23     4     18:35.8     18:37.7      0:01.8    5:59/M
    3    Philip Ellis                     Orem  UT             277    21     5     18:40.6     18:41.4      0:00.8    6:00/M
    4    Nelson Orton                     Spanish Fork  UT     404    19     7     19:30.1     19:31.9      0:01.8    6:16/M
    5    Miles Boracic                    Provo  UT            821    22     8     19:32.2     19:45.8      0:13.6    6:17/M
    6    Nick Taufer                      Provo  UT            672    21    10     20:15.0     20:16.1      0:01.0    6:31/M
    7    Trevor Oakes                     Provo  UT            726    21    17     20:50.3     21:10.0      0:19.6    6:42/M
    8    Kallen Bodily                    Provo  UT            700    22    20     21:27.8     21:41.9      0:14.1    6:54/M
    9    Joey Jorgensen                   Provo  UT            856    21    26     22:07.2     22:13.6      0:06.3    7:07/M
   10    Braden Hallam                    Idaho Falls  ID      842    20    40     23:16.7     23:51.1      0:34.4    7:29/M
   11    Ryan Card                        Kamas  UT            721    19    41     23:21.9     23:41.2      0:19.2    7:30/M
   12    Dustin Wurtz                     Provo  UT            501    22    46     23:33.4     24:31.6      0:58.1    7:34/M
   13    Scott Cooley                     Provo  UT            698    22    56     24:18.5     28:06.4      3:47.8    7:49/M
   14    Kyle Osborne                     Provo  UT            747    24    59     24:35.9     24:41.9      0:05.9    7:54/M
   15    Kerry Peterson                   Taylorsville  UT     374    23    73     25:09.1     25:34.9      0:25.7    8:05/M
   16    David Peterson                   Logan  UT            744    22    78     25:23.7     25:31.7      0:07.9    8:10/M
   17    Blake Helquist                   Taylorsville  UT     639    24    96     26:16.2     26:58.0      0:41.8    8:27/M
   18    Caleb Yetton                     Provo  UT            274    21   100     26:39.8     26:49.4      0:09.6    8:34/M
   19    Dean Gibbons                     Orem  UT              91    23   113     27:07.2     27:24.5      0:17.2    8:43/M
   20    Reid Willardson                  Spanish Fork  UT      31    20   114     27:07.9     27:23.6      0:15.6    8:43/M
   21    Brady Gambles                    West Jordan  UT      586    24   122     27:26.2     27:44.6      0:18.4    8:49/M
   22    Chase Carson                     Saratoga Springs  U  757    22   203     30:16.2     30:19.6      0:03.4    9:44/M
   23    Randall Seltz                    Orem  UT             430    24   206     30:23.3     30:31.2      0:07.9    9:46/M
   24    Trenton Potter                   Mckinnon  WY         615    22   210     30:26.2     30:41.8      0:15.5    9:47/M
   25    Tyler Wells                      Taylorsville  UT      56    21   216     30:35.6     30:48.7      0:13.0    9:50/M
   26    Scott Varley                     Provo  UT            468    22   266     31:40.0     32:38.7      0:58.6   10:11/M
   27    Nick Clark                       Orem  UT             426    24   283     32:03.1     33:05.0      1:01.9   10:18/M
   28    Jared Oyster                     Provo  UT            325    24   308     32:48.5     33:12.4      0:23.9   10:33/M
   29    Steven Elliott                   Orem  UT             556    21   326     33:18.1     33:25.1      0:06.9   10:42/M
   30    Ryan Burningham                  Provo  UT            247    23   342     33:49.1     33:53.3      0:04.1   10:52/M
   31    Joe Johson                       Midvale  UT          317    24   427     37:14.6     37:27.7      0:13.0   11:58/M
   32    Todd Ward                        Alpine  UT           414    23   447     38:19.4     38:19.4               12:19/M
   33    Doug Carter                      Lehi  UT             279    24   480     40:39.6     41:01.3      0:21.7   13:04/M
   34    Zackary Peterson                 Murray  UT           770    20   516     42:29.2     42:55.9      0:26.6   13:40/M
   35    Aubrey Young                     Spanish Fork  UT     192    24   538     44:00.9     44:36.8      0:35.9   14:09/M
   36    Mckay Voiles                     Murray  UT           145    20   539     44:01.0     44:07.3      0:06.3   14:09/M
   37    Doran Sorensen                   Provo  UT             10    24   549     45:21.6     45:49.2      0:27.6   14:35/M
   38    Mac Farnsworth                   Provo  UT            545    23   565     46:39.6     47:30.6      0:51.0   15:00/M
   39    Daniel Burgener                  Spanish Fork  UT     675    23   601     51:57.6     51:57.6               16:42/M
Top

Female 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jane Twomey                      Draper  UT           399    25    34     23:02.4     23:10.8      0:08.4    7:24/M
    2    Nicole Nelson                    Sandy  UT            620    26    39     23:16.3     23:23.5      0:07.1    7:29/M
    3    Arylle Peterson                  Burley  ID           697    26    42     23:24.8     23:25.9      0:01.0    7:31/M
    4    Tasha Oates                      Pleasant Grove  UT   449    27    43     23:28.5     23:49.2      0:20.7    7:33/M
    5    Brittany Gardner                 West Jordan  UT      717    29    60     24:41.4     24:50.3      0:08.9    7:56/M
    6    Kjell Crowe                      Provo  UT            739    28    68     24:56.4     25:18.0      0:21.5    8:01/M
    7    Jari Nielson                     Germantown  MD       181    25    75     25:09.7     26:34.3      1:24.6    8:05/M
    8    Bethany Davis                    Provo  UT            362    25    77     25:14.2     25:59.0      0:44.7    8:07/M
    9    Salem Morin                      Wheaton  IL          806    26    80     25:28.0     25:39.8      0:11.8    8:11/M
   10    Amy Jorgensen                    Provo  UT              1    27    86     25:47.9     26:34.7      0:46.8    8:17/M
   11    Tara Whitelaw                    Cedar City  UT       542    29   103     26:42.6     27:01.6      0:19.0    8:35/M
   12    Michelle Sorensen                Orem  UT             257    25   106     26:50.4     26:52.9      0:02.5    8:38/M
   13    Shelly Taylor                    West Jordan  UT      300    28   109     26:55.0     27:11.2      0:16.1    8:39/M
   14    Kim Turner                       Payson  UT           847    29   111     26:58.5     27:33.4      0:34.8    8:40/M
   15    Melanie Smith                    Highland  UT         791    27   124     27:30.5     27:54.0      0:23.5    8:51/M
   16    Chelsea Tumanuvao                Orem  UT             569    26   125     27:33.8     28:24.5      0:50.7    8:52/M
   17    Charisse Moore                   Salt Lake City  UT   648    25   135     27:49.0     28:26.2      0:37.1    8:57/M
   18    Ashlan Martin                    North Salt Lake  UT  572    27   136     27:51.6     28:42.7      0:51.1    8:57/M
   19    Marin Olsen                      Riverton  UT         661    25   141     28:01.2     28:34.2      0:33.0    9:01/M
   20    Angeline Jarvis                  Orem  UT             704    25   146     28:12.0     28:33.4      0:21.3    9:04/M
   21    Brecken Taylor                   Salt Lake City  UT    68    28   149     28:13.5     28:17.9      0:04.4    9:04/M
   22    Crystal McQueen                  Salt Lake City  UT   857    27   152     28:23.3     28:33.9      0:10.5    9:08/M
   23    Rebecca Grover                   Provo  UT            692    28   153     28:25.8     28:31.9      0:06.1    9:08/M
   24    Nicole Engman                    Lehi  UT             724    26   161     28:37.7     29:22.0      0:44.2    9:12/M
   25    Christie Jones                   Orem  UT             690    27   164     28:40.9     29:31.7      0:50.8    9:13/M
   26    Samantha Long                    Lehi  UT             210    29   166     28:41.9     29:06.4      0:24.5    9:13/M
   27    Nancy Willison                   Spanish Fork  UT     212    28   178     29:10.3     29:52.0      0:41.6    9:23/M
   28    Merilee Antonino                 Green River  WY      293    29   184     29:25.3     30:18.0      0:52.7    9:28/M
   29    Teila Walker                     Cheyenne  WY         496    26   201     30:11.3     30:49.6      0:38.3    9:42/M
   30    Amber Carson                     Saratoga Springs  U  629    28   204     30:17.0     30:20.2      0:03.2    9:44/M
   31    Ashley Steele                    Kaysville  UT        285    25   211     30:26.5     30:50.0      0:23.4    9:47/M
   32    Sarah Hadfield                   Heber City  UT       150    29   217     30:36.1     30:56.0      0:19.9    9:50/M
   33    Trisha Jacobson                  Provo  UT            606    26   225     30:55.2     30:56.4      0:01.2    9:56/M
   34    Brittany Beasley                 Logan  UT            476    28   234     31:07.6     31:37.6      0:29.9   10:00/M
   35    Melissa Xoumphonphackdy          Orem  UT             707    27   238     31:11.1     31:22.7      0:11.5   10:02/M
   36    Kendra Jones                     Ogden  UT            490    27   239     31:11.9     31:15.8      0:03.8   10:02/M
   37    Amy Dalton                       West Jordan  UT      251    29   243     31:14.5     31:32.6      0:18.0   10:03/M
   38    Elizabeth Seibert                Salt Lake City  UT   491    25   247     31:19.5     31:31.7      0:12.2   10:04/M
   39    Sadie Guymon                     West Jordan  UT      440    25   253     31:25.4     31:35.7      0:10.3   10:06/M
   40    Itzel Day                        Payson  UT            49    28   262     31:36.6     31:46.1      0:09.4   10:10/M
   41    Shaina Burgoyne                  Lehi  UT             578    28   269     31:45.2     32:20.4      0:35.2   10:13/M
   42    Amanda Alexander                 Payson  UT            45    29   270     31:46.7     32:02.1      0:15.4   10:13/M
   43    Melissa Nuttall                  Spanish Fork  UT     579    28   276     31:55.5     32:08.5      0:13.0   10:16/M
   44    Aubrey Aguilar                   Orem  UT             330    28   284     32:03.4     32:14.4      0:10.9   10:18/M
   45    Pam Bean                         Provo  UT            413    26   291     32:25.1     33:30.8      1:05.7   10:25/M
   46    Camille Neilsen                  Orem  UT             450    27   296     32:32.5     33:46.8      1:14.3   10:28/M
   47    Cari Nelson                      South Jordan  UT     652    28   299     32:33.7     33:21.7      0:47.9   10:28/M
   48    Amber Smith                      Payson  UT           765    29   301     32:35.0     33:17.6      0:42.6   10:29/M
   49    Tamie Griffiths                  Hurricane  UT        610    28   313     32:55.3     33:15.9      0:20.5   10:35/M
   50    Debra Willmore                   Lehi  UT             573    25   317     32:59.0     33:35.6      0:36.5   10:36/M
   51    Darby Concanon                   Corvallis  OR        829    27   320     33:02.4     33:24.6      0:22.2   10:37/M
   52    Cheryl Armstrong                 Eagle Mountain  UT   357    27   321     33:02.8     33:39.4      0:36.5   10:37/M
   53    Valerie Busk                     Santquin  UT         783    27   323     33:03.9     33:22.0      0:18.1   10:38/M
   54    Michelle Wilde                   Midway  UT           105    26   329     33:19.3     33:44.7      0:25.3   10:43/M
   55    Rebekah Peck                     Eagle Mountain  UT   471    26   333     33:23.4     33:50.2      0:26.8   10:44/M
   56    Mandy Pontious                   Pleasant Grove  UT    42    28   334     33:24.0     33:50.4      0:26.4   10:44/M
   57    Cherie' Judson                   Orem  UT             232    29   339     33:45.5     34:07.4      0:21.9   10:51/M
   58    Julie Carlile                    Lehi  UT             746    29   344     33:53.3     34:38.1      0:44.8   10:54/M
   59    Lisa Lewis                       Pleasant Grove  UT     3    28   354     34:10.5     34:52.9      0:42.3   10:59/M
   60    Rhianne Dean                     Wallsburg  UT        384    26   355     34:11.3     35:13.5      1:02.2   10:59/M
   61    Natalie Olsen                    Provo  UT            338    26   359     34:20.0     34:26.5      0:06.5   11:02/M
   62    Tara Evans                       Roosevelt  UT        455    25   376     34:57.9     35:07.9      0:09.9   11:14/M
   63    Chelsy Hood                      Eagle Mountain  UT   841    27   388     35:42.7     36:21.8      0:39.1   11:29/M
   64    Lindsay Ebert                    Spanish Fork  UT      73    27   400     36:20.2     36:22.9      0:02.7   11:41/M
   65    Laura Montero                    Salt Lake City  UT   605    28   402     36:20.4     36:29.6      0:09.1   11:41/M
   66    Ashley Gosselin                  Provo  UT            519    27   407     36:29.4     36:57.9      0:28.4   11:44/M
   67    Rachel Worthen                   Springville  UT      367    26   409     36:30.3     36:58.6      0:28.3   11:44/M
   68    Shannon Frost                    Provo  UT            169    25   417     36:59.8     37:24.3      0:24.5   11:54/M
   69    Ashlee Haskell                   Provo  UT            170    25   418     37:00.1     37:24.8      0:24.7   11:54/M
   70    Rebecca Bell                     Lehi  UT             577    28   426     37:13.8     37:49.3      0:35.5   11:58/M
   71    Natalie Ellis                    Pleasant Grove  UT   730    27   437     37:42.1     38:18.1      0:36.0   12:07/M
   72    Malia Littlefield                Pleasant Grove  UT    93    29   439     38:01.4     38:34.1      0:32.6   12:13/M
   73    Melodie Navalta                  Orem  UT             657    27   440     38:01.7     38:34.8      0:33.0   12:13/M
   74    Shari Davis                      Grovetown  GA        534    28   443     38:06.3     38:21.8      0:15.5   12:15/M
   75    Jenny Alama                      Taylorsville  UT      34    25   446     38:10.8     38:24.5      0:13.6   12:16/M
   76    Jeniffer Portune                 Salt Lake City  UT   536    27   464     39:32.1     39:44.6      0:12.4   12:43/M
   77    Alicia Leverence                 Henderson  NV        403    26   466     39:50.3     40:04.5      0:14.1   12:48/M
   78    Kathryn Lange                    Orem  UT              57    26   468     40:02.5     40:32.3      0:29.7   12:52/M
   79    Meghan Bates                     Kearns  UT           408    26   477     40:22.7     40:32.3      0:09.6   12:59/M
   80    Jen Carter                       Lehi  UT             280    25   481     40:40.0     41:01.9      0:21.8   13:05/M
   81    Laura Kirk                       Provo  UT            372    25   483     40:41.9     40:59.4      0:17.5   13:05/M
   82    Andrea Parker                    Lindon  UT           323    28   485     40:50.8     42:00.9      1:10.1   13:08/M
   83    Sadie Powell                     Orem  UT             217    28   501     41:47.3     42:17.1      0:29.8   13:26/M
   84    Sarah England                    Eagle Mountain  UT   549    27   506     42:04.9     43:06.4      1:01.4   13:32/M
   85    Jannda Bartlome                  Herriman  UT         562    29   520     42:41.7     43:12.8      0:31.0   13:43/M
   86    Tiffany Anderson                 Orem  UT              82    26   529     43:40.0     44:35.4      0:55.3   14:02/M
   87    Ashleigh Adkins                  Provo  UT            687    26   533     43:45.2     44:22.8      0:37.6   14:04/M
   88    Kari-Lynn Tarleton               San Francisco  CA    664    29   546     45:02.6     45:45.3      0:42.6   14:29/M
   89    Brandi Wozney                    Ogden  UT            256    29   550     45:29.0     45:47.3      0:18.3   14:37/M
   90    Kari Wright                      Orem  UT              17    28   554     45:40.4     45:48.6      0:08.2   14:41/M
   91    Jill Jerrett                     Riverton  UT         168    28   557     45:48.5     46:03.7      0:15.2   14:44/M
   92    Gina Boun                        West Jordan  UT      708    28   559     45:54.1     46:54.9      1:00.8   14:46/M
   93    Nicole Park                      Eagle Mountain  UT   369    27   572     47:25.2     48:06.4      0:41.2   15:15/M
   94    Marci White                      Orem  UT             825    28   579     48:01.5     48:12.1      0:10.5   15:26/M
   95    Janelle Martin                   Orem  UT             837    29   587     48:54.2     49:20.9      0:26.7   15:43/M
   96    Lorri Randle                     Provo  UT            127    26   588     48:54.3     49:21.1      0:26.8   15:43/M
   97    Kimberli Dunbar                  Tooele  UT           486    28   618     59:31.6   1:00:14.8      0:43.1   19:08/M
Top

Male 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Brett Carter                     Provo  UT            696    25     3     18:30.6     18:31.1      0:00.5    5:57/M
    2    Marshall Lowry                   American Fork  UT    767    26     6     19:17.5     19:38.7      0:21.2    6:12/M
    3    James Thomas                     Orem  UT             718    26    11     20:19.8     20:20.6      0:00.7    6:32/M
    4    David MacFarlane                 Provo  UT            855    26    25     22:07.1     22:13.6      0:06.4    7:07/M
    5    Kevin Worthen                    Springville  UT      388    26    31     22:35.5     22:40.0      0:04.4    7:16/M
    6    Frederick Nielson                Germantown  MD       182    26    74     25:09.5     26:34.3      1:24.8    8:05/M
    7    Jake Davis                       Malad  ID            745    26    79     25:23.9     25:31.8      0:07.8    8:10/M
    8    Scott Neslen                     Pleasant Grove  UT   790    26    81     25:29.3     25:50.0      0:20.7    8:12/M
    9    Tyler Graham                     Heber  UT            465    26    84     25:40.4     26:44.1      1:03.7    8:15/M
   10    Randy Moore                      Salt Lake City  UT   647    29    87     25:50.7     26:28.5      0:37.7    8:18/M
   11    Sean Olson                       South Jordan  UT     725    29    88     25:56.3     26:38.3      0:42.0    8:20/M
   12    Nestor Herrera                   West Valley City  U  643    28    89     25:56.6     25:58.3      0:01.6    8:20/M
   13    Luis Campos                      Wvc  UT              756    26   101     26:40.8     26:42.8      0:01.9    8:34/M
   14    Enitosi Tumanuvao                Orem  UT             570    29   127     27:34.1     28:25.1      0:50.9    8:52/M
   15    Stephen Twomey                   Draper  UT           400    25   142     28:06.5     28:14.2      0:07.6    9:02/M
   16    Ryan Wilson                      Riverton  UT         540    27   144     28:09.4     29:07.0      0:57.6    9:03/M
   17    Caleb Wilkins                    Provo  UT            680    28   145     28:10.9     30:06.2      1:55.2    9:03/M
   18    Austin Duke                      American Fork  UT    588    27   159     28:33.0     28:33.0                9:11/M
   19    Cory Osborne                     San Leandro  CA      380    26   177     29:10.1     29:55.8      0:45.6    9:23/M
   20    Mark Willison                    Spanish Fork  UT     213    28   179     29:10.4     29:52.3      0:41.9    9:23/M
   21    Doug Magnuson                    Mckinnon  WY         613    26   186     29:28.2     29:44.1      0:15.9    9:28/M
   22    Dusty Steele                     Kaysville  UT        284    28   213     30:27.8     30:51.3      0:23.5    9:47/M
   23    Michael Parkin                   Orem  UT             733    25   233     31:07.4     31:44.3      0:36.9   10:00/M
   24    Ben Mosbarger                    American Fork  UT    201    29   246     31:17.5     31:56.8      0:39.3   10:04/M
   25    Matthew Bailie                   Springville  UT      727    26   258     31:35.0     32:00.0      0:24.9   10:09/M
   26    Cammon Randle                    Provo  UT            128    28   260     31:35.5     32:01.7      0:26.2   10:09/M
   27    Christopher Edwards              Heber City  UT       292    26   309     32:53.1     33:46.5      0:53.4   10:34/M
   28    Jon Tarleton                     San Francisco  CA    663    29   332     33:22.0     34:00.6      0:38.6   10:44/M
   29    Dane Ross                        Provo  UT            198    25   356     34:12.3     34:41.5      0:29.2   11:00/M
   30    Brian Alama                      Taylorsville  UT      35    26   371     34:54.2     35:08.3      0:14.1   11:13/M
   31    Devin Baer                       Alpine  UT           598    25   382     35:24.4     35:46.0      0:21.5   11:23/M
   32    Jesse Rich                       Provo  UT            200    25   398     36:18.8     36:37.6      0:18.7   11:40/M
   33    Adam Collings                    Salt Lake City  UT   554    28   405     36:24.3     37:11.9      0:47.6   11:42/M
   34    Charles Cecil                    Sandy  UT            156    29   414     36:51.8     37:24.0      0:32.2   11:51/M
   35    Paul Young                       Spanish Fork  UT     191    25   419     37:00.5     37:36.4      0:35.9   11:54/M
   36    Nathanael Budge                  Provo  UT             60    25   422     37:12.7     37:17.7      0:05.0   11:58/M
   37    Jereld Johnson                   Sandy  UT            318    25   432     37:35.3     37:49.0      0:13.7   12:05/M
   38    Daniel Lange                     Orem  UT              58    26   467     40:02.0     40:31.7      0:29.7   12:52/M
   39    Travis Beasley                   Logan  UT            475    29   486     40:57.9     41:27.8      0:29.9   13:10/M
   40    Kemp Goodwin                     Lehi  UT             666    27   493     41:24.3     42:09.4      0:45.1   13:19/M
   41    Morgun McQueen                   Salt Lake City  UT   858    28   495     41:28.6     42:21.7      0:53.0   13:20/M
   42    Andrew Wozney                    Ogden  UT            255    28   551     45:29.5     45:47.4      0:17.8   14:37/M
   43    Tyler Stewart                    Orem  UT             823    28   582     48:04.3     48:14.5      0:10.1   15:27/M
   44    Cameron Sullivan                 Riverton  UT         758    29   586     48:37.0     48:37.0               15:38/M
   45    James Moody                      Seattle  WA          215    28   621     59:45.5     59:45.5               19:13/M
Top

Female 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Sly Yeates                       Millville  UT        115    33    18     20:51.3     21:03.2      0:11.9    6:42/M
    2    Kelly Himle                      Salt Lake City  UT   654    31    36     23:06.9     23:07.6      0:00.6    7:26/M
    3    Rebekah Rasmussen                Provo  UT            446    30    49     23:43.8     23:48.3      0:04.4    7:38/M
    4    Jessica Golding                  Payson  UT           216    30    51     23:53.8     24:06.9      0:13.1    7:41/M
    5    Laura Nielsen                    Provo  UT            585    33    72     25:05.0     25:51.2      0:46.1    8:04/M
    6    Sonia Morgan                     Draper  UT           804    33    83     25:37.5     25:48.0      0:10.5    8:14/M
    7    Sarah Fossum                     Pleasant Grove  UT   438    34    90     25:59.7     26:27.9      0:28.1    8:21/M
    8    Gretchen Willard                 Saratoga Springs  U   36    30    91     26:01.1     26:06.3      0:05.2    8:22/M
    9    Amanda Allen                     Bountiful  UT        682    32   102     26:41.1     26:48.0      0:06.9    8:35/M
   10    D'Lyn Mayne                      Pleasant Grove  UT   419    34   115     27:09.1     27:35.1      0:25.9    8:44/M
   11    Angie Smith                      Riverton  UT         307    33   119     27:18.6     27:20.9      0:02.2    8:47/M
   12    Shannon Bennett                  Spanish Fork  UT     807    33   147     28:12.8     28:19.3      0:06.4    9:04/M
   13    Celeni Richins                   Wallsburg  UT         72    31   148     28:13.3     28:22.0      0:08.6    9:04/M
   14    Leah Stenson                     Lehi  UT             139    30   150     28:14.5     28:44.8      0:30.3    9:05/M
   15    Kelly Burton                     Spanish Fork  UT     533    32   155     28:26.4     28:33.2      0:06.7    9:09/M
   16    Mary Woodward                    Lehi  UT             600    33   160     28:36.4     28:40.4      0:03.9    9:12/M
   17    Jill Burk                        Saratoga Springs  U  211    33   167     28:42.0     29:06.4      0:24.3    9:14/M
   18    Rachael Phillippi                American Fork  UT    775    34   168     28:43.8     29:06.0      0:22.2    9:14/M
   19    Nancy Chatwin                    Gilbert  UT          447    33   171     28:52.9     29:15.9      0:23.0    9:17/M
   20    Kara Preston                     Spanish Fork  UT     820    32   196     29:56.9     30:09.7      0:12.8    9:37/M
   21    Nicole Crawley                   Cedar Hills  UT      493    30   202     30:14.8     30:51.5      0:36.6    9:43/M
   22    Kristi Simmons                   Heber City  UT       151    30   205     30:21.7     30:41.5      0:19.8    9:46/M
   23    Mandy Littlefield                South Jordan  UT      39    33   208     30:25.3     30:30.5      0:05.1    9:47/M
   24    Ruth Jaimes                      Lehi  UT             774    30   214     30:31.7     30:54.8      0:23.1    9:49/M
   25    Ann Arguello                     Lindon  UT           482    32   218     30:36.3     34:53.0      4:16.6    9:50/M
   26    Kimber Uluave                    South Jordan  UT     106    34   224     30:54.7     31:44.0      0:49.3    9:56/M
   27    Kristin Wright                   Orem  UT             817    34   227     30:56.0     31:16.5      0:20.5    9:57/M
   28    Michelle Baker                   Herriman  UT         164    33   229     30:58.5     31:34.3      0:35.7    9:57/M
   29    Brooke Rasmussen                 Orem  UT             673    33   230     30:59.2     31:21.7      0:22.5    9:58/M
   30    Lori Hoffman                     Heber City  UT        80    32   232     31:06.4     31:37.3      0:30.8   10:00/M
   31    Suzanne Jackman                  Springville  UT      209    34   252     31:24.2     32:02.9      0:38.7   10:06/M
   32    Liz Worthen                      Spanish Fork  UT     512    34   263     31:37.0     31:49.5      0:12.5   10:10/M
   33    Elizabeth Allred                 Spring City  UT      311    33   264     31:37.2     32:11.0      0:33.7   10:10/M
   34    Teresa Dyreng                    Murray  UT            14    30   294     32:30.3     32:49.9      0:19.6   10:27/M
   35    Julie Castro                     Pleasant Grove  UT    18    30   295     32:31.1     32:36.7      0:05.6   10:27/M
   36    Heather Hafen                    Saratoga Springs  U  157    33   325     33:14.6     33:32.7      0:18.1   10:41/M
   37    Becki Barker                     West Valley  UT      276    34   330     33:20.4     33:32.8      0:12.3   10:43/M
   38    Mae Hawes                        Springville  UT      296    33   331     33:20.9     33:32.9      0:11.9   10:43/M
   39    Stephanie Wixom                  Layton  UT           531    32   340     33:45.8     34:31.2      0:45.4   10:51/M
   40    April Strong                     Pleasant Grove  UT   207    31   343     33:53.1     34:23.5      0:30.4   10:54/M
   41    Vicky Harriell                   Pleasant Grove  UT   591    30   348     33:54.5     34:44.9      0:50.4   10:54/M
   42    Britney Hall                     Orem  UT             321    31   349     33:55.8     34:20.4      0:24.6   10:54/M
   43    Brianna Toone                    Orem  UT              77    30   367     34:39.6     34:39.6               11:08/M
   44    Jenny Wybrow                     West Jordan  UT       55    32   368     34:45.0     34:50.0      0:05.0   11:10/M
   45    Amber Bailey                     Santquin  UT         784    30   373     34:54.8     35:13.0      0:18.1   11:13/M
   46    Stephanie Hawks                  Ephraim  UT          541    32   377     35:02.5     35:45.7      0:43.2   11:16/M
   47    Kelly Roberts                    Lehi  UT             805    31   378     35:11.4     35:41.8      0:30.4   11:19/M
   48    Heather Hamilton                 West Valley City  U  421    34   384     35:32.6     36:17.8      0:45.2   11:26/M
   49    Jill Rodgers                     Salt Lake City  UT   503    34   386     35:35.2     36:14.9      0:39.7   11:26/M
   50    Kristan Frey                     Provo  UT            832    32   389     35:45.5     36:55.3      1:09.8   11:30/M
   51    Sharla Moyes                     American Fork  UT    354    34   392     35:54.2     36:44.3      0:50.1   11:33/M
   52    Carrie Sorensen                  Lehi  UT              50    31   396     36:08.5     36:20.1      0:11.6   11:37/M
   53    Jenny Gulbrandsen                Provo  UT            382    33   401     36:20.2     36:34.9      0:14.7   11:41/M
   54    Suzi Test                        Orem  UT             601    31   406     36:28.0     36:59.2      0:31.2   11:44/M
   55    Kim Boun                         West Jordan  UT      711    31   408     36:29.5     37:11.0      0:41.5   11:44/M
   56    Aimee Breinholt                  Midvale  UT         2109    33   410     36:40.7     36:52.5      0:11.8   11:47/M
   57    Jenn Wilks                       Lehi  UT             608    33   413     36:51.5     37:10.9      0:19.4   11:51/M
   58    Juli Williams                    Orem  UT             269    34   428     37:18.5     37:35.2      0:16.7   12:00/M
   59    Shannon Wheeler                  Alpine  UT           350    32   433     37:35.4     38:17.4      0:41.9   12:05/M
   60    Rachelle Peterson                Taylorsville  UT     250    34   436     37:38.5     38:23.3      0:44.7   12:06/M
   61    Christine Smith                  Murray  UT           560    30   441     38:05.9     38:39.5      0:33.5   12:15/M
   62    Wendi Heap                       Provo  UT            743    31   458     38:53.8     39:22.7      0:28.8   12:30/M
   63    Laurie Payne                     South Jordan  UT     361    32   460     39:11.7     39:33.8      0:22.1   12:36/M
   64    Sarah Burgoyne                   Highlands Ranch  CO  571    30   463     39:22.8     39:57.7      0:34.9   12:39/M
   65    Andrea Corbett                   Orem  UT             252    31   469     40:02.9     40:13.6      0:10.7   12:52/M
   66    Aubrey Engles                    American Fork  UT    116    31   479     40:35.7     41:13.2      0:37.5   13:03/M
   67    Melissa Luangrath                Draper  UT           202    34   489     41:14.2     42:12.8      0:58.6   13:15/M
   68    Holly Kelsch                     Riverton  UT          12    30   498     41:43.1     42:12.5      0:29.3   13:25/M
   69    Jamie Reidhead                   Moab  UT             278    31   510     42:06.2     42:29.5      0:23.2   13:32/M
   70    Christy Knight                   Baker  FL             16    34   512     42:07.1     42:20.0      0:12.8   13:33/M
   71    Michelle Giovannoni              Midvale  UT          801    30   513     42:08.8     42:48.6      0:39.7   13:33/M
   72    Amber Herrera                    American Fork  UT    452    31   519     42:32.2     43:15.3      0:43.1   13:41/M
   73    Melinda McCullough               Sandy  UT            432    32   526     43:14.5     44:29.6      1:15.0   13:54/M
   74    Chantelle Bolinder               Eagle Mountain  UT    65    30   530     43:43.3     44:34.6      0:51.3   14:03/M
   75    April Chipman                    Draper  UT           175    30   531     43:44.7     44:10.4      0:25.6   14:04/M
   76    Kyla Ferguson                    Orem  UT              44    30   532     43:44.8     44:10.7      0:25.8   14:04/M
   77    Daralyn Smith                    Payson  UT           112    31   547     45:21.2     46:19.8      0:58.5   14:35/M
   78    Holly Jacobsen                   Riverton  UT         167    30   556     45:48.5     46:03.8      0:15.3   14:44/M
   79    Kristen Thelen                   West Jordan  UT      186    32   561     45:57.1     46:36.2      0:39.1   14:46/M
   80    Jill Wadley                      Payson  UT           134    30   566     46:44.7     47:47.9      1:03.1   15:02/M
   81    Amy Paxman                       Saint George  UT     854    30   570     46:58.4     48:17.6      1:19.2   15:06/M
   82    Jennifer Madsen                  Albany  OR           793    32   571     47:10.3     47:10.3               15:10/M
   83    Elizabeth Jarvis                 North Salt Lake  UT  521    32   574     47:42.1     48:32.0      0:49.9   15:20/M
   84    Rachel Sullivan                  Riverton  UT         759    33   585     48:36.9     48:36.9               15:38/M
   85    Scarlet Bushman                  Spanish Fork  UT     495    30   589     48:58.4     49:28.8      0:30.4   15:45/M
   86    Yasmin Taylor                    West Jordan  UT      709    32   594     49:42.6     50:43.3      1:00.7   15:59/M
   87    Liz Reynolds                     Salem  UT            481    34   598     51:02.3     52:14.6      1:12.3   16:25/M
   88    Amelia Moody                     Seattle  WA          214    31   614     59:05.8     59:45.9      0:40.1   19:00/M
   89    Brenda Ogden                     West Jordan  UT      335    30   619     59:32.5   1:00:14.8      0:42.3   19:09/M
Top

Male 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Cody Lallatin                    Honolulu  HI         505    34    13     20:34.4     20:34.4                6:37/M
    2    Michael Himle                    Salt Lake City  UT   653    33    21     21:30.3     21:30.8      0:00.4    6:55/M
    3    James Davis                      Provo  UT            363    31    24     21:59.3     22:43.8      0:44.5    7:04/M
    4    Phillip Taylor                   Salt Lake City  UT    67    32    30     22:27.5     22:32.0      0:04.5    7:13/M
    5    Logan Behrend                    Lindon  UT           674    34    38     23:13.9     23:45.3      0:31.4    7:28/M
    6    Greg Woodward                    Lehi  UT             599    34    50     23:53.0     23:56.8      0:03.7    7:41/M
    7    Ryan Judson                      Orem  UT             233    33    66     24:55.6     25:17.8      0:22.2    8:01/M
    8    Christopher Thomas               Salt Lake City  UT   148    32    67     24:55.7     25:04.3      0:08.6    8:01/M
    9    Michael Hight                    Salt Lake City  UT    75    34    95     26:10.8     27:05.0      0:54.1    8:25/M
   10    Brandon Duke                     Kaysville  UT        523    34    97     26:23.6     26:25.9      0:02.3    8:29/M
   11    Jonathan Taylor                  West Jordan  UT      301    33   110     26:55.5     27:11.5      0:16.0    8:39/M
   12    Seth Saupan                      West Jordan  UT      712    30   131     27:43.5     28:17.4      0:33.8    8:55/M
   13    Xi Chen                          Draper  UT           780    32   140     28:00.3     28:05.7      0:05.4    9:00/M
   14    Peter Chatwin                    Gilbert  UT          448    34   170     28:52.7     29:15.5      0:22.7    9:17/M
   15    Jared Brown                      Heber City  UT       149    34   180     29:14.8     30:11.3      0:56.5    9:24/M
   16    Luke Rowley                      Spanish Fork  UT     431    30   200     30:11.2     30:49.7      0:38.5    9:42/M
   17    Kivalu Uluave                    South Jordan  UT     107    31   226     30:55.5     31:44.2      0:48.7    9:56/M
   18    Darin Peterson                   Taylorsville  UT     249    32   251     31:22.2     32:06.8      0:44.6   10:05/M
   19    Jonathan Worthington             Provo  UT            838    32   254     31:28.9     32:21.8      0:52.8   10:07/M
   20    Darrin Haun                      Saratoga Springs  U  163    34   282     32:02.7     32:30.0      0:27.3   10:18/M
   21    Jason Miller                     Cottonwood Heights    97    33   306     32:48.0     33:43.6      0:55.6   10:33/M
   22    Kelly Olsen                      Salt Lake City  UT   389    34   322     33:03.5     33:47.4      0:43.8   10:38/M
   23    Jay Jolley                       Phoenix  AZ          851    31   387     35:41.5     36:21.2      0:39.7   11:28/M
   24    Jon Frey                         Provo  UT            831    33   390     35:49.0     36:58.8      1:09.8   11:31/M
   25    Christian Clark                  Salt Lake City  UT   802    31   445     38:09.4     39:02.3      0:52.9   12:16/M
   26    Devon Ogden                      West Jordan  UT      681    30   488     41:08.0     41:45.1      0:37.0   13:14/M
   27    John Luangrath                   Draper  UT           203    32   490     41:14.8     42:12.7      0:57.8   13:15/M
   28    Matt England                     Eagle Mountain  UT   557    34   492     41:21.7     42:22.5      1:00.8   13:18/M
   29    Noah Kelsch                      Riverton  UT          13    32   499     41:44.7     42:13.2      0:28.5   13:25/M
   30    Abraham Powell                   Orem  UT             218    31   500     41:46.3     42:16.9      0:30.6   13:26/M
   31    David Green                      Salt Lake City  UT   348    32   606     56:30.6     57:18.1      0:47.4   18:10/M
Top

Female 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Sonia Snyder                     Springville  UT      241    37    54     24:04.0     24:10.3      0:06.3    7:44/M
    2    Michelle Bradshaw                Heber City  UT       529    36    62     24:46.5     24:58.9      0:12.3    7:58/M
    3    Sherri Jorgensen                 Pella  IA            124    36    63     24:46.7     25:06.0      0:19.2    7:58/M
    4    Tricia Holmes                    Heber  UT            462    38    70     25:00.8     26:00.2      0:59.4    8:02/M
    5    Rachel Griffiths                 Sandy  UT            594    36    76     25:12.3     25:22.9      0:10.5    8:06/M
    6    Brenda Foy                       West Valley City  U  826    36    92     26:02.9     26:11.8      0:08.9    8:22/M
    7    Julie Dunkley                    American Fork  UT    473    38   104     26:44.9     27:32.5      0:47.6    8:36/M
    8    Shelly Wood                      Ogden  UT            173    35   116     27:16.1     27:19.7      0:03.6    8:46/M
    9    Karen Hawks                      Ivins  UT            651    38   123     27:28.3     27:46.8      0:18.4    8:50/M
   10    Christy Bartholomew              Riverton  UT         295    36   132     27:47.1     28:02.8      0:15.6    8:56/M
   11    April Huntington                 Spanish Fork  UT     693    39   151     28:16.6     29:00.4      0:43.7    9:05/M
   12    Kelly Wood                       Tremonton  UT        500    38   173     29:00.2     29:04.1      0:03.9    9:19/M
   13    Toni Graham                      Vernal  UT           555    37   189     29:38.1     29:45.5      0:07.3    9:32/M
   14    Tari Van Tassell                 Spanish Fork  UT     563    37   221     30:46.2     30:53.7      0:07.5    9:54/M
   15    Kristen Thomas                   Orem  UT             677    36   228     30:58.1     31:21.1      0:22.9    9:57/M
   16    Mackey Jolley                    Lehi  UT             840    38   242     31:12.9     31:51.7      0:38.8   10:02/M
   17    Nicole Clark                     Provo  UT            396    36   249     31:21.1     32:01.9      0:40.7   10:05/M
   18    Kelbie Horsley                   Orem  UT             685    35   257     31:34.8     31:54.7      0:19.8   10:09/M
   19    Cindy Schiebel                   St.charles  MN       422    39   259     31:35.2     32:20.3      0:45.1   10:09/M
   20    Claudine Snyder                  Provo  UT            412    38   293     32:29.8     33:36.2      1:06.3   10:27/M
   21    Jennifer Murdock                 South Jordan  UT     678    38   314     32:55.4     33:13.2      0:17.7   10:35/M
   22    Alyssa Harris                    North Logan  UT      275    36   324     33:12.0     33:15.5      0:03.5   10:41/M
   23    Melissa Shimanek                 Cedar Hills  UT      642    37   345     33:53.5     34:05.6      0:12.1   10:54/M
   24    Kristin Stanley                  Orem  UT             394    37   353     34:07.5     34:29.2      0:21.7   10:58/M
   25    Karol Ochsenbein                 Grace  ID             99    38   363     34:32.2     34:40.4      0:08.1   11:06/M
   26    Teresa O'Loughlin                Highland  UT         358    37   416     36:53.5     37:50.6      0:57.1   11:52/M
   27    Julie Gallegos                   Herriman  UT         637    36   431     37:34.8     38:17.0      0:42.1   12:05/M
   28    Nicole Adams                     Orem  UT             208    38   444     38:07.0     38:12.1      0:05.1   12:15/M
   29    Britin McAffee                   Washington  UT       755    36   450     38:36.1     38:47.7      0:11.6   12:25/M
   30    Suzy Jessen                      Orem  UT             329    38   451     38:38.8     39:02.4      0:23.6   12:25/M
   31    Dana Leach                       Spanish Fork  UT     290    36   454     38:46.0     38:51.3      0:05.3   12:28/M
   32    Kim Christensen                  Riverton  UT         539    36   462     39:21.7     40:19.3      0:57.5   12:39/M
   33    Becky Schum                      Lehi  UT             366    35   476     40:22.5     40:32.3      0:09.7   12:59/M
   34    Jennifer Cox                     Springville  UT      548    38   505     42:04.8     43:06.2      1:01.4   13:32/M
   35    Laura Kaplan                     American Fork  UT    751    38   518     42:32.0     43:14.5      0:42.5   13:41/M
   36    Nani Burningham                  Provo  UT            409    35   525     42:58.3     43:23.1      0:24.8   13:49/M
   37    Melissa Jensen                   Saratoga Springs  U  593    35   527     43:25.6     43:38.5      0:12.9   13:58/M
   38    Gina Mason                       Springville  UT      474    39   544     44:34.9     44:46.1      0:11.1   14:20/M
   39    Kami Dixon                       West Jordan  UT      222    37   562     45:58.8     46:17.9      0:19.1   14:47/M
   40    Amy Gardiner                     Roy  UT               24    36   583     48:08.0     48:43.3      0:35.2   15:29/M
   41    Robin Greene                     Orem  UT             254    37   590     49:00.7     49:35.6      0:34.8   15:45/M
   42    Melissa Wilson                   West Jordan  UT       90    36   609     56:36.3     57:10.5      0:34.1   18:12/M
   43    Gentian Scheer                   Farson  WY           507    36   613     58:57.3     58:57.3               18:57/M
   44    Rachel Ward                      Springville  UT      304    35   615     59:08.4   1:00:54.1      1:45.6   19:01/M
   45    Carolyn Rambough                 Jerome  ID           849    38   620     59:33.7   1:00:15.6      0:41.9   19:09/M
Top

Male 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jason McKnight                   Heber  UT            635    38    33     22:46.0     23:01.2      0:15.1    7:19/M
    2    Aaron Thompson                   Provo  UT            729    38    55     24:18.3     24:24.2      0:05.9    7:49/M
    3    Chris Browne                     Slc  UT              839    38    99     26:37.4     26:51.0      0:13.6    8:34/M
    4    Scott Sorensen                   Lehi  UT              86    37   105     26:49.1     27:00.3      0:11.2    8:37/M
    5    David Sandberg                   South Jordan  UT     393    39   193     29:45.7     30:06.6      0:20.9    9:34/M
    6    Michael Cook                     Cheyenne  WY         510    39   236     31:09.5     31:13.9      0:04.4   10:01/M
    7    Jeremiah Rodgers                 Salt Lake City  UT   504    35   240     31:12.8     31:51.7      0:38.9   10:02/M
    8    Edward Medina                    El Paso  TX          231    38   245     31:16.5     32:19.8      1:03.2   10:03/M
    9    Derek Sorensen                   Lehi  UT              51    36   250     31:22.1     31:33.7      0:11.5   10:05/M
   10    Michael O'Loughlin               Highland  UT         359    38   289     32:16.7     33:13.6      0:56.8   10:23/M
   11    Jeff Kunze                       Saratoga Springs  U  845    36   318     32:59.1     33:08.8      0:09.6   10:36/M
   12    Michael Herricks                 Springville  UT      484    39   335     33:29.3     34:52.9      1:23.5   10:46/M
   13    Aaron Leach                      Spanish Fork  UT     289    39   372     34:54.3     35:00.0      0:05.7   11:13/M
   14    Jeff Moyes                       American Fork  UT    355    37   491     41:18.1     42:09.4      0:51.3   13:17/M
Top

Female 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Christine Hauger                 Grangeville  ID      130    42     9     19:54.9     19:56.0      0:01.1    6:24/M
    2    Elena Gee                        Orem  UT              85    44    22     21:31.4     21:35.6      0:04.2    6:55/M
    3    Jodi Call                        Alpine  UT           109    44   130     27:42.7     27:49.8      0:07.0    8:54/M
    4    April Murnin                     Lindon  UT           436    44   169     28:50.3     29:23.3      0:32.9    9:16/M
    5    Sharon Broadhead                 Sandy  UT            835    42   190     29:44.1     30:12.0      0:27.9    9:34/M
    6    Jennifer Applequist              Farson  WY           456    40   237     31:10.2     31:20.3      0:10.0   10:01/M
    7    Kyra Williams                    Whitehall  MT        776    43   319     33:01.5     33:33.6      0:32.1   10:37/M
    8    Tammy Naylor                     Pleasant Grove  UT   590    41   347     33:54.3     34:45.0      0:50.7   10:54/M
    9    Rachel Breen                     Provo  UT            224    41   453     38:43.3     39:14.9      0:31.5   12:27/M
   10    Merralee Hogan                   Bluebell  UT         457    41   455     38:49.3     38:59.7      0:10.4   12:29/M
   11    Gina Larsen                      Alpine  UT           439    41   475     40:18.2     41:05.7      0:47.4   12:57/M
   12    Laura Peterson                   Salem  OR            622    40   478     40:23.1     40:42.9      0:19.8   12:59/M
   13    Camille Hopkin                   Morgan  UT           607    40   487     41:04.1     41:21.8      0:17.6   13:12/M
   14    Valerie Sorensen                 Woodland Hills  UT   781    41   514     42:15.0     42:26.3      0:11.3   13:35/M
   15    Shawn John                       Spanish Fork  UT     650    41   595     50:16.7     50:31.8      0:15.1   16:10/M
   16    Wendy Latham                     Nephi  UT            796    43   605     56:07.8     57:02.9      0:55.0   18:03/M
   17    Deanna Evans                     Pleasant Grove  UT   592    42   622   1:03:47.3   1:04:38.0      0:50.7   20:31/M
Top

Male 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Ted Leblow                       Provo  UT            699    41     2     18:24.7     18:25.1      0:00.3    5:55/M
    2    Justin Swenson                   Payson  UT           228    40    16     20:43.4     20:44.6      0:01.1    6:40/M
    3    Michael Steed                    Genola  UT           360    42    32     22:36.2     22:42.6      0:06.4    7:16/M
    4    William Latham                   Nephi  UT            794    41    37     23:08.8     23:12.4      0:03.5    7:26/M
    5    Brian Ogborn                     Cedar Hills  UT      302    44    61     24:42.4     24:43.1      0:00.6    7:57/M
    6    Randy Huntington                 Spanish Fork  UT     694    41    71     25:01.8     25:45.9      0:44.0    8:03/M
    7    Tim Haggerty                     Draper  UT           185    42   134     27:47.5     28:30.1      0:42.5    8:56/M
    8    Lance Eddington                  Spanish Fork  UT     846    41   271     31:46.7     32:15.7      0:29.0   10:13/M
    9    Paul Murnin                      Lindon  UT           435    44   298     32:33.6     33:05.8      0:32.2   10:28/M
   10    Brent Rambough                   Jerome  ID           336    40   337     33:37.6     34:15.2      0:37.6   10:49/M
   11    Rodney Dyreng                    Murray  UT            15    42   358     34:13.6     34:33.2      0:19.6   11:00/M
   12    Gary Shatswell                   Cedar Hills  UT      779    40   391     35:50.5     35:56.5      0:05.9   11:31/M
   13    Leonardo Consiglieri             Murray City  UT      108    41   420     37:00.9     37:48.7      0:47.8   11:54/M
   14    Michael Martinez                 Midvale  UT          346    41   421     37:02.6     37:29.8      0:27.2   11:54/M
   15    Nathan Crane                     American Fork  UT    146    41   452     38:42.7     39:17.6      0:34.9   12:27/M
   16    Scott Morgan                     Draper  UT           803    40   497     41:32.6     42:25.5      0:52.9   13:21/M
   17    Jared Shipley                    Springville  UT      812    41   522     42:48.2     43:38.3      0:50.0   13:46/M
Top

Female 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Kathleen Smith                   Ogden  UT            853    46   175     29:01.1     29:21.5      0:20.4    9:20/M
    2    Meredith Harris                  Provo  UT            427    48   188     29:36.2     29:38.0      0:01.8    9:31/M
    3    Lori Duke                        Pleasant Grove  UT   282    46   279     31:56.8     32:48.5      0:51.7   10:16/M
    4    Michelle Harris                  Provo  UT            428    49   297     32:33.1     32:35.1      0:02.0   10:28/M
    5    Ann Douglas                      Sandy  UT             87    45   375     34:57.6     35:45.4      0:47.7   11:14/M
    6    Cindy Crandall                   Woodland Hills,  UT  417    47   456     38:49.8     39:12.8      0:22.9   12:29/M
    7    Rhonda Osborne                   Mill Creek  WA       365    49   543     44:30.8     45:45.9      1:15.0   14:19/M
    8    Diane Ward                       Springville  UT      236    48   616     59:09.0   1:00:54.7      1:45.7   19:01/M
Top

Male 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Ariel Silveira                   Orem  UT             658    47    15     20:40.6     20:41.1      0:00.4    6:39/M
    2    Brad Orton                       Cedar Hills  UT      753    46    64     24:47.3     24:49.5      0:02.2    7:58/M
    3    Mark Jauron                      Orem  UT             415    48   112     27:00.1     27:51.5      0:51.3    8:41/M
    4    Wade Hallam                      Lehi  UT             286    45   121     27:23.2     27:58.4      0:35.1    8:48/M
    5    Russell Palmer                   Murray  UT           453    49   194     29:47.7     30:04.7      0:16.9    9:35/M
    6    David Potter                     Mckinnon  WY         612    47   219     30:36.3     30:52.4      0:16.1    9:50/M
    7    Mark Hicken                      Roosevelt  UT        513    49   351     34:02.4     34:46.6      0:44.1   10:57/M
    8    Steve Diamond                    Orem  UT             266    48   362     34:30.0     34:38.0      0:08.0   11:06/M
    9    Mark Lovelace                    Draper  UT           828    47   438     37:53.8     38:27.4      0:33.5   12:11/M
   10    Keith Crandall                   Woodland Hills,  UT  416    45   457     38:50.6     39:13.6      0:23.0   12:29/M
   11    Jonathan Clark                   Provo  UT            715    45   597     50:57.0     52:10.5      1:13.5   16:23/M
Top

Female 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Boojah Gill                      Roy  UT              683    53   181     29:14.8     29:15.6      0:00.7    9:24/M
    2    Michelle Baker                   Tooele  UT           618    53   281     32:02.4     32:09.9      0:07.5   10:18/M
    3    Teresa Harding                   South Jordan  UT     787    54   290     32:21.8     32:53.0      0:31.2   10:24/M
    4    Kim Chapman                      Orem  UT             589    53   292     32:29.1     32:56.8      0:27.6   10:27/M
    5    Denise Johnson                   Mapleton  UT         206    51   346     33:53.9     34:24.0      0:30.1   10:54/M
    6    Launa Wells                      Taylorsville  UT      32    52   383     35:29.5     35:43.0      0:13.5   11:25/M
    7    Lori Diamond                     Orem  UT             265    54   397     36:09.6     36:18.7      0:09.1   11:37/M
    8    Kimbery Adkins                   Tulare  CA           686    50   403     36:22.2     36:59.6      0:37.4   11:42/M
    9    Diane Christensen                Taylorsville  UT     454    52   430     37:28.3     37:45.5      0:17.1   12:03/M
   10    Francine Simkins                 West Jordan  UT      559    50   442     38:05.9     38:39.2      0:33.3   12:15/M
   11    Julie Ellis                      Orem  UT              48    51   494     41:25.3     42:20.6      0:55.2   13:19/M
   12    Margaret Nee                     Draper  UT           162    52   540     44:25.7     44:44.9      0:19.1   14:17/M
   13    Janet Steele                     Moab  UT             281    53   545     44:53.4     45:16.3      0:22.8   14:26/M
   14    Kandace Steele                   Provo  UT            762    54   568     46:50.1     47:28.7      0:38.5   15:04/M
   15    Joni White                       Orem  UT             824    54   581     48:03.8     48:15.0      0:11.2   15:27/M
   16    Sheila Thornton                  Hurricane  UT        341    50   607     56:32.2     57:19.0      0:46.7   18:11/M
   17    Janet Hayton                     Blue Springs  MO     703    54   610     56:37.0     57:10.4      0:33.4   18:12/M
Top

Male 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Kent Crowther                    Elberta  UT          646    50    23     21:32.2     21:32.8      0:00.5    6:55/M
    2    Mike Wells                       Taylorsville  UT      33    53   336     33:29.7     33:42.9      0:13.2   10:46/M
    3    Rick Osborne                     Mill Creek  WA       364    52   542     44:30.1     45:44.8      1:14.7   14:19/M
Top

Female 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Sue Peterson                     Delta  UT             25    56    58     24:22.5     24:23.5      0:01.0    7:50/M
    2    Naoma Draper                     Orem  UT             268    55   305     32:46.3     33:15.9      0:29.6   10:32/M
    3    Nancy Glenn                      Provo  UT            735    57   380     35:17.8     36:25.0      1:07.2   11:21/M
    4    Terry Zumbrennen                 Orem  UT             478    58   394     36:07.7     36:48.9      0:41.2   11:37/M
    5    Patricia Campbell                Bakersfield  CA      333    56   459     39:03.8     39:38.2      0:34.4   12:33/M
    6    Alice Miner                      Provo  UT            288    56   470     40:06.4     40:08.5      0:02.1   12:54/M
    7    Kathleen Lewis                   Provo  UT            194    56   553     45:31.9     46:14.5      0:42.6   14:38/M
    8    Debbi Davis                      Orem  UT             136    55   569     46:58.1     48:17.3      1:19.1   15:06/M
    9    Ruth Jarvis                      Heber City  UT       522    57   575     47:42.3     48:31.8      0:49.5   15:20/M
Top

Male 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    David Garbrecht                  Draper  UT           260    57    48     23:37.0     23:51.8      0:14.8    7:36/M
    2    Mike Guertin                     Cohasset  MN         656    57    53     24:03.6     24:17.8      0:14.1    7:44/M
    3    Frank Judd                       Coalville  UT        565    58   129     27:38.7     28:40.0      1:01.2    8:53/M
    4    Gerald Glenn                     Salem  UT            818    58   285     32:04.7     33:17.4      1:12.6   10:19/M
    5    James Ross                       Provo  UT            197    59   395     36:07.9     36:37.1      0:29.1   11:37/M
    6    Mike Wolfley                     Orem  UT             822    56   578     48:01.1     48:12.2      0:11.0   15:26/M
Top

Female 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Marilyn Anderson                 Idaho Falls  ID      564    60   303     32:45.5     32:54.4      0:08.8   10:32/M
    2    Susie Perrett                    Salem  UT            734    62   366     34:37.9     35:45.0      1:07.1   11:08/M
    3    Maria Thomas                     Orem  UT             816    61   381     35:21.7     35:25.7      0:04.0   11:22/M
    4    Marilyn Lugtu                    Providence  UT       239    63   534     43:53.7     44:54.8      1:01.1   14:07/M
    5    Carol Dixon                      West Jordan  UT      221    60   560     45:54.1     46:13.4      0:19.2   14:46/M
    6    Cheryl Mitchell                  Spanish Fork  UT     297    61   567     46:44.9     47:47.9      1:02.9   15:02/M
    7    Ida Taylor                       Mountain Home  UT    461    61   577     47:56.6     48:08.3      0:11.6   15:25/M
    8    Karen Laney                      West Jordan  UT       89    63   608     56:36.1     57:10.0      0:33.8   18:12/M
    9    Jacque Garber                    Sandy  UT            689    60   612     58:40.8     59:25.2      0:44.4   18:52/M
Top

Male 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Doug Clark                       Henderson  NV        499    63    45     23:32.8     23:36.1      0:03.2    7:34/M
    2    Phil Hayton                      Blue Springs  MO     702    62   312     32:54.6     33:25.2      0:30.5   10:35/M
Top

Male 65 and over

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Melvin Rowley                    Orem  UT              54    76   379     35:16.0     35:18.1      0:02.0   11:20/M
    2    Gerd Kiessling                   Sandy  UT            625    68   411     36:43.6     37:08.3      0:24.7   11:48/M
    3    Richard Thornton                 Hurricane  UT        342    68   541     44:28.2     45:14.9      0:46.6   14:18/M
    4    Pete Richardson                  Vernal  UT           815    66   593     49:32.3     49:43.1      0:10.8   15:56/M