Classic

5K

Age Group Results

September 07, 2013


Results By Stride Racing strideracing.com


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Kassi Harmon                      Salt Lake City  UT    236   30        6        17:49.8     17:49.8      0:00.0      5:44/M
       2    Allie Moore                       Salt Lake City  UT    311   26        7        18:22.6     18:22.6      0:00.0      5:54/M
       3    Amy Cook                          South Weber  UT       183   27       13        20:39.7     20:39.7      0:00.0      6:38/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jake Krong                        Salt Lake City  UT    279   29        1        15:26.6     15:26.6      0:00.0      4:58/M
       2    Jace Nye                          Kaysville  UT         462   28        2        15:44.1     15:44.1      0:00.0      5:03/M
       3    Jason Holt                        Kaysville  UT         467   27        3        16:06.9     16:06.9      0:00.0      5:11/M
Top

Female 14 and Under

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Tate Beasley                      Ogden  UT             466   10       21        21:20.4     21:21.1      0:00.7      6:52/M
       2    Kelli Bennion                                           120   14       66        27:00.3     27:39.1      0:38.7      8:41/M
       3    Charli Herrera                    Ogden  UT             246    8       98        28:56.3     29:04.2      0:07.9      9:18/M
       4    Kate Peterson                     Riverdale  UT         338   11      124        30:17.9     30:35.6      0:17.7      9:44/M
       5    Mandi Bloxham                                           130   11      125        30:26.4     30:44.2      0:17.8      9:47/M
       6    Alyssa Scherer                    North Ogden  UT       368   14      155        32:15.9     32:34.9      0:19.0     10:22/M
       7    Savannah Harris                                         239    9      166        32:40.2     33:28.5      0:48.3     10:30/M
       8    Amanda Grace Boi                                        133   14      169        32:49.1     33:16.8      0:27.6     10:33/M
       9    Makenna Bingham                   Ogden  UT             124   12      171        33:00.9     33:40.0      0:39.0     10:37/M
      10    Olivia Corbridge                                        190    9      173        33:03.2     33:42.9      0:39.6     10:38/M
      11    Kaycee Dall                       Farr West  UT         192   12      186        33:47.7     33:59.4      0:11.6     10:52/M
      12    Megan Frost                                             213   13      188        33:48.3     34:27.2      0:38.9     10:52/M
      13    Rachel Ballard                    Ogden  UT             117   10      202        34:29.4     34:55.2      0:25.7     11:05/M
      14    Chloe Stokes                      Clinton  UT           402   13      218        35:41.6     36:17.9      0:36.3     11:28/M
      15    Jessica Schmidt                                         371    9      262        40:13.8     40:28.1      0:14.2     12:56/M
      16    Sophia Traher                     Ogden  UT             424   10      270        40:34.7     41:00.3      0:25.6     13:03/M
      17    Hailey Spraker                    Syracuse  UT          398   10      279        41:38.3     42:05.4      0:27.1     13:23/M
      18    Hailey Bouy                                             137   10      288        43:27.3     44:07.3      0:40.0     13:58/M
      19    Kali Winn                                               801   13      317        53:08.1     53:31.6      0:23.4     17:05/M
Top

Male 14 and Under

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Andrew Sessions                   Ogden  UT             377   14       17        21:15.4     21:15.6      0:00.2      6:50/M
       2    Michael Toone                                           421   14       24        22:21.1     22:26.1      0:04.9      7:11/M
       3    Sam Bair                                                111   13       32        23:51.4     23:57.6      0:06.2      7:40/M
       4    Nicholas Scalise                  Ogden  UT             366   14       34        24:20.1     24:22.2      0:02.1      7:49/M
       5    Hunter Buckway                                          149   14       41        24:53.7     25:22.5      0:28.7      8:00/M
       6    Collin Black                      Layton  UT            129    9       58        26:19.8     26:30.0      0:10.2      8:28/M
       7    Justin Corbridge                  American Fork  UT     189   11       59        26:20.7     27:00.5      0:39.7      8:28/M
       8    Levi Rowley                       Msc  UT               362    8       78        27:41.3     28:10.0      0:28.7      8:54/M
       9    Nathan Toone                                            422   11       88        28:12.7     28:18.5      0:05.7      9:04/M
      10    Justin Gorder                     Layton  UT            225    9       89        28:16.6     28:21.7      0:05.0      9:05/M
      11    Zachary Kafton                    Clinton  UT           272   13       92        28:34.3     28:55.2      0:20.8      9:11/M
      12    Kade Ralls                        Mountain Green  UT    347   10      112        29:37.5     29:54.2      0:16.7      9:31/M
      13    Brayden Estes                                           208    8      130        30:50.2     31:07.1      0:16.8      9:55/M
      14    Stockton Buckway                                        150   11      143        31:38.4     32:07.7      0:29.2     10:10/M
      15    Connor Kingston                                         277   14      177        33:16.2     33:51.4      0:35.1     10:42/M
      16    Lincoln Brooks                    Ogden  UT             143    5      181        33:44.4     34:13.4      0:28.9     10:51/M
      17    Hunter Bouy                                             136   11      267        40:28.2     41:13.3      0:45.1     13:01/M
      18    Kalena Nielson                                          322   13      277        41:20.7     41:56.8      0:36.0     13:17/M
      19    Ethan Sessions                    Ogden  UT             379    9      286        43:06.1     43:08.6      0:02.5     13:52/M
      20    Gage Winn                                               448   13      292        43:49.9     44:12.9      0:22.9     14:05/M
      21    Eli Keddington                                          274    7      307        49:02.8     49:22.5      0:19.7     15:46/M
      22    Ryeley Larse                                            282    7      311        52:01.4     52:19.9      0:18.5     16:44/M
Top

Female 15 to 19

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Samantha Schmidt                                        372   15       46        25:10.9     25:24.2      0:13.3      8:06/M
       2    Melanee Jensen                                          259   19      110        29:35.9     29:44.3      0:08.3      9:31/M
       3    Adrienne Edwards                                        201   19      134        31:04.7     31:32.1      0:27.3      9:59/M
       4    Jessica Parry                                           329   18      176        33:13.6     33:13.6                 10:41/M
       5    Tara Christensen                                        170   16      231        36:30.8     39:24.1      2:53.2     11:44/M
       6    Molly Christensen                 Ogden  UT             169   16      232        36:33.5     39:26.4      2:52.8     11:45/M
       7    Taelor Slaughter                                        382   19      242        37:14.9     37:19.7      0:04.8     11:58/M
       8    Ashley Kafton                     Clinton  UT           270   17      250        37:47.3     38:09.2      0:21.8     12:09/M
       9    Ellie Southwick                                         390   15      261        40:10.6     40:33.9      0:23.2     12:55/M
Top

Male 15 to 19

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Tony Scalise                                            365   16        8        19:39.9     19:41.5      0:01.6      6:19/M
       2    Joel Sessions                     Ogden  UT             376   17       11        20:35.0     20:35.4      0:00.4      6:37/M
       3    Tyler Price                                             314   17       16        21:14.7     21:15.5      0:00.8      6:50/M
       4    Quinton Christensen                                     171   15       27        22:59.4     24:20.6      1:21.2      7:23/M
       5    Gunnar Schmidt                    South Ogden  UT       373   17       29        23:38.6     23:52.6      0:13.9      7:36/M
       6    Nathan Stokes                                           401   15       35        24:29.7     25:04.7      0:35.0      7:52/M
       7    Derrek Parry                                            330   17       36        24:30.6     24:41.0      0:10.4      7:53/M
       8    Tanner Buckway                                          148   16       40        24:53.3     25:22.1      0:28.7      8:00/M
       9    Dallin Peterson                   Riverdale  UT         336   15       43        24:56.5     25:14.1      0:17.6      8:01/M
      10    Christian Kafton                  Clinton  UT           271   15       73        27:26.4     27:36.3      0:09.9      8:49/M
Top

Female 20 to 29

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Tori Cox                          Bountiful  UT         191   29       28        23:20.6     23:29.4      0:08.8      7:30/M
       2    Amber Ward                        Layton  UT            432   24       45        25:10.7     25:58.1      0:47.4      8:06/M
       3    Ellie Gilbert                                           217   23       52        25:42.7     26:15.1      0:32.3      8:16/M
       4    Michelle Sorensen                 Roy  UT               388   28       56        25:59.3     26:16.9      0:17.5      8:21/M
       5    Deann Taylor                                            408   29       61        26:33.0     26:42.8      0:09.7      8:32/M
       6    Kylie Madsen                                            297   29       62        26:33.7     26:48.7      0:14.9      8:32/M
       7    Ashley Van Bloem                                        427   28       74        27:28.7     27:33.0      0:04.3      8:50/M
       8    Camille Schultz                   Pleasant Grove  UT    374   29       77        27:39.4     28:17.8      0:38.4      8:53/M
       9    Amy Johnson                                             267   28       80        27:44.5     27:51.8      0:07.3      8:55/M
      10    Brooke Child                                            167   25       81        27:45.0     27:51.9      0:06.9      8:55/M
      11    Whitney Jensen                                          258   25       91        28:30.6     28:39.2      0:08.6      9:10/M
      12    Melissa Olsen                                           324   26       96        28:48.6     28:58.0      0:09.4      9:16/M
      13    Racheal Holley                    West Haven  UT        248   25       97        28:55.5     28:57.2      0:01.6      9:18/M
      14    Heather Christensen                                     175   26      103        29:08.6     29:16.4      0:07.8      9:22/M
      15    Brittany Ririe                    South Weber  UT       356   24      139        31:19.2     31:39.8      0:20.5     10:04/M
      16    Patricia Cieslak                                        178   23      144        31:38.4     31:44.7      0:06.3     10:10/M
      17    Shalyce Harrison                                        241   27      153        32:14.2     32:58.1      0:43.8     10:22/M
      18    Taylar Bischoff                   Ogden  UT             126   22      154        32:15.0     33:00.3      0:45.2     10:22/M
      19    Mccall Godfrey                                          221   24      162        32:32.1     33:03.4      0:31.3     10:28/M
      20    Jessica Turner                                          425   27      163        32:35.2     32:45.8      0:10.6     10:29/M
      21    Rachel Burton                                           152   29      164        32:36.8     32:52.9      0:16.1     10:29/M
      22    Morgan Horne                                            675   20      168        32:42.3     32:53.8      0:11.5     10:31/M
      23    Stefanie Middaugh                 Layton                306   26      178        33:40.7     34:15.8      0:35.1     10:50/M
      24    Ashley Peterson                   Washington  UT        335   24      191        33:58.9     34:06.8      0:07.9     10:55/M
      25    Rachel Bellamy                                          119   26      192        34:12.8     34:22.6      0:09.8     11:00/M
      26    Amy Thurgood                      Roy  UT               416   28      193        34:17.7     34:26.5      0:08.8     11:01/M
      27    Brittan Pack                      West Haven  UT        463   24      195        34:21.4     34:53.5      0:32.1     11:03/M
      28    Melissa Hyde                      Layton  UT            676   25      207        34:44.0     34:48.5      0:04.5     11:10/M
      29    Mekenzie Thompson                                       415   20      217        35:39.9     35:56.0      0:16.1     11:28/M
      30    Kimberly Salazar                  Snowvilee  UT         364   28      221        35:56.1     36:29.5      0:33.4     11:33/M
      31    Allyson Baird                                           112   27      229        36:21.5     37:10.7      0:49.1     11:41/M
      32    Jennifer Southwick                                      393   28      230        36:23.1     36:46.9      0:23.8     11:42/M
      33    Tristan Olson                     Taylorsville  UT      327   27      233        36:36.8     37:20.0      0:43.1     11:46/M
      34    Kierstan Dee                      West Haven  UT        196   23      237        36:46.3     37:18.4      0:32.0     11:49/M
      35    Elisabeth Nebeker                                       318   25      240        37:02.1     37:43.7      0:41.6     11:54/M
      36    Carolyn Southwick                                       392   29      247        37:31.4     37:55.0      0:23.5     12:04/M
      37    Stephanie Williams                                      445   28      256        38:58.1     39:34.5      0:36.3     12:32/M
      38    Nicole Houchins                                         456   29      258        39:43.5     39:47.1      0:03.5     12:46/M
      39    Natalie Bouy                                            139   28      275        41:12.2     41:59.0      0:46.7     13:15/M
      40    Taryn Lawrence                                          287   24      298        45:45.4     46:15.8      0:30.3     14:43/M
      41    Brittany Vandyke                  Ogden  UT             428   29      301        46:51.8     47:10.9      0:19.0     15:04/M
      42    Crystal Morrill                   West Point  UT        312   25      306        47:44.2     48:40.3      0:56.1     15:21/M
      43    Andrea Rounkles                   Ogden  UT             359   23      321        54:30.1     55:33.1      1:03.0     17:31/M
      44    Katie Ray                         Morgan  UT            348   22      322        54:30.8     55:33.4      1:02.5     17:31/M
      45    Julee Hemingway                   Morgan  UT            243   28      328      1:10:35.5   1:11:28.6      0:53.1     22:42/M
Top

Male 20 to 29

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jon Heslop                        Ogden  UT             470   26        4        16:36.2     16:36.4      0:00.1      5:20/M
       2    Jon Holley                        West Haven  UT        249   29        5        16:59.5     16:59.8      0:00.3      5:28/M
       3    Colby Wayment                     Ogden  UT             440   28       10        20:01.1     20:04.5      0:03.4      6:26/M
       4    Darrin Sawn                       Hill Afb  UT          476   20       15        21:13.4     21:16.0      0:02.5      6:49/M
       5    Kevin Hamblin                     Clearfield  UT        234   29       19        21:20.1     21:22.8      0:02.6      6:52/M
       6    David Fonnesbeck                  Clinton  UT           209   27       33        24:10.8     24:11.6      0:00.8      7:46/M
       7    Male Murphy                       Kaysville  UT         316   25       39        24:47.6     25:00.7      0:13.0      7:58/M
       8    Schuyler Calder                   Layton  UT            155   21       44        25:10.2     25:57.9      0:47.7      8:06/M
       9    Brandon Gilbert                   Ogden  UT             218   25       51        25:42.0     26:14.6      0:32.6      8:16/M
      10    Chris Bischoff                                          125   25       68        27:11.9     27:57.1      0:45.2      8:44/M
      11    Michael Lang                                            280   27       76        27:39.2     27:43.1      0:03.8      8:53/M
      12    Mark Murphy                                             315   27       83        27:50.2     28:03.5      0:13.2      8:57/M
      13    Shaun Corbridge                                         188   25      102        29:07.6     29:47.6      0:40.0      9:22/M
      14    Nick Child                        Clinton  UT           165   28      106        29:15.1     29:46.2      0:31.1      9:24/M
      15    Ren Child                         Clinton  UT           164   26      107        29:15.4     29:46.2      0:30.7      9:24/M
      16    Ryan Smeding                      Ogden  UT             384   29      121        30:09.1     30:35.0      0:25.8      9:42/M
      17    Erik Hall                         Roy  UT               233   29      136        31:11.4     31:45.9      0:34.5     10:02/M
      18    Lucas Howell                      Plain City  UT        253   22      141        31:36.1     31:47.5      0:11.3     10:10/M
      19    Curtis Tonks                      Ogden  UT             418   27      145        31:41.5     32:11.6      0:30.0     10:11/M
      20    Jordan Harrison                                         240   27      151        32:11.4     32:57.9      0:46.4     10:21/M
      21    Justin Godfrey                    Syracuse  UT          220   24      161        32:31.5     33:03.4      0:31.9     10:27/M
      22    Garrett Middaugh                  Syracuse  UT          305   29      179        33:40.9     34:15.9      0:35.0     10:50/M
      23    Chris Baird                                             113   28      228        36:21.3     37:10.6      0:49.3     11:41/M
      24    Cameron Calder                                          154   28      260        39:56.7     40:44.3      0:47.5     12:50/M
      25    Mitch Southwick                                         391   29      269        40:34.4     40:58.0      0:23.6     13:03/M
      26    Phillip Morrill                   West Point  UT        313   25      305        47:43.8     48:40.0      0:56.2     15:21/M
      27    Becky Checketts                                         162   23      329      1:10:59.3   1:11:52.2      0:52.9     22:49/M
Top

Female 30 to 39

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sonia Mamani                      Layton  UT            298   34       31        23:50.8     23:54.4      0:03.6      7:40/M
       2    Shay Anderson                                           106   30       37        24:39.1     24:48.4      0:09.2      7:56/M
       3    Janelle Olson                     South Jordan  UT      325   30       42        24:56.1     25:02.3      0:06.1      8:01/M
       4    Shelley Lomax                                           291   35       57        26:06.3     26:26.3      0:20.0      8:24/M
       5    Miliama Sooaemalelagi             Riverdale  UT         387   32       65        26:50.9     27:08.0      0:17.0      8:38/M
       6    Christine Gilbert                                       219   30       67        27:09.5     27:11.7      0:02.1      8:44/M
       7    Lisa Gutierrez                    Layton  UT            231   36       71        27:23.0     27:25.5      0:02.4      8:48/M
       8    Shilo Grange                      Ogden  UT             226   35       72        27:24.6     27:54.1      0:29.5      8:49/M
       9    Erin Corbridge                    Casper  WY            187   30       79        27:41.5     28:20.2      0:38.7      8:54/M
      10    Cresta Christensen                Ogden  UT             168   36       85        28:01.9     30:17.5      2:15.5      9:01/M
      11    Lyndi Willis                      West Haven  UT        446   38       86        28:02.7     28:17.1      0:14.3      9:01/M
      12    Shannon Miller                                          308   39       99        29:01.7     29:18.9      0:17.2      9:20/M
      13    Laurel Ence                       Layton  UT            205   30      100        29:06.4     29:21.6      0:15.2      9:21/M
      14    Tesha Cieslak                                           177   30      113        29:41.1     29:47.0      0:05.9      9:33/M
      15    Jen Gilbert                       South Ogden  UT       216   37      119        30:02.6     30:04.4      0:01.8      9:39/M
      16    Stephanie Jensen                  Clinton  UT           260   30      123        30:17.3     30:26.5      0:09.2      9:44/M
      17    Cassie Tonks                                            419   32      137        31:12.0     31:42.4      0:30.3     10:02/M
      18    Melanie Egbert                    Ogden  UT             202   33      138        31:19.0     31:40.1      0:21.1     10:04/M
      19    Cassie Grether                                          229   34      146        31:41.8     32:02.0      0:20.2     10:11/M
      20    Jessi Lemp                                              289   30      147        31:43.7     32:20.8      0:37.0     10:12/M
      21    Michelle Burnett                                        151   34      180        33:41.4     33:44.9      0:03.4     10:50/M
      22    Mickenzie Brooks                  Ogden  UT             142   30      182        33:45.1     34:14.0      0:28.8     10:51/M
      23    Michelle Warner                   Clinton  UT           436   32      184        33:46.6     34:00.4      0:13.8     10:51/M
      24    Kristin Maxfield                  Clinton  UT           301   30      185        33:46.8     34:00.6      0:13.7     10:51/M
      25    Jennifer Ralls                    Mountain Green  UT    346   38      187        33:48.2     34:04.9      0:16.7     10:52/M
      26    Heather Pedersen                  Syracuse  UT          331   34      194        34:20.6     34:26.2      0:05.5     11:02/M
      27    Kristin Garcia                    Pleasant View  UT     660   36      196        34:27.4     34:44.7      0:17.3     11:05/M
      28    Tracy Carrigan                                          634   33      198        34:28.4     34:45.7      0:17.3     11:05/M
      29    Emily Ballard                     Ogden  UT             115   31      200        34:28.6     34:55.1      0:26.5     11:05/M
      30    Kelli Boi                                               132   35      211        35:17.2     35:45.4      0:28.2     11:21/M
      31    Emily Strand                      Ogden  UT             403   32      212        35:21.3     36:02.0      0:40.7     11:22/M
      32    Andrea Ortgiesen                                        328   36      215        35:36.1     35:47.6      0:11.4     11:27/M
      33    Melica Estes                      Roy  UT               207   32      219        35:53.6     36:10.5      0:16.8     11:32/M
      34    Jennifer Brennan                  Ogden  UT             140   38      220        35:53.6     36:31.4      0:37.7     11:32/M
      35    Amy Clarke                        Farmington  UT        180   37      222        35:56.6     36:19.3      0:22.6     11:33/M
      36    Jodi Rees                         Layton  UT            349   38      234        36:37.6     37:15.2      0:37.5     11:46/M
      37    Brittany Herrera                  Ogden  UT             245   35      255        38:57.9     39:07.2      0:09.3     12:31/M
      38    Lindsay Sessions                  Ogden  UT             375   36      257        39:07.5     39:10.7      0:03.1     12:35/M
      39    Melissa Schmidt                                         369   39      263        40:14.3     40:28.6      0:14.3     12:56/M
      40    Cathy Talbot                                            407   38      264        40:17.2     40:38.9      0:21.6     12:57/M
      41    Cortney Bouy                      Syracuse  UT          134   35      266        40:27.9     41:13.0      0:45.1     13:00/M
      42    Sheralyn Traher                                         423   33      268        40:33.8     41:00.0      0:26.2     13:02/M
      43    Melissa Larsen                                          284   34      272        41:04.1     41:25.2      0:21.1     13:12/M
      44    Neisha Rowley                     Ogden  UT             360   37      273        41:05.6     41:37.0      0:31.4     13:13/M
      45    Karen Nielson                     South Weber  UT       321   38      276        41:20.1     41:56.5      0:36.4     13:17/M
      46    Taigon Child                                            166   31      278        41:23.5     42:01.1      0:37.6     13:18/M
      47    Kaylene Spraker                   Syracuse  UT          396   39      280        41:39.5     42:06.7      0:27.2     13:24/M
      48    Shanae Perez                      Layton  UT            332   34      283        42:48.3     43:14.1      0:25.8     13:46/M
      49    Jacey Bauman                      Kaysville  UT         477   37      299        46:15.6     46:22.6      0:07.0     14:52/M
      50    Sara Taylor                                             409   33      302        47:21.2     47:55.0      0:33.8     15:14/M
      51    Cherish Keddington                                      273   35      308        49:25.0     49:44.6      0:19.6     15:53/M
      52    Rebecca Howe                      Layton  UT            251   31      314        52:10.2     52:42.9      0:32.6     16:46/M
      53    Leanna Hamblin                    Clearfield  UT        235   36      315        52:10.3     52:42.7      0:32.4     16:46/M
      54    Steffanie Barnes                                        458   39      327        57:40.8     57:40.8                 18:33/M
Top

Male 30 to 39

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Chad Allen                        Layton  UT            103   39        9        19:41.1     19:42.3      0:01.1      6:20/M
       2    Stanley Hale                      Riverdale             461   32       14        20:45.4     20:46.5      0:01.0      6:40/M
       3    Jason Ross                        Layton  UT            358   31       18        21:16.1     21:17.9      0:01.8      6:50/M
       4    David Gongora                     West Haven  UT        222   31       20        21:20.2     21:25.1      0:04.9      6:52/M
       5    Caleb Van Bloem                                         426   33       22        21:44.3     21:48.5      0:04.1      6:59/M
       6    Thadius Rigby                                           354   31       25        22:34.5     22:36.0      0:01.5      7:15/M
       7    Bryan Ruff                                              363   38       30        23:43.8     23:48.2      0:04.4      7:38/M
       8    Brian McKell                      Provo  UT             468   31       47        25:16.4     25:21.3      0:04.8      8:07/M
       9    Bryan Olson                       Layton  UT            475   36       48        25:25.2     25:26.9      0:01.6      8:10/M
      10    John Houchins                                           457   30       53        25:47.4     25:50.1      0:02.7      8:17/M
      11    Andy Schultz                      Pleasant Grove  UT    758   33       64        26:41.3     27:19.8      0:38.5      8:35/M
      12    Jared Riley                       Roy  UT               355   30       82        27:49.6     28:09.3      0:19.7      8:57/M
      13    Tyler Wardle                      Farmington  UT        433   32       84        27:52.7     27:58.0      0:05.3      8:58/M
      14    Jeff Willis                                             447   39       87        28:02.8     28:17.3      0:14.4      9:01/M
      15    Robert Rowley                     Ogden  UT             361   35       93        28:36.0     29:05.0      0:28.9      9:12/M
      16    Hyrum Ence                        Layton  UT            204   33      101        29:06.6     29:21.9      0:15.3      9:21/M
      17    Kevin Rigby                       Salt Lake City  UT    479   37      109        29:33.8     29:36.0      0:02.2      9:30/M
      18    Luca Boi                                                131   37      114        29:46.0     30:13.3      0:27.3      9:34/M
      19    Steven Aird                                             102   34      131        30:56.7     31:02.0      0:05.3      9:57/M
      20    Adam Workman                                            450   33      157        32:25.0     32:31.6      0:06.5     10:25/M
      21    James Harris                      Clearfield  UT        237   36      167        32:40.6     33:28.6      0:47.9     10:30/M
      22    Bruce Sweeten                     Layton  UT            406   35      170        32:54.1     33:43.4      0:49.3     10:35/M
      23    Brian Nebeker                     Clearfield  UT        319   30      172        33:01.5     33:43.2      0:41.7     10:37/M
      24    Kyle Corbridge                    Casper  WY            186   30      174        33:09.9     33:49.3      0:39.3     10:40/M
      25    Rick Brooks                       Ogden  UT             144   35      183        33:45.5     34:14.8      0:29.2     10:51/M
      26    Steve Ballard                                           116   34      199        34:28.4     34:55.0      0:26.6     11:05/M
      27    Norman Bernardo                   Layton  UT            121   36      201        34:29.3     34:42.6      0:13.3     11:05/M
      28    Brad Polokoff                     Ogden  UT             460   34      205        34:36.5     35:27.0      0:50.5     11:08/M
      29    Mike Strand                       Ogden  UT             404   32      213        35:21.9     36:02.4      0:40.5     11:22/M
      30    Dale Clarke                       Farmington  UT        179   39      224        35:57.1     36:19.3      0:22.2     11:34/M
      31    Ryan Olson                        Taylorsville  UT      326   32      241        37:12.3     37:54.8      0:42.4     11:58/M
      32    Seth Southwick                                          394   31      244        37:28.8     37:52.9      0:24.1     12:03/M
      33    Daniel Larsen                                           285   38      271        41:03.0     41:25.1      0:22.0     13:12/M
      34    Steven Bouy                                             138   31      274        41:12.0     41:59.0      0:47.0     13:15/M
      35    Will Daniels                                            193   31      285        42:50.9     43:16.7      0:25.7     13:46/M
      36    Ryan Stokes                                             400   39      287        43:11.1     43:47.5      0:36.3     13:53/M
      37    Dennis Bouy                       Syracuse  UT          135   35      289        43:28.0     44:08.0      0:40.0     13:59/M
Top

Female 40 to 49

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Karene Warby                                            431   42       38        24:43.5     24:48.1      0:04.5      7:57/M
       2    Rebecca Conway                    Salt Lake City  UT    181   49       49        25:35.1     25:41.4      0:06.3      8:14/M
       3    Lisa Lowe                         Layton  UT            292   43       50        25:39.2     26:15.7      0:36.5      8:15/M
       4    Tami Black                        Layton  UT            128   40       63        26:40.7     26:51.0      0:10.3      8:34/M
       5    Jennifer Toone                                          420   44       94        28:40.7     28:46.5      0:05.7      9:13/M
       6    Amie Campbell                                           160   42      111        29:37.5     29:50.1      0:12.6      9:31/M
       7    Jana Thomas                       Kaysville  UT         413   42      117        29:53.2     30:12.7      0:19.5      9:37/M
       8    Kerri Kingston                    Layton  UT            276   41      128        30:39.5     31:14.5      0:35.0      9:51/M
       9    Kerin Cook                                              185   41      135        31:06.1     31:36.7      0:30.5     10:00/M
      10    Betty Jensen                      North Salt Lake  UT   261   47      142        31:37.2     32:14.3      0:37.0     10:10/M
      11    Stephanie Buckway                 South Ogden  UT       147   42      149        31:58.1     32:27.6      0:29.5     10:17/M
      12    Ressa Scherer                     North Ogden  UT       367   47      156        32:20.3     32:40.0      0:19.7     10:24/M
      13    Sara Perry                        Layton  UT            333   44      223        35:56.7     36:01.6      0:04.8     11:33/M
      14    Tammy Peterson                                          334   47      235        36:42.6     37:13.5      0:30.9     11:48/M
      15    Bonnie Jacklin                    West Haven  UT        255   49      236        36:45.6     37:18.4      0:32.8     11:49/M
      16    Amy O'Donoghue                                          323   49      243        37:27.2     37:31.6      0:04.3     12:03/M
      17    Karen Wayment                                           441   47      245        37:29.2     38:11.6      0:42.4     12:03/M
      18    Debbie Nebeker                    Tooele  UT            320   41      248        37:44.0     38:23.5      0:39.5     12:08/M
      19    Maryanne Christensen              Thayne  WY            173   42      249        37:45.8     38:07.0      0:21.1     12:08/M
      20    Lorrie Brown                                            145   42      252        38:16.0     38:52.2      0:36.1     12:18/M
      21    Kim Sloots                        Roy  UT               383   49      254        38:26.4     38:44.8      0:18.3     12:21/M
      22    Elizabeth Kafton                  Clinton  UT           269   40      265        40:17.2     40:38.6      0:21.4     12:57/M
      23    Pamela McKinnon                                         304   45      284        42:49.0     43:13.0      0:23.9     13:46/M
      24    Anna Larsen                                             286   40      294        44:16.3     44:24.5      0:08.2     14:14/M
      25    Lori Lawrence                                           288   46      297        45:45.4     46:15.8      0:30.4     14:43/M
      26    Julie Parks                                             478   47      300        46:15.6     46:22.7      0:07.0     14:52/M
      27    Cherie Frame                                            210   43      303        47:26.6     47:59.6      0:32.9     15:15/M
      28    Kimberly Telford                                        778   46      318        53:22.3     53:57.0      0:34.7     17:10/M
      29    Dawn Anderson                     Clearfield  UT        107   42      324        56:01.1     56:45.6      0:44.4     18:01/M
      30    Chris Moon                        Layton  UT            310   44      325        56:02.1     56:45.7      0:43.5     18:01/M
      31    Donna Vigansky                    Clinton  UT           429   42      326        56:46.3     56:46.3                 18:15/M
Top

Male 40 to 49

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Shane Stewart                     Syracuse  UT          399   45       12        20:38.8     20:39.7      0:00.9      6:38/M
       2    Daniel Capener                    Layton  UT            161   43       26        22:50.4     23:03.7      0:13.2      7:21/M
       3    Scott Vineyard                    West Haven  UT        430   45       60        26:29.0     26:36.3      0:07.3      8:31/M
       4    Craig McKinnon                                          303   46       70        27:22.0     27:46.2      0:24.1      8:48/M
       5    Sam Sessions                                            459   40       75        27:31.2     27:39.7      0:08.5      8:51/M
       6    Kyle Gorder                                             224   42       90        28:25.8     28:31.3      0:05.5      9:08/M
       7    Isaac Herrera                     Ogden  UT             244   45      116        29:49.5     29:57.5      0:07.9      9:35/M
       8    Shon Schmidt                                            370   42      118        29:59.4     30:13.6      0:14.2      9:38/M
       9    Darren Roberts                                          357   49      122        30:13.1     30:15.4      0:02.2      9:43/M
      10    Mark Lowe                         Layton                293   45      127        30:36.1     31:13.0      0:36.9      9:50/M
      11    Robert Edwards                                          200   43      133        31:04.7     31:31.8      0:27.1      9:59/M
      12    Jason Buckway                     South Ogden  UT       146   43      150        31:58.3     32:27.8      0:29.4     10:17/M
      13    Ryan Campbell                                           159   42      159        32:26.7     32:39.2      0:12.4     10:26/M
      14    Christopher Barton                                      118   41      160        32:29.7     32:53.1      0:23.4     10:27/M
      15    Rich Ellis                                              203   45      203        34:30.8     34:44.0      0:13.1     11:06/M
      16    Todd Frost                        West Jordan  UT       212   42      206        34:40.5     35:19.7      0:39.2     11:09/M
      17    Corey Christensen                                       174   42      225        36:00.9     36:21.5      0:20.5     11:35/M
      18    Jeff Wayment                                            442   47      246        37:29.2     38:11.6      0:42.3     12:03/M
      19    Earl Christensen                                        172   48      251        38:06.5     38:37.3      0:30.8     12:15/M
      20    Gordon Kafton                     Clinton  UT           268   45      293        44:09.4     44:34.0      0:24.5     14:12/M
      21    Dwaine Bair                                             110   48      309        51:05.2     51:27.4      0:22.1     16:26/M
Top

Female 50 to 59

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Betty Winters                     Ogden  UT             449   50       55        25:55.7     26:20.9      0:25.1      8:20/M
       2    Tracy Rich-Greiner                                      351   56      105        29:13.9     29:28.8      0:14.9      9:24/M
       3    Christine Warren                  Syracuse  UT          437   50      108        29:33.7     29:36.0      0:02.2      9:30/M
       4    Deniece Larsen                    Kaysville  UT         283   53      120        30:09.0     30:33.7      0:24.7      9:42/M
       5    Jolene Strand                                           405   56      129        30:44.4     31:23.4      0:39.0      9:53/M
       6    Linda Jensen                      West Haven  UT        257   51      158        32:25.6     32:33.9      0:08.3     10:25/M
       7    Cris Garside                                            214   50      189        33:50.5     34:24.1      0:33.6     10:53/M
       8    Susan Howell                      Plain City  UT        252   53      204        34:34.6     34:46.3      0:11.7     11:07/M
       9    Jana Bake                         Farmington  UT        114   54      209        34:55.3     35:01.4      0:06.0     11:14/M
      10    Carol Hunter                      Ogden  UT             254   54      210        35:12.2     35:38.2      0:26.0     11:19/M
      11    Denise House                      Layton  UT            250   56      226        36:01.9     36:26.4      0:24.4     11:35/M
      12    Tammy Hayes                       Kaysville  UT         242   50      281        42:21.7     42:31.0      0:09.3     13:37/M
      13    Glenda Smith                      Layton  UT            385   57      290        43:37.5     43:49.6      0:12.0     14:01/M
      14    Jill Southwick                                          389   53      291        43:46.4     44:09.6      0:23.1     14:04/M
      15    Shawnee Adams                                           101   57      295        45:02.2     45:33.3      0:31.1     14:29/M
      16    Terry Phillips                    Ogden  UT             343   59      296        45:36.4     45:52.4      0:15.9     14:40/M
      17    Barbara Bair                                            109   52      310        51:05.6     51:26.5      0:20.9     16:26/M
      18    Tylyn Mabry                                             294   59      312        52:01.5     52:19.8      0:18.3     16:44/M
      19    Tami Endow                        Roy  UT               206   52      316        52:40.2     53:17.7      0:37.5     16:56/M
      20    Julie Davis                                             195   56      320        54:28.3     55:32.0      1:03.6     17:31/M
      21    Mary Jane Checketts                                     163   52      330      1:10:59.5   1:11:52.3      0:52.8     22:49/M
Top

Male 50 to 59

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Brad Kelley                       Eden  UT              275   59       23        22:10.4     22:12.0      0:01.6      7:08/M
       2    Rob Smith                         Layton  UT            386   58       54        25:50.8     26:02.7      0:11.8      8:18/M
       3    Bryan Bischoff                                          127   51       95        28:44.1     29:30.4      0:46.3      9:14/M
       4    Kevin Spraker                     Syracuse  UT          395   51      132        30:58.7     31:25.6      0:26.9      9:57/M
       5    Brion Conway                                            182   50      140        31:20.9     31:28.8      0:07.9     10:05/M
       6    Lynn Alvey                        Layton  UT            104   52      148        31:53.5     32:09.4      0:15.9     10:15/M
       7    Craig Thompson                                          414   52      165        32:39.2     32:52.1      0:12.9     10:30/M
       8    Duane Franklin                    Taylorsville  UT      211   52      175        33:11.9     33:15.3      0:03.4     10:40/M
       9    Steve Garside                                           215   56      190        33:50.8     34:24.4      0:33.5     10:53/M
      10    Dan Weston                        South Ogden  UT       443   53      214        35:22.8     35:44.9      0:22.1     11:22/M
      11    Paul Greiner                      Ogden  UT             228   59      216        35:39.7     35:56.9      0:17.1     11:28/M
      12    Kim Call                          Syracuse  UT          158   57      227        36:19.5     36:39.6      0:20.1     11:41/M
      13    Curt Calder                       Layton  UT            156   51      304        47:35.7     48:31.8      0:56.1     15:18/M
      14    Jay Telford                                             779   51      319        53:22.5     53:57.3      0:34.7     17:10/M
      15    Monte Davis                                             194   59      323        54:33.5     55:35.6      1:02.1     17:32/M
Top

Female 60 and Over

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sally Petty                                             341   62      238        36:49.7     37:15.0      0:25.3     11:50/M
       2    Fairlie Kinnecom                  Sandy  UT             278   61      239        36:58.0     37:25.6      0:27.5     11:53/M
       3    Elsa Zweifel                      Clinton  UT           454   62      253        38:18.2     38:30.3      0:12.0     12:19/M
       4    Denise Shaw                       Ogden  UT             380   60      259        39:45.3     39:46.7      0:01.4     12:47/M
       5    Alyce Wasden                                            438   66      282        42:22.2     42:31.5      0:09.3     13:37/M
       6    Patti Holbrook                                          247   66      313        52:01.9     52:20.3      0:18.4     16:44/M
Top

Male 60 and Over

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Roger Beutler                     Ogden  UT             123   63       69        27:16.0     27:21.7      0:05.6      8:46/M
       2    Bryan Gray                                              227   64      104        29:12.4     29:38.1      0:25.7      9:23/M
       3    Regan Zutter                      Hooper  UT            453   61      115        29:48.8     29:55.7      0:06.9      9:35/M
       4    Bill Petty                                              340   65      126        30:34.6     30:59.7      0:25.1      9:50/M
       5    Howard John                       Kaysville  UT         266   65      152        32:13.8     32:57.7      0:43.9     10:22/M
       6    Tim Hjorten                       Pleasant View  UT     672   63      197        34:27.7     34:44.8      0:17.1     11:05/M
       7    David Phillips                                          342   63      208        34:47.7     34:51.7      0:03.9     11:11/M