Classic

10K

Age Group Results

September 07, 2013


Results By Stride Racing strideracing.com


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jasmine Sessions                  Farmington  UT        761   32        7        37:29.2     37:29.2      0:00.0      6:02/M
       2    Taralyn Summers                   Bountiful  UT         774   31        8        39:36.4     39:36.4      0:00.0      6:22/M
       3    Alyssa Girardo                                          663   33       11        39:51.3     39:51.3      0:00.0      6:25/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Riley Cook                        South Weber  UT       642   32        1        31:54.1     31:54.1      0:00.0      5:08/M
       2    Ben Van Beekum                    Harrisville  UT       783   29        2        33:35.5     33:35.5      0:00.0      5:24/M
       3    David Olson                       Layton  UT            725   29        3        36:24.7     36:24.7      0:00.0      5:52/M
Top

Male 14 and Under

Record: - Year: - Time: 0:00.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Elliot Roberts                                          750   12       19        45:55.9     46:04.5      0:08.6      7:24/M
       2    Mason Ralls                       Mountain Green  UT    740   13       37        49:45.3     50:08.3      0:22.9      8:01/M
       3    Braeden Knutsen                   Centerville  UT       687   11      127      1:01:34.1   1:01:56.3      0:22.1      9:55/M
Top

Female 15 to 19

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Kimberly Bradley                                        617   17       48        51:41.5     51:53.0      0:11.4      8:19/M
       2    Katherine Roberts                 Layton  UT            748   17       56        52:49.6     52:58.5      0:08.8      8:30/M
       3    Michale Burt                                            624   15       72        54:51.4     55:02.3      0:10.8      8:50/M
       4    Emilia Roberts                    Layton  UT            749   15      103        58:30.0     58:39.1      0:09.0      9:25/M
       5    Madeline Bird                                           614   19      176      1:13:37.5   1:13:43.0      0:05.4     11:51/M
Top

Male 15 to 19

Record: - Year: - Time: 0:00.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Quin Neilson                      North Ogden  UT       716   17       88        57:20.6     57:41.3      0:20.6      9:14/M
Top

Female 20 to 29

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Dontai Warner                     Layton  UT            791   27       39        49:49.9     49:54.9      0:05.0      8:01/M
       2    Julia Nielsen                     Taylorsville  UT      718   29       43        50:56.4     51:13.2      0:16.8      8:12/M
       3    Angie Knudsen                     Cedar Hills  UT       684   29       50        51:56.5     52:00.8      0:04.2      8:22/M
       4    Megan Martinez                    Riverdale  UT         701   24       61        53:53.6     54:09.9      0:16.2      8:41/M
       5    Aly Vanmeeteren                                         784   21       78        55:44.5     56:12.6      0:28.0      8:58/M
       6    Stefanie Stack                    Ogden  UT             769   22       80        55:59.1     56:03.3      0:04.2      9:01/M
       7    Sydney Coleman                    Syracuse  UT          641   21       90        57:31.1     57:45.8      0:14.6      9:16/M
       8    Lindsey Cheal                     Layton  UT            636   28       93        57:45.7     58:13.4      0:27.7      9:18/M
       9    Christina Evans                   Layton  UT            652   29       95        57:52.5     57:58.5      0:06.0      9:19/M
      10    Mikell Wagstaff                   Syracuse  UT          786   22       96        58:03.2     58:04.7      0:01.4      9:21/M
      11    Robyn Frost                                             657   27      111        59:50.2     59:57.0      0:06.8      9:38/M
      12    Aleisa Criddle                    West Valley City  U   645   29      121      1:00:47.9   1:01:07.0      0:19.0      9:47/M
      13    Jenny Hatch                                             670   26      123      1:01:21.9   1:01:34.4      0:12.4      9:53/M
      14    Linsey Stark                      Clinton  UT           771   22      133      1:02:30.1   1:02:42.8      0:12.7     10:04/M
      15    Mialisa Tesch                                           780   28      145      1:04:58.4   1:05:11.6      0:13.2     10:28/M
      16    Vanessa Parry                                           732   25      149      1:05:35.5   1:05:48.3      0:12.7     10:34/M
      17    Callie Odle                                             722   22      157      1:07:24.6   1:07:35.3      0:10.6     10:51/M
      18    Alysha Carling                                          630   23      168      1:12:51.2   1:13:10.8      0:19.5     11:44/M
      19    Angelique Remkes                                        742   29      169      1:12:52.7   1:12:59.7      0:07.0     11:44/M
      20    Kirstin Stiff                                           772   28      170      1:13:01.3   1:13:10.1      0:08.8     11:45/M
      21    Katlin Goers                      Plain City  UT        664   24      171      1:13:20.0   1:13:23.4      0:03.3     11:49/M
      22    Kara Welker                                             793   25      173      1:13:21.8   1:13:37.2      0:15.4     11:49/M
      23    Breanna Wood                                            803   28      178      1:14:04.0   1:14:18.2      0:14.2     11:56/M
      24    Karlee Trease                     Roy  UT               782   27      189      1:28:26.5   1:28:44.5      0:18.0     14:14/M
Top

Male 20 to 29

Record: - Year: - Time: 0:00.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    James Moore                       Salt Lake City  UT    713   28        4        36:45.5     36:46.3      0:00.8      5:55/M
       2    Danny Rangel                                            814   26        9        39:44.0     39:47.6      0:03.5      6:24/M
       3    Marc Ortega                       Ogden  UT             729   27       16        43:16.4     43:19.4      0:02.9      6:58/M
       4    Chance Adams                      Plain City  UT        601   26       20        46:28.7     46:45.2      0:16.5      7:29/M
       5    Marlos Harvey                     Ogden  UT             669   25       25        47:51.3     48:07.3      0:16.0      7:42/M
       6    Patrick Brown                     Clearfield  UT        620   25       31        49:24.9     49:26.7      0:01.7      7:57/M
       7    Devin Winn                                              800   29       82        56:18.7     56:38.4      0:19.7      9:04/M
       8    Cody Burrows                      Roy  UT               621   28       83        56:34.6     57:03.6      0:29.0      9:07/M
       9    Preston Carling                                         632   21       89        57:21.6     57:41.6      0:20.0      9:14/M
      10    Matthew Parry                                           731   20      100        58:19.8     58:23.5      0:03.6      9:23/M
      11    Garrett Frost                                           656   27      112        59:51.0     59:56.9      0:05.9      9:38/M
      12    Derek Lee                         Layton  UT            695   27      113        59:59.7   1:00:03.2      0:03.4      9:40/M
      13    Cory Carling                                            631   22      120      1:00:41.8   1:01:02.4      0:20.6      9:46/M
      14    Kevin Phillips                    Centerville  UT       735   26      155      1:07:19.5   1:07:41.6      0:22.0     10:50/M
      15    Britton Odle                                            723   23      156      1:07:24.4   1:07:35.1      0:10.7     10:51/M
      16    Brad Carling                                            629   26      165      1:11:36.2   1:11:56.3      0:20.1     11:32/M
      17    Trever Wood                                             804   26      179      1:14:04.4   1:14:18.3      0:13.9     11:56/M
Top

Female 30 to 39

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Allison Andersen                  West Haven  UT        602   39       12        40:10.3     40:11.9      0:01.6      6:28/M
       2    Amy Laughter                      Ogden  UT             693   31       14        41:38.3     41:39.3      0:01.0      6:42/M
       3    Jennifer Ondrus                   Ogden  UT             726   39       24        47:43.6     48:05.0      0:21.4      7:41/M
       4    Amy Martin                        Hooper  UT            700   33       44        51:03.1     51:09.9      0:06.8      8:13/M
       5    Maryann Carlson                                         633   35       45        51:03.2     51:10.1      0:06.8      8:13/M
       6    Emily Whitby                      Ogden  UT             794   37       46        51:21.8     51:24.8      0:03.0      8:16/M
       7    Mickele Mills                     Woods Cross  UT       711   37       47        51:23.8     51:48.5      0:24.7      8:16/M
       8    Stefanie Miller                   Layton  UT            709   38       55        52:49.0     52:51.6      0:02.6      8:30/M
       9    Jodi Beus                         North Ogden  UT       122   38       60        53:46.3     54:05.0      0:18.6      8:39/M
      10    Lindsay Sandberg                  Pleasant View  UT     754   35       63        54:13.3     54:25.1      0:11.8      8:44/M
      11    Jodee Egbert                      Layton  UT            651   38       79        55:54.5     56:11.8      0:17.3      9:00/M
      12    Dawn Tanner                       Woods Cross  UT       777   38       81        56:08.6     56:16.7      0:08.0      9:02/M
      13    Anastasia Lamb                    Sandy  UT             690   38       98        58:06.0     58:17.3      0:11.3      9:21/M
      14    Jennifer Roberts                  Layton  UT            746   39      109        59:44.5     59:54.0      0:09.4      9:37/M
      15    Amanda Ward                       North Ogden  UT       788   39      115      1:00:11.0   1:00:28.7      0:17.7      9:41/M
      16    Jenna Andrascik                   Farr West  UT         603   38      116      1:00:20.9   1:00:35.8      0:14.9      9:43/M
      17    Kammie Watt                       Clearfield  UT        792   39      122      1:00:51.7   1:01:10.9      0:19.1      9:48/M
      18    Janessa Whitesides                South Ogden  UT       795   33      125      1:01:25.8   1:01:54.0      0:28.1      9:53/M
      19    Wendi Knutsen                     Centerville  UT       685   39      128      1:01:34.3   1:01:56.2      0:21.9      9:55/M
      20    Sarah Hanych                      West Point  UT        668   32      131      1:02:00.6   1:02:10.8      0:10.1      9:59/M
      21    Kristin Thompson                  Farr West  UT         816   32      134      1:02:45.3   1:03:00.5      0:15.2     10:06/M
      22    April Bawden                                            608   36      136      1:03:05.6   1:03:31.6      0:26.0     10:10/M
      23    Clarissa Yazzie                                         806   34      137      1:03:44.2   1:03:46.7      0:02.4     10:16/M
      24    Becky Squire                      Clearfield  UT        768   30      148      1:05:33.2   1:06:00.5      0:27.3     10:33/M
      25    Brooke Nielsen                    Riverton  UT          719   37      152      1:05:53.5   1:06:11.1      0:17.6     10:37/M
      26    Amanda Garcia                                           658   36      154      1:06:36.8   1:06:50.1      0:13.3     10:43/M
      27    Sara McGuire                      Layton  UT            704   37      159      1:08:33.4   1:08:45.7      0:12.3     11:02/M
      28    Mary MacIas                       Riverdale  UT         697   32      163      1:09:42.6   1:10:05.5      0:22.8     11:13/M
      29    Kimberly Owens                    Clinton  UT           730   38      164      1:10:17.0   1:10:24.8      0:07.7     11:19/M
      30    Ashleigh Mark                     Kaysville  UT         699   33      166      1:11:39.8   1:12:10.6      0:30.7     11:32/M
      31    Nicole Wilkinson                  Layton  UT            798   34      167      1:11:41.5   1:12:12.2      0:30.7     11:33/M
      32    Amber Miller                      Layton  UT            707   35      174      1:13:36.2   1:13:45.9      0:09.7     11:51/M
      33    Emily Baker                       Layton  UT            605   30      181      1:14:50.7   1:15:01.4      0:10.7     12:03/M
      34    Desiray Warner                    Eagle Mountain  UT    790   34      185      1:16:25.5   1:16:43.0      0:17.4     12:18/M
      35    Leeann Craythorne                                       644   32      187      1:21:46.7   1:22:11.8      0:25.1     13:10/M
      36    Mandy Roberts                                           745   33      188      1:28:25.7   1:28:43.8      0:18.1     14:14/M
Top

Male 30 to 39

Record: Brick Bergeson - Year: 2009 - Time: 33:20.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Ben Whitesides                    Ogden  UT             796   35       15        42:45.3     42:47.6      0:02.2      6:53/M
       2    Jonathan Faldmo                   Woods Cross  UT       653   34       28        48:58.2     49:04.3      0:06.1      7:53/M
       3    Weston Poll                                             736   32       30        49:12.8     49:21.2      0:08.4      7:55/M
       4    Tyson Egbert                      Layton  UT            650   39       40        50:17.1     50:33.5      0:16.4      8:06/M
       5    Karson Kinikini                   Layton  UT            683   37       66        54:17.4     54:34.5      0:17.1      8:44/M
       6    Chad Schiffman                                          757   38       69        54:39.2     54:53.9      0:14.6      8:48/M
       7    Ryan Kiernan                      Riverdale  UT         681   31       77        55:44.3     56:12.5      0:28.2      8:58/M
       8    Shane Bawden                                            609   34       94        57:49.3     58:15.4      0:26.0      9:19/M
       9    Brett Milliken                    Clinton  UT           710   30      102        58:28.2     58:33.3      0:05.0      9:25/M
      10    Allen Miller                      Layton  UT            708   35      118      1:00:31.6   1:00:41.6      0:10.0      9:45/M
      11    Kevin Bischoff                    Layton  UT            615   34      119      1:00:36.1   1:00:56.3      0:20.2      9:46/M
      12    David Sant                        Clinton  UT           755   32      126      1:01:30.2   1:01:42.6      0:12.4      9:54/M
      13    William Cronin                    Hill Afb  UT          646   33      132      1:02:04.3   1:02:14.4      0:10.0     10:00/M
      14    Cody Carson                       Farr West  UT         635   38      150      1:05:46.9   1:06:13.1      0:26.2     10:35/M
      15    Matt Wilkinson                    Layton  UT            799   33      162      1:09:17.0   1:09:49.4      0:32.3     11:09/M
      16    Nicholas Remkes                                         743   31      183      1:15:10.1   1:15:16.7      0:06.5     12:06/M
      17    Christopher Remkes                                      741   33      184      1:15:24.8   1:15:32.5      0:07.6     12:09/M
Top

Female 40 to 49

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Cathy Peterson                    Riverdale  UT         734   41       18        43:44.1     43:45.9      0:01.8      7:03/M
       2    Meechelle Talbot                                        775   40       21        46:41.1     46:44.7      0:03.5      7:31/M
       3    Terese Tolley                     Ogden  UT             781   48       22        47:19.0     47:21.8      0:02.7      7:37/M
       4    Shalees Johnson                   Syracuse  UT          678   42       23        47:29.6     47:31.1      0:01.5      7:39/M
       5    Suzy Cannon                       Kaysville  UT         625   47       51        51:57.7     52:14.8      0:17.0      8:22/M
       6    Nyce Claire                                             813   49       54        52:40.3     52:47.4      0:07.1      8:29/M
       7    Holly Ward                        Syracuse  UT          789   47       59        53:42.6     53:55.3      0:12.7      8:39/M
       8    Diane Oneal                       Layton  UT            728   47       67        54:25.4     54:38.6      0:13.1      8:46/M
       9    Colleen McGilvary                 Layton  UT            703   42       71        54:43.0     54:56.8      0:13.7      8:49/M
      10    Karyn Johnston                    Ogden  UT             679   41       75        55:09.7     55:32.4      0:22.6      8:53/M
      11    Cindy Vineyard                    West Haven  UT        785   44       76        55:24.6     55:32.3      0:07.6      8:55/M
      12    Brandi Gerdes                     Kaysville  UT         662   41       85        57:02.1     57:17.6      0:15.5      9:11/M
      13    Nikkol Link                       Hooper  UT            696   41       86        57:03.6     57:17.2      0:13.5      9:11/M
      14    Christine Roberts                 Ogden  UT             751   46       87        57:13.4     57:20.4      0:06.9      9:13/M
      15    Jenn Hale                                               666   40       92        57:37.5     57:53.5      0:16.0      9:17/M
      16    Nikki Frost                       Clearfield  UT        655   41      101        58:25.0     58:40.3      0:15.2      9:24/M
      17    Teri Bingham                      Ogden  UT             612   42      105        58:46.5     59:16.7      0:30.1      9:28/M
      18    Gina Rowe                         Syracuse  UT          752   41      114      1:00:09.6   1:00:15.0      0:05.3      9:41/M
      19    Heidi Child                       Syracuse  UT          638   40      130      1:01:35.9   1:01:48.7      0:12.8      9:55/M
      20    Becky Sims                        Kaysville  UT         764   46      140      1:03:58.7   1:04:16.4      0:17.7     10:18/M
      21    Becky Stack                                             770   47      142      1:04:42.4   1:04:46.8      0:04.4     10:25/M
      22    Rebecca Sessions                  Clearfield  UT        762   44      143      1:04:45.5   1:04:59.8      0:14.3     10:26/M
      23    Mary Ann Bronson                  So Ogden  UT          619   48      147      1:05:01.2   1:05:14.8      0:13.6     10:28/M
      24    Leann Carlin                      West Haven  UT        626   45      161      1:09:13.7   1:09:28.1      0:14.3     11:09/M
      25    Gay McLaughlin                    Pleasant View  UT     705   49      177      1:13:49.5   1:14:01.8      0:12.2     11:53/M
      26    Angela Bucio                                            810   48      180      1:14:31.6   1:14:52.6      0:20.9     12:00/M
      27    Susan Walton                      West Haven  UT        787   49      186      1:19:22.5   1:19:37.1      0:14.6     12:47/M
Top

Male 40 to 49

Record: Trace Fifield - Year: 2011 - Time: 33:47.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Rick Woodward                     North Ogden  UT       805   40        5        36:58.3     37:02.2      0:03.8      5:57/M
       2    Thom Kuehls                       Ogden  UT             688   49        6        37:10.7     37:11.6      0:00.9      5:59/M
       3    Daniel Frame                      Roy  UT               654   45       10        39:47.4     39:48.7      0:01.2      6:24/M
       4    Bentley McEntire                                        702   41       13        41:32.1     41:32.9      0:00.7      6:41/M
       5    Matthew Roberts                                         747   40       33        49:30.9     49:39.7      0:08.7      7:58/M
       6    Brett Talbot                                            776   46       41        50:25.6     50:34.3      0:08.6      8:07/M
       7    Trevor Ralls                      Mountain Green  UT    739   41       52        52:19.3     52:41.7      0:22.3      8:25/M
       8    Bryce Blanch                      Plain City  UT        616   49       53        52:35.7     52:46.3      0:10.5      8:28/M
       9    Douglas Paulsen                   Roy  UT               733   45       74        55:06.9     55:20.6      0:13.7      8:52/M
      10    Dave Odle                                               721   47       84        56:52.2     57:03.5      0:11.3      9:09/M
      11    Christopher Young                 Uintah  UT            807   44       91        57:31.6     57:46.6      0:14.9      9:16/M
      12    Lynn Carling                      North Ogden  UT       627   47      104        58:35.0     58:53.8      0:18.8      9:26/M
      13    Eric Lamb                         Sandy  UT             691   41      106        58:53.9     59:05.6      0:11.7      9:29/M
      14    James Rowe                                              753   43      117      1:00:26.1   1:00:31.1      0:05.0      9:44/M
      15    Erik Knutsen                      Centerville  UT       686   44      129      1:01:34.5   1:01:57.2      0:22.6      9:55/M
      16    Joe Lachacz                                             689   46      139      1:03:56.1   1:04:20.4      0:24.2     10:18/M
      17    Lyle Clippinger                                         639   43      146      1:05:00.9   1:05:08.5      0:07.5     10:28/M
      18    Jared Bird                                              613   45      175      1:13:37.2   1:13:42.8      0:05.5     11:51/M
Top

Female 50 to 59

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Lucy Schwab                       Layton  UT            759   52       57        52:54.9     53:13.1      0:18.2      8:31/M
       2    Sherry Postel                     Syracuse  UT          738   50       64        54:13.6     54:29.2      0:15.6      8:44/M
       3    Kathryn MacLeod                   Uintah  UT            698   51       70        54:40.9     54:43.4      0:02.5      8:48/M
       4    Edie Burt                         Ogden  UT             622   51       73        55:02.2     55:13.1      0:10.9      8:52/M
       5    Cindy Sears                       Roy  UT               760   54       97        58:04.7     58:20.9      0:16.2      9:21/M
       6    Julie Brandt                      Ogden  UT             618   55      107        59:23.5     59:35.2      0:11.6      9:34/M
       7    Julie Hendrickson                 Kaysville  UT         809   52      124      1:01:25.3   1:01:31.9      0:06.5      9:53/M
       8    Connie Bankhead                   Layton  UT            607   55      141      1:04:16.7   1:04:21.3      0:04.6     10:21/M
       9    Cindy Bertagnolli                                       611   55      151      1:05:52.8   1:05:56.5      0:03.7     10:36/M
      10    Veronica Mosher                                         714   52      153      1:06:36.7   1:06:50.1      0:13.3     10:43/M
      11    Cindy Lapee                       Roy  UT               692   53      158      1:07:57.1   1:08:03.0      0:05.9     10:57/M
      12    Pam Miner                                               712   50      160      1:09:07.1   1:09:30.9      0:23.7     11:08/M
      13    Susan Goers                       Plain City  UT        665   51      172      1:13:20.2   1:13:23.7      0:03.4     11:49/M
      14    Marliss Scott                                           811   53      182      1:14:54.3   1:15:15.7      0:21.4     12:04/M
Top

Male 50 to 59

Record: Dan Kerns - Year: 2009 - Time: 39:10.9

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Greg Richens                      Mountain Green  UT    744   53       17        43:40.9     43:42.6      0:01.6      7:02/M
       2    Jeff Storey                       North Ogden  UT       773   56       26        47:54.2     47:57.1      0:02.9      7:43/M
       3    Greg Scherer                      North Ogden  UT       756   50       27        48:54.1     48:59.9      0:05.8      7:52/M
       4    Brad Squire                       Bountiful  UT         767   57       29        49:06.1     49:31.5      0:25.3      7:54/M
       5    Charles Burt                      Ogden  UT             623   50       32        49:29.4     49:40.3      0:10.8      7:58/M
       6    Brett Porter                      Layton  UT            737   54       35        49:36.0     49:40.5      0:04.5      7:59/M
       7    Michael McLaughlin                Pleasant View  UT     706   54       36        49:37.8     49:49.1      0:11.3      7:59/M
       8    Nyce Thomas                                             812   53       42        50:32.6     50:40.2      0:07.5      8:08/M
       9    Stan Child                        Hooper  UT            637   58       49        51:48.3     52:06.2      0:17.8      8:20/M
      10    Brad Clontz                       West Haven  UT        640   54       58        53:02.3     53:10.6      0:08.2      8:32/M
      11    Randy Holmstead                   West Point  UT        673   56       65        54:16.4     54:24.8      0:08.4      8:44/M
      12    Jay Winn                          Morgan  UT            802   54       68        54:27.6     54:48.4      0:20.7      8:46/M
      13    Kevin Lawrence                                          694   53       99        58:06.4     58:22.3      0:15.8      9:21/M
      14    Brent Carling                     North Ogden  UT       628   52      108        59:25.7     59:44.4      0:18.7      9:34/M
      15    Rick Hawks                        North Ogden           671   59      110        59:45.5   1:00:07.5      0:22.0      9:37/M
      16    Roger Hendrickson                 Kaysville  UT         808   56      144      1:04:49.2   1:04:55.6      0:06.4     10:26/M
Top

Female 60 and Over

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jayne Holt                        Roy  UT               674   62       38        49:49.2     49:57.0      0:07.8      8:01/M
       2    Dianne Bailey                     Parker  CO            604   64      191      1:29:55.2   1:30:07.9      0:12.7     14:29/M
Top

Male 60 and Over

Record: David Kinnecom - Year: 2011 - Time: 45:46.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jeff Stowe                        Pleasant View  UT     819   70       34        49:31.2     49:54.1      0:22.8      7:58/M
       2    Jay Whitesides                    Ogden  UT             797   61       62        54:02.2     54:30.5      0:28.3      8:42/M
       3    Robert Ohlwiler                   Kaysville  UT         724   78      135      1:02:59.0   1:03:24.0      0:24.9     10:09/M
       4    Richard Moulton                   Layton  UT            763   63      138      1:03:44.5   1:03:58.7      0:14.1     10:16/M
       5    Raymond Nyce                      Parker  CO            720   62      190      1:29:49.6   1:30:08.8      0:19.1     14:28/M