Deseret News Classic

Half-Marathon

July 24, 2013


Results By Stride Racing strideracing.com
                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
      1    Brett Hales                       Midvale  UT Us       1880    26   M       1 25-29             1:05:12.0   1:05:12.0                  4:58/M
      2    Riley Cook                        South Weber  UT Us   1148    32   M       1 30-34             1:06:25.8   1:06:26.3      0:00.5      5:04/M
      3    Fritz Van De Kamp                 Salt Lake City  UT   1736    33   M       2 30-34             1:07:44.5   1:07:45.1      0:00.5      5:10/M
      4    Trevor Baker                      South Jordan  UT Us  1040    26   M       2 25-29             1:11:28.2   1:11:28.7      0:00.4      5:27/M
      5    Benjamin Van Beekum               Harrisville  UT Us   1735    29   M       3 25-29             1:12:05.8   1:12:06.2      0:00.3      5:30/M
      6    Kevin Smith                       Salt Lake City  UT   1665    28   M       4 25-29             1:12:09.1   1:12:09.8      0:00.7      5:30/M
      7    Brick Bergeson                    Bountiful  UT Us     1876    36   M       1 35-39             1:12:29.7   1:12:30.5      0:00.7      5:32/M
      8    Taylor Monson                     Ogden  UT Us         1481    27   M       5 25-29             1:12:47.0   1:12:47.8      0:00.7      5:33/M
      9    Erich Olschewski                  West Jordan  UT Us   1895    18   M       1 15-18             1:13:56.8   1:13:57.7      0:00.9      5:38/M
     10    Matthew Christensen               Portland  OR Us      1130    42   M       1 40-44             1:14:47.3   1:14:47.9      0:00.6      5:42/M
     11    Josh Erekson                      Salt Lake City  UT   1796    35   M       2 35-39             1:15:25.9   1:15:26.9      0:00.9      5:45/M
     12    Brandon Dase                      Spanish Fork  UT Us  1166    37   M       3 35-39             1:16:02.2   1:16:03.4      0:01.1      5:48/M
     13    Jake Maughan                      Stansbury Park  UT   1817    18   M       2 15-18             1:16:19.1   1:16:21.3      0:02.1      5:49/M
     14    Emily Jameson                     Taylorsville  UT Us  1350    35   F       1 35-39             1:16:24.5   1:16:24.8      0:00.3      5:50/M
     15    James Barnes                      Riverton  UT Us      1956    34   M       3 30-34             1:16:33.3   1:16:34.8      0:01.5      5:50/M
     16    Kassi Harmon                      Salt Lake City  UT   1296    30   F       1 30-34             1:16:52.7   1:16:53.2      0:00.5      5:52/M
     17    Zach Child                        South Jordan  UT Us  1870    16   M       3 15-18             1:17:00.6   1:17:05.9      0:05.2      5:52/M
     18    Trent Jensen                      Bountiful  UT Us     1855    36   M       4 35-39             1:17:01.3   1:17:03.9      0:02.6      5:52/M
     19    Christina Perry                   Cottonwood Heights   1543    31   F       2 30-34             1:17:07.1   1:17:07.7      0:00.6      5:53/M
     20    Bradley Phippen                   Syracuse  UT Us      1551    28   M       6 25-29             1:17:26.7   1:17:29.2      0:02.4      5:54/M
     21    Darrell Phippen                   Salt Lake City  UT   1552    35   M       5 35-39             1:18:09.9   1:18:10.8      0:00.9      5:58/M
     22    Richard Marschner                 Salt Lake City  UT   1446    30   M       4 30-34             1:18:39.9   1:18:40.7      0:00.8      6:00/M
     23    Natalie Shields                   Salt Lake City  UT   1878    19   F       1 19-24             1:19:15.8   1:19:17.0      0:01.1      6:03/M
     24    Jeff Loveless                     Lehi  UT Us          1431    33   M       5 30-34             1:19:30.7   1:19:32.5      0:01.8      6:04/M
     25    Stephen Ouellette                 Murray  UT           1910    32   M       6 30-34             1:20:42.8   1:20:48.1      0:05.3      6:09/M
     26    Andy Iorg                         South Jordan  UT Us  1343    38   M       6 35-39             1:21:09.7   1:21:14.7      0:04.9      6:11/M
     27    James Whittier                    Blackfoot  ID Us     1758    17   M       4 15-18             1:21:11.8   1:21:17.9      0:06.1      6:12/M
     28    Emily Rich                        South Jordan  UT Us  1599    18   F       1 15-18             1:21:57.7   1:21:59.1      0:01.4      6:15/M
     29    Laura Young                       South Jordan  UT Us  1778    19   F       2 19-24             1:21:57.9   1:21:59.4      0:01.4      6:15/M
     30    Justin Anderson                   Draper  UT Us        1015    35   M       7 35-39             1:22:20.2   1:22:25.0      0:04.7      6:17/M
     31    Angie Beebe                       South Weber  UT Us   1051    34   F       3 30-34             1:22:48.7   1:22:49.5      0:00.8      6:19/M
     32    Taralyn Summers                   Bountiful  UT Us     1698    31   F       4 30-34             1:22:58.8   1:22:59.5      0:00.7      6:20/M
     33    Joel Pino                         Salt Lake City  UT   1966    34   M       7 30-34             1:23:27.6   1:23:29.2      0:01.6      6:22/M
     34    Jonah Sommerfeld                  Salt Lake City  UT   1883    17   M       5 15-18             1:23:35.1   1:23:37.0      0:01.9      6:23/M
     35    Allison Andersen                  West Haven  UT Us    1781    39   F       2 35-39             1:23:49.9   1:23:50.8      0:00.9      6:24/M
     36    Danny Knudsen                     Draper  UT Us        1812    30   M       8 30-34             1:24:39.2   1:24:42.7      0:03.4      6:27/M
     37    Bret Jardine                      Palm Harbor  FL Us   1351    47   M       1 45-49             1:25:18.5   1:25:20.4      0:01.8      6:30/M
     38    Dan Kerns                         South Ogden  UT Us   1384    55   M       1 55-59             1:26:18.0   1:26:19.7      0:01.7      6:35/M
     39    David Hilton                      North Salt Lake  UT  1316    40   M       2 40-44             1:26:37.7   1:26:42.2      0:04.4      6:36/M
     40    Jared McGavin                     Woods Cross  UT Us   1464    29   M       7 25-29             1:27:33.7   1:27:36.0      0:02.3      6:41/M
     41    John Erickson                     Holladay  UT Us      1206    59   M       2 55-59             1:27:37.7   1:27:39.1      0:01.4      6:41/M
     42    Peter Brown                       West Jordan  UT Us   1087    31   M       9 30-34             1:27:43.4   1:27:51.1      0:07.6      6:41/M
     43    Mark Lott                         Orem  UT Us          1430    31   M      10 30-34             1:27:45.8   1:27:46.5      0:00.6      6:42/M
     44    Jose Cuecuecha                                         1960    37   M       8 35-39             1:27:49.5   1:27:53.7      0:04.2      6:42/M
     45    Eduardo De La Cruz                West Valley City  U  1174    20   M       1 19-24             1:27:58.2   1:28:25.4      0:27.2      6:43/M
     46    Tiffany Coleman                   Midway  UT Us        1146    27   F       1 25-29             1:28:00.1   1:28:03.6      0:03.5      6:43/M
     47    Luis Martinez                     West Valley City  U  1451    20   M       2 19-24             1:28:02.0   1:28:29.3      0:27.3      6:43/M
     48    Mitch Brandon                     Bountiful  UT Us     1079    21   M       3 19-24             1:28:03.5   1:28:16.0      0:12.5      6:43/M
     49    Madeleine Horvatn                 Salt Lake City  UT   1330    19   F       3 19-24             1:28:16.9   1:28:17.9      0:01.0      6:44/M
     50    William Summerhays                Kalaheo  HI Us       1697    40   M       3 40-44             1:28:18.9   1:28:22.2      0:03.3      6:44/M
     51    Paul Fulton                       Murray  UT Us        1238    47   M       2 45-49             1:28:20.7   1:28:23.0      0:02.2      6:44/M
     52    Christian Gardner                 Salt Lake City  UT   1907    41   M       4 40-44             1:28:29.8   1:28:32.3      0:02.4      6:45/M
     53    William Campbell                  Washington  UT Us    1098    49   M       3 45-49             1:28:43.7   1:28:45.0      0:01.2      6:46/M
     54    John Straley                      Salt Lake City  UT   1691    62   M       1 60-64             1:29:01.9   1:29:05.3      0:03.4      6:47/M
     55    Jessica Knowles                   Draper  UT Us        1811    32   F       5 30-34             1:29:08.4   1:29:14.2      0:05.8      6:48/M
     56    Angie Welder                      Salt Lake City  UT   1748    41   F       1 40-44             1:29:15.1   1:29:20.0      0:04.9      6:48/M
     57    Aaron Foy                         West Jordan  UT Us   1231    36   M       9 35-39             1:29:31.5   1:29:33.6      0:02.0      6:50/M
     58    Jed Kowalski                      Murray  UT Us        1401    28   M       8 25-29             1:29:40.1   1:29:41.4      0:01.3      6:50/M
     59    Dana Anderson                     South Jordan  UT Us  1013    30   F       6 30-34             1:29:42.6   1:29:48.3      0:05.7      6:51/M
     60    Shelly Rudd                       South Jordan  UT Us  1891    30   F       7 30-34             1:29:47.7   1:29:53.6      0:05.8      6:51/M
     61    Mitchell Clark                    Ogden  UT Us         1140    24   M       4 19-24             1:29:56.6   1:30:06.5      0:09.8      6:52/M
     62    Michael Laputka                   Salt Lake City  UT   1410    47   M       4 45-49             1:30:14.5   1:30:17.0      0:02.4      6:53/M
     63    Taylor Jackson                    Draper  UT Us        1348    26   M       9 25-29             1:30:20.5   1:30:29.3      0:08.8      6:53/M
     64    Cory Lillywhite                   Bountiful  UT Us     1423    32   M      11 30-34             1:30:29.3   1:30:32.9      0:03.6      6:54/M
     65    Stephen Badger                    Salt Lake City  UT   1036    34   M      12 30-34             1:30:53.6   1:30:58.4      0:04.7      6:56/M
     66    Greg Thornton                     Salt Lake City  UT   1959    37   M      10 35-39             1:30:55.0   1:31:42.9      0:47.9      6:56/M
     67    Daniel Duncombe                   Sandy  UT Us         1193    28   M      10 25-29             1:31:07.1   1:31:16.1      0:09.0      6:57/M
     68    Craig Romrell                     Salt Lake City  UT   1969    32   M      13 30-34             1:31:12.6   1:31:15.0      0:02.4      6:57/M
     69    Johnny Ahn                        Orem  UT Us          1004    30   M      14 30-34             1:31:16.2   1:32:31.5      1:15.3      6:58/M
     70    Shawn Hamilton                    South Jordan  UT Us  1288    33   M      15 30-34             1:31:41.5   1:31:50.9      0:09.3      7:00/M
     71    Micah Elggren                     Panama City  FL Us   1197    33   M      16 30-34             1:31:45.5   1:32:13.4      0:27.8      7:00/M
     72    Dana Clark                        North Salt Lake  UT  1788    58   M       3 55-59             1:31:50.3   1:31:59.7      0:09.3      7:00/M
     73    Jeff Straley                      Murray  UT Us        1690    50   M       1 50-54             1:32:04.8   1:32:07.9      0:03.0      7:01/M
     74    Ron Castleton                     Sandy  UT Us         1115    50   M       2 50-54             1:32:19.9   1:32:28.5      0:08.6      7:03/M
     75    Jeremiah Radandt                  Salt Lake City  UT   1582    37   M      11 35-39             1:32:28.1   1:32:33.5      0:05.4      7:03/M
     76    Mccall Judd                       South Jordan  UT Us  1373    31   F       8 30-34             1:32:30.8   1:32:41.1      0:10.2      7:03/M
     77    Madison Phippen                   Syracuse  UT Us      1553    26   F       2 25-29             1:33:08.5   1:33:17.9      0:09.3      7:06/M
     78    Jordan Jensen                     Conroe  TX Us        1353    33   M      17 30-34             1:33:10.8   1:33:13.8      0:03.0      7:06/M
     79    Lukas Kuepper                     Aachen  INTL STATE   1402    48   M       5 45-49             1:33:15.1   1:33:17.4      0:02.2      7:07/M
     80    Andrew Nygren                     Sandy  UT Us         1509    31   M      18 30-34             1:33:16.3   1:33:17.8      0:01.5      7:07/M
     81    Cathy Peterson                    Riverdale  UT Us     1858    41   F       2 40-44             1:33:21.0   1:33:22.5      0:01.4      7:07/M
     82    Jenesey Sparks                    Chandler  AZ Us      1906    34   F       9 30-34             1:33:28.0   1:33:34.6      0:06.5      7:08/M
     83    Amelia Wegener                    Provo  UT Us         1836    23   F       4 19-24             1:33:41.1   1:33:52.4      0:11.3      7:09/M
     84    Wyatt Frasier                     Bountiful  UT Us     1233    20   M       5 19-24             1:33:52.9   1:34:06.1      0:13.2      7:10/M
     85    Stuart Graves                     Salt Lake City  UT   1267    53   M       3 50-54             1:34:04.2   1:34:12.8      0:08.5      7:11/M
     86    Bryan Summerhays                  Centerville  UT Us   1877    45   M       6 45-49             1:34:38.0   1:34:51.0      0:13.0      7:13/M
     87    Evan George                       Salt Lake City  UT   1249    19   M       6 19-24             1:34:39.5   1:34:40.3      0:00.8      7:13/M
     88    Craig Jeppson                     Salt Lake  UT Us     1360    23   M       7 19-24             1:34:41.1   1:34:55.5      0:14.4      7:13/M
     89    Walker Chesser                    West Jordan  UT Us   1121    25   M      11 25-29             1:34:43.4   1:34:51.4      0:08.0      7:13/M
     90    Jonathan Tracy                    Provo  UT Us         1728    24   M       8 19-24             1:34:50.6   1:34:59.6      0:08.9      7:14/M
     91    Kevin Palmer                      Riverton  UT Us      1526    37   M      12 35-39             1:34:52.1   1:35:00.4      0:08.2      7:14/M
     92    James Neider                      South Jordan  UT Us  1493    33   M      19 30-34             1:34:54.2   1:34:56.6      0:02.4      7:14/M
     93    Michael Fenton                    Salt Lake City  UT   1218    31   M      20 30-34             1:35:04.7   1:35:07.0      0:02.2      7:15/M
     94    Glen Gerner                       Sandy  UT Us         1251    50   M       4 50-54             1:35:08.4   1:35:19.5      0:11.1      7:15/M
     95    Stan Lockhart                     Provo  UT Us         1866    50   M       5 50-54             1:35:11.0   1:35:11.2      0:00.1      7:16/M
     96    Jadranko Misanovic                Midvale  UT Us       1479    44   M       5 40-44             1:35:15.9   1:35:19.2      0:03.2      7:16/M
     97    Bradley Jones                     Draper  UT Us        1369    57   M       4 55-59             1:35:15.9   1:35:24.0      0:08.0      7:16/M
     98    Lance Labrum                      Kalispell  MT Us     1404    42   M       6 40-44             1:35:21.1   1:35:34.2      0:13.1      7:16/M
     99    Liz Raybould                      Salt Lake City  UT   1592    34   F      10 30-34             1:35:28.3   1:35:34.6      0:06.2      7:17/M
    100    Nicole Udy                        Farr West  UT Us     1730    38   F       3 35-39             1:35:46.9   1:35:52.8      0:05.9      7:18/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    101    Brent Wamsley                     Salt Lake City  UT   1835    51   M       6 50-54             1:36:10.5   1:36:21.0      0:10.4      7:20/M
    102    Marshall Clark                    Salt Lake City  UT   1139    41   M       7 40-44             1:36:27.1   1:36:56.7      0:29.6      7:21/M
    103    Jason Horgesheimer                Bountiful  UT USA    1938    42   M       8 40-44             1:36:31.4   1:36:40.2      0:08.8      7:22/M
    104    Quentin Carter                    North Ogden  UT Us   1110    38   M      13 35-39             1:36:52.6   1:36:56.9      0:04.2      7:23/M
    105    Alisa Horton                      Idaho Falls  ID Us   1329    35   F       4 35-39             1:36:59.1   1:37:12.6      0:13.5      7:24/M
    106    Rodrigo Ortiz                     Salt Lake City  UT   1519    32   M      21 30-34             1:37:00.7   1:37:06.5      0:05.8      7:24/M
    107    S Ray Peterson                    Provo  UT Us         1548    47   M       7 45-49             1:37:06.3   1:37:12.1      0:05.8      7:24/M
    108    Richard Spence                    Tooele  UT Us        1672    25   M      12 25-29             1:37:10.3   1:37:22.4      0:12.1      7:25/M
    109    Troy Larkin                       Layton  UT Us        1411    49   M       8 45-49             1:37:10.7   1:37:21.2      0:10.4      7:25/M
    110    Spencer Ashton                                         1974    23   M       9 19-24             1:37:28.9   1:37:49.0      0:20.1      7:26/M
    111    Ken Spence                        Tooele,  UT Us       1671    57   M       5 55-59             1:37:31.3   1:37:43.5      0:12.1      7:26/M
    112    Kara Erwin                        Midvale  UT Us       1207    32   F      11 30-34             1:37:33.9   1:37:41.2      0:07.2      7:26/M
    113    Scot Postvanderburg               Salt Lake City  UT   1563    41   M       9 40-44             1:37:40.8   1:37:46.6      0:05.7      7:27/M
    114    Steven Poll                       West Haven  UT Us    1558    24   M      10 19-24             1:38:03.2   1:38:11.5      0:08.3      7:29/M
    115    Sam Winebaum                      Rye  NH Us           1765    56   M       6 55-59             1:38:04.6   1:38:12.7      0:08.0      7:29/M
    116    James Orgill                      Provo  UT Us         1510    29   M      13 25-29             1:38:14.6   1:39:14.0      0:59.4      7:30/M
    117    Alli Parker                       Bountiful  UT Us     1531    41   F       3 40-44             1:38:15.1   1:38:38.4      0:23.2      7:30/M
    118    Troy Thorpe                       Sandy  UT Us         1718    26   M      14 25-29             1:38:20.6   1:39:50.8      1:30.2      7:30/M
    119    Lisa Western                      Salt Lake City  UT   1751    27   F       3 25-29             1:38:20.7   1:38:34.7      0:14.0      7:30/M
    120    Austin Hewlett                    Centerville  UT Us   1309    22   M      11 19-24             1:38:24.7   1:40:23.3      1:58.5      7:30/M
    121    Douglas Wirthlin                  Cottowood Heights    1766    49   M       9 45-49             1:38:37.7   1:38:45.1      0:07.4      7:31/M
    122    Brad Gygi                         Salt Lake City  UT   1935    36   M      14 35-39             1:38:45.2   1:38:57.2      0:11.9      7:32/M
    123    Brandon Carlile                   Farmington  UT Us    1106    22   M      12 19-24             1:38:53.0   1:39:02.0      0:08.9      7:33/M
    124    Hyrum Cannon                      Holladay  UT Us      1860    41   M      10 40-44             1:38:59.4   1:39:13.0      0:13.5      7:33/M
    125    Sam Rupp                          Harrisburg  NC Us    1623    16   M       6 15-18             1:39:02.9   1:39:05.5      0:02.5      7:33/M
    126    Christopher Doxey                 Salt Lake City  UT   1190    27   M      15 25-29             1:39:05.0   1:39:57.7      0:52.7      7:33/M
    127    Rob Goldsberry                    Tooele  UT Us        1261    49   M      10 45-49             1:39:13.5   1:39:31.1      0:17.6      7:34/M
    128    Alan Babcock                      Provo  UT Us         1034    28   M      16 25-29             1:39:13.7   1:39:24.8      0:11.1      7:34/M
    129    Steve Meikle                      Clearfield  UT Us    1472    38   M      15 35-39             1:39:16.7   1:39:32.6      0:15.8      7:34/M
    130    Steve Haslam                      Salt Lake City  UT   1298    54   M       7 50-54             1:39:18.6   1:39:22.8      0:04.1      7:34/M
    131    Cary Pope                         Blackfoot  ID Us     1559    50   M       8 50-54             1:39:23.3   1:39:33.4      0:10.1      7:35/M
    132    Art Street                        Sandy  UT Us         1692    49   M      11 45-49             1:39:24.8   1:39:29.8      0:05.0      7:35/M
    133    Miguel Moreno                     Layton  UT Us        1872    37   M      16 35-39             1:39:28.3   1:39:35.6      0:07.2      7:35/M
    134    Angela Sharp                      Salt Lake City  UT   1640    33   F      12 30-34             1:39:33.5   1:40:03.8      0:30.2      7:36/M
    135    Justin Nipko                      Ogden  UT Us         1505    24   M      13 19-24             1:39:44.7   1:39:53.2      0:08.5      7:36/M
    136    Daren Castain                     Draper  UT Us        1113    42   M      11 40-44             1:39:48.7   1:40:06.7      0:18.0      7:37/M
    137    Jerry Perschon                    Riverton  UT Us      1544    37   M      17 35-39             1:39:52.2   1:40:14.3      0:22.0      7:37/M
    138    Cade Bryant                       Riverton  UT Us      1088    39   M      18 35-39             1:39:53.3   1:40:08.7      0:15.3      7:37/M
    139    Spencer Shuppy                    Layton  UT Us        1647    18   M       7 15-18             1:39:55.9   1:40:04.3      0:08.4      7:37/M
    140    Andrew Peterson                   Cedar Hills  UT Us   1546    26   M      17 25-29             1:40:00.4   1:40:15.9      0:15.4      7:38/M
    141    Sharon Lyman                      Tooele  UT Us        1438    20   F       5 19-24             1:40:01.7   1:40:15.1      0:13.3      7:38/M
    142    Chris Pusey                       American Fork  UT U  1859    41   M      12 40-44             1:40:03.0   1:40:15.6      0:12.5      7:38/M
    143    Will Stoughton                    Raleigh  NC Us       1689    29   M      18 25-29             1:40:03.2   1:40:16.1      0:12.9      7:38/M
    144    Kyle Larson                       West Valley City  U  1815    22   M      14 19-24             1:40:07.0   1:40:17.8      0:10.8      7:38/M
    145    Jenni Horner                      Heber  UT Us         1327    17   F       2 15-18             1:40:12.4   1:40:16.4      0:04.0      7:39/M
    146    Caroline Prince                   Holladay  UT Us      1569    28   F       4 25-29             1:40:18.4   1:40:25.9      0:07.5      7:39/M
    147    Justin Neville                    Hooper  UT           1937    28   M      19 25-29             1:40:19.2   1:40:56.3      0:37.1      7:39/M
    148    Kristin Neal                      North Ogden  UT Us   1492    46   F       1 45-49             1:40:23.1   1:40:27.2      0:04.1      7:39/M
    149    Brendan Rappleye                  Centerville  UT Us   1587    15   M       8 15-18             1:40:25.1   1:40:43.6      0:18.4      7:40/M
    150    Sandra Mack                       West Jordan  UT Us   1439    58   F       1 55-59             1:40:27.7   1:40:41.5      0:13.7      7:40/M
    151    Logan Gaykowski                                        1931    18   F       3 15-18             1:40:40.6   1:40:45.4      0:04.8      7:41/M
    152    Jason Davies                      Cottonwood Heights   1170    33   M      22 30-34             1:40:41.6   1:41:57.1      1:15.4      7:41/M
    153    Dalton Allen                      Grantsville  UT Us   1006    21   M      15 19-24             1:40:46.7   1:41:21.3      0:34.5      7:41/M
    154    Monte Riding                      West Jordan  UT Us   1602    40   M      13 40-44             1:40:47.4   1:41:00.2      0:12.8      7:41/M
    155    Andrew Bell                       Layton  UT USA       1958    17   M       9 15-18             1:40:50.2   1:41:24.5      0:34.3      7:41/M
    156    Matthew Bell                      Layton  UT USA       1957    21   M      16 19-24             1:40:51.0   1:41:24.2      0:33.2      7:42/M
    157    Shelley Bernstein                 Idaho Falls  ID Us   1060    39   F       5 35-39             1:40:51.2   1:41:07.4      0:16.2      7:42/M
    158    Whitney Cleverly                  South Jordan  UT Us  1143    32   F      13 30-34             1:40:56.5   1:41:06.4      0:09.8      7:42/M
    159    Brooke Breen                      Sandy  UT Us         1080    28   F       5 25-29             1:41:00.2   1:41:04.4      0:04.1      7:42/M
    160    Suzy Smith                        South Jordan  UT     1939    41   F       4 40-44             1:41:00.6   1:41:10.4      0:09.8      7:42/M
    161    Marie Perkins                     Layton  UT Us        1542    32   F      14 30-34             1:41:07.1   1:41:16.8      0:09.7      7:43/M
    162    Matt Chadwick                     West Jordan  UT Us   1117    49   M      12 45-49             1:41:17.4   1:41:20.6      0:03.2      7:44/M
    163    Louise Vickerman                  Salt Lake City  UT   1739    40   F       5 40-44             1:41:24.4   1:41:40.1      0:15.6      7:44/M
    164    Matthew Brotherton                Salt Lake City  UT   1978    24   M      17 19-24             1:41:28.5   1:42:04.7      0:36.1      7:44/M
    165    Shara Cole                        Salt Lake City  UT   1145    29   F       6 25-29             1:41:28.6   1:42:04.9      0:36.2      7:44/M
    166    Garrett Robinson                  Sandy  UT Us         1827    28   M      20 25-29             1:41:35.6   1:41:51.3      0:15.7      7:45/M
    167    Briant Badger                     Holladay  UT Us      1035    62   M       2 60-64             1:41:37.5   1:41:42.7      0:05.2      7:45/M
    168    Emily Christensen                 Taylorsville  UT Us  1125    32   F      15 30-34             1:41:38.4   1:41:58.3      0:19.8      7:45/M
    169    Vanessa Lacerda                   Salt Lake City  UT   1405    26   F       7 25-29             1:41:51.4   1:41:56.8      0:05.4      7:46/M
    170    Aaron Roundy                      North Salt Lake  UT  1617    33   M      23 30-34             1:41:51.9   1:42:14.2      0:22.3      7:46/M
    171    Chelsey Hewlett                   Sandy  UT Us         1310    27   F       8 25-29             1:41:52.1   1:43:50.7      1:58.5      7:46/M
    172    Brandon Christensen               Fruit Heights  UT U  1123    14   M       1 12-14             1:41:55.3   1:42:08.2      0:12.9      7:46/M
    173    Thomas Jonke                      Salt Lake City  UT   1372    24   M      18 19-24             1:41:55.6   1:41:58.3      0:02.7      7:46/M
    174    Elizabeth Elliott                 Salt Lake City  UT   1198    24   F       6 19-24             1:41:55.6   1:41:57.9      0:02.2      7:46/M
    175    Kelly Koford                      Roy  UT Us           1398    32   M      24 30-34             1:42:08.5   1:42:24.5      0:15.9      7:47/M
    176    Chad Jackson                      Draper  UT Us        1345    38   M      19 35-39             1:42:20.1   1:42:26.7      0:06.6      7:48/M
    177    Rachael Davies                    Salt Lake City  UT   1171    20   F       7 19-24             1:42:26.1   1:44:25.0      1:58.9      7:49/M
    178    Braeden Davies                    Salt Lake City  UT   1169    17   M      10 15-18             1:42:26.1   1:44:24.6      1:58.5      7:49/M
    179    Afton Brown                       Salt Lake City  UT   1085    32   M      25 30-34             1:42:29.7   1:42:39.0      0:09.3      7:49/M
    180    Robert Doxey                      Salt Lake City  UT   1191    55   M       7 55-59             1:42:33.9   1:43:26.6      0:52.7      7:49/M
    181    David Young                       North Salt Lake  UT  1984    50   M       9 50-54             1:42:34.7   1:42:59.2      0:24.5      7:49/M
    182    Mindi Cox                         Taylorsville  UT Us  1792    36   F       6 35-39             1:42:37.8   1:42:51.9      0:14.1      7:50/M
    183    Laura McArthur                    Sandy  UT Us         1461    51   F       1 50-54             1:42:54.7   1:43:08.7      0:13.9      7:51/M
    184    Cecilia Mulroy                    Salt Lake City  UT   1487    58   F       2 55-59             1:42:55.5   1:43:12.1      0:16.5      7:51/M
    185    Heather Hammond                   Provo  UT Us         1289    39   F       7 35-39             1:42:58.2   1:43:15.4      0:17.1      7:51/M
    186    John Knorpp                       Riverton  UT Us      1396    41   M      14 40-44             1:43:04.8   1:43:31.0      0:26.2      7:52/M
    187    Kristy Hawks                      Syracuse  UT Us      1301    42   F       6 40-44             1:43:05.4   1:43:14.9      0:09.5      7:52/M
    188    Emmeline Owens                    Salt Lake City  UT   1521    13   F       1 12-14             1:43:10.2   1:43:15.2      0:05.0      7:52/M
    189    Tiffani Thomas                    Salt Lake City  UT   1714    40   F       7 40-44             1:43:10.4   1:43:15.0      0:04.6      7:52/M
    190    Cheryl Huntsman                   Salt Lake City  UT   1890    42   F       8 40-44             1:43:10.5   1:43:17.9      0:07.3      7:52/M
    191    Amanda Hovermale                  Salt Lake City  UT   1875    37   F       8 35-39             1:43:11.9   1:43:37.1      0:25.2      7:52/M
    192    Hannah Kinnebrew                  Park City  UT Us     1388    22   F       8 19-24             1:43:14.4   1:43:29.6      0:15.2      7:52/M
    193    Ashley Dern                       Herriman  UT Us      1181    32   F      16 30-34             1:43:16.8   1:45:13.3      1:56.5      7:53/M
    194    Johnny Malmstrom                  Holladay  UT Us      1444    32   M      26 30-34             1:43:23.9   1:43:30.2      0:06.2      7:53/M
    195    Annie Copinga                     Salt Lake City  UT   1153    28   F       9 25-29             1:43:25.5   1:43:29.9      0:04.4      7:53/M
    196    Catherine Jolma                   Salt Lake City  UT   1808    44   F       9 40-44             1:43:31.9   1:43:55.1      0:23.1      7:54/M
    197    Joanna Erzinger                   Salt Lake City  UT   1942    52   F       2 50-54             1:43:38.0   1:43:49.8      0:11.7      7:54/M
    198    Thaddeus May                      Salt Lake City  UT   1457    35   M      20 35-39             1:43:48.5   1:43:57.2      0:08.7      7:55/M
    199    Keri Gillespie                    Riverton  UT Us      1255    36   F       9 35-39             1:43:49.5   1:44:10.3      0:20.7      7:55/M
    200    Parker Holt                       Eagle Mountain  UT   1325    15   M      11 15-18             1:43:53.1   1:44:41.2      0:48.1      7:55/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    201    Kim Kapinos                       West Jordan  UT Us   1374    36   F      10 35-39             1:43:56.6   1:44:39.2      0:42.6      7:56/M
    202    Jerry Kou                         Herriman  UT Us      1400    50   M      10 50-54             1:43:57.4   1:45:57.6      2:00.2      7:56/M
    203    Todd Arave                        Grantsville  UT Us   1024    45   M      13 45-49             1:43:59.0   1:44:13.9      0:14.8      7:56/M
    204    Andy Schnebly                     Bountiful  UT Us     1637    67   M       1 65-69             1:44:00.8   1:44:09.8      0:09.0      7:56/M
    205    Brian McCarthy                    Grantsville  UT Us   1462    32   M      27 30-34             1:44:01.9   1:44:03.9      0:01.9      7:56/M
    206    Michael Chadwick                  West Jordan  UT Us   1118    37   M      21 35-39             1:44:05.1   1:44:34.0      0:28.9      7:56/M
    207    Daniel Johnston                   Provo  UT Us         1893    23   M      19 19-24             1:44:08.0   1:44:29.2      0:21.2      7:57/M
    208    Kristine Armstrong                Taylorsville  UT Us  1025    37   F      11 35-39             1:44:08.2   1:44:20.8      0:12.6      7:57/M
    209    Amy Grant                         Kaysville  UT Us     1266    33   F      17 30-34             1:44:13.6   1:44:26.2      0:12.5      7:57/M
    210    Kc Sandstrom                      West Valley City  U  1629    24   M      20 19-24             1:44:16.9   1:44:32.5      0:15.6      7:57/M
    211    Jillyan Smith                     West Jordan  UT Us   1961    30   F      18 30-34             1:44:21.0   1:44:36.3      0:15.2      7:58/M
    212    Michelle Anderson                 Draper  UT Us        1016    34   F      19 30-34             1:44:21.8   1:45:09.4      0:47.5      7:58/M
    213    Trista Sterner                    Salt Lake City  UT   1682    32   F      20 30-34             1:44:22.3   1:44:44.6      0:22.2      7:58/M
    214    Brad Bess                         Francis  UT Us       1061    41   M      15 40-44             1:44:25.2   1:44:45.6      0:20.3      7:58/M
    215    Melinda Kerns                     South Ogden  UT Us   1385    48   F       2 45-49             1:44:26.7   1:44:40.5      0:13.8      7:58/M
    216    Brittany Blanchard                South Ogden  UT Us   1065    37   F      12 35-39             1:44:32.2   1:44:46.0      0:13.8      7:58/M
    217    Cheryl Benson                     Salt Lake City  UT   1056    46   F       3 45-49             1:44:38.4   1:44:57.4      0:18.9      7:59/M
    218    Camille Torgerson                 Pleasant View  UT U  1726    32   F      21 30-34             1:44:38.6   1:45:01.1      0:22.5      7:59/M
    219    Gerald Rogers                                          1981    29   M      21 25-29             1:44:43.6   1:44:59.4      0:15.8      7:59/M
    220    Mackenzie Simper                  Salt Lake City  UT   1941    14   F       2 12-14             1:44:46.9   1:44:58.6      0:11.7      7:59/M
    221    John Gillespie                    Orem  UT Us          1797    57   M       8 55-59             1:44:48.2   1:45:35.7      0:47.4      8:00/M
    222    Artemis Vamianakis                Salt Lake City  UT   1857    29   F      10 25-29             1:44:56.7   1:45:10.1      0:13.4      8:00/M
    223    Lauren Fischbeck                  West Valley City  U  1222    20   F       9 19-24             1:44:57.5   1:45:06.2      0:08.6      8:00/M
    224    Brian Shuppy                      Layton  UT Us        1646    48   M      14 45-49             1:45:01.0   1:45:27.2      0:26.1      8:01/M
    225    Ryan Hudgens                                           1944    21   M      21 19-24             1:45:04.5   1:45:18.9      0:14.4      8:01/M
    226    Tommy Oyarz˙n                     Salt Lake City  UT   1522    29   M      22 25-29             1:45:04.9   1:45:20.7      0:15.8      8:01/M
    227    Cynthia Jackson                   Salt Lake City  UT   1346    52   F       3 50-54             1:45:12.1   1:45:29.4      0:17.3      8:01/M
    228    Todd Zenger                       Salt Lake City  UT   1779    54   M      11 50-54             1:45:12.8   1:45:31.4      0:18.5      8:01/M
    229    Rachel Moody                      Herriman  UT Us      1819    33   F      22 30-34             1:45:15.6   1:45:29.3      0:13.6      8:02/M
    230    Brigitte Matter                   Hunzenschwil  AARGA  1454    45   F       4 45-49             1:45:23.4   1:45:46.3      0:22.8      8:02/M
    231    Lizzie Swenson                    Salt Lake City  UT   1700    28   F      11 25-29             1:45:28.6   1:45:32.6      0:04.0      8:03/M
    232    Holly Martin                      Salt Lake City  UT   1450    28   F      12 25-29             1:45:34.1   1:45:48.9      0:14.8      8:03/M
    233    Russell Bowers                    Farmington  UT Us    1070    37   M      22 35-39             1:45:55.6   1:46:13.1      0:17.4      8:05/M
    234    Nathaniel Rather                  Salt Lake City  UT   1853    33   M      28 30-34             1:45:57.7   1:46:14.1      0:16.4      8:05/M
    235    Michael Krieger                   Salt Lake City  UT   1919    54   M      12 50-54             1:46:02.0   1:46:20.5      0:18.4      8:05/M
    236    Edward Knapp                      Boulder City  NV Us  1392    61   M       3 60-64             1:46:09.4   1:46:17.8      0:08.4      8:06/M
    237    Ben Horsley                       Centerville  UT Us   1328    36   M      23 35-39             1:46:13.7   1:46:47.8      0:34.1      8:06/M
    238    John Gardner                      Salt Lake City  UT   1245    33   M      29 30-34             1:46:17.7   1:46:36.0      0:18.3      8:06/M
    239    Renee Galbraith                   Morgan  UT Us        1241    39   F      13 35-39             1:46:18.4   1:47:24.2      1:05.7      8:06/M
    240    Scott Goodsell                    Henderson  NV Us     1264    19   M      22 19-24             1:46:21.5   1:46:43.4      0:21.8      8:07/M
    241    Darrin Gapinski                   Lehi  UT Us          1244    47   M      15 45-49             1:46:22.1   1:46:23.7      0:01.6      8:07/M
    242    Randy Christensen                 Sandy  UT Us         1132    50   M      13 50-54             1:46:30.8   1:46:37.1      0:06.3      8:07/M
    243    Kary Hafen                        Wasilla  AK Us       1277    45   F       5 45-49             1:46:31.1   1:46:47.9      0:16.7      8:07/M
    244    Elisa Stephenson                  Kaysville  UT Us     1680    29   F      13 25-29             1:46:37.8   1:46:54.8      0:17.0      8:08/M
    245    Ron Hada                          South Jordan  UT Us  1799    42   M      16 40-44             1:46:39.6   1:46:55.5      0:15.8      8:08/M
    246    Andy Pavlovich                    Woods Cross  UT Us   1538    30   M      30 30-34             1:46:40.1   1:46:53.0      0:12.8      8:08/M
    247    Dennis Wixom                      Salt Lake City  UT   1769    64   M       4 60-64             1:46:53.2   1:49:45.1      2:51.9      8:09/M
    248    Natalie Stanger                   Uintah  UT Us        1674    33   F      23 30-34             1:46:53.3   1:47:02.5      0:09.1      8:09/M
    249    Mike Elliott                      Salt Lake City  UT   1476    30   M      31 30-34             1:46:56.8   1:46:59.3      0:02.5      8:09/M
    250    Amber Jenson                      Sandy  UT Us         1358    36   F      14 35-39             1:47:06.7   1:47:41.9      0:35.2      8:10/M
    251    Randy Hagblom                     Taylorsville  UT Us  1279    54   M      14 50-54             1:47:19.1   1:47:33.4      0:14.3      8:11/M
    252    Bradley Wittwer                   Draper  UT Us        1768    55   M       9 55-59             1:47:19.8   1:47:36.3      0:16.4      8:11/M
    253    Emily Jackson                     Draper  UT Us        1347    24   F      10 19-24             1:47:28.2   1:47:57.8      0:29.6      8:12/M
    254    Andrew Starita                    Provo  UT Us         1863    23   M      23 19-24             1:47:30.5   1:47:52.5      0:22.0      8:12/M
    255    Rebecca Gibbs                     Murray  UT Us        1252    19   F      11 19-24             1:47:30.8   1:47:46.5      0:15.6      8:12/M
    256    Jill Christensen                  West Jordan  UT Us   1126    34   F      24 30-34             1:47:35.0   1:47:54.9      0:19.8      8:12/M
    257    Jordan Waite                      Salt Lake City  UT   1742    26   M      23 25-29             1:47:37.0   1:47:48.6      0:11.5      8:13/M
    258    Jonathan Gardner                  Salt Lake Citu  UT   1246    36   M      24 35-39             1:47:41.2   1:47:59.4      0:18.2      8:13/M
    259    Robin Saville                     Sandy  UT Us         1634    45   M      16 45-49             1:47:42.8   1:48:09.4      0:26.5      8:13/M
    260    Carl Ramsay                       W.jordan  UT Us      1585    37   M      25 35-39             1:47:46.3   1:48:03.3      0:17.0      8:13/M
    261    Marco Diaz                        Sandy  UT Us         1183    43   M      17 40-44             1:47:55.1   1:48:05.9      0:10.8      8:14/M
    262    Heather Moseley                   Salt Lake City  UT   1824    43   F      10 40-44             1:47:59.9   1:48:12.1      0:12.1      8:14/M
    263    Salomon Cano                      Taylorsville  UT Us  1102    36   M      26 35-39             1:48:04.7   1:48:23.2      0:18.5      8:15/M
    264    Chris Laub                        Cottonwood Heights   1414    30   M      32 30-34             1:48:08.3   1:48:23.6      0:15.3      8:15/M
    265    Christian Poulson                 Magna  UT Us         1565    38   M      27 35-39             1:48:11.9   1:48:45.0      0:33.1      8:15/M
    266    Stacie Palmer                     Mountain Green  UT   1527    36   F      15 35-39             1:48:15.4   1:49:21.1      1:05.6      8:15/M
    267    Amy Gabbart                       Lehi  UT Us          1239    30   F      25 30-34             1:48:18.3   1:50:16.2      1:57.9      8:16/M
    268    Christopher Knoles                Kaysville  UT Us     1395    42   M      18 40-44             1:48:21.5   1:50:49.7      2:28.1      8:16/M
    269    Quesnel Atwood                    West Jordan  UT Us   1031    49   M      17 45-49             1:48:21.8   1:48:44.5      0:22.6      8:16/M
    270    Michelle Toledo                   Salt Lake City  UT   1723    43   F      11 40-44             1:48:29.1   1:48:36.8      0:07.7      8:16/M
    271    Julianne Orth                     Price  UT Us         1517    31   F      26 30-34             1:48:30.0   1:49:28.1      0:58.0      8:17/M
    272    Kevin Shosted                     West Jordan  UT Us   1645    34   M      33 30-34             1:48:35.1   1:49:52.0      1:16.9      8:17/M
    273    Heidi Castain                     Draper  UT Us        1114    42   F      12 40-44             1:48:36.1   1:48:55.7      0:19.5      8:17/M
    274    Michael King                      Centerville  UT Us   1387    51   M      15 50-54             1:48:40.5   1:49:11.1      0:30.6      8:17/M
    275    Bryan Paul                        Farmington  UT Us    1536    49   M      18 45-49             1:48:41.5   1:49:11.9      0:30.3      8:17/M
    276    Steve Stoloff                     San Diego  CA Us     1688    35   M      28 35-39             1:48:42.9   1:49:23.2      0:40.3      8:17/M
    277    Bill Pedersen                     North Salt Lake Cit  1541    57   M      10 55-59             1:48:42.9   1:49:23.8      0:40.8      8:17/M
    278    Lara Meziani                      Salt Lake City  UT   1902    28   F      14 25-29             1:48:49.0   1:48:56.9      0:07.9      8:18/M
    279    Lauren Eccles                     Morgan  UT Us        1194    23   F      12 19-24             1:48:51.7   1:49:09.5      0:17.7      8:18/M
    280    Kirk Barton                       Midvale  UT Us       1899    37   M      29 35-39             1:49:02.4   1:49:37.3      0:34.8      8:19/M
    281    Olegorio Tolentino                Sandy  UT Us         1724    38   M      30 35-39             1:49:03.9   1:49:20.5      0:16.5      8:19/M
    282    Tyler Neves                       Salt Lake City  UT   1502    35   M      31 35-39             1:49:09.6   1:49:19.2      0:09.5      8:20/M
    283    Aj Rupp                           Harrisburg  NC Us    1621    22   M      24 19-24             1:49:12.3   1:49:14.9      0:02.6      8:20/M
    284    Brittany Holladay                 Sandy  UT Us         1804    33   F      27 30-34             1:49:12.4   1:49:34.1      0:21.7      8:20/M
    285    Spencer Parry                     Herriman  UT Us      1840    40   M      19 40-44             1:49:13.7   1:49:34.1      0:20.4      8:20/M
    286    Kate Grygiel                      Harrison  ME Us      1798    27   F      15 25-29             1:49:15.3   1:49:35.6      0:20.3      8:20/M
    287    Aaron Wright                      Draper  UT Us        1839    18   M      12 15-18             1:49:18.3   1:49:30.1      0:11.7      8:20/M
    288    Sarah Reale                       Salt Lake City  UT   1593    28   F      16 25-29             1:49:22.5   1:49:37.2      0:14.6      8:21/M
    289    Heidi Voorhees                    Farr West  UT Us     1740    38   F      16 35-39             1:49:23.3   1:49:29.0      0:05.7      8:21/M
    290    Jared Fairbanks                   Orem  UT Us          1215    50   M      16 50-54             1:49:26.0   1:49:31.2      0:05.2      8:21/M
    291    Devin Halliday                    Salt Lake City  UT   1285    29   M      24 25-29             1:49:29.0   1:49:41.9      0:12.8      8:21/M
    292    Andrea Jespersen                  Ogden  UT Us         1847    28   F      17 25-29             1:49:29.0   1:49:40.0      0:11.0      8:21/M
    293    Erica Andersen                    Salt Lake City  UT   1010    26   F      18 25-29             1:49:30.7   1:50:12.1      0:41.3      8:21/M
    294    Morris Pusey                      North Salt Lake  UT  1571    45   M      19 45-49             1:49:39.4   1:49:44.1      0:04.7      8:22/M
    295    Melissa Findlay                   Salt Lake City  UT   1220    21   F      13 19-24             1:49:40.3   1:49:59.0      0:18.6      8:22/M
    296    Nicole Clark                      Cottonwood Heights   1922    40   F      13 40-44             1:49:44.7   1:50:17.7      0:32.9      8:22/M
    297    Tara Cooper                       Lehi  UT Us          1152    35   F      17 35-39             1:49:54.6   1:50:01.1      0:06.4      8:23/M
    298    Holly Steinberg                   Taylorsville  UT Us  1676    27   F      19 25-29             1:49:56.7   1:50:17.5      0:20.8      8:23/M
    299    Stephen Quinn                     Park City  UT Us     1579    58   M      11 55-59             1:50:03.5   1:50:32.0      0:28.4      8:24/M
    300    Jane Middleton                    Salt Lake City  UT   1475    35   F      18 35-39             1:50:05.1   1:50:38.3      0:33.2      8:24/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    301    Wade Esplin                       Salt Lake City  UT   1846    54   M      17 50-54             1:50:06.6   1:50:27.7      0:21.0      8:24/M
    302    Christopher Tetzloff              Midvale  UT Us       1706    32   M      34 30-34             1:50:06.9   1:50:11.0      0:04.1      8:24/M
    303    Stan Pugsley                      Salt Lake City  UT   1889    40   M      20 40-44             1:50:08.0   1:50:36.7      0:28.7      8:24/M
    304    Sarah Pugsley                     Salt Lake City  UT   1570    38   F      19 35-39             1:50:08.4   1:50:36.9      0:28.5      8:24/M
    305    Preston Pope                      Midway  UT Us        1561    21   M      25 19-24             1:50:10.8   1:50:25.5      0:14.7      8:24/M
    306    Emily White                       Holladay  UT Us      1756    30   F      28 30-34             1:50:11.3   1:50:15.3      0:04.0      8:24/M
    307    Tricia Lillygren                  Greenwood  MO Us     1422    44   F      14 40-44             1:50:21.5   1:50:51.2      0:29.6      8:25/M
    308    Babette Burtis                    Hyrum  UT Us         1096    52   F       4 50-54             1:50:24.5   1:50:44.0      0:19.5      8:25/M
    309    Angelo Quintana                   San Diego  CA Us     1580    42   M      21 40-44             1:50:26.3   1:51:01.3      0:34.9      8:25/M
    310    Corinne Sugino                    Salt Lake City  UT   1694    18   F       4 15-18             1:50:26.7   1:50:54.1      0:27.4      8:25/M
    311    Ken Embley                        Sandy  UT Us         1203    64   M       5 60-64             1:50:29.2   1:54:12.2      3:43.0      8:26/M
    312    Angie White                       Riverton  UT Us      1754    38   F      20 35-39             1:50:30.0   1:50:33.5      0:03.5      8:26/M
    313    Kelly Patterson                   Salt Lake City  UT   1861    55   M      12 55-59             1:50:39.6   1:50:59.5      0:19.8      8:26/M
    314    Mandy Ellsworth                   Sandy  UT Us         1202    35   F      21 35-39             1:50:40.9   1:51:13.3      0:32.4      8:26/M
    315    Jared Ellsworth                   Sandy  UT Us         1201    35   M      32 35-39             1:50:41.1   1:51:13.4      0:32.3      8:27/M
    316    Brian Davis                       South Jordan  UT Us  1172    40   M      22 40-44             1:50:42.2   1:50:49.3      0:07.0      8:27/M
    317    Mindi Little                      West Jordan  UT Us   1425    33   F      29 30-34             1:50:44.0   1:50:48.8      0:04.7      8:27/M
    318    Brian McAchran                    Buckeye  AZ Us       1459    44   M      23 40-44             1:50:49.8   1:51:28.1      0:38.2      8:27/M
    319    Heidi Hilgendorf                  Holladay  UT Us      1313    29   F      20 25-29             1:50:57.1   1:51:35.4      0:38.3      8:28/M
    320    Karen Summerhays                  Kalaheo  HI Us       1695    40   F      15 40-44             1:50:57.3   1:51:18.0      0:20.6      8:28/M
    321    Steve Martinez                    West Valley City  U  1845    45   M      20 45-49             1:50:58.1   1:54:17.0      3:18.8      8:28/M
    322    Jeffery Romero                    Salt Lake City  UT   1610    26   M      25 25-29             1:50:58.4   1:51:50.9      0:52.5      8:28/M
    323    Tammie Holmes                     Holladay  UT Us      1323    44   F      16 40-44             1:50:59.7   1:51:10.5      0:10.8      8:28/M
    324    Allison Tolman                    South Jordan  UT Us  1725    18   F       5 15-18             1:51:03.3   1:51:15.5      0:12.2      8:28/M
    325    Rebecca Zirkle                    Alpine  UT Us        1780    23   F      14 19-24             1:51:03.3   1:51:09.1      0:05.8      8:28/M
    326    Becca Cannon                      Farmington  UT Us    1101    31   F      30 30-34             1:51:05.0   1:51:25.2      0:20.1      8:28/M
    327    Dixie Madsen                      Layton  UT Us        1441    48   F       6 45-49             1:51:05.3   1:51:26.6      0:21.3      8:28/M
    328    Haya Gur                          Salt Lake City  UT   1844    38   F      22 35-39             1:51:06.9   1:51:57.5      0:50.6      8:28/M
    329    Johnathan Keefer                  Sandy  UT Us         1867    16   M      13 15-18             1:51:10.4   1:51:15.7      0:05.3      8:29/M
    330    Kira Slawson                      Salt Lake City  UT   3622    45   F       7 45-49             1:51:23.6   1:51:34.3      0:10.6      8:30/M
    331    Abigail Clark                     Salt Lake City  UT   1135    28   F      21 25-29             1:51:27.8   1:51:47.8      0:19.9      8:30/M
    332    Sara Johnson                      Salt Lake City  UT   1367    44   F      17 40-44             1:51:28.6   1:51:49.1      0:20.5      8:30/M
    333    Daniel Gallhammer                 Hunzenschwil   Ch    1242    44   M      24 40-44             1:51:30.2   1:51:52.3      0:22.1      8:30/M
    334    Emily Whitby                      Ogden  UT Us         1753    37   F      23 35-39             1:51:30.8   1:51:49.6      0:18.8      8:30/M
    335    Kenny Williams                    Magna  UT Us         1761    56   M      13 55-59             1:51:31.1   1:51:44.3      0:13.2      8:30/M
    336    Makenna Godfrey                   Riverton  UT Us      1259    14   F       3 12-14             1:51:34.1   1:52:13.9      0:39.8      8:31/M
    337    Brandi Johns                      Riverton  UT Us      1363    35   F      24 35-39             1:51:34.1   1:52:14.0      0:39.8      8:31/M
    338    Teresa Winder                     Draper  UT Us        1764    38   F      25 35-39             1:51:36.0   1:53:19.0      1:43.0      8:31/M
    339    Shawna Dennis                     Layton  UT Us        1180    29   F      22 25-29             1:51:43.7   1:52:00.2      0:16.4      8:31/M
    340    Jessica Pace                      Herriman  UT Us      1524    37   F      26 35-39             1:51:49.4   1:52:03.7      0:14.3      8:32/M
    341    Chris Rupp                        Harrisburg  NC Us    1622    17   M      14 15-18             1:51:51.7   1:51:54.4      0:02.7      8:32/M
    342    Alicia Brillon                    Salt Lake City  UT   1081    45   F       8 45-49             1:51:52.7   1:52:08.8      0:16.1      8:32/M
    343    Jodi Clark                        Salt Lake City  UT   1137    40   F      18 40-44             1:51:55.4   1:52:24.9      0:29.4      8:32/M
    344    Ryan Cleverly                     South Jordan  UT Us  1142    34   M      35 30-34             1:51:56.7   1:52:06.6      0:09.9      8:32/M
    345    Blake Barnes                      Centerville  UT Us   1042    40   M      25 40-44             1:52:08.3   1:52:28.1      0:19.7      8:33/M
    346    Emily Jeppesen                    Fruit Heights  UT U  1359    34   F      31 30-34             1:52:08.4   1:52:28.2      0:19.7      8:33/M
    347    Katie Sano                        Bountiful  UT Us     1630    29   F      23 25-29             1:52:13.8   1:54:11.6      1:57.8      8:34/M
    348    Dave Welder                       Salt Lake City  UT   1749    43   M      26 40-44             1:52:13.8   1:52:26.7      0:12.8      8:34/M
    349    Jenifer Ruff                      Salt Lake City  UT   1828    43   F      19 40-44             1:52:14.6   1:56:47.0      4:32.4      8:34/M
    350    Terry Cook                        Ogden  UT Us         1149    58   F       3 55-59             1:52:15.0   1:53:01.3      0:46.3      8:34/M
    351    Emilee Nilsson                    Morristown  NJ Us    1504    33   F      32 30-34             1:52:17.0   1:54:49.5      2:32.4      8:34/M
    352    Angie Thiros                      Bountiful  UT Us     1709    49   F       9 45-49             1:52:17.7   1:52:43.8      0:26.1      8:34/M
    353    Krey Ellis                        Farr West  UT Us     1199    40   M      27 40-44             1:52:22.3   1:52:57.5      0:35.2      8:34/M
    354    Ryan Smith                        Salt Lake City  UT   1977    21   M      26 19-24             1:52:28.5   1:52:35.0      0:06.4      8:35/M
    355    Margaret Vail                     Draper  UT Us        1734    54   F       5 50-54             1:52:30.3   1:54:13.1      1:42.7      8:35/M
    356    Kelley Marsden                    Salt Lake City  UT   1447    33   F      33 30-34             1:52:32.2   1:53:00.4      0:28.2      8:35/M
    357    Sookie Maloney                    West Valley City  U  1445    45   F      10 45-49             1:52:33.5   1:52:51.1      0:17.6      8:35/M
    358    Julia Thomas                      Salt Lake City  UT   1711    18   F       6 15-18             1:52:34.0   1:52:43.6      0:09.6      8:35/M
    359    Jeffrey Sanchez                   Salt Lake City  UT   1628    41   M      28 40-44             1:52:34.8   1:52:46.7      0:11.8      8:35/M
    360    Paul Morris                       Murray  UT Us        1822    56   M      14 55-59             1:52:39.9   1:53:10.2      0:30.2      8:36/M
    361    Mike Burgin                       Kaysville  UT Us     1787    31   M      36 30-34             1:52:42.0   1:52:44.4      0:02.4      8:36/M
    362    Kc Torgerson                      Pleasant View  UT U  1727    35   M      33 35-39             1:52:48.6   1:53:13.0      0:24.3      8:36/M
    363    John Gygi                         Salt Lake City  UT   1871    50   M      18 50-54             1:52:51.1   1:53:17.1      0:26.0      8:36/M
    364    Corey Skinner                     Orem  UT Us          1654    44   M      29 40-44             1:52:52.6   1:53:12.5      0:19.8      8:37/M
    365    Mike Davis                                             1982    47   M      21 45-49             1:52:52.7   1:53:24.1      0:31.4      8:37/M
    366    Aaron Nelson                      Eagle Mountain  UT   1494    37   M      34 35-39             1:52:54.6   1:53:36.8      0:42.1      8:37/M
    367    Jossy Swain                       Sandy  UT Us         1699    57   M      15 55-59             1:52:55.2   1:53:48.3      0:53.0      8:37/M
    368    Caitlyn Evett                     Centerville  UT Us   1212    22   F      15 19-24             1:52:57.9   1:53:34.5      0:36.5      8:37/M
    369    Dirk Anjewierden                  Holladay  UT Us      1021    50   M      19 50-54             1:53:00.0   1:53:28.6      0:28.6      8:37/M
    370    Randy Rummler                     Salt Lake City  UT   1620    52   M      20 50-54             1:53:08.2   1:53:29.9      0:21.7      8:38/M
    371    Kristen Dixon                     Saratoga Springs  U  1184    33   F      34 30-34             1:53:11.4   1:53:42.3      0:30.9      8:38/M
    372    Cherie Lowell                     Herriman  UT Us      1434    38   F      27 35-39             1:53:12.0   1:53:35.5      0:23.4      8:38/M
    373    Chris Omer                        Salt Lake City  UT   1896    52   M      21 50-54             1:53:13.5   1:57:57.7      4:44.2      8:38/M
    374    Jenni Smith                       Riverton  UT Us      1664    34   F      35 30-34             1:53:23.8   1:53:50.3      0:26.5      8:39/M
    375    Robyn Pusey                       North Salt Lake  UT  1572    42   F      20 40-44             1:53:25.7   1:53:30.1      0:04.4      8:39/M
    376    Todd Christofferson               Farmington  UT Us    1133    42   M      30 40-44             1:53:30.7   1:55:07.2      1:36.4      8:39/M
    377    Linda Lindsay                     Dhahan   Sa          1424    64   F       1 60-64             1:53:33.8   1:54:00.7      0:26.9      8:40/M
    378    Marsha Ash                        Riverton  UT Us      1888    49   F      11 45-49             1:53:38.2   1:53:41.9      0:03.7      8:40/M
    379    Sara Hewlett                      Centerville  UT Us   1311    25   F      24 25-29             1:53:38.9   1:55:37.7      1:58.7      8:40/M
    380    Kelton Johnston                   Clinton  UT Us       1368    20   M      27 19-24             1:53:40.9   1:54:10.7      0:29.8      8:40/M
    381    Jeff Robinson                     West Jordan  UT Us   1608    35   M      35 35-39             1:53:43.9   1:54:00.8      0:16.8      8:40/M
    382    Daniel Benavides                  Lehi  UT Us          1053    22   M      28 19-24             1:53:44.3   1:54:28.9      0:44.5      8:41/M
    383    Martin Eyre                       Riverton  UT Us      1213    36   M      36 35-39             1:53:46.2   1:54:11.2      0:24.9      8:41/M
    384    Jason McPhie                      Cottonwood Heights   1469    41   M      31 40-44             1:53:48.5   1:53:54.1      0:05.5      8:41/M
    385    Camber Lybbert                    Draper  UT Us        1437    32   F      36 30-34             1:53:50.2   1:54:24.0      0:33.8      8:41/M
    386    Emily Messel                      South Jordan  UT US  1928    36   F      28 35-39             1:53:50.7   1:54:11.0      0:20.3      8:41/M
    387    Kyle Robbins                      Sandy  UT Us         1606    28   M      26 25-29             1:53:58.8   1:54:32.7      0:33.9      8:42/M
    388    Robert Andreason                  Salt Lake City  UT   1020    35   M      37 35-39             1:53:59.5   1:54:21.4      0:21.9      8:42/M
    389    Kerri Andersen                    Rexburg  ID Us       1011    48   F      12 45-49             1:54:00.2   1:54:18.1      0:17.8      8:42/M
    390    Richard Mousley                   West Jordan  UT Us   1483    41   M      32 40-44             1:54:03.4   1:55:21.3      1:17.9      8:42/M
    391    Mary Morris                       Murray  UT Us        1821    57   F       4 55-59             1:54:07.7   1:55:04.8      0:57.0      8:42/M
    392    Joyce Ashcroft                    Logan  UT Us         1027    61   F       2 60-64             1:54:14.0   1:54:53.6      0:39.5      8:43/M
    393    Lance Benzley                     Layton  UT Us        1058    43   M      33 40-44             1:54:16.4   1:55:32.1      1:15.7      8:43/M
    394    Alexandra Bramwell                Provo  UT Us         1078    20   F      16 19-24             1:54:28.6   1:54:51.9      0:23.3      8:44/M
    395    Mayra Tetzloff                    Midvale  UT Us       1707    32   F      37 30-34             1:54:30.2   1:54:34.3      0:04.1      8:44/M
    396    Ben Smith                         Kingwood  TX Us      1659    35   M      38 35-39             1:54:31.1   1:55:08.6      0:37.5      8:44/M
    397    Meredith Taylor                   Salt Lake City  UT   1704    30   F      38 30-34             1:54:35.3   1:55:02.5      0:27.2      8:44/M
    398    Walker Clark                      North Salt Lake  UT  1790    26   M      27 25-29             1:54:42.0   1:55:30.5      0:48.4      8:45/M
    399    Joni Whiting                      Bountiful  UT Us     1837    20   F      17 19-24             1:54:42.1   1:55:30.4      0:48.3      8:45/M
    400    Christopher Kennedy               Herriman  UT Us      1810    54   M      22 50-54             1:54:51.1   1:55:22.9      0:31.8      8:46/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    401    Sarah Custen                      Salt Lake City  UT   1164    27   F      25 25-29             1:54:51.5   1:55:23.9      0:32.4      8:46/M
    402    Ken Shields                       Cottonwood Heights   1642    44   M      34 40-44             1:55:03.9   1:55:11.3      0:07.4      8:47/M
    403    Sarah Funk                        Bethel  CT Us        1904    37   F      29 35-39             1:55:07.2   1:55:28.1      0:20.9      8:47/M
    404    Molly Neves                       Salt Lake City  UT   1501    27   F      26 25-29             1:55:08.5   1:55:29.7      0:21.1      8:47/M
    405    Alyson Hamilton                   South Jordan  UT Us  1286    34   F      39 30-34             1:55:08.8   1:55:18.8      0:09.9      8:47/M
    406    Candy Fry Keefer                  Sandy  UT Us         1865    40   F      21 40-44             1:55:09.0   1:55:14.5      0:05.5      8:47/M
    407    Emily Bradford                    Orem  UT Us          1076    18   F       7 15-18             1:55:11.5   1:55:36.8      0:25.3      8:47/M
    408    Jenna Bradford                    Lehi  UT Us          1077    30   F      40 30-34             1:55:11.7   1:55:36.6      0:24.9      8:47/M
    409    Blaine Hawkes                     Lehi  UT Us          1300    42   M      35 40-44             1:55:11.9   1:55:36.8      0:24.8      8:47/M
    410    Joanne Sorensen                   Murray  UT Us        1668    54   F       6 50-54             1:55:13.7   1:55:36.2      0:22.5      8:47/M
    411    Elizabeth Smith                   Salt Lake City  UT   1662    38   F      30 35-39             1:55:15.4   1:55:36.8      0:21.3      8:47/M
    412    Terry Wong                        Hill Afb  UT Us      1838    44   M      36 40-44             1:55:21.5   1:55:57.8      0:36.3      8:48/M
    413    Maria Eggers                                           1924    21   F      18 19-24             1:55:24.9   1:55:35.3      0:10.4      8:48/M
    414    Michael Herrera                   Salt Lake City  UT   1986    50   M      23 50-54             1:55:26.3   1:55:33.5      0:07.2      8:48/M
    415    Josh Fuhriman                     Salt Lake City  UT   1236    38   M      39 35-39             1:55:36.2   1:56:59.9      1:23.7      8:49/M
    416    Scott Eggers                                           1923    56   M      16 55-59             1:55:36.5   1:55:46.7      0:10.2      8:49/M
    417    Janet McAllister                  Layton  UT Us        1460    31   F      41 30-34             1:55:39.2   1:56:06.1      0:26.9      8:49/M
    418    Vincent Kanegae                   West Jordan  UT Us   1879    48   M      22 45-49             1:55:46.8   1:56:13.2      0:26.3      8:50/M
    419    Laura Parker                      Castle Rock  CO Us   1533    35   F      31 35-39             1:55:47.7   1:59:22.0      3:34.3      8:50/M
    420    Sara Mathis                       Woods Cross  UT Us   1453    33   F      42 30-34             1:55:49.7   1:59:23.8      3:34.1      8:50/M
    421    Kathryn Burbidge                  Bountiful  UT Us     1092    37   F      32 35-39             1:56:04.4   1:59:35.4      3:30.9      8:51/M
    422    Heather Reichman                  Salt Lake City  UT   1596    28   F      27 25-29             1:56:09.8   1:56:17.7      0:07.8      8:52/M
    423    Brad Frandsen                     Centerville  UT USA  1074    49   M      23 45-49             1:56:12.3   1:56:43.1      0:30.7      8:52/M
    424    Angel Hair                        South Jordan  UT Us  1280    39   F      33 35-39             1:56:13.4   1:56:43.1      0:29.6      8:52/M
    425    Kristy Pappas                     Murray  UT Us        1529    55   F       5 55-59             1:56:28.0   1:57:09.2      0:41.1      8:53/M
    426    Chantal Thurber                   Macomb  MI Us        1719    36   F      34 35-39             1:56:28.2   1:57:11.5      0:43.3      8:53/M
    427    Jeff Orr                          Orem  UT Us          1515    61   M       6 60-64             1:56:28.7   1:57:04.5      0:35.8      8:53/M
    428    Bj Forsgren                       Sandy  UT Us         1225    34   M      37 30-34             1:56:28.9   1:56:49.3      0:20.3      8:53/M
    429    Mindy Eyre                        Riverton  UT Us      1214    38   F      35 35-39             1:56:29.9   1:56:55.2      0:25.3      8:53/M
    430    Bret Ross                         Taylorsville  UT Us  1613    46   M      24 45-49             1:56:34.1   1:56:48.0      0:13.8      8:53/M
    431    David Wood                        West Bountiful  UT   1772    35   M      40 35-39             1:56:37.4   1:57:00.1      0:22.7      8:54/M
    432    Michael Curtis                    Murray  UT Us        1163    34   M      38 30-34             1:56:37.6   1:56:50.8      0:13.1      8:54/M
    433    Amanda Slatter                    Sandy  UT Us         1656    27   F      28 25-29             1:56:45.8   1:57:04.3      0:18.4      8:54/M
    434    Jolene Keate                      Centerville  UT Us   1378    61   F       3 60-64             1:56:58.4   1:57:39.0      0:40.6      8:55/M
    435    Linsee Christensen                Clinton Twp  MI Us   1129    38   F      36 35-39             1:56:59.1   1:57:42.8      0:43.7      8:55/M
    436    Kristin Barrus                    Kaysville  UT Us     1046    35   F      37 35-39             1:56:59.6   1:57:39.0      0:39.4      8:55/M
    437    Landon Beus                       Hooper  UT           1950    31   M      39 30-34             1:57:01.5   1:57:20.7      0:19.2      8:56/M
    438    Alisha Evans                      Salt Lake City  UT   1209    43   F      22 40-44             1:57:04.2   1:57:18.4      0:14.2      8:56/M
    439    Ken Wixom                         Blackfoot  ID Us     1770    67   M       2 65-69             1:57:08.1   1:58:12.2      1:04.0      8:56/M
    440    Monnica Skinner                   Orem  UT Us          1655    45   F      13 45-49             1:57:10.7   1:57:30.5      0:19.8      8:56/M
    441    Brenda Sparks                     Cottonwood Heights   1670    38   F      38 35-39             1:57:12.1   1:57:42.5      0:30.4      8:56/M
    442    Lori Stybe                        Roy  UT Us           1693    31   F      43 30-34             1:57:14.2   1:57:26.7      0:12.4      8:57/M
    443    Hollis Pyper                      Midway  UT Us        1575    28   F      29 25-29             1:57:20.2   1:59:17.2      1:57.0      8:57/M
    444    Jan McCosh-Hilder                 Park City  UT Us     1463    50   F       7 50-54             1:57:20.9   1:57:51.9      0:30.9      8:57/M
    445    Laura Nielsen                     Salt Lake City  UT   1503    36   F      39 35-39             1:57:26.7   1:58:37.9      1:11.1      8:57/M
    446    Ted Ausmus                        Sandy  UT Us         1032    53   M      24 50-54             1:57:30.2   1:57:44.8      0:14.5      8:58/M
    447    Timothy Matis                                          1925    40   M      37 40-44             1:57:31.1   1:57:56.2      0:25.0      8:58/M
    448    Wade Miller                       Farmington  UT Us    1477    48   M      25 45-49             1:57:37.0   1:57:52.1      0:15.1      8:58/M
    449    Alex Knight                       Salt Lake City  UT   1393    27   M      28 25-29             1:57:41.2   1:57:55.0      0:13.7      8:59/M
    450    Spencer Knight                    Salt Lake City  UT   1394    23   M      29 19-24             1:57:41.3   1:57:55.3      0:13.9      8:59/M
    451    Nathan Morgan                                          1965    59   M      17 55-59             1:57:41.8   1:58:12.8      0:30.9      8:59/M
    452    Mandy Fuhriman                    Salt Lake City  UT   1237    38   F      40 35-39             1:57:41.9   1:59:05.4      1:23.4      8:59/M
    453    Lisa Ladle                        Salt Lake City  UT   1406    24   F      19 19-24             1:57:43.6   1:58:15.4      0:31.8      8:59/M
    454    Tami Katz                         South Jordan  UT Us  1377    55   F       6 55-59             1:57:46.4   1:58:01.1      0:14.7      8:59/M
    455    Katie Ashcroft                    Logan  UT Us         1028    32   F      44 30-34             1:57:47.3   1:58:26.5      0:39.1      8:59/M
    456    Kerianne Goodall                  Salt Lake City  UT   1263    27   F      30 25-29             1:58:07.4   1:58:59.7      0:52.2      9:01/M
    457    Ashlie Anderson                   Herriman  UT Us      1012    34   F      45 30-34             1:58:08.7   1:58:36.1      0:27.4      9:01/M
    458    Scott Christopher                                      1936    46   M      26 45-49             1:58:14.0   1:58:35.2      0:21.1      9:01/M
    459    Natalie Quinn                     New Canaan  CT Us    1578    27   F      31 25-29             1:58:14.7   1:58:36.1      0:21.3      9:01/M
    460    Levi Gibson                       Stansbury Park  UT   1254    37   M      41 35-39             1:58:15.8   1:58:29.3      0:13.5      9:01/M
    461    Jared Cass                        West Jordan  UT Us   1112    25   M      29 25-29             1:58:16.3   1:58:29.6      0:13.3      9:01/M
    462    Camille Shosted                   West Jordan  UT Us   1644    31   F      46 30-34             1:58:18.3   2:00:31.6      2:13.3      9:01/M
    463    Westley Hurst                     South Jordan  UT     1920    24   M      30 19-24             1:58:26.6   1:58:50.7      0:24.0      9:02/M
    464    Jen Wade                          Sandy  UT USA        1352    33   F      47 30-34             1:58:27.0   1:58:50.1      0:23.1      9:02/M
    465    Rebecca Stephan                   Murrieta  CA Us      1678    21   F      20 19-24             1:58:28.5   1:59:02.7      0:34.2      9:02/M
    466    David Stephan                     Murrieta  CA Us      1677    25   M      30 25-29             1:58:28.5   1:59:03.2      0:34.6      9:02/M
    467    Shannon Lee                       Allen  TX Us         1417    37   F      41 35-39             1:58:29.5   1:58:52.8      0:23.3      9:02/M
    468    Jill Gahlsdorf                    Salt Lake City  UT   1240    33   F      48 30-34             1:58:31.5   1:58:56.5      0:24.9      9:02/M
    469    Annie Hedberg                     Farmington  UT Us    1302    38   F      42 35-39             1:58:31.7   1:58:57.6      0:25.9      9:02/M
    470    Ran Jones                         West Haven  UT Us    1371    50   M      25 50-54             1:58:32.7   1:59:05.9      0:33.2      9:02/M
    471    Samantha Melaney                  West Haven  UT Us    1473    26   F      32 25-29             1:58:33.3   1:59:06.2      0:32.9      9:03/M
    472    Julielynn Reardon                 South Jordan  UT Us  1594    10   F       1  1-11             1:58:34.7   1:59:23.6      0:48.8      9:03/M
    473    Jeremy Perez                                           1963    26   M      31 25-29             1:58:36.5   1:58:47.3      0:10.7      9:03/M
    474    Andrea Wood                       South Jordan  UT Us  1771    25   F      33 25-29             1:58:38.2   1:59:42.6      1:04.3      9:03/M
    475    Jason Sant                        Kaysville  UT Us     1632    32   M      40 30-34             1:58:39.2   1:58:40.6      0:01.3      9:03/M
    476    Allison Bryant                                         1976    27   F      34 25-29             1:58:39.9   1:59:10.3      0:30.3      9:03/M
    477    Sam Summerhays                    Pleasant Grove  UT   1696    22   M      31 19-24             1:58:41.2   1:59:00.7      0:19.5      9:03/M
    478    Heather Guzman                    West Jordan  UT Us   1276    28   F      35 25-29             1:58:45.7   1:59:11.5      0:25.8      9:03/M
    479    Quinette Henshaw                  Salt Lake City  UT   1803    37   F      43 35-39             1:58:45.7   1:59:11.6      0:25.8      9:03/M
    480    Lane Poulson                      Magna  UT Us         1566    37   F      44 35-39             1:58:49.2   1:59:22.4      0:33.1      9:04/M
    481    Dave Price                        Salt Lake City  UT   1962    33   M      41 30-34             1:58:50.5   1:59:05.6      0:15.1      9:04/M
    482    Tami Reid                         West Valley  UT Us   1597    29   F      36 25-29             1:58:56.9   1:59:37.5      0:40.5      9:04/M
    483    Rochelle Larson                   Lehi  UT Us          1413    36   F      45 35-39             1:58:57.7   1:59:55.7      0:58.0      9:04/M
    484    Craig Roddin                      Sandy  UT USA        1952    28   M      32 25-29             1:58:59.9   2:00:02.3      1:02.3      9:05/M
    485    Whitney Evans                     Salt Lake City  UT   1210    28   F      37 25-29             1:59:00.7   1:59:23.9      0:23.2      9:05/M
    486    Spencer Knowles                   South Weber  UT Us   1397    34   M      42 30-34             1:59:10.5   1:59:35.8      0:25.3      9:05/M
    487    Alan Hurst                        Provo  UT Us         1339    30   M      43 30-34             1:59:16.2   1:59:40.9      0:24.6      9:06/M
    488    Kate Robbins                      Sandy  UT Us         1605    28   F      38 25-29             1:59:16.4   1:59:50.8      0:34.3      9:06/M
    489    Cindy Brough                      Santa Monica  CA Us  1084    29   F      39 25-29             1:59:20.7   1:59:24.0      0:03.3      9:06/M
    490    Amy Nelson                        Salt Lake City  UT   1495    40   F      23 40-44             1:59:23.0   1:59:31.1      0:08.1      9:06/M
    491    Jonathan Crampton                 Pleasant Grove  UT   1793    52   M      26 50-54             1:59:24.1   1:59:52.0      0:27.9      9:06/M
    492    Nathan Sorensen                   Salt Lake City  UT   1830    25   M      33 25-29             1:59:27.2   1:59:27.2                  9:07/M
    493    Kim Benzley                       Layton  UT Us        1057    40   F      24 40-44             1:59:38.0   2:00:52.7      1:14.7      9:08/M
    494    Carlos Quijano                    Salt Lake City  UT   1577    25   M      34 25-29             1:59:39.5   1:59:41.5      0:02.0      9:08/M
    495    Anna Hillyard                     Salt Lake City  UT   1315    24   F      21 19-24             1:59:40.3   2:00:28.8      0:48.5      9:08/M
    496    Daniel Stober                     Herriman  UT Us      1685    49   M      27 45-49             1:59:46.7   1:59:51.5      0:04.7      9:08/M
    497    Jacqueline Bailey                 Sandy  UT Us         1038    50   F       8 50-54             1:59:47.1   2:00:07.0      0:19.8      9:08/M
    498    Jim Hutchins                      Ogden  UT Us         1341    54   M      27 50-54             1:59:53.4   2:00:20.2      0:26.7      9:09/M
    499    Maloida Galvez                    Las Vegas  NV Us     1243    45   F      14 45-49             2:00:07.7   2:01:42.5      1:34.8      9:10/M
    500    Nicole Rothey                     Farmington  UT Us    1615    36   F      46 35-39             2:00:29.0   2:01:08.1      0:39.0      9:11/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    501    Erin Norris                       Salt Lake City  UT   1507    36   F      47 35-39             2:00:29.4   2:03:26.0      2:56.6      9:11/M
    502    Alisha Van Wagoner                Riverton  UT Us      1738    31   F      49 30-34             2:00:31.2   2:00:34.4      0:03.1      9:12/M
    503    Steve Loveless                    Billings  MT Us      1432    41   M      38 40-44             2:00:36.7   2:01:31.1      0:54.4      9:12/M
    504    Stacey Pankratz                   Tooele  UT Us        1528    44   F      25 40-44             2:00:37.1   2:01:31.2      0:54.1      9:12/M
    505    Alli Malmrose                     Salt Lake City  UT   1443    33   F      50 30-34             2:00:37.2   2:01:05.2      0:27.9      9:12/M
    506    Dustin Schick                     Farmington  UT Us    1635    34   M      44 30-34             2:00:47.2   2:01:53.5      1:06.3      9:13/M
    507    Drew Parcell                      Draper  UT Us        1530    28   M      35 25-29             2:00:51.1   2:02:06.9      1:15.7      9:13/M
    508    Griselda Skeehan                  Auburn  CA Us        1652    37   F      48 35-39             2:00:53.2   2:01:37.4      0:44.1      9:13/M
    509    Heidi Simpson                     Lehi  UT Us          1650    52   F       9 50-54             2:00:54.8   2:01:25.6      0:30.8      9:13/M
    510    Greg Anjewierden                  Midvale  UT Us       1022    30   M      45 30-34             2:00:57.2   2:01:26.0      0:28.7      9:14/M
    511    Marie Gurr                        West Jordan  UT Us   1275    44   F      26 40-44             2:01:00.0   2:01:17.6      0:17.5      9:14/M
    512    Brianna Rounds                    Grantsville  UT Us   1616    33   F      51 30-34             2:01:27.3   2:02:17.4      0:50.0      9:16/M
    513    Gayle Boyer                       Draper  UT Us        1073    58   F       7 55-59             2:01:31.8   2:02:12.8      0:41.0      9:16/M
    514    London Riding                     West Jordan  UT Us   1601    38   F      49 35-39             2:01:39.8   2:02:09.5      0:29.6      9:17/M
    515    Brian Corbett                     South Jordan  UT Us  1154    36   M      42 35-39             2:01:40.9   2:02:09.9      0:29.0      9:17/M
    516    Deann Burkart                     Saratoga Springs  U  1093    45   F      15 45-49             2:01:49.3   2:02:17.6      0:28.3      9:18/M
    517    Amanda Doherty                    Santa Clara  UT Us   1795    15   F       8 15-18             2:01:51.5   2:01:54.3      0:02.8      9:18/M
    518    Greg Nelson                       Salt Lake City  UT   1496    45   M      28 45-49             2:02:03.3   2:02:16.9      0:13.5      9:19/M
    519    Paula Price                       Salt Lake City  UT   1955    49   F      16 45-49             2:02:15.8   2:03:17.8      1:02.0      9:19/M
    520    Melody Bennett                    Murray  UT Us        1054    32   F      52 30-34             2:02:19.1   2:03:06.2      0:47.1      9:20/M
    521    Bk Lewis                          Draper  UT Us        1421    46   M      29 45-49             2:02:23.1   2:02:58.8      0:35.7      9:20/M
    522    Lynn Grant Foster                 North Salt Lake  UT  1227    53   F      10 50-54             2:02:27.7   2:02:53.3      0:25.5      9:20/M
    523    Brooke Shoko Foster               North Salt Lake  UT  1226    23   F      22 19-24             2:02:28.0   2:02:53.1      0:25.1      9:20/M
    524    Greg Denning                      South Jordan  UT Us  1179    48   M      30 45-49             2:02:28.3   2:05:57.8      3:29.5      9:20/M
    525    Brad Holt                         Eagle Mountain  UT   1324    39   M      43 35-39             2:02:44.0   2:03:13.7      0:29.7      9:22/M
    526    Anna Topham                       Salt Lake City  UT   1833    41   F      27 40-44             2:02:47.5   2:03:19.9      0:32.3      9:22/M
    527    Becki Bradford                    Salt Lake City  UT   1075    44   F      28 40-44             2:02:47.7   2:03:28.1      0:40.4      9:22/M
    528    Dorthy Anderson                   Salt Lake City  UT   1881    48   F      17 45-49             2:02:51.6   2:03:23.9      0:32.3      9:22/M
    529    Jen Hancock                       South Jordan  UT Us  1290    36   F      50 35-39             2:02:51.9   2:03:09.1      0:17.2      9:22/M
    530    Kelly Frappier                    Salt Lake City  UT   1232    23   F      23 19-24             2:03:03.1   2:03:39.2      0:36.1      9:23/M
    531    Wayne Ashcroft                    Logan  UT Us         1029    61   M       7 60-64             2:03:09.6   2:03:49.7      0:40.1      9:24/M
    532    Deborah Cannon                    Syracuse  UT Us      1869    33   F      53 30-34             2:03:11.7   2:03:23.4      0:11.6      9:24/M
    533    Annette Johnson                   Sandy  UT Us         1364    53   F      11 50-54             2:03:12.3   2:03:41.2      0:28.9      9:24/M
    534    Skyler Groves                     West Jordan  UT Us   1273    31   M      46 30-34             2:03:15.1   2:03:50.4      0:35.2      9:24/M
    535    Lisa Skidmore                     West Point  UT Us    1653    47   F      18 45-49             2:03:17.3   2:04:21.3      1:04.0      9:24/M
    536    Janet Goff                        Sandy  UT Us         1260    59   F       8 55-59             2:03:19.2   2:05:37.5      2:18.3      9:24/M
    537    Jie Xu                            Wuxi  JIANGSU Cn     1776    35   M      44 35-39             2:03:46.0   2:04:19.4      0:33.3      9:26/M
    538    Devon Tonks                                            1914    28   M      36 25-29             2:03:55.3   2:03:58.7      0:03.3      9:27/M
    539    Shannon Webster                   Sandy  UT USA        1951    49   F      19 45-49             2:03:57.7   2:04:30.7      0:33.0      9:27/M
    540    Kris Nielson                      Salt Lake City  UT   1972    53   M      28 50-54             2:03:57.7   2:04:38.1      0:40.3      9:27/M
    541    Steven Robbins                    Salt Lake City  UT   1607    36   M      45 35-39             2:04:07.7   2:04:41.2      0:33.4      9:28/M
    542    Rosa Martinez                     Midvale  UT USA      1452    35   F      51 35-39             2:04:09.4   2:04:11.5      0:02.0      9:28/M
    543    Justin Wood                       West Bountiful  UT   1773    12   M       2 12-14             2:04:21.2   2:04:43.5      0:22.3      9:29/M
    544    Stephanie Glasgow                 Eagle  ID Us         1257    51   F      12 50-54             2:04:25.9   2:08:56.9      4:30.9      9:29/M
    545    Cecily Smith                      Riverton  UT Us      1661    30   F      54 30-34             2:04:31.9   2:04:34.8      0:02.8      9:30/M
    546    Amrutha Renganathan               Salt Lake City  UT   1887    23   F      24 19-24             2:04:38.3   2:05:29.5      0:51.2      9:30/M
    547    Bart Hoenes                       Salt Lake City  UT   1319    59   M      18 55-59             2:04:41.8   2:05:23.4      0:41.5      9:31/M
    548    Susan Carlebach                   Salt Lake City  UT   1105    44   F      29 40-44             2:04:41.9   2:06:57.5      2:15.6      9:31/M
    549    Alicia Kanegae                    West Jordan  UT Us   1884    46   F      20 45-49             2:04:43.3   2:04:46.7      0:03.4      9:31/M
    550    Alexandra Doan                    Houston  TX Us       1185    41   F      30 40-44             2:04:46.9   2:05:37.7      0:50.8      9:31/M
    551    Theresa Stauffer                  Salt Lake Cityc  UT  1675    49   F      21 45-49             2:04:51.9   2:08:03.9      3:12.0      9:31/M
    552    Angela Stewart                    Farmington  UT Us    1684    31   F      55 30-34             2:04:55.4   2:05:53.9      0:58.5      9:32/M
    553    Kristina Leao                     Pleasant Grove  UT   1416    28   F      40 25-29             2:04:58.6   2:05:35.7      0:37.1      9:32/M
    554    Clayton Erekson                   South Jordan  UT Us  1205    26   M      37 25-29             2:04:59.6   2:05:24.5      0:24.9      9:32/M
    555    Scott Stephan                     Murrieta  CA Us      1679    49   M      31 45-49             2:05:00.2   2:05:34.5      0:34.3      9:32/M
    556    Amanda Hindoian                   Sandy  UT Us         1897    24   F      25 19-24             2:05:06.5   2:05:29.5      0:23.0      9:33/M
    557    Mishele Mitchell                  Murray  UT Us        1480    44   F      31 40-44             2:05:10.4   2:05:32.2      0:21.8      9:33/M
    558    Paige Christensen                 Murray  UT Us        1131    40   F      32 40-44             2:05:10.8   2:05:32.6      0:21.8      9:33/M
    559    Renee Perschon                    Riverton  UT Us      1545    32   F      56 30-34             2:05:12.3   2:05:33.5      0:21.1      9:33/M
    560    Roxie Hudspeth                    Clinton  UT Us       1334    38   F      52 35-39             2:05:14.3   2:08:56.4      3:42.0      9:33/M
    561    Shane Symes                       Salt Lake City  UT   1701    54   M      29 50-54             2:05:16.9   2:05:38.4      0:21.4      9:33/M
    562    Michelle Case                     Draper  UT Us        1111    40   F      33 40-44             2:05:21.2   2:06:03.3      0:42.0      9:34/M
    563    Dale Bowker                       Layton  UT Us        1071    49   M      32 45-49             2:05:26.8   2:05:30.6      0:03.8      9:34/M
    564    Karen Liu                         Salt Lake City  UT   1426    37   F      53 35-39             2:05:30.6   2:05:34.4      0:03.8      9:34/M
    565    Kelsey Moyes                      Bountiful  UT Us     1485    26   F      41 25-29             2:05:39.7   2:05:55.2      0:15.5      9:35/M
    566    Kyndall Doughty                   Sandy  UT Us         1187    16   F       9 15-18             2:05:41.8   2:06:42.5      1:00.7      9:35/M
    567    Kim Williamson                    Farmington  UT Us    1762    43   F      34 40-44             2:05:47.4   2:06:25.0      0:37.6      9:36/M
    568    Alverna Jaime                     Roy  UT Us           1349    64   F       4 60-64             2:05:47.4   2:06:25.5      0:38.0      9:36/M
    569    Betsy Lucas                       Salt Lake City  UT   1435    32   F      57 30-34             2:06:02.9   2:06:37.0      0:34.0      9:37/M
    570    Jennifer Meikle                   South Jordan  UT Us  1471    39   F      54 35-39             2:06:03.1   2:06:55.6      0:52.5      9:37/M
    571    Kristina Leeflang Bradley         Salt Lake City  UT   1816    30   F      58 30-34             2:06:04.0   2:06:52.4      0:48.3      9:37/M
    572    Darla Demann                      Salt Lake City  UT   1178    30   F      59 30-34             2:06:04.5   2:06:38.8      0:34.3      9:37/M
    573    Hayley Curtis                     Murray  UT Us        1161    38   F      55 35-39             2:06:10.2   2:06:24.1      0:13.9      9:37/M
    574    Jeremy Waddoups                   Centerville  UT Us   1741    39   M      46 35-39             2:06:17.9   2:06:53.8      0:35.9      9:38/M
    575    Beverly Bauman                    Katy  TX Us          1048    44   F      35 40-44             2:06:20.7   2:07:00.5      0:39.7      9:38/M
    576    Jaclyn Felton-Ware                Murray  UT           1979    26   F      42 25-29             2:06:53.5   2:07:45.0      0:51.4      9:41/M
    577    Leanne Cox                        Draper  UT Us        1159    40   F      36 40-44             2:06:53.8   2:07:10.5      0:16.7      9:41/M
    578    Julie Campbell                    Tooele  UT Us        1097    38   F      56 35-39             2:07:12.6   2:08:07.7      0:55.0      9:42/M
    579    Wendy Henderson                   Salt Lake City  UT   1306    52   F      13 50-54             2:07:23.1   2:08:35.1      1:11.9      9:43/M
    580    Elly Carter                       Holladay  UT Us      1109    31   F      60 30-34             2:07:23.4   2:08:34.2      1:10.7      9:43/M
    581    Erin Johnson                      Saint George  UT Us  1366    42   F      37 40-44             2:07:23.6   2:08:34.0      1:10.4      9:43/M
    582    Zbigniew Hojnacki                 Sandy  UT Us         1321    52   M      30 50-54             2:07:47.1   2:07:58.1      0:10.9      9:45/M
    583    Angela Green                      South Jordan  UT Us  1270    39   F      57 35-39             2:07:51.0   2:08:47.1      0:56.0      9:45/M
    584    Charles Stoddard                  Draper  UT Us        1687    37   M      47 35-39             2:07:51.9   2:08:47.5      0:55.6      9:45/M
    585    Reese Thorne                      South Jordan  UT Us  1716     9   M       1  1-11             2:07:52.2   2:08:47.9      0:55.7      9:45/M
    586    Kellie Post                       Sandy  UT Us         1562    31   F      61 30-34             2:07:57.0   2:08:31.2      0:34.2      9:46/M
    587    Corwin Hurst                      South Jordan  UT Us  1805    26   M      38 25-29             2:08:04.1   2:08:28.4      0:24.2      9:46/M
    588    Aimee Harmon                      Riverton  UT Us      1295    31   F      62 30-34             2:08:09.1   2:08:46.8      0:37.7      9:46/M
    589    Stephani Harris                   Herriman  UT Us      1297    30   F      63 30-34             2:08:09.2   2:08:47.0      0:37.7      9:46/M
    590    Dawna Loderhose                   Ogden  UT USA        1949    54   F      14 50-54             2:08:11.0   2:08:21.7      0:10.6      9:47/M
    591    Kristy Deans                      Grantsville  UT Us   1175    37   F      58 35-39             2:08:13.2   2:09:00.2      0:46.9      9:47/M
    592    Kelly Elggren                     South Jordan  UT Us  1196    36   F      59 35-39             2:08:17.4   2:08:32.3      0:14.8      9:47/M
    593    Maryann Hagblom                   Taylorsville  UT Us  1278    54   F      15 50-54             2:08:27.6   2:09:10.5      0:42.9      9:48/M
    594    Gordon Haight                     West Jordan  UT Us   1800    52   M      31 50-54             2:08:33.0   2:08:57.1      0:24.1      9:48/M
    595    Lori Johnson                      Bountiful  UT Us     1807    42   F      38 40-44             2:08:36.2   2:11:16.1      2:39.9      9:49/M
    596    Leslie Moore                      Bountiful  UT Us     1820    33   F      64 30-34             2:08:36.5   2:11:16.6      2:40.1      9:49/M
    597    Kyle Schluben                     Lenexa  KS Us        1636    10   M       2  1-11             2:08:40.4   2:09:30.6      0:50.2      9:49/M
    598    Ryan Mayne                        West Jordan  UT Us   1458    40   M      39 40-44             2:08:45.9   2:09:17.3      0:31.3      9:49/M
    599    Sharise Anderson                  Falls Church  VA Us  1018    39   F      60 35-39             2:08:51.2   2:09:45.9      0:54.6      9:50/M
    600    Jim Gastelum                      West Jordan  UT Us   1892    58   M      19 55-59             2:08:52.9   2:09:25.5      0:32.5      9:50/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    601    Lizzi Sorensen                    Salt Lake City  UT   1669    29   F      43 25-29             2:08:55.1   2:11:11.7      2:16.6      9:50/M
    602    Brandon Taylor                                         1916    34   M      47 30-34             2:08:55.4   2:09:42.8      0:47.4      9:50/M
    603    Ann Frost                         Oro Valley  AZ Us    1234    31   F      65 30-34             2:08:55.9   2:11:12.1      2:16.2      9:50/M
    604    Alberto Rivera                    Magna  UT Us         1604    36   M      48 35-39             2:09:01.5   2:11:28.9      2:27.4      9:50/M
    605    Aaron Davis                                            1970    29   M      39 25-29             2:09:04.8   2:09:56.9      0:52.0      9:51/M
    606    Brent King                        West Valley City  U  1386    41   M      40 40-44             2:09:06.5   2:09:15.5      0:08.9      9:51/M
    607    Cami Staker                                            1948    15   F      10 15-18             2:09:06.8   2:09:47.1      0:40.2      9:51/M
    608    Jill Leo                          Salt Lake City  UT   1419    34   F      66 30-34             2:09:11.7   2:09:48.9      0:37.2      9:51/M
    609    Tricia Allen                      Tooele  UT Us        1009    44   F      39 40-44             2:09:13.5   2:09:53.8      0:40.3      9:51/M
    610    Joey Putnam                       Salt Lake City  UT   1574    26   M      40 25-29             2:09:14.0   2:10:31.3      1:17.2      9:51/M
    611    Anthony Kemp                      Perry  GA Us         1383    37   M      49 35-39             2:09:18.6   2:10:02.6      0:44.0      9:52/M
    612    Matthew Cooper                    Draper  UT Us        1151    52   M      32 50-54             2:09:19.5   2:11:02.4      1:42.8      9:52/M
    613    Bobi Jo Larson                    Sandy  UT Us         1412    38   F      61 35-39             2:09:20.7   2:09:35.6      0:14.8      9:52/M
    614    Gina Toledo                       S.l.c  UT Us         1832    44   F      40 40-44             2:09:22.1   2:10:24.4      1:02.2      9:52/M
    615    Jamie Cheney                      Murray  UT USA       1120    28   F      44 25-29             2:09:27.7   2:10:12.9      0:45.1      9:52/M
    616    Clare Bailey                      Sandy  UT Us         1037    21   F      26 19-24             2:09:28.1   2:09:48.5      0:20.3      9:53/M
    617    Leslie Kehl                       South Jordan  UT Us  1380    37   F      62 35-39             2:09:30.5   2:09:38.1      0:07.6      9:53/M
    618    Christina Hales                   Sandy  UT Us         1282    29   F      45 25-29             2:09:30.9   2:10:35.2      1:04.3      9:53/M
    619    Chrissy Orth                      South Jordan  UT Us  1516    35   F      63 35-39             2:09:31.6   2:09:39.2      0:07.5      9:53/M
    620    Courtney Maxfield                 Salt Lake City  UT   1455    26   F      46 25-29             2:09:32.9   2:10:09.4      0:36.5      9:53/M
    621    James Henderson                   Cottonwood Heights   1304    54   M      33 50-54             2:09:33.0   2:10:44.6      1:11.6      9:53/M
    622    Katie Ray                         Morgan  UT Us        1591    22   F      27 19-24             2:09:39.3   2:10:23.5      0:44.2      9:53/M
    623    Joani Richardson                  Sandy  UT Us         1600    61   F       5 60-64             2:09:41.5   2:09:48.5      0:07.0      9:54/M
    624    Bruce Applegate                   South Jordan  UT Us  1908    45   M      33 45-49             2:09:42.2   2:13:10.1      3:27.9      9:54/M
    625    Douglas Peterson                  Nyc  NY Us           1547    39   M      50 35-39             2:09:43.0   2:10:04.2      0:21.2      9:54/M
    626    Shaunna Applegate                 South Jordan  UT Us  1909    43   F      41 40-44             2:09:43.4   2:13:11.4      3:27.9      9:54/M
    627    Camilla Hodge                     Durham  NC Us        1318    30   F      67 30-34             2:09:44.3   2:10:34.4      0:50.1      9:54/M
    628    Ann Marie Vail                    Draper  UT Us        1733    29   F      47 25-29             2:09:46.5   2:11:29.9      1:43.4      9:54/M
    629    Richard Hall                      Layton  UT Us        1284    44   M      41 40-44             2:09:47.4   2:10:19.4      0:31.9      9:54/M
    630    Kylie Lombardi                    Eagle  ID Us         1429    25   F      48 25-29             2:09:49.4   2:14:22.2      4:32.7      9:54/M
    631    Melissa Willie                    Cedar Hills  UT Us   1763    48   F      22 45-49             2:09:55.2   2:10:44.8      0:49.5      9:55/M
    632    Christy Quintana                  San Diego  CA Us     1581    39   F      64 35-39             2:09:57.6   2:10:32.9      0:35.3      9:55/M
    633    Crystal Reinl                     Henderson  NV Us     1598    26   F      49 25-29             2:09:57.9   2:10:47.6      0:49.6      9:55/M
    634    Brian Mumford                     Salt Lake City  UT   1488    49   M      34 45-49             2:10:00.4   2:10:32.1      0:31.7      9:55/M
    635    Nicole Holland                    Kearns  UT Us        1322    24   F      28 19-24             2:10:04.5   2:10:42.3      0:37.8      9:55/M
    636    Jeffrey Ross                      Salt Lake City  UT   1614    40   M      42 40-44             2:10:05.9   2:10:24.7      0:18.8      9:55/M
    637    Rebecca Homer                     South Jordan  UT Us  1326    24   F      29 19-24             2:10:06.6   2:10:44.7      0:38.1      9:55/M
    638    Holly Lesan                       Loveland  OH Us      1420    38   F      65 35-39             2:10:08.0   2:10:32.5      0:24.5      9:56/M
    639    Susan Loveless                                         1911    38   F      66 35-39             2:10:08.6   2:10:58.2      0:49.5      9:56/M
    640    Jennifer Young                    North Salt Lake  UT  1983    48   F      23 45-49             2:10:09.1   2:10:32.9      0:23.7      9:56/M
    641    Josh Squire                       Clearfield  UT Us    1673    33   M      48 30-34             2:10:10.1   2:10:35.8      0:25.7      9:56/M
    642    Julie Hulet                       Provo  UT Us         1336    25   F      50 25-29             2:10:36.1   2:10:42.0      0:05.9      9:58/M
    643    Amy Wegesser                      Salt Lake City  UT   1747    23   F      30 19-24             2:10:36.3   2:11:12.3      0:36.0      9:58/M
    644    Deena Lofgren                     Salt Lake City  UT   1428    52   F      16 50-54             2:10:42.5   2:11:33.5      0:50.9      9:58/M
    645    Brandon Jones                     Centerville  UT USA  1946    41   M      43 40-44             2:10:46.4   2:15:59.3      5:12.9      9:58/M
    646    Blake Beazer                                           1947    42   M      44 40-44             2:10:46.5   2:15:59.1      5:12.5      9:58/M
    647    Jared Meadors                     Houston  TX Us       1885    44   M      45 40-44             2:10:50.4   2:11:26.9      0:36.5      9:59/M
    648    Joel Hair                         South Jordan  UT Us  1802    41   M      46 40-44             2:10:55.1   2:11:24.8      0:29.6      9:59/M
    649    Joshua Snow Hansen                Bountiful  UT Us     1291    31   M      49 30-34             2:10:58.8   2:11:44.6      0:45.7      9:59/M
    650    Jessica Buchi-Atkin               West Jordan  UT Us   1089    47   F      24 45-49             2:11:03.3   2:11:44.8      0:41.4     10:00/M
    651    Lisa Pearson                      North Salt Lake  UT  1540    29   F      51 25-29             2:11:16.0   2:12:09.7      0:53.6     10:01/M
    652    Rita Kinnebrew                    Park City  UT Us     1389    59   F       9 55-59             2:11:20.3   2:11:37.6      0:17.3     10:01/M
    653    Michael Skalla                    Draper  UT Us        1651    50   M      34 50-54             2:11:36.6   2:12:06.5      0:29.8     10:02/M
    654    Shean Anderson                    Salt Lake City  UT   1019    49   F      25 45-49             2:11:52.9   2:12:49.2      0:56.2     10:04/M
    655    Gerald Bean                       Salt Lake City  UT   1862    49   M      35 45-49             2:11:53.8   2:12:49.9      0:56.1     10:04/M
    656    Brock Buckway                     Bountiful  UT Us     1090    28   M      41 25-29             2:12:02.1   2:15:33.4      3:31.3     10:04/M
    657    Joe Edman                         West Jordan  UT Us   1195    35   M      51 35-39             2:12:05.1   2:12:41.9      0:36.8     10:05/M
    658    Nicole Boswell                    Murray  UT Us        1068    25   F      52 25-29             2:12:09.4   2:13:09.9      1:00.5     10:05/M
    659    Chuck Church                      Palmdale  CA Us      1134    68   M       3 65-69             2:12:19.8   2:12:55.6      0:35.7     10:06/M
    660    Elizabeth Price                   Layton  UT USA       1921    42   F      42 40-44             2:12:21.7   2:13:15.6      0:53.8     10:06/M
    661    Ashley Adams                      Hooper  UT Us        1003    29   F      53 25-29             2:12:23.4   2:16:12.3      3:48.8     10:06/M
    662    Kimberley Larson                  West Valley City  U  1814    48   F      26 45-49             2:12:24.0   2:13:10.6      0:46.6     10:06/M
    663    Darryl Larson                     West Valley City  U  1813    52   M      35 50-54             2:12:24.6   2:13:11.5      0:46.8     10:06/M
    664    Robert Barney                     South Jordan  UT Us  1044    58   M      20 55-59             2:12:35.0   2:13:18.3      0:43.3     10:07/M
    665    Shannon Harris                    Logan  UT Us         1898    33   F      68 30-34             2:12:38.2   2:13:31.7      0:53.5     10:07/M
    666    Brian Cox                         Draper  UT Us        1954    40   M      47 40-44             2:12:43.5   2:13:00.4      0:16.8     10:07/M
    667    Kalob Cox                         Draper  UT Us        1158    15   M      15 15-18             2:12:44.2   2:13:00.7      0:16.4     10:07/M
    668    Kevin Lemon                       Bountiful  UT Us     1418    59   M      21 55-59             2:12:57.2   2:13:55.4      0:58.2     10:08/M
    669    Daniel Nye                        West Jordan  UT Us   1508    32   M      50 30-34             2:12:59.4   2:13:28.6      0:29.1     10:09/M
    670    Genevieve Swim                    Holladay  UT Us      1882    33   F      69 30-34             2:13:00.1   2:13:34.0      0:33.8     10:09/M
    671    Lula Nelson                       Salt Lake City  UT   1498    46   F      27 45-49             2:13:03.3   2:18:41.4      5:38.1     10:09/M
    672    Becky Hutcheon                    Draper  UT Us        1340    66   F       1 65-69             2:13:03.6   2:14:01.7      0:58.0     10:09/M
    673    Heather Bakrim                    Cottonwood Heights   1041    37   F      67 35-39             2:13:05.5   2:13:55.5      0:50.0     10:09/M
    674    Kristie Frost                     South Jordan  UT Us  1235    44   F      43 40-44             2:13:07.7   2:13:46.5      0:38.8     10:09/M
    675    Patrick Riley                     Midvale  UT Us       1603    53   M      36 50-54             2:13:15.6   2:14:11.1      0:55.5     10:10/M
    676    Todd Erskine                      Salt Lake City  UT   1926    43   M      48 40-44             2:13:22.3   2:14:13.5      0:51.2     10:10/M
    677    Julie Hendrickson                 Kaysville  UT Us     1307    51   F      17 50-54             2:13:28.3   2:14:12.4      0:44.1     10:11/M
    678    Ramaswamy Lakshminarayanan        West Jordan  UT Us   1407    42   M      49 40-44             2:13:37.7   2:14:16.9      0:39.2     10:12/M
    679    Chelsea Tippetts                  Salt Lake City  UT   1721    28   F      54 25-29             2:13:38.6   2:14:34.3      0:55.6     10:12/M
    680    Morgan Landgren                   Salt Lake City  UT   1409    21   F      31 19-24             2:13:57.5   2:14:54.8      0:57.2     10:13/M
    681    Kim Guymon                                             1973    35   F      68 35-39             2:14:05.5   2:14:59.9      0:54.4     10:14/M
    682    Jonathon Beadles                  Tremonton  UT Us     1050    35   M      52 35-39             2:14:17.1   2:14:47.0      0:29.8     10:15/M
    683    Esther Smidt                      Irvine  CA Us        1658    27   F      55 25-29             2:14:34.2   2:15:27.1      0:52.8     10:16/M
    684    Mark Haight                       West Jordan  UT Us   1801    22   M      32 19-24             2:14:34.4   2:14:58.7      0:24.3     10:16/M
    685    Speedy Sue Parrotte               Arlington  VA Us     1534    52   F      18 50-54             2:14:40.6   2:16:00.0      1:19.4     10:16/M
    686    Shay Shelton                      Herriman  UT Us      1641    18   F      11 15-18             2:14:43.0   2:15:10.1      0:27.1     10:17/M
    687    Joshua Keele                      Salt Lake City  UT   1379    17   M      16 15-18             2:14:43.0   2:15:10.3      0:27.3     10:17/M
    688    Randi Creighton                   Salt Lake City  UT   1160    30   F      70 30-34             2:14:43.6   2:15:35.2      0:51.5     10:17/M
    689    Melanie Maxwell                   Layton  UT Us        1456    51   F      19 50-54             2:14:46.8   2:14:51.0      0:04.2     10:17/M
    690    Richard Hibbard                   Cottonwood Heights   1312    45   M      36 45-49             2:14:48.0   2:15:52.3      1:04.2     10:17/M
    691    Jason Fowles                      Riverton  UT Us      1230    41   M      50 40-44             2:14:58.2   2:16:00.2      1:02.0     10:18/M
    692    Andrea Carlson                    Draper  UT Us        1107    37   F      69 35-39             2:15:02.1   2:15:35.8      0:33.7     10:18/M
    693    Jami Thompson                     Draper  UT Us        1715    42   F      44 40-44             2:15:02.2   2:15:35.7      0:33.5     10:18/M
    694    Amy Donaldson                     Taylorsville  UT US  1964    44   F      45 40-44             2:15:02.4   2:16:00.9      0:58.5     10:18/M
    695    Lisa Bunker                       South Jordan  UT Us  1091    36   F      70 35-39             2:15:04.3   2:15:36.5      0:32.2     10:18/M
    696    Jessi Despain                     Draper  UT Us        1182    25   F      56 25-29             2:15:05.0   2:15:35.9      0:30.8     10:18/M
    697    Heather George                    Grantsville  UT Us   1250    39   F      71 35-39             2:15:15.1   2:16:09.4      0:54.3     10:19/M
    698    Beth Flint                        Salt Lake City  UT   1224    24   F      32 19-24             2:15:16.7   2:16:10.6      0:53.9     10:19/M
    699    Jagaa Barton                      Lehi  UT Us          1047    35   F      72 35-39             2:15:19.6   2:16:21.3      1:01.6     10:19/M
    700    Meridith Ethington                West Jordan  UT Us   1208    39   F      73 35-39             2:15:24.3   2:15:51.9      0:27.6     10:20/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    701    Melissa Allen                     Woodbridge  VA Us    1008    35   F      74 35-39             2:15:24.5   2:15:52.6      0:28.0     10:20/M
    702    Gina Talbot                       Sandy  UT Us         1702    55   F      10 55-59             2:15:25.6   2:15:40.1      0:14.4     10:20/M
    703    Clark Hinckley                    Salt Lake City  UT   1317    65   M       4 65-69             2:15:26.0   2:15:49.8      0:23.7     10:20/M
    704    Colleen Paap                      Salt Lake City  UT   1523    29   F      57 25-29             2:15:33.9   2:16:20.2      0:46.3     10:20/M
    705    Jathon Strauss                                         1913    39   M      53 35-39             2:15:44.1   2:15:50.9      0:06.8     10:21/M
    706    Edward Bagley                     Salt Lake City  UT   1784    51   M      37 50-54             2:15:46.8   2:16:38.7      0:51.9     10:21/M
    707    Nicholas Korevaar                 Salt Lake City  UT   1868    59   M      22 55-59             2:15:48.3   2:16:39.5      0:51.1     10:22/M
    708    Hannah Korevaar                   Salt Lake City  UT   1399    21   F      33 19-24             2:15:48.4   2:16:39.5      0:51.0     10:22/M
    709    Diane Hillman                     Calabasas  CA Us     1314    45   F      28 45-49             2:15:52.1   2:17:16.0      1:23.8     10:22/M
    710    Kent Card                         Kamas  UT Us         1104    47   M      37 45-49             2:15:52.6   2:16:27.4      0:34.8     10:22/M
    711    Carly Fetzer                      Bountiful  UT Us     1874    32   F      71 30-34             2:16:00.3   2:16:39.9      0:39.5     10:22/M
    712    Lauren Christensen                West Jordan  UT Us   1128    25   F      58 25-29             2:16:09.9   2:16:48.8      0:38.8     10:23/M
    713    Caitlin Fowler                    Salt Lake City  UT   1850    27   F      59 25-29             2:16:17.6   2:17:06.0      0:48.4     10:24/M
    714    Karinna Ortiz                     Salt Lake City  UT   1518    18   F      12 15-18             2:16:21.4   2:17:25.6      1:04.2     10:24/M
    715    Megan Curtis                      Salt Lake City  UT   1162    30   F      72 30-34             2:16:28.9   2:17:11.5      0:42.6     10:25/M
    716    Jenny McIntosh                    Salt Lake City  UT   1467    40   F      46 40-44             2:16:36.4   2:17:43.9      1:07.5     10:25/M
    717    Douglas Hall                      Pleasant Grove  UT   1283    38   M      54 35-39             2:16:42.3   2:17:19.2      0:36.9     10:26/M
    718    Sam Truong                        Magna  UT Us         1834    40   M      51 40-44             2:16:49.9   2:17:08.7      0:18.7     10:26/M
    719    Matthew Wilkinson                 Draper  UT Us        1760    48   M      38 45-49             2:17:01.6   2:17:05.0      0:03.3     10:27/M
    720    Jeffrey Wood                      Centerville  UT Us   1856    31   M      51 30-34             2:17:09.7   2:17:32.8      0:23.1     10:28/M
    721    Roger Rybicka                     Fort Collins  CO Us  1626    65   M       5 65-69             2:17:23.8   2:18:23.3      0:59.5     10:29/M
    722    Brad Jacobsen                     Salt Lake City  UT   1806    44   M      52 40-44             2:17:56.3   2:18:57.1      1:00.8     10:31/M
    723    Hollie Gilliland                  Layton  UT Us        1256    56   F      11 55-59             2:17:58.4   2:18:02.9      0:04.4     10:31/M
    724    Brandy Aldrich                    Midvale  UT Us       1005    26   F      60 25-29             2:17:59.1   2:18:48.2      0:49.1     10:32/M
    725    Tammy Hoyt                        Deweyville  UT Us    1333    27   F      61 25-29             2:18:05.3   2:19:04.5      0:59.2     10:32/M
    726    Rebecca Cotterell                 Lehi  UT Us          1156    33   F      73 30-34             2:18:10.7   2:19:19.9      1:09.1     10:32/M
    727    Sue Jones                         West Jordan  UT Us   1809    55   F      12 55-59             2:18:16.9   2:18:55.4      0:38.4     10:33/M
    728    Maria Abbatantuono                Bloomingdale  IL Us  1001    47   F      29 45-49             2:18:19.5   2:19:01.4      0:41.9     10:33/M
    729    Jeff Testa                        Bloomingdale  IL Us  1705    50   M      38 50-54             2:18:21.0   2:19:02.8      0:41.8     10:33/M
    730    Tammy Silver                      West Valley City  U  1649    50   F      20 50-54             2:18:42.4   2:19:58.2      1:15.8     10:35/M
    731    Alyssa Silver                     West Valley City  U  1648    27   F      62 25-29             2:18:43.0   2:19:58.7      1:15.7     10:35/M
    732    Elizabeth Hughes                  Salt Lake City  UT   1335    35   F      75 35-39             2:18:48.5   2:19:47.8      0:59.2     10:35/M
    733    Rachelle Morris                   Dallas  Tx USA       1141    28   F      63 25-29             2:18:52.6   2:19:15.0      0:22.4     10:36/M
    734    Alec Johns                        Irving  TX Us        1362    29   M      42 25-29             2:18:56.0   2:19:18.6      0:22.6     10:36/M
    735    Patrice Kennedy                   Sandy  UT Us         1849    59   F      13 55-59             2:19:21.1   2:20:34.2      1:13.1     10:38/M
    736    Vanessa Cano                      Taylorsville  UT Us  1103    36   F      76 35-39             2:19:21.3   2:20:18.2      0:56.9     10:38/M
    737    Ellie Wood                        Fruit Heights  UT U  1989    51   F      21 50-54             2:19:26.8   2:19:42.4      0:15.6     10:38/M
    738    Brenda Brundage                   Ogden  UT USA        1987    54   F      22 50-54             2:19:27.3   2:19:42.7      0:15.3     10:38/M
    739    Don Rogers                        Alpine  UT Us        1609    59   M      23 55-59             2:19:34.7   2:20:31.7      0:56.9     10:39/M
    740    Jennifer Chappell                 New York  NY Us      1119    33   F      74 30-34             2:19:44.4   2:20:05.4      0:20.9     10:40/M
    741    Mindi Watkins                     South Jordan  UT US  1746    31   F      75 30-34             2:19:45.0   2:20:19.8      0:34.7     10:40/M
    742    Addie Farrell                     Provo  UT Us         1217    23   F      34 19-24             2:20:07.2   2:21:02.1      0:54.8     10:41/M
    743    Kory Christensen                  Fruit Heights  UT U  1127    44   M      53 40-44             2:20:12.1   2:20:31.1      0:19.0     10:42/M
    744    Ruthann Gardula                   Layton  UT Us        1248    42   F      47 40-44             2:20:13.1   2:21:05.5      0:52.3     10:42/M
    745    Jc Stock                          Orem  UT Us          1686    29   M      43 25-29             2:20:13.7   2:21:10.6      0:56.9     10:42/M
    746    Samantha Wilcox                   Orem  UT Us          1759    28   F      64 25-29             2:20:13.8   2:21:10.8      0:57.0     10:42/M
    747    Stephanie Tyrrell                 Provo  UT Us         1729    23   F      35 19-24             2:20:13.9   2:21:09.2      0:55.2     10:42/M
    748    Donna Thomas                      Salt Lake City  UT   1710    59   F      14 55-59             2:20:17.3   2:20:43.2      0:25.9     10:42/M
    749    Kseniya Thomas                    Carlisle  PA Us      1712    34   F      76 30-34             2:20:17.7   2:20:43.3      0:25.6     10:42/M
    750    Terry Fowler                      South Jordan  UT Us  1229    62   M       8 60-64             2:20:18.0   2:21:28.3      1:10.2     10:42/M
    751    Cami Baker                        Lehi  UT Us          1039    45   F      30 45-49             2:20:20.5   2:21:15.7      0:55.1     10:42/M
    752    Sara Smuin                        Sandy  UT Us         1666    27   F      65 25-29             2:20:31.9   2:21:27.2      0:55.3     10:43/M
    753    Michael Packham                   Syracuse  UT Us      1525    65   M       6 65-69             2:20:37.1   2:21:29.1      0:51.9     10:44/M
    754    Kara Atkins                       Salt Lake City  UT   1030    29   F      66 25-29             2:20:37.3   2:21:14.1      0:36.7     10:44/M
    755    Miranda Emrazian                  West Valley City  U  1204    26   F      67 25-29             2:20:39.2   2:21:26.4      0:47.2     10:44/M
    756    James Barnhill                    Syracuse  UT Us      1045    59   M      24 55-59             2:20:43.1   2:21:34.3      0:51.1     10:44/M
    757    Warren Lloyd                      Syracuse  UT Us      1427    57   M      25 55-59             2:20:45.4   2:21:37.0      0:51.6     10:44/M
    758    Liying Shan                       Wuxi  JIANGSU Cn     1639    34   F      77 30-34             2:20:50.4   2:21:24.1      0:33.6     10:45/M
    759    Dorrell Henderson                 Draper  UT Us        1303    65   M       7 65-69             2:20:52.4   2:21:34.5      0:42.0     10:45/M
    760    Kaitlyn Lauritzen                 Cedar Hills  UT Us   1415    18   F      13 15-18             2:20:53.8   2:21:22.9      0:29.1     10:45/M
    761    Zahianna Mumford                  Salt Lake City  UT   1490    12   F       4 12-14             2:21:00.0   2:21:31.6      0:31.6     10:45/M
    762    Melanie Thurman                   West Valley City  U  1720    37   F      77 35-39             2:21:12.2   2:22:50.2      1:38.0     10:46/M
    763    Shelly Gray                       South Jordan  UT Us  1269    49   F      31 45-49             2:21:21.2   2:21:52.7      0:31.4     10:47/M
    764    Melissa Wamsley                   West Valley City  U  1744    28   F      68 25-29             2:21:52.3   2:22:12.0      0:19.7     10:49/M
    765    Jan Smith                         Salt Lake City  UT   1663    57   F      15 55-59             2:21:53.5   2:22:24.0      0:30.5     10:49/M
    766    Ashley Pust                       Salt Lake City  UT   1573    29   F      69 25-29             2:22:06.1   2:23:08.9      1:02.7     10:50/M
    767    Monica Martell                    Salt Lake City  UT   1449    25   F      70 25-29             2:22:08.4   2:23:11.0      1:02.6     10:50/M
    768    Claire Gray                       South Jordan  UT Us  1268    22   F      36 19-24             2:22:08.6   2:22:39.9      0:31.2     10:50/M
    769    Mary Henderson                    Draper  UT Us        1305    63   F       6 60-64             2:22:17.6   2:22:58.5      0:40.8     10:51/M
    770    Martha Noll                       Farmington  UT Us    1506    57   F      16 55-59             2:22:29.2   2:23:13.7      0:44.5     10:52/M
    771    Karen Leavitt                     Draper  UT           1912    54   F      23 50-54             2:22:31.6   2:24:15.8      1:44.2     10:52/M
    772    Rosemary Black                    Ft. Duchesne  UT Us  1851    47   F      32 45-49             2:22:32.5   2:23:20.6      0:48.0     10:52/M
    773    Tambra Rasmussen                  West Jordan  UT Us   1590    32   F      78 30-34             2:22:37.0   2:23:38.4      1:01.4     10:53/M
    774    Doug Young                        Vancouver  WA Us     1777    45   M      39 45-49             2:22:51.8   2:23:41.2      0:49.3     10:54/M
    775    Kc Childs                         Orem  UT Us          1122    32   M      52 30-34             2:23:01.0   2:23:28.4      0:27.3     10:55/M
    776    Stephanie Snyder                  Salt Lake City  UT   1667    34   F      79 30-34             2:23:34.5   2:23:54.1      0:19.5     10:57/M
    777    Sara Grobstein                    Draper  UT Us        1272    27   F      71 25-29             2:23:34.9   2:24:25.8      0:50.8     10:57/M
    778    Michael Rail                      Herriman  UT Us      1583    40   M      54 40-44             2:23:46.2   2:24:38.1      0:51.9     10:58/M
    779    Daniela Harding                   Layton  UT Us        1294    36   F      78 35-39             2:24:04.2   2:24:08.3      0:04.0     10:59/M
    780    Eric Doughty                      Sandy  UT Us         1186    20   M      33 19-24             2:24:09.0   2:25:11.0      1:01.9     11:00/M
    781    Adrian Dais                       Salt Lake City  UT   1794    36   F      79 35-39             2:24:15.8   2:28:05.0      3:49.2     11:00/M
    782    Belinda Whetstone                 Salt Lake City  UT   1752    49   F      33 45-49             2:24:31.1   2:24:39.3      0:08.2     11:01/M
    783    Mandy Patton                      Draper  UT Us        1535    37   F      80 35-39             2:24:31.4   2:24:39.6      0:08.1     11:01/M
    784    Stephanie Bird                    Salt Lake City  UT   1062    28   F      72 25-29             2:24:40.1   2:24:48.8      0:08.6     11:02/M
    785    David Duarte                      Salt Lake City  UT   1192    27   M      44 25-29             2:24:43.1   2:25:45.4      1:02.2     11:02/M
    786    Chelsea Jones                     Clinton  UT Us       1370    20   F      37 19-24             2:24:58.0   2:25:28.3      0:30.2     11:03/M
    787    Susette Fisher                    Orem  UT Us          1223    47   F      34 45-49             2:24:59.8   2:25:45.1      0:45.2     11:04/M
    788    Nikole Kirk                       Salt Lake City  UT   1391    27   F      73 25-29             2:25:23.8   2:26:05.3      0:41.5     11:05/M
    789    Cortney Bonzo                     Erie  PA Us          1066    26   F      74 25-29             2:25:25.1   2:26:06.2      0:41.1     11:06/M
    790    Amy Beadles                       Tremonton  UT Us     1049    31   F      80 30-34             2:25:26.7   2:25:56.5      0:29.8     11:06/M
    791    Tessa Karrington                  Salt Lake City  UT   1376    23   F      38 19-24             2:25:35.1   2:26:16.1      0:41.0     11:06/M
    792    Kristina Wirthlin                 Cottonwood Heights   1767    40   F      48 40-44             2:25:36.0   2:25:43.8      0:07.7     11:06/M
    793    Sara Peterson                     Salt Lake City  UT   1549    27   F      75 25-29             2:25:58.4   2:27:13.5      1:15.0     11:08/M
    794    Kirsten Mumford                   Draper  UT Us        1489    34   F      81 30-34             2:26:19.0   2:27:09.4      0:50.3     11:10/M
    795    Julianne Gardner Arnell           Meridian  ID Us      1247    29   F      76 25-29             2:26:36.6   2:28:25.9      1:49.2     11:11/M
    796    Catherine Farnworth               Riverton  UT Us      1216    28   F      77 25-29             2:26:46.3   2:27:31.6      0:45.3     11:12/M
    797    Kimbur Foutz                      Odenton  MD Us       1228    30   F      82 30-34             2:27:08.6   2:28:56.7      1:48.1     11:13/M
    798    Lourdes Cooke                     Salt Lake City  UT   1932    65   F       2 65-69             2:27:19.3   2:27:22.4      0:03.0     11:14/M
    799    Viviany Araujo                    Murray  UT Us        1023    36   F      81 35-39             2:27:23.2   2:28:30.3      1:07.0     11:15/M
    800    Jamey Hulsberg                    Salt Lake City  UT   1337    33   F      83 30-34             2:28:05.9   2:29:06.7      1:00.8     11:18/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    801    Jason Canning                     Riverton  UT Us      1099    35   M      55 35-39             2:28:34.4   2:28:53.8      0:19.4     11:20/M
    802    Janice Karren                     Salt Lake City  UT   1864    55   F      17 55-59             2:28:36.1   2:29:17.0      0:40.8     11:20/M
    803    Jennifer Howard                   Salt Lake City  UT   1331    41   F      49 40-44             2:28:36.1   2:29:17.1      0:41.0     11:20/M
    804    Valerie Dehoyo                    Provo  UT Us         1176    32   F      84 30-34             2:28:48.5   2:29:50.9      1:02.4     11:21/M
    805    Rebecca Stephenson                Eagle Mountain  UT   1681    31   F      85 30-34             2:28:58.9   2:29:04.2      0:05.2     11:22/M
    806    Carrie Brinton                    Highland  UT Us      1082    38   F      82 35-39             2:28:59.3   2:29:04.4      0:05.1     11:22/M
    807    Rachel Brower Becker              Salt Lake City  UT   1900    28   F      78 25-29             2:28:59.8   2:30:01.0      1:01.1     11:22/M
    808    Betsy Hoenes                      Salt Lake City  UT   1320    59   F      18 55-59             2:29:25.1   2:30:06.5      0:41.3     11:24/M
    809    Trevor Jensen                     Frisco  TX Us        1356    22   M      34 19-24             2:29:44.1   2:30:58.3      1:14.1     11:25/M
    810    Stephanie Goble                   Cottonwood Heights   1258    26   F      79 25-29             2:29:46.9   2:30:12.8      0:25.8     11:25/M
    811    Kari Harbath                      West Haven  UT Us    1293    23   F      39 19-24             2:29:49.3   2:30:52.4      1:03.1     11:26/M
    812    Cinda Cotham                      El Paso  TX Us       1155    59   F      19 55-59             2:30:00.2   2:31:07.3      1:07.0     11:26/M
    813    Mandy Seeley                      Provo  UT            1985    34   F      86 30-34             2:30:03.9   2:31:04.1      1:00.1     11:27/M
    814    Elle Jameson                                           1975    29   F      80 25-29             2:30:06.9   2:30:14.5      0:07.6     11:27/M
    815    Eric Oscarson                     Provo  UT Us         1520    36   M      56 35-39             2:30:07.0   2:31:07.2      1:00.1     11:27/M
    816    Destinee Allen                    Grantsville  UT Us   1007    24   F      40 19-24             2:30:08.8   2:30:42.2      0:33.4     11:27/M
    817    Shantel Ellis                     Farr West  UT Us     1200    36   F      83 35-39             2:30:29.1   2:31:26.7      0:57.6     11:29/M
    818    Jack Buchanan                     Salt Lake City  UT   1854    71   M       1 70-79             2:30:41.3   2:31:31.0      0:49.7     11:30/M
    819    Felicia Abernethy                 Magna  UT Us         1002    34   F      87 30-34             2:30:56.0   2:31:01.0      0:04.9     11:31/M
    820    Julie Woods                       Taylorsville  UT Us  1775    60   F       7 60-64             2:31:29.8   2:32:27.6      0:57.7     11:33/M
    821    Patrick Brown                     Salt Lake City  UT   1086    31   M      53 30-34             2:31:33.4   2:32:13.3      0:39.9     11:34/M
    822    Anna Nguyen                       West Valley  UT Us   1901    21   F      41 19-24             2:31:36.7   2:32:32.7      0:56.0     11:34/M
    823    Rosanne Orgill                    West Valley City  U  1512    57   F      20 55-59             2:31:41.1   2:32:54.7      1:13.6     11:34/M
    824    Brooke Christensen                Salt Lake City  UT   1124    24   F      42 19-24             2:31:42.9   2:32:19.5      0:36.6     11:34/M
    825    Launa Wells                       Taylorsville  UT Us  1750    55   F      21 55-59             2:32:00.4   2:32:58.2      0:57.7     11:36/M
    826    Donna Chester                     Midway  UT           1930    49   F      35 45-49             2:32:06.1   2:32:09.4      0:03.3     11:36/M
    827    Rebecca Sansom                    Draper  UT Us        1631    33   F      88 30-34             2:32:07.2   2:32:36.3      0:29.1     11:36/M
    828    Andrea Cannon                     Orem  UT Us          1100    32   F      89 30-34             2:32:37.0   2:33:42.3      1:05.3     11:38/M
    829    Katherine Ward                    Salt Lake City  UT   1745    50   F      24 50-54             2:32:54.0   2:33:28.7      0:34.7     11:40/M
    830    Milinda Arnott                    South Jordan  UT Us  1783    37   F      84 35-39             2:33:22.2   2:34:23.2      1:01.0     11:42/M
    831    Lindsay Jensen                    Provo  UT Us         1354    20   F      43 19-24             2:33:36.7   2:34:50.7      1:13.9     11:43/M
    832    Marygrace Mott                    Murray  UT Us        1482    31   F      90 30-34             2:34:05.9   2:34:48.7      0:42.8     11:45/M
    833    Maryann Menlove                   Salt Lake City  UT   1474    39   F      85 35-39             2:34:20.3   2:35:21.4      1:01.1     11:46/M
    834    Stephanie Gillespie                                    1918    23   F      44 19-24             2:34:21.4   2:35:33.6      1:12.1     11:46/M
    835    Lauren Gillespie                                       1917    25   F      81 25-29             2:34:21.5   2:35:33.8      1:12.2     11:46/M
    836    Emily Rutter                      Salt Lake City  UT   1625    32   F      91 30-34             2:35:48.8   2:36:49.8      1:00.9     11:53/M
    837    Anela Misanovic                   Midvale  UT Us       1478    40   F      50 40-44             2:36:25.0   2:37:15.7      0:50.7     11:56/M
    838    Lisa Wood                         Magna  UT Us         1774    55   F      22 55-59             2:36:31.2   2:37:35.9      1:04.7     11:56/M
    839    Krista Howard                     Salt Lake City  UT   1332    26   F      82 25-29             2:37:26.0   2:38:28.0      1:02.0     12:01/M
    840    Whitney Hale                      Mesa  AZ Us          1281    30   F      92 30-34             2:37:31.1   2:38:10.8      0:39.6     12:01/M
    841    Cindy Parker                      Eagle Mountain  UT   1532    26   F      83 25-29             2:37:31.2   2:38:10.6      0:39.4     12:01/M
    842    Eric Short                        Bountiful  UT Us     1643    32   M      54 30-34             2:37:56.1   2:37:57.5      0:01.4     12:03/M
    843    Sarah McGurl                      Layton  UT Us        1466    21   F      45 19-24             2:38:00.1   2:40:05.4      2:05.2     12:03/M
    844    Karalee Cooper                    North Salt Lake  UT  1791    33   F      93 30-34             2:38:16.0   2:39:05.2      0:49.1     12:04/M
    845    Suzanne Clark                     North Salt Lake  UT  1789    53   F      25 50-54             2:38:16.7   2:39:05.9      0:49.2     12:04/M
    846    Audrey Grobstein                  Murray  UT Us        1271    62   F       8 60-64             2:38:35.0   2:39:26.1      0:51.0     12:06/M
    847    Rex Thornton                      Salt Lake City  UT   1717    65   M       8 65-69             2:38:47.8   2:39:36.4      0:48.6     12:07/M
    848    Brooke Snowball                   Saratoga Springs  U  1829    37   F      86 35-39             2:39:19.8   2:39:50.6      0:30.8     12:09/M
    849    April Johnson                     Seattle  WA Us       1365    34   F      94 30-34             2:39:19.8   2:39:50.7      0:30.8     12:09/M
    850    Erica Pope                        Midway  UT Us        1560    19   F      46 19-24             2:39:45.8   2:40:00.1      0:14.3     12:11/M
    851    Michelle Orozco                   Murray  UT Us        1514    32   F      95 30-34             2:40:07.3   2:40:51.4      0:44.1     12:13/M
    852    Rachel Kelley                     Mesa  AZ Us          1382    37   F      87 35-39             2:40:23.0   2:42:49.1      2:26.0     12:14/M
    853    Jamie Van Noy                     Salt Lake City  UT   1737    27   F      84 25-29             2:40:42.2   2:42:18.2      1:35.9     12:15/M
    854    Ben Russell                       Salt Lake City  UT   1624    31   M      55 30-34             2:40:42.2   2:42:18.2      1:35.9     12:15/M
    855    Cindy McGurl                      Layton  UT Us        1465    46   F      36 45-49             2:40:50.6   2:42:56.1      2:05.5     12:16/M
    856    Megan Poll                        West Haven  UT Us    1557    23   F      47 19-24             2:40:56.6   2:41:52.9      0:56.3     12:17/M
    857    Carl Downing                      Farmington  UT Us    1188    46   M      40 45-49             2:41:45.7   2:42:45.9      1:00.2     12:20/M
    858    Michelle Fitts                                         1967    24   F      48 19-24             2:41:58.9   2:43:01.9      1:03.0     12:21/M
    859    Katie White                       Pleasant Grove  UT   1757    34   F      96 30-34             2:41:59.8   2:42:24.9      0:25.1     12:21/M
    860    Shaelynn Anderson                 South Jordan  UT Us  1017    29   F      85 25-29             2:43:49.1   2:44:18.3      0:29.2     12:30/M
    861    Ryan Burningham                   Salt Lake City  UT   1095    26   M      45 25-29             2:44:05.0   2:44:48.6      0:43.5     12:31/M
    862    Yvonne Poulsen                    Roy  UT Us           1564    47   F      37 45-49             2:44:32.1   2:45:30.2      0:58.1     12:33/M
    863    Garrett McCarter                  Sandy  UT Us         1852    44   M      55 40-44             2:44:36.1   2:45:37.4      1:01.2     12:33/M
    864    Andrea Landeen                    Sandy  UT Us         1408    48   F      38 45-49             2:44:48.3   2:45:53.6      1:05.2     12:34/M
    865    Anne Pingree                      Sandy  UT Us         1556    57   F      23 55-59             2:44:59.8   2:46:25.0      1:25.1     12:35/M
    866    Tara Bishop                       Orem  UT USA         1063    27   F      86 25-29             2:45:00.5   2:45:36.6      0:36.1     12:35/M
    867    Brett Hamilton                    Cedar Park  TX Us    1287    31   M      56 30-34             2:46:59.3   2:47:54.6      0:55.3     12:44/M
    868    David Stevens                     Salt Lake City  UT   1683    68   M       9 65-69             2:48:08.3   2:49:10.5      1:02.1     12:49/M
    869    Cheryl Merkley                                         1934    53   F      26 50-54             2:48:40.6   2:48:48.0      0:07.3     12:52/M
    870    Corrine Clark                     West Valley City  U  1136    50   F      27 50-54             2:49:26.5   2:50:41.5      1:15.0     12:55/M
    871    Elizabeth Schultz                 Salt Lake City  UT   1638    53   F      28 50-54             2:49:35.8   2:50:04.6      0:28.7     12:56/M
    872    Stevan Ranson                     Clayton  IN Us       1586    58   M      26 55-59             2:49:50.5   2:50:52.6      1:02.0     12:57/M
    873    Heather MacKay                    Saratoga Springs  U  1440    33   F      97 30-34             2:51:24.8   2:53:02.5      1:37.7     13:04/M
    874    Kim Tolboe                        Saratoga Springs  T  1722    38   F      88 35-39             2:51:25.1   2:53:03.2      1:38.1     13:05/M
    875    Jennifer Quarry                   Salt Lake City  UT   1576    36   F      89 35-39             2:52:51.6   2:56:40.4      3:48.8     13:11/M
    876    Ll Goulding                       Puyallup  WA Us      1265    47   F      39 45-49             2:54:39.5   2:55:52.8      1:13.2     13:19/M
    877    Ainslee Skeen                     Pierre  SD Us        1843    14   F       5 12-14             2:54:45.9   2:55:42.1      0:56.2     13:20/M
    878    Jessica Ibarra                    Magna  UT Us         1342    26   F      87 25-29             2:54:50.2   2:58:07.8      3:17.6     13:20/M
    879    Jodi Clark                        West Valley City  U  1138    41   F      51 40-44             2:55:14.5   2:55:59.1      0:44.5     13:22/M
    880    Darla Fink                        Roy  UT Us           1221    47   F      40 45-49             2:56:20.4   2:57:18.6      0:58.1     13:27/M
    881    Terri Romero                      Salt Lake City  UT   1611    57   F      24 55-59             2:56:22.7   2:57:17.1      0:54.4     13:27/M
    882    Megan Austin                      South Ogden  UT Us   1033    34   F      98 30-34             2:56:56.7   2:57:58.6      1:01.8     13:30/M
    883    Larry Staker                      Salt Lake City  UT   1929    71   M       2 70-79             2:57:45.3   2:58:25.6      0:40.2     13:34/M
    884    Tani Downing                      Farmington  UT Us    1189    51   F      29 50-54             2:58:18.0   2:59:18.1      1:00.0     13:36/M
    885    Darrick Hatathlie                                      1933    33   M      57 30-34             3:01:28.0   3:02:34.3      1:06.3     13:51/M
    886    Selena Hatathlie                  Tuba City  AZ Us     1299    52   F      30 50-54             3:01:34.6   3:02:40.7      1:06.1     13:51/M
    887    Kara Hoines                       Pierre  SD Us        1841    37   F      90 35-39             3:04:40.3   3:05:36.1      0:55.8     14:05/M
    888    Kelsey Hoines                     Pierre  SD Us        1842    17   F      14 15-18             3:04:40.4   3:05:36.6      0:56.2     14:05/M
    889    Amanda Bjarnson                   Salt Lake City  UT   1064    28   F      88 25-29             3:06:32.3   3:07:46.6      1:14.2     14:14/M
    890    Brooke Karrington                 Salt Lake City  UT   1375    50   F      31 50-54             3:12:03.0   3:12:58.9      0:55.9     14:39/M
    891    Denise White                      Salt Lake City  UT   1755    37   F      91 35-39             3:17:06.9   3:17:11.8      0:04.8     15:02/M
    892    Brandi Smith                      Salt Lake City  UT   1660    38   F      92 35-39             3:17:34.7   3:21:16.8      3:42.0     15:04/M
    893    Stacey Muir                       Herriman  UT Us      1486    37   F      93 35-39             3:17:55.1   3:18:13.8      0:18.6     15:06/M
    894    Joe Orgill                        West Valley City  U  1511    73   M       3 70-79             3:18:48.7   3:19:52.2      1:03.4     15:10/M
    895    Jesse Nelson                      Washington Terrace   1497    33   M      58 30-34             3:20:17.7   3:21:16.6      0:58.9     15:17/M
    896    Anne Utley                        Delta  UT Us         1905    32   F      99 30-34             3:20:18.6   3:21:16.7      0:58.1     15:17/M
    897    Tiffany Nelson                    Washington Terrace   1499    33   F     100 30-34             3:20:18.9   3:21:17.2      0:58.3     15:17/M
    898    Susan McLean                      El Paso  TX Us       1468    51   F      32 50-54             3:23:42.8   3:24:50.6      1:07.8     15:32/M
    899    Leesa Myers                       Midvale  UT Us       1491    54   F      33 50-54             3:23:53.7   3:25:18.1      1:24.4     15:33/M
    900    Terri Goldstein                   Cottonwood Heights   1262    51   F      34 50-54             3:23:57.9   3:24:58.9      1:01.0     15:33/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
    901    Carla Carter                      Evergreen Park  IL   1108    48   F      41 45-49             3:50:05.8   3:51:25.0      1:19.1     17:33/M
    902    Mereoni Rareba                    Gilbert  AZ Us       1589    14   F       6 12-14             4:10:57.0   4:11:43.2      0:46.1     19:09/M
    903    Bethmarie Rareba                  Mesa  AZ Us          1588    32   F     101 30-34             4:10:57.3   4:11:43.6      0:46.2     19:09/M