Deseret News Classic

Half-Marathon

July 24, 2013


Results By Stride Racing strideracing.com


Men: 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
Women: 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female 1 to 11

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Julielynn Reardon                 South Jordan  UT Us  1594   10      472      1:58:34.7   1:59:23.6      0:48.8      9:03/M
Top

Male 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Reese Thorne                      South Jordan  UT Us  1716    9      585      2:07:52.2   2:08:47.9      0:55.7      9:45/M
       2    Kyle Schluben                     Lenexa  KS Us        1636   10      597      2:08:40.4   2:09:30.6      0:50.2      9:49/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Emmeline Owens                    Salt Lake City  UT   1521   13      188      1:43:10.2   1:43:15.2      0:05.0      7:52/M
       2    Mackenzie Simper                  Salt Lake City  UT   1941   14      220      1:44:46.9   1:44:58.6      0:11.7      7:59/M
       3    Makenna Godfrey                   Riverton  UT Us      1259   14      336      1:51:34.1   1:52:13.9      0:39.8      8:31/M
       4    Zahianna Mumford                  Salt Lake City  UT   1490   12      761      2:21:00.0   2:21:31.6      0:31.6     10:45/M
       5    Ainslee Skeen                     Pierre  SD Us        1843   14      877      2:54:45.9   2:55:42.1      0:56.2     13:20/M
       6    Mereoni Rareba                    Gilbert  AZ Us       1589   14      902      4:10:57.0   4:11:43.2      0:46.1     19:09/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Brandon Christensen               Fruit Heights  UT U  1123   14      172      1:41:55.3   1:42:08.2      0:12.9      7:46/M
       2    Justin Wood                       West Bountiful  UT   1773   12      543      2:04:21.2   2:04:43.5      0:22.3      9:29/M
Top

Female 15 to 18

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Emily Rich                        South Jordan  UT Us  1599   18       28      1:21:57.7   1:21:59.1      0:01.4      6:15/M
       2    Jenni Horner                      Heber  UT Us         1327   17      145      1:40:12.4   1:40:16.4      0:04.0      7:39/M
       3    Logan Gaykowski                                        1931   18      151      1:40:40.6   1:40:45.4      0:04.8      7:41/M
       4    Corinne Sugino                    Salt Lake City  UT   1694   18      310      1:50:26.7   1:50:54.1      0:27.4      8:25/M
       5    Allison Tolman                    South Jordan  UT Us  1725   18      324      1:51:03.3   1:51:15.5      0:12.2      8:28/M
       6    Julia Thomas                      Salt Lake City  UT   1711   18      358      1:52:34.0   1:52:43.6      0:09.6      8:35/M
       7    Emily Bradford                    Orem  UT Us          1076   18      407      1:55:11.5   1:55:36.8      0:25.3      8:47/M
       8    Amanda Doherty                    Santa Clara  UT Us   1795   15      517      2:01:51.5   2:01:54.3      0:02.8      9:18/M
       9    Kyndall Doughty                   Sandy  UT Us         1187   16      566      2:05:41.8   2:06:42.5      1:00.7      9:35/M
      10    Cami Staker                                            1948   15      607      2:09:06.8   2:09:47.1      0:40.2      9:51/M
      11    Shay Shelton                      Herriman  UT Us      1641   18      686      2:14:43.0   2:15:10.1      0:27.1     10:17/M
      12    Karinna Ortiz                     Salt Lake City  UT   1518   18      714      2:16:21.4   2:17:25.6      1:04.2     10:24/M
      13    Kaitlyn Lauritzen                 Cedar Hills  UT Us   1415   18      760      2:20:53.8   2:21:22.9      0:29.1     10:45/M
      14    Kelsey Hoines                     Pierre  SD Us        1842   17      888      3:04:40.4   3:05:36.6      0:56.2     14:05/M
Top

Male 15 to 18

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Erich Olschewski                  West Jordan  UT Us   1895   18        9      1:13:56.8   1:13:57.7      0:00.9      5:38/M
       2    Jake Maughan                      Stansbury Park  UT   1817   18       13      1:16:19.1   1:16:21.3      0:02.1      5:49/M
       3    Zach Child                        South Jordan  UT Us  1870   16       17      1:17:00.6   1:17:05.9      0:05.2      5:52/M
       4    James Whittier                    Blackfoot  ID Us     1758   17       27      1:21:11.8   1:21:17.9      0:06.1      6:12/M
       5    Jonah Sommerfeld                  Salt Lake City  UT   1883   17       34      1:23:35.1   1:23:37.0      0:01.9      6:23/M
       6    Sam Rupp                          Harrisburg  NC Us    1623   16      125      1:39:02.9   1:39:05.5      0:02.5      7:33/M
       7    Spencer Shuppy                    Layton  UT Us        1647   18      139      1:39:55.9   1:40:04.3      0:08.4      7:37/M
       8    Brendan Rappleye                  Centerville  UT Us   1587   15      149      1:40:25.1   1:40:43.6      0:18.4      7:40/M
       9    Andrew Bell                       Layton  UT USA       1958   17      155      1:40:50.2   1:41:24.5      0:34.3      7:41/M
      10    Braeden Davies                    Salt Lake City  UT   1169   17      178      1:42:26.1   1:44:24.6      1:58.5      7:49/M
      11    Parker Holt                       Eagle Mountain  UT   1325   15      200      1:43:53.1   1:44:41.2      0:48.1      7:55/M
      12    Aaron Wright                      Draper  UT Us        1839   18      287      1:49:18.3   1:49:30.1      0:11.7      8:20/M
      13    Johnathan Keefer                  Sandy  UT Us         1867   16      329      1:51:10.4   1:51:15.7      0:05.3      8:29/M
      14    Chris Rupp                        Harrisburg  NC Us    1622   17      341      1:51:51.7   1:51:54.4      0:02.7      8:32/M
      15    Kalob Cox                         Draper  UT Us        1158   15      667      2:12:44.2   2:13:00.7      0:16.4     10:07/M
      16    Joshua Keele                      Salt Lake City  UT   1379   17      687      2:14:43.0   2:15:10.3      0:27.3     10:17/M
Top

Female 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Natalie Shields                   Salt Lake City  UT   1878   19       23      1:19:15.8   1:19:17.0      0:01.1      6:03/M
       2    Laura Young                       South Jordan  UT Us  1778   19       29      1:21:57.9   1:21:59.4      0:01.4      6:15/M
       3    Madeleine Horvatn                 Salt Lake City  UT   1330   19       49      1:28:16.9   1:28:17.9      0:01.0      6:44/M
       4    Amelia Wegener                    Provo  UT Us         1836   23       83      1:33:41.1   1:33:52.4      0:11.3      7:09/M
       5    Sharon Lyman                      Tooele  UT Us        1438   20      141      1:40:01.7   1:40:15.1      0:13.3      7:38/M
       6    Elizabeth Elliott                 Salt Lake City  UT   1198   24      174      1:41:55.6   1:41:57.9      0:02.2      7:46/M
       7    Rachael Davies                    Salt Lake City  UT   1171   20      177      1:42:26.1   1:44:25.0      1:58.9      7:49/M
       8    Hannah Kinnebrew                  Park City  UT Us     1388   22      192      1:43:14.4   1:43:29.6      0:15.2      7:52/M
       9    Lauren Fischbeck                  West Valley City  U  1222   20      223      1:44:57.5   1:45:06.2      0:08.6      8:00/M
      10    Emily Jackson                     Draper  UT Us        1347   24      253      1:47:28.2   1:47:57.8      0:29.6      8:12/M
      11    Rebecca Gibbs                     Murray  UT Us        1252   19      255      1:47:30.8   1:47:46.5      0:15.6      8:12/M
      12    Lauren Eccles                     Morgan  UT Us        1194   23      279      1:48:51.7   1:49:09.5      0:17.7      8:18/M
      13    Melissa Findlay                   Salt Lake City  UT   1220   21      295      1:49:40.3   1:49:59.0      0:18.6      8:22/M
      14    Rebecca Zirkle                    Alpine  UT Us        1780   23      325      1:51:03.3   1:51:09.1      0:05.8      8:28/M
      15    Caitlyn Evett                     Centerville  UT Us   1212   22      368      1:52:57.9   1:53:34.5      0:36.5      8:37/M
      16    Alexandra Bramwell                Provo  UT Us         1078   20      394      1:54:28.6   1:54:51.9      0:23.3      8:44/M
      17    Joni Whiting                      Bountiful  UT Us     1837   20      399      1:54:42.1   1:55:30.4      0:48.3      8:45/M
      18    Maria Eggers                                           1924   21      413      1:55:24.9   1:55:35.3      0:10.4      8:48/M
      19    Lisa Ladle                        Salt Lake City  UT   1406   24      453      1:57:43.6   1:58:15.4      0:31.8      8:59/M
      20    Rebecca Stephan                   Murrieta  CA Us      1678   21      465      1:58:28.5   1:59:02.7      0:34.2      9:02/M
      21    Anna Hillyard                     Salt Lake City  UT   1315   24      495      1:59:40.3   2:00:28.8      0:48.5      9:08/M
      22    Brooke Shoko Foster               North Salt Lake  UT  1226   23      523      2:02:28.0   2:02:53.1      0:25.1      9:20/M
      23    Kelly Frappier                    Salt Lake City  UT   1232   23      530      2:03:03.1   2:03:39.2      0:36.1      9:23/M
      24    Amrutha Renganathan               Salt Lake City  UT   1887   23      546      2:04:38.3   2:05:29.5      0:51.2      9:30/M
      25    Amanda Hindoian                   Sandy  UT Us         1897   24      556      2:05:06.5   2:05:29.5      0:23.0      9:33/M
      26    Clare Bailey                      Sandy  UT Us         1037   21      616      2:09:28.1   2:09:48.5      0:20.3      9:53/M
      27    Katie Ray                         Morgan  UT Us        1591   22      622      2:09:39.3   2:10:23.5      0:44.2      9:53/M
      28    Nicole Holland                    Kearns  UT Us        1322   24      635      2:10:04.5   2:10:42.3      0:37.8      9:55/M
      29    Rebecca Homer                     South Jordan  UT Us  1326   24      637      2:10:06.6   2:10:44.7      0:38.1      9:55/M
      30    Amy Wegesser                      Salt Lake City  UT   1747   23      643      2:10:36.3   2:11:12.3      0:36.0      9:58/M
      31    Morgan Landgren                   Salt Lake City  UT   1409   21      680      2:13:57.5   2:14:54.8      0:57.2     10:13/M
      32    Beth Flint                        Salt Lake City  UT   1224   24      698      2:15:16.7   2:16:10.6      0:53.9     10:19/M
      33    Hannah Korevaar                   Salt Lake City  UT   1399   21      708      2:15:48.4   2:16:39.5      0:51.0     10:22/M
      34    Addie Farrell                     Provo  UT Us         1217   23      742      2:20:07.2   2:21:02.1      0:54.8     10:41/M
      35    Stephanie Tyrrell                 Provo  UT Us         1729   23      747      2:20:13.9   2:21:09.2      0:55.2     10:42/M
      36    Claire Gray                       South Jordan  UT Us  1268   22      768      2:22:08.6   2:22:39.9      0:31.2     10:50/M
      37    Chelsea Jones                     Clinton  UT Us       1370   20      786      2:24:58.0   2:25:28.3      0:30.2     11:03/M
      38    Tessa Karrington                  Salt Lake City  UT   1376   23      791      2:25:35.1   2:26:16.1      0:41.0     11:06/M
      39    Kari Harbath                      West Haven  UT Us    1293   23      811      2:29:49.3   2:30:52.4      1:03.1     11:26/M
      40    Destinee Allen                    Grantsville  UT Us   1007   24      816      2:30:08.8   2:30:42.2      0:33.4     11:27/M
      41    Anna Nguyen                       West Valley  UT Us   1901   21      822      2:31:36.7   2:32:32.7      0:56.0     11:34/M
      42    Brooke Christensen                Salt Lake City  UT   1124   24      824      2:31:42.9   2:32:19.5      0:36.6     11:34/M
      43    Lindsay Jensen                    Provo  UT Us         1354   20      831      2:33:36.7   2:34:50.7      1:13.9     11:43/M
      44    Stephanie Gillespie                                    1918   23      834      2:34:21.4   2:35:33.6      1:12.1     11:46/M
      45    Sarah McGurl                      Layton  UT Us        1466   21      843      2:38:00.1   2:40:05.4      2:05.2     12:03/M
      46    Erica Pope                        Midway  UT Us        1560   19      850      2:39:45.8   2:40:00.1      0:14.3     12:11/M
      47    Megan Poll                        West Haven  UT Us    1557   23      856      2:40:56.6   2:41:52.9      0:56.3     12:17/M
      48    Michelle Fitts                                         1967   24      858      2:41:58.9   2:43:01.9      1:03.0     12:21/M
Top

Male 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Eduardo De La Cruz                West Valley City  U  1174   20       45      1:27:58.2   1:28:25.4      0:27.2      6:43/M
       2    Luis Martinez                     West Valley City  U  1451   20       47      1:28:02.0   1:28:29.3      0:27.3      6:43/M
       3    Mitch Brandon                     Bountiful  UT Us     1079   21       48      1:28:03.5   1:28:16.0      0:12.5      6:43/M
       4    Mitchell Clark                    Ogden  UT Us         1140   24       61      1:29:56.6   1:30:06.5      0:09.8      6:52/M
       5    Wyatt Frasier                     Bountiful  UT Us     1233   20       84      1:33:52.9   1:34:06.1      0:13.2      7:10/M
       6    Evan George                       Salt Lake City  UT   1249   19       87      1:34:39.5   1:34:40.3      0:00.8      7:13/M
       7    Craig Jeppson                     Salt Lake  UT Us     1360   23       88      1:34:41.1   1:34:55.5      0:14.4      7:13/M
       8    Jonathan Tracy                    Provo  UT Us         1728   24       90      1:34:50.6   1:34:59.6      0:08.9      7:14/M
       9    Spencer Ashton                                         1974   23      110      1:37:28.9   1:37:49.0      0:20.1      7:26/M
      10    Steven Poll                       West Haven  UT Us    1558   24      114      1:38:03.2   1:38:11.5      0:08.3      7:29/M
      11    Austin Hewlett                    Centerville  UT Us   1309   22      120      1:38:24.7   1:40:23.3      1:58.5      7:30/M
      12    Brandon Carlile                   Farmington  UT Us    1106   22      123      1:38:53.0   1:39:02.0      0:08.9      7:33/M
      13    Justin Nipko                      Ogden  UT Us         1505   24      135      1:39:44.7   1:39:53.2      0:08.5      7:36/M
      14    Kyle Larson                       West Valley City  U  1815   22      144      1:40:07.0   1:40:17.8      0:10.8      7:38/M
      15    Dalton Allen                      Grantsville  UT Us   1006   21      153      1:40:46.7   1:41:21.3      0:34.5      7:41/M
      16    Matthew Bell                      Layton  UT USA       1957   21      156      1:40:51.0   1:41:24.2      0:33.2      7:42/M
      17    Matthew Brotherton                Salt Lake City  UT   1978   24      164      1:41:28.5   1:42:04.7      0:36.1      7:44/M
      18    Thomas Jonke                      Salt Lake City  UT   1372   24      173      1:41:55.6   1:41:58.3      0:02.7      7:46/M
      19    Daniel Johnston                   Provo  UT Us         1893   23      207      1:44:08.0   1:44:29.2      0:21.2      7:57/M
      20    Kc Sandstrom                      West Valley City  U  1629   24      210      1:44:16.9   1:44:32.5      0:15.6      7:57/M
      21    Ryan Hudgens                                           1944   21      225      1:45:04.5   1:45:18.9      0:14.4      8:01/M
      22    Scott Goodsell                    Henderson  NV Us     1264   19      240      1:46:21.5   1:46:43.4      0:21.8      8:07/M
      23    Andrew Starita                    Provo  UT Us         1863   23      254      1:47:30.5   1:47:52.5      0:22.0      8:12/M
      24    Aj Rupp                           Harrisburg  NC Us    1621   22      283      1:49:12.3   1:49:14.9      0:02.6      8:20/M
      25    Preston Pope                      Midway  UT Us        1561   21      305      1:50:10.8   1:50:25.5      0:14.7      8:24/M
      26    Ryan Smith                        Salt Lake City  UT   1977   21      354      1:52:28.5   1:52:35.0      0:06.4      8:35/M
      27    Kelton Johnston                   Clinton  UT Us       1368   20      380      1:53:40.9   1:54:10.7      0:29.8      8:40/M
      28    Daniel Benavides                  Lehi  UT Us          1053   22      382      1:53:44.3   1:54:28.9      0:44.5      8:41/M
      29    Spencer Knight                    Salt Lake City  UT   1394   23      450      1:57:41.3   1:57:55.3      0:13.9      8:59/M
      30    Westley Hurst                     South Jordan  UT     1920   24      463      1:58:26.6   1:58:50.7      0:24.0      9:02/M
      31    Sam Summerhays                    Pleasant Grove  UT   1696   22      477      1:58:41.2   1:59:00.7      0:19.5      9:03/M
      32    Mark Haight                       West Jordan  UT Us   1801   22      684      2:14:34.4   2:14:58.7      0:24.3     10:16/M
      33    Eric Doughty                      Sandy  UT Us         1186   20      780      2:24:09.0   2:25:11.0      1:01.9     11:00/M
      34    Trevor Jensen                     Frisco  TX Us        1356   22      809      2:29:44.1   2:30:58.3      1:14.1     11:25/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Tiffany Coleman                   Midway  UT Us        1146   27       46      1:28:00.1   1:28:03.6      0:03.5      6:43/M
       2    Madison Phippen                   Syracuse  UT Us      1553   26       77      1:33:08.5   1:33:17.9      0:09.3      7:06/M
       3    Lisa Western                      Salt Lake City  UT   1751   27      119      1:38:20.7   1:38:34.7      0:14.0      7:30/M
       4    Caroline Prince                   Holladay  UT Us      1569   28      146      1:40:18.4   1:40:25.9      0:07.5      7:39/M
       5    Brooke Breen                      Sandy  UT Us         1080   28      159      1:41:00.2   1:41:04.4      0:04.1      7:42/M
       6    Shara Cole                        Salt Lake City  UT   1145   29      165      1:41:28.6   1:42:04.9      0:36.2      7:44/M
       7    Vanessa Lacerda                   Salt Lake City  UT   1405   26      169      1:41:51.4   1:41:56.8      0:05.4      7:46/M
       8    Chelsey Hewlett                   Sandy  UT Us         1310   27      171      1:41:52.1   1:43:50.7      1:58.5      7:46/M
       9    Annie Copinga                     Salt Lake City  UT   1153   28      195      1:43:25.5   1:43:29.9      0:04.4      7:53/M
      10    Artemis Vamianakis                Salt Lake City  UT   1857   29      222      1:44:56.7   1:45:10.1      0:13.4      8:00/M
      11    Lizzie Swenson                    Salt Lake City  UT   1700   28      231      1:45:28.6   1:45:32.6      0:04.0      8:03/M
      12    Holly Martin                      Salt Lake City  UT   1450   28      232      1:45:34.1   1:45:48.9      0:14.8      8:03/M
      13    Elisa Stephenson                  Kaysville  UT Us     1680   29      244      1:46:37.8   1:46:54.8      0:17.0      8:08/M
      14    Lara Meziani                      Salt Lake City  UT   1902   28      278      1:48:49.0   1:48:56.9      0:07.9      8:18/M
      15    Kate Grygiel                      Harrison  ME Us      1798   27      286      1:49:15.3   1:49:35.6      0:20.3      8:20/M
      16    Sarah Reale                       Salt Lake City  UT   1593   28      288      1:49:22.5   1:49:37.2      0:14.6      8:21/M
      17    Andrea Jespersen                  Ogden  UT Us         1847   28      292      1:49:29.0   1:49:40.0      0:11.0      8:21/M
      18    Erica Andersen                    Salt Lake City  UT   1010   26      293      1:49:30.7   1:50:12.1      0:41.3      8:21/M
      19    Holly Steinberg                   Taylorsville  UT Us  1676   27      298      1:49:56.7   1:50:17.5      0:20.8      8:23/M
      20    Heidi Hilgendorf                  Holladay  UT Us      1313   29      319      1:50:57.1   1:51:35.4      0:38.3      8:28/M
      21    Abigail Clark                     Salt Lake City  UT   1135   28      331      1:51:27.8   1:51:47.8      0:19.9      8:30/M
      22    Shawna Dennis                     Layton  UT Us        1180   29      339      1:51:43.7   1:52:00.2      0:16.4      8:31/M
      23    Katie Sano                        Bountiful  UT Us     1630   29      347      1:52:13.8   1:54:11.6      1:57.8      8:34/M
      24    Sara Hewlett                      Centerville  UT Us   1311   25      379      1:53:38.9   1:55:37.7      1:58.7      8:40/M
      25    Sarah Custen                      Salt Lake City  UT   1164   27      401      1:54:51.5   1:55:23.9      0:32.4      8:46/M
      26    Molly Neves                       Salt Lake City  UT   1501   27      404      1:55:08.5   1:55:29.7      0:21.1      8:47/M
      27    Heather Reichman                  Salt Lake City  UT   1596   28      422      1:56:09.8   1:56:17.7      0:07.8      8:52/M
      28    Amanda Slatter                    Sandy  UT Us         1656   27      433      1:56:45.8   1:57:04.3      0:18.4      8:54/M
      29    Hollis Pyper                      Midway  UT Us        1575   28      443      1:57:20.2   1:59:17.2      1:57.0      8:57/M
      30    Kerianne Goodall                  Salt Lake City  UT   1263   27      456      1:58:07.4   1:58:59.7      0:52.2      9:01/M
      31    Natalie Quinn                     New Canaan  CT Us    1578   27      459      1:58:14.7   1:58:36.1      0:21.3      9:01/M
      32    Samantha Melaney                  West Haven  UT Us    1473   26      471      1:58:33.3   1:59:06.2      0:32.9      9:03/M
      33    Andrea Wood                       South Jordan  UT Us  1771   25      474      1:58:38.2   1:59:42.6      1:04.3      9:03/M
      34    Allison Bryant                                         1976   27      476      1:58:39.9   1:59:10.3      0:30.3      9:03/M
      35    Heather Guzman                    West Jordan  UT Us   1276   28      478      1:58:45.7   1:59:11.5      0:25.8      9:03/M
      36    Tami Reid                         West Valley  UT Us   1597   29      482      1:58:56.9   1:59:37.5      0:40.5      9:04/M
      37    Whitney Evans                     Salt Lake City  UT   1210   28      485      1:59:00.7   1:59:23.9      0:23.2      9:05/M
      38    Kate Robbins                      Sandy  UT Us         1605   28      488      1:59:16.4   1:59:50.8      0:34.3      9:06/M
      39    Cindy Brough                      Santa Monica  CA Us  1084   29      489      1:59:20.7   1:59:24.0      0:03.3      9:06/M
      40    Kristina Leao                     Pleasant Grove  UT   1416   28      553      2:04:58.6   2:05:35.7      0:37.1      9:32/M
      41    Kelsey Moyes                      Bountiful  UT Us     1485   26      565      2:05:39.7   2:05:55.2      0:15.5      9:35/M
      42    Jaclyn Felton-Ware                Murray  UT           1979   26      576      2:06:53.5   2:07:45.0      0:51.4      9:41/M
      43    Lizzi Sorensen                    Salt Lake City  UT   1669   29      601      2:08:55.1   2:11:11.7      2:16.6      9:50/M
      44    Jamie Cheney                      Murray  UT USA       1120   28      615      2:09:27.7   2:10:12.9      0:45.1      9:52/M
      45    Christina Hales                   Sandy  UT Us         1282   29      618      2:09:30.9   2:10:35.2      1:04.3      9:53/M
      46    Courtney Maxfield                 Salt Lake City  UT   1455   26      620      2:09:32.9   2:10:09.4      0:36.5      9:53/M
      47    Ann Marie Vail                    Draper  UT Us        1733   29      628      2:09:46.5   2:11:29.9      1:43.4      9:54/M
      48    Kylie Lombardi                    Eagle  ID Us         1429   25      630      2:09:49.4   2:14:22.2      4:32.7      9:54/M
      49    Crystal Reinl                     Henderson  NV Us     1598   26      633      2:09:57.9   2:10:47.6      0:49.6      9:55/M
      50    Julie Hulet                       Provo  UT Us         1336   25      642      2:10:36.1   2:10:42.0      0:05.9      9:58/M
      51    Lisa Pearson                      North Salt Lake  UT  1540   29      651      2:11:16.0   2:12:09.7      0:53.6     10:01/M
      52    Nicole Boswell                    Murray  UT Us        1068   25      658      2:12:09.4   2:13:09.9      1:00.5     10:05/M
      53    Ashley Adams                      Hooper  UT Us        1003   29      661      2:12:23.4   2:16:12.3      3:48.8     10:06/M
      54    Chelsea Tippetts                  Salt Lake City  UT   1721   28      679      2:13:38.6   2:14:34.3      0:55.6     10:12/M
      55    Esther Smidt                      Irvine  CA Us        1658   27      683      2:14:34.2   2:15:27.1      0:52.8     10:16/M
      56    Jessi Despain                     Draper  UT Us        1182   25      696      2:15:05.0   2:15:35.9      0:30.8     10:18/M
      57    Colleen Paap                      Salt Lake City  UT   1523   29      704      2:15:33.9   2:16:20.2      0:46.3     10:20/M
      58    Lauren Christensen                West Jordan  UT Us   1128   25      712      2:16:09.9   2:16:48.8      0:38.8     10:23/M
      59    Caitlin Fowler                    Salt Lake City  UT   1850   27      713      2:16:17.6   2:17:06.0      0:48.4     10:24/M
      60    Brandy Aldrich                    Midvale  UT Us       1005   26      724      2:17:59.1   2:18:48.2      0:49.1     10:32/M
      61    Tammy Hoyt                        Deweyville  UT Us    1333   27      725      2:18:05.3   2:19:04.5      0:59.2     10:32/M
      62    Alyssa Silver                     West Valley City  U  1648   27      731      2:18:43.0   2:19:58.7      1:15.7     10:35/M
      63    Rachelle Morris                   Dallas  Tx USA       1141   28      733      2:18:52.6   2:19:15.0      0:22.4     10:36/M
      64    Samantha Wilcox                   Orem  UT Us          1759   28      746      2:20:13.8   2:21:10.8      0:57.0     10:42/M
      65    Sara Smuin                        Sandy  UT Us         1666   27      752      2:20:31.9   2:21:27.2      0:55.3     10:43/M
      66    Kara Atkins                       Salt Lake City  UT   1030   29      754      2:20:37.3   2:21:14.1      0:36.7     10:44/M
      67    Miranda Emrazian                  West Valley City  U  1204   26      755      2:20:39.2   2:21:26.4      0:47.2     10:44/M
      68    Melissa Wamsley                   West Valley City  U  1744   28      764      2:21:52.3   2:22:12.0      0:19.7     10:49/M
      69    Ashley Pust                       Salt Lake City  UT   1573   29      766      2:22:06.1   2:23:08.9      1:02.7     10:50/M
      70    Monica Martell                    Salt Lake City  UT   1449   25      767      2:22:08.4   2:23:11.0      1:02.6     10:50/M
      71    Sara Grobstein                    Draper  UT Us        1272   27      777      2:23:34.9   2:24:25.8      0:50.8     10:57/M
      72    Stephanie Bird                    Salt Lake City  UT   1062   28      784      2:24:40.1   2:24:48.8      0:08.6     11:02/M
      73    Nikole Kirk                       Salt Lake City  UT   1391   27      788      2:25:23.8   2:26:05.3      0:41.5     11:05/M
      74    Cortney Bonzo                     Erie  PA Us          1066   26      789      2:25:25.1   2:26:06.2      0:41.1     11:06/M
      75    Sara Peterson                     Salt Lake City  UT   1549   27      793      2:25:58.4   2:27:13.5      1:15.0     11:08/M
      76    Julianne Gardner Arnell           Meridian  ID Us      1247   29      795      2:26:36.6   2:28:25.9      1:49.2     11:11/M
      77    Catherine Farnworth               Riverton  UT Us      1216   28      796      2:26:46.3   2:27:31.6      0:45.3     11:12/M
      78    Rachel Brower Becker              Salt Lake City  UT   1900   28      807      2:28:59.8   2:30:01.0      1:01.1     11:22/M
      79    Stephanie Goble                   Cottonwood Heights   1258   26      810      2:29:46.9   2:30:12.8      0:25.8     11:25/M
      80    Elle Jameson                                           1975   29      814      2:30:06.9   2:30:14.5      0:07.6     11:27/M
      81    Lauren Gillespie                                       1917   25      835      2:34:21.5   2:35:33.8      1:12.2     11:46/M
      82    Krista Howard                     Salt Lake City  UT   1332   26      839      2:37:26.0   2:38:28.0      1:02.0     12:01/M
      83    Cindy Parker                      Eagle Mountain  UT   1532   26      841      2:37:31.2   2:38:10.6      0:39.4     12:01/M
      84    Jamie Van Noy                     Salt Lake City  UT   1737   27      853      2:40:42.2   2:42:18.2      1:35.9     12:15/M
      85    Shaelynn Anderson                 South Jordan  UT Us  1017   29      860      2:43:49.1   2:44:18.3      0:29.2     12:30/M
      86    Tara Bishop                       Orem  UT USA         1063   27      866      2:45:00.5   2:45:36.6      0:36.1     12:35/M
      87    Jessica Ibarra                    Magna  UT Us         1342   26      878      2:54:50.2   2:58:07.8      3:17.6     13:20/M
      88    Amanda Bjarnson                   Salt Lake City  UT   1064   28      889      3:06:32.3   3:07:46.6      1:14.2     14:14/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Brett Hales                       Midvale  UT Us       1880   26        1      1:05:12.0   1:05:12.0                  4:58/M
       2    Trevor Baker                      South Jordan  UT Us  1040   26        4      1:11:28.2   1:11:28.7      0:00.4      5:27/M
       3    Benjamin Van Beekum               Harrisville  UT Us   1735   29        5      1:12:05.8   1:12:06.2      0:00.3      5:30/M
       4    Kevin Smith                       Salt Lake City  UT   1665   28        6      1:12:09.1   1:12:09.8      0:00.7      5:30/M
       5    Taylor Monson                     Ogden  UT Us         1481   27        8      1:12:47.0   1:12:47.8      0:00.7      5:33/M
       6    Bradley Phippen                   Syracuse  UT Us      1551   28       20      1:17:26.7   1:17:29.2      0:02.4      5:54/M
       7    Jared McGavin                     Woods Cross  UT Us   1464   29       40      1:27:33.7   1:27:36.0      0:02.3      6:41/M
       8    Jed Kowalski                      Murray  UT Us        1401   28       58      1:29:40.1   1:29:41.4      0:01.3      6:50/M
       9    Taylor Jackson                    Draper  UT Us        1348   26       63      1:30:20.5   1:30:29.3      0:08.8      6:53/M
      10    Daniel Duncombe                   Sandy  UT Us         1193   28       67      1:31:07.1   1:31:16.1      0:09.0      6:57/M
      11    Walker Chesser                    West Jordan  UT Us   1121   25       89      1:34:43.4   1:34:51.4      0:08.0      7:13/M
      12    Richard Spence                    Tooele  UT Us        1672   25      108      1:37:10.3   1:37:22.4      0:12.1      7:25/M
      13    James Orgill                      Provo  UT Us         1510   29      116      1:38:14.6   1:39:14.0      0:59.4      7:30/M
      14    Troy Thorpe                       Sandy  UT Us         1718   26      118      1:38:20.6   1:39:50.8      1:30.2      7:30/M
      15    Christopher Doxey                 Salt Lake City  UT   1190   27      126      1:39:05.0   1:39:57.7      0:52.7      7:33/M
      16    Alan Babcock                      Provo  UT Us         1034   28      128      1:39:13.7   1:39:24.8      0:11.1      7:34/M
      17    Andrew Peterson                   Cedar Hills  UT Us   1546   26      140      1:40:00.4   1:40:15.9      0:15.4      7:38/M
      18    Will Stoughton                    Raleigh  NC Us       1689   29      143      1:40:03.2   1:40:16.1      0:12.9      7:38/M
      19    Justin Neville                    Hooper  UT           1937   28      147      1:40:19.2   1:40:56.3      0:37.1      7:39/M
      20    Garrett Robinson                  Sandy  UT Us         1827   28      166      1:41:35.6   1:41:51.3      0:15.7      7:45/M
      21    Gerald Rogers                                          1981   29      219      1:44:43.6   1:44:59.4      0:15.8      7:59/M
      22    Tommy Oyarz˙n                     Salt Lake City  UT   1522   29      226      1:45:04.9   1:45:20.7      0:15.8      8:01/M
      23    Jordan Waite                      Salt Lake City  UT   1742   26      257      1:47:37.0   1:47:48.6      0:11.5      8:13/M
      24    Devin Halliday                    Salt Lake City  UT   1285   29      291      1:49:29.0   1:49:41.9      0:12.8      8:21/M
      25    Jeffery Romero                    Salt Lake City  UT   1610   26      322      1:50:58.4   1:51:50.9      0:52.5      8:28/M
      26    Kyle Robbins                      Sandy  UT Us         1606   28      387      1:53:58.8   1:54:32.7      0:33.9      8:42/M
      27    Walker Clark                      North Salt Lake  UT  1790   26      398      1:54:42.0   1:55:30.5      0:48.4      8:45/M
      28    Alex Knight                       Salt Lake City  UT   1393   27      449      1:57:41.2   1:57:55.0      0:13.7      8:59/M
      29    Jared Cass                        West Jordan  UT Us   1112   25      461      1:58:16.3   1:58:29.6      0:13.3      9:01/M
      30    David Stephan                     Murrieta  CA Us      1677   25      466      1:58:28.5   1:59:03.2      0:34.6      9:02/M
      31    Jeremy Perez                                           1963   26      473      1:58:36.5   1:58:47.3      0:10.7      9:03/M
      32    Craig Roddin                      Sandy  UT USA        1952   28      484      1:58:59.9   2:00:02.3      1:02.3      9:05/M
      33    Nathan Sorensen                   Salt Lake City  UT   1830   25      492      1:59:27.2   1:59:27.2                  9:07/M
      34    Carlos Quijano                    Salt Lake City  UT   1577   25      494      1:59:39.5   1:59:41.5      0:02.0      9:08/M
      35    Drew Parcell                      Draper  UT Us        1530   28      507      2:00:51.1   2:02:06.9      1:15.7      9:13/M
      36    Devon Tonks                                            1914   28      538      2:03:55.3   2:03:58.7      0:03.3      9:27/M
      37    Clayton Erekson                   South Jordan  UT Us  1205   26      554      2:04:59.6   2:05:24.5      0:24.9      9:32/M
      38    Corwin Hurst                      South Jordan  UT Us  1805   26      587      2:08:04.1   2:08:28.4      0:24.2      9:46/M
      39    Aaron Davis                                            1970   29      605      2:09:04.8   2:09:56.9      0:52.0      9:51/M
      40    Joey Putnam                       Salt Lake City  UT   1574   26      610      2:09:14.0   2:10:31.3      1:17.2      9:51/M
      41    Brock Buckway                     Bountiful  UT Us     1090   28      656      2:12:02.1   2:15:33.4      3:31.3     10:04/M
      42    Alec Johns                        Irving  TX Us        1362   29      734      2:18:56.0   2:19:18.6      0:22.6     10:36/M
      43    Jc Stock                          Orem  UT Us          1686   29      745      2:20:13.7   2:21:10.6      0:56.9     10:42/M
      44    David Duarte                      Salt Lake City  UT   1192   27      785      2:24:43.1   2:25:45.4      1:02.2     11:02/M
      45    Ryan Burningham                   Salt Lake City  UT   1095   26      861      2:44:05.0   2:44:48.6      0:43.5     12:31/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Kassi Harmon                      Salt Lake City  UT   1296   30       16      1:16:52.7   1:16:53.2      0:00.5      5:52/M
       2    Christina Perry                   Cottonwood Heights   1543   31       19      1:17:07.1   1:17:07.7      0:00.6      5:53/M
       3    Angie Beebe                       South Weber  UT Us   1051   34       31      1:22:48.7   1:22:49.5      0:00.8      6:19/M
       4    Taralyn Summers                   Bountiful  UT Us     1698   31       32      1:22:58.8   1:22:59.5      0:00.7      6:20/M
       5    Jessica Knowles                   Draper  UT Us        1811   32       55      1:29:08.4   1:29:14.2      0:05.8      6:48/M
       6    Dana Anderson                     South Jordan  UT Us  1013   30       59      1:29:42.6   1:29:48.3      0:05.7      6:51/M
       7    Shelly Rudd                       South Jordan  UT Us  1891   30       60      1:29:47.7   1:29:53.6      0:05.8      6:51/M
       8    Mccall Judd                       South Jordan  UT Us  1373   31       76      1:32:30.8   1:32:41.1      0:10.2      7:03/M
       9    Jenesey Sparks                    Chandler  AZ Us      1906   34       82      1:33:28.0   1:33:34.6      0:06.5      7:08/M
      10    Liz Raybould                      Salt Lake City  UT   1592   34       99      1:35:28.3   1:35:34.6      0:06.2      7:17/M
      11    Kara Erwin                        Midvale  UT Us       1207   32      112      1:37:33.9   1:37:41.2      0:07.2      7:26/M
      12    Angela Sharp                      Salt Lake City  UT   1640   33      134      1:39:33.5   1:40:03.8      0:30.2      7:36/M
      13    Whitney Cleverly                  South Jordan  UT Us  1143   32      158      1:40:56.5   1:41:06.4      0:09.8      7:42/M
      14    Marie Perkins                     Layton  UT Us        1542   32      161      1:41:07.1   1:41:16.8      0:09.7      7:43/M
      15    Emily Christensen                 Taylorsville  UT Us  1125   32      168      1:41:38.4   1:41:58.3      0:19.8      7:45/M
      16    Ashley Dern                       Herriman  UT Us      1181   32      193      1:43:16.8   1:45:13.3      1:56.5      7:53/M
      17    Amy Grant                         Kaysville  UT Us     1266   33      209      1:44:13.6   1:44:26.2      0:12.5      7:57/M
      18    Jillyan Smith                     West Jordan  UT Us   1961   30      211      1:44:21.0   1:44:36.3      0:15.2      7:58/M
      19    Michelle Anderson                 Draper  UT Us        1016   34      212      1:44:21.8   1:45:09.4      0:47.5      7:58/M
      20    Trista Sterner                    Salt Lake City  UT   1682   32      213      1:44:22.3   1:44:44.6      0:22.2      7:58/M
      21    Camille Torgerson                 Pleasant View  UT U  1726   32      218      1:44:38.6   1:45:01.1      0:22.5      7:59/M
      22    Rachel Moody                      Herriman  UT Us      1819   33      229      1:45:15.6   1:45:29.3      0:13.6      8:02/M
      23    Natalie Stanger                   Uintah  UT Us        1674   33      248      1:46:53.3   1:47:02.5      0:09.1      8:09/M
      24    Jill Christensen                  West Jordan  UT Us   1126   34      256      1:47:35.0   1:47:54.9      0:19.8      8:12/M
      25    Amy Gabbart                       Lehi  UT Us          1239   30      267      1:48:18.3   1:50:16.2      1:57.9      8:16/M
      26    Julianne Orth                     Price  UT Us         1517   31      271      1:48:30.0   1:49:28.1      0:58.0      8:17/M
      27    Brittany Holladay                 Sandy  UT Us         1804   33      284      1:49:12.4   1:49:34.1      0:21.7      8:20/M
      28    Emily White                       Holladay  UT Us      1756   30      306      1:50:11.3   1:50:15.3      0:04.0      8:24/M
      29    Mindi Little                      West Jordan  UT Us   1425   33      317      1:50:44.0   1:50:48.8      0:04.7      8:27/M
      30    Becca Cannon                      Farmington  UT Us    1101   31      326      1:51:05.0   1:51:25.2      0:20.1      8:28/M
      31    Emily Jeppesen                    Fruit Heights  UT U  1359   34      346      1:52:08.4   1:52:28.2      0:19.7      8:33/M
      32    Emilee Nilsson                    Morristown  NJ Us    1504   33      351      1:52:17.0   1:54:49.5      2:32.4      8:34/M
      33    Kelley Marsden                    Salt Lake City  UT   1447   33      356      1:52:32.2   1:53:00.4      0:28.2      8:35/M
      34    Kristen Dixon                     Saratoga Springs  U  1184   33      371      1:53:11.4   1:53:42.3      0:30.9      8:38/M
      35    Jenni Smith                       Riverton  UT Us      1664   34      374      1:53:23.8   1:53:50.3      0:26.5      8:39/M
      36    Camber Lybbert                    Draper  UT Us        1437   32      385      1:53:50.2   1:54:24.0      0:33.8      8:41/M
      37    Mayra Tetzloff                    Midvale  UT Us       1707   32      395      1:54:30.2   1:54:34.3      0:04.1      8:44/M
      38    Meredith Taylor                   Salt Lake City  UT   1704   30      397      1:54:35.3   1:55:02.5      0:27.2      8:44/M
      39    Alyson Hamilton                   South Jordan  UT Us  1286   34      405      1:55:08.8   1:55:18.8      0:09.9      8:47/M
      40    Jenna Bradford                    Lehi  UT Us          1077   30      408      1:55:11.7   1:55:36.6      0:24.9      8:47/M
      41    Janet McAllister                  Layton  UT Us        1460   31      417      1:55:39.2   1:56:06.1      0:26.9      8:49/M
      42    Sara Mathis                       Woods Cross  UT Us   1453   33      420      1:55:49.7   1:59:23.8      3:34.1      8:50/M
      43    Lori Stybe                        Roy  UT Us           1693   31      442      1:57:14.2   1:57:26.7      0:12.4      8:57/M
      44    Katie Ashcroft                    Logan  UT Us         1028   32      455      1:57:47.3   1:58:26.5      0:39.1      8:59/M
      45    Ashlie Anderson                   Herriman  UT Us      1012   34      457      1:58:08.7   1:58:36.1      0:27.4      9:01/M
      46    Camille Shosted                   West Jordan  UT Us   1644   31      462      1:58:18.3   2:00:31.6      2:13.3      9:01/M
      47    Jen Wade                          Sandy  UT USA        1352   33      464      1:58:27.0   1:58:50.1      0:23.1      9:02/M
      48    Jill Gahlsdorf                    Salt Lake City  UT   1240   33      468      1:58:31.5   1:58:56.5      0:24.9      9:02/M
      49    Alisha Van Wagoner                Riverton  UT Us      1738   31      502      2:00:31.2   2:00:34.4      0:03.1      9:12/M
      50    Alli Malmrose                     Salt Lake City  UT   1443   33      505      2:00:37.2   2:01:05.2      0:27.9      9:12/M
      51    Brianna Rounds                    Grantsville  UT Us   1616   33      512      2:01:27.3   2:02:17.4      0:50.0      9:16/M
      52    Melody Bennett                    Murray  UT Us        1054   32      520      2:02:19.1   2:03:06.2      0:47.1      9:20/M
      53    Deborah Cannon                    Syracuse  UT Us      1869   33      532      2:03:11.7   2:03:23.4      0:11.6      9:24/M
      54    Cecily Smith                      Riverton  UT Us      1661   30      545      2:04:31.9   2:04:34.8      0:02.8      9:30/M
      55    Angela Stewart                    Farmington  UT Us    1684   31      552      2:04:55.4   2:05:53.9      0:58.5      9:32/M
      56    Renee Perschon                    Riverton  UT Us      1545   32      559      2:05:12.3   2:05:33.5      0:21.1      9:33/M
      57    Betsy Lucas                       Salt Lake City  UT   1435   32      569      2:06:02.9   2:06:37.0      0:34.0      9:37/M
      58    Kristina Leeflang Bradley         Salt Lake City  UT   1816   30      571      2:06:04.0   2:06:52.4      0:48.3      9:37/M
      59    Darla Demann                      Salt Lake City  UT   1178   30      572      2:06:04.5   2:06:38.8      0:34.3      9:37/M
      60    Elly Carter                       Holladay  UT Us      1109   31      580      2:07:23.4   2:08:34.2      1:10.7      9:43/M
      61    Kellie Post                       Sandy  UT Us         1562   31      586      2:07:57.0   2:08:31.2      0:34.2      9:46/M
      62    Aimee Harmon                      Riverton  UT Us      1295   31      588      2:08:09.1   2:08:46.8      0:37.7      9:46/M
      63    Stephani Harris                   Herriman  UT Us      1297   30      589      2:08:09.2   2:08:47.0      0:37.7      9:46/M
      64    Leslie Moore                      Bountiful  UT Us     1820   33      596      2:08:36.5   2:11:16.6      2:40.1      9:49/M
      65    Ann Frost                         Oro Valley  AZ Us    1234   31      603      2:08:55.9   2:11:12.1      2:16.2      9:50/M
      66    Jill Leo                          Salt Lake City  UT   1419   34      608      2:09:11.7   2:09:48.9      0:37.2      9:51/M
      67    Camilla Hodge                     Durham  NC Us        1318   30      627      2:09:44.3   2:10:34.4      0:50.1      9:54/M
      68    Shannon Harris                    Logan  UT Us         1898   33      665      2:12:38.2   2:13:31.7      0:53.5     10:07/M
      69    Genevieve Swim                    Holladay  UT Us      1882   33      670      2:13:00.1   2:13:34.0      0:33.8     10:09/M
      70    Randi Creighton                   Salt Lake City  UT   1160   30      688      2:14:43.6   2:15:35.2      0:51.5     10:17/M
      71    Carly Fetzer                      Bountiful  UT Us     1874   32      711      2:16:00.3   2:16:39.9      0:39.5     10:22/M
      72    Megan Curtis                      Salt Lake City  UT   1162   30      715      2:16:28.9   2:17:11.5      0:42.6     10:25/M
      73    Rebecca Cotterell                 Lehi  UT Us          1156   33      726      2:18:10.7   2:19:19.9      1:09.1     10:32/M
      74    Jennifer Chappell                 New York  NY Us      1119   33      740      2:19:44.4   2:20:05.4      0:20.9     10:40/M
      75    Mindi Watkins                     South Jordan  UT US  1746   31      741      2:19:45.0   2:20:19.8      0:34.7     10:40/M
      76    Kseniya Thomas                    Carlisle  PA Us      1712   34      749      2:20:17.7   2:20:43.3      0:25.6     10:42/M
      77    Liying Shan                       Wuxi  JIANGSU Cn     1639   34      758      2:20:50.4   2:21:24.1      0:33.6     10:45/M
      78    Tambra Rasmussen                  West Jordan  UT Us   1590   32      773      2:22:37.0   2:23:38.4      1:01.4     10:53/M
      79    Stephanie Snyder                  Salt Lake City  UT   1667   34      776      2:23:34.5   2:23:54.1      0:19.5     10:57/M
      80    Amy Beadles                       Tremonton  UT Us     1049   31      790      2:25:26.7   2:25:56.5      0:29.8     11:06/M
      81    Kirsten Mumford                   Draper  UT Us        1489   34      794      2:26:19.0   2:27:09.4      0:50.3     11:10/M
      82    Kimbur Foutz                      Odenton  MD Us       1228   30      797      2:27:08.6   2:28:56.7      1:48.1     11:13/M
      83    Jamey Hulsberg                    Salt Lake City  UT   1337   33      800      2:28:05.9   2:29:06.7      1:00.8     11:18/M
      84    Valerie Dehoyo                    Provo  UT Us         1176   32      804      2:28:48.5   2:29:50.9      1:02.4     11:21/M
      85    Rebecca Stephenson                Eagle Mountain  UT   1681   31      805      2:28:58.9   2:29:04.2      0:05.2     11:22/M
      86    Mandy Seeley                      Provo  UT            1985   34      813      2:30:03.9   2:31:04.1      1:00.1     11:27/M
      87    Felicia Abernethy                 Magna  UT Us         1002   34      819      2:30:56.0   2:31:01.0      0:04.9     11:31/M
      88    Rebecca Sansom                    Draper  UT Us        1631   33      827      2:32:07.2   2:32:36.3      0:29.1     11:36/M
      89    Andrea Cannon                     Orem  UT Us          1100   32      828      2:32:37.0   2:33:42.3      1:05.3     11:38/M
      90    Marygrace Mott                    Murray  UT Us        1482   31      832      2:34:05.9   2:34:48.7      0:42.8     11:45/M
      91    Emily Rutter                      Salt Lake City  UT   1625   32      836      2:35:48.8   2:36:49.8      1:00.9     11:53/M
      92    Whitney Hale                      Mesa  AZ Us          1281   30      840      2:37:31.1   2:38:10.8      0:39.6     12:01/M
      93    Karalee Cooper                    North Salt Lake  UT  1791   33      844      2:38:16.0   2:39:05.2      0:49.1     12:04/M
      94    April Johnson                     Seattle  WA Us       1365   34      849      2:39:19.8   2:39:50.7      0:30.8     12:09/M
      95    Michelle Orozco                   Murray  UT Us        1514   32      851      2:40:07.3   2:40:51.4      0:44.1     12:13/M
      96    Katie White                       Pleasant Grove  UT   1757   34      859      2:41:59.8   2:42:24.9      0:25.1     12:21/M
      97    Heather MacKay                    Saratoga Springs  U  1440   33      873      2:51:24.8   2:53:02.5      1:37.7     13:04/M
      98    Megan Austin                      South Ogden  UT Us   1033   34      882      2:56:56.7   2:57:58.6      1:01.8     13:30/M
      99    Anne Utley                        Delta  UT Us         1905   32      896      3:20:18.6   3:21:16.7      0:58.1     15:17/M
     100    Tiffany Nelson                    Washington Terrace   1499   33      897      3:20:18.9   3:21:17.2      0:58.3     15:17/M
     101    Bethmarie Rareba                  Mesa  AZ Us          1588   32      903      4:10:57.3   4:11:43.6      0:46.2     19:09/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Riley Cook                        South Weber  UT Us   1148   32        2      1:06:25.8   1:06:26.3      0:00.5      5:04/M
       2    Fritz Van De Kamp                 Salt Lake City  UT   1736   33        3      1:07:44.5   1:07:45.1      0:00.5      5:10/M
       3    James Barnes                      Riverton  UT Us      1956   34       15      1:16:33.3   1:16:34.8      0:01.5      5:50/M
       4    Richard Marschner                 Salt Lake City  UT   1446   30       22      1:18:39.9   1:18:40.7      0:00.8      6:00/M
       5    Jeff Loveless                     Lehi  UT Us          1431   33       24      1:19:30.7   1:19:32.5      0:01.8      6:04/M
       6    Stephen Ouellette                 Murray  UT           1910   32       25      1:20:42.8   1:20:48.1      0:05.3      6:09/M
       7    Joel Pino                         Salt Lake City  UT   1966   34       33      1:23:27.6   1:23:29.2      0:01.6      6:22/M
       8    Danny Knudsen                     Draper  UT Us        1812   30       36      1:24:39.2   1:24:42.7      0:03.4      6:27/M
       9    Peter Brown                       West Jordan  UT Us   1087   31       42      1:27:43.4   1:27:51.1      0:07.6      6:41/M
      10    Mark Lott                         Orem  UT Us          1430   31       43      1:27:45.8   1:27:46.5      0:00.6      6:42/M
      11    Cory Lillywhite                   Bountiful  UT Us     1423   32       64      1:30:29.3   1:30:32.9      0:03.6      6:54/M
      12    Stephen Badger                    Salt Lake City  UT   1036   34       65      1:30:53.6   1:30:58.4      0:04.7      6:56/M
      13    Craig Romrell                     Salt Lake City  UT   1969   32       68      1:31:12.6   1:31:15.0      0:02.4      6:57/M
      14    Johnny Ahn                        Orem  UT Us          1004   30       69      1:31:16.2   1:32:31.5      1:15.3      6:58/M
      15    Shawn Hamilton                    South Jordan  UT Us  1288   33       70      1:31:41.5   1:31:50.9      0:09.3      7:00/M
      16    Micah Elggren                     Panama City  FL Us   1197   33       71      1:31:45.5   1:32:13.4      0:27.8      7:00/M
      17    Jordan Jensen                     Conroe  TX Us        1353   33       78      1:33:10.8   1:33:13.8      0:03.0      7:06/M
      18    Andrew Nygren                     Sandy  UT Us         1509   31       80      1:33:16.3   1:33:17.8      0:01.5      7:07/M
      19    James Neider                      South Jordan  UT Us  1493   33       92      1:34:54.2   1:34:56.6      0:02.4      7:14/M
      20    Michael Fenton                    Salt Lake City  UT   1218   31       93      1:35:04.7   1:35:07.0      0:02.2      7:15/M
      21    Rodrigo Ortiz                     Salt Lake City  UT   1519   32      106      1:37:00.7   1:37:06.5      0:05.8      7:24/M
      22    Jason Davies                      Cottonwood Heights   1170   33      152      1:40:41.6   1:41:57.1      1:15.4      7:41/M
      23    Aaron Roundy                      North Salt Lake  UT  1617   33      170      1:41:51.9   1:42:14.2      0:22.3      7:46/M
      24    Kelly Koford                      Roy  UT Us           1398   32      175      1:42:08.5   1:42:24.5      0:15.9      7:47/M
      25    Afton Brown                       Salt Lake City  UT   1085   32      179      1:42:29.7   1:42:39.0      0:09.3      7:49/M
      26    Johnny Malmstrom                  Holladay  UT Us      1444   32      194      1:43:23.9   1:43:30.2      0:06.2      7:53/M
      27    Brian McCarthy                    Grantsville  UT Us   1462   32      205      1:44:01.9   1:44:03.9      0:01.9      7:56/M
      28    Nathaniel Rather                  Salt Lake City  UT   1853   33      234      1:45:57.7   1:46:14.1      0:16.4      8:05/M
      29    John Gardner                      Salt Lake City  UT   1245   33      238      1:46:17.7   1:46:36.0      0:18.3      8:06/M
      30    Andy Pavlovich                    Woods Cross  UT Us   1538   30      246      1:46:40.1   1:46:53.0      0:12.8      8:08/M
      31    Mike Elliott                      Salt Lake City  UT   1476   30      249      1:46:56.8   1:46:59.3      0:02.5      8:09/M
      32    Chris Laub                        Cottonwood Heights   1414   30      264      1:48:08.3   1:48:23.6      0:15.3      8:15/M
      33    Kevin Shosted                     West Jordan  UT Us   1645   34      272      1:48:35.1   1:49:52.0      1:16.9      8:17/M
      34    Christopher Tetzloff              Midvale  UT Us       1706   32      302      1:50:06.9   1:50:11.0      0:04.1      8:24/M
      35    Ryan Cleverly                     South Jordan  UT Us  1142   34      344      1:51:56.7   1:52:06.6      0:09.9      8:32/M
      36    Mike Burgin                       Kaysville  UT Us     1787   31      361      1:52:42.0   1:52:44.4      0:02.4      8:36/M
      37    Bj Forsgren                       Sandy  UT Us         1225   34      428      1:56:28.9   1:56:49.3      0:20.3      8:53/M
      38    Michael Curtis                    Murray  UT Us        1163   34      432      1:56:37.6   1:56:50.8      0:13.1      8:54/M
      39    Landon Beus                       Hooper  UT           1950   31      437      1:57:01.5   1:57:20.7      0:19.2      8:56/M
      40    Jason Sant                        Kaysville  UT Us     1632   32      475      1:58:39.2   1:58:40.6      0:01.3      9:03/M
      41    Dave Price                        Salt Lake City  UT   1962   33      481      1:58:50.5   1:59:05.6      0:15.1      9:04/M
      42    Spencer Knowles                   South Weber  UT Us   1397   34      486      1:59:10.5   1:59:35.8      0:25.3      9:05/M
      43    Alan Hurst                        Provo  UT Us         1339   30      487      1:59:16.2   1:59:40.9      0:24.6      9:06/M
      44    Dustin Schick                     Farmington  UT Us    1635   34      506      2:00:47.2   2:01:53.5      1:06.3      9:13/M
      45    Greg Anjewierden                  Midvale  UT Us       1022   30      510      2:00:57.2   2:01:26.0      0:28.7      9:14/M
      46    Skyler Groves                     West Jordan  UT Us   1273   31      534      2:03:15.1   2:03:50.4      0:35.2      9:24/M
      47    Brandon Taylor                                         1916   34      602      2:08:55.4   2:09:42.8      0:47.4      9:50/M
      48    Josh Squire                       Clearfield  UT Us    1673   33      641      2:10:10.1   2:10:35.8      0:25.7      9:56/M
      49    Joshua Snow Hansen                Bountiful  UT Us     1291   31      649      2:10:58.8   2:11:44.6      0:45.7      9:59/M
      50    Daniel Nye                        West Jordan  UT Us   1508   32      669      2:12:59.4   2:13:28.6      0:29.1     10:09/M
      51    Jeffrey Wood                      Centerville  UT Us   1856   31      720      2:17:09.7   2:17:32.8      0:23.1     10:28/M
      52    Kc Childs                         Orem  UT Us          1122   32      775      2:23:01.0   2:23:28.4      0:27.3     10:55/M
      53    Patrick Brown                     Salt Lake City  UT   1086   31      821      2:31:33.4   2:32:13.3      0:39.9     11:34/M
      54    Eric Short                        Bountiful  UT Us     1643   32      842      2:37:56.1   2:37:57.5      0:01.4     12:03/M
      55    Ben Russell                       Salt Lake City  UT   1624   31      854      2:40:42.2   2:42:18.2      1:35.9     12:15/M
      56    Brett Hamilton                    Cedar Park  TX Us    1287   31      867      2:46:59.3   2:47:54.6      0:55.3     12:44/M
      57    Darrick Hatathlie                                      1933   33      885      3:01:28.0   3:02:34.3      1:06.3     13:51/M
      58    Jesse Nelson                      Washington Terrace   1497   33      895      3:20:17.7   3:21:16.6      0:58.9     15:17/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Emily Jameson                     Taylorsville  UT Us  1350   35       14      1:16:24.5   1:16:24.8      0:00.3      5:50/M
       2    Allison Andersen                  West Haven  UT Us    1781   39       35      1:23:49.9   1:23:50.8      0:00.9      6:24/M
       3    Nicole Udy                        Farr West  UT Us     1730   38      100      1:35:46.9   1:35:52.8      0:05.9      7:18/M
       4    Alisa Horton                      Idaho Falls  ID Us   1329   35      105      1:36:59.1   1:37:12.6      0:13.5      7:24/M
       5    Shelley Bernstein                 Idaho Falls  ID Us   1060   39      157      1:40:51.2   1:41:07.4      0:16.2      7:42/M
       6    Mindi Cox                         Taylorsville  UT Us  1792   36      182      1:42:37.8   1:42:51.9      0:14.1      7:50/M
       7    Heather Hammond                   Provo  UT Us         1289   39      185      1:42:58.2   1:43:15.4      0:17.1      7:51/M
       8    Amanda Hovermale                  Salt Lake City  UT   1875   37      191      1:43:11.9   1:43:37.1      0:25.2      7:52/M
       9    Keri Gillespie                    Riverton  UT Us      1255   36      199      1:43:49.5   1:44:10.3      0:20.7      7:55/M
      10    Kim Kapinos                       West Jordan  UT Us   1374   36      201      1:43:56.6   1:44:39.2      0:42.6      7:56/M
      11    Kristine Armstrong                Taylorsville  UT Us  1025   37      208      1:44:08.2   1:44:20.8      0:12.6      7:57/M
      12    Brittany Blanchard                South Ogden  UT Us   1065   37      216      1:44:32.2   1:44:46.0      0:13.8      7:58/M
      13    Renee Galbraith                   Morgan  UT Us        1241   39      239      1:46:18.4   1:47:24.2      1:05.7      8:06/M
      14    Amber Jenson                      Sandy  UT Us         1358   36      250      1:47:06.7   1:47:41.9      0:35.2      8:10/M
      15    Stacie Palmer                     Mountain Green  UT   1527   36      266      1:48:15.4   1:49:21.1      1:05.6      8:15/M
      16    Heidi Voorhees                    Farr West  UT Us     1740   38      289      1:49:23.3   1:49:29.0      0:05.7      8:21/M
      17    Tara Cooper                       Lehi  UT Us          1152   35      297      1:49:54.6   1:50:01.1      0:06.4      8:23/M
      18    Jane Middleton                    Salt Lake City  UT   1475   35      300      1:50:05.1   1:50:38.3      0:33.2      8:24/M
      19    Sarah Pugsley                     Salt Lake City  UT   1570   38      304      1:50:08.4   1:50:36.9      0:28.5      8:24/M
      20    Angie White                       Riverton  UT Us      1754   38      312      1:50:30.0   1:50:33.5      0:03.5      8:26/M
      21    Mandy Ellsworth                   Sandy  UT Us         1202   35      314      1:50:40.9   1:51:13.3      0:32.4      8:26/M
      22    Haya Gur                          Salt Lake City  UT   1844   38      328      1:51:06.9   1:51:57.5      0:50.6      8:28/M
      23    Emily Whitby                      Ogden  UT Us         1753   37      334      1:51:30.8   1:51:49.6      0:18.8      8:30/M
      24    Brandi Johns                      Riverton  UT Us      1363   35      337      1:51:34.1   1:52:14.0      0:39.8      8:31/M
      25    Teresa Winder                     Draper  UT Us        1764   38      338      1:51:36.0   1:53:19.0      1:43.0      8:31/M
      26    Jessica Pace                      Herriman  UT Us      1524   37      340      1:51:49.4   1:52:03.7      0:14.3      8:32/M
      27    Cherie Lowell                     Herriman  UT Us      1434   38      372      1:53:12.0   1:53:35.5      0:23.4      8:38/M
      28    Emily Messel                      South Jordan  UT US  1928   36      386      1:53:50.7   1:54:11.0      0:20.3      8:41/M
      29    Sarah Funk                        Bethel  CT Us        1904   37      403      1:55:07.2   1:55:28.1      0:20.9      8:47/M
      30    Elizabeth Smith                   Salt Lake City  UT   1662   38      411      1:55:15.4   1:55:36.8      0:21.3      8:47/M
      31    Laura Parker                      Castle Rock  CO Us   1533   35      419      1:55:47.7   1:59:22.0      3:34.3      8:50/M
      32    Kathryn Burbidge                  Bountiful  UT Us     1092   37      421      1:56:04.4   1:59:35.4      3:30.9      8:51/M
      33    Angel Hair                        South Jordan  UT Us  1280   39      424      1:56:13.4   1:56:43.1      0:29.6      8:52/M
      34    Chantal Thurber                   Macomb  MI Us        1719   36      426      1:56:28.2   1:57:11.5      0:43.3      8:53/M
      35    Mindy Eyre                        Riverton  UT Us      1214   38      429      1:56:29.9   1:56:55.2      0:25.3      8:53/M
      36    Linsee Christensen                Clinton Twp  MI Us   1129   38      435      1:56:59.1   1:57:42.8      0:43.7      8:55/M
      37    Kristin Barrus                    Kaysville  UT Us     1046   35      436      1:56:59.6   1:57:39.0      0:39.4      8:55/M
      38    Brenda Sparks                     Cottonwood Heights   1670   38      441      1:57:12.1   1:57:42.5      0:30.4      8:56/M
      39    Laura Nielsen                     Salt Lake City  UT   1503   36      445      1:57:26.7   1:58:37.9      1:11.1      8:57/M
      40    Mandy Fuhriman                    Salt Lake City  UT   1237   38      452      1:57:41.9   1:59:05.4      1:23.4      8:59/M
      41    Shannon Lee                       Allen  TX Us         1417   37      467      1:58:29.5   1:58:52.8      0:23.3      9:02/M
      42    Annie Hedberg                     Farmington  UT Us    1302   38      469      1:58:31.7   1:58:57.6      0:25.9      9:02/M
      43    Quinette Henshaw                  Salt Lake City  UT   1803   37      479      1:58:45.7   1:59:11.6      0:25.8      9:03/M
      44    Lane Poulson                      Magna  UT Us         1566   37      480      1:58:49.2   1:59:22.4      0:33.1      9:04/M
      45    Rochelle Larson                   Lehi  UT Us          1413   36      483      1:58:57.7   1:59:55.7      0:58.0      9:04/M
      46    Nicole Rothey                     Farmington  UT Us    1615   36      500      2:00:29.0   2:01:08.1      0:39.0      9:11/M
      47    Erin Norris                       Salt Lake City  UT   1507   36      501      2:00:29.4   2:03:26.0      2:56.6      9:11/M
      48    Griselda Skeehan                  Auburn  CA Us        1652   37      508      2:00:53.2   2:01:37.4      0:44.1      9:13/M
      49    London Riding                     West Jordan  UT Us   1601   38      514      2:01:39.8   2:02:09.5      0:29.6      9:17/M
      50    Jen Hancock                       South Jordan  UT Us  1290   36      529      2:02:51.9   2:03:09.1      0:17.2      9:22/M
      51    Rosa Martinez                     Midvale  UT USA      1452   35      542      2:04:09.4   2:04:11.5      0:02.0      9:28/M
      52    Roxie Hudspeth                    Clinton  UT Us       1334   38      560      2:05:14.3   2:08:56.4      3:42.0      9:33/M
      53    Karen Liu                         Salt Lake City  UT   1426   37      564      2:05:30.6   2:05:34.4      0:03.8      9:34/M
      54    Jennifer Meikle                   South Jordan  UT Us  1471   39      570      2:06:03.1   2:06:55.6      0:52.5      9:37/M
      55    Hayley Curtis                     Murray  UT Us        1161   38      573      2:06:10.2   2:06:24.1      0:13.9      9:37/M
      56    Julie Campbell                    Tooele  UT Us        1097   38      578      2:07:12.6   2:08:07.7      0:55.0      9:42/M
      57    Angela Green                      South Jordan  UT Us  1270   39      583      2:07:51.0   2:08:47.1      0:56.0      9:45/M
      58    Kristy Deans                      Grantsville  UT Us   1175   37      591      2:08:13.2   2:09:00.2      0:46.9      9:47/M
      59    Kelly Elggren                     South Jordan  UT Us  1196   36      592      2:08:17.4   2:08:32.3      0:14.8      9:47/M
      60    Sharise Anderson                  Falls Church  VA Us  1018   39      599      2:08:51.2   2:09:45.9      0:54.6      9:50/M
      61    Bobi Jo Larson                    Sandy  UT Us         1412   38      613      2:09:20.7   2:09:35.6      0:14.8      9:52/M
      62    Leslie Kehl                       South Jordan  UT Us  1380   37      617      2:09:30.5   2:09:38.1      0:07.6      9:53/M
      63    Chrissy Orth                      South Jordan  UT Us  1516   35      619      2:09:31.6   2:09:39.2      0:07.5      9:53/M
      64    Christy Quintana                  San Diego  CA Us     1581   39      632      2:09:57.6   2:10:32.9      0:35.3      9:55/M
      65    Holly Lesan                       Loveland  OH Us      1420   38      638      2:10:08.0   2:10:32.5      0:24.5      9:56/M
      66    Susan Loveless                                         1911   38      639      2:10:08.6   2:10:58.2      0:49.5      9:56/M
      67    Heather Bakrim                    Cottonwood Heights   1041   37      673      2:13:05.5   2:13:55.5      0:50.0     10:09/M
      68    Kim Guymon                                             1973   35      681      2:14:05.5   2:14:59.9      0:54.4     10:14/M
      69    Andrea Carlson                    Draper  UT Us        1107   37      692      2:15:02.1   2:15:35.8      0:33.7     10:18/M
      70    Lisa Bunker                       South Jordan  UT Us  1091   36      695      2:15:04.3   2:15:36.5      0:32.2     10:18/M
      71    Heather George                    Grantsville  UT Us   1250   39      697      2:15:15.1   2:16:09.4      0:54.3     10:19/M
      72    Jagaa Barton                      Lehi  UT Us          1047   35      699      2:15:19.6   2:16:21.3      1:01.6     10:19/M
      73    Meridith Ethington                West Jordan  UT Us   1208   39      700      2:15:24.3   2:15:51.9      0:27.6     10:20/M
      74    Melissa Allen                     Woodbridge  VA Us    1008   35      701      2:15:24.5   2:15:52.6      0:28.0     10:20/M
      75    Elizabeth Hughes                  Salt Lake City  UT   1335   35      732      2:18:48.5   2:19:47.8      0:59.2     10:35/M
      76    Vanessa Cano                      Taylorsville  UT Us  1103   36      736      2:19:21.3   2:20:18.2      0:56.9     10:38/M
      77    Melanie Thurman                   West Valley City  U  1720   37      762      2:21:12.2   2:22:50.2      1:38.0     10:46/M
      78    Daniela Harding                   Layton  UT Us        1294   36      779      2:24:04.2   2:24:08.3      0:04.0     10:59/M
      79    Adrian Dais                       Salt Lake City  UT   1794   36      781      2:24:15.8   2:28:05.0      3:49.2     11:00/M
      80    Mandy Patton                      Draper  UT Us        1535   37      783      2:24:31.4   2:24:39.6      0:08.1     11:01/M
      81    Viviany Araujo                    Murray  UT Us        1023   36      799      2:27:23.2   2:28:30.3      1:07.0     11:15/M
      82    Carrie Brinton                    Highland  UT Us      1082   38      806      2:28:59.3   2:29:04.4      0:05.1     11:22/M
      83    Shantel Ellis                     Farr West  UT Us     1200   36      817      2:30:29.1   2:31:26.7      0:57.6     11:29/M
      84    Milinda Arnott                    South Jordan  UT Us  1783   37      830      2:33:22.2   2:34:23.2      1:01.0     11:42/M
      85    Maryann Menlove                   Salt Lake City  UT   1474   39      833      2:34:20.3   2:35:21.4      1:01.1     11:46/M
      86    Brooke Snowball                   Saratoga Springs  U  1829   37      848      2:39:19.8   2:39:50.6      0:30.8     12:09/M
      87    Rachel Kelley                     Mesa  AZ Us          1382   37      852      2:40:23.0   2:42:49.1      2:26.0     12:14/M
      88    Kim Tolboe                        Saratoga Springs  T  1722   38      874      2:51:25.1   2:53:03.2      1:38.1     13:05/M
      89    Jennifer Quarry                   Salt Lake City  UT   1576   36      875      2:52:51.6   2:56:40.4      3:48.8     13:11/M
      90    Kara Hoines                       Pierre  SD Us        1841   37      887      3:04:40.3   3:05:36.1      0:55.8     14:05/M
      91    Denise White                      Salt Lake City  UT   1755   37      891      3:17:06.9   3:17:11.8      0:04.8     15:02/M
      92    Brandi Smith                      Salt Lake City  UT   1660   38      892      3:17:34.7   3:21:16.8      3:42.0     15:04/M
      93    Stacey Muir                       Herriman  UT Us      1486   37      893      3:17:55.1   3:18:13.8      0:18.6     15:06/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Brick Bergeson                    Bountiful  UT Us     1876   36        7      1:12:29.7   1:12:30.5      0:00.7      5:32/M
       2    Josh Erekson                      Salt Lake City  UT   1796   35       11      1:15:25.9   1:15:26.9      0:00.9      5:45/M
       3    Brandon Dase                      Spanish Fork  UT Us  1166   37       12      1:16:02.2   1:16:03.4      0:01.1      5:48/M
       4    Trent Jensen                      Bountiful  UT Us     1855   36       18      1:17:01.3   1:17:03.9      0:02.6      5:52/M
       5    Darrell Phippen                   Salt Lake City  UT   1552   35       21      1:18:09.9   1:18:10.8      0:00.9      5:58/M
       6    Andy Iorg                         South Jordan  UT Us  1343   38       26      1:21:09.7   1:21:14.7      0:04.9      6:11/M
       7    Justin Anderson                   Draper  UT Us        1015   35       30      1:22:20.2   1:22:25.0      0:04.7      6:17/M
       8    Jose Cuecuecha                                         1960   37       44      1:27:49.5   1:27:53.7      0:04.2      6:42/M
       9    Aaron Foy                         West Jordan  UT Us   1231   36       57      1:29:31.5   1:29:33.6      0:02.0      6:50/M
      10    Greg Thornton                     Salt Lake City  UT   1959   37       66      1:30:55.0   1:31:42.9      0:47.9      6:56/M
      11    Jeremiah Radandt                  Salt Lake City  UT   1582   37       75      1:32:28.1   1:32:33.5      0:05.4      7:03/M
      12    Kevin Palmer                      Riverton  UT Us      1526   37       91      1:34:52.1   1:35:00.4      0:08.2      7:14/M
      13    Quentin Carter                    North Ogden  UT Us   1110   38      104      1:36:52.6   1:36:56.9      0:04.2      7:23/M
      14    Brad Gygi                         Salt Lake City  UT   1935   36      122      1:38:45.2   1:38:57.2      0:11.9      7:32/M
      15    Steve Meikle                      Clearfield  UT Us    1472   38      129      1:39:16.7   1:39:32.6      0:15.8      7:34/M
      16    Miguel Moreno                     Layton  UT Us        1872   37      133      1:39:28.3   1:39:35.6      0:07.2      7:35/M
      17    Jerry Perschon                    Riverton  UT Us      1544   37      137      1:39:52.2   1:40:14.3      0:22.0      7:37/M
      18    Cade Bryant                       Riverton  UT Us      1088   39      138      1:39:53.3   1:40:08.7      0:15.3      7:37/M
      19    Chad Jackson                      Draper  UT Us        1345   38      176      1:42:20.1   1:42:26.7      0:06.6      7:48/M
      20    Thaddeus May                      Salt Lake City  UT   1457   35      198      1:43:48.5   1:43:57.2      0:08.7      7:55/M
      21    Michael Chadwick                  West Jordan  UT Us   1118   37      206      1:44:05.1   1:44:34.0      0:28.9      7:56/M
      22    Russell Bowers                    Farmington  UT Us    1070   37      233      1:45:55.6   1:46:13.1      0:17.4      8:05/M
      23    Ben Horsley                       Centerville  UT Us   1328   36      237      1:46:13.7   1:46:47.8      0:34.1      8:06/M
      24    Jonathan Gardner                  Salt Lake Citu  UT   1246   36      258      1:47:41.2   1:47:59.4      0:18.2      8:13/M
      25    Carl Ramsay                       W.jordan  UT Us      1585   37      260      1:47:46.3   1:48:03.3      0:17.0      8:13/M
      26    Salomon Cano                      Taylorsville  UT Us  1102   36      263      1:48:04.7   1:48:23.2      0:18.5      8:15/M
      27    Christian Poulson                 Magna  UT Us         1565   38      265      1:48:11.9   1:48:45.0      0:33.1      8:15/M
      28    Steve Stoloff                     San Diego  CA Us     1688   35      276      1:48:42.9   1:49:23.2      0:40.3      8:17/M
      29    Kirk Barton                       Midvale  UT Us       1899   37      280      1:49:02.4   1:49:37.3      0:34.8      8:19/M
      30    Olegorio Tolentino                Sandy  UT Us         1724   38      281      1:49:03.9   1:49:20.5      0:16.5      8:19/M
      31    Tyler Neves                       Salt Lake City  UT   1502   35      282      1:49:09.6   1:49:19.2      0:09.5      8:20/M
      32    Jared Ellsworth                   Sandy  UT Us         1201   35      315      1:50:41.1   1:51:13.4      0:32.3      8:27/M
      33    Kc Torgerson                      Pleasant View  UT U  1727   35      362      1:52:48.6   1:53:13.0      0:24.3      8:36/M
      34    Aaron Nelson                      Eagle Mountain  UT   1494   37      366      1:52:54.6   1:53:36.8      0:42.1      8:37/M
      35    Jeff Robinson                     West Jordan  UT Us   1608   35      381      1:53:43.9   1:54:00.8      0:16.8      8:40/M
      36    Martin Eyre                       Riverton  UT Us      1213   36      383      1:53:46.2   1:54:11.2      0:24.9      8:41/M
      37    Robert Andreason                  Salt Lake City  UT   1020   35      388      1:53:59.5   1:54:21.4      0:21.9      8:42/M
      38    Ben Smith                         Kingwood  TX Us      1659   35      396      1:54:31.1   1:55:08.6      0:37.5      8:44/M
      39    Josh Fuhriman                     Salt Lake City  UT   1236   38      415      1:55:36.2   1:56:59.9      1:23.7      8:49/M
      40    David Wood                        West Bountiful  UT   1772   35      431      1:56:37.4   1:57:00.1      0:22.7      8:54/M
      41    Levi Gibson                       Stansbury Park  UT   1254   37      460      1:58:15.8   1:58:29.3      0:13.5      9:01/M
      42    Brian Corbett                     South Jordan  UT Us  1154   36      515      2:01:40.9   2:02:09.9      0:29.0      9:17/M
      43    Brad Holt                         Eagle Mountain  UT   1324   39      525      2:02:44.0   2:03:13.7      0:29.7      9:22/M
      44    Jie Xu                            Wuxi  JIANGSU Cn     1776   35      537      2:03:46.0   2:04:19.4      0:33.3      9:26/M
      45    Steven Robbins                    Salt Lake City  UT   1607   36      541      2:04:07.7   2:04:41.2      0:33.4      9:28/M
      46    Jeremy Waddoups                   Centerville  UT Us   1741   39      574      2:06:17.9   2:06:53.8      0:35.9      9:38/M
      47    Charles Stoddard                  Draper  UT Us        1687   37      584      2:07:51.9   2:08:47.5      0:55.6      9:45/M
      48    Alberto Rivera                    Magna  UT Us         1604   36      604      2:09:01.5   2:11:28.9      2:27.4      9:50/M
      49    Anthony Kemp                      Perry  GA Us         1383   37      611      2:09:18.6   2:10:02.6      0:44.0      9:52/M
      50    Douglas Peterson                  Nyc  NY Us           1547   39      625      2:09:43.0   2:10:04.2      0:21.2      9:54/M
      51    Joe Edman                         West Jordan  UT Us   1195   35      657      2:12:05.1   2:12:41.9      0:36.8     10:05/M
      52    Jonathon Beadles                  Tremonton  UT Us     1050   35      682      2:14:17.1   2:14:47.0      0:29.8     10:15/M
      53    Jathon Strauss                                         1913   39      705      2:15:44.1   2:15:50.9      0:06.8     10:21/M
      54    Douglas Hall                      Pleasant Grove  UT   1283   38      717      2:16:42.3   2:17:19.2      0:36.9     10:26/M
      55    Jason Canning                     Riverton  UT Us      1099   35      801      2:28:34.4   2:28:53.8      0:19.4     11:20/M
      56    Eric Oscarson                     Provo  UT Us         1520   36      815      2:30:07.0   2:31:07.2      1:00.1     11:27/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Angie Welder                      Salt Lake City  UT   1748   41       56      1:29:15.1   1:29:20.0      0:04.9      6:48/M
       2    Cathy Peterson                    Riverdale  UT Us     1858   41       81      1:33:21.0   1:33:22.5      0:01.4      7:07/M
       3    Alli Parker                       Bountiful  UT Us     1531   41      117      1:38:15.1   1:38:38.4      0:23.2      7:30/M
       4    Suzy Smith                        South Jordan  UT     1939   41      160      1:41:00.6   1:41:10.4      0:09.8      7:42/M
       5    Louise Vickerman                  Salt Lake City  UT   1739   40      163      1:41:24.4   1:41:40.1      0:15.6      7:44/M
       6    Kristy Hawks                      Syracuse  UT Us      1301   42      187      1:43:05.4   1:43:14.9      0:09.5      7:52/M
       7    Tiffani Thomas                    Salt Lake City  UT   1714   40      189      1:43:10.4   1:43:15.0      0:04.6      7:52/M
       8    Cheryl Huntsman                   Salt Lake City  UT   1890   42      190      1:43:10.5   1:43:17.9      0:07.3      7:52/M
       9    Catherine Jolma                   Salt Lake City  UT   1808   44      196      1:43:31.9   1:43:55.1      0:23.1      7:54/M
      10    Heather Moseley                   Salt Lake City  UT   1824   43      262      1:47:59.9   1:48:12.1      0:12.1      8:14/M
      11    Michelle Toledo                   Salt Lake City  UT   1723   43      270      1:48:29.1   1:48:36.8      0:07.7      8:16/M
      12    Heidi Castain                     Draper  UT Us        1114   42      273      1:48:36.1   1:48:55.7      0:19.5      8:17/M
      13    Nicole Clark                      Cottonwood Heights   1922   40      296      1:49:44.7   1:50:17.7      0:32.9      8:22/M
      14    Tricia Lillygren                  Greenwood  MO Us     1422   44      307      1:50:21.5   1:50:51.2      0:29.6      8:25/M
      15    Karen Summerhays                  Kalaheo  HI Us       1695   40      320      1:50:57.3   1:51:18.0      0:20.6      8:28/M
      16    Tammie Holmes                     Holladay  UT Us      1323   44      323      1:50:59.7   1:51:10.5      0:10.8      8:28/M
      17    Sara Johnson                      Salt Lake City  UT   1367   44      332      1:51:28.6   1:51:49.1      0:20.5      8:30/M
      18    Jodi Clark                        Salt Lake City  UT   1137   40      343      1:51:55.4   1:52:24.9      0:29.4      8:32/M
      19    Jenifer Ruff                      Salt Lake City  UT   1828   43      349      1:52:14.6   1:56:47.0      4:32.4      8:34/M
      20    Robyn Pusey                       North Salt Lake  UT  1572   42      375      1:53:25.7   1:53:30.1      0:04.4      8:39/M
      21    Candy Fry Keefer                  Sandy  UT Us         1865   40      406      1:55:09.0   1:55:14.5      0:05.5      8:47/M
      22    Alisha Evans                      Salt Lake City  UT   1209   43      438      1:57:04.2   1:57:18.4      0:14.2      8:56/M
      23    Amy Nelson                        Salt Lake City  UT   1495   40      490      1:59:23.0   1:59:31.1      0:08.1      9:06/M
      24    Kim Benzley                       Layton  UT Us        1057   40      493      1:59:38.0   2:00:52.7      1:14.7      9:08/M
      25    Stacey Pankratz                   Tooele  UT Us        1528   44      504      2:00:37.1   2:01:31.2      0:54.1      9:12/M
      26    Marie Gurr                        West Jordan  UT Us   1275   44      511      2:01:00.0   2:01:17.6      0:17.5      9:14/M
      27    Anna Topham                       Salt Lake City  UT   1833   41      526      2:02:47.5   2:03:19.9      0:32.3      9:22/M
      28    Becki Bradford                    Salt Lake City  UT   1075   44      527      2:02:47.7   2:03:28.1      0:40.4      9:22/M
      29    Susan Carlebach                   Salt Lake City  UT   1105   44      548      2:04:41.9   2:06:57.5      2:15.6      9:31/M
      30    Alexandra Doan                    Houston  TX Us       1185   41      550      2:04:46.9   2:05:37.7      0:50.8      9:31/M
      31    Mishele Mitchell                  Murray  UT Us        1480   44      557      2:05:10.4   2:05:32.2      0:21.8      9:33/M
      32    Paige Christensen                 Murray  UT Us        1131   40      558      2:05:10.8   2:05:32.6      0:21.8      9:33/M
      33    Michelle Case                     Draper  UT Us        1111   40      562      2:05:21.2   2:06:03.3      0:42.0      9:34/M
      34    Kim Williamson                    Farmington  UT Us    1762   43      567      2:05:47.4   2:06:25.0      0:37.6      9:36/M
      35    Beverly Bauman                    Katy  TX Us          1048   44      575      2:06:20.7   2:07:00.5      0:39.7      9:38/M
      36    Leanne Cox                        Draper  UT Us        1159   40      577      2:06:53.8   2:07:10.5      0:16.7      9:41/M
      37    Erin Johnson                      Saint George  UT Us  1366   42      581      2:07:23.6   2:08:34.0      1:10.4      9:43/M
      38    Lori Johnson                      Bountiful  UT Us     1807   42      595      2:08:36.2   2:11:16.1      2:39.9      9:49/M
      39    Tricia Allen                      Tooele  UT Us        1009   44      609      2:09:13.5   2:09:53.8      0:40.3      9:51/M
      40    Gina Toledo                       S.l.c  UT Us         1832   44      614      2:09:22.1   2:10:24.4      1:02.2      9:52/M
      41    Shaunna Applegate                 South Jordan  UT Us  1909   43      626      2:09:43.4   2:13:11.4      3:27.9      9:54/M
      42    Elizabeth Price                   Layton  UT USA       1921   42      660      2:12:21.7   2:13:15.6      0:53.8     10:06/M
      43    Kristie Frost                     South Jordan  UT Us  1235   44      674      2:13:07.7   2:13:46.5      0:38.8     10:09/M
      44    Jami Thompson                     Draper  UT Us        1715   42      693      2:15:02.2   2:15:35.7      0:33.5     10:18/M
      45    Amy Donaldson                     Taylorsville  UT US  1964   44      694      2:15:02.4   2:16:00.9      0:58.5     10:18/M
      46    Jenny McIntosh                    Salt Lake City  UT   1467   40      716      2:16:36.4   2:17:43.9      1:07.5     10:25/M
      47    Ruthann Gardula                   Layton  UT Us        1248   42      744      2:20:13.1   2:21:05.5      0:52.3     10:42/M
      48    Kristina Wirthlin                 Cottonwood Heights   1767   40      792      2:25:36.0   2:25:43.8      0:07.7     11:06/M
      49    Jennifer Howard                   Salt Lake City  UT   1331   41      803      2:28:36.1   2:29:17.1      0:41.0     11:20/M
      50    Anela Misanovic                   Midvale  UT Us       1478   40      837      2:36:25.0   2:37:15.7      0:50.7     11:56/M
      51    Jodi Clark                        West Valley City  U  1138   41      879      2:55:14.5   2:55:59.1      0:44.5     13:22/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Matthew Christensen               Portland  OR Us      1130   42       10      1:14:47.3   1:14:47.9      0:00.6      5:42/M
       2    David Hilton                      North Salt Lake  UT  1316   40       39      1:26:37.7   1:26:42.2      0:04.4      6:36/M
       3    William Summerhays                Kalaheo  HI Us       1697   40       50      1:28:18.9   1:28:22.2      0:03.3      6:44/M
       4    Christian Gardner                 Salt Lake City  UT   1907   41       52      1:28:29.8   1:28:32.3      0:02.4      6:45/M
       5    Jadranko Misanovic                Midvale  UT Us       1479   44       96      1:35:15.9   1:35:19.2      0:03.2      7:16/M
       6    Lance Labrum                      Kalispell  MT Us     1404   42       98      1:35:21.1   1:35:34.2      0:13.1      7:16/M
       7    Marshall Clark                    Salt Lake City  UT   1139   41      102      1:36:27.1   1:36:56.7      0:29.6      7:21/M
       8    Jason Horgesheimer                Bountiful  UT USA    1938   42      103      1:36:31.4   1:36:40.2      0:08.8      7:22/M
       9    Scot Postvanderburg               Salt Lake City  UT   1563   41      113      1:37:40.8   1:37:46.6      0:05.7      7:27/M
      10    Hyrum Cannon                      Holladay  UT Us      1860   41      124      1:38:59.4   1:39:13.0      0:13.5      7:33/M
      11    Daren Castain                     Draper  UT Us        1113   42      136      1:39:48.7   1:40:06.7      0:18.0      7:37/M
      12    Chris Pusey                       American Fork  UT U  1859   41      142      1:40:03.0   1:40:15.6      0:12.5      7:38/M
      13    Monte Riding                      West Jordan  UT Us   1602   40      154      1:40:47.4   1:41:00.2      0:12.8      7:41/M
      14    John Knorpp                       Riverton  UT Us      1396   41      186      1:43:04.8   1:43:31.0      0:26.2      7:52/M
      15    Brad Bess                         Francis  UT Us       1061   41      214      1:44:25.2   1:44:45.6      0:20.3      7:58/M
      16    Ron Hada                          South Jordan  UT Us  1799   42      245      1:46:39.6   1:46:55.5      0:15.8      8:08/M
      17    Marco Diaz                        Sandy  UT Us         1183   43      261      1:47:55.1   1:48:05.9      0:10.8      8:14/M
      18    Christopher Knoles                Kaysville  UT Us     1395   42      268      1:48:21.5   1:50:49.7      2:28.1      8:16/M
      19    Spencer Parry                     Herriman  UT Us      1840   40      285      1:49:13.7   1:49:34.1      0:20.4      8:20/M
      20    Stan Pugsley                      Salt Lake City  UT   1889   40      303      1:50:08.0   1:50:36.7      0:28.7      8:24/M
      21    Angelo Quintana                   San Diego  CA Us     1580   42      309      1:50:26.3   1:51:01.3      0:34.9      8:25/M
      22    Brian Davis                       South Jordan  UT Us  1172   40      316      1:50:42.2   1:50:49.3      0:07.0      8:27/M
      23    Brian McAchran                    Buckeye  AZ Us       1459   44      318      1:50:49.8   1:51:28.1      0:38.2      8:27/M
      24    Daniel Gallhammer                 Hunzenschwil   Ch    1242   44      333      1:51:30.2   1:51:52.3      0:22.1      8:30/M
      25    Blake Barnes                      Centerville  UT Us   1042   40      345      1:52:08.3   1:52:28.1      0:19.7      8:33/M
      26    Dave Welder                       Salt Lake City  UT   1749   43      348      1:52:13.8   1:52:26.7      0:12.8      8:34/M
      27    Krey Ellis                        Farr West  UT Us     1199   40      353      1:52:22.3   1:52:57.5      0:35.2      8:34/M
      28    Jeffrey Sanchez                   Salt Lake City  UT   1628   41      359      1:52:34.8   1:52:46.7      0:11.8      8:35/M
      29    Corey Skinner                     Orem  UT Us          1654   44      364      1:52:52.6   1:53:12.5      0:19.8      8:37/M
      30    Todd Christofferson               Farmington  UT Us    1133   42      376      1:53:30.7   1:55:07.2      1:36.4      8:39/M
      31    Jason McPhie                      Cottonwood Heights   1469   41      384      1:53:48.5   1:53:54.1      0:05.5      8:41/M
      32    Richard Mousley                   West Jordan  UT Us   1483   41      390      1:54:03.4   1:55:21.3      1:17.9      8:42/M
      33    Lance Benzley                     Layton  UT Us        1058   43      393      1:54:16.4   1:55:32.1      1:15.7      8:43/M
      34    Ken Shields                       Cottonwood Heights   1642   44      402      1:55:03.9   1:55:11.3      0:07.4      8:47/M
      35    Blaine Hawkes                     Lehi  UT Us          1300   42      409      1:55:11.9   1:55:36.8      0:24.8      8:47/M
      36    Terry Wong                        Hill Afb  UT Us      1838   44      412      1:55:21.5   1:55:57.8      0:36.3      8:48/M
      37    Timothy Matis                                          1925   40      447      1:57:31.1   1:57:56.2      0:25.0      8:58/M
      38    Steve Loveless                    Billings  MT Us      1432   41      503      2:00:36.7   2:01:31.1      0:54.4      9:12/M
      39    Ryan Mayne                        West Jordan  UT Us   1458   40      598      2:08:45.9   2:09:17.3      0:31.3      9:49/M
      40    Brent King                        West Valley City  U  1386   41      606      2:09:06.5   2:09:15.5      0:08.9      9:51/M
      41    Richard Hall                      Layton  UT Us        1284   44      629      2:09:47.4   2:10:19.4      0:31.9      9:54/M
      42    Jeffrey Ross                      Salt Lake City  UT   1614   40      636      2:10:05.9   2:10:24.7      0:18.8      9:55/M
      43    Brandon Jones                     Centerville  UT USA  1946   41      645      2:10:46.4   2:15:59.3      5:12.9      9:58/M
      44    Blake Beazer                                           1947   42      646      2:10:46.5   2:15:59.1      5:12.5      9:58/M
      45    Jared Meadors                     Houston  TX Us       1885   44      647      2:10:50.4   2:11:26.9      0:36.5      9:59/M
      46    Joel Hair                         South Jordan  UT Us  1802   41      648      2:10:55.1   2:11:24.8      0:29.6      9:59/M
      47    Brian Cox                         Draper  UT Us        1954   40      666      2:12:43.5   2:13:00.4      0:16.8     10:07/M
      48    Todd Erskine                      Salt Lake City  UT   1926   43      676      2:13:22.3   2:14:13.5      0:51.2     10:10/M
      49    Ramaswamy Lakshminarayanan        West Jordan  UT Us   1407   42      678      2:13:37.7   2:14:16.9      0:39.2     10:12/M
      50    Jason Fowles                      Riverton  UT Us      1230   41      691      2:14:58.2   2:16:00.2      1:02.0     10:18/M
      51    Sam Truong                        Magna  UT Us         1834   40      718      2:16:49.9   2:17:08.7      0:18.7     10:26/M
      52    Brad Jacobsen                     Salt Lake City  UT   1806   44      722      2:17:56.3   2:18:57.1      1:00.8     10:31/M
      53    Kory Christensen                  Fruit Heights  UT U  1127   44      743      2:20:12.1   2:20:31.1      0:19.0     10:42/M
      54    Michael Rail                      Herriman  UT Us      1583   40      778      2:23:46.2   2:24:38.1      0:51.9     10:58/M
      55    Garrett McCarter                  Sandy  UT Us         1852   44      863      2:44:36.1   2:45:37.4      1:01.2     12:33/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Kristin Neal                      North Ogden  UT Us   1492   46      148      1:40:23.1   1:40:27.2      0:04.1      7:39/M
       2    Melinda Kerns                     South Ogden  UT Us   1385   48      215      1:44:26.7   1:44:40.5      0:13.8      7:58/M
       3    Cheryl Benson                     Salt Lake City  UT   1056   46      217      1:44:38.4   1:44:57.4      0:18.9      7:59/M
       4    Brigitte Matter                   Hunzenschwil  AARGA  1454   45      230      1:45:23.4   1:45:46.3      0:22.8      8:02/M
       5    Kary Hafen                        Wasilla  AK Us       1277   45      243      1:46:31.1   1:46:47.9      0:16.7      8:07/M
       6    Dixie Madsen                      Layton  UT Us        1441   48      327      1:51:05.3   1:51:26.6      0:21.3      8:28/M
       7    Kira Slawson                      Salt Lake City  UT   3622   45      330      1:51:23.6   1:51:34.3      0:10.6      8:30/M
       8    Alicia Brillon                    Salt Lake City  UT   1081   45      342      1:51:52.7   1:52:08.8      0:16.1      8:32/M
       9    Angie Thiros                      Bountiful  UT Us     1709   49      352      1:52:17.7   1:52:43.8      0:26.1      8:34/M
      10    Sookie Maloney                    West Valley City  U  1445   45      357      1:52:33.5   1:52:51.1      0:17.6      8:35/M
      11    Marsha Ash                        Riverton  UT Us      1888   49      378      1:53:38.2   1:53:41.9      0:03.7      8:40/M
      12    Kerri Andersen                    Rexburg  ID Us       1011   48      389      1:54:00.2   1:54:18.1      0:17.8      8:42/M
      13    Monnica Skinner                   Orem  UT Us          1655   45      440      1:57:10.7   1:57:30.5      0:19.8      8:56/M
      14    Maloida Galvez                    Las Vegas  NV Us     1243   45      499      2:00:07.7   2:01:42.5      1:34.8      9:10/M
      15    Deann Burkart                     Saratoga Springs  U  1093   45      516      2:01:49.3   2:02:17.6      0:28.3      9:18/M
      16    Paula Price                       Salt Lake City  UT   1955   49      519      2:02:15.8   2:03:17.8      1:02.0      9:19/M
      17    Dorthy Anderson                   Salt Lake City  UT   1881   48      528      2:02:51.6   2:03:23.9      0:32.3      9:22/M
      18    Lisa Skidmore                     West Point  UT Us    1653   47      535      2:03:17.3   2:04:21.3      1:04.0      9:24/M
      19    Shannon Webster                   Sandy  UT USA        1951   49      539      2:03:57.7   2:04:30.7      0:33.0      9:27/M
      20    Alicia Kanegae                    West Jordan  UT Us   1884   46      549      2:04:43.3   2:04:46.7      0:03.4      9:31/M
      21    Theresa Stauffer                  Salt Lake Cityc  UT  1675   49      551      2:04:51.9   2:08:03.9      3:12.0      9:31/M
      22    Melissa Willie                    Cedar Hills  UT Us   1763   48      631      2:09:55.2   2:10:44.8      0:49.5      9:55/M
      23    Jennifer Young                    North Salt Lake  UT  1983   48      640      2:10:09.1   2:10:32.9      0:23.7      9:56/M
      24    Jessica Buchi-Atkin               West Jordan  UT Us   1089   47      650      2:11:03.3   2:11:44.8      0:41.4     10:00/M
      25    Shean Anderson                    Salt Lake City  UT   1019   49      654      2:11:52.9   2:12:49.2      0:56.2     10:04/M
      26    Kimberley Larson                  West Valley City  U  1814   48      662      2:12:24.0   2:13:10.6      0:46.6     10:06/M
      27    Lula Nelson                       Salt Lake City  UT   1498   46      671      2:13:03.3   2:18:41.4      5:38.1     10:09/M
      28    Diane Hillman                     Calabasas  CA Us     1314   45      709      2:15:52.1   2:17:16.0      1:23.8     10:22/M
      29    Maria Abbatantuono                Bloomingdale  IL Us  1001   47      728      2:18:19.5   2:19:01.4      0:41.9     10:33/M
      30    Cami Baker                        Lehi  UT Us          1039   45      751      2:20:20.5   2:21:15.7      0:55.1     10:42/M
      31    Shelly Gray                       South Jordan  UT Us  1269   49      763      2:21:21.2   2:21:52.7      0:31.4     10:47/M
      32    Rosemary Black                    Ft. Duchesne  UT Us  1851   47      772      2:22:32.5   2:23:20.6      0:48.0     10:52/M
      33    Belinda Whetstone                 Salt Lake City  UT   1752   49      782      2:24:31.1   2:24:39.3      0:08.2     11:01/M
      34    Susette Fisher                    Orem  UT Us          1223   47      787      2:24:59.8   2:25:45.1      0:45.2     11:04/M
      35    Donna Chester                     Midway  UT           1930   49      826      2:32:06.1   2:32:09.4      0:03.3     11:36/M
      36    Cindy McGurl                      Layton  UT Us        1465   46      855      2:40:50.6   2:42:56.1      2:05.5     12:16/M
      37    Yvonne Poulsen                    Roy  UT Us           1564   47      862      2:44:32.1   2:45:30.2      0:58.1     12:33/M
      38    Andrea Landeen                    Sandy  UT Us         1408   48      864      2:44:48.3   2:45:53.6      1:05.2     12:34/M
      39    Ll Goulding                       Puyallup  WA Us      1265   47      876      2:54:39.5   2:55:52.8      1:13.2     13:19/M
      40    Darla Fink                        Roy  UT Us           1221   47      880      2:56:20.4   2:57:18.6      0:58.1     13:27/M
      41    Carla Carter                      Evergreen Park  IL   1108   48      901      3:50:05.8   3:51:25.0      1:19.1     17:33/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Bret Jardine                      Palm Harbor  FL Us   1351   47       37      1:25:18.5   1:25:20.4      0:01.8      6:30/M
       2    Paul Fulton                       Murray  UT Us        1238   47       51      1:28:20.7   1:28:23.0      0:02.2      6:44/M
       3    William Campbell                  Washington  UT Us    1098   49       53      1:28:43.7   1:28:45.0      0:01.2      6:46/M
       4    Michael Laputka                   Salt Lake City  UT   1410   47       62      1:30:14.5   1:30:17.0      0:02.4      6:53/M
       5    Lukas Kuepper                     Aachen  INTL STATE   1402   48       79      1:33:15.1   1:33:17.4      0:02.2      7:07/M
       6    Bryan Summerhays                  Centerville  UT Us   1877   45       86      1:34:38.0   1:34:51.0      0:13.0      7:13/M
       7    S Ray Peterson                    Provo  UT Us         1548   47      107      1:37:06.3   1:37:12.1      0:05.8      7:24/M
       8    Troy Larkin                       Layton  UT Us        1411   49      109      1:37:10.7   1:37:21.2      0:10.4      7:25/M
       9    Douglas Wirthlin                  Cottowood Heights    1766   49      121      1:38:37.7   1:38:45.1      0:07.4      7:31/M
      10    Rob Goldsberry                    Tooele  UT Us        1261   49      127      1:39:13.5   1:39:31.1      0:17.6      7:34/M
      11    Art Street                        Sandy  UT Us         1692   49      132      1:39:24.8   1:39:29.8      0:05.0      7:35/M
      12    Matt Chadwick                     West Jordan  UT Us   1117   49      162      1:41:17.4   1:41:20.6      0:03.2      7:44/M
      13    Todd Arave                        Grantsville  UT Us   1024   45      203      1:43:59.0   1:44:13.9      0:14.8      7:56/M
      14    Brian Shuppy                      Layton  UT Us        1646   48      224      1:45:01.0   1:45:27.2      0:26.1      8:01/M
      15    Darrin Gapinski                   Lehi  UT Us          1244   47      241      1:46:22.1   1:46:23.7      0:01.6      8:07/M
      16    Robin Saville                     Sandy  UT Us         1634   45      259      1:47:42.8   1:48:09.4      0:26.5      8:13/M
      17    Quesnel Atwood                    West Jordan  UT Us   1031   49      269      1:48:21.8   1:48:44.5      0:22.6      8:16/M
      18    Bryan Paul                        Farmington  UT Us    1536   49      275      1:48:41.5   1:49:11.9      0:30.3      8:17/M
      19    Morris Pusey                      North Salt Lake  UT  1571   45      294      1:49:39.4   1:49:44.1      0:04.7      8:22/M
      20    Steve Martinez                    West Valley City  U  1845   45      321      1:50:58.1   1:54:17.0      3:18.8      8:28/M
      21    Mike Davis                                             1982   47      365      1:52:52.7   1:53:24.1      0:31.4      8:37/M
      22    Vincent Kanegae                   West Jordan  UT Us   1879   48      418      1:55:46.8   1:56:13.2      0:26.3      8:50/M
      23    Brad Frandsen                     Centerville  UT USA  1074   49      423      1:56:12.3   1:56:43.1      0:30.7      8:52/M
      24    Bret Ross                         Taylorsville  UT Us  1613   46      430      1:56:34.1   1:56:48.0      0:13.8      8:53/M
      25    Wade Miller                       Farmington  UT Us    1477   48      448      1:57:37.0   1:57:52.1      0:15.1      8:58/M
      26    Scott Christopher                                      1936   46      458      1:58:14.0   1:58:35.2      0:21.1      9:01/M
      27    Daniel Stober                     Herriman  UT Us      1685   49      496      1:59:46.7   1:59:51.5      0:04.7      9:08/M
      28    Greg Nelson                       Salt Lake City  UT   1496   45      518      2:02:03.3   2:02:16.9      0:13.5      9:19/M
      29    Bk Lewis                          Draper  UT Us        1421   46      521      2:02:23.1   2:02:58.8      0:35.7      9:20/M
      30    Greg Denning                      South Jordan  UT Us  1179   48      524      2:02:28.3   2:05:57.8      3:29.5      9:20/M
      31    Scott Stephan                     Murrieta  CA Us      1679   49      555      2:05:00.2   2:05:34.5      0:34.3      9:32/M
      32    Dale Bowker                       Layton  UT Us        1071   49      563      2:05:26.8   2:05:30.6      0:03.8      9:34/M
      33    Bruce Applegate                   South Jordan  UT Us  1908   45      624      2:09:42.2   2:13:10.1      3:27.9      9:54/M
      34    Brian Mumford                     Salt Lake City  UT   1488   49      634      2:10:00.4   2:10:32.1      0:31.7      9:55/M
      35    Gerald Bean                       Salt Lake City  UT   1862   49      655      2:11:53.8   2:12:49.9      0:56.1     10:04/M
      36    Richard Hibbard                   Cottonwood Heights   1312   45      690      2:14:48.0   2:15:52.3      1:04.2     10:17/M
      37    Kent Card                         Kamas  UT Us         1104   47      710      2:15:52.6   2:16:27.4      0:34.8     10:22/M
      38    Matthew Wilkinson                 Draper  UT Us        1760   48      719      2:17:01.6   2:17:05.0      0:03.3     10:27/M
      39    Doug Young                        Vancouver  WA Us     1777   45      774      2:22:51.8   2:23:41.2      0:49.3     10:54/M
      40    Carl Downing                      Farmington  UT Us    1188   46      857      2:41:45.7   2:42:45.9      1:00.2     12:20/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Laura McArthur                    Sandy  UT Us         1461   51      183      1:42:54.7   1:43:08.7      0:13.9      7:51/M
       2    Joanna Erzinger                   Salt Lake City  UT   1942   52      197      1:43:38.0   1:43:49.8      0:11.7      7:54/M
       3    Cynthia Jackson                   Salt Lake City  UT   1346   52      227      1:45:12.1   1:45:29.4      0:17.3      8:01/M
       4    Babette Burtis                    Hyrum  UT Us         1096   52      308      1:50:24.5   1:50:44.0      0:19.5      8:25/M
       5    Margaret Vail                     Draper  UT Us        1734   54      355      1:52:30.3   1:54:13.1      1:42.7      8:35/M
       6    Joanne Sorensen                   Murray  UT Us        1668   54      410      1:55:13.7   1:55:36.2      0:22.5      8:47/M
       7    Jan McCosh-Hilder                 Park City  UT Us     1463   50      444      1:57:20.9   1:57:51.9      0:30.9      8:57/M
       8    Jacqueline Bailey                 Sandy  UT Us         1038   50      497      1:59:47.1   2:00:07.0      0:19.8      9:08/M
       9    Heidi Simpson                     Lehi  UT Us          1650   52      509      2:00:54.8   2:01:25.6      0:30.8      9:13/M
      10    Lynn Grant Foster                 North Salt Lake  UT  1227   53      522      2:02:27.7   2:02:53.3      0:25.5      9:20/M
      11    Annette Johnson                   Sandy  UT Us         1364   53      533      2:03:12.3   2:03:41.2      0:28.9      9:24/M
      12    Stephanie Glasgow                 Eagle  ID Us         1257   51      544      2:04:25.9   2:08:56.9      4:30.9      9:29/M
      13    Wendy Henderson                   Salt Lake City  UT   1306   52      579      2:07:23.1   2:08:35.1      1:11.9      9:43/M
      14    Dawna Loderhose                   Ogden  UT USA        1949   54      590      2:08:11.0   2:08:21.7      0:10.6      9:47/M
      15    Maryann Hagblom                   Taylorsville  UT Us  1278   54      593      2:08:27.6   2:09:10.5      0:42.9      9:48/M
      16    Deena Lofgren                     Salt Lake City  UT   1428   52      644      2:10:42.5   2:11:33.5      0:50.9      9:58/M
      17    Julie Hendrickson                 Kaysville  UT Us     1307   51      677      2:13:28.3   2:14:12.4      0:44.1     10:11/M
      18    Speedy Sue Parrotte               Arlington  VA Us     1534   52      685      2:14:40.6   2:16:00.0      1:19.4     10:16/M
      19    Melanie Maxwell                   Layton  UT Us        1456   51      689      2:14:46.8   2:14:51.0      0:04.2     10:17/M
      20    Tammy Silver                      West Valley City  U  1649   50      730      2:18:42.4   2:19:58.2      1:15.8     10:35/M
      21    Ellie Wood                        Fruit Heights  UT U  1989   51      737      2:19:26.8   2:19:42.4      0:15.6     10:38/M
      22    Brenda Brundage                   Ogden  UT USA        1987   54      738      2:19:27.3   2:19:42.7      0:15.3     10:38/M
      23    Karen Leavitt                     Draper  UT           1912   54      771      2:22:31.6   2:24:15.8      1:44.2     10:52/M
      24    Katherine Ward                    Salt Lake City  UT   1745   50      829      2:32:54.0   2:33:28.7      0:34.7     11:40/M
      25    Suzanne Clark                     North Salt Lake  UT  1789   53      845      2:38:16.7   2:39:05.9      0:49.2     12:04/M
      26    Cheryl Merkley                                         1934   53      869      2:48:40.6   2:48:48.0      0:07.3     12:52/M
      27    Corrine Clark                     West Valley City  U  1136   50      870      2:49:26.5   2:50:41.5      1:15.0     12:55/M
      28    Elizabeth Schultz                 Salt Lake City  UT   1638   53      871      2:49:35.8   2:50:04.6      0:28.7     12:56/M
      29    Tani Downing                      Farmington  UT Us    1189   51      884      2:58:18.0   2:59:18.1      1:00.0     13:36/M
      30    Selena Hatathlie                  Tuba City  AZ Us     1299   52      886      3:01:34.6   3:02:40.7      1:06.1     13:51/M
      31    Brooke Karrington                 Salt Lake City  UT   1375   50      890      3:12:03.0   3:12:58.9      0:55.9     14:39/M
      32    Susan McLean                      El Paso  TX Us       1468   51      898      3:23:42.8   3:24:50.6      1:07.8     15:32/M
      33    Leesa Myers                       Midvale  UT Us       1491   54      899      3:23:53.7   3:25:18.1      1:24.4     15:33/M
      34    Terri Goldstein                   Cottonwood Heights   1262   51      900      3:23:57.9   3:24:58.9      1:01.0     15:33/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jeff Straley                      Murray  UT Us        1690   50       73      1:32:04.8   1:32:07.9      0:03.0      7:01/M
       2    Ron Castleton                     Sandy  UT Us         1115   50       74      1:32:19.9   1:32:28.5      0:08.6      7:03/M
       3    Stuart Graves                     Salt Lake City  UT   1267   53       85      1:34:04.2   1:34:12.8      0:08.5      7:11/M
       4    Glen Gerner                       Sandy  UT Us         1251   50       94      1:35:08.4   1:35:19.5      0:11.1      7:15/M
       5    Stan Lockhart                     Provo  UT Us         1866   50       95      1:35:11.0   1:35:11.2      0:00.1      7:16/M
       6    Brent Wamsley                     Salt Lake City  UT   1835   51      101      1:36:10.5   1:36:21.0      0:10.4      7:20/M
       7    Steve Haslam                      Salt Lake City  UT   1298   54      130      1:39:18.6   1:39:22.8      0:04.1      7:34/M
       8    Cary Pope                         Blackfoot  ID Us     1559   50      131      1:39:23.3   1:39:33.4      0:10.1      7:35/M
       9    David Young                       North Salt Lake  UT  1984   50      181      1:42:34.7   1:42:59.2      0:24.5      7:49/M
      10    Jerry Kou                         Herriman  UT Us      1400   50      202      1:43:57.4   1:45:57.6      2:00.2      7:56/M
      11    Todd Zenger                       Salt Lake City  UT   1779   54      228      1:45:12.8   1:45:31.4      0:18.5      8:01/M
      12    Michael Krieger                   Salt Lake City  UT   1919   54      235      1:46:02.0   1:46:20.5      0:18.4      8:05/M
      13    Randy Christensen                 Sandy  UT Us         1132   50      242      1:46:30.8   1:46:37.1      0:06.3      8:07/M
      14    Randy Hagblom                     Taylorsville  UT Us  1279   54      251      1:47:19.1   1:47:33.4      0:14.3      8:11/M
      15    Michael King                      Centerville  UT Us   1387   51      274      1:48:40.5   1:49:11.1      0:30.6      8:17/M
      16    Jared Fairbanks                   Orem  UT Us          1215   50      290      1:49:26.0   1:49:31.2      0:05.2      8:21/M
      17    Wade Esplin                       Salt Lake City  UT   1846   54      301      1:50:06.6   1:50:27.7      0:21.0      8:24/M
      18    John Gygi                         Salt Lake City  UT   1871   50      363      1:52:51.1   1:53:17.1      0:26.0      8:36/M
      19    Dirk Anjewierden                  Holladay  UT Us      1021   50      369      1:53:00.0   1:53:28.6      0:28.6      8:37/M
      20    Randy Rummler                     Salt Lake City  UT   1620   52      370      1:53:08.2   1:53:29.9      0:21.7      8:38/M
      21    Chris Omer                        Salt Lake City  UT   1896   52      373      1:53:13.5   1:57:57.7      4:44.2      8:38/M
      22    Christopher Kennedy               Herriman  UT Us      1810   54      400      1:54:51.1   1:55:22.9      0:31.8      8:46/M
      23    Michael Herrera                   Salt Lake City  UT   1986   50      414      1:55:26.3   1:55:33.5      0:07.2      8:48/M
      24    Ted Ausmus                        Sandy  UT Us         1032   53      446      1:57:30.2   1:57:44.8      0:14.5      8:58/M
      25    Ran Jones                         West Haven  UT Us    1371   50      470      1:58:32.7   1:59:05.9      0:33.2      9:02/M
      26    Jonathan Crampton                 Pleasant Grove  UT   1793   52      491      1:59:24.1   1:59:52.0      0:27.9      9:06/M
      27    Jim Hutchins                      Ogden  UT Us         1341   54      498      1:59:53.4   2:00:20.2      0:26.7      9:09/M
      28    Kris Nielson                      Salt Lake City  UT   1972   53      540      2:03:57.7   2:04:38.1      0:40.3      9:27/M
      29    Shane Symes                       Salt Lake City  UT   1701   54      561      2:05:16.9   2:05:38.4      0:21.4      9:33/M
      30    Zbigniew Hojnacki                 Sandy  UT Us         1321   52      582      2:07:47.1   2:07:58.1      0:10.9      9:45/M
      31    Gordon Haight                     West Jordan  UT Us   1800   52      594      2:08:33.0   2:08:57.1      0:24.1      9:48/M
      32    Matthew Cooper                    Draper  UT Us        1151   52      612      2:09:19.5   2:11:02.4      1:42.8      9:52/M
      33    James Henderson                   Cottonwood Heights   1304   54      621      2:09:33.0   2:10:44.6      1:11.6      9:53/M
      34    Michael Skalla                    Draper  UT Us        1651   50      653      2:11:36.6   2:12:06.5      0:29.8     10:02/M
      35    Darryl Larson                     West Valley City  U  1813   52      663      2:12:24.6   2:13:11.5      0:46.8     10:06/M
      36    Patrick Riley                     Midvale  UT Us       1603   53      675      2:13:15.6   2:14:11.1      0:55.5     10:10/M
      37    Edward Bagley                     Salt Lake City  UT   1784   51      706      2:15:46.8   2:16:38.7      0:51.9     10:21/M
      38    Jeff Testa                        Bloomingdale  IL Us  1705   50      729      2:18:21.0   2:19:02.8      0:41.8     10:33/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sandra Mack                       West Jordan  UT Us   1439   58      150      1:40:27.7   1:40:41.5      0:13.7      7:40/M
       2    Cecilia Mulroy                    Salt Lake City  UT   1487   58      184      1:42:55.5   1:43:12.1      0:16.5      7:51/M
       3    Terry Cook                        Ogden  UT Us         1149   58      350      1:52:15.0   1:53:01.3      0:46.3      8:34/M
       4    Mary Morris                       Murray  UT Us        1821   57      391      1:54:07.7   1:55:04.8      0:57.0      8:42/M
       5    Kristy Pappas                     Murray  UT Us        1529   55      425      1:56:28.0   1:57:09.2      0:41.1      8:53/M
       6    Tami Katz                         South Jordan  UT Us  1377   55      454      1:57:46.4   1:58:01.1      0:14.7      8:59/M
       7    Gayle Boyer                       Draper  UT Us        1073   58      513      2:01:31.8   2:02:12.8      0:41.0      9:16/M
       8    Janet Goff                        Sandy  UT Us         1260   59      536      2:03:19.2   2:05:37.5      2:18.3      9:24/M
       9    Rita Kinnebrew                    Park City  UT Us     1389   59      652      2:11:20.3   2:11:37.6      0:17.3     10:01/M
      10    Gina Talbot                       Sandy  UT Us         1702   55      702      2:15:25.6   2:15:40.1      0:14.4     10:20/M
      11    Hollie Gilliland                  Layton  UT Us        1256   56      723      2:17:58.4   2:18:02.9      0:04.4     10:31/M
      12    Sue Jones                         West Jordan  UT Us   1809   55      727      2:18:16.9   2:18:55.4      0:38.4     10:33/M
      13    Patrice Kennedy                   Sandy  UT Us         1849   59      735      2:19:21.1   2:20:34.2      1:13.1     10:38/M
      14    Donna Thomas                      Salt Lake City  UT   1710   59      748      2:20:17.3   2:20:43.2      0:25.9     10:42/M
      15    Jan Smith                         Salt Lake City  UT   1663   57      765      2:21:53.5   2:22:24.0      0:30.5     10:49/M
      16    Martha Noll                       Farmington  UT Us    1506   57      770      2:22:29.2   2:23:13.7      0:44.5     10:52/M
      17    Janice Karren                     Salt Lake City  UT   1864   55      802      2:28:36.1   2:29:17.0      0:40.8     11:20/M
      18    Betsy Hoenes                      Salt Lake City  UT   1320   59      808      2:29:25.1   2:30:06.5      0:41.3     11:24/M
      19    Cinda Cotham                      El Paso  TX Us       1155   59      812      2:30:00.2   2:31:07.3      1:07.0     11:26/M
      20    Rosanne Orgill                    West Valley City  U  1512   57      823      2:31:41.1   2:32:54.7      1:13.6     11:34/M
      21    Launa Wells                       Taylorsville  UT Us  1750   55      825      2:32:00.4   2:32:58.2      0:57.7     11:36/M
      22    Lisa Wood                         Magna  UT Us         1774   55      838      2:36:31.2   2:37:35.9      1:04.7     11:56/M
      23    Anne Pingree                      Sandy  UT Us         1556   57      865      2:44:59.8   2:46:25.0      1:25.1     12:35/M
      24    Terri Romero                      Salt Lake City  UT   1611   57      881      2:56:22.7   2:57:17.1      0:54.4     13:27/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Dan Kerns                         South Ogden  UT Us   1384   55       38      1:26:18.0   1:26:19.7      0:01.7      6:35/M
       2    John Erickson                     Holladay  UT Us      1206   59       41      1:27:37.7   1:27:39.1      0:01.4      6:41/M
       3    Dana Clark                        North Salt Lake  UT  1788   58       72      1:31:50.3   1:31:59.7      0:09.3      7:00/M
       4    Bradley Jones                     Draper  UT Us        1369   57       97      1:35:15.9   1:35:24.0      0:08.0      7:16/M
       5    Ken Spence                        Tooele,  UT Us       1671   57      111      1:37:31.3   1:37:43.5      0:12.1      7:26/M
       6    Sam Winebaum                      Rye  NH Us           1765   56      115      1:38:04.6   1:38:12.7      0:08.0      7:29/M
       7    Robert Doxey                      Salt Lake City  UT   1191   55      180      1:42:33.9   1:43:26.6      0:52.7      7:49/M
       8    John Gillespie                    Orem  UT Us          1797   57      221      1:44:48.2   1:45:35.7      0:47.4      8:00/M
       9    Bradley Wittwer                   Draper  UT Us        1768   55      252      1:47:19.8   1:47:36.3      0:16.4      8:11/M
      10    Bill Pedersen                     North Salt Lake Cit  1541   57      277      1:48:42.9   1:49:23.8      0:40.8      8:17/M
      11    Stephen Quinn                     Park City  UT Us     1579   58      299      1:50:03.5   1:50:32.0      0:28.4      8:24/M
      12    Kelly Patterson                   Salt Lake City  UT   1861   55      313      1:50:39.6   1:50:59.5      0:19.8      8:26/M
      13    Kenny Williams                    Magna  UT Us         1761   56      335      1:51:31.1   1:51:44.3      0:13.2      8:30/M
      14    Paul Morris                       Murray  UT Us        1822   56      360      1:52:39.9   1:53:10.2      0:30.2      8:36/M
      15    Jossy Swain                       Sandy  UT Us         1699   57      367      1:52:55.2   1:53:48.3      0:53.0      8:37/M
      16    Scott Eggers                                           1923   56      416      1:55:36.5   1:55:46.7      0:10.2      8:49/M
      17    Nathan Morgan                                          1965   59      451      1:57:41.8   1:58:12.8      0:30.9      8:59/M
      18    Bart Hoenes                       Salt Lake City  UT   1319   59      547      2:04:41.8   2:05:23.4      0:41.5      9:31/M
      19    Jim Gastelum                      West Jordan  UT Us   1892   58      600      2:08:52.9   2:09:25.5      0:32.5      9:50/M
      20    Robert Barney                     South Jordan  UT Us  1044   58      664      2:12:35.0   2:13:18.3      0:43.3     10:07/M
      21    Kevin Lemon                       Bountiful  UT Us     1418   59      668      2:12:57.2   2:13:55.4      0:58.2     10:08/M
      22    Nicholas Korevaar                 Salt Lake City  UT   1868   59      707      2:15:48.3   2:16:39.5      0:51.1     10:22/M
      23    Don Rogers                        Alpine  UT Us        1609   59      739      2:19:34.7   2:20:31.7      0:56.9     10:39/M
      24    James Barnhill                    Syracuse  UT Us      1045   59      756      2:20:43.1   2:21:34.3      0:51.1     10:44/M
      25    Warren Lloyd                      Syracuse  UT Us      1427   57      757      2:20:45.4   2:21:37.0      0:51.6     10:44/M
      26    Stevan Ranson                     Clayton  IN Us       1586   58      872      2:49:50.5   2:50:52.6      1:02.0     12:57/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Linda Lindsay                     Dhahan   Sa          1424   64      377      1:53:33.8   1:54:00.7      0:26.9      8:40/M
       2    Joyce Ashcroft                    Logan  UT Us         1027   61      392      1:54:14.0   1:54:53.6      0:39.5      8:43/M
       3    Jolene Keate                      Centerville  UT Us   1378   61      434      1:56:58.4   1:57:39.0      0:40.6      8:55/M
       4    Alverna Jaime                     Roy  UT Us           1349   64      568      2:05:47.4   2:06:25.5      0:38.0      9:36/M
       5    Joani Richardson                  Sandy  UT Us         1600   61      623      2:09:41.5   2:09:48.5      0:07.0      9:54/M
       6    Mary Henderson                    Draper  UT Us        1305   63      769      2:22:17.6   2:22:58.5      0:40.8     10:51/M
       7    Julie Woods                       Taylorsville  UT Us  1775   60      820      2:31:29.8   2:32:27.6      0:57.7     11:33/M
       8    Audrey Grobstein                  Murray  UT Us        1271   62      846      2:38:35.0   2:39:26.1      0:51.0     12:06/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    John Straley                      Salt Lake City  UT   1691   62       54      1:29:01.9   1:29:05.3      0:03.4      6:47/M
       2    Briant Badger                     Holladay  UT Us      1035   62      167      1:41:37.5   1:41:42.7      0:05.2      7:45/M
       3    Edward Knapp                      Boulder City  NV Us  1392   61      236      1:46:09.4   1:46:17.8      0:08.4      8:06/M
       4    Dennis Wixom                      Salt Lake City  UT   1769   64      247      1:46:53.2   1:49:45.1      2:51.9      8:09/M
       5    Ken Embley                        Sandy  UT Us         1203   64      311      1:50:29.2   1:54:12.2      3:43.0      8:26/M
       6    Jeff Orr                          Orem  UT Us          1515   61      427      1:56:28.7   1:57:04.5      0:35.8      8:53/M
       7    Wayne Ashcroft                    Logan  UT Us         1029   61      531      2:03:09.6   2:03:49.7      0:40.1      9:24/M
       8    Terry Fowler                      South Jordan  UT Us  1229   62      750      2:20:18.0   2:21:28.3      1:10.2     10:42/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Becky Hutcheon                    Draper  UT Us        1340   66      672      2:13:03.6   2:14:01.7      0:58.0     10:09/M
       2    Lourdes Cooke                     Salt Lake City  UT   1932   65      798      2:27:19.3   2:27:22.4      0:03.0     11:14/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Andy Schnebly                     Bountiful  UT Us     1637   67      204      1:44:00.8   1:44:09.8      0:09.0      7:56/M
       2    Ken Wixom                         Blackfoot  ID Us     1770   67      439      1:57:08.1   1:58:12.2      1:04.0      8:56/M
       3    Chuck Church                      Palmdale  CA Us      1134   68      659      2:12:19.8   2:12:55.6      0:35.7     10:06/M
       4    Clark Hinckley                    Salt Lake City  UT   1317   65      703      2:15:26.0   2:15:49.8      0:23.7     10:20/M
       5    Roger Rybicka                     Fort Collins  CO Us  1626   65      721      2:17:23.8   2:18:23.3      0:59.5     10:29/M
       6    Michael Packham                   Syracuse  UT Us      1525   65      753      2:20:37.1   2:21:29.1      0:51.9     10:44/M
       7    Dorrell Henderson                 Draper  UT Us        1303   65      759      2:20:52.4   2:21:34.5      0:42.0     10:45/M
       8    Rex Thornton                      Salt Lake City  UT   1717   65      847      2:38:47.8   2:39:36.4      0:48.6     12:07/M
       9    David Stevens                     Salt Lake City  UT   1683   68      868      2:48:08.3   2:49:10.5      1:02.1     12:49/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jack Buchanan                     Salt Lake City  UT   1854   71      818      2:30:41.3   2:31:31.0      0:49.7     11:30/M
       2    Larry Staker                      Salt Lake City  UT   1929   71      883      2:57:45.3   2:58:25.6      0:40.2     13:34/M
       3    Joe Orgill                        West Valley City  U  1511   73      894      3:18:48.7   3:19:52.2      1:03.4     15:10/M