Classic

5K

Age Group Results

September 08, 2012


Results By Stride Racing, Inc. Stride Racing

Men: 0- 0 1-10 11-15 16-19 20-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-10 11-15 16-19 20-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Male No Age

Record: James Schantz - Year: 2009 - Time: 23:15.6

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Unknown Partic. 4490                                   4490            83        27:26.7     27:32.9      0:06.1      8:49/M
       2    Unknown Partic. 4441                                   4441           121        29:31.9     29:50.3      0:18.4      9:29/M
       3    Unknown Partic. 4533                                   4533           254        37:54.2     38:21.8      0:27.6     12:11/M
Top

Female 10 and Under

Record: Tate Beasley - Year: 2011 - Time: 24:47.6

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Charli Herrera                    Ogden  UT            4403    7      104        28:44.8     29:14.3      0:29.4      9:14/M
       2    Jocelyn Summers                   Bountiful  UT        4581    9      107        28:46.0     29:03.7      0:17.6      9:15/M
       3    Kate Peterson                     Riverdale  UT        4503   10      167        31:45.9     31:49.9      0:03.9     10:13/M
       4    Melanee Jensen                    West Haven  UT       4418    4      173        31:55.5     32:01.1      0:05.5     10:16/M
       5    Kenslee Rydman                    Syracuse  UT         4532    9      279        42:15.9     42:33.5      0:17.6     13:35/M
       6    Hailey Spraker                    Syracuse  UT         4565    9      300        45:24.4     45:48.1      0:23.7     14:36/M
       7    Addison Kovach                    Farr West  UT        4446    9      303        46:07.5     46:36.1      0:28.6     14:50/M
       8    Presley Speth                     Plain City  UT       4563    9      307        46:11.1     46:41.9      0:30.7     14:51/M
Top

Male 10 and Under

Record: Andrew Blackham - Year: 2010 - Time: 25:47.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Levi Rowley                       Msc  UT              4259    7      204        33:34.7     33:47.0      0:12.3     10:48/M
       2    Kade Ralls                        Mountain Green  UT   4509    9      209        33:45.1     33:48.6      0:03.5     10:51/M
       3    Lincoln Brooks                    Ogden  UT            4281    4      257        38:15.1     38:46.2      0:31.0     12:18/M
Top

Female 11 to 15

Record: Coltin Dennis - Year: 2009 - Time: 24:11.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Marcelina Kubica                  South Ogden  UT      4683   15       23        23:06.4     23:09.4      0:02.9      7:26/M
       2    Shelby Vanausdal                  Layton  UT           4692   11      133        29:57.8     30:14.7      0:16.9      9:38/M
       3    Melanie Cottle                    Fruit Heights  UT    4323   13      136        30:09.4     30:26.3      0:16.8      9:42/M
       4    Jessica Peterson                  Riverdale  UT        4502   12      155        31:08.2     31:12.0      0:03.8     10:01/M
       5    Kaycee Dall                       Farr West  UT        4328   11      158        31:16.0     31:39.0      0:22.9     10:03/M
       6    Alina Smedley                     South Weber  UT      4554   14      176        32:07.1     32:23.7      0:16.5     10:20/M
       7    Whitney Jensen                    West Haven  UT       4420   14      178        32:14.8     32:20.5      0:05.6     10:22/M
       8    Alyssa Scherer                    North Ogden  UT      4539   13      220        34:46.9     34:56.5      0:09.5     11:11/M
       9    Molly Christensen                 Ogden  UT            4312   15      227        35:19.6     35:39.8      0:20.2     11:21/M
      10    Traylor Pebley                    Ogden  UT            4495   11      253        37:54.0     38:12.6      0:18.6     12:11/M
      11    Mikinon Hadley                    Westhaven  UT        4392   15      298        45:21.6     45:57.9      0:36.2     14:35/M
      12    Kalli Weir                        Layton  UT           4614   11      311        46:25.2     46:32.8      0:07.6     14:55/M
Top

Male 11 to 15

Record: Joel Sessions - Year: 2011 - Time: 22:45.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Dallin Peterson                   Riverdale  UT        4500   14       63        26:15.9     26:20.0      0:04.0      8:26/M
       2    Christian Kafton                  Clinton  UT          4434   14       70        26:43.5     27:18.5      0:35.0      8:35/M
       3    Carter Whitby                     Ogden  UT            4632   14       72        26:49.0     26:50.8      0:01.8      8:37/M
       4    Gavin Spraker                     Syracuse  UT         4564   11      156        31:15.3     31:36.8      0:21.5     10:03/M
       5    Duncan Taylor                     Ogden  UT            4585   12      199        33:22.0     33:28.9      0:06.8     10:44/M
       6    Zachary Kafton                    Clinton  UT          4437   12      264        38:52.5     39:26.6      0:34.0     12:30/M
       7    Logan Snyder                      Syracuse  UT         4557   13      265        39:18.5     39:57.0      0:38.4     12:38/M
Top

Female 16 to 19

Record: Vanesa House - Year: 2010 - Time: 30:01.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Cassie Hayes                      West Haven  UT       4400   17       55        25:33.5     25:44.4      0:10.9      8:13/M
       2    Bethany Benson                    South Weber  UT      4272   18      202        33:29.4     33:47.6      0:18.2     10:46/M
       3    Danielle Marion                   Clearfield  UT       4630   17      203        33:34.6     34:01.2      0:26.5     10:48/M
       4    Ashley Kafton                     Clinton  UT          4433   16      241        37:09.3     37:48.8      0:39.4     11:57/M
Top

Male 16 to 19

Record: Caleb Waldron - Year: 2010 - Time: 16:22.2

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Casey Simonich                    South Ogden  UT      4551   16      146        30:38.1     30:55.0      0:16.9      9:51/M
       2    Shannon Drysdale                  Huntsville  UT       4341   19      228        35:31.8     35:39.9      0:08.0     11:25/M
Top

Female 20 to 24

Record: Allie Scott - Year: 2011 - Time: 18:24.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Shelisa Napoles                   Clearfield  UT       4473   23       43        24:42.0     25:01.2      0:19.1      7:57/M
       2    Elizabeth Nebeker                 Clearfield  UT       4476   24       51        25:16.5     25:30.8      0:14.2      8:07/M
       3    Nikki Weitzeil                    Harrisville  UT      4615   24       54        25:33.4     25:44.2      0:10.7      8:13/M
       4    Andrea Rounkles                   Ogden  UT            4528   22       66        26:26.3     26:45.3      0:18.9      8:30/M
       5    Amber Ward                        Layton  UT           4604   23       68        26:40.9     26:46.4      0:05.4      8:34/M
       6    Gabrielle Gilbert                 Ogden  UT            4372   22       85        27:29.3     27:42.9      0:13.6      8:50/M
       7    Cheyanne Flores                   Ogden  UT            4361   22       92        27:51.6     28:09.2      0:17.5      8:57/M
       8    Caitlin Arave                     Ogden  UT            4255   21       96        28:12.5     28:32.3      0:19.7      9:04/M
       9    Racheal Holley                    West Haven  UT       4408   24       99        28:35.6     28:52.1      0:16.5      9:11/M
      10    Crystal Morrill                   West Point  UT       4469   24      101        28:43.5     28:49.0      0:05.5      9:14/M
      11    Hannah Burr                       Ogden  UT            4293   21      112        28:58.9     29:18.2      0:19.3      9:19/M
      12    Lindsea Garside                   Layton  UT           4370   22      115        29:03.0     29:16.3      0:13.3      9:20/M
      13    Kari Brough                       Wells  NV            4285   24      128        29:44.5     30:05.0      0:20.4      9:34/M
      14    Rachel Lund                       South Ogden  UT      4456   23      139        30:22.6     30:41.2      0:18.5      9:46/M
      15    Kemper Fernandez                  South Weber  UT      4359   24      143        30:31.1     31:01.6      0:30.5      9:49/M
      16    Sarah Godfrey                     Clinton  UT          4375   23      149        30:41.6     31:00.7      0:19.1      9:52/M
      17    Shayla Veatch                     Logan  UT            4598   23      151        30:47.5     31:13.5      0:26.0      9:54/M
      18    Halee Welch                       North Ogden  UT      4616   22      153        30:55.0     31:11.9      0:16.9      9:56/M
      19    Ekaterina Day                     Layton  UT           4331   21      160        31:20.2     31:27.1      0:06.9     10:05/M
      20    Brittany Ririe                    South Weber  UT      4524   23      162        31:23.9     31:44.6      0:20.7     10:05/M
      21    Kierstan Dee                      West Haven  UT       4333   22      193        33:12.1     33:37.8      0:25.6     10:41/M
      22    Becky Checketts                   Clearfield  UT       4304   22      223        35:13.5     35:25.0      0:11.4     11:19/M
      23    Taylar Bischoff                   Ogden  UT            4275   21      234        36:21.4     36:54.2      0:32.8     11:41/M
      24    Summer Olsen                      Clinton  UT          4628   24      250        37:47.7     38:05.3      0:17.5     12:09/M
      25    Kylie Jones                       Plain City  UT       4101   20      255        37:57.2     38:21.9      0:24.6     12:12/M
      26    Jamie Robbins                     Washington Terrace   4525   23      261        38:28.7     39:07.0      0:38.3     12:22/M
      27    Kylee Applonie                    Clearfield  UT       4254   23      317        47:08.1     47:33.5      0:25.3     15:09/M
      28    Brittney Child                    Clinton  UT          4305   22      347      1:00:15.3   1:00:43.4      0:28.1     19:22/M
Top

Male 20 to 24

Record: Parry Higginson - Year: 2010 - Time: 17:10.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Alex Johnson                      Riverton  UT         4661   23       32        23:41.3     23:46.5      0:05.2      7:37/M
       2    Jordan Brough                     Wells  NV            4284   22       39        24:30.5     24:43.1      0:12.5      7:53/M
       3    Scott Johnson                     North Ogden  UT      4429   22       42        24:41.9     24:45.9      0:03.9      7:56/M
       4    Mitchell Gordon                   West Point  UT       4384   23       59        25:54.3     26:15.3      0:20.9      8:20/M
       5    Brandon Gilbert                   Ogden  UT            4371   24       86        27:29.5     27:42.5      0:13.0      8:50/M
       6    Justin Stofferahn                                      4656   21      100        28:37.7     29:20.2      0:42.4      9:12/M
       7    Garrett Weston                                         4645   23      116        29:05.9     29:20.3      0:14.3      9:21/M
       8    Lucas Howell                      Plain City  UT       4411   21      129        29:45.2     30:09.2      0:24.0      9:34/M
       9    Mitchell Vanausdal                Layton  UT           4691   21      132        29:57.5     30:14.4      0:16.9      9:38/M
      10    Sam Johnson                       Centerville  UT      4428   21      135        30:04.5     30:30.3      0:25.8      9:40/M
      11    Todd Aubrey                       Riverdale  UT        4260   21      138        30:15.7     30:58.4      0:42.6      9:44/M
      12    Justin Godfrey                    Syracuse  UT         4374   23      166        31:42.8     31:58.9      0:16.0     10:12/M
      13    Christopher Bischoff              Ogden  UT            4273   24      175        32:00.6     32:33.5      0:32.8     10:17/M
Top

Female 25 to 29

Record: Gruber Bettina - Year: 2011 - Time: 18:44.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Allie Moore                       Salt Lake City  UT   4468   25        6        18:52.6     18:55.7      0:03.1      6:04/M
       2    Kate Wolpert                                           4641   28       30        23:33.6     23:48.2      0:14.6      7:34/M
       3    Aimee Sauvageau                   Pleasant View  UT    4536   26       33        23:58.6     24:09.5      0:10.9      7:42/M
       4    Lacey Stephens                    Ogden  UT            4571   25       58        25:53.1     26:13.4      0:20.3      8:19/M
       5    Stephanie Jensen                  Clinton  UT          4419   29       81        27:25.6     27:30.8      0:05.2      8:49/M
       6    Laurel Ence                       Layton  UT           4348   29       84        27:27.8     27:37.3      0:09.4      8:50/M
       7    Camille Schultz                   Pleasant Grove  UT   4542   28       89        27:37.8     27:49.2      0:11.4      8:53/M
       8    Erin Corbridge                    Casper  WY           4318   29       91        27:50.5     28:04.2      0:13.7      8:57/M
       9    Lara Riley                        Roy  UT              4523   29      109        28:49.7     29:03.1      0:13.4      9:16/M
      10    Amy Thurgood                      Roy  UT              4592   27      125        29:35.7     29:40.7      0:05.0      9:31/M
      11    Christina Evans                   Layton  UT           4353   28      126        29:42.0     29:57.4      0:15.4      9:33/M
      12    Rachel Rosenberg                  Roy  UT              4527   27      134        30:01.8     30:08.9      0:07.1      9:39/M
      13    Lindsey Cheal                     Layton  UT           4303   27      152        30:54.2     31:34.2      0:40.0      9:56/M
      14    Lindsay Stratford                 Plain City  UT       4577   29      164        31:24.3     31:47.9      0:23.6     10:06/M
      15    Kate Bettolo                      Plain City  UT       4020   26      184        32:40.5     33:05.2      0:24.6     10:30/M
      16    Krystal Evans                     Roy  UT              4354   29      186        32:43.5     32:50.5      0:07.0     10:31/M
      17    Mark Burton                       Layton  UT           4295   28      200        33:26.6     33:35.4      0:08.7     10:45/M
      18    Alyson Driggs                     Ogden  UT            4337   25      219        34:29.4     34:46.2      0:16.8     11:05/M
      19    Julee Hemingway                   Morgan  UT           4401   27      222        35:12.8     35:24.3      0:11.5     11:19/M
      20    Tallie Viteri                     Clinton  UT          4600   29      226        35:19.2     35:45.8      0:26.5     11:21/M
      21    Lauren Kano                       North Ogden  UT      4438   26      245        37:25.6     37:42.1      0:16.4     12:02/M
      22    Mickenzie Brooks                  Ogden  UT            4282   29      258        38:15.8     38:47.3      0:31.5     12:18/M
      23    Karlee Trease                     Roy  UT              4594   26      268        39:48.2     40:19.7      0:31.4     12:48/M
      24    Stefani Sorensen                  Roy  UT              4560   25      269        40:08.8     40:17.6      0:08.8     12:54/M
      25    Jenelle Jensen                    Plain City  UT       4690   26      286        43:39.6     43:55.0      0:15.4     14:02/M
      26    Mikell Peck                       Layton  UT           4497   26      291        44:17.8     45:02.9      0:45.0     14:14/M
      27    Tristan Olson                     Taylorsville  UT     4488   26      295        44:49.0     45:26.0      0:36.9     14:25/M
      28    Amanda Harrell                    South Ogden  UT      4397   29      309        46:15.3     46:44.1      0:28.8     14:52/M
      29    Brittany Vandyke                  Ogden  UT            4595   28      312        46:28.3     47:00.1      0:31.7     14:56/M
      30    Carissa Rust                      Layton  UT           4531   26      313        46:30.0     46:44.3      0:14.3     14:57/M
      31    Emily Baker                       Layton  UT           4261   29      320        47:28.3     48:04.0      0:35.6     15:16/M
      32    Tiffanie Reed                                          4640   29      325        48:57.3     49:20.0      0:22.6     15:44/M
Top

Male 25 to 29

Record: Ben Vanbeekum - Year: 2011 - Time: 15:54.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jake Krong                        Salt Lake City  UT   4449   28        1        15:17.0     15:19.4      0:02.4      4:55/M
       2    Andrew Egbert                     Salt Lake City  UT   4675   25        2        16:23.6     16:26.5      0:02.9      5:16/M
       3    Jon Holley                        West Haven  UT       4407   28        3        17:23.8     17:26.8      0:02.9      5:35/M
       4    Colby Wayment                     Ogden  UT            4608   27        7        19:54.1     19:59.4      0:05.3      6:24/M
       5    Kevin Hamblin                     Clearfield  UT       4394   28        9        20:49.4     20:53.8      0:04.3      6:42/M
       6    Todd Perry                        Ogden  UT            4499   29       15        22:14.3     22:18.1      0:03.8      7:09/M
       7    Shea Sorensen                     Roy  UT              4559   26       17        22:25.8     22:34.3      0:08.5      7:12/M
       8    Chance Adams                      Ogden  UT            4251   25       21        22:48.8     23:01.4      0:12.5      7:20/M
       9    Nathan Lewis                      Roy  UT              4454   26       24        23:14.4     23:22.6      0:08.1      7:28/M
      10    David Fonnesbeck                  Layton  UT           4363   26       27        23:25.9     23:32.3      0:06.4      7:32/M
      11    Mark Burton                       Layton  UT           4036   27       36        24:14.1     24:21.8      0:07.7      7:48/M
      12    Michelle Sorensen                 Roy  UT              4558   27       37        24:14.7     24:23.9      0:09.2      7:48/M
      13    Matt Driggs                       Ogden  UT            4338   26       45        24:45.4     24:54.6      0:09.2      7:57/M
      14    Daniel Jackson                    Ogden  UT            4701   26       46        24:51.5     25:23.1      0:31.5      7:59/M
      15    Nick Child                        Clinton  UT          4307   27       50        25:04.8     25:24.9      0:20.1      8:04/M
      16    Justin Stephens                   Ogden  UT            4570   27       57        25:42.9     26:03.6      0:20.6      8:16/M
      17    Ren Child                         Clinton  UT          4308   25       79        27:18.3     27:38.1      0:19.8      8:47/M
      18    Michael Lang                      Riverdale  UT        4450   26       88        27:37.5     27:41.9      0:04.4      8:53/M
      19    Art Anderson                      Fruit Heights  UT    4329   28      103        28:44.7     28:46.9      0:02.2      9:14/M
      20    Kyle Corbridge                    Casper  WY           4320   29      110        28:56.6     29:10.5      0:13.8      9:18/M
      21    Brian Nebeker                     Clearfield  UT       4474   29      111        28:56.9     29:09.9      0:12.9      9:18/M
      22    Jace Hillaker                     Roy  UT              4405   25      117        29:19.1     29:43.5      0:24.3      9:26/M
      23    James Edwards                     Clearfield  UT       4694   25      119        29:23.7     29:31.5      0:07.8      9:27/M
      24    Erik Hall                         Roy  UT              4393   28      124        29:34.2     29:59.1      0:24.9      9:30/M
      25    Bret Curtis                       South Ogden  UT      4326   29      188        32:46.9     33:01.5      0:14.6     10:32/M
      26    Ryan Olsen                        Clinton  UT          4627   25      251        37:48.1     38:05.6      0:17.5     12:09/M
      27    Thomas Bischoff                   Washington Terrace   4276   25      260        38:28.6     39:07.1      0:38.4     12:22/M
      28    Alex Peck                         Layton  UT           4496   28      290        44:17.1     45:02.7      0:45.6     14:14/M
      29    Spencer Baker                     Layton  UT           4262   28      321        47:28.8     48:05.1      0:36.2     15:16/M
Top

Female 30 to 39

Record: Allison Andersen - Year: 2011 - Time: 19:23.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jennifer Ondrus                   Ogden  UT            4489   38       16        22:16.3     22:23.1      0:06.8      7:10/M
       2    Anne Struble                      Riverton  UT         4578   35       25        23:20.2     23:25.1      0:04.9      7:30/M
       3    Jen Richins                       Henefer  UT          4521   38       41        24:41.8     24:45.3      0:03.4      7:56/M
       4    Katie Prestwich                   Syracuse  UT         4506   37       48        24:58.8     25:12.4      0:13.6      8:02/M
       5    Amy Tuttle                                             4660   33       61        26:10.8     26:18.2      0:07.4      8:25/M
       6    Sonia Mamani                      Layton  UT           4699   33       64        26:18.5     26:23.0      0:04.4      8:27/M
       7    Shannon Baldwin                   Ogden  UT            4264   35       69        26:43.1     26:53.2      0:10.1      8:35/M
       8    Lyndi Willis                      West Haven  UT       4637   35       75        26:58.1     27:31.4      0:33.3      8:40/M
       9    Taralyn Summers                   Bountiful  UT        4582   30      106        28:45.2     29:05.4      0:20.2      9:15/M
      10    Cheri Criddle                     Syracuse  UT         4324   34      113        28:59.9     29:13.7      0:13.7      9:19/M
      11    Erin Anderson                     South Weber  UT      4252   35      120        29:30.1     29:34.9      0:04.8      9:29/M
      12    Monica Chamberlain                North Ogden  UT      4301   33      137        30:15.1     30:15.3      0:00.2      9:44/M
      13    Heather Pedersen                  Syracuse  UT         4498   33      140        30:24.8     30:32.4      0:07.6      9:46/M
      14    Summer Faulkner                   Layton  UT           4358   36      141        30:29.6     30:42.2      0:12.5      9:48/M
      15    Jen Gilbert                       South Ogden  UT      4373   36      147        30:38.6     30:42.4      0:03.7      9:51/M
      16    Michelle Warner                   Clinton  UT          4607   31      148        30:41.3     31:00.3      0:18.9      9:52/M
      17    Andrea Zweifel                    Farr West  UT        4624   35      159        31:16.3     31:39.0      0:22.7     10:03/M
      18    Melanie Egbert                    Ogden  UT            4346   32      161        31:23.8     31:44.4      0:20.6     10:05/M
      19    Anne Kendrick                     Layton  UT           4439   33      168        31:47.7     32:13.3      0:25.5     10:13/M
      20    Lara Deppe                        Harrisville  UT      4334   35      172        31:52.0     32:00.7      0:08.7     10:15/M
      21    Emily Strand                      Ogden  UT            4575   31      191        33:07.2     33:26.2      0:18.9     10:39/M
      22    Natalie Goodwin                   Layton  UT           4377   36      195        33:15.0     33:45.2      0:30.2     10:41/M
      23    Heidi Child                       Syracuse  UT         4306   39      206        33:39.0     34:10.5      0:31.4     10:49/M
      24    Tracy Carrian                     Plain City  UT       4300   32      210        33:45.2     34:13.7      0:28.4     10:51/M
      25    Shelly Payne                      Layton  UT           4492   32      211        33:45.3     33:58.8      0:13.4     10:51/M
      26    Kristin Garcia                    Pleasant View  UT    4368   35      212        33:45.3     34:14.5      0:29.1     10:51/M
      27    Lisa Wayment                      West Haven  UT       4610   30      214        33:55.0     34:34.5      0:39.4     10:54/M
      28    Amber Lindley                                          4648   31      215        33:56.2     34:43.0      0:46.7     10:55/M
      29    Melanie Anderson                  Syracuse  UT         4253   39      216        33:58.2     34:18.6      0:20.4     10:55/M
      30    Tricia Morrow                     Roy  UT              4470   38      224        35:16.5     35:31.8      0:15.3     11:20/M
      31    Brittany Herrera                  Ogden  UT            4402   34      231        36:12.1     36:40.9      0:28.8     11:38/M
      32    Heather Turner                    Clearfield  UT       4693   33      237        36:28.6     36:36.8      0:08.1     11:44/M
      33    Melica Estes                      Roy  UT              4352   31      246        37:28.6     37:54.2      0:25.6     12:03/M
      34    Annette Snyder                    Syracuse  UT         4556   36      247        37:30.4     38:08.4      0:38.0     12:03/M
      35    Amber Miller                      Layton  UT           4463   34      256        38:04.7     38:21.8      0:17.1     12:14/M
      36    Alysa Beagley                     Layton  UT           4269   30      263        38:46.3     39:17.9      0:31.6     12:28/M
      37    Angela Floyd                      Layton  UT           4362   36      266        39:46.8     40:04.3      0:17.5     12:47/M
      38    Jodi Rees                         Layton  UT           4517   37      267        39:47.0     40:03.6      0:16.5     12:48/M
      39    Lacy Bishop                       Clearfield  UT       4277   35      270        40:17.4     40:55.8      0:38.4     12:57/M
      40    Elizabeth Kafton                  Clinton  UT          4435   39      271        40:18.5     40:56.2      0:37.6     12:57/M
      41    Lori McClellan                                         4651   38      272        40:28.1     40:33.9      0:05.8     13:01/M
      42    Melissa Rydman                    Syracuse  UT         4653   34      278        42:14.6     42:32.5      0:17.9     13:35/M
      43    Rosario Arteaga                   Clearfield  UT       4258   37      280        42:21.9     42:45.3      0:23.3     13:37/M
      44    Robyn Shea                        Kaysville  UT        4548   34      282        42:27.3     42:34.5      0:07.1     13:39/M
      45    Shannon Keeney                    Ogden  UT            4649   36      287        43:40.4     43:56.0      0:15.6     14:02/M
      46    Tara Pebley                       Ogden  UT            4494   37      289        44:10.8     44:29.5      0:18.6     14:12/M
      47    Amy Norris                        Ogden  UT            4481   35      292        44:32.2     44:57.1      0:24.9     14:19/M
      48    Karin Pruett                      Ogden  UT            4508   34      293        44:32.5     44:57.2      0:24.7     14:19/M
      49    Kaylene Spraker                   Syracuse  UT         4566   38      299        45:23.9     45:47.7      0:23.7     14:36/M
      50    Natalie Kovach                    Farr West  UT        4448   38      305        46:08.6     46:36.1      0:27.4     14:50/M
      51    Nicole Speth                      Plain City  UT       4562   33      308        46:12.1     46:41.9      0:29.8     14:51/M
      52    Julie Weir                        Layton  UT           4613   36      310        46:21.3     46:28.7      0:07.3     14:54/M
      53    Holly Frazier                                          4659   37      314        47:00.2     47:47.0      0:46.8     15:07/M
      54    Christa Lysager                   Clinton  UT          4458   34      324        48:38.1     48:51.0      0:12.9     15:38/M
      55    Leanna Hamblin                    Clearfield  UT       4395   35      338        53:51.6     54:21.9      0:30.2     17:19/M
      56    Rebecca Howe                      Layton  UT           4410   30      339        53:52.0     54:22.2      0:30.2     17:19/M
Top

Male 30 to 39

Record: Scott Dickey - Year: 2009 - Time: 16:35.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Matthew Wolpert                                        4642   36        4        17:44.5     17:47.4      0:02.9      5:42/M
       2    Reed Hatch                        Riverton  UT         4399   30        8        20:48.9     20:54.0      0:05.0      6:41/M
       3    Cindy Vasquez                     Ogden  UT            4596   30       10        21:05.3     21:14.9      0:09.5      6:47/M
       4    Charlie Lovatt                    Ogden  UT            4622   35       11        21:33.1     21:37.8      0:04.6      6:56/M
       5    Chad Nicholls                     Latyon  UT           4478   30       13        21:54.2     22:00.8      0:06.6      7:03/M
       6    Stewart Irving                    Ogden  UT            4696   32       14        21:59.9     22:14.2      0:14.2      7:04/M
       7    David Gongora                     West Haven  UT       4376   30       18        22:26.4     22:31.5      0:05.1      7:13/M
       8    Tim Sessions                      Syracuse  UT         4673   38       22        22:49.1     22:58.1      0:08.9      7:20/M
       9    Ryan Burrell                      Clinton  UT          4294   33       26        23:21.9     23:40.0      0:18.1      7:30/M
      10    Brent Stephens                    Syracuse  UT         4569   33       34        24:10.4     24:37.8      0:27.4      7:46/M
      11    Shaun Corbridge                   American Fork  UT    4321   34       38        24:17.6     24:31.7      0:14.1      7:48/M
      12    Mark Chamberlain                  North Ogden          4639   35       44        24:44.7     24:59.2      0:14.5      7:57/M
      13    Alex Russell                                           4665   33       71        26:46.8     26:57.0      0:10.2      8:36/M
      14    Jeff Willis                                            4638   36       74        26:51.5     27:25.2      0:33.7      8:38/M
      15    Michael Auer                      Roy  UT              4011   38       76        27:09.9     27:17.9      0:08.0      8:44/M
      16    Kevin Bischoff                    Layton  UT           4274   33       78        27:18.0     27:54.7      0:36.7      8:47/M
      17    Hyrum Ence                        Layton  UT           4347   32       87        27:30.2     27:45.9      0:15.7      8:51/M
      18    Robert Pebley                     Ogden  UT            4493   36       98        28:29.0     28:45.6      0:16.6      9:10/M
      19    Kyle Hansen                       South Weber  UT      4396   34      114        29:00.3     29:15.5      0:15.2      9:19/M
      20    Adam Rosenberg                    Roy  UT              4526   30      122        29:33.0     29:40.2      0:07.2      9:30/M
      21    Allen Miller                      Layton  UT           4462   34      165        31:31.0     31:47.4      0:16.3     10:08/M
      22    Mike Strand                       Ogden  UT            4576   31      192        33:07.3     33:26.3      0:19.0     10:39/M
      23    Robert Rowley                     OGDEN  UT            4530   34      196        33:16.8     33:46.9      0:30.1     10:42/M
      24    Clint Warner                      Layton  UT           4702   33      205        33:39.0     34:10.5      0:31.4     10:49/M
      25    Kyle Wayment                      West Haven  UT       4609   32      213        33:54.5     34:34.2      0:39.7     10:54/M
      26    Michael Jones                     North Ogden  UT      4431   34      221        35:12.4     35:30.3      0:17.9     11:19/M
      27    Tony Rydman                       Syracuse  UT         4534   34      248        37:34.9     37:51.7      0:16.8     12:05/M
      28    Rick Brooks                       Ogden  UT            4283   34      259        38:16.2     38:47.0      0:30.8     12:18/M
      29    Steve Christensen                 Layton  UT           4313   30      262        38:46.0     39:17.9      0:31.9     12:28/M
      30    Chris Erickson                    North Ogden  UT      4351   36      273        40:35.6     41:16.1      0:40.4     13:03/M
      31    Jason Wood                        Layton  UT           4619   39      276        41:16.6     41:33.4      0:16.7     13:16/M
      32    Ryan Olson                        Taylorsville  UT     4487   31      294        44:48.8     45:25.3      0:36.5     14:24/M
      33    Dave Kovach                       Farr West  UT        4447   39      304        46:08.6     46:36.3      0:27.7     14:50/M
      34    Jesse Speth                       Plain City  UT       4561   34      306        46:10.0     46:41.8      0:31.7     14:51/M
Top

Female 40 to 49

Record: Peggy Ashworth - Year: 2010 - Time: 23:46.9

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Claire Nyce                       Flagstaff  AZ        4655   48       52        25:25.4     25:32.6      0:07.1      8:10/M
       2    Colleen McGilvary                 Layton  UT           4461   41       53        25:32.7     25:42.7      0:10.0      8:13/M
       3    Linda Blair                       Layton  UT           4025   42       62        26:11.2     26:16.1      0:04.9      8:25/M
       4    Rebecca Conway                    Salt Lake City  UT   4317   48       67        26:35.3     26:43.6      0:08.2      8:33/M
       5    Shawnda Flitton                   Layton  UT           4360   43       73        26:50.8     27:05.7      0:14.8      8:38/M
       6    Ressa Scherer                     North Ogden  UT      4541   46      108        28:47.9     28:56.0      0:08.0      9:15/M
       7    Beckie Read                       North Ogden  UT      4173   43      144        30:31.1     30:46.3      0:15.2      9:49/M
       8    Laura Arteaga                     Clearfield  UT       4257   44      177        32:07.9     32:30.1      0:22.2     10:20/M
       9    Sheri Fuhriman                    Kaysville  UT        4687   41      182        32:21.6     32:34.1      0:12.5     10:24/M
      10    Heather Jensen                    Kaysville  UT        4416   42      183        32:22.1     32:34.4      0:12.2     10:24/M
      11    Bonnie Jacklin                    West Haven  UT       4414   48      194        33:12.2     33:37.9      0:25.7     10:41/M
      12    Debbie Nebeker                    Tooele  UT           4475   40      201        33:28.5     33:41.6      0:13.0     10:46/M
      13    Hope Tanner                       Layton  UT           4584   40      207        33:40.7     33:54.0      0:13.2     10:50/M
      14    Carol Carling                     North Ogden  UT      4298   46      218        34:28.1     34:48.0      0:19.9     11:05/M
      15    Johna Aubrey                      Riverdale  UT        4657   44      235        36:26.2     37:10.0      0:43.8     11:43/M
      16    Lisa Stofferahn                   Ogden  UT            4574   45      236        36:26.3     37:10.0      0:43.6     11:43/M
      17    Mindy Keoppel                     Clinton  UT          4442   41      238        36:50.6     36:54.3      0:03.6     11:51/M
      18    Shauna Lyon                       Hooper  UT           4457   43      239        36:51.3     37:01.5      0:10.2     11:51/M
      19    Shari Phillips                    Clinton  UT          4504   45      242        37:16.9     38:05.1      0:48.2     11:59/M
      20    Nicole Thompson                   North Ogden  UT      4591   40      244        37:25.6     37:42.1      0:16.4     12:02/M
      21    Pamela Bjerk                      Logan  UT            4278   41      252        37:49.6     37:59.2      0:09.6     12:10/M
      22    Judy Gariepy                      Layton  UT           4369   44      281        42:25.7     42:32.5      0:06.8     13:38/M
      23    Michelle Edwards                  Hooper  UT           4345   45      288        44:05.3     44:22.0      0:16.6     14:10/M
      24    Leslie Hadley                     Westhaven  UT        4391   45      302        45:32.9     46:08.0      0:35.0     14:38/M
      25    Becky Benson                      South Weber  UT      4271   47      316        47:05.5     47:23.8      0:18.2     15:08/M
      26    Traci Coles                       Riverdale  UT        4316   45      318        47:13.0     47:57.3      0:44.2     15:11/M
      27    Andrea Neiswender                 Washington Terrace   4477   47      319        47:13.1     47:57.3      0:44.1     15:11/M
      28    Monie Riddle                      Layton  UT           4522   49      322        47:30.6     48:05.8      0:35.2     15:16/M
      29    Ann-Marie Excell                  South Jordan  UT     4355   42      326        49:09.5     49:40.7      0:31.2     15:48/M
      30    Staci Dearden                     Taylorsville  UT     4332   40      327        49:13.2     49:27.8      0:14.6     15:50/M
      31    Eva Arteaga                       Clearfield  UT       4256   40      330        51:02.5     51:27.1      0:24.6     16:25/M
      32    Robin Showman                     West Point  UT       4550   40      332        51:51.7     52:14.9      0:23.2     16:40/M
      33    Kimberly Showman                  Syracuse  UT         4549   41      333        51:53.0     52:15.3      0:22.3     16:41/M
      34    Cyndi Barr                        West Point  UT       4268   47      334        51:53.2     52:16.2      0:23.0     16:41/M
      35    Teresa Doubleday                  Washington Terrace   4336   47      336        53:37.7     55:55.8      2:18.1     17:14/M
      36    Deon Openshaw                     Willard  UT          4666   48      340        54:36.6     55:05.7      0:29.1     17:33/M
      37    Jana Marion                       Clearfield  UT       4629   40      341        56:01.5     56:28.2      0:26.7     18:01/M
      38    Jennifer Brunke                   South Weber  UT      4286   43      342        58:27.3     58:53.4      0:26.1     18:48/M
Top

Male 40 to 49

Record: Nathan Polard - Year: 2009 - Time: 17:27.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Steve Ashbaker                    Layton  UT           4672   41        5        18:02.6     18:05.3      0:02.7      5:48/M
       2    Pascual Bravo                     Ogden  UT            4279   42       12        21:48.5     21:51.4      0:02.8      7:01/M
       3    Shane Stewart                     Syracuse  UT         4573   44       19        22:28.2     22:32.5      0:04.2      7:13/M
       4    Bry Richins                       Henefer  UT          4520   40       29        23:29.8     23:33.7      0:03.8      7:33/M
       5    Jeffrey Baldwin                   Ogden  UT            4263   48       31        23:39.3     23:48.0      0:08.7      7:36/M
       6    Greg Scherer                      North Ogden  UT      4540   49       40        24:30.9     24:40.5      0:09.5      7:53/M
       7    Scott Vineyard                    West Haven  UT       4599   44       47        24:56.4     25:02.4      0:05.9      8:01/M
       8    David Odle                        Layton  UT           4647   46       77        27:12.8     27:25.0      0:12.1      8:45/M
       9    John Phillips                     Clinton  UT          4165   43       94        27:54.6     28:43.4      0:48.7      8:58/M
      10    Dan Guernsey                      Woods Cross  UT      4677   47       97        28:27.5     28:31.6      0:04.0      9:09/M
      11    Isaac Herrera                     Ogden  UT            4404   44      105        28:45.0     29:14.4      0:29.3      9:15/M
      12    Lynn Carling                      North Ogden  UT      4299   46      118        29:23.0     29:42.7      0:19.7      9:27/M
      13    Jeff Kendrick                     Layton  UT           4440   40      169        31:48.0     32:13.4      0:25.3     10:14/M
      14    Kerry Black                       Clinton  UT          4669   47      174        31:57.4     32:16.5      0:19.0     10:16/M
      15    Bruce Chang                       Syracuse  UT         4302   42      179        32:18.2     33:18.5      1:00.2     10:23/M
      16    Chris Shea                        Sandy  UT            4547   40      187        32:44.7     32:51.6      0:06.8     10:32/M
      17    Thomas Wolfe                      Layton  UT           4681   42      189        32:53.0     33:11.3      0:18.3     10:34/M
      18    David Lindman                     Layton  UT           4678   46      198        33:21.0     33:39.3      0:18.3     10:43/M
      19    Peter Waite                       North Ogden  UT      4602   47      225        35:18.8     35:49.4      0:30.6     11:21/M
      20    Corey Christensen                 Thayne  WY           4310   42      230        35:51.6     36:10.1      0:18.5     11:32/M
      21    Gordon Kafton                     Clinton  UT          4436   44      275        40:46.5     41:24.9      0:38.3     13:06/M
      22    Richatd Drysdale                  Huntsville  UT       4340   48      284        42:54.8     43:03.9      0:09.1     13:48/M
      23    Brent Hadley                      Westhaven  UT        4389   46      301        45:31.7     46:08.3      0:36.6     14:38/M
      24    Brad Weathers                     Ogden  UT            4611   45      315        47:01.0     47:35.2      0:34.2     15:07/M
Top

Female 50 to 59

Record: Kathleen Graham - Year: 2010 - Time: 22:05.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Cindy Sears                       Roy  UT              4543   53       82        27:26.6     27:46.7      0:20.0      8:49/M
       2    Kelly Montoya                     South Weber  UT      4466   52       90        27:46.3     27:54.8      0:08.4      8:56/M
       3    Lou Taintor-Teeples               Farr West  UT        4583   59       93        27:52.4     28:11.2      0:18.8      8:58/M
       4    Kay Veatch                        Logan  UT            4597   50      123        29:34.1     30:00.6      0:26.4      9:30/M
       5    Jana Wahlen                       Layton  UT           4697   51      131        29:52.0     30:02.7      0:10.7      9:36/M
       6    Lea Taylor                        Ogden  UT            4586   51      142        30:29.7     30:37.3      0:07.6      9:48/M
       7    Kelly Buehler                     Ogden  UT            4290   51      154        31:00.0     31:10.4      0:10.4      9:58/M
       8    Linda Jensen                      West Haven  UT       4417   50      163        31:23.9     31:29.2      0:05.2     10:05/M
       9    Terri Stephens                    Layton  UT           4572   55      170        31:49.8     32:16.2      0:26.4     10:14/M
      10    Tracy Rich-Greiner                Ogden  UT            4519   54      180        32:18.6     32:37.4      0:18.8     10:23/M
      11    Susan Howell                      Plain City  UT       4412   52      190        33:05.0     33:30.2      0:25.2     10:38/M
      12    Denise House                      Layton  UT           4409   55      197        33:20.5     33:28.2      0:07.7     10:43/M
      13    Renee Nicholls                    Layton  UT           4480   52      217        33:59.1     34:25.9      0:26.7     10:56/M
      14    Barbara Larsen                    Layton  UT           4451   56      232        36:14.4     36:18.9      0:04.4     11:39/M
      15    Annette Poulsen                   South Weber  UT      4505   50      233        36:16.7     36:37.3      0:20.5     11:40/M
      16    Nancy Winslow                     Kaysville  UT        4635   52      283        42:47.9     42:57.6      0:09.6     13:45/M
      17    Ester Juarez                                           4636   50      285        43:19.8     43:42.5      0:22.7     13:56/M
      18    Tami Endow                        Roy  UT              4349   51      296        45:02.7     45:12.5      0:09.8     14:29/M
      19    Glenda Smith                                           4634   56      297        45:16.8     45:26.2      0:09.3     14:33/M
      20    Kim Harbath                       Ogden  UT            4670   56      323        47:34.7     47:42.3      0:07.6     15:18/M
      21    Sheri Easley                      Eden  UT             4343   50      328        49:17.0     49:39.8      0:22.8     15:51/M
      22    Karen Moody                       Layton  UT           4467   52      329        49:27.5     49:34.4      0:06.9     15:54/M
      23    Kathy Stuart                      Ogden  UT            4580   55      335        53:37.6     55:54.1      2:16.5     17:14/M
      24    Kathy Stuart                      Ogden  UT            4579   50      337        53:37.8     55:56.1      2:18.2     17:14/M
      25    Leslye Bee                        Farr West  UT        4270   59      345        58:56.6     59:50.1      0:53.4     18:57/M
      26    Shelly Read                       Plain City  UT       4513   53      346        59:18.4     59:51.7      0:33.3     19:04/M
Top

Male 50 to 59

Record: Thomas Benhard - Year: 2009 - Time: 21:27.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Brad Kelley                       Eden  UT             4631   58       20        22:36.2     22:40.5      0:04.2      7:16/M
       2    Brad Squire                       Bountiful  UT        4568   56       35        24:10.7     24:16.8      0:06.0      7:46/M
       3    Duane Franklin                    Taylorsville  UT     4365   51       49        25:04.7     25:08.3      0:03.6      8:04/M
       4    Kent Larsen                       Layton  UT           4452   57       60        25:59.4     26:02.5      0:03.0      8:21/M
       5    Paul Greiner                      Ogden  UT            4387   58       65        26:21.2     26:40.2      0:18.9      8:28/M
       6    Robert Kenley                     Magna  UT            4664   50       80        27:24.2     27:31.3      0:07.0      8:49/M
       7    Blake Wahlen                      Layton  UT           4698   53      130        29:51.8     30:02.7      0:10.8      9:36/M
       8    David Barker                      Logan  UT            4266   53      145        30:32.9     31:00.4      0:27.5      9:49/M
       9    Tracy Bronson                     South Ogden  UT      4280   56      150        30:45.3     30:55.1      0:09.8      9:53/M
      10    Kevin Spraker                     Syracuse  UT         4567   50      157        31:16.0     31:37.2      0:21.2     10:03/M
      11    Alan Cunningham                   Eden  UT             4325   51      171        31:51.3     32:12.7      0:21.3     10:14/M
      12    Bryan Bischoff                                         4646   50      185        32:40.6     33:20.1      0:39.4     10:30/M
      13    Dan Weston                        South Ogden  UT      4618   52      229        35:35.6     35:49.6      0:14.0     11:26/M
      14    Pat Mills                         Roy  UT              4465   52      249        37:37.5     38:03.1      0:25.5     12:06/M
Top

Female 60 and Over

Record: Julie Puzey - Year: 2010 - Time: 27:45.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Carol Barker                      Logan  UT            4688   65      181        32:19.6     32:47.2      0:27.6     10:23/M
       2    Fairlie Kinnecom                  Sandy  UT            4652   60      240        37:06.8     37:20.7      0:13.9     11:56/M
       3    Ronna Rasmussen                   Layton  UT           4511   61      243        37:24.4     37:36.8      0:12.3     12:02/M
       4    Corrine Miller                    Layton  UT           4464   68      331        51:34.4     51:53.0      0:18.5     16:35/M
       5    Sally Moss                        Victor  MT           4471   72      343        58:27.5     58:53.9      0:26.4     18:48/M
       6    Raelene Worsham Worsham           Ogden  UT            4620   60      344        58:33.7     58:49.7      0:16.0     18:50/M
Top

Male 60 and Over

Record: Dee Gorder - Year: 2009 - Time: 22:21.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Dee Gorder                        Ogden  UT            4379   67       28        23:28.2     23:33.2      0:04.9      7:33/M
       2    Bill Campbell                     Roy  UT              4297   61       56        25:33.9     25:45.0      0:11.1      8:13/M
       3    J Scott Buehler                   Ogden  UT            4289   62       95        28:02.7     28:13.7      0:10.9      9:01/M
       4    Regan Zutter                      Hooper  UT           4623   60      102        28:44.4     28:52.9      0:08.5      9:14/M
       5    Robert Ohlwiler                   Kaysville  UT        4486   77      127        29:43.1     30:07.5      0:24.4      9:33/M
       6    Tim Hjorten                       Pleasant View  UT    4406   62      208        33:45.0     34:14.1      0:29.1     10:51/M
       7    David Richards                    Murray  UT           4518   67      274        40:45.8     41:18.9      0:33.0     13:06/M
       8    Mike Mills                                             4662   70      277        42:06.7     42:28.9      0:22.2     13:32/M