Classic

10K

Overall Finish List

September 08, 2012


Results By Stride Racing, Inc. Stride Racing

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jasmine Sessions                  Farmington  UT       4189    31   F       1 30-39               37:50.7     37:51.6      0:00.8      6:06/M
       2    Angie Beebe                       South Weber  UT      4017    33   F       2 30-39               40:20.9     40:21.8      0:00.9      6:30/M
       3    Lesley Harvey                     Ogden  UT            4084    26   F       1 25-29               41:44.6     41:45.8      0:01.2      6:43/M
       4    Carol Funk                        South Jordan  UT     4695    33   F       3 30-39               42:35.1     42:37.7      0:02.6      6:51/M
       5    Chad Carrier                      Farr West  UT        4042    31   F       4 30-39               43:50.2     44:13.0      0:22.7      7:04/M
       6    Amanda Slater                     Syracuse  UT         4193    28   F       2 25-29               44:49.9     44:53.5      0:03.5      7:13/M
       7    Shalees Johnson                   Syracuse  UT         4099    41   F       1 40-49               45:15.9     45:18.9      0:03.0      7:17/M
       8    Rebecca Burdett                   Ogden  UT            4032    36   F       5 30-39               46:08.4     46:11.7      0:03.3      7:26/M
       9    Lalani Nielson                    Layton  UT           4152    38   F       6 30-39               46:24.6     46:39.0      0:14.4      7:28/M
      10    Cathy Peterson                    Riverdale  UT        4163    40   F       2 40-49               46:37.0     46:44.9      0:07.9      7:30/M
      11    Cheryl Stuart                     Riverdale  UT        4205    28   F       3 25-29               46:55.3     47:03.6      0:08.2      7:33/M
      12    Jayne Holt                        Roy  UT              4091    61   F       1 60-99               48:22.1     48:31.3      0:09.2      7:47/M
      13    Mary Ann Bronson                  South Ogden  UT      4027    47   F       3 40-49               48:28.6     48:31.1      0:02.4      7:48/M
      14    Eva Harris                        Layton  UT           4081    28   F       4 25-29               49:19.4     49:27.1      0:07.6      7:56/M
      15    Katherine Roberts                 Layton  UT           4181    16   F       1 16-19               49:21.9     49:26.3      0:04.3      7:57/M
      16    Sonja Davidson                    Ogden  UT            4059    34   F       7 30-39               49:33.1     49:43.3      0:10.1      7:59/M
      17    Jennifer Arciaga                  Syracuse  UT         4009    41   F       4 40-49               49:43.3     49:48.6      0:05.2      8:00/M
      18    Jodi Beus                         North Ogden  UT      4022    37   F       8 30-39               49:46.5     50:01.0      0:14.5      8:01/M
      19    Brooke Drollinger                 Bountiful  UT        4064    31   F       9 30-39               49:57.8     50:02.4      0:04.6      8:03/M
      20    Ashley Ross                       Clearfield  UT       4184    30   F      10 30-39               50:12.2     50:15.4      0:03.2      8:05/M
      21    Jamie Toll                        Riverdale  UT        4212    34   F      11 30-39               50:13.2     50:16.9      0:03.7      8:05/M
      22    Jaynie Hirschi                    Ogden  UT            4089    39   F      12 30-39               50:45.4     50:51.5      0:06.0      8:10/M
      23    Raegan McFarland                  Ogden  UT            4130    38   F      13 30-39               50:52.3     51:02.1      0:09.8      8:11/M
      24    Jacie Woody                       Morgan  UT           4240    50   F       1 50-59               51:00.8     51:04.8      0:04.0      8:13/M
      25    Janette Aleson                    Syracuse  UT         4003    40   F       5 40-49               51:05.0     51:22.2      0:17.1      8:14/M
      26    Meredith Aardema                  Pleasant View  UT    4001    31   F      14 30-39               51:07.2     51:12.9      0:05.7      8:14/M
      27    Dontai Warner                     Syracuse  UT         4225    26   F       5 25-29               51:56.1     52:01.0      0:04.9      8:22/M
      28    Jessica Swanger                   Ogden  UT            4207    23   F       1 20-24               52:13.0     52:17.1      0:04.1      8:25/M
      29    Cindy Vineyard                    West Haven  UT       4220    43   F       6 40-49               52:39.1     52:48.3      0:09.2      8:29/M
      30    Karyn Johnston                    Ogden  UT            4100    40   F       7 40-49               52:45.2     52:51.7      0:06.5      8:30/M
      31    Sherry Postel                     Syracuse  UT         4168    49   F       8 40-49               53:02.6     53:21.5      0:18.9      8:32/M
      32    Kaziah Chang                      Syracuse  UT         4046    39   F      15 30-39               53:13.5     53:29.2      0:15.7      8:34/M
      33    Deidre Reynolds                   Syracuse  UT         4175    36   F      16 30-39               53:16.0     53:32.0      0:15.9      8:35/M
      34    Lisa Hayes                        West Haven  UT       4087    46   F       9 40-49               53:16.7     53:40.5      0:23.8      8:35/M
      35    Angie Varela                      Ogden  UT            4217    40   F      10 40-49               53:29.0     53:32.4      0:03.4      8:37/M
      36    Brynlee Kunz                      Ogden  UT            4115    22   F       2 20-24               53:38.4     53:51.8      0:13.4      8:38/M
      37    Lindsey Back                      Layton  UT           4013    29   F       6 25-29               53:40.5     53:50.5      0:09.9      8:39/M
      38    Dawna Loderhose                   Ogden  UT            4689    53   F       2 50-59               53:43.5     54:00.6      0:17.1      8:39/M
      39    Megan Martinez                    Riverdale  UT        4127    23   F       3 20-24               53:59.8     54:07.7      0:07.9      8:42/M
      40    Jennifer Roberts                  Layton  UT           4180    38   F      17 30-39               54:03.6     54:07.8      0:04.1      8:42/M
      41    Chris Knudsen                     Bountiful  UT        4112    43   F      11 40-49               54:16.3     54:26.1      0:09.7      8:44/M
      42    Katie Edwards                     Mantua  UT           4066    33   F      18 30-39               54:31.1     54:45.4      0:14.3      8:47/M
      43    Nikkol Link                       Hooper  UT           4120    40   F      12 40-49               54:39.4     54:56.2      0:16.8      8:48/M
      44    Nicole Stucki                     Layton  UT           4206    29   F       7 25-29               55:10.1     55:20.0      0:09.9      8:53/M
      45    Diane Oneal                       Layton  UT           4157    46   F      13 40-49               55:15.2     55:23.5      0:08.3      8:54/M
      46    Tracy Phillips                    Ogden  UT            4680    51   F       3 50-59               55:20.5     55:31.7      0:11.2      8:55/M
      47    Stefanie Miller                   Layton  UT           4140    37   F      19 30-39               56:10.8     56:17.9      0:07.1      9:03/M
      48    Susie Hatch                       South Ogden  UT      4086    42   F      14 40-49               56:16.8     56:24.6      0:07.8      9:04/M
      49    Kammie Watt                       Clearfield  UT       4226    38   F      20 30-39               56:53.4     57:06.7      0:13.3      9:10/M
      50    Terese Tolley                     Ogden  UT            4593    47   F      15 40-49               56:55.6     56:59.9      0:04.3      9:10/M
      51    Aleisa Criddle                    West Valley City  U  4055    28   F       8 25-29               57:01.3     57:14.7      0:13.3      9:11/M
      52    Edie Burt                         Ogden  UT            4035    50   F       4 50-59               57:12.0     57:16.9      0:04.9      9:13/M
      53    Lisa Lowe                         Layton  UT           4122    42   F      16 40-49               57:13.1     57:31.7      0:18.5      9:13/M
      54    Angella Carrier                   Farr West  UT        4041    32   F      21 30-39               57:19.6     57:42.4      0:22.7      9:14/M
      55    Neisha Rowley                     Ogden  UT            4186    36   F      22 30-39               57:24.8     57:30.1      0:05.3      9:15/M
      56    Emilia Roberts                    Layton  UT           4179    14   F       1 11-15               57:33.2     57:37.2      0:03.9      9:16/M
      57    Karen Cottle                      Fruit Heights  UT    4053    38   F      23 30-39               57:52.4     58:08.7      0:16.3      9:19/M
      58    Tammy Iverson                     Herriman  UT         4095    40   F      17 40-49               58:05.5     58:19.3      0:13.7      9:21/M
      59    Erica Garner                      Hooper  UT           4073    33   F      24 30-39               58:07.2     58:16.4      0:09.1      9:22/M
      60    Angie Knudsen                     Cedar Hills  UT      4111    28   F       9 25-29               58:33.6     58:45.0      0:11.3      9:26/M
      61    Genevieve Bilan Bilanzich         Ogden  UT            4023    33   F      25 30-39               58:37.2     59:00.5      0:23.2      9:26/M
      62    Shelly Olsen                      Pleasant Grove  UT   4154    27   F      10 25-29               58:41.6     59:03.4      0:21.8      9:27/M
      63    Caprice Anderson                  South Ogden  UT      4006    23   F       4 20-24               58:43.2     58:51.0      0:07.7      9:27/M
      64    Stephanie McKinley                West Haven  UT       4132    26   F      11 25-29               58:59.6     59:06.2      0:06.6      9:30/M
      65    Christine Oram                    Farr West  UT        4158    44   F      18 40-49               59:17.1     59:26.2      0:09.0      9:33/M
      66    Genevieve Messier                 Syracuse  UT         4138    42   F      19 40-49               59:35.7     59:44.3      0:08.6      9:36/M
      67    Rachel Buchanan                   Layton  UT           4030    34   F      26 30-39               59:37.0     59:44.8      0:07.8      9:36/M
      68    Julie Bouck                       Kaysville  UT        4026    37   F      27 30-39             1:00:11.1   1:00:18.5      0:07.4      9:41/M
      69    Shellie Drake                     West Point  UT       4061     0   F       1  0- 0             1:00:11.9   1:00:22.8      0:10.9      9:41/M
      70    Raquel Langhaim                   North Ogden  UT      4117    42   F      20 40-49             1:00:15.8   1:00:26.8      0:11.0      9:42/M
      71    Carmen Skidmore                   Roy  UT              4192    37   F      28 30-39             1:00:22.2   1:00:28.5      0:06.3      9:43/M
      72    Jan Toler                         Tremonton  UT        4211    51   F       5 50-59             1:00:25.2   1:00:34.0      0:08.7      9:44/M
      73    Nikki Frost                       Clearfield  UT       4072    40   F      21 40-49             1:00:32.0   1:00:40.7      0:08.7      9:45/M
      74    Cindy Ross                        Layton  UT           4185    33   F      29 30-39             1:00:38.9   1:00:42.5      0:03.6      9:46/M
      75    Brandi Gerdes                     Clearfield  UT       4074    40   F      22 40-49             1:00:44.0   1:00:52.9      0:08.8      9:47/M
      76    Christy McBride                   Ogden  UT            4246    36   F      30 30-39             1:00:46.4   1:01:03.2      0:16.8      9:47/M
      77    Liesel Stout                      Layton  UT           4201    36   F      31 30-39             1:01:16.3   1:01:30.3      0:14.0      9:52/M
      78    Jelean Beus                       Hooper  UT           4021    58   F       6 50-59             1:01:28.9   1:01:38.0      0:09.1      9:54/M
      79    Mindy Chambers                    Salt Lake City  UT   4045    29   F      12 25-29             1:01:32.0   1:01:47.9      0:15.9      9:55/M
      80    Karie Parry                       Layton  UT           4160    37   F      32 30-39             1:01:37.9   1:01:48.9      0:10.9      9:55/M
      81    Jacqueline Gonzales                                    4242    25   F      13 25-29             1:01:45.1   1:02:01.3      0:16.1      9:57/M
      82    Celeste Montgomery                                     4633    30   F      33 30-39             1:01:59.9   1:02:15.8      0:15.9      9:59/M
      83    Jennifer Chapman                  North Ogden  UT      4048    30   F      34 30-39             1:02:02.7   1:02:15.0      0:12.2      9:59/M
      84    Amanda Ward                       North Ogden  UT      4224    38   F      35 30-39             1:02:03.5   1:02:17.9      0:14.4     10:00/M
      85    Rebekah Moore                     Logan  UT            4143    35   F      36 30-39             1:02:03.6   1:02:17.8      0:14.1     10:00/M
      86    Donna Vigansky                    Clinton  UT          4219    41   F      23 40-49             1:02:06.2   1:02:13.1      0:06.9     10:00/M
      87    Andrea Jeppson                    Layton  UT           4096    31   F      37 30-39             1:02:17.9   1:02:30.8      0:12.8     10:02/M
      88    Diane Stack                       Roy  UT              4196    59   F       7 50-59             1:02:23.6   1:02:32.9      0:09.3     10:03/M
      89    Camille Williams                  Midvale  UT          4234    36   F      38 30-39             1:02:39.8   1:02:54.1      0:14.2     10:05/M
      90    Natalie Oman                      Pleasant View  UT    4155    33   F      39 30-39             1:02:40.2   1:02:52.5      0:12.2     10:05/M
      91    Melinda Allred                    Syracuse  UT         4004    40   F      24 40-49             1:02:41.5   1:02:49.9      0:08.4     10:06/M
      92    Amy Curzon                        Kaysville  UT        4056    32   F      40 30-39             1:02:42.9   1:02:53.1      0:10.1     10:06/M
      93    Aly Van Meeteren                  Plain City  UT       4625    20   F       5 20-24             1:02:45.7   1:03:00.0      0:14.2     10:06/M
      94    Gina Owen                         Ogden  UT            4159    30   F      41 30-39             1:02:46.3   1:03:00.6      0:14.2     10:06/M
      95    Lisa Allen                        Roy  UT              4676    44   F      25 40-49             1:02:58.9   1:03:20.3      0:21.3     10:08/M
      96    Angel Tacy                        Layton  UT           4686    44   F      26 40-49             1:03:11.5   1:03:26.3      0:14.7     10:10/M
      97    Amy Frazier                       North Salt Lake  UT  4071    36   F      42 30-39             1:03:33.8   1:03:44.8      0:11.0     10:14/M
      98    Gay McLaughlin                    Pleasamt View  UT    4133    48   F      27 40-49             1:03:42.2   1:03:53.2      0:11.0     10:15/M
      99    Sara Ball                         Clearfield  UT       4014    34   F      43 30-39             1:04:01.3   1:04:11.1      0:09.8     10:19/M
     100    Ashlee Ashby                      Syracuse  UT         4010    19   F       2 16-19             1:04:04.3   1:04:20.3      0:16.0     10:19/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
     101    Cindy Lapee                       Roy  UT              4119    52   F       8 50-59             1:04:06.7   1:04:19.3      0:12.5     10:19/M
     102    Kara Gerfen                                            4243    36   F      44 30-39             1:04:12.3   1:04:36.1      0:23.8     10:20/M
     103    Kristine Godfrey                  North Ogden  UT      4077    35   F      45 30-39             1:04:12.5   1:04:36.3      0:23.7     10:20/M
     104    Connie Bankhead                   Layton  UT           4015    54   F       9 50-59             1:04:40.5   1:04:52.1      0:11.5     10:25/M
     105    Jocelyn Christensen               Layton  UT           4051    33   F      46 30-39             1:05:00.7   1:05:10.4      0:09.6     10:28/M
     106    Marci Dabb                        Ogden  UT            4057    43   F      28 40-49             1:05:03.2   1:05:19.6      0:16.3     10:29/M
     107    Melissa Caldwell                  North Salt Lake  UT  4038    36   F      47 30-39             1:05:38.1   1:05:48.8      0:10.6     10:34/M
     108    Kerri Kingston                    Layton  UT           4109    40   F      29 40-49             1:06:31.7   1:06:50.3      0:18.5     10:43/M
     109    Anjanette McNeely                 Layton  UT           4137    40   F      30 40-49             1:06:39.9   1:06:57.8      0:17.9     10:44/M
     110    Chandra Streadbeck                Layton  UT           4204    40   F      31 40-49             1:06:40.9   1:06:59.0      0:18.0     10:44/M
     111    Audrey Kearl                      North Ogden  UT      4103    20   F       6 20-24             1:06:43.0   1:06:57.4      0:14.4     10:45/M
     112    Maryanne Christensen              Thayne  WY           4311    41   F      32 40-49             1:06:52.7   1:07:02.4      0:09.6     10:46/M
     113    Amy McMullen                      Draper  UT           4135    35   F      48 30-39             1:06:53.3   1:07:07.2      0:13.9     10:46/M
     114    Sara McGuire                      Layton  UT           4131    36   F      49 30-39             1:07:00.7   1:07:12.5      0:11.8     10:47/M
     115    Kari Harbath                      Ogden  UT            4668    22   F       7 20-24             1:07:07.3   1:07:15.8      0:08.4     10:48/M
     116    Erica Waddell                     Ogden  UT            4221    31   F      50 30-39             1:07:16.0   1:07:29.8      0:13.8     10:50/M
     117    Leann Carlin                      West Haven  UT       4039    44   F      33 40-49             1:07:16.9   1:07:25.2      0:08.2     10:50/M
     118    Melissa Hyde                      Layton  UT           4094    24   F       8 20-24             1:07:25.6   1:07:32.8      0:07.1     10:51/M
     119    Anika Tauai                       West Valley City  U  4208    29   F      14 25-29             1:07:30.9   1:08:02.2      0:31.2     10:52/M
     120    Melissa Trujillo                  Ogden  UT            4214    34   F      51 30-39             1:07:39.4   1:07:46.0      0:06.6     10:54/M
     121    Kari Moultrie                     West Haven  UT       4146    33   F      52 30-39             1:07:58.2   1:08:04.9      0:06.7     10:57/M
     122    Carly Petterson                   Ogden  UT            4164    28   F      15 25-29             1:08:01.9   1:08:15.4      0:13.5     10:57/M
     123    Bethany Tueller                   Layton  UT           4215    22   F       9 20-24             1:08:06.9   1:08:19.6      0:12.6     10:58/M
     124    Alex Eskelson                     Clearfield  UT       4068    21   F      10 20-24             1:08:34.0   1:08:43.4      0:09.4     11:02/M
     125    Jennifer Ralls                    Mountain Green  UT   4170    37   F      53 30-39             1:09:20.5   1:09:45.4      0:24.9     11:10/M
     126    Charlotte Woodward                Salt Lake City  UT   4239    22   F      11 20-24             1:09:32.0   1:09:46.8      0:14.7     11:12/M
     127    Vivian Giles                      Salt Lake City  UT   4076    38   F      54 30-39             1:10:21.5   1:10:43.3      0:21.8     11:20/M
     128    Nicole Wilkinson                  Layton  UT           4233    33   F      55 30-39             1:10:27.1   1:11:00.9      0:33.8     11:21/M
     129    Susan Walton                      West Haven  UT       4223    48   F      34 40-49             1:10:58.1   1:11:06.8      0:08.7     11:26/M
     130    Tina Auer                         Roy  UT              4012    39   F      56 30-39             1:11:26.9   1:11:36.5      0:09.6     11:30/M
     131    Renee Nelson                      Hooper  UT           4149    28   F      16 25-29             1:11:54.2   1:12:17.5      0:23.3     11:35/M
     132    Kim Kap                           Pleasant View  UT    4102    53   F      10 50-59             1:12:10.3   1:12:28.4      0:18.0     11:37/M
     133    Ashleigh Mark                     Kaysville  UT        4126    32   F      57 30-39             1:12:20.7   1:12:54.0      0:33.3     11:39/M
     134    Sarah Stiles                      Layton  UT           4198    32   F      58 30-39             1:12:48.6   1:13:00.9      0:12.3     11:43/M
     135    Elizabeth Wilder                  So. Ogden  UT        4230    47   F      35 40-49             1:12:52.2   1:13:04.5      0:12.3     11:44/M
     136    Natalie Keller                    Clinton  UT          4107    10   F       1  1-10             1:13:08.9   1:13:32.5      0:23.5     11:47/M
     137    Mandy Howard                      West Point  UT       4092    31   F      59 30-39             1:13:09.4   1:13:32.4      0:23.0     11:47/M
     138    Laura McBrayer                    Layton  UT           4128    44   F      36 40-49             1:13:15.9   1:13:36.1      0:20.1     11:48/M
     139    Rachael Lyon                      Salt Lake City  UT   4124    35   F      60 30-39             1:13:24.6   1:13:28.0      0:03.3     11:49/M
     140    Jenny Carson                      Farr West  UT        4044    32   F      61 30-39             1:14:56.9   1:15:07.7      0:10.7     12:04/M
     141    Denise Lovelace                   Herriman  UT         4121    39   F      62 30-39             1:16:46.5   1:17:04.2      0:17.6     12:22/M
     142    Candace Stone                     Layton  UT           4199    33   F      63 30-39             1:18:26.6   1:18:46.0      0:19.4     12:38/M
     143    Brittany Roskelley                Layton  UT           4183    34   F      64 30-39             1:18:27.4   1:18:46.6      0:19.2     12:38/M
     144    Casey Davis                       Ogden  UT            4060    30   F      65 30-39             1:23:51.1   1:24:04.0      0:12.8     13:30/M
     145    Melisa Andreasen                  North Salt Lake  UT  4008    39   F      66 30-39             1:28:26.5   1:28:37.4      0:10.9     14:14/M


Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
       1    Ben Van Beekum                                         4245    28   M       1 25-29               32:40.5     32:40.8      0:00.2      5:16/M
       2    James Moore                       Salt Lake City  UT   4674    27   M       2 25-29               36:00.5     36:01.6      0:01.0      5:48/M
       3    Cameron Harvey                    Ogden  UT            4083    28   M       3 25-29               36:06.0     36:07.4      0:01.3      5:49/M
       4    Thom Kuehls                       Ogden  UT            4114    48   M       1 40-49               37:43.6     37:44.8      0:01.1      6:04/M
       5    Todd Shaw                         Layton  UT           4241    44   M       2 40-49               38:55.6     38:56.7      0:01.0      6:16/M
       6    Logan MacKay                      Fruit Heights  UT    4125    15   M       1 11-15               39:59.0     40:00.7      0:01.7      6:26/M
       7    Kent Skidmore                     West Point  UT       4671    46   M       3 40-49               40:39.2     40:43.9      0:04.6      6:33/M
       8    Daniel Frame                      Roy  UT              4070    44   M       4 40-49               40:51.6     40:52.5      0:00.8      6:35/M
       9    Bentley McEntire                  South Weber  UT      4129    40   M       5 40-49               41:08.8     41:09.8      0:01.0      6:37/M
      10    Kory Anderson                     South Weber  UT      4007    35   M       1 30-39               41:22.3     41:23.9      0:01.5      6:40/M
      11    Nate Toll                         Riverdale  UT        4213    36   M       2 30-39               41:55.5     41:59.3      0:03.8      6:45/M
      12    Greg Richens                      Mountain Green  UT   4176    52   M       1 50-59               42:47.9     42:50.0      0:02.1      6:53/M
      13    Ben Whitesides                    Ogden  UT            4228    34   M       3 30-39               43:38.4     43:40.5      0:02.1      7:02/M
      14    Patrick Brown                     Clearfield  UT       4028    24   M       1 20-24               44:02.2     44:04.5      0:02.3      7:05/M
      15    Albert Montoya                    South Weber  UT      4142    53   M       2 50-59               44:40.5     44:42.1      0:01.6      7:12/M
      16    Kris Kubica                       South Ogden  UT      4113    49   M       6 40-49               45:05.1     45:12.3      0:07.2      7:16/M
      17    Justin Dalton                     West Haven  UT       4058    38   M       4 30-39               45:11.9     45:15.7      0:03.8      7:17/M
      18    Nathan Sheffield                  South Ogden  UT      4190    17   M       1 16-19               45:14.3     45:25.5      0:11.2      7:17/M
      19    Kevin Keller                      Draper  UT           4106    39   M       5 30-39               45:55.3     46:01.2      0:05.8      7:24/M
      20    Cody Johnson                      Salt Lake City  UT   4098    34   M       6 30-39               46:05.8     46:11.0      0:05.2      7:25/M
      21    Curt Calder                       Layton  UT           4037    50   M       3 50-59               46:11.3     46:15.3      0:03.9      7:26/M
      22    David Kinnecom                    Sandy  UT            4248    61   M       1 60-99               46:19.0     46:21.2      0:02.2      7:28/M
      23    Rob Smith                         Layton  UT           4195    57   M       4 50-59               46:30.0     46:31.3      0:01.3      7:29/M
      24    Elliot Roberts                    Layton  UT           4178    10   M       1  1-10               46:32.8     46:36.6      0:03.7      7:30/M
      25    Michael McLaughlin                Pleasamt View  UT    4134    53   M       5 50-59               46:47.7     46:57.7      0:10.0      7:32/M
      26    Blake Petersen                    South Weber  UT      4162    36   M       7 30-39               47:30.1     47:31.6      0:01.4      7:39/M
      27    Victor Varela                     Ogden  UT            4218    40   M       7 40-49               48:04.0     48:07.7      0:03.6      7:44/M
      28    Trevor Ralls                      Mountain Green  UT   4172    40   M       8 40-49               48:32.1     49:02.1      0:29.9      7:49/M
      29    Kevin Ellis                       Riverdale  UT        4067    34   M       8 30-39               48:37.8     48:44.0      0:06.2      7:50/M
      30    Brent Compton                                          4250    48   M       9 40-49               48:46.1     49:05.3      0:19.1      7:51/M
      31    Phillip Waite                     Nibley  UT           4222    44   M      10 40-49               48:48.7     49:11.1      0:22.3      7:51/M
      32    John Radmall                      Draper  UT           4169    48   M      11 40-49               48:55.5     49:06.1      0:10.6      7:53/M
      33    Kelly McMullen                    Draper  UT           4136    37   M       9 30-39               49:11.8     49:22.5      0:10.7      7:55/M
      34    Stan Child                        Hooper  UT           4050    57   M       6 50-59               49:12.1     49:13.7      0:01.5      7:55/M
      35    Daniel Harris                     Layton  UT           4080    29   M       4 25-29               49:14.9     49:23.1      0:08.1      7:56/M
      36    Braxton Buckway                   South Ogden  UT      4031    18   M       2 16-19               49:33.5     49:45.2      0:11.6      7:59/M
      37    Myles Larsen                                           4658    20   M       2 20-24               49:35.9     49:44.1      0:08.1      7:59/M
      38    Brent Nielson                     Layton  UT           4151    41   M      12 40-49               49:36.0     49:50.7      0:14.7      7:59/M
      39    Garrett Chatelain                 Syracuse  UT         4049    19   M       3 16-19               49:43.0     49:48.5      0:05.5      8:00/M
      40    Randy Holmstead                   West Point  UT       4090    55   M       7 50-59               49:48.0     49:52.4      0:04.4      8:01/M
      41    Tom Nyce                                               4654    52   M       8 50-59               49:52.1     49:56.7      0:04.5      8:02/M
      42    Matthew Roberts                   Layton  UT           4182    39   M      10 30-39               50:01.8     50:05.3      0:03.5      8:03/M
      43    Charles Burt                      Ogden  UT            4034    49   M      13 40-49               50:06.2     50:11.4      0:05.1      8:04/M
      44    Keith Stearns                     Durham  NC           4197    36   M      11 30-39               50:06.3     50:28.4      0:22.1      8:04/M
      45    Jeff Stowe                        North Ogden  UT      4203    69   M       2 60-99               50:10.0     50:28.6      0:18.5      8:05/M
      46    Dallin Wood                       Ogden  UT            4237    21   M       3 20-24               50:22.3     50:28.0      0:05.6      8:07/M
      47    Ryan Kiernan                      Riverdale  UT        4108    30   M      12 30-39               50:30.9     50:43.4      0:12.4      8:08/M
      48    Matt Buchanan                     Layton  UT           4029    39   M      13 30-39               50:46.6     50:53.9      0:07.2      8:10/M
      49    Marlos Harvey                     Ogden  UT            4085    24   M       4 20-24               50:48.9     50:55.9      0:07.0      8:11/M
      50    Brad Clontz                       West Haven  UT       4052    53   M       9 50-59               50:54.1     50:59.0      0:04.8      8:12/M
      51    Brady Lane                        North Ogden  UT      4679    33   M      14 30-39               51:19.6     51:35.1      0:15.4      8:16/M
      52    Tom Kleckner                      North Salt Lake  UT  4110    39   M      15 30-39               51:23.0     52:33.3      1:10.2      8:16/M
      53    Shawn Cottle                      Fruit Heights  UT    4054    40   M      14 40-49               51:58.6     52:13.9      0:15.3      8:22/M
      54    Brett Porter                      Layton  UT           4167    53   M      10 50-59               52:06.6     52:11.6      0:04.9      8:23/M
      55    Douglas Paulsen                   Roy  UT              4161    44   M      15 40-49               52:41.6     52:57.9      0:16.2      8:29/M
      56    John Morrow                       Roy  UT              4145    41   M      16 40-49               52:50.9     52:57.0      0:06.0      8:30/M
      57    Richard Taylor                    Ogden  UT            4209    53   M      11 50-59               53:05.8     53:19.2      0:13.4      8:33/M
      58    Jay Winn                          Morgan  UT           4235    53   M      12 50-59               53:15.5     53:35.4      0:19.8      8:34/M
      59    Andy Schultz                      Pleasant Grove  UT   4187    32   M      16 30-39               53:15.6     53:27.6      0:12.0      8:34/M
      60    Christian Kunz                    Ogden  UT            4116    24   M       5 20-24               53:38.5     53:52.2      0:13.6      8:38/M
      61    Bruce Oneal                       Layton  UT           4156    46   M      17 40-49               53:49.8     53:58.3      0:08.4      8:40/M
      62    Chad Olsen                        Pleasant Grove  UT   4153    28   M       5 25-29               53:50.9     54:12.8      0:21.8      8:40/M
      63    George Smedley                    South Weber  UT      4194    55   M      13 50-59               54:04.6     54:19.3      0:14.6      8:42/M
      64    Brett Milliken                    Clinton  UT          4141    29   M       6 25-29               54:20.1     54:31.9      0:11.8      8:45/M
      65    Lynn Alvey                        Layton  UT           4005    51   M      14 50-59               54:46.6     54:49.2      0:02.5      8:49/M
      66    Jay Whitesides                    Ogden  UT            4227    60   M       3 60-99               54:53.7     55:11.0      0:17.3      8:50/M
      67    Nick Whitesides                   South Ogden  UT      4229    26   M       7 25-29               55:08.4     55:10.3      0:01.9      8:53/M
      68    Jimmy Ruiz                        Ogden  UT            4700    52   M      15 50-59               55:25.7     55:53.9      0:28.1      8:55/M
      69    Brent Carling                     North Ogden  UT      4040    51   M      16 50-59               55:35.4     55:47.4      0:11.9      8:57/M
      70    Dave Burrell                      Clinton  UT          4033    56   M      17 50-59               55:53.0     56:12.9      0:19.9      9:00/M
      71    Erkan Selimoglu                   Riverdale  UT        4188    30   M      17 30-39               56:15.9     56:19.7      0:03.7      9:03/M
      72    Mason Ralls                       Mountain Green  UT   4171    12   M       2 11-15               57:11.7     57:36.6      0:24.8      9:12/M
      73    James Harris Harris               Clearfield  UT       4082    35   M      18 30-39               57:34.5     57:47.7      0:13.2      9:16/M
      74    Heber Beddes                      Ogden  UT            4016    32   M      19 30-39               57:43.9     58:03.7      0:19.8      9:18/M
      75    Luke Adams                        Layton  UT           4002    40   M      18 40-49               58:26.2     58:36.3      0:10.0      9:25/M
      76    Brandon Eddy                      Clinton  UT          4065    27   M       8 25-29               58:29.7     58:35.9      0:06.1      9:25/M
      77    Rick Heaton                                            4249    55   M      18 50-59               58:38.5     58:45.6      0:07.0      9:27/M
      78    Ryan Read                         North Ogden  UT      4174    44   M      19 40-49               58:45.1     58:52.2      0:07.1      9:28/M
      79    Rick Talamantez                                        4650    36   M      20 30-39               58:49.0     58:57.2      0:08.1      9:28/M
      80    Jared Riley                       Roy  UT              4177    29   M       9 25-29               59:16.0     59:22.0      0:05.9      9:33/M
      81    Jim Hutchins                      Ogden  UT            4093    53   M      19 50-59               59:19.4     59:29.9      0:10.4      9:33/M
      82    Kerry Blair                       Layton  UT           4024    45   M      20 40-49               59:49.4     59:58.6      0:09.2      9:38/M
      83    Hayden Stout                      Layton  UT           4200    12   M       3 11-15             1:00:14.6   1:00:28.1      0:13.5      9:42/M
      84    Aaron Chapman                     North Ogden  UT      4047    29   M      10 25-29             1:01:14.4   1:01:27.1      0:12.6      9:52/M
      85    Spencer Stout                     Layton  UT           4202    39   M      21 30-39             1:01:16.7   1:01:30.3      0:13.6      9:52/M
      86    Steve Farr                        Ogden  UT            4069    67   M       4 60-99             1:01:36.2   1:01:41.9      0:05.7      9:55/M
      87    James Jeppson                     Layton  UT           4097    32   M      22 30-39             1:02:02.4   1:02:15.5      0:13.1      9:59/M
      88    David Duarte                      Roy  UT              4684    26   M      11 25-29             1:02:08.4   1:02:18.9      0:10.5     10:00/M
      89    Jared Jacobs                      Ogden  UT            4685    38   M      23 30-39             1:02:13.5   1:02:28.1      0:14.5     10:01/M
      90    Dewey Hayes                       West Haven  UT       4247    49   M      21 40-49             1:02:48.9   1:03:23.5      0:34.6     10:07/M
      91    Phillip Morrill                   West Point  UT       4144    24   M       6 20-24             1:03:57.0   1:04:01.5      0:04.4     10:18/M
      92    Cody Carson                       Farr West  UT        4043    37   M      24 30-39             1:05:53.1   1:06:04.3      0:11.1     10:37/M
      93    Wes Godfrey                       North Ogden  UT      4078    36   M      25 30-39             1:06:14.3   1:06:36.8      0:22.5     10:40/M
      94    Randy Moultrie                    Morgan  UT           4147    59   M      20 50-59             1:07:59.3   1:08:06.6      0:07.2     10:57/M
      95    Braun Tueller                     Layton  UT           4216    25   M      12 25-29             1:08:08.1   1:08:20.6      0:12.5     10:58/M
      96    Russell Giles                     Salt Lake City  UT   4075    41   M      22 40-49             1:10:21.5   1:10:43.2      0:21.7     11:20/M
      97    Tim Bereece                       Layton  UT           4019    30   M      26 30-39             1:11:38.2   1:11:55.6      0:17.4     11:32/M
      98    Kevin Bereece                     Clinton  UT          4018    53   M      21 50-59             1:11:38.6   1:11:55.5      0:16.8     11:32/M
      99    Matt Wilkinson                    Layton  UT           4232    32   M      27 30-39             1:12:11.5   1:12:46.0      0:34.4     11:37/M
     100    Pete Wilder                       So. Ogden  UT        4231    58   M      22 50-59             1:13:06.0   1:13:19.1      0:13.0     11:46/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
     101    Jason Keller                      Clinton  UT          4105    35   M      28 30-39             1:13:09.0   1:13:32.5      0:23.5     11:47/M
     102    Brad Polokoff                     Ogden  UT            4166    33   M      29 30-39             1:19:27.8   1:19:31.9      0:04.1     12:48/M