Classic

10K

Age Group Results

September 08, 2012


Results By Stride Racing, Inc. Stride Racing

Men: 0- 0 1-10 11-15 16-19 20-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-10 11-15 16-19 20-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female No Age

Record: Lauren Eccles - Year: 2011 - Time: 52:24.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Shellie Drake                     West Point  UT       4061    0      151      1:00:11.9   1:00:22.8      0:10.9      9:41/M
Top

Female 10 and Under

Record: - Year: - Time:

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Natalie Keller                    Clinton  UT          4107   10      236      1:13:08.9   1:13:32.5      0:23.5     11:47/M
Top

Male 10 and Under

Record: Elliot Roberts - Year: 2009 - Time: 52:20.5

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Elliot Roberts                    Layton  UT           4178   10       33        46:32.8     46:36.6      0:03.7      7:30/M
Top

Female 11 to 15

Record: Katherine Roberts - Year: 2011 - Time: 47:48.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Emilia Roberts                    Layton  UT           4179   14      128        57:33.2     57:37.2      0:03.9      9:16/M
Top

Male 11 to 15

Record: Jesse Mott - Year: 2010 - Time: 39:54.2

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Logan MacKay                      Fruit Heights  UT    4125   15        7        39:59.0     40:00.7      0:01.7      6:26/M
       2    Mason Ralls                       Mountain Green  UT   4171   12      123        57:11.7     57:36.6      0:24.8      9:12/M
       3    Hayden Stout                      Layton  UT           4200   12      152      1:00:14.6   1:00:28.1      0:13.5      9:42/M
Top

Female 16 to 19

Record: Jennica Cox - Year: 2009 - Time: 54:45.9

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Katherine Roberts                 Layton  UT           4181   16       50        49:21.9     49:26.3      0:04.3      7:57/M
       2    Ashlee Ashby                      Syracuse  UT         4010   19      191      1:04:04.3   1:04:20.3      0:16.0     10:19/M
Top

Male 16 to 19

Record: Jamal Tongo - Year: 2010 - Time: 32:17.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Nathan Sheffield                  South Ogden  UT      4190   17       24        45:14.3     45:25.5      0:11.2      7:17/M
       2    Braxton Buckway                   South Ogden  UT      4031   18       52        49:33.5     49:45.2      0:11.6      7:59/M
       3    Garrett Chatelain                 Syracuse  UT         4049   19       55        49:43.0     49:48.5      0:05.5      8:00/M
Top

Female 20 to 24

Record: Morgan Haws - Year: 2010 - Time: 37:38.2

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jessica Swanger                   Ogden  UT            4207   23       82        52:13.0     52:17.1      0:04.1      8:25/M
       2    Brynlee Kunz                      Ogden  UT            4115   22       95        53:38.4     53:51.8      0:13.4      8:38/M
       3    Megan Martinez                    Riverdale  UT        4127   23      101        53:59.8     54:07.7      0:07.9      8:42/M
       4    Caprice Anderson                  South Ogden  UT      4006   23      140        58:43.2     58:51.0      0:07.7      9:27/M
       5    Aly Van Meeteren                  Plain City  UT       4625   20      182      1:02:45.7   1:03:00.0      0:14.2     10:06/M
       6    Audrey Kearl                      North Ogden  UT      4103   20      204      1:06:43.0   1:06:57.4      0:14.4     10:45/M
       7    Kari Harbath                      Ogden  UT            4668   22      208      1:07:07.3   1:07:15.8      0:08.4     10:48/M
       8    Melissa Hyde                      Layton  UT           4094   24      211      1:07:25.6   1:07:32.8      0:07.1     10:51/M
       9    Bethany Tueller                   Layton  UT           4215   22      217      1:08:06.9   1:08:19.6      0:12.6     10:58/M
      10    Alex Eskelson                     Clearfield  UT       4068   21      219      1:08:34.0   1:08:43.4      0:09.4     11:02/M
      11    Charlotte Woodward                Salt Lake City  UT   4239   22      221      1:09:32.0   1:09:46.8      0:14.7     11:12/M
Top

Male 20 to 24

Record: Andrew Egbert - Year: 2011 - Time: 37:02.4

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Patrick Brown                     Clearfield  UT       4028   24       19        44:02.2     44:04.5      0:02.3      7:05/M
       2    Myles Larsen                                           4658   20       53        49:35.9     49:44.1      0:08.1      7:59/M
       3    Dallin Wood                       Ogden  UT            4237   21       67        50:22.3     50:28.0      0:05.6      8:07/M
       4    Marlos Harvey                     Ogden  UT            4085   24       71        50:48.9     50:55.9      0:07.0      8:11/M
       5    Christian Kunz                    Ogden  UT            4116   24       96        53:38.5     53:52.2      0:13.6      8:38/M
       6    Phillip Morrill                   West Point  UT       4144   24      189      1:03:57.0   1:04:01.5      0:04.4     10:18/M
Top

Female 25 to 29

Record: Jasmine Sessions - Year: 2010 - Time: 37:35.7

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Lesley Harvey                     Ogden  UT            4084   26       13        41:44.6     41:45.8      0:01.2      6:43/M
       2    Amanda Slater                     Syracuse  UT         4193   28       21        44:49.9     44:53.5      0:03.5      7:13/M
       3    Cheryl Stuart                     Riverdale  UT        4205   28       36        46:55.3     47:03.6      0:08.2      7:33/M
       4    Eva Harris                        Layton  UT           4081   28       49        49:19.4     49:27.1      0:07.6      7:56/M
       5    Dontai Warner                     Syracuse  UT         4225   26       79        51:56.1     52:01.0      0:04.9      8:22/M
       6    Lindsey Back                      Layton  UT           4013   29       97        53:40.5     53:50.5      0:09.9      8:39/M
       7    Nicole Stucki                     Layton  UT           4206   29      111        55:10.1     55:20.0      0:09.9      8:53/M
       8    Aleisa Criddle                    West Valley City  U  4055   28      122        57:01.3     57:14.7      0:13.3      9:11/M
       9    Angie Knudsen                     Cedar Hills  UT      4111   28      136        58:33.6     58:45.0      0:11.3      9:26/M
      10    Shelly Olsen                      Pleasant Grove  UT   4154   27      139        58:41.6     59:03.4      0:21.8      9:27/M
      11    Stephanie McKinley                West Haven  UT       4132   26      143        58:59.6     59:06.2      0:06.6      9:30/M
      12    Mindy Chambers                    Salt Lake City  UT   4045   29      164      1:01:32.0   1:01:47.9      0:15.9      9:55/M
      13    Jacqueline Gonzales                                    4242   25      167      1:01:45.1   1:02:01.3      0:16.1      9:57/M
      14    Anika Tauai                       West Valley City  U  4208   29      212      1:07:30.9   1:08:02.2      0:31.2     10:52/M
      15    Carly Petterson                   Ogden  UT            4164   28      216      1:08:01.9   1:08:15.4      0:13.5     10:57/M
      16    Renee Nelson                      Hooper  UT           4149   28      229      1:11:54.2   1:12:17.5      0:23.3     11:35/M
Top

Male 25 to 29

Record: Trevor Ball - Year: 2009 - Time: 32:50.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Ben Van Beekum                                         4245   28        1        32:40.5     32:40.8      0:00.2      5:16/M
       2    James Moore                       Salt Lake City  UT   4674   27        2        36:00.5     36:01.6      0:01.0      5:48/M
       3    Cameron Harvey                    Ogden  UT            4083   28        3        36:06.0     36:07.4      0:01.3      5:49/M
       4    Daniel Harris                     Layton  UT           4080   29       48        49:14.9     49:23.1      0:08.1      7:56/M
       5    Chad Olsen                        Pleasant Grove  UT   4153   28      100        53:50.9     54:12.8      0:21.8      8:40/M
       6    Brett Milliken                    Clinton  UT          4141   29      105        54:20.1     54:31.9      0:11.8      8:45/M
       7    Nick Whitesides                   South Ogden  UT      4229   26      110        55:08.4     55:10.3      0:01.9      8:53/M
       8    Brandon Eddy                      Clinton  UT          4065   27      135        58:29.7     58:35.9      0:06.1      9:25/M
       9    Jared Riley                       Roy  UT              4177   29      144        59:16.0     59:22.0      0:05.9      9:33/M
      10    Aaron Chapman                     North Ogden  UT      4047   29      160      1:01:14.4   1:01:27.1      0:12.6      9:52/M
      11    David Duarte                      Roy  UT              4684   26      174      1:02:08.4   1:02:18.9      0:10.5     10:00/M
      12    Braun Tueller                     Layton  UT           4216   25      218      1:08:08.1   1:08:20.6      0:12.5     10:58/M
Top

Female 30 to 39

Record: Natalie Anderson - Year: 2010 - Time: 44:19.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jasmine Sessions                  Farmington  UT       4189   31        5        37:50.7     37:51.6      0:00.8      6:06/M
       2    Angie Beebe                       South Weber  UT      4017   33        8        40:20.9     40:21.8      0:00.9      6:30/M
       3    Carol Funk                        South Jordan  UT     4695   33       15        42:35.1     42:37.7      0:02.6      6:51/M
       4    Chad Carrier                      Farr West  UT        4042   31       18        43:50.2     44:13.0      0:22.7      7:04/M
       5    Rebecca Burdett                   Ogden  UT            4032   36       28        46:08.4     46:11.7      0:03.3      7:26/M
       6    Lalani Nielson                    Layton  UT           4152   38       31        46:24.6     46:39.0      0:14.4      7:28/M
       7    Sonja Davidson                    Ogden  UT            4059   34       51        49:33.1     49:43.3      0:10.1      7:59/M
       8    Jodi Beus                         North Ogden  UT      4022   37       57        49:46.5     50:01.0      0:14.5      8:01/M
       9    Brooke Drollinger                 Bountiful  UT        4064   31       60        49:57.8     50:02.4      0:04.6      8:03/M
      10    Ashley Ross                       Clearfield  UT       4184   30       65        50:12.2     50:15.4      0:03.2      8:05/M
      11    Jamie Toll                        Riverdale  UT        4212   34       66        50:13.2     50:16.9      0:03.7      8:05/M
      12    Jaynie Hirschi                    Ogden  UT            4089   39       69        50:45.4     50:51.5      0:06.0      8:10/M
      13    Raegan McFarland                  Ogden  UT            4130   38       72        50:52.3     51:02.1      0:09.8      8:11/M
      14    Meredith Aardema                  Pleasant View  UT    4001   31       76        51:07.2     51:12.9      0:05.7      8:14/M
      15    Kaziah Chang                      Syracuse  UT         4046   39       89        53:13.5     53:29.2      0:15.7      8:34/M
      16    Deidre Reynolds                   Syracuse  UT         4175   36       92        53:16.0     53:32.0      0:15.9      8:35/M
      17    Jennifer Roberts                  Layton  UT           4180   38      102        54:03.6     54:07.8      0:04.1      8:42/M
      18    Katie Edwards                     Mantua  UT           4066   33      106        54:31.1     54:45.4      0:14.3      8:47/M
      19    Stefanie Miller                   Layton  UT           4140   37      117        56:10.8     56:17.9      0:07.1      9:03/M
      20    Kammie Watt                       Clearfield  UT       4226   38      120        56:53.4     57:06.7      0:13.3      9:10/M
      21    Angella Carrier                   Farr West  UT        4041   32      126        57:19.6     57:42.4      0:22.7      9:14/M
      22    Neisha Rowley                     Ogden  UT            4186   36      127        57:24.8     57:30.1      0:05.3      9:15/M
      23    Karen Cottle                      Fruit Heights  UT    4053   38      131        57:52.4     58:08.7      0:16.3      9:19/M
      24    Erica Garner                      Hooper  UT           4073   33      133        58:07.2     58:16.4      0:09.1      9:22/M
      25    Genevieve Bilan Bilanzich         Ogden  UT            4023   33      137        58:37.2     59:00.5      0:23.2      9:26/M
      26    Rachel Buchanan                   Layton  UT           4030   34      148        59:37.0     59:44.8      0:07.8      9:36/M
      27    Julie Bouck                       Kaysville  UT        4026   37      150      1:00:11.1   1:00:18.5      0:07.4      9:41/M
      28    Carmen Skidmore                   Roy  UT              4192   37      154      1:00:22.2   1:00:28.5      0:06.3      9:43/M
      29    Cindy Ross                        Layton  UT           4185   33      157      1:00:38.9   1:00:42.5      0:03.6      9:46/M
      30    Christy McBride                   Ogden  UT            4246   36      159      1:00:46.4   1:01:03.2      0:16.8      9:47/M
      31    Liesel Stout                      Layton  UT           4201   36      161      1:01:16.3   1:01:30.3      0:14.0      9:52/M
      32    Karie Parry                       Layton  UT           4160   37      166      1:01:37.9   1:01:48.9      0:10.9      9:55/M
      33    Celeste Montgomery                                     4633   30      168      1:01:59.9   1:02:15.8      0:15.9      9:59/M
      34    Jennifer Chapman                  North Ogden  UT      4048   30      170      1:02:02.7   1:02:15.0      0:12.2      9:59/M
      35    Amanda Ward                       North Ogden  UT      4224   38      171      1:02:03.5   1:02:17.9      0:14.4     10:00/M
      36    Rebekah Moore                     Logan  UT            4143   35      172      1:02:03.6   1:02:17.8      0:14.1     10:00/M
      37    Andrea Jeppson                    Layton  UT           4096   31      176      1:02:17.9   1:02:30.8      0:12.8     10:02/M
      38    Camille Williams                  Midvale  UT          4234   36      178      1:02:39.8   1:02:54.1      0:14.2     10:05/M
      39    Natalie Oman                      Pleasant View  UT    4155   33      179      1:02:40.2   1:02:52.5      0:12.2     10:05/M
      40    Amy Curzon                        Kaysville  UT        4056   32      181      1:02:42.9   1:02:53.1      0:10.1     10:06/M
      41    Gina Owen                         Ogden  UT            4159   30      183      1:02:46.3   1:03:00.6      0:14.2     10:06/M
      42    Amy Frazier                       North Salt Lake  UT  4071   36      187      1:03:33.8   1:03:44.8      0:11.0     10:14/M
      43    Sara Ball                         Clearfield  UT       4014   34      190      1:04:01.3   1:04:11.1      0:09.8     10:19/M
      44    Kara Gerfen                                            4243   36      193      1:04:12.3   1:04:36.1      0:23.8     10:20/M
      45    Kristine Godfrey                  North Ogden  UT      4077   35      194      1:04:12.5   1:04:36.3      0:23.7     10:20/M
      46    Jocelyn Christensen               Layton  UT           4051   33      196      1:05:00.7   1:05:10.4      0:09.6     10:28/M
      47    Melissa Caldwell                  North Salt Lake  UT  4038   36      198      1:05:38.1   1:05:48.8      0:10.6     10:34/M
      48    Amy McMullen                      Draper  UT           4135   35      206      1:06:53.3   1:07:07.2      0:13.9     10:46/M
      49    Sara McGuire                      Layton  UT           4131   36      207      1:07:00.7   1:07:12.5      0:11.8     10:47/M
      50    Erica Waddell                     Ogden  UT            4221   31      209      1:07:16.0   1:07:29.8      0:13.8     10:50/M
      51    Melissa Trujillo                  Ogden  UT            4214   34      213      1:07:39.4   1:07:46.0      0:06.6     10:54/M
      52    Kari Moultrie                     West Haven  UT       4146   33      214      1:07:58.2   1:08:04.9      0:06.7     10:57/M
      53    Jennifer Ralls                    Mountain Green  UT   4170   37      220      1:09:20.5   1:09:45.4      0:24.9     11:10/M
      54    Vivian Giles                      Salt Lake City  UT   4076   38      222      1:10:21.5   1:10:43.3      0:21.8     11:20/M
      55    Nicole Wilkinson                  Layton  UT           4233   33      224      1:10:27.1   1:11:00.9      0:33.8     11:21/M
      56    Tina Auer                         Roy  UT              4012   39      226      1:11:26.9   1:11:36.5      0:09.6     11:30/M
      57    Ashleigh Mark                     Kaysville  UT        4126   32      232      1:12:20.7   1:12:54.0      0:33.3     11:39/M
      58    Sarah Stiles                      Layton  UT           4198   32      233      1:12:48.6   1:13:00.9      0:12.3     11:43/M
      59    Mandy Howard                      West Point  UT       4092   31      238      1:13:09.4   1:13:32.4      0:23.0     11:47/M
      60    Rachael Lyon                      Salt Lake City  UT   4124   35      240      1:13:24.6   1:13:28.0      0:03.3     11:49/M
      61    Jenny Carson                      Farr West  UT        4044   32      241      1:14:56.9   1:15:07.7      0:10.7     12:04/M
      62    Denise Lovelace                   Herriman  UT         4121   39      242      1:16:46.5   1:17:04.2      0:17.6     12:22/M
      63    Candace Stone                     Layton  UT           4199   33      243      1:18:26.6   1:18:46.0      0:19.4     12:38/M
      64    Brittany Roskelley                Layton  UT           4183   34      244      1:18:27.4   1:18:46.6      0:19.2     12:38/M
      65    Casey Davis                       Ogden  UT            4060   30      246      1:23:51.1   1:24:04.0      0:12.8     13:30/M
      66    Melisa Andreasen                  North Salt Lake  UT  4008   39      247      1:28:26.5   1:28:37.4      0:10.9     14:14/M
Top

Male 30 to 39

Record: Brick Bergeson - Year: 2009 - Time: 33:20.1

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Kory Anderson                     South Weber  UT      4007   35       12        41:22.3     41:23.9      0:01.5      6:40/M
       2    Nate Toll                         Riverdale  UT        4213   36       14        41:55.5     41:59.3      0:03.8      6:45/M
       3    Ben Whitesides                    Ogden  UT            4228   34       17        43:38.4     43:40.5      0:02.1      7:02/M
       4    Justin Dalton                     West Haven  UT       4058   38       23        45:11.9     45:15.7      0:03.8      7:17/M
       5    Kevin Keller                      Draper  UT           4106   39       26        45:55.3     46:01.2      0:05.8      7:24/M
       6    Cody Johnson                      Salt Lake City  UT   4098   34       27        46:05.8     46:11.0      0:05.2      7:25/M
       7    Blake Petersen                    South Weber  UT      4162   36       37        47:30.1     47:31.6      0:01.4      7:39/M
       8    Kevin Ellis                       Riverdale  UT        4067   34       42        48:37.8     48:44.0      0:06.2      7:50/M
       9    Kelly McMullen                    Draper  UT           4136   37       46        49:11.8     49:22.5      0:10.7      7:55/M
      10    Matthew Roberts                   Layton  UT           4182   39       61        50:01.8     50:05.3      0:03.5      8:03/M
      11    Keith Stearns                     Durham  NC           4197   36       63        50:06.3     50:28.4      0:22.1      8:04/M
      12    Ryan Kiernan                      Riverdale  UT        4108   30       68        50:30.9     50:43.4      0:12.4      8:08/M
      13    Matt Buchanan                     Layton  UT           4029   39       70        50:46.6     50:53.9      0:07.2      8:10/M
      14    Brady Lane                        North Ogden  UT      4679   33       77        51:19.6     51:35.1      0:15.4      8:16/M
      15    Tom Kleckner                      North Salt Lake  UT  4110   39       78        51:23.0     52:33.3      1:10.2      8:16/M
      16    Andy Schultz                      Pleasant Grove  UT   4187   32       91        53:15.6     53:27.6      0:12.0      8:34/M
      17    Erkan Selimoglu                   Riverdale  UT        4188   30      118        56:15.9     56:19.7      0:03.7      9:03/M
      18    James Harris Harris               Clearfield  UT       4082   35      129        57:34.5     57:47.7      0:13.2      9:16/M
      19    Heber Beddes                      Ogden  UT            4016   32      130        57:43.9     58:03.7      0:19.8      9:18/M
      20    Rick Talamantez                                        4650   36      142        58:49.0     58:57.2      0:08.1      9:28/M
      21    Spencer Stout                     Layton  UT           4202   39      162      1:01:16.7   1:01:30.3      0:13.6      9:52/M
      22    James Jeppson                     Layton  UT           4097   32      169      1:02:02.4   1:02:15.5      0:13.1      9:59/M
      23    Jared Jacobs                      Ogden  UT            4685   38      175      1:02:13.5   1:02:28.1      0:14.5     10:01/M
      24    Cody Carson                       Farr West  UT        4043   37      199      1:05:53.1   1:06:04.3      0:11.1     10:37/M
      25    Wes Godfrey                       North Ogden  UT      4078   36      200      1:06:14.3   1:06:36.8      0:22.5     10:40/M
      26    Tim Bereece                       Layton  UT           4019   30      227      1:11:38.2   1:11:55.6      0:17.4     11:32/M
      27    Matt Wilkinson                    Layton  UT           4232   32      231      1:12:11.5   1:12:46.0      0:34.4     11:37/M
      28    Jason Keller                      Clinton  UT          4105   35      237      1:13:09.0   1:13:32.5      0:23.5     11:47/M
      29    Brad Polokoff                     Ogden  UT            4166   33      245      1:19:27.8   1:19:31.9      0:04.1     12:48/M
Top

Female 40 to 49

Record: Darlene Sam - Year: 2010 - Time: 42:56.5

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Shalees Johnson                   Syracuse  UT         4099   41       25        45:15.9     45:18.9      0:03.0      7:17/M
       2    Cathy Peterson                    Riverdale  UT        4163   40       34        46:37.0     46:44.9      0:07.9      7:30/M
       3    Mary Ann Bronson                  South Ogden  UT      4027   47       40        48:28.6     48:31.1      0:02.4      7:48/M
       4    Jennifer Arciaga                  Syracuse  UT         4009   41       56        49:43.3     49:48.6      0:05.2      8:00/M
       5    Janette Aleson                    Syracuse  UT         4003   40       75        51:05.0     51:22.2      0:17.1      8:14/M
       6    Cindy Vineyard                    West Haven  UT       4220   43       83        52:39.1     52:48.3      0:09.2      8:29/M
       7    Karyn Johnston                    Ogden  UT            4100   40       85        52:45.2     52:51.7      0:06.5      8:30/M
       8    Sherry Postel                     Syracuse  UT         4168   49       87        53:02.6     53:21.5      0:18.9      8:32/M
       9    Lisa Hayes                        West Haven  UT       4087   46       93        53:16.7     53:40.5      0:23.8      8:35/M
      10    Angie Varela                      Ogden  UT            4217   40       94        53:29.0     53:32.4      0:03.4      8:37/M
      11    Chris Knudsen                     Bountiful  UT        4112   43      104        54:16.3     54:26.1      0:09.7      8:44/M
      12    Nikkol Link                       Hooper  UT           4120   40      107        54:39.4     54:56.2      0:16.8      8:48/M
      13    Diane Oneal                       Layton  UT           4157   46      112        55:15.2     55:23.5      0:08.3      8:54/M
      14    Susie Hatch                       South Ogden  UT      4086   42      119        56:16.8     56:24.6      0:07.8      9:04/M
      15    Terese Tolley                     Ogden  UT            4593   47      121        56:55.6     56:59.9      0:04.3      9:10/M
      16    Lisa Lowe                         Layton  UT           4122   42      125        57:13.1     57:31.7      0:18.5      9:13/M
      17    Tammy Iverson                     Herriman  UT         4095   40      132        58:05.5     58:19.3      0:13.7      9:21/M
      18    Christine Oram                    Farr West  UT        4158   44      145        59:17.1     59:26.2      0:09.0      9:33/M
      19    Genevieve Messier                 Syracuse  UT         4138   42      147        59:35.7     59:44.3      0:08.6      9:36/M
      20    Raquel Langhaim                   North Ogden  UT      4117   42      153      1:00:15.8   1:00:26.8      0:11.0      9:42/M
      21    Nikki Frost                       Clearfield  UT       4072   40      156      1:00:32.0   1:00:40.7      0:08.7      9:45/M
      22    Brandi Gerdes                     Clearfield  UT       4074   40      158      1:00:44.0   1:00:52.9      0:08.8      9:47/M
      23    Donna Vigansky                    Clinton  UT          4219   41      173      1:02:06.2   1:02:13.1      0:06.9     10:00/M
      24    Melinda Allred                    Syracuse  UT         4004   40      180      1:02:41.5   1:02:49.9      0:08.4     10:06/M
      25    Lisa Allen                        Roy  UT              4676   44      185      1:02:58.9   1:03:20.3      0:21.3     10:08/M
      26    Angel Tacy                        Layton  UT           4686   44      186      1:03:11.5   1:03:26.3      0:14.7     10:10/M
      27    Gay McLaughlin                    Pleasamt View  UT    4133   48      188      1:03:42.2   1:03:53.2      0:11.0     10:15/M
      28    Marci Dabb                        Ogden  UT            4057   43      197      1:05:03.2   1:05:19.6      0:16.3     10:29/M
      29    Kerri Kingston                    Layton  UT           4109   40      201      1:06:31.7   1:06:50.3      0:18.5     10:43/M
      30    Anjanette McNeely                 Layton  UT           4137   40      202      1:06:39.9   1:06:57.8      0:17.9     10:44/M
      31    Chandra Streadbeck                Layton  UT           4204   40      203      1:06:40.9   1:06:59.0      0:18.0     10:44/M
      32    Maryanne Christensen              Thayne  WY           4311   41      205      1:06:52.7   1:07:02.4      0:09.6     10:46/M
      33    Leann Carlin                      West Haven  UT       4039   44      210      1:07:16.9   1:07:25.2      0:08.2     10:50/M
      34    Susan Walton                      West Haven  UT       4223   48      225      1:10:58.1   1:11:06.8      0:08.7     11:26/M
      35    Elizabeth Wilder                  So. Ogden  UT        4230   47      234      1:12:52.2   1:13:04.5      0:12.3     11:44/M
      36    Laura McBrayer                    Layton  UT           4128   44      239      1:13:15.9   1:13:36.1      0:20.1     11:48/M
Top

Male 40 to 49

Record: Trace Fifield - Year: 2011 - Time: 33:47.8

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Thom Kuehls                       Ogden  UT            4114   48        4        37:43.6     37:44.8      0:01.1      6:04/M
       2    Todd Shaw                         Layton  UT           4241   44        6        38:55.6     38:56.7      0:01.0      6:16/M
       3    Kent Skidmore                     West Point  UT       4671   46        9        40:39.2     40:43.9      0:04.6      6:33/M
       4    Daniel Frame                      Roy  UT              4070   44       10        40:51.6     40:52.5      0:00.8      6:35/M
       5    Bentley McEntire                  South Weber  UT      4129   40       11        41:08.8     41:09.8      0:01.0      6:37/M
       6    Kris Kubica                       South Ogden  UT      4113   49       22        45:05.1     45:12.3      0:07.2      7:16/M
       7    Victor Varela                     Ogden  UT            4218   40       38        48:04.0     48:07.7      0:03.6      7:44/M
       8    Trevor Ralls                      Mountain Green  UT   4172   40       41        48:32.1     49:02.1      0:29.9      7:49/M
       9    Brent Compton                                          4250   48       43        48:46.1     49:05.3      0:19.1      7:51/M
      10    Phillip Waite                     Nibley  UT           4222   44       44        48:48.7     49:11.1      0:22.3      7:51/M
      11    John Radmall                      Draper  UT           4169   48       45        48:55.5     49:06.1      0:10.6      7:53/M
      12    Brent Nielson                     Layton  UT           4151   41       54        49:36.0     49:50.7      0:14.7      7:59/M
      13    Charles Burt                      Ogden  UT            4034   49       62        50:06.2     50:11.4      0:05.1      8:04/M
      14    Shawn Cottle                      Fruit Heights  UT    4054   40       80        51:58.6     52:13.9      0:15.3      8:22/M
      15    Douglas Paulsen                   Roy  UT              4161   44       84        52:41.6     52:57.9      0:16.2      8:29/M
      16    John Morrow                       Roy  UT              4145   41       86        52:50.9     52:57.0      0:06.0      8:30/M
      17    Bruce Oneal                       Layton  UT           4156   46       99        53:49.8     53:58.3      0:08.4      8:40/M
      18    Luke Adams                        Layton  UT           4002   40      134        58:26.2     58:36.3      0:10.0      9:25/M
      19    Ryan Read                         North Ogden  UT      4174   44      141        58:45.1     58:52.2      0:07.1      9:28/M
      20    Kerry Blair                       Layton  UT           4024   45      149        59:49.4     59:58.6      0:09.2      9:38/M
      21    Dewey Hayes                       West Haven  UT       4247   49      184      1:02:48.9   1:03:23.5      0:34.6     10:07/M
      22    Russell Giles                     Salt Lake City  UT   4075   41      223      1:10:21.5   1:10:43.2      0:21.7     11:20/M
Top

Female 50 to 59

Record: Jayne Holt - Year: 2010 - Time: 46:15.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jacie Woody                       Morgan  UT           4240   50       74        51:00.8     51:04.8      0:04.0      8:13/M
       2    Dawna Loderhose                   Ogden  UT            4689   53       98        53:43.5     54:00.6      0:17.1      8:39/M
       3    Tracy Phillips                    Ogden  UT            4680   51      113        55:20.5     55:31.7      0:11.2      8:55/M
       4    Edie Burt                         Ogden  UT            4035   50      124        57:12.0     57:16.9      0:04.9      9:13/M
       5    Jan Toler                         Tremonton  UT        4211   51      155      1:00:25.2   1:00:34.0      0:08.7      9:44/M
       6    Jelean Beus                       Hooper  UT           4021   58      163      1:01:28.9   1:01:38.0      0:09.1      9:54/M
       7    Diane Stack                       Roy  UT              4196   59      177      1:02:23.6   1:02:32.9      0:09.3     10:03/M
       8    Cindy Lapee                       Roy  UT              4119   52      192      1:04:06.7   1:04:19.3      0:12.5     10:19/M
       9    Connie Bankhead                   Layton  UT           4015   54      195      1:04:40.5   1:04:52.1      0:11.5     10:25/M
      10    Kim Kap                           Pleasant View  UT    4102   53      230      1:12:10.3   1:12:28.4      0:18.0     11:37/M
Top

Male 50 to 59

Record: Dan Kerns - Year: 2009 - Time: 39:10.9

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Greg Richens                      Mountain Green  UT   4176   52       16        42:47.9     42:50.0      0:02.1      6:53/M
       2    Albert Montoya                    South Weber  UT      4142   53       20        44:40.5     44:42.1      0:01.6      7:12/M
       3    Curt Calder                       Layton  UT           4037   50       29        46:11.3     46:15.3      0:03.9      7:26/M
       4    Rob Smith                         Layton  UT           4195   57       32        46:30.0     46:31.3      0:01.3      7:29/M
       5    Michael McLaughlin                Pleasamt View  UT    4134   53       35        46:47.7     46:57.7      0:10.0      7:32/M
       6    Stan Child                        Hooper  UT           4050   57       47        49:12.1     49:13.7      0:01.5      7:55/M
       7    Randy Holmstead                   West Point  UT       4090   55       58        49:48.0     49:52.4      0:04.4      8:01/M
       8    Tom Nyce                                               4654   52       59        49:52.1     49:56.7      0:04.5      8:02/M
       9    Brad Clontz                       West Haven  UT       4052   53       73        50:54.1     50:59.0      0:04.8      8:12/M
      10    Brett Porter                      Layton  UT           4167   53       81        52:06.6     52:11.6      0:04.9      8:23/M
      11    Richard Taylor                    Ogden  UT            4209   53       88        53:05.8     53:19.2      0:13.4      8:33/M
      12    Jay Winn                          Morgan  UT           4235   53       90        53:15.5     53:35.4      0:19.8      8:34/M
      13    George Smedley                    South Weber  UT      4194   55      103        54:04.6     54:19.3      0:14.6      8:42/M
      14    Lynn Alvey                        Layton  UT           4005   51      108        54:46.6     54:49.2      0:02.5      8:49/M
      15    Jimmy Ruiz                        Ogden  UT            4700   52      114        55:25.7     55:53.9      0:28.1      8:55/M
      16    Brent Carling                     North Ogden  UT      4040   51      115        55:35.4     55:47.4      0:11.9      8:57/M
      17    Dave Burrell                      Clinton  UT          4033   56      116        55:53.0     56:12.9      0:19.9      9:00/M
      18    Rick Heaton                                            4249   55      138        58:38.5     58:45.6      0:07.0      9:27/M
      19    Jim Hutchins                      Ogden  UT            4093   53      146        59:19.4     59:29.9      0:10.4      9:33/M
      20    Randy Moultrie                    Morgan  UT           4147   59      215      1:07:59.3   1:08:06.6      0:07.2     10:57/M
      21    Kevin Bereece                     Clinton  UT          4018   53      228      1:11:38.6   1:11:55.5      0:16.8     11:32/M
      22    Pete Wilder                       So. Ogden  UT        4231   58      235      1:13:06.0   1:13:19.1      0:13.0     11:46/M
Top

Female 60 and Over

Record: Jayne Holt - Year: 2011 - Time: 48:22.0

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jayne Holt                        Roy  UT              4091   61       39        48:22.1     48:31.3      0:09.2      7:47/M
Top

Male 60 and Over

Record: David Kinnecom - Year: 2011 - Time: 45:46.3

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    David Kinnecom                    Sandy  UT            4248   61       30        46:19.0     46:21.2      0:02.2      7:28/M
       2    Jeff Stowe                        North Ogden  UT      4203   69       64        50:10.0     50:28.6      0:18.5      8:05/M
       3    Jay Whitesides                    Ogden  UT            4227   60      109        54:53.7     55:11.0      0:17.3      8:50/M
       4    Steve Farr                        Ogden  UT            4069   67      165      1:01:36.2   1:01:41.9      0:05.7      9:55/M