Buffalo Run 50M

Overall Finish List

March 24, 2012


Results By Stride Racing www.strideracing.com
                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
       1    Benjamin Lewis                    Salt Lake City  UT   2022    33   M       1 30-39             6:30:31.5   6:30:31.8      0:00.3      7:49/M
       2    Bethany Lewis                     Salt Lake City  UT   2021    33   F       1 30-39             6:55:29.1   6:55:31.1      0:02.0      8:19/M
       3    Christopher Helfer                Salt Lake City  UT   2059    33   M       2 30-39             7:07:29.3   7:07:30.6      0:01.2      8:33/M
       4    Mark Austin                       Meridian  ID         2070    28   M       1 20-29             7:15:57.4   7:15:57.9      0:00.4      8:43/M
       5    Jennifer Benna                    Reno  NV             2133    32   F       2 30-39             7:42:27.2   7:42:28.9      0:01.7      9:15/M
       6    Seth Hales                        Pleasant Grove  UT   2120    27   M       2 20-29             7:43:46.3   7:43:46.7      0:00.4      9:17/M
       7    Bryce Warren                      Ogden  UT            2125    40   M       1 40-49             7:47:30.7   7:47:32.5      0:01.8      9:21/M
       8    Bj Burlison                       Washington Terrace   2092    33   M       3 30-39             7:51:48.6   7:51:50.1      0:01.5      9:26/M
       9    Benjamin MacAux                   Aurora  IL           2097    31   M       4 30-39             7:54:52.4   7:54:54.0      0:01.6      9:30/M
      10    Brian Kamm                        Salt Lake City  UT   2024    50   M       1 50-59             7:55:43.5   7:55:46.8      0:03.2      9:31/M
      11    Wade McFarland                    Logan  UT            2116    56   M       2 50-59             8:07:31.7   8:07:33.6      0:01.9      9:45/M
      12    Leah Fein                         Durango  CO          2066    31   F       3 30-39             8:08:09.2   8:08:11.9      0:02.6      9:46/M
      13    Amie Blackham                     Draper  UT           2023    33   F       4 30-39             8:16:53.4   8:16:56.5      0:03.1      9:56/M
      14    Michael Hlavacek                  Steamboat Springs    2134    39   M       5 30-39             8:22:25.5   8:22:48.5      0:22.9     10:03/M
      15    Sarah Evans                       Alta  UT             2077    39   F       5 30-39             8:25:00.2   8:25:00.9      0:00.7     10:06/M
      16    Molly Behunin                     Harrisville  UT      2139    47   F       1 40-49             8:39:24.3   8:39:24.3                 10:23/M
      17    Chad Carson                       Ogden  UT            2137    52   M       3 50-59             8:40:52.3   8:40:52.3                 10:25/M
      18    Ryan Lauck                        Farmington  UT       2101    30   M       6 30-39             8:45:08.0   8:45:18.8      0:10.7     10:30/M
      19    Tom Perry                         Sandy  UT            2045    57   M       4 50-59             8:55:32.4   8:55:53.4      0:20.9     10:43/M
      20    Richard Cullen                    West Jordan  UT      2089    36   M       7 30-39             8:58:37.2   8:58:43.2      0:05.9     10:46/M
      21    Cory Johnson                      Ogden  UT            2095    47   M       2 40-49             8:59:25.8   8:59:26.8      0:01.0     10:47/M
      22    Mark Lisak                        Olathe  CO           2087    55   M       5 50-59             9:05:46.3   9:05:52.6      0:06.2     10:55/M
      23    Alexander Curtis                  Salt Lake City  UT   2014    24   M       3 20-29             9:11:12.9   9:11:22.8      0:09.9     11:02/M
      24    Paul Atkinson                     American Fork  UT    2071    37   M       8 30-39             9:15:22.4   9:20:08.0      4:45.5     11:12/M
      25    Kendall Wimmer                    Orem  UT             1043    47   M       3 40-49             9:21:45.5   9:21:45.5                 11:14/M
      26    Matt Morrill                      Steamboat Springs    2124    33   M       9 30-39             9:22:47.5   9:23:10.6      0:23.1     11:16/M
      27    Scott Mason                       Park City  UT        2138    49   M       4 40-49             9:25:17.3   9:25:18.0      0:00.6     11:18/M
      28    Launi Evans                       Avon  UT             2043    39   F       6 30-39             9:30:30.5   9:30:33.7      0:03.2     11:25/M
      29    Daren Koldewyn                    Layton  UT           2028    40   M       5 40-49             9:30:49.7   9:31:02.2      0:12.5     11:25/M
      30    John Odle                         Boise  ID            2107    43   M       6 40-49             9:32:13.3   9:32:22.7      0:09.3     11:27/M
      31    Matt Connors                      Kaysville  UT        2119    35   M      10 30-39             9:33:03.9   9:33:05.6      0:01.7     11:28/M
      32    John Bartley                      Salt Lake City  UT   2007    59   M       6 50-59             9:35:21.4   9:35:28.2      0:06.8     11:31/M
      33    Nanette Palmer                    South Jordan  UT     2090    44   F       2 40-49             9:35:54.8   9:35:59.0      0:04.1     11:31/M
      34    Joe Dean                          Salt Lake City  UT   2018    31   M      11 30-39             9:38:07.9   9:38:10.7      0:02.8     11:34/M
      35    Joseph Campanelli                 Midvale  UT          2062    25   M       4 20-29             9:40:45.6   9:40:49.3      0:03.6     11:37/M
      36    Ryan Lingg                        Durango  CO          2118    26   M       5 20-29             9:42:09.6   9:42:13.5      0:03.9     11:39/M
      37    Sherry Shay                       Pocatello  ID        2110    47   F       3 40-49             9:47:13.8   9:47:25.4      0:11.6     11:45/M
      38    Janice Cook                       Mayfield  KY         2121    34   F       7 30-39             9:50:06.2   9:50:23.2      0:17.0     11:48/M
      39    Mike Roberts                      Salt Lake City  UT   2083    38   M      12 30-39             9:51:31.6   9:51:39.2      0:07.6     11:50/M
      40    Jeff Rowland                      West Jordan  UT      2088    40   M       7 40-49             9:52:52.8   9:52:59.8      0:06.9     11:52/M
      41    Brad Manuel                       Taylorsville  UT     2056    39   M      13 30-39             9:54:28.5   9:54:31.3      0:02.8     11:53/M
      42    Erika McFarland                   Logan  UT            2100    24   F       1 20-29             9:57:24.0   9:57:35.0      0:10.9     11:57/M
      43    Max Shchemelinin                  Bozeman  MT          2051    24   M       6 20-29             9:58:18.1   9:58:24.4      0:06.2     11:58/M
      44    Kent Griffiths                    Sandy  UT            2008    50   M       7 50-59             9:58:56.5   9:59:01.0      0:04.4     11:59/M
      45    Curtis Thompson                   West Point  UT       2079    45   M       8 40-49            10:00:48.8  10:01:06.1      0:17.3     12:01/M
      46    Aric Manning                      North Ogden  UT      2081    40   M       9 40-49            10:07:59.2  10:08:13.7      0:14.5     12:10/M
      47    Jay Griffith                      Millcreek Township   2015    51   M       8 50-59            10:12:55.3  10:13:16.1      0:20.8     12:16/M
      48    Michael Powell                    Herriman  UT         2038    37   M      14 30-39            10:13:05.0  10:13:16.2      0:11.2     12:16/M
      49    Michael Zaetz                     Columbus  OH         2044    31   M      15 30-39            10:14:46.7  10:14:52.5      0:05.8     12:18/M
      50    Jamen Nelson                      Salt Lake City  UT   2050    27   M       7 20-29            10:11:55.5  10:15:14.7      3:19.1     12:18/M
      51    Jared Storrs                      Smithfield  UT       2085    37   M      16 30-39            10:13:31.7  10:16:07.2      2:35.4     12:19/M
      52    Frank Conriquez                   Pleasant View  UT    2035    37   M      17 30-39            10:18:10.2  10:18:33.5      0:23.2     12:22/M
      53    Breein Clark                      Farr West  UT        2102    35   F       8 30-39            10:18:21.7  10:18:35.4      0:13.7     12:22/M
      54    Susan Armstrong                   Ogden  UT            2086    53   F       1 50-59            10:20:45.1  10:20:50.8      0:05.6     12:25/M
      55    Adam Hall                         Spanish Fork  UT     2068    33   M      18 30-39            10:22:21.2  10:22:25.1      0:03.8     12:27/M
      56    Matt Woolley                      Sandy  UT            2108    39   M      19 30-39            10:23:51.5  10:23:51.5                 12:29/M
      57    Tammy Manwaring                   West Jordan  UT      2052    41   F       4 40-49            10:23:57.3  10:24:00.7      0:03.4     12:29/M
      58    Peter Brooks                      Salt Lake City  UT   2002    42   M      10 40-49            10:24:55.2  10:25:15.7      0:20.4     12:30/M
      59    Norlando Gomez                    Sandy  UT            2129    50   M       9 50-59            10:25:30.8  10:25:32.9      0:02.0     12:31/M
      60    Gina Ovard                        Draper  UT           2006    45   F       5 40-49            10:25:38.3  10:25:46.4      0:08.1     12:31/M
      61    Angela Hanks                      Draper  UT           2005    40   F       6 40-49            10:25:38.3  10:25:46.4      0:08.1     12:31/M
      62    Blaine Nelson                     Sandy  UT            2132    42   M      11 40-49            10:28:00.2  10:28:04.9      0:04.7     12:34/M
      63    Mori Hannemann                    Las Vegas  NV        2094    46   M      12 40-49            10:31:27.7  10:31:34.9      0:07.2     12:38/M
      64    Willard D. Peck                   Bountiful, Utah  UT  2053    68   M       1 60-69            10:32:24.0  10:32:29.6      0:05.6     12:39/M
      65    Paul Hart                         Mt. Pleasant  UT     2033    63   M       2 60-69            10:33:32.3  10:33:32.3                 12:40/M
      66    Garrett Marcantel                 Salt Lake City  UT   2084    21   M       8 20-29            10:34:14.7  10:34:25.8      0:11.1     12:41/M
      67    Randy Bennion                     North Logan  UT      2054    45   M      13 40-49            10:32:41.2  10:35:17.2      2:36.0     12:42/M
      68    Jade Mangus                       West Jordan  UT      2017    35   M      20 30-39            10:38:48.1  10:38:57.0      0:08.8     12:47/M
      69    Matt Pulsipher                    Sandy  UT            2111    47   M      14 40-49            10:39:02.6  10:39:11.3      0:08.6     12:47/M
      70    Lila Debenham                     Provo  UT            2122    20   F       2 20-29            10:40:03.2  10:40:16.4      0:13.2     12:48/M
      71    Nicolette Laurie                  Portland  OR         2076    39   F       9 30-39            10:40:55.9  10:41:16.5      0:20.5     12:50/M
      72    Stephanie Gardner                 Roy  UT              2123    28   F       3 20-29            10:43:05.3  10:43:12.4      0:07.1     12:52/M
      73    Richard Dingman                   Dubois  WY           2065    63   M       3 60-69            10:46:00.6  10:46:07.8      0:07.1     12:55/M
      74    Christopher Dingman               Dubois  WY           2064    30   M      21 30-39            10:46:01.6  10:46:09.2      0:07.6     12:55/M
      75    Tom Warr                          Draper  UT           2112    37   M      22 30-39            10:48:02.7  10:48:12.3      0:09.5     12:58/M
      76    Marty Harward                     South Weber  UT      2040    39   M      23 30-39            10:50:43.3  10:50:53.3      0:09.9     13:01/M
      77    Seth Myer                         Meridian  ID         2131    50   M      10 50-59            10:52:06.8  10:52:12.3      0:05.5     13:03/M
      78    John Brown                        West Jordan  UT      2010    31   M      24 30-39            10:56:18.9  10:56:28.0      0:09.1     13:08/M
      79    Brad Hammond                      Riverton  UT         2055    35   M      25 30-39            11:06:48.4  11:06:54.3      0:05.9     13:20/M
      80    Forrest Stuart                    Harrisville  UT      2049    57   M      11 50-59            11:14:06.1  11:14:23.5      0:17.3     13:29/M
      81    Scott Snyder                      Littleton  CO        2115    56   M      12 50-59            11:16:18.3  11:16:31.0      0:12.6     13:32/M
      82    Jim Milar                         West Jordan  UT      2057    50   M      13 50-59            11:22:23.9  11:22:44.5      0:20.6     13:39/M
      83    Jeremy Gleason                    Salt Lake City  UT   2011    30   M      26 30-39            11:23:26.0  11:23:36.4      0:10.3     13:40/M
      84    Jonathan Jackson                  Mapleton  UT         2113    33   M      27 30-39            11:25:18.7  11:26:47.2      1:28.5     13:44/M
      85    Roy Jackson                       Pleasant Grove  UT   2114    39   M      28 30-39            11:25:18.3  11:26:47.3      1:29.0     13:44/M
      86    Bruce Cameron                     Montgomery  MN       2098    42   M      15 40-49            11:29:34.3  11:29:39.7      0:05.3     13:48/M
      87    Jeff Nielsen                      Salt Lake City  UT   2036    49   M      16 40-49            11:29:26.8  11:29:40.1      0:13.2     13:48/M
      88    Paul Killpack                     Lindon  UT           2031    43   M      17 40-49            11:32:41.1  11:32:54.8      0:13.6     13:51/M
      89    Don Mueller                       Ogden  UT            2063    58   M      14 50-59            11:35:42.6  11:36:10.1      0:27.4     13:55/M
      90    Tony Christensen                  Kaysville  UT        2082    48   M      18 40-49            11:41:53.7  11:42:12.6      0:18.8     14:03/M
      91    Kevin Crockett                    Saratoga Springs  U  2091    28   M       9 20-29            11:48:26.1  11:48:28.7      0:02.6     14:10/M
      92    Bruce Copeland                    Providence  UT       2126    58   M      15 50-59            11:49:27.8  11:49:33.7      0:05.8     14:11/M
      93    Adrian Toledo                     Logan  UT            2069    40   M      19 40-49            11:47:38.3  11:50:16.0      2:37.6     14:12/M
      94    Stephen Hosfield                  Chandler  AZ         2012    55   M      16 50-59            11:53:12.0  11:53:21.0      0:08.9     14:16/M
      95    Thomas Thiede                     North Salt Lake  UT  2009    47   M      20 40-49            11:53:36.3  11:54:04.7      0:28.4     14:17/M
      96    Michael Cummings                  Sandy  UT            2080    63   M       4 60-69            11:58:38.8  11:58:57.5      0:18.7     14:23/M
      97    Jeff Eichelberger                 Las Vegas  NV        2032    43   M      21 40-49            12:00:25.5  12:00:41.6      0:16.1     14:25/M
      98    Bart Greenwell                    South Jordan  UT     2103    52   M      17 50-59            12:02:59.7  12:03:12.5      0:12.7     14:28/M
      99    Cory Reese                        Hurricane  UT        2109    34   M      29 30-39            12:04:04.7  12:04:18.4      0:13.6     14:29/M
     100    Jamie Tureson                     Layton  UT           2105    41   F       7 40-49            12:05:48.6  12:06:05.9      0:17.2     14:31/M

                                                                                                                Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Diff        Pace  
     101    Andrew Barney                     American Fork  UT    2026    39   M      30 30-39            12:08:23.5  12:08:29.8      0:06.3     14:34/M
     102    William Thomson                   Kearns  UT           2093    54   M      18 50-59            12:10:55.8  12:11:04.3      0:08.4     14:37/M
     103    Brenda Hurst                      Spanish Fork  UT     2130    36   F      10 30-39            12:00:23.3  12:12:33.3     12:09.9     14:39/M
     104    Carl Tippets                      South Jordan  UT     2003    59   M      19 50-59            12:12:46.0  12:13:14.4      0:28.4     14:40/M
     105    Kirk Hofeling                     Salt Lake City  UT   2004    41   M      22 40-49            12:15:06.3  12:15:21.3      0:15.0     14:42/M
     106    Rick Metcalf                      Orem  UT             2106    57   M      20 50-59            12:15:04.8  12:16:33.3      1:28.5     14:44/M
     107    Brian Hansen                      Holladay  UT         2073    33   M      31 30-39            12:17:34.3  12:17:39.0      0:04.6     14:45/M
     108    Scott McGinnis                    Cannonfalls  MN      2099    51   M      21 50-59            12:28:35.7  12:28:43.9      0:08.2     14:58/M
     109    Jacob Chamberlain                 Salt Lake City  UT   2127    23   M      10 20-29            12:40:59.6  12:41:09.6      0:10.0     15:13/M