Night of the Running Dead Zombie 5K

Age Group Results

October 15, 2011


Results By Stride Racing Stride Racing

Men: 0- 0 1-18 19-34 35-49 50-99
Women: 0- 0 1-18 19-34 35-49 50-99

Female No Age

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Irene Dorweiler                   Salt Lake City  UT    761    0      248        32:38.0     32:56.6      0:18.6     10:30/M
       2    Rachel Eyre                                            1407           759        43:39.1     43:58.2      0:19.0     14:02/M
       3    Emily Drew                                             1375           763        43:47.0     44:50.0      1:02.9     14:05/M
Top

Male No Age

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jonah Kim                         Syracuse  UT         1281            13        18:26.9     18:46.1      0:19.1      5:56/M
       2    Kevin McConaughy                  Syracuse  UT         1280            17        18:40.5     18:56.6      0:16.1      6:00/M
       3    Brad Knight                       Syracuse  UT         1278            23        19:08.3     19:36.9      0:28.6      6:09/M
       4    Unknown Partic. 1458                                   1458            24        19:13.7     19:22.3      0:08.6      6:11/M
       5    Mark Smith                                             1416            37        20:07.6     20:31.1      0:23.4      6:28/M
       6    Adam Cowan                        Syracuse  UT         1279            46        20:51.8     21:11.7      0:19.8      6:42/M
       7    Unknown Partic. 1423                                   1423            61        22:32.9     22:37.4      0:04.4      7:15/M
       8    Unknown Partic. 1468                                   1468            78        23:31.3     23:33.3      0:01.9      7:34/M
       9    Ian Abcouwer                                           1412            90        24:24.8     24:27.7      0:02.9      7:51/M
      10    Unknown Partic. 1464                                   1464           105        27:49.1     27:57.2      0:08.0      8:57/M
      11    Unknown Partic. 1486                                   1486           111        28:17.8     29:17.3      0:59.4      9:06/M
      12    Unknown Partic. 1453                                   1453           112        28:22.0     28:59.7      0:37.6      9:07/M
      13    Unknown Partic. 1476                                   1476           133        29:38.5     30:27.6      0:49.0      9:32/M
      14    Unknown Partic. 1307                                   1307           141        30:07.9     30:28.5      0:20.5      9:41/M
      15    Unknown Partic. 1470                                   1470           148        30:25.8     31:21.3      0:55.5      9:47/M
      16    Jon Griffith                      Syracuse  UT         1282           166        30:47.0     31:14.9      0:27.9      9:54/M
      17    Unknown Partic. 1424                                   1424           222        32:11.8     32:20.7      0:08.9     10:21/M
      18    Unknown Partic. 1456                                   1456           235        32:29.6     32:37.7      0:08.1     10:27/M
      19    Unknown Partic. 1431                                   1431           245        32:36.9     32:55.0      0:18.0     10:29/M
      20    Unknown Partic. 1477                                   1477           274        33:21.0     34:19.7      0:58.6     10:43/M
      21    Unknown Partic. 1483                                   1483           350        34:38.4     34:40.7      0:02.3     11:08/M
      22    Unknown Partic. 1465                                   1465           353        34:45.6     35:28.0      0:42.3     11:10/M
      23    Unknown Partic. 1462                                   1462           355        34:45.9     35:28.1      0:42.2     11:10/M
      24    Unknown Partic. 1451                                   1451           368        35:04.3     35:48.2      0:43.9     11:17/M
      25    Unknown Partic. 1445                                   1445           384        35:17.7     35:44.5      0:26.7     11:21/M
      26    Gibson Greene                                          1411           400        35:34.6     35:38.3      0:03.7     11:26/M
      27    Unknown Partic. 1117                                   1117           456        36:37.8     37:04.5      0:26.6     11:46/M
      28    Unknown Partic. 1474                                   1474           468        36:58.8     37:41.3      0:42.5     11:53/M
      29    Unknown Partic. 1473                                   1473           469        36:59.5     37:41.4      0:41.9     11:54/M
      30    Unknown Partic. 1440                                   1440           475        37:03.7     37:50.7      0:47.0     11:55/M
      31    Unknown Partic. 1466                                   1466           491        37:25.0     38:06.6      0:41.5     12:02/M
      32    Dovey Despain                                          1410           515        37:47.9     37:52.5      0:04.6     12:09/M
      33    Kevin Jones                                            1413           516        37:49.1     37:53.7      0:04.6     12:10/M
      34    Unknown Partic. 1333                                   1333           544        38:09.0     38:34.9      0:25.8     12:16/M
      35    Unknown Partic. 1450                                   1450           571        38:31.3     39:20.0      0:48.7     12:23/M
      36    Unknown Partic. 1397                                   1397           576        38:33.5     38:41.6      0:08.0     12:24/M
      37    Unknown Partic. 1460                                   1460           641        40:10.1     40:31.2      0:21.0     12:55/M
      38    Unknown Partic. 1288                                   1288           672        40:57.7     41:18.0      0:20.2     13:10/M
      39    Unknown Partic. 1469                                   1469           696        41:32.1     42:13.5      0:41.4     13:21/M
      40    Unknown Partic. 1467                                   1467           697        41:33.1     42:13.6      0:40.4     13:22/M
      41    Unknown Partic. 1254                                   1254           703        41:43.5     42:17.7      0:34.1     13:25/M
      42    Unknown Partic. 1447                                   1447           707        41:58.6     42:23.1      0:24.5     13:30/M
      43    Unknown Partic. 1463                                   1463           719        42:13.0     42:34.0      0:20.9     13:34/M
      44    Unknown Partic. 1461                                   1461           720        42:14.0     42:34.9      0:20.9     13:35/M
      45    Ben Parino                                             1415           730        42:50.4     42:56.6      0:06.1     13:46/M
      46    Nate Drew                                              1377           764        43:47.6     44:51.1      1:03.5     14:05/M
      47    Unknown Partic. 1368                                   1368           773        44:04.5     44:29.3      0:24.8     14:10/M
      48    Unknown Partic. 1351                                   1351           797        44:36.0     45:07.3      0:31.3     14:20/M
      49    Unknown Partic. 1480                                   1480           806        44:53.6     45:07.7      0:14.0     14:26/M
      50    Unknown Partic. 1475                                   1475           811        45:09.3     46:05.5      0:56.1     14:31/M
      51    Unknown Partic. 1434                                   1434           825        45:36.3     46:01.9      0:25.6     14:40/M
      52    Unknown Partic. 1433                                   1433           826        45:37.0     46:02.1      0:25.1     14:40/M
      53    Unknown Partic. 1472                                   1472           840        46:01.7     46:52.0      0:50.3     14:48/M
      54    Unknown Partic. 1471                                   1471           863        48:31.4     49:38.9      1:07.5     15:36/M
      55    Joe Bateman                                            1501           877        50:56.6     50:57.4      0:00.7     16:23/M
      56    Unknown Partic. 1436                                   1436           890        55:57.5     56:51.8      0:54.2     17:59/M
Top

Female Youth (18 and Under)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Catherine Woolston                Highland  UT          705   18       31        19:40.0     19:45.7      0:05.7      6:19/M
       2    Tarah Dalebout                    North Ogden  UT       382   18       52        21:41.1     22:08.1      0:27.0      6:58/M
       3    Allison Bouwman                   Sandy  UT             644   14       59        22:11.1     22:26.2      0:15.1      7:08/M
       4    Shelliece Harris                  Provo  UT             685   18       62        22:33.2     22:34.0      0:00.8      7:15/M
       5    Kim Pace                          Logan  UT             649   18       88        24:10.2     24:36.3      0:26.1      7:46/M
       6    Gracie Browning                   Woods Cross  UT      1296    9      104        27:40.9     27:41.7      0:00.8      8:54/M
       7    Hozhoni Jansen                    Provo  UT             908   13      114        28:22.8     29:19.8      0:56.9      9:07/M
       8    Madison Bryan                     Orem  UT              638   17      116        28:36.1     29:16.1      0:40.0      9:12/M
       9    Megan Gilbert                     Taylorsvilee  UT       23   14      120        28:54.6     29:16.2      0:21.6      9:18/M
      10    Kendra Hurst                      West Valley City  U   563   14      121        28:55.3     29:45.3      0:50.0      9:18/M
      11    Sarah Martin                      Roy  UT               402   18      129        29:31.8     29:58.8      0:26.9      9:29/M
      12    Aubrey Rayback                    Sandy  UT             230   14      130        29:34.9     29:48.4      0:13.5      9:30/M
      13    Morgan Fulkerson                  Springville  UT       333   14      134        29:41.7     29:46.8      0:05.1      9:33/M
      14    Lindsay Clayton                   Draper  UT            111    7      181        31:06.8     31:23.0      0:16.1     10:00/M
      15    Anna Clayton                      Draper  UT            109   13      184        31:09.7     31:25.3      0:15.5     10:01/M
      16    Sara Barnett                      Salt Lake City  UT    401   15      187        31:15.6     32:23.6      1:07.9     10:03/M
      17    Ashlyn Day                        Taylorsville  UT      164    9      189        31:19.1     31:33.9      0:14.7     10:04/M
      18    Abbey Loveridge                   Sandy  UT             251   13      190        31:19.9     31:48.9      0:29.0     10:04/M
      19    Shalyse Hatch                     Farmington  UT        157   18      194        31:30.7     32:06.2      0:35.4     10:08/M
      20    Brooke Peterson                   West Jordan  UT       723   12      206        31:52.4     32:13.0      0:20.5     10:15/M
      21    Teelay Martinsen                  Orem  UT              376   17      214        32:04.5     32:19.0      0:14.5     10:19/M
      22    Emily Chandler                    Cedar City  UT       1045    7      215        32:06.0     32:18.8      0:12.8     10:19/M
      23    Mara Schachter                    Roy  UT               958   18      220        32:11.2     32:34.1      0:22.8     10:21/M
      24    Courtnee Gunderson                West Jordan  UT        24   14      227        32:19.8     32:41.5      0:21.7     10:23/M
      25    Hayden Price                      Layton  UT            631   11      241        32:35.7     33:12.3      0:36.5     10:29/M
      26    Rachel Bloom                      Roy  UT               973   17      252        32:54.8     33:20.5      0:25.7     10:35/M
      27    Daniela Rolsales                  Roy  UT               969   18      253        32:56.1     33:21.0      0:24.8     10:35/M
      28    Stephanie Byer                    Roy  UT               962   17      256        32:58.9     33:20.5      0:21.6     10:36/M
      29    Bianca Prieto                     Roy  UT               957   14      259        33:00.9     33:21.9      0:21.0     10:37/M
      30    Hailee Sharp                      Riverton  UT          430   10      277        33:23.4     33:38.4      0:14.9     10:44/M
      31    Megan Green                       Centerville  UT      1211   15      296        33:48.5     34:16.5      0:27.9     10:52/M
      32    Abby Schwendiman                  Cottonwood Heights   1235   17      310        34:03.5     34:36.7      0:33.2     10:57/M
      33    Abigail Olsen                     Park City  UT        1175   11      344        34:31.4     34:32.4      0:01.0     11:06/M
      34    Sidney Hare                       Park City  UT        1049   11      346        34:31.7     34:32.8      0:01.0     11:06/M
      35    Jaden Briscoe                     West Jordan  UT       820   14      362        35:01.0     35:22.5      0:21.4     11:16/M
      36    Cheyenne McLachlan                Riverton  UT          900   14      378        35:13.4     35:22.0      0:08.6     11:19/M
      37    Kelsey Henrichsen                 Kearns  UT            132   14      394        35:28.2     35:37.8      0:09.6     11:24/M
      38    Jaedyn Makari                     Roy  UT              1285   10      408        35:39.1     35:56.5      0:17.3     11:28/M
      39    Kendall Hidalgo                   Mapleton  UT          917   17      419        35:49.2     37:42.7      1:53.5     11:31/M
      40    Friend Of Alex Alexs Friend       Sandy  UT            1012   16      420        35:52.1     36:00.5      0:08.4     11:32/M
      41    Nicole Liddiard                   Sandy  UT            1089   17      431        36:12.9     36:14.3      0:01.4     11:38/M
      42    Carly Carnahan                    Midvale  UT          1403   17      432        36:13.5     36:14.9      0:01.3     11:39/M
      43    Breanna Ivie                      Farmington  UT        882   10      433        36:17.1     36:57.7      0:40.5     11:40/M
      44    Lily Wariner                      West Valley City  U   800   14      450        36:32.8     36:59.9      0:27.0     11:45/M
      45    Mercedes Schroeder                Layton  UT           1173   16      452        36:34.2     37:00.8      0:26.5     11:45/M
      46    Kylee Hunter                      Ogden  UT             895   15      454        36:36.2     36:50.8      0:14.6     11:46/M
      47    Audrey Justice                    Woods Cross  UT       188    7      459        36:42.1     36:49.3      0:07.1     11:48/M
      48    Emilie Smith                      Sandy  UT            1356   15      471        37:00.7     37:40.7      0:39.9     11:54/M
      49    Bella Catten                      Sandy  UT            1382   13      472        37:00.8     37:40.8      0:40.0     11:54/M
      50    Mariah Norton                     Kearns  UT            354   14      494        37:31.0     38:40.8      1:09.7     12:04/M
      51    Wendy Swope                       Bountiful  UT        1032   16      498        37:36.3     38:25.8      0:49.4     12:05/M
      52    Maddie Hendrickson                Roy  UT               968   14      528        38:01.6     38:24.0      0:22.4     12:13/M
      53    Aubry Morales                     Roy  UT               972   15      529        38:01.6     38:24.1      0:22.5     12:13/M
      54    Kyra Tolbert                      Roy  UT                21   13      572        38:31.3     38:34.3      0:02.9     12:23/M
      55    Misty Spencer                     Midvale  UT          1276   18      595        39:16.7     39:18.3      0:01.5     12:38/M
      56    Megan Fordham                     Cottonwood Heights   1245   13      609        39:37.6     40:18.8      0:41.1     12:44/M
      57    Sarah Fordham                     Cottonwood Heights   1239   12      610        39:38.1     40:19.0      0:40.8     12:45/M
      58    Valaya Hart                       Cottonwood Heights   1243   12      611        39:39.4     40:20.1      0:40.7     12:45/M
      59    Bela Robertson                    Cottonwood Heights   1241   12      620        39:47.5     40:20.5      0:33.0     12:48/M
      60    Cecily Rosser                     Cottonwood Heights   1236   16      625        39:51.5     40:29.0      0:37.5     12:49/M
      61    Hannah Rosser                     Cottonwood Heights   1240   12      626        39:52.0     40:30.4      0:38.4     12:49/M
      62    Brooke Meldrum                    South Jordan City     379   15      629        39:56.3     40:23.2      0:26.8     12:50/M
      63    Natalie McKean                    West Bountiful  UT   1208   17      652        40:26.3     40:28.6      0:02.3     13:00/M
      64    Lori Krammer                      Centerville  UT       647   15      656        40:33.2     41:01.2      0:28.0     13:02/M
      65    Michaela Cosares                  Roy  UT               965   17      662        40:39.0     40:59.5      0:20.5     13:04/M
      66    Madeline Eddington                Spanish Fork  UT      672   13      668        40:43.4     40:50.9      0:07.4     13:06/M
      67    Taylour Shaw                      Cottonwood Heights   1303   14      675        41:06.7     41:46.9      0:40.1     13:13/M
      68    Anna Fordham                      Cottonwood Heights   1237   15      678        41:07.8     41:48.6      0:40.8     13:13/M
      69    Emily Hart                        Cottonwood Heights   1238   14      679        41:08.2     41:48.4      0:40.1     13:14/M
      70    Mckenna Morgan                    Riverton  UT          577   10      684        41:14.6     41:43.1      0:28.5     13:15/M
      71    Aubrey Mullins                    Pocatello  ID        1025   11      685        41:19.3     41:48.2      0:28.9     13:17/M
      72    Allison Mervin                    Cottonwood Heights   1015   14      686        41:19.4     41:49.1      0:29.6     13:17/M
      73    Amanda Mullins                    Pocatello  ID        1026   12      687        41:19.6     41:48.9      0:29.3     13:17/M
      74    Caitlin Fulkerson                 Springville  UT       334   12      723        42:28.4     42:34.5      0:06.0     13:39/M
      75    Courtney Hackett                  Layton  UT            442   18      727        42:42.5     43:12.9      0:30.4     13:44/M
      76    Natasha Angeles                   Orem  UT             1488   18      755        43:32.4     44:34.2      1:01.7     14:00/M
      77    Kirsten Christensen               Mapleton  UT          918   16      768        43:54.8     45:47.5      1:52.6     14:07/M
      78    Abby Bliss                        Mapleton  UT          921   18      769        43:55.1     45:47.6      1:52.5     14:07/M
      79    Erin Crotty                       Roy  UT               959   17      792        44:30.4     44:53.1      0:22.7     14:19/M
      80    Kayla Woodruff                    Salt Lake City  UT    531   14      805        44:52.8     45:07.1      0:14.2     14:26/M
      81    Sara Mohammed                     Draper  UT           1373   18      807        44:55.5     45:04.1      0:08.6     14:27/M
      82    Danielle Deagostini               Sandy  UT            1374   18      808        44:55.7     45:04.3      0:08.6     14:27/M
      83    Kaylin Hunt                       West Jordan  UT      1185    7      822        45:33.2     46:21.1      0:47.8     14:39/M
      84    Courtney Hurst                    West Valley City  U   564   13      842        46:20.7     47:12.5      0:51.7     14:54/M
      85    Adiyna Bates                      Roy  UT               966   16      858        47:59.1     48:22.8      0:23.6     15:26/M
      86    Audrey Lund                       Provo  UT             998   11      862        48:31.3     49:37.4      1:06.1     15:36/M
      87    John Alex McCarthy                Sandy  UT            1011   17      876        50:34.4     50:43.1      0:08.7     16:16/M
      88    Karsynn Wilhite                   Salt Lake City  UT   1301    7      891        57:28.2     57:28.7      0:00.4     18:29/M
      89    Reilly Olmstead                   Salt Lake City  UT   1193    6      892        57:29.0     57:29.5      0:00.4     18:29/M
      90    Riley Griffin                     Mapleton  UT          920   17      896        59:18.1   1:01:11.7      1:53.6     19:04/M
      91    Julia Schaefer                    Mapleton  UT          919   17      897        59:18.2   1:01:11.8      1:53.6     19:04/M
      92    Tabeyana Kramer                   Cottonwood Heights   1246   12      902      1:00:59.4   1:01:38.9      0:39.5     19:37/M
      93    Catherine Folley                  Roy  UT               963   17      903      1:04:57.9   1:05:23.8      0:25.9     20:53/M
      94    Sam Uretta                        Roy  UT               961   16      904      1:04:59.2   1:05:24.2      0:24.9     20:54/M
      95    Elyse Shires                      Roy  UT               970   14      905      1:04:59.6   1:05:24.3      0:24.7     20:54/M
      96    Francesca Ciacchella              Roy  UT               971   16      906      1:04:59.7   1:05:24.6      0:24.9     20:54/M
Top

Male Youth (18 and Under)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jonathon Cahoon                   Highland  UT         1256   15        3        17:15.4     17:16.4      0:00.9      5:33/M
       2    Cameron Ellis                     Sandy  UT             486   16       19        18:48.2     18:50.9      0:02.6      6:03/M
       3    Tanner Jolliffe                   Clinton  UT           735   17       39        20:16.7     20:17.9      0:01.2      6:31/M
       4    Mackay Hare                       Park City  UT        1050   15       84        23:46.1     23:47.2      0:01.1      7:39/M
       5    Mitchel Owen                      Kaysvill.e  UT        876   17       87        24:09.5     24:10.3      0:00.7      7:46/M
       6    Gavin Roberts                     Taylorsville  UT     1390    7      178        31:02.1     31:39.0      0:36.9      9:59/M
       7    Alton Kluse                       Murray  UT            271    8      191        31:21.5     31:34.7      0:13.1     10:05/M
       8    Drake Orton                       Mcgill  NV            445    7      195        31:35.6     31:50.9      0:15.3     10:09/M
       9    Daemon Knox                       Woodland Hills  UT    984   10      202        31:47.1     31:48.0      0:00.8     10:13/M
      10    Eli Madsen                        Sandy  UT             978   17      208        31:53.2     32:23.4      0:30.2     10:15/M
      11    Corbin Jones                      Sandy  UT             389   15      223        32:12.5     32:16.5      0:03.9     10:21/M
      12    Kiyan Loveless                    Payson  UT            293   11      287        33:39.5     34:24.5      0:44.9     10:49/M
      13    Jake Fordham                      Cottonwood Heights   1248    8      312        34:05.6     34:37.7      0:32.1     10:58/M
      14    Adam Fordham                      Cottonwood Heights   1250   10      314        34:06.9     34:39.3      0:32.4     10:58/M
      15    Kyle Grant                        Pleasant Grove  UT    740   11      340        34:26.5     34:41.8      0:15.3     11:04/M
      16    Noah Locke                        West Jordan  UT      1073    6      369        35:04.9     35:48.6      0:43.6     11:17/M
      17    Jordan Brinkerhoff                Lehi  UT              102   18      377        35:13.2     35:23.4      0:10.2     11:19/M
      18    Michael Hines                     Salt Lake  UT         950   13      385        35:17.8     36:06.6      0:48.7     11:21/M
      19    Chris Olinger                     Clinton  UT          1087   15      412        35:41.2     36:12.4      0:31.1     11:28/M
      20    Jordan Ainslie                    West Valley  UT       828   15      417        35:47.1     36:34.9      0:47.8     11:30/M
      21    Bryce Magera                      West Jordan  UT      1197   17      440        36:24.0     36:31.1      0:07.1     11:42/M
      22    Colin Foster                      Salt Lake City  UT    640    9      448        36:27.8     36:41.3      0:13.4     11:43/M
      23    Matt Hewlett                      Pleasant View  UT     504   15      482        37:09.0     37:55.7      0:46.6     11:57/M
      24    Eddybhar De La Fuente Jr          Salt Lake City  UT    521   10      500        37:37.7     37:49.3      0:11.5     12:06/M
      25    Jeremiah Tuchyner                 South Weber City  U  1219   17      509        37:41.4     38:30.4      0:49.0     12:07/M
      26    Tristan McKay                     West Valley City  U   315   13      555        38:12.2     38:40.6      0:28.3     12:17/M
      27    Weston Loveridge                  Sandy  UT             252    9      577        38:35.2     39:04.7      0:29.4     12:24/M
      28    Justin Larsen                     Clearfield  UT       1244   16      623        39:48.3     39:50.3      0:01.9     12:48/M
      29    Carson Schoenfeld                 Washington Terrace    991    9      635        40:00.1     40:02.2      0:02.0     12:52/M
      30    Bryan Schroeder                   Eagle Mountain  UT   1000    8      714        42:10.4     42:32.0      0:21.5     13:34/M
      31    Jonathan Hansen                   North Ogden  UT       555   12      752        43:30.5     43:53.6      0:23.1     13:59/M
      32    Ethan Hansen                      North Ogden  UT       556    8      818        45:28.3     45:53.2      0:24.9     14:37/M
      33    Kelton Smith                      West Point  UT        365   15      836        45:47.5     45:56.4      0:08.8     14:43/M
      34    Jaron Day                         Taylorsville  UT      163   10      865        48:50.0     49:05.2      0:15.1     15:42/M
      35    Justin Perry                      Hooper  UT            587   12      875        50:09.7     50:21.4      0:11.6     16:08/M
      36    Andy Olinger                      Clinton  UT          1088   13      879        53:24.2     54:01.3      0:37.1     17:10/M
      37    Daniel Smith                      Sandy  UT            1226   15      885        54:21.0     54:59.4      0:38.4     17:29/M
      38    Trevin Day                        Taylorsville  UT      165    7      895        58:00.6     58:16.7      0:16.1     18:39/M
Top

Female Open (19 to 34)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sydney Osmun                      Draper  UT           1354   23        5        17:30.8     17:32.5      0:01.6      5:38/M
       2    Jaclyne Durrant                   Murray  UT            875   22        7        17:34.5     18:01.5      0:27.0      5:39/M
       3    Kandace McGrath                   West Jordan  UT       871   22        8        17:35.1     18:02.1      0:26.9      5:39/M
       4    Holly Bell                        Spanish Fork  UT      866   26        9        17:36.1     17:57.9      0:21.7      5:40/M
       5    Camie Polster                     Bountiful  UT         520   28       10        17:39.6     17:41.4      0:01.7      5:41/M
       6    Grace Drouin                      Salt Lake City  UT     10   24       25        19:15.6     19:48.0      0:32.3      6:11/M
       7    Kellie Christensen                South Jordan  UT     1142   30       28        19:33.8     19:54.7      0:20.8      6:17/M
       8    Brooke Smith                      Bountiful  UT         478   24       29        19:35.5     19:37.4      0:01.8      6:18/M
       9    Crystal Archuleta                 Salt Lake City  UT    663   22       36        20:05.9     20:15.9      0:10.0      6:27/M
      10    Kacee Preston                     Bountiful  UT         711   30       41        20:36.3     20:48.1      0:11.7      6:37/M
      11    Heather Salinas                   Magna  UT              41   28       48        21:09.3     21:13.6      0:04.3      6:48/M
      12    Jovie Shaver                      Spanish Fork  UT      748   26       50        21:17.0     22:04.1      0:47.1      6:51/M
      13    Candice Hoyal                     Salt Lake City  UT   1085   27       56        22:03.0     22:09.3      0:06.3      7:05/M
      14    Chrystie Zaugg                    North Salt Lake  UT   782   34       60        22:23.1     22:26.6      0:03.5      7:12/M
      15    Jamie Crow                        Ogden  UT            1361   25       63        22:40.8     23:10.6      0:29.8      7:17/M
      16    Ashley Kolan                      Mountain View  WY     765   25       66        22:45.5     22:50.6      0:05.0      7:19/M
      17    Ashley Walker                     Salt Lake City  UT   1372   30       69        23:04.2     23:05.6      0:01.4      7:25/M
      18    Kristin Walker                    Salt Lake City  UT    328   27       70        23:04.4     23:09.0      0:04.5      7:25/M
      19    Wendy Kattelman                   North Salt Lake  UT   388   33       75        23:22.2     23:26.3      0:04.1      7:31/M
      20    Ilesha Depasquale                 Syracuse  UT          898   32       76        23:27.2     23:47.6      0:20.3      7:32/M
      21    Brianna Burdett                   Salt Lake City  UT   1030   25       79        23:37.8     23:40.5      0:02.7      7:36/M
      22    Sandy Jefferies                   Grantsville  UT       458   34       82        23:39.8     23:58.8      0:19.0      7:36/M
      23    Anna Parsons                      Provo  UT             686   19       86        24:02.6     24:03.5      0:00.8      7:44/M
      24    Amanda Stevens                    Clearfield  UT        316   27       89        24:19.9     24:27.2      0:07.2      7:49/M
      25    Elizabeth Phillipps               West Jordan  UT      1109   31       91        25:03.8     25:19.2      0:15.4      8:03/M
      26    Jenny Pratley                     Sandy  UT             766   30       93        26:06.5     26:47.7      0:41.2      8:24/M
      27    Suzanne Thompson                  West Jordan  UT       289   32       94        26:14.2     26:44.2      0:29.9      8:26/M
      28    Heather Holgreen                  Centerville  UT      1082   24       95        26:22.9     27:03.7      0:40.7      8:29/M
      29    Brittany Brunson                  Sandy  UT            1270   20       96        26:34.7     26:41.3      0:06.6      8:33/M
      30    Ginger Rohmer                     Roy  UT               191   33      100        27:07.9     27:41.5      0:33.5      8:43/M
      31    Clare Rakowski                    Sandy  UT             433   23      101        27:10.8     27:33.4      0:22.5      8:44/M
      32    Kimberly Frizzell                 Salt Lake City  UT    589   28      102        27:18.2     27:46.9      0:28.6      8:47/M
      33    Amy Beckstrand                    Eagle Mountain  UT   1133   27      103        27:18.5     27:38.5      0:20.0      8:47/M
      34    Elen Wallace                      Salt Lake City  UT   1242   26      108        28:03.7     28:44.4      0:40.7      9:01/M
      35    Annie Felt                        Salt Lake City  UT    145   26      122        28:58.1     29:05.2      0:07.1      9:19/M
      36    Lauren Piper                      Salt Lake City  UT   1077   23      124        29:02.2     29:05.4      0:03.2      9:20/M
      37    Martine Troy                      Salt Lake City  UT    901   24      127        29:23.3     29:52.9      0:29.5      9:27/M
      38    Emery Blanchard                   Salt Lake City  UT    313   29      132        29:36.8     30:38.9      1:02.1      9:31/M
      39    Rachelle Meyer                    Layton  UT            941   34      138        30:04.1     30:39.9      0:35.8      9:40/M
      40    Andrea Gilbert                    Midvale  UT           272   28      142        30:09.2     31:09.6      1:00.4      9:42/M
      41    Simone Nelson                     South Jordan  UT      792   24      144        30:14.1     30:16.1      0:01.9      9:43/M
      42    Allyson Burke                     Midvale  UT          1104   31      146        30:16.7     30:35.9      0:19.1      9:44/M
      43    Mary Howard                       Provo  UT             751   20      150        30:29.3     30:34.9      0:05.6      9:48/M
      44    Kat Sparrow                       Clearfield  UT       1314   28      151        30:35.6     30:46.3      0:10.7      9:50/M
      45    Amanda Sparrow                    Ogden  UT            1315   26      153        30:36.3     30:46.7      0:10.4      9:50/M
      46    Elizabeth Felt                    Salt Lake City  UT    144   22      155        30:38.0     30:45.0      0:07.0      9:51/M
      47    Bri Anna Harris                   Orem  UT              651   26      156        30:38.0     31:32.6      0:54.6      9:51/M
      48    Cigi Owens                        West Jordan  UT      1131   27      157        30:40.3     31:34.8      0:54.4      9:52/M
      49    Heather Wilson                    Kaysville  UT         700   30      158        30:41.4     31:39.4      0:57.9      9:52/M
      50    Amber Bentley                     Clinton  UT           428   28      161        30:42.2     30:56.8      0:14.5      9:52/M
      51    Cydney Hutchinson                 Orem  UT              655   31      162        30:42.3     31:23.6      0:41.3      9:52/M
      52    Natasja Fisher                    Salt Lake City  UT   1039   30      163        30:43.1     31:35.9      0:52.8      9:53/M
      53    Amy Pett                          Salt Lake City  UT    474   34      164        30:43.1     30:46.4      0:03.2      9:53/M
      54    Tina Schroeder                    Salt Lake City  UT    557   31      165        30:43.3     31:23.4      0:40.0      9:53/M
      55    Alyx Williams                     Midvale  UT          1190   21      167        30:47.3     30:49.1      0:01.8      9:54/M
      56    Julia Webber                      Sandy  UT            1191   22      169        30:48.1     30:49.3      0:01.2      9:54/M
      57    Mary Megan Waites                 Orem  UT             1198   28      170        30:48.3     30:55.0      0:06.7      9:54/M
      58    Natiri Siple                      Orem  UT             1376   22      171        30:49.7     31:51.8      1:02.1      9:55/M
      59    Nichol Roylance                   Syracuse  UT          955   34      175        30:57.1     31:17.4      0:20.2      9:57/M
      60    Gina Roberts                      Taylorsville  UT     1391   32      177        31:01.3     31:38.3      0:37.0      9:58/M
      61    Lisa Secrest                      Roosevelt  UT         121   24      182        31:07.5     31:38.1      0:30.6     10:00/M
      62    Doreen Peck                       Brigham City  UT      565   31      185        31:10.7     31:19.0      0:08.3     10:01/M
      63    Shawna Holtam                     West Jordan  UT       280   32      186        31:13.3     31:46.8      0:33.5     10:02/M
      64    Anjuli Chamberlain                Grantsville  UT      1378   27      188        31:17.2     31:24.9      0:07.7     10:04/M
      65    Annie Hewlett                     Fruit Heights  UT     691   30      192        31:21.8     31:34.3      0:12.4     10:05/M
      66    Jessica Johnson                   Magna  UT            1138   21      196        31:36.3     32:04.2      0:27.8     10:10/M
      67    Ann Clawson                       Salt Lake City  UT   1274   22      197        31:36.7     32:36.2      0:59.5     10:10/M
      68    Julia Wilcox                      Layton  UT            780   29      199        31:40.7     32:33.6      0:52.8     10:11/M
      69    Amelia Lund                       Sedro Woolley  WA     902   27      201        31:47.0     32:50.7      1:03.7     10:13/M
      70    Ciri Turk                         Salt Lake City  UT   1160   21      203        31:48.2     32:43.6      0:55.3     10:14/M
      71    Lauren Smith                      Roy  UT              1043   25      210        31:57.6     32:28.2      0:30.6     10:16/M
      72    Lindsay Jones                     Roy  UT              1034   25      211        31:57.6     32:28.1      0:30.4     10:16/M
      73    Denise Hyatt                      Riverton  UT         1176   32      213        32:03.5     33:01.3      0:57.8     10:18/M
      74    Wendi Gibbs                       Bountiful  UT         383   34      217        32:09.9     32:27.4      0:17.4     10:20/M
      75    Elissa Vandenberghe               Holladay  UT          197   28      218        32:10.0     32:44.8      0:34.8     10:21/M
      76    Chelsea Rupert                                         1420   21      221        32:11.6     32:21.0      0:09.4     10:21/M
      77    Nikki Singleton                   Layton  UT           1063   24      226        32:16.8     33:00.1      0:43.2     10:23/M
      78    Haylee Baumgartner                West Jordan  UT      1099   19      232        32:27.5     33:15.8      0:48.3     10:26/M
      79    Kimberly King                     West Jordan  UT      1202   21      233        32:27.9     33:16.2      0:48.3     10:26/M
      80    Darliece Nye                      Perry  UT             523   25      234        32:28.4     32:37.1      0:08.7     10:26/M
      81    Amy Gneiting                      Salt Lake City  UT    392   29      237        32:31.3     32:37.0      0:05.7     10:27/M
      82    Carly Fitzgerald                  Midvale  UT           207   26      246        32:37.3     32:44.7      0:07.4     10:29/M
      83    Angela Navratil                   Provo  UT             923   24      247        32:37.4     32:55.5      0:18.0     10:29/M
      84    Summer Stout                      Sandy  UT            1055   30      250        32:50.1     33:50.2      1:00.1     10:33/M
      85    Angie Young                       Woods Cross  UT       553   30      251        32:52.1     33:01.3      0:09.1     10:34/M
      86    Dani Shurtleff                    Sandy  UT             833   26      254        32:57.4     33:49.4      0:51.9     10:36/M
      87    Elizabeth Colston                 Syracuse  UT         1101   26      255        32:58.3     33:16.8      0:18.5     10:36/M
      88    Erin Hansen                       Orem  UT              301   21      257        32:59.9     33:08.4      0:08.5     10:36/M
      89    Iris Shepherd                     Sandy  UT             626   32      262        33:01.5     33:03.9      0:02.4     10:37/M
      90    Jennifer Douglas                  Midvale  UT           635   33      263        33:02.2     33:12.6      0:10.3     10:37/M
      91    Jessica Ballard                   Riverton  UT          209   26      264        33:05.5     33:14.6      0:09.1     10:38/M
      92    Megan Ziegert                     Clinton  UT          1092   28      265        33:05.8     33:43.4      0:37.5     10:38/M
      93    Sara Jennings                     Taylorsville  UT      485   29      266        33:06.9     33:50.3      0:43.3     10:39/M
      94    Amanda Hampton                    Salt Lake City  UT    975   27      268        33:07.5     33:18.9      0:11.3     10:39/M
      95    Susan Woods                       South Jordan  UT     1258   33      270        33:13.0     33:16.9      0:03.9     10:41/M
      96    Ashley Brown                      Orem  UT              448   25      272        33:14.7     33:42.3      0:27.6     10:41/M
      97    Suzanne Robertson                 West Jordan  UT       837   30      273        33:17.8     33:28.6      0:10.8     10:42/M
      98    Kassie Woodbury                   Salt Lake City  UT   1505   23      275        33:21.3     34:19.7      0:58.3     10:43/M
      99    Amanda Sharo                      Riverton  UT          427   29      278        33:26.3     33:41.3      0:14.9     10:45/M
     100    Erin Jones                        Provo  UT             287   20      279        33:27.2     34:04.9      0:37.7     10:45/M
     101    Amelia Hodges                     Logan  UT            1106   21      282        33:31.6     34:26.4      0:54.7     10:47/M
     102    Natalie Riggs                     Sandy  UT            1352   21      284        33:33.5     34:27.2      0:53.7     10:47/M
     103    Lisa Kelly                        Grantsville  UT       303   33      286        33:37.8     34:07.1      0:29.3     10:49/M
     104    Lauren Loveless                   Payson  UT            294   32      288        33:41.0     34:26.2      0:45.2     10:50/M
     105    Melissa Davis                     Grantsville  UT       528   26      292        33:47.0     34:21.1      0:34.1     10:52/M
     106    Rebecca Parker                    Salt Lake City  UT    200   26      293        33:47.8     34:29.5      0:41.7     10:52/M
     107    Tricia Stone                      Salt Lake City  UT    151   30      294        33:48.1     34:07.8      0:19.7     10:52/M
     108    Lindsay Lauck                     Farmington  UT        231   30      295        33:48.3     34:07.8      0:19.5     10:52/M
     109    Alexandra Ries                    Dallas  TX            696   30      297        33:48.8     34:07.8      0:18.9     10:52/M
     110    Christina Davis                   Draper  UT           1143   29      299        33:50.8     33:55.3      0:04.5     10:53/M
     111    Caron Perry                       Lehi  UT              571   31      301        33:51.6     33:55.7      0:04.0     10:53/M
     112    Jeralyn Timmons                   West Jordan  UT       713   32      302        33:51.7     34:03.2      0:11.4     10:53/M
     113    Melyn Johnson                     Riverton  UT          588   27      304        33:52.6     34:21.3      0:28.6     10:53/M
     114    Brittany London                   Murray  UT            549   27      305        33:53.4     34:45.9      0:52.4     10:54/M
     115    Melissa Singleton                 Midvale  UT          1069   29      306        33:53.5     34:36.3      0:42.8     10:54/M
     116    Tanya Segura                      Cottonwood Heights   1232   34      311        34:03.9     34:36.9      0:33.0     10:57/M
     117    Melissa Jackson                   Salt Lake City  UT    737   32      313        34:06.2     34:18.4      0:12.2     10:58/M
     118    Megan McDonald                    Salt Lake City  UT    422   27      317        34:07.4     34:17.7      0:10.2     10:58/M
     119    Sara Ridges                       Centerville  UT       380   27      318        34:07.5     34:17.7      0:10.1     10:58/M
     120    Bridgette Heiner                  Tremonton  UT         951   27      319        34:07.6     35:00.5      0:52.9     10:58/M
     121    Sierra Roberts                    Lehi  UT             1264   33      320        34:08.2     34:19.4      0:11.2     10:59/M
     122    Sarah Okura                       South Jordan  UT      992   26      321        34:08.3     35:00.3      0:52.0     10:59/M
     123    Jennifer Salakielu                Sa  UT                937   26      322        34:08.7     35:01.6      0:52.9     10:59/M
     124    Beaux Meek                        Midvale  UT           506   29      327        34:13.4     34:31.9      0:18.5     11:00/M
     125    Tiffany Dickson                   Midvale  UT           503   28      328        34:13.6     34:32.3      0:18.7     11:00/M
     126    Kati Loveless                     Orem  UT             1100   25      329        34:15.9     34:58.3      0:42.4     11:01/M
     127    Shanda Mattsson                   West Jordan  UT      1214   30      330        34:16.4     34:19.8      0:03.4     11:01/M
     128    Mercede Shaw                      Ogden  UT             974   23      331        34:16.4     34:46.2      0:29.7     11:01/M
     129    Bethie Willian                    Provo  UT            1155   26      333        34:16.5     34:58.8      0:42.2     11:01/M
     130    Angie Plowgian                    Salt Lake City  UT   1107   34      334        34:20.6     34:35.6      0:15.0     11:02/M
     131    Amanda Slatter                    Sandy  UT             302   25      335        34:21.9     34:48.3      0:26.4     11:03/M
     132    Lauren Milne                      Murray  UT            860   25      337        34:25.0     34:42.5      0:17.5     11:04/M
     133    Samantha Blackburn                Salt Lake City  UT    449   29      338        34:25.7     35:10.7      0:44.9     11:04/M
     134    Teela Jensen                      Orem  UT              215   26      339        34:26.3     34:35.8      0:09.5     11:04/M
     135    Ashlee Walker                     West Jordan  UT       877   23      342        34:30.1     34:54.9      0:24.7     11:06/M
     136    Angi Bartholomew                  Ogden  UT            1094   23      352        34:45.5     35:08.3      0:22.7     11:10/M
     137    Lauren Youngquist                 Sandy  UT            1386   28      356        34:55.4     35:28.5      0:33.0     11:14/M
     138    Emily Hansen                      Lehi  UT              815   33      365        35:02.7     35:22.8      0:20.1     11:16/M
     139    Maryann Spindler                  Roy  UT               604   30      367        35:03.2     35:37.1      0:33.9     11:16/M
     140    Xela Locke                        West Jordan  UT      1072   28      370        35:05.0     35:48.5      0:43.4     11:17/M
     141    Emily Fischio                     Salt Lake City  UT    268   31      371        35:07.4     35:20.9      0:13.5     11:17/M
     142    Wendy Jones                       Salt Lake City  UT    269   33      372        35:09.1     35:21.9      0:12.8     11:18/M
     143    Brianna Shultz                    Roy  UT               502   34      373        35:11.9     35:30.7      0:18.8     11:19/M
     144    Shambray Waddoups                 Salt Lake City  UT   1075   33      383        35:15.5     35:55.7      0:40.1     11:20/M
     145    Cayson Manwaring                  Springville  UT       983   19      387        35:18.7     35:20.2      0:01.5     11:21/M
     146    Christy Burnett                   Taylorsville  UT     1217   30      388        35:23.7     36:15.5      0:51.7     11:23/M
     147    Heather Gibson                    South Jordan  UT     1404   34      389        35:24.1     36:15.2      0:51.1     11:23/M
     148    Brittany Madsen                   West Jordan  UT        27   29      390        35:25.7     36:11.8      0:46.1     11:23/M
     149    Jordan Strebel                    Roy  UT              1156   30      397        35:30.0     35:46.1      0:16.1     11:25/M
     150    Marianne Swenson                  Salt Lake City  UT   1417   31      398        35:32.6     36:07.4      0:34.7     11:26/M
     151    Lindsey Ball                      Salt Lake City  UT    222   23      399        35:34.1     35:53.6      0:19.5     11:26/M
     152    Kristi Rogers                     Pleasant Grove  UT    695   34      402        35:36.3     35:54.8      0:18.5     11:27/M
     153    Angela Hill                       Midvale  UT            18   33      403        35:36.5     36:33.2      0:56.7     11:27/M
     154    Rachel Spriggs                    Salt Lake City  UT    190   31      406        35:37.1     36:33.8      0:56.6     11:27/M
     155    Devon Zimmerman                   Provo  UT            1144   21      407        35:37.5     35:44.2      0:06.7     11:27/M
     156    Holly Nielson                     Roy  UT                58   28      409        35:39.4     35:56.9      0:17.5     11:28/M
     157    Heather Tanana                    Salt Lake City  UT   1489   28      411        35:41.2     36:40.7      0:59.5     11:28/M
     158    Angie Perkins                     Centerville  UT       566   33      413        35:43.6     36:11.6      0:28.0     11:29/M
     159    Hillary Hoopes                    Salt Lake City  UT    687   32      415        35:44.8     35:52.9      0:08.1     11:29/M
     160    Emma Goodman                      West Jordan  UT       857   30      416        35:45.3     35:53.1      0:07.7     11:30/M
     161    Rebecca Bauer                     Roy  UT                54   25      423        36:04.0     36:06.5      0:02.5     11:36/M
     162    Emily Holtkamp                    South Jordan  UT     1054   24      425        36:04.5     36:11.5      0:06.9     11:36/M
     163    Azucena Aguayo                    American Fork  UT     338   30      428        36:09.6     36:25.6      0:16.0     11:37/M
     164    Krystal Tipping                   Ogden  UT             863   30      429        36:09.9     36:14.0      0:04.1     11:37/M
     165    Ammie Hatch                       Orem  UT              887   21      434        36:18.0     36:48.9      0:30.9     11:40/M
     166    Karlee Carter                     Salt Lake City  UT    305   27      437        36:20.5     36:33.2      0:12.6     11:41/M
     167    Cindy Maxwell                     South Jordan  UT       94   29      445        36:25.2     36:28.3      0:03.0     11:43/M
     168    Katelynn Warren                   West Jordan  UT      1218   23      453        36:35.4     37:00.4      0:25.0     11:46/M
     169    Alisha Wursten                    Salt Lake City  UT    193   33      457        36:39.9     37:06.7      0:26.7     11:47/M
     170    Nichole Brown                     North Salt Lake  UT   310   30      458        36:41.5     37:12.7      0:31.2     11:48/M
     171    Shelly Krammer                    St. George  UT        874   31      460        36:43.8     37:11.8      0:27.9     11:48/M
     172    Rachel Saggboy                    Roy  UT              1322   25      462        36:44.5     37:05.3      0:20.7     11:49/M
     173    Natalie Orton                     Mcgill  NV            233   30      466        36:54.3     37:13.8      0:19.5     11:52/M
     174    Janae De Guzman                   Salt Lake City  UT     44   28      470        37:00.3     37:03.2      0:02.9     11:54/M
     175    Gina Ball                         Draper  UT           1074   32      473        37:01.3     37:46.8      0:45.4     11:54/M
     176    Danelle Larsen                    Provo  UT             155   28      476        37:04.1     37:44.8      0:40.6     11:55/M
     177    Andrea Bouwman                    Sandy  UT             643   20      477        37:05.6     37:20.3      0:14.7     11:55/M
     178    Rachel Sabin                      Lehi  UT              390   33      478        37:08.4     37:09.6      0:01.1     11:56/M
     179    Christina Spence                  Sandy  UT            1384   28      481        37:08.8     38:07.0      0:58.2     11:56/M
     180    Alanna Hunter                     Orem  UT              855   33      483        37:09.4     37:19.7      0:10.2     11:57/M
     181    Amber Trotta                      Orem  UT             1068   23      484        37:10.4     37:42.0      0:31.6     11:57/M
     182    Christie Hewlett                  Pleasant View  UT     508   19      485        37:10.5     37:56.0      0:45.5     11:57/M
     183    Jessica Wright                    Sandy  UT             606   32      488        37:19.0     38:09.6      0:50.5     12:00/M
     184    Charise Warren                    West Valley  UT      1047   33      489        37:21.9     37:25.7      0:03.8     12:01/M
     185    Sarah Johnson                     West Jordan  UT      1046   31      496        37:32.1     37:43.6      0:11.4     12:04/M
     186    Taylor Milligan                   Bountiful  UT        1337   20      501        37:37.7     38:06.1      0:28.4     12:06/M
     187    Veronica Galindo                  Salt Lake City  UT    519   30      505        37:38.6     37:49.6      0:11.0     12:06/M
     188    Camille Clark                     Salt Lake City  UT    778   30      507        37:40.1     38:03.3      0:23.2     12:07/M
     189    Brittney Newland                  Sandy  UT              96   19      514        37:46.2     37:49.3      0:03.1     12:09/M
     190    Christy Christensen               West Valley  UT       432   33      517        37:50.1     38:04.9      0:14.8     12:10/M
     191    Natalie Horton                    Salt Lake City  UT   1130   32      518        37:50.9     38:06.7      0:15.7     12:10/M
     192    Rachel Schwartz                   Ogden  UT             924   26      521        37:52.9     38:31.7      0:38.7     12:11/M
     193    Laci Ferwerda                     Salt Lake City  UT    831   23      522        37:53.6     38:45.0      0:51.3     12:11/M
     194    Angela L. Millet                  Layton  UT            879   29      523        37:55.8     38:27.1      0:31.3     12:12/M
     195    Shannon Youngblood                Salt Lake City  UT   1349   32      525        37:56.9     38:07.7      0:10.7     12:12/M
     196    Jamie Blanchard                   Roy  UT               524   34      526        37:57.1     38:11.8      0:14.6     12:12/M
     197    Heidi King                        Roy  UT              1118   26      530        38:03.8     38:26.4      0:22.5     12:14/M
     198    Hannah Miller                     Sandy  UT             170   31      535        38:06.1     39:10.1      1:03.9     12:15/M
     199    Andrea Stewart                    Eagle Mountain  UT    204   31      538        38:06.9     39:10.8      1:03.8     12:15/M
     200    Jennifer Fisher                   Kearns  UT           1021   25      540        38:07.4     38:11.5      0:04.1     12:15/M
     201    Rebecca Herzog                    Provo  UT              72   26      542        38:07.9     38:41.8      0:33.9     12:15/M
     202    Desirae Swensen                   Taylorsville  UT     1370   26      546        38:10.1     38:18.6      0:08.4     12:16/M
     203    Carrie Taylor                     Wvc  UT               434   21      547        38:10.1     38:38.9      0:28.7     12:16/M
     204    Liesl Griffiths                   Sandy  UT            1371   26      548        38:10.2     38:18.6      0:08.3     12:16/M
     205    Erin Agrimson                     Salt Lake City  UT    698   32      554        38:11.5     38:45.7      0:34.1     12:17/M
     206    Sabra Nelson                      Salt Lake City  UT    697   32      558        38:13.6     38:25.3      0:11.6     12:17/M
     207    Shaylee McReynolds                West Jordan  UT       351   27      559        38:13.7     38:25.1      0:11.4     12:17/M
     208    Cami Van Der Wekken               West Valley City  U   353   31      560        38:13.9     38:25.0      0:11.0     12:17/M
     209    Tracee Call                       Salt Lake City  UT    309   26      564        38:26.0     38:42.4      0:16.4     12:21/M
     210    Kelly Hadfield                    Salt Lake City  UT    352   30      565        38:26.3     38:42.5      0:16.2     12:21/M
     211    Kimberly Wassmann                 St. George  UT        806   25      570        38:31.0     39:07.7      0:36.6     12:23/M
     212    Charam Lafata                     Layton  UT            853   31      573        38:31.6     39:04.1      0:32.5     12:23/M
     213    Jennifer MacKay                   Provo  UT             810   26      574        38:31.9     39:08.5      0:36.6     12:23/M
     214    Lana Cole                         Provo  UT             758   22      579        38:36.6     38:46.6      0:10.0     12:25/M
     215    Gabby Riojas                      Logan  UT            1220   23      582        38:40.5     39:25.2      0:44.7     12:26/M
     216    Nicole Brumley                    Ogden  UT             931   27      584        38:48.2     39:02.5      0:14.2     12:29/M
     217    Tiffani Jones                     Murray  UT            581   31      586        38:49.3     39:18.5      0:29.1     12:29/M
     218    Heather Wood                      Farmington  UT       1037   32      587        38:49.7     39:16.0      0:26.2     12:29/M
     219    Natasha Watts                     Provo  UT             211   19      589        38:59.0     39:36.5      0:37.4     12:32/M
     220    Britney Larsen                    Cottonwood Heights   1284   19      594        39:16.6     39:50.6      0:34.0     12:38/M
     221    Megan Flipse                      Kaysville  UT        1251   28      596        39:17.9     39:58.9      0:41.0     12:38/M
     222    Natalie Speth                     Ogden  UT              47   25      599        39:19.7     40:04.4      0:44.7     12:39/M
     223    Janelle Schramm                   Lehi  UT              120   23      600        39:20.6     39:51.6      0:31.0     12:39/M
     224    Emily Hewlett                     Pleasant View  UT     505   22      601        39:21.0     40:06.4      0:45.3     12:39/M
     225    Erin McQuivey                     Pleasant View  UT      93   24      602        39:22.0     40:06.7      0:44.7     12:39/M
     226    Nichole Collins                   Salt Lake City  UT    692   30      603        39:22.6     39:52.3      0:29.6     12:39/M
     227    Megan Anderson                    South Jordan  UT     1007   29      605        39:31.4     39:56.2      0:24.8     12:42/M
     228    Megan Adams                       Salt Lake City  UT    513   26      606        39:32.8     39:59.7      0:26.8     12:43/M
     229    Amanda Thompson                   Salt Lake City  UT    254   24      608        39:36.0     39:48.9      0:12.9     12:44/M
     230    Kellee Hieb                       West Jordan  UT       285   29      613        39:40.3     40:29.0      0:48.7     12:45/M
     231    Jeannette Alcala                  Salt Lake City  UT    940   30      616        39:44.5     40:10.0      0:25.5     12:47/M
     232    Megan Watson                      Lehi  UT              329   27      617        39:45.0     40:19.6      0:34.6     12:47/M
     233    Donna Ruller                      Salt Lake City  UT   1324   28      618        39:46.3     40:32.8      0:46.5     12:47/M
     234    Mary Gibson                       Ogden  UT            1308   25      628        39:55.3     40:13.2      0:17.9     12:50/M
     235    Corinne Howell                    South Jordan  UT     1328   19      630        39:57.0     40:23.0      0:26.0     12:51/M
     236    Lindsay Hanson                    Bountiful  UT         945   22      631        39:57.3     40:44.2      0:46.9     12:51/M
     237    Makayla Wilber                    Provo  UT             944   21      632        39:58.0     40:44.1      0:46.1     12:51/M
     238    Mandy Bckwa                       Layton  UT            514   31      634        39:59.0     40:16.4      0:17.3     12:51/M
     239    Alicia Gleed                      Salt Lake City  UT   1358   29      636        40:04.7     40:30.4      0:25.6     12:53/M
     240    Alisha Abramovitz                 South Salt Lake  UT    26   32      637        40:05.8     40:51.6      0:45.7     12:53/M
     241    Deanna Silcox                     South Jordan  UT       90   28      640        40:08.3     41:17.4      1:09.0     12:54/M
     242    Natalie Grange                    West Valley  UT       137   34      642        40:16.3     40:22.6      0:06.3     12:57/M
     243    Sarah Mecham                      West Valley City  U   208   32      644        40:17.8     40:37.4      0:19.6     12:57/M
     244    Wendy Gillespie                   Woods Cross  UT       235   31      645        40:19.4     41:03.4      0:43.9     12:58/M
     245    Diane Kaeser                      Goshen  IN           1111   34      646        40:20.4     40:56.2      0:35.7     12:58/M
     246    Katrina Kaeser                    Goshen  IN           1112   30      648        40:21.9     40:57.0      0:35.1     12:58/M
     247    Tracy Takenaka                    Lacey  WA             369   33      650        40:22.6     40:59.6      0:36.9     12:59/M
     248    Genevieve Bilanzich               Ogden  UT             476   32      654        40:28.8     40:48.1      0:19.2     13:01/M
     249    Nicole McKean                     West Bountiful  UT   1346   28      655        40:31.0     40:32.9      0:01.9     13:02/M
     250    Katherine Martin                  West Jordan  UT       366   34      660        40:38.6     41:08.9      0:30.2     13:04/M
     251    Trisha Haws                       Richmond  UT          363   30      666        40:39.8     41:10.4      0:30.6     13:04/M
     252    Brandy Rood                       Magna  UT             817   28      667        40:39.9     41:30.3      0:50.4     13:04/M
     253    Maren Law                         South Jordan  UT     1275   28      671        40:57.4     41:18.2      0:20.8     13:10/M
     254    Jessica Himle                     Syracuse  UT         1119   27      673        41:02.0     41:19.9      0:17.8     13:12/M
     255    Aimee Morgan                      Murray  UT           1323   31      680        41:11.7     41:22.7      0:10.9     13:15/M
     256    Brittney Sedgwick                 Lehi  UT              844   28      682        41:13.5     41:54.3      0:40.7     13:15/M
     257    Valerie Salazar                   Kaysville  UT         159   28      688        41:20.2     41:25.4      0:05.2     13:17/M
     258    Kristen Salakielu                 S  UT                 938   25      689        41:20.4     42:12.4      0:52.0     13:17/M
     259    Kori Keylon                       Taylorsville  UT      946   33      690        41:20.8     41:38.1      0:17.3     13:17/M
     260    Aileen Redmiles                   West Valley City  U   954   28      691        41:22.3     41:27.3      0:04.9     13:18/M
     261    Jaclyn Ostler                     Salt Lake City  UT   1319   31      693        41:28.6     42:15.3      0:46.6     13:20/M
     262    Tristan Olson                     Taylorsville  UT      425   25      695        41:30.6     42:24.1      0:53.4     13:21/M
     263    Tawnya Sluka                      Salt Lake City  UT    367   33      699        41:33.8     42:15.4      0:41.5     13:22/M
     264    Kelly Brown                       Woodland Hills  UT    756   28      701        41:38.5     41:55.8      0:17.2     13:23/M
     265    Charity Bennett                   Taylorsville  UT      980   32      702        41:41.9     42:17.7      0:35.7     13:24/M
     266    Sugar Whiting                     Bountiful  UT         809   34      706        41:50.2     42:02.6      0:12.4     13:27/M
     267    Natalee Child                     South Jordan  UT      781   30      711        42:07.1     42:54.1      0:46.9     13:33/M
     268    Terra Moss                        Bountiful  UT         567   25      713        42:09.7     42:18.8      0:09.0     13:33/M
     269    Nancy Freestone                   Salt Lake City  UT    745   31      718        42:12.9     42:24.3      0:11.4     13:34/M
     270    Kelie Herrera                     Salt Lake City  UT    384   29      721        42:20.9     42:44.3      0:23.3     13:37/M
     271    Staci Liljegren                   Lehi  UT              106   23      724        42:37.5     43:12.7      0:35.2     13:42/M
     272    Darcy Hill                        West Jordan  UT       753   34      726        42:42.3     43:00.0      0:17.6     13:44/M
     273    April Owens                       Eagle Mountain  UT   1141   31      728        42:44.6     43:21.5      0:36.8     13:44/M
     274    Lacey Mangum                      Salt Lake City  UT   1140   24      729        42:45.3     43:21.9      0:36.6     13:45/M
     275    Kirsten Baum                      Murray  UT           1128   29      731        42:52.7     43:50.6      0:57.8     13:47/M
     276    Michelle Cimino                   Walnut  CA           1210   19      733        42:58.1     43:33.5      0:35.3     13:49/M
     277    Jessica Farber                    Salt Lake City  UT    537   28      734        42:59.1     43:37.7      0:38.5     13:49/M
     278    Kelsey Chandler                   Salt Lake City  UT    826   22      735        42:59.9     43:14.1      0:14.2     13:49/M
     279    Charity Oefinger                  South Jordan  UT      423   33      736        43:02.4     43:20.2      0:17.8     13:50/M
     280    Darlene Petersen                  Syracuse  UT          861   33      737        43:04.0     43:20.5      0:16.4     13:51/M
     281    Robin Shattuck                    Lehi  UT              160   34      738        43:10.1     43:13.1      0:02.9     13:53/M
     282    Mehana Kwong                      Provo  UT             906   34      740        43:18.5     44:15.3      0:56.8     13:55/M
     283    Jennifer Johnson                  Lehi  UT              483   29      741        43:19.0     43:53.9      0:34.8     13:56/M
     284    Natalie Pugmire                   Salt Lake City  UT   1321   32      742        43:19.3     44:18.8      0:59.4     13:56/M
     285    Jamie Hales                       Salt Lake City  UT   1320   31      744        43:20.3     44:19.0      0:58.7     13:56/M
     286    Mykal Muegge                      Park City  UT        1003   31      745        43:20.5     44:13.1      0:52.5     13:56/M
     287    Lucia Killian                     Salt Lake City  UT    525   23      747        43:21.4     43:47.8      0:26.3     13:56/M
     288    Kelsey Sorensen                   Oakely  UT            138   20      753        43:30.5     44:30.3      0:59.7     13:59/M
     289    Kim Newman                        Sandy  UT             134   21      754        43:30.6     44:30.6      0:59.9     13:59/M
     290    Trish Anderson                    Herriman  UT          739   33      757        43:35.1     43:55.6      0:20.4     14:01/M
     291    Melinda Telford                   Riverton  UT          464   32      758        43:37.2     43:55.4      0:18.1     14:01/M
     292    Crystal Black                     Salt Lake City  UT   1312   29      762        43:46.0     44:22.1      0:36.1     14:04/M
     293    Kara Jaynes                       Mountain View  WY     767   26      765        43:48.2     43:53.6      0:05.3     14:05/M
     294    Jessica Hagen                     Midvale  UT           664   25      766        43:48.9     44:18.9      0:30.0     14:05/M
     295    Jen Schwerdt                      South Jordan  UT      413   29      771        43:58.5     44:53.0      0:54.5     14:08/M
     296    Jeanna Haines                     West Jordan  UT       398   28      772        43:59.3     44:53.2      0:53.8     14:09/M
     297    Lynnette Tuveson                  Grand Junction  CO   1367   33      774        44:04.6     44:29.3      0:24.6     14:10/M
     298    Lucy Tracy                        North Logan  UT      1350   32      775        44:05.5     44:50.5      0:45.0     14:10/M
     299    Jessica Wolf                      Salt Lake City  UT   1222   23      776        44:06.3     44:49.8      0:43.4     14:11/M
     300    Sarah Hermansen                   Riverton  UT         1360   23      777        44:06.4     44:50.7      0:44.2     14:11/M
     301    Melissa Rix                       West Jodan  UT        585   27      778        44:08.9     44:43.3      0:34.4     14:11/M
     302    Kendra Lindsey                    Kearns  UT            410   22      779        44:08.9     44:43.3      0:34.3     14:11/M
     303    Christy Cedarstrom                Chester  UT           634   26      781        44:14.7     45:09.9      0:55.2     14:13/M
     304    Jennifer Huntington               Holladay  UT         1081   27      784        44:16.2     44:55.9      0:39.7     14:14/M
     305    Autumn Thatcher                   Salt Lake City  UT    813   30      785        44:18.3     44:23.1      0:04.8     14:15/M
     306    Natalie Carroll                   Salt Lake City  UT    808   32      786        44:19.3     44:24.3      0:04.9     14:15/M
     307    Leah Murdoock                     Syracuse  UT         1114   32      788        44:26.6     44:44.8      0:18.1     14:17/M
     308    Meagan Ince                       Kaysville  UT          59   28      789        44:28.5     45:27.3      0:58.7     14:18/M
     309    Nikki Snyder                      West Jordan  UT       724   33      790        44:28.9     45:31.5      1:02.6     14:18/M
     310    Susan Shumway                     South Jordan  UT      220   24      794        44:33.5     45:21.2      0:47.6     14:19/M
     311    Brandis Hardman                   Eagle Mountain  UT    274   29      795        44:34.0     45:21.3      0:47.3     14:20/M
     312    Ariel Hortin                      Springville  UT      1212   26      796        44:35.8     45:19.5      0:43.7     14:20/M
     313    Megan Watson                      Roy  UT              1115   26      799        44:36.4     44:57.0      0:20.5     14:20/M
     314    Mackenzie Sweet                   Roy  UT               964   19      800        44:37.6     44:59.3      0:21.7     14:21/M
     315    Shannon Owings                    Roy  UT               722   28      802        44:41.0     45:17.0      0:35.9     14:22/M
     316    Katy Burum                        Salt Lake City  UT    986   29      803        44:45.7     45:11.0      0:25.2     14:23/M
     317    Brittany David                    Salt Lake City  UT    985   29      804        44:46.6     45:11.2      0:24.5     14:24/M
     318    Yasmin Taylor                     Highland  UT         1023   33      809        45:07.6     46:03.7      0:56.1     14:30/M
     319    Amy Naylor                        Herriman  UT          403   30      810        45:08.4     45:28.7      0:20.2     14:31/M
     320    Michelle Biehn                    Herriman  UT          212   30      813        45:16.0     45:27.0      0:11.0     14:33/M
     321    Jessika Aardema                   North Ogden  UT       435   23      814        45:16.9     45:31.4      0:14.4     14:33/M
     322    Laekin Rogers                     Salt Lake City  UT    842   25      819        45:29.0     45:59.0      0:29.9     14:37/M
     323    Haley Rogers                      Midvale  UT          1167   21      820        45:30.5     46:00.1      0:29.5     14:38/M
     324    Melissa Conley                    Salt Lake City  UT    726   34      821        45:31.9     45:58.8      0:26.8     14:38/M
     325    Molly Ken                         South Salt Lake  UT  1216   28      823        45:33.5     45:42.0      0:08.5     14:39/M
     326    Britney Hunt                      West Jordan  UT      1183   31      824        45:34.0     46:21.8      0:47.7     14:39/M
     327    Claire Baird                      Layton  UT            572   28      827        45:37.1     46:29.7      0:52.5     14:40/M
     328    Angela Montgomery                 Sandy  UT             405   32      829        45:39.3     46:13.5      0:34.2     14:41/M
     329    Anne Vogel                        Ogden  UT             873   26      830        45:41.1     46:07.5      0:26.4     14:41/M
     330    Emily Talbot                      Ogden  UT             872   25      831        45:41.2     46:07.6      0:26.4     14:41/M
     331    Deshawn Teuscher                  Riverton  UT         1365   34      837        45:55.3     46:16.8      0:21.5     14:46/M
     332    Chrissy Coffin                    West Jordan  UT       331   21      838        45:59.3     46:41.3      0:42.0     14:47/M
     333    Kerianne Dyer                     Salt Lake City  UT    830   26      839        46:00.8     46:52.3      0:51.5     14:47/M
     334    Alysha Hughes                     West Valley City  U    76   30      841        46:14.0     47:01.3      0:47.3     14:52/M
     335    Chelsey Carling                   Salt Lake City  UT   1199   21      844        46:36.7     47:20.4      0:43.6     14:59/M
     336    Katherine Patonai                 West Valley City  U  1305   24      848        46:41.3     47:03.7      0:22.4     15:01/M
     337    Krisann Leavitt                   Salt Lake City  UT    665   25      850        47:15.6     47:45.4      0:29.7     15:12/M
     338    Janey Christensen                 Salt Lake City  UT    602   32      853        47:48.1     48:05.0      0:16.8     15:22/M
     339    Lisa Azar                         Roanoke  VA           677   31      854        47:53.1     48:48.1      0:54.9     15:24/M
     340    Miriam Twelves                    West Valley City  U   656   29      855        47:54.2     48:49.8      0:55.5     15:24/M
     341    Natalie Anderson                  Orem  UT             1221   32      856        47:57.8     48:55.3      0:57.4     15:25/M
     342    Jerica Bereece                    Layton  UT            667   22      860        48:25.9     48:31.9      0:06.0     15:34/M
     343    Katie Bass                        Salt Lake City  UT    216   26      861        48:28.6     48:38.5      0:09.9     15:35/M
     344    Liz Lund                          Mapleton  UT         1005   33      864        48:32.4     49:38.8      1:06.3     15:36/M
     345    Diana Barlow                      Salt Lake City  UT    814   31      866        49:03.1     49:38.6      0:35.5     15:46/M
     346    Arien Emery                       Lehi  UT              843   33      868        49:09.7     49:50.7      0:41.0     15:48/M
     347    Emily Fernandez                   Sandy  UT             939   33      870        49:17.0     49:57.2      0:40.2     15:51/M
     348    Candice Gonzalez                  Draper  UT            455   33      872        49:52.3     50:52.4      1:00.0     16:02/M
     349    Kellie Englehardt                 Provo  UT             481   31      873        49:53.1     50:55.0      1:01.9     16:02/M
     350    Stephanie Goodson                 Santaquin  UT        1273   21      882        53:54.6     54:13.2      0:18.6     17:20/M
     351    Ashley Smith                      Sandy  UT            1181   21      883        54:18.2     55:12.6      0:54.4     17:28/M
     352    Carly Vanleeuwen                  Sandy  UT            1326   21      886        54:24.5     55:18.2      0:53.7     17:30/M
     353    Carrie Kretzschmann               West Jordan  UT       346   26      887        54:39.4     55:15.5      0:36.0     17:34/M
     354    Sara Jans                         West Jordan  UT       534   26      888        54:47.0     55:22.9      0:35.9     17:37/M
     355    Rachel Turk                       Salt Lake City  UT   1159   28      889        55:43.4     56:45.3      1:01.9     17:55/M
     356    Cheryl Rounds                     Draper  UT            488   31      894        57:30.9     58:16.7      0:45.8     18:29/M
     357    Michelle Zentner                  Cottonwood Heights   1233   26      900      1:00:57.1   1:01:38.9      0:41.7     19:36/M
     358    Kelli Emery                       Cottonwood Heights   1234   26      901      1:00:59.4   1:01:38.7      0:39.3     19:37/M
     359    Jesalyn Abt                       Roy  UT              1120   26      907      1:04:59.9   1:05:25.2      0:25.3     20:54/M
     360    Misty Oviatt                      West Valley  UT       787   32      908      1:05:08.3   1:05:58.7      0:50.4     20:57/M
Top

Male Open (19 to 34)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Ken Richardson                    Ogden  UT            1348   32        1        17:15.0     17:15.7      0:00.6      5:33/M
       2    James Moore                       Salt Lake City  UT   1105   26        2        17:15.2     17:15.8      0:00.5      5:33/M
       3    Michael Samson                    Clearfield  UT       1353   32        4        17:15.7     17:16.9      0:01.1      5:33/M
       4    Hans Bell                         Spanish Fork  UT      865   29        6        17:33.5     17:55.9      0:22.4      5:39/M
       5    Charlie Johnson                   Salt Lake City  UT    995   33       15        18:33.7     18:37.4      0:03.7      5:58/M
       6    James Poplar                      Salt Lake City  UT      5   32       18        18:44.8     18:58.0      0:13.1      6:01/M
       7    Jon Bass                          Salt Lake City  UT    218   27       21        19:00.5     19:10.9      0:10.4      6:07/M
       8    Matthew Cole                      Provo  UT             759   25       26        19:15.7     19:25.3      0:09.6      6:11/M
       9    Matt Dunstan                      Salt Lake City  UT    124   23       27        19:18.4     20:07.7      0:49.2      6:12/M
      10    Nate Housley                      Salt Lake City  UT    770   29       33        19:50.6     20:02.8      0:12.2      6:23/M
      11    Christopher Cox                   Salt Lake City  UT   1135   29       34        19:52.7     20:45.6      0:52.9      6:23/M
      12    Ross Marabella                    Brigham City  UT       12   19       35        20:00.7     20:01.7      0:00.9      6:26/M
      13    Brandon Jolliffe                  Clinton  UT           736   19       43        20:41.0     20:42.6      0:01.6      6:39/M
      14    Trae Durtschi                     Layton  UT            203   27       44        20:41.3     20:42.5      0:01.1      6:39/M
      15    Jake Larsen                       Murray  UT            846   31       49        21:09.3     21:10.4      0:01.0      6:48/M
      16    Andrew Hoggan                     Roy  UT               399   30       51        21:27.3     21:30.2      0:02.8      6:54/M
      17    Jeff Hansen                       Eagle Mountain  UT    533   33       53        21:56.3     22:10.8      0:14.4      7:03/M
      18    Braden Walker                     West Jordan  UT       878   23       55        21:57.6     22:20.9      0:23.3      7:03/M
      19    Brian Augustyn                    Salt Lake City  UT   1229   28       58        22:10.3     22:26.4      0:16.0      7:08/M
      20    Brian Leneave                     Provo  UT             752   22       65        22:42.1     22:46.9      0:04.7      7:18/M
      21    Ryan Olson                        Taylorsville  UT      426   30       71        23:06.5     23:08.7      0:02.1      7:26/M
      22    Clayton Byrd                      St. Peters  MO        337   23       73        23:16.2     23:42.5      0:26.3      7:29/M
      23    Scott Nelson                      Provo  UT             731   24       77        23:30.3     23:32.7      0:02.3      7:33/M
      24    Devin Milne                       Murray  UT            859   27       85        23:53.1     23:57.1      0:04.0      7:41/M
      25    Travis Wilson                     Ogden  UT             883   29       92        26:00.8     26:31.4      0:30.6      8:22/M
      26    Geddy Desmond                     Salt Lake City  UT   1271   32       97        26:35.4     26:41.7      0:06.2      8:33/M
      27    Marcus Batley                     Centerville  UT       459   31      109        28:06.6     28:54.3      0:47.7      9:02/M
      28    Jerson Hatch                      Salt Lake City  UT    112   34      115        28:31.9     29:24.0      0:52.0      9:10/M
      29    Jeremy Horton                     Salt Lake City  UT   1129   34      117        28:40.2     28:55.0      0:14.8      9:13/M
      30    James Despain                     Salt Lake City  UT   1098   26      118        28:49.0     29:18.1      0:29.1      9:16/M
      31    Jared Kwong                       Provo  UT             907   32      123        29:01.1     29:57.6      0:56.4      9:20/M
      32    Nik Rice                          Orem  TX              339   30      139        30:05.4     30:20.5      0:15.0      9:40/M
      33    Alden Smith                       Salt Lake City  UT    729   26      149        30:28.9     30:34.2      0:05.2      9:48/M
      34    Mark Anderson                     Orem  UT              650   29      154        30:37.1     31:32.4      0:55.3      9:51/M
      35    Travis Wilson                     Kaysville  UT         701   32      159        30:41.8     31:39.8      0:57.9      9:52/M
      36    Kyley Jensen                      Sandy  UT            1267   27      176        31:01.0     31:11.2      0:10.1      9:58/M
      37    Ryan Kunz                         Provo  UT             491   25      193        31:26.5     32:05.0      0:38.4     10:06/M
      38    Matt Giles                        Salt Lake City  UT    956   34      198        31:40.5     32:35.9      0:55.4     10:11/M
      39    Shyler Bischof                    Orem  UT              981   22      200        31:46.7     31:47.8      0:01.0     10:13/M
      40    Colton Rogers                     Cottonwood Heights    840   22      207        31:52.6     32:23.2      0:30.5     10:15/M
      41    Benjamin Ballard                  Riverton  UT          210   26      212        31:59.5     32:10.2      0:10.6     10:17/M
      42    Paul Orton                        Mcgill  NV            232   32      216        32:09.6     32:24.9      0:15.2     10:20/M
      43    Bret Burkhart                     Salt Lake City  UT   1225   27      219        32:11.1     32:22.2      0:11.1     10:21/M
      44    Mike Singleton                    Layton  UT           1064   24      225        32:16.0     33:00.0      0:43.9     10:23/M
      45    Jace Manning                      Sandy  UT            1018   29      229        32:22.5     32:57.2      0:34.7     10:24/M
      46    Cassandra Nieman                  Sandy  UT            1019   29      230        32:22.8     32:57.3      0:34.4     10:24/M
      47    Bradley Linder                    Roy                  1339   26      236        32:30.2     33:13.9      0:43.7     10:27/M
      48    Justin Nelson                     Murray  UT            848   24      238        32:32.2     32:45.7      0:13.5     10:28/M
      49    Mason Meyer                       Layton  UT            942   32      239        32:32.3     33:08.5      0:36.1     10:28/M
      50    Timothy Newlin                    Salt Lake City  UT    276   31      240        32:32.7     32:32.7                 10:28/M
      51    Flint McColl                      Saratoga Springs  U   290   28      244        32:36.4     32:59.3      0:22.8     10:29/M
      52    Ben Caldwell                      Orem  UT              300   31      258        33:00.2     33:09.4      0:09.2     10:37/M
      53    Caleb Shepherd                    Sandy  UT             627   34      260        33:01.0     33:03.9      0:02.9     10:37/M
      54    Nate Caldwell                     Provo  UT             395   32      261        33:01.3     33:09.3      0:07.9     10:37/M
      55    Joshua Terry                      Bountiful  UT        1262   34      280        33:27.7     34:07.0      0:39.2     10:45/M
      56    Karl Loveless                     Payson  UT            292   31      289        33:41.1     34:25.2      0:44.1     10:50/M
      57    Ryan Lauck                        Farmington  UT        706   30      298        33:49.1     34:08.9      0:19.8     10:52/M
      58    Jason Foust                       Layton  UT           1252   33      323        34:09.9     34:22.0      0:12.1     10:59/M
      59    Nathan Simmons                    Sandy  UT             732   25      324        34:10.1     34:15.6      0:05.5     10:59/M
      60    Cole Stephans                     Bountiful  UT        1332   23      325        34:11.4     34:39.6      0:28.1     10:59/M
      61    Jeremy Lawson                     Bountiful  UT        1335   27      326        34:11.9     34:39.5      0:27.6     10:59/M
      62    Aaron Fischl                      Kearns  UT           1215   30      332        34:16.5     34:19.4      0:02.9     11:01/M
      63    Joe Eliason                       Smithfield  UT       1381   30      336        34:22.2     34:23.6      0:01.3     11:03/M
      64    Justin Walker                     Salt Lake City  UT    327   28      343        34:30.9     34:35.4      0:04.5     11:06/M
      65    Ben Harvey                        Centerville  UT       517   28      345        34:31.5     35:19.6      0:48.1     11:06/M
      66    Danny Petersen                    South Jordan  UT      704   25      347        34:32.5     34:50.7      0:18.2     11:06/M
      67    Kevin McKenzie                    West Valley City  U   469   30      348        34:33.5     35:04.9      0:31.4     11:07/M
      68    Richard Qualey                    Sandy  UT             340   27      349        34:36.0     35:07.8      0:31.7     11:08/M
      69    Dallas Sharp                      Riverton  UT          429   28      357        34:57.3     35:11.4      0:14.1     11:14/M
      70    Cody Langille                     Eagle Mountain  UT    927   30      363        35:01.1     35:34.4      0:33.2     11:16/M
      71    James King                        Salt Lake City  UT   1161   21      374        35:12.1     36:07.6      0:55.5     11:19/M
      72    Sage Turk                         Salt Lake City  UT   1154   29      375        35:12.3     36:07.8      0:55.4     11:19/M
      73    Jessie Ramirez                    Eagle Mountain  UT     74   34      376        35:12.7     35:26.2      0:13.5     11:19/M
      74    Jonathan Stott                    Layton  UT            119   29      379        35:13.6     35:44.3      0:30.7     11:19/M
      75    Matthew Schroeder                 West Point  UT       1150   29      382        35:15.1     35:42.3      0:27.2     11:20/M
      76    Chad Gibson                       Riverdale  UT         617   25      391        35:25.9     35:44.2      0:18.3     11:23/M
      77    Caleb Buswell                     Lehi  UT              179   33      395        35:29.1     36:02.1      0:32.9     11:25/M
      78    Aaron Smith                       Salt Lake City  UT   1230   21      404        35:36.9     36:36.6      0:59.7     11:27/M
      79    Steven Farber                     Salt Lake City  UT    535   31      421        35:53.6     36:32.3      0:38.7     11:32/M
      80    Tyson Holtkamp                    Salt Lake City  UT    206   27      424        36:04.1     36:11.7      0:07.5     11:36/M
      81    Dallin Hatch                      South Jordan  UT     1056   25      426        36:05.3     36:11.7      0:06.4     11:36/M
      82    Caleb Hatch                       Orem  UT              888   24      435        36:18.0     36:48.7      0:30.6     11:40/M
      83    Andrew Gregory                    Provo  UT             977   25      438        36:22.5     36:53.6      0:31.1     11:42/M
      84    Jason Chandler                    Ogden  UT             823   26      439        36:23.1     36:37.7      0:14.6     11:42/M
      85    Richard Morgan                    Sandy  UT            1385   32      480        37:08.5     38:07.0      0:58.5     11:56/M
      86    Thaddeus Wontor                   Richland Center  WI   688   25      487        37:18.7     38:01.2      0:42.4     12:00/M
      87    Nic Campbell                      Salt Lake City  UT     15   26      492        37:25.9     37:58.5      0:32.5     12:02/M
      88    Curtis Wander                     Salt Lake City  UT   1290   25      495        37:31.1     37:43.6      0:12.4     12:04/M
      89    Eric Lund                         Sedro Woolley  WA     997   27      497        37:34.0     38:38.8      1:04.7     12:05/M
      90    Weston Rowley                     Provo  UT             943   24      499        37:37.3     37:40.3      0:03.0     12:06/M
      91    Mason Milligan                    Bountiful  UT        1334   24      502        37:38.1     38:06.1      0:27.9     12:06/M
      92    Marshall Milligan                 Bountiful  UT        1331   23      503        37:38.2     38:06.0      0:27.8     12:06/M
      93    Zachary Brown                     Orem  UT              447   23      511        37:43.3     38:09.9      0:26.6     12:08/M
      94    Jesse Deveraux                    Salt Lake City  UT    450   32      512        37:43.4     38:28.2      0:44.7     12:08/M
      95    Brian Thompson                    Provo  UT            1203   29      519        37:51.2     38:18.9      0:27.7     12:10/M
      96    Ben Schwartz                      Ogden  UT            1406   27      520        37:52.4     38:31.8      0:39.3     12:11/M
      97    Byron S Millet                    Layton  UT            880   29      524        37:56.1     38:27.2      0:31.1     12:12/M
      98    David Stevens                     Clearfield  UT        317   33      527        37:59.6     38:06.6      0:07.0     12:13/M
      99    Jeremy Warath                     Layton  UT           1439   34      532        38:05.0     38:52.5      0:47.4     12:15/M
     100    Shane Cedarstrom                  Chester  UT           636   25      533        38:05.5     39:02.1      0:56.6     12:15/M
     101    Philip Miller                     Sandy  UT             171   31      536        38:06.2     39:10.6      1:04.3     12:15/M
     102    Brian Stewart                     Eagle Mountain  UT    205   34      539        38:07.0     39:11.0      1:03.9     12:15/M
     103    Matthew Smith                     West Jordan  UT       864   33      563        38:23.0     39:03.6      0:40.5     12:21/M
     104    Dustin Price                      Ogden  UT              48   27      567        38:29.5     39:00.5      0:31.0     12:22/M
     105    Lasse Wassmann                    St. George  UT        805   32      568        38:29.8     39:07.7      0:37.9     12:22/M
     106    Scott Dimmick                     Spanish Fork  UT      755   32      588        38:53.3     39:10.5      0:17.2     12:30/M
     107    Tanner Collings                   South Jordan  UT     1165   27      597        39:17.9     39:51.8      0:33.8     12:38/M
     108    Nicholas Anderson                 Draper  UT            703   26      604        39:23.0     39:56.6      0:33.5     12:40/M
     109    Tracy Hieb                        West Jordan  UT       284   29      621        39:48.0     40:37.1      0:49.0     12:48/M
     110    Justin Ruller                     Salt Lake City  UT   1325   27      622        39:48.3     40:34.8      0:46.5     12:48/M
     111    Kurt Jones                        Syracuse  UT          350   33      624        39:48.7     40:04.5      0:15.7     12:48/M
     112    Uman Cardwell                     Salt Lake City  UT   1162   30      633        39:58.9     40:23.6      0:24.7     12:51/M
     113    Joseph Notto                      Santaquin  UT        1272   29      639        40:06.7     40:22.4      0:15.6     12:54/M
     114    Lewis Tilley                      Salt Lake City  UT    750   33      647        40:20.9     40:22.6      0:01.7     12:58/M
     115    Trevor Rood                       Magna  UT             818   27      657        40:33.2     41:22.6      0:49.3     13:02/M
     116    Derek Julio                       West Jordan  UT      1253   30      658        40:36.6     40:37.7      0:01.0     13:03/M
     117    Brian Bunn                        Ogden  UT             768   33      674        41:05.8     41:35.9      0:30.1     13:13/M
     118    Christopher Holmes                Orem  UT             1502   33      694        41:29.5     42:16.9      0:47.3     13:20/M
     119    Elloy Berumen                     Taylorsville  UT     1127   24      709        42:04.7     42:26.7      0:22.0     13:32/M
     120    Michael Cimino                    Walnut  CA           1209   23      732        42:57.9     43:33.5      0:35.5     13:49/M
     121    Matt Mauer                        Park City  UT        1004   27      743        43:19.8     44:12.3      0:52.5     13:56/M
     122    Michael Killian                   Salt Lake City  UT    526   24      746        43:21.1     43:47.8      0:26.7     13:56/M
     123    Carlos Roberto Lall               Provo  UT             802   31      780        44:13.6     45:08.0      0:54.3     14:13/M
     124    Matt McCauley                     Taylorsville  UT      349   32      787        44:23.6     44:30.8      0:07.2     14:16/M
     125    Kyle Slick                        Woods Cross  UT      1058   27      798        44:36.2     45:07.9      0:31.6     14:20/M
     126    Matthew Glover                    North Ogden  UT       584   23      815        45:17.4     45:31.2      0:13.7     14:34/M
     127    Jaddon Rogers                     Midvale  UT          1164   24      816        45:26.9     45:56.4      0:29.5     14:37/M
     128    Benjamin Baird                    Layton  UT            578   32      828        45:37.5     46:29.6      0:52.0     14:40/M
     129    Kenneth Ricks                     Riverton  UT          795   22      835        45:47.0     46:38.9      0:51.9     14:43/M
     130    Keith Jones                       Provo  UT              75   30      849        46:51.7     47:09.8      0:18.0     15:04/M
     131    Joshua Jones                      Springville  UT       832   32      859        48:02.9     48:10.4      0:07.4     15:27/M
     132    Jeremiah Barlow                   Salt Lake City  UT   1048   30      867        49:03.4     49:39.4      0:36.0     15:46/M
     133    Jeffrey Rounds                    Draper  UT            489   31      893        57:30.8     58:16.6      0:45.7     18:29/M
Top

Female Masters (35 to 49)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Shelly Burton                     Midvale  UT          1044   39       20        18:50.0     18:52.1      0:02.1      6:03/M
       2    Becky Lebaron                     North Salt Lake  UT   226   35       22        19:01.2     19:01.8      0:00.6      6:07/M
       3    Rosie Gonzalez                    West Jordan  UT      1327   44       32        19:48.9     19:54.3      0:05.4      6:22/M
       4    Alison Chambers                   Syracuse  UT          932   49       38        20:08.7     20:21.9      0:13.2      6:28/M
       5    Jill Lambson                      Riverton  UT          678   38       40        20:32.1     20:37.2      0:05.1      6:36/M
       6    Lisa Lesniewski                   Salt Lake City  UT    494   38       42        20:40.9     20:42.6      0:01.7      6:39/M
       7    Amber Crellin                     Salt Lake City  UT   1014   40       47        21:01.7     21:12.5      0:10.8      6:45/M
       8    Kristy Money                      Farmington  UT       1006   37       72        23:11.4     24:05.8      0:54.3      7:27/M
       9    Angie Collinwood                  Lfayton  UT           436   38       74        23:18.0     23:24.3      0:06.3      7:30/M
      10    Stacey Collett                    Salt Lake City  UT    784   39       80        23:39.1     23:42.6      0:03.4      7:36/M
      11    Dodi Wilson                       Midway  UT           1366   42       81        23:39.6     23:42.6      0:03.0      7:36/M
      12    Jennifer Moore                    Cottonwood  UT        777   40       98        26:41.3     27:36.6      0:55.2      8:35/M
      13    Tamara Little                     Springville  UT      1387   42      106        27:53.1     28:18.4      0:25.3      8:58/M
      14    Michelle Bouwman                  Sandy  UT             646   46      107        27:53.3     28:09.0      0:15.7      8:58/M
      15    Betty Jensen                      North Salt Lake  UT  1205   45      110        28:10.0     28:14.8      0:04.8      9:03/M
      16    Jody Hurst                        West Valley City  U   561   47      119        28:53.9     29:45.5      0:51.5      9:17/M
      17    Kailey Sealey                     Sandy  UT             407   39      125        29:05.3     29:16.6      0:11.2      9:21/M
      18    Debbie Chatwin                    South Jordan  UT      424   43      140        30:06.2     30:12.6      0:06.4      9:41/M
      19    Wendy Remley                      Clinton  UT           926   35      143        30:11.6     30:28.4      0:16.8      9:42/M
      20    Jana Buchi                        South Jordan  UT     1132   46      152        30:35.6     31:29.9      0:54.2      9:50/M
      21    Kellie Hancock                    Riverton  UT          457   40      160        30:42.2     30:54.6      0:12.4      9:52/M
      22    Jennifer Kassos                   Elko  NV             1487   36      168        30:48.1     31:45.5      0:57.4      9:54/M
      23    Amy Anderson                      Farmington  UT        682   37      173        30:50.7     31:46.8      0:56.1      9:55/M
      24    Erika Bazan                       Salt Lake City  UT    933   35      174        30:55.4     31:20.7      0:25.2      9:56/M
      25    Janet Ferguson                    Bountiful  UT         847   48      179        31:04.0     31:24.0      0:19.9      9:59/M
      26    Merrilee Manwaring                Springville  UT       982   48      204        31:50.8     31:52.3      0:01.4     10:14/M
      27    Heather Peterson                  West Jordan  UT       725   35      205        31:52.4     32:12.9      0:20.4     10:15/M
      28    Nicole Rylant                     Salt Lake City  UT    357   36      224        32:14.5     32:45.9      0:31.4     10:22/M
      29    Anna Lall                         Provo  UT             803   35      231        32:24.3     33:18.5      0:54.1     10:25/M
      30    Marcie Price                      Layton  UT            629   38      242        32:35.9     33:11.9      0:36.0     10:29/M
      31    Michele Catten                    Roosevelt  UT         775   41      249        32:47.8     33:27.5      0:39.6     10:32/M
      32    Andrea Park                       Bluffdale  UT        1020   43      276        33:21.9     33:42.3      0:20.3     10:43/M
      33    Shelly Nelson                     Roy  UT                34   38      283        33:32.5     34:14.8      0:42.2     10:47/M
      34    Brooke Bryan                      Orem  UT              637   37      291        33:44.3     34:23.9      0:39.6     10:51/M
      35    Nikkol Link                       Hooper  UT            858   39      307        34:00.8     34:44.3      0:43.5     10:56/M
      36    Kristy Deans                      Grantsville  UT       819   36      308        34:01.1     34:20.6      0:19.5     10:56/M
      37    Rachel Saling                     Maricopa  AZ          386   36      315        34:07.0     34:59.6      0:52.6     10:58/M
      38    Lisa Grant                        Pleasant Grove  UT    741   40      341        34:27.3     34:42.2      0:14.8     11:05/M
      39    Maree Baez                        Taylorsville  UT      227   35      351        34:40.1     35:06.1      0:26.0     11:09/M
      40    Jen Osoro                         West Jordan  UT       816   37      359        35:00.3     35:22.7      0:22.3     11:15/M
      41    Heather Griffith                  Salt Lake City  UT    393   35      360        35:00.4     35:13.5      0:13.0     11:15/M
      42    Dawn Douglas                      Springville  UT       194   35      364        35:02.2     35:16.2      0:14.0     11:16/M
      43    Suzanne Brinkerhoff               Lehi  UT              103   42      380        35:14.0     35:23.5      0:09.5     11:20/M
      44    Mary O'Hara                       Lehi  UT              104   36      381        35:14.0     35:23.5      0:09.5     11:20/M
      45    Pattie Axtman                     Salt Lake  UT         949   36      386        35:18.5     36:06.7      0:48.2     11:21/M
      46    Jayde Prudden                     Salt Lake City  UT    622   39      396        35:29.2     36:26.3      0:57.0     11:25/M
      47    Paula Archuleta                   Slat Lake City  UT    662   48      405        35:36.9     35:46.4      0:09.5     11:27/M
      48    Soothie Hohrein                   West Valley City  U   482   40      410        35:40.6     35:59.9      0:19.3     11:28/M
      49    Kami Curtis                       Mapleton  UT          922   36      418        35:49.2     37:42.6      1:53.4     11:31/M
      50    Cassandra Jackman                 West Jordan  UT       934   38      427        36:07.4     36:40.3      0:32.9     11:37/M
      51    Sarah Rice                        Orem  UT              336   38      430        36:10.6     36:25.6      0:15.0     11:38/M
      52    Joanna Fletcher                   Woods Cross  UT       409   40      436        36:18.6     36:28.5      0:09.8     11:40/M
      53    Jessica Foulks                    West Jordan  UT       471   37      442        36:24.4     36:36.7      0:12.3     11:42/M
      54    Serena Cunningham                 Providence  UT        374   37      444        36:24.9     37:10.5      0:45.6     11:42/M
      55    Jennifer Davis                    Ogden  UT             896   40      455        36:36.3     36:51.0      0:14.7     11:46/M
      56    Penny Blaser-Silva                Salt Lake City  UT    492   47      461        36:44.4     36:54.0      0:09.6     11:49/M
      57    Andrea Heidinger                  Holladay  UT          747   41      465        36:46.3     37:18.6      0:32.2     11:49/M
      58    Marianne Drennan                  Sandy  UT             147   36      467        36:56.8     37:02.4      0:05.6     11:53/M
      59    Kimberlee Edson                   Sandy  UT            1002   35      474        37:01.4     37:46.7      0:45.3     11:54/M
      60    Jennifer Christensen              Roy  UT                19   38      486        37:12.9     37:15.9      0:03.0     11:58/M
      61    Kathy Milligan                    Bountiful  UT        1330   48      504        37:38.3     38:05.9      0:27.6     12:06/M
      62    Kim Tingley                       West Jordan  UT       181   37      508        37:40.5     38:06.9      0:26.4     12:07/M
      63    Sarah Burton                      Salt Lake City  UT    790   35      513        37:44.3     37:56.9      0:12.6     12:08/M
      64    Karla Elbaba                      American Fork  UT     127   37      537        38:06.5     38:30.1      0:23.6     12:15/M
      65    Chantel Hagen                     Sandy  UT             142   36      541        38:07.7     38:33.7      0:25.9     12:15/M
      66    Camille Butkovich                 Riverton  UT          150   40      543        38:07.9     38:33.9      0:25.9     12:15/M
      67    Melissa Roberts                   Draper  UT            213   36      549        38:10.9     38:27.3      0:16.4     12:16/M
      68    Shelly Thompson                   Syracuse  UT          899   44      550        38:10.9     38:43.2      0:32.3     12:16/M
      69    Caroline Keller                   Salt Lake City  UT   1008   43      551        38:10.9     38:38.5      0:27.6     12:16/M
      70    Andi Garcia                       South Ogden  UT       979   40      552        38:11.2     38:38.5      0:27.3     12:17/M
      71    Norma Swink                       Orem  UT             1067   46      553        38:11.4     38:43.4      0:32.0     12:17/M
      72    Kristin Doyle                     Riverton  UT          135   36      557        38:13.2     38:20.4      0:07.1     12:17/M
      73    Elizabeth Smith                   Sandy  UT             569   41      561        38:14.8     38:28.3      0:13.5     12:18/M
      74    Robyn Long                        West Jordan  UT       550   39      569        38:30.2     38:36.2      0:06.0     12:23/M
      75    Melanie Day                       Taylorsville  UT      161   37      575        38:33.3     38:49.4      0:16.1     12:24/M
      76    Christie Holzworth                Brigham City  UT      743   43      581        38:39.7     39:01.2      0:21.4     12:26/M
      77    Alissa Haynes                     Park City  UT         326   36      590        38:59.8     39:01.7      0:01.8     12:32/M
      78    Kristine Larrabee                 Woods Cross  UT       987   48      591        39:04.8     39:50.5      0:45.7     12:34/M
      79    Kathy Gilbreath                   Farmington  UT        500   41      593        39:15.5     40:02.0      0:46.5     12:37/M
      80    Suzanna Fordham                   Cottonwood Heights   1228   41      612        39:39.5     40:20.5      0:41.0     12:45/M
      81    Pam Burt                          Holladay  UT          607   41      614        39:43.1     40:32.6      0:49.5     12:46/M
      82    Jess Smith                        Salt Lake City  UT    738   38      619        39:47.1     39:51.3      0:04.1     12:48/M
      83    Michelle MacKay                   West Valley City  U  1355   39      627        39:53.6     40:23.9      0:30.2     12:49/M
      84    Angela Weirick                    West Jordan  UT        30   40      638        40:06.1     40:51.6      0:45.5     12:54/M
      85    Lorianne Szendre                  West Valley City  U   139   35      643        40:16.6     40:23.3      0:06.6     12:57/M
      86    Alia Zundel                       Roy  UT               909   35      651        40:23.8     40:42.0      0:18.1     12:59/M
      87    Alexandra McCauley                West Jordan  UT       720   35      653        40:28.5     40:39.3      0:10.8     13:01/M
      88    Charie Francom                    Highland  UT          358   35      664        40:39.3     41:09.8      0:30.4     13:04/M
      89    Dayna Shepherd                    Sandy  UT             825   45      665        40:39.4     41:30.3      0:50.8     13:04/M
      90    Lori Hartzell                     Ogden  UT              68   38      676        41:06.8     41:57.6      0:50.8     13:13/M
      91    Deann Smith                       Riverton  UT          583   46      681        41:13.4     41:41.9      0:28.4     13:15/M
      92    Vicki Morgan                      Riverton  UT          574   41      683        41:13.5     41:41.9      0:28.3     13:15/M
      93    Chat Ficklin                      Provo  UT            1083   47      700        41:37.2     42:22.1      0:44.9     13:23/M
      94    Michelle Leckie                   Lehi  UT              416   44      704        41:44.0     42:18.5      0:34.5     13:25/M
      95    Margaret Larsen                   Cottonwood Heights   1231   47      705        41:50.0     42:24.1      0:34.1     13:27/M
      96    Gale Antell                       Taylorsville  UT       28   41      710        42:06.8     42:53.8      0:47.0     13:32/M
      97    Liberty Kluse                     Murray  UT            270   35      712        42:08.0     42:21.5      0:13.5     13:33/M
      98    Margaret Shoop                    Clinton  UT           466   43      715        42:10.5     42:23.6      0:13.1     13:34/M
      99    Tracy Schroeder                   Eagle Mountain  UT    999   36      716        42:11.5     42:32.8      0:21.2     13:34/M
     100    Janette Sanders                   Salt Lake City  UT    744   35      717        42:12.8     42:24.4      0:11.6     13:34/M
     101    Jennifer St Clair                 North Salt Lake  UT   234   35      722        42:22.9     43:06.8      0:43.8     13:37/M
     102    Laura Leavitt                     South Jordan  UT      105   49      739        43:18.5     43:54.0      0:35.4     13:55/M
     103    Christy Banyard                   North Salt Lake  UT  1206   44      749        43:26.2     44:03.3      0:37.1     13:58/M
     104    Michele Denkers                   Sandy  UT            1294   45      750        43:26.6     44:04.0      0:37.3     13:58/M
     105    Elisabeth Hansen                  North Ogden  UT       559   36      756        43:34.8     43:58.4      0:23.5     14:01/M
     106    Nancy McCarthy                    Sandy  UT            1010   40      767        43:52.0     43:59.8      0:07.8     14:06/M
     107    Marcia Ivie                       Farmington  UT        156   37      770        43:56.7     44:32.8      0:36.1     14:08/M
     108    Hilerie Coleman                   Herriman  UT           31   38      783        44:15.1     45:09.7      0:54.5     14:14/M
     109    Cinnamon Norton                   Kearns  UT            116   36      801        44:37.7     45:47.2      1:09.5     14:21/M
     110    Stephanie Ainsle                  West Valley  UT       827   43      833        45:45.5     46:36.9      0:51.4     14:43/M
     111    Milagros Arencibia                Riverton  UT          794   43      834        45:46.2     46:38.7      0:52.5     14:43/M
     112    Kimberly Teramoto                 Syracuse  UT          594   39      843        46:22.0     47:12.8      0:50.8     14:55/M
     113    Erica Reifenberg                  Salt Lake City  UT    507   39      847        46:41.0     47:00.0      0:18.9     15:01/M
     114    Lori Hughes                       West Bountiful  UT     37   47      851        47:25.8     48:14.2      0:48.4     15:15/M
     115    Janelle Eurick                    Sandy  UT            1283   36      869        49:12.2     49:30.2      0:18.0     15:49/M
     116    Cece Evans                        Draper  UT            412   35      871        49:51.9     50:53.3      1:01.3     16:02/M
     117    Laurel Arnold                     South Jordan  UT      509   36      878        52:38.3     53:29.0      0:50.7     16:55/M
     118    Lori King                         Taylorsville  UT     1093   44      880        53:33.8     54:21.1      0:47.2     17:13/M
     119    Andrea Konduc                     Salt Lake City  UT   1145   41      881        53:34.0     54:21.1      0:47.1     17:13/M
     120    Lorraine Hamp                     Magna  UT             453   47      898      1:00:06.5   1:00:32.3      0:25.8     19:19/M
     121    Becky Palmer                      Eagle Mountian  UT    734   41      909      1:06:52.7   1:07:43.2      0:50.5     21:30/M
Top

Male Masters (35 to 49)

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Cody Henrichsen                   Kearns  UT            133   35       11        18:15.0     18:24.0      0:09.0      5:52/M
       2    Brad Burgess                      Salt Lake City  UT   1268   35       12        18:17.9     18:18.6      0:00.7      5:53/M
       3    Paul Roberts                      Lehi  UT             1265   35       14        18:32.0     18:43.6      0:11.5      5:58/M
       4    Shawn McCausland                  Valrico  FL           838   40       16        18:36.7     18:54.6      0:17.9      5:59/M
       5    Mike Somers                       Woods Cross  UT      1022   40       30        19:36.3     19:47.4      0:11.1      6:18/M
       6    Art 5K                            Clinton  UT          1122   43       45        20:43.4     20:43.8      0:00.4      6:40/M
       7    Andrew Narvaez                    Riverton  UT          710   46       54        21:57.5     22:19.7      0:22.2      7:03/M
       8    Matt Sanders                      South Ogden  UT        52   35       57        22:07.8     22:09.5      0:01.7      7:07/M
       9    Ryan Kelly                        Grantsville  UT       304   35       64        22:41.8     22:45.0      0:03.2      7:18/M
      10    Kent Duncombe                     Wellsville  UT        114   35       67        22:46.8     23:09.1      0:22.2      7:19/M
      11    Robert Kenley                     Magna  UT              42   49       68        22:52.9     22:58.4      0:05.4      7:21/M
      12    Douglas Paulsen                   Roy                  1345   43       83        23:45.6     24:29.8      0:44.2      7:38/M
      13    Brian Sheets                      North Salt Lake  UT    50   35       99        26:51.0     28:02.6      1:11.5      8:38/M
      14    Chad Griffiths                    Salt Lake City  UT   1304   35      113        28:22.4     28:47.7      0:25.2      9:07/M
      15    Charles Sorensen                  Salt Lake City  UT     82   40      128        29:31.5     29:34.1      0:02.5      9:29/M
      16    Stan Clawson                      Salt Lake City  UT   1065   35      131        29:36.7     30:39.0      1:02.2      9:31/M
      17    Barrett Raymond                   Springville  UT       332   35      135        29:42.0     29:47.8      0:05.8      9:33/M
      18    Casey Monroe                      Ogden  UT             993   44      137        30:03.1     30:58.5      0:55.4      9:40/M
      19    Jason Sabin                       Lehi  UT              391   35      145        30:15.9     30:17.2      0:01.3      9:44/M
      20    Joel Lyons                        Springville  UT       539   39      147        30:22.4     30:55.1      0:32.6      9:46/M
      21    Brett Anderson                    Farmington  UT        681   39      172        30:50.5     31:46.6      0:56.1      9:55/M
      22    Cory Money                        Centerville  UT       618   40      180        31:05.7     31:54.2      0:48.4     10:00/M
      23    Alan Clayton                      Draper  UT            108   42      183        31:09.0     31:25.3      0:16.2     10:01/M
      24    Geoffrey Rayback                  Salt Lake City  UT    228   37      209        31:53.2     32:06.1      0:12.9     10:15/M
      25    Max Martinez Jr.                  Taylorsville  UT       80   36      228        32:20.1     32:41.7      0:21.6     10:24/M
      26    Jodi Lafata                       Layton  UT            854   35      243        32:36.3     33:08.5      0:32.1     10:29/M
      27    Marvin Spresser                   West Valley City  U  1170   44      267        33:07.3     33:39.1      0:31.7     10:39/M
      28    Wendy Vrba                        Sandy  UT             387   37      269        33:08.1     33:12.4      0:04.2     10:39/M
      29    Kirk Sample                       South Jordan  UT     1257   36      271        33:14.0     33:18.1      0:04.0     10:41/M
      30    Tim Proulx                        Saratoga Springs  U   225   42      281        33:28.7     33:43.1      0:14.4     10:46/M
      31    Chris Price                       Layton  UT            630   39      285        33:36.9     34:13.1      0:36.1     10:48/M
      32    Chet Samuelson                    Syracuse  UT            8   36      290        33:41.7     34:12.1      0:30.4     10:50/M
      33    Chad Crawford                     West Jordan  UT       798   36      300        33:51.3     34:03.0      0:11.6     10:53/M
      34    Jerry Birky                       Taylorsville  UT      881   43      309        34:02.6     34:34.6      0:31.9     10:57/M
      35    Christopher Fordham               Cottonwood Heights   1247   41      316        34:07.3     34:39.6      0:32.3     10:58/M
      36    Matt Phillipps                    West Jordan  UT      1110   39      354        34:45.7     35:01.3      0:15.5     11:10/M
      37    Gabriel Griffith                  Salt Lake City  UT    394   35      358        34:59.3     35:12.9      0:13.6     11:15/M
      38    Jason Douglas                     Springville  UT       195   35      361        35:00.9     35:14.9      0:13.9     11:15/M
      39    Mike Luke                         Orem  UT              178   37      392        35:28.1     36:02.2      0:34.1     11:24/M
      40    Cody Campbell                     Herriman  UT          552   42      393        35:28.1     35:40.3      0:12.1     11:24/M
      41    Philip Holtam                     West Jordan  UT       283   38      401        35:35.1     36:07.7      0:32.6     11:26/M
      42    John Prudden                      Salt Lake City  UT    621   38      414        35:44.3     36:41.8      0:57.4     11:29/M
      43    David Jensen                      West Jordan  UT       718   36      422        35:57.3     36:08.5      0:11.2     11:34/M
      44    Jeremy Young                      Kearns  UT            373   35      443        36:24.6     37:10.5      0:45.9     11:42/M
      45    Wade Taylor                       Highland  UT         1024   35      446        36:27.2     37:24.2      0:57.0     11:43/M
      46    Devin Foster                      Salt Lake City  UT    639   46      447        36:27.8     36:41.0      0:13.1     11:43/M
      47    Josh Justice                      Woods Cross  UT       187   35      449        36:31.9     36:38.9      0:06.9     11:45/M
      48    Troy Budd                         Cottonwood Heights   1389   42      463        36:44.6     37:24.4      0:39.8     11:49/M
      49    Michael Heidinger                 Holladay  UT          746   47      464        36:46.2     37:18.2      0:31.9     11:49/M
      50    Matthew Hunter                    Orem  UT              856   38      479        37:08.5     37:19.1      0:10.6     11:56/M
      51    Andrew Hansen                     Lehi  UT             1318   37      490        37:23.8     37:32.1      0:08.3     12:01/M
      52    Randy Shoop                       Clinton  UT           465   47      510        37:42.2     37:55.7      0:13.5     12:07/M
      53    Kenny Coleman                     Herriman  UT           32   38      534        38:06.0     39:02.6      0:56.6     12:15/M
      54    Shawn Roberts                     Draper  UT            214   41      545        38:10.0     38:26.9      0:16.9     12:16/M
      55    Paris Lelacheur                   Farr West  UT         708   38      566        38:28.2     39:06.4      0:38.2     12:22/M
      56    Gary Loveridge                    Sandy  UT             250   45      578        38:35.4     39:04.7      0:29.2     12:24/M
      57    Brian Holzworth                   Brigham City  UT      742   43      580        38:38.1     38:59.2      0:21.1     12:25/M
      58    Jonathan Rayback                  Sandy  UT             229   39      583        38:42.2     38:55.0      0:12.8     12:27/M
      59    Chad Gilbreath                    Farmington  UT        501   40      592        39:15.4     40:01.9      0:46.5     12:37/M
      60    Robert Percival                   Smithfield  UT        243   47      598        39:19.7     39:21.9      0:02.2     12:39/M
      61    Brian Rounds                      Lacey  WA             368   37      649        40:22.0     40:59.4      0:37.4     12:59/M
      62    Steve Pope                        Roy  UT              1116   37      659        40:38.0     40:59.1      0:21.0     13:04/M
      63    Severen Olinger                   Clinton  UT          1084   39      663        40:39.1     41:17.1      0:37.9     13:04/M
      64    Shayne Wilhite                    Salt Lake City  UT   1300   37      669        40:49.2     40:49.7      0:00.4     13:07/M
      65    Tony Smith                        West Point  UT        364   43      670        40:50.1     40:58.6      0:08.5     13:08/M
      66    Derek Hartzell                    Ogden  UT              67   36      677        41:07.2     41:58.2      0:50.9     13:13/M
      67    Leif Carpenter                    Salt Lake City  UT    715   46      692        41:27.6     41:43.8      0:16.2     13:20/M
      68    Nick Perkins                      Centerville  UT       570   35      698        41:33.2     42:02.6      0:29.3     13:22/M
      69    Thomas Hackett                    Layton  UT            441   49      725        42:41.4     43:12.4      0:30.9     13:43/M
      70    Lance Eddington                   Spanish Fork  UT      670   42      748        43:23.8     43:31.9      0:08.0     13:57/M
      71    Chad Mayfield                     Fruit Heights  UT     609   35      782        44:15.1     45:09.7      0:54.5     14:14/M
      72    Bill Ince                         Kaysville  UT          60   37      791        44:29.5     45:28.7      0:59.2     14:18/M
      73    Jon Hansen                        North Ogden  UT       558   37      817        45:27.9     45:52.6      0:24.7     14:37/M
      74    Bert Ainslie                      West Valley  UT       829   44      832        45:45.2     46:37.4      0:52.1     14:43/M
      75    Brady Grant                       Layton  UT           1201   35      845        46:36.8     47:20.3      0:43.5     14:59/M
      76    Brent Chase                       Salt Lake City  UT    397   45      846        46:39.6     46:59.7      0:20.1     15:00/M
      77    Francisco Gonzalez                Draper  UT            456   39      874        49:53.7     50:55.2      1:01.5     16:02/M
      78    Brian Smith                       Sandy  UT            1224   42      884        54:19.3     54:59.5      0:40.1     17:28/M
Top

Female Grandmasters (50 and Ov

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Angela Clifton                    Ogden  UT             118   52      126        29:22.9     29:42.5      0:19.5      9:27/M
       2    Carolyn Ivie                      Kamas  UT             158   57      136        29:58.9     30:40.7      0:41.8      9:38/M
       3    Teresa Alvey                      Draper  UT            595   52      303        33:52.0     34:21.2      0:29.2     10:53/M
       4    Audrey Johnson                    South Jordan  UT      785   51      366        35:03.0     35:09.6      0:06.5     11:16/M
       5    Elizabeth Chandler                Ogden  UT             824   51      441        36:24.4     36:37.9      0:13.5     11:42/M
       6    Cathy Rosemann                    North Salt Lake  UT   684   52      493        37:28.3     37:30.6      0:02.3     12:03/M
       7    Corinne Edwards                   Salt Lake City  UT    976   54      531        38:04.1     38:16.0      0:11.8     12:14/M
       8    Janet Huffman                     Tooele  UT            928   52      585        38:48.7     39:02.4      0:13.7     12:29/M
       9    Julie Swope                       Bountiful  UT        1031   50      661        40:38.9     41:29.1      0:50.1     13:04/M
      10    Lynette Halling                   Draper  UT            468   50      708        42:01.8     42:11.4      0:09.6     13:31/M
      11    Lori Merchel                      Ogden  UT             916   52      751        43:30.3     43:43.1      0:12.7     13:59/M
      12    Donna Martinez                    Murray  UT           1196   50      761        43:45.0     44:21.4      0:36.3     14:04/M
      13    Ginny Lund                        Mapleton  UT         1001   58      793        44:31.9     45:35.6      1:03.6     14:19/M
      14    Diane Colby                       Riverton  UT          582   58      812        45:10.4     45:10.4                 14:31/M
      15    Janice Anderson                   Orem  UT              903   73      857        47:58.1     48:55.3      0:57.1     15:25/M
      16    Deborah Mac Adams                 Salt Lake City  UT    929   50      910      1:06:54.9   1:07:45.0      0:50.0     21:31/M
Top

Male Grandmasters (50 and Over

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Yvonne B. Jones                   West Valley City  U   676   64      451        36:33.7     37:44.3      1:10.6     11:45/M
       2    Don Milligan                      Bountiful  UT        1336   51      506        37:38.6     38:06.3      0:27.7     12:06/M
       3    Ivan Bedell                       Tooele  UT           1041   63      556        38:12.4     38:21.2      0:08.8     12:17/M
       4    Kevin Merchel                     Ogden  UT             915   52      562        38:20.4     38:32.4      0:11.9     12:20/M
       5    David Sheppard                    Tooele  UT            669   57      607        39:34.6     39:37.9      0:03.3     12:43/M
       6    Paul Burt                         Salt Lake City  UT    608   65      615        39:43.3     40:32.6      0:49.3     12:46/M
       7    Terry Kaeser                      Goshen  IN           1113   64      760        43:41.9     44:16.8      0:34.8     14:03/M
       8    Brian Larsen                      West Bountiful  UT     38   50      852        47:26.4     48:14.1      0:47.7     15:15/M
       9    Mike Hamp                         Magna  UT             452   50      899      1:00:06.5   1:00:31.8      0:25.3     19:19/M