Fight For Air 10K

Age Group Results

June 04, 2011


Results By Stride Racing (strideracing.com)

Men: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female No Age

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Genevieve Jaslowski                                     240            22      51:38.8    8:19/M             
       2    Leslie Thompson                   West Jordan  UT       221            28      54:06.9    8:43/M             
       3    Caroline Olson                                          200            39      57:21.6    9:14/M             
       4    Kelsey Facer                                            215            65    1:02:27.7   10:03/M             
       5    Tammy Simmons                                           323            70    1:04:30.8   10:23/M             
       6    Caitlin Caldwell                                        280            78    1:05:28.8   10:33/M             
       7    Miriam Shumway                                          197            82    1:07:27.6   10:52/M             
       8    Anne Bailey                                             279            85    1:08:13.2   10:59/M             
       9    Jennifer Buchi                                          212            93    1:12:01.9   11:36/M             
      10    Karen Buchi                                             213            94    1:12:03.5   11:36/M             
Top

Male No Age

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christopher Carlson                                     230             2      41:02.4    6:36/M             
       2    Arthur Greene                                           287             4      44:31.5    7:10/M             
       3    Geoff Swindle                                           220            14      50:22.6    8:07/M             
       4    Brad Ward                                               186            53    1:00:23.5    9:43/M             
       5    Jake Schipaanboord                                      182            98    1:18:30.6   12:38/M             
Top

Female 14 and Under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mackenzie Simper                  Salt Lake City  UT    324   12       90    1:10:55.3   11:25/M             
Top

Male 14 and Under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brady Olson                                             290   13       45      59:07.1    9:31/M             
       2    Connor Simper                     Salt Lake City  UT    325   10       89    1:10:55.1   11:25/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Erika Moss                                              288   17       77    1:05:28.7   10:33/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Liz Grant                         Salt Lake City  UT    281   29        3      43:59.6    7:05/M             
       2    Jaime Glauser                     Salt Lake City  UT    207   28        6      47:40.2    7:41/M             
       3    Laura Walker                      Salt Lake City  UT    282   28        8      47:46.7    7:42/M             
       4    Heidi Toth                                              245   29       17      50:35.1    8:09/M             
       5    Lyndsey Fontaine                                        204   23       20      51:37.3    8:19/M             
       6    Leslie Brown                                            189   25       24      52:50.6    8:30/M             
       7    Brandy Aldrich                    Midvale  UT           208   24       29      54:13.9    8:44/M             
       8    Emily Jacobs                      Sandy  UT             232   23       31      54:45.6    8:49/M             
       9    Crystal Phillips                  Murray  UT            268   29       32      56:28.6    9:06/M             
      10    Heather Nichols                                         191   26       36      56:57.8    9:10/M             
      11    Andrea Arnold                                           286   27       43      58:54.4    9:29/M             
      12    Jennifer Despain                  Cottonwood Heights    274   29       44      59:03.0    9:31/M             
      13    Cristiana Townsend                                      243   29       48      59:28.2    9:35/M             
      14    Emily Gustafson                                         233   21       54    1:00:49.5    9:48/M             
      15    Hadley Bowers                     Salt Lake City  UT    270   25       57    1:01:10.2    9:51/M             
      16    Celeste Ward                                            187   25       61    1:01:17.1    9:52/M             
      17    Lisa Burger                                             278   28       63    1:01:36.3    9:55/M             
      18    Jamie Schipaanboord                                     178   29       64    1:02:17.3   10:02/M             
      19    Rebecca Travis                                          231   28       68    1:03:37.2   10:15/M             
      20    Alyssa Pearson                                          228   24       72    1:04:41.5   10:25/M             
      21    Carol Martin                                            235   23       74    1:04:57.5   10:28/M             
      22    Shantel Simmons                                         224   20       75    1:05:01.2   10:28/M             
      23    Tori Jensen                                             218   23       81    1:06:33.0   10:43/M             
      24    Hunt Stephanie                                          223   23       83    1:07:30.0   10:52/M             
      25    Kathleen Cannon                                         276   28       84    1:07:35.6   10:53/M             
      26    Whitney Lyman                                           203   24       92    1:12:01.1   11:36/M             
      27    Vanessa Black                                           183   29       99    1:19:35.9   12:49/M             
      28    Jessica Slade                     Cottonwood Heights    185   24      104    1:49:10.9   17:35/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Levi Pace                         Salt Lake City  UT    256   27        1      39:14.2    6:19/M             
       2    Paul Stemle                                             293   25        5      44:57.3    7:14/M             
       3    Scott Lamb                                              236   26        9      48:01.0    7:44/M             
       4    Abel Serrano                                            246   24       16      50:24.0    8:07/M             
       5    Gregory Rice                                            261   23       25      52:50.8    8:30/M             
       6    Heather Sandall                                         260   25       27      53:56.9    8:41/M             
       7    Kevin Coombs                                            198   27       35      56:50.7    9:09/M             
       8    Jason Lunt                                              234   29       56    1:01:00.1    9:49/M             
       9    Alan Regal                                              271   26       58    1:01:10.3    9:51/M             
      10    Richard Petersen                  South Jordan  UT      216   28       79    1:06:15.0   10:40/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nicole Caldwell                   Salt Lake City  UT    241   37       13      50:19.9    8:06/M             
       2    Sara Warren                                             262   31       15      50:22.6    8:07/M             
       3    Kimberly L Sullivan                                     252   30       19      51:35.9    8:18/M             
       4    Adria Swindle                                           219   33       21      51:37.6    8:19/M             
       5    Emily Bott                                              180   31       23      52:44.1    8:30/M             
       6    Katie Boyd                                              227   33       42      58:00.4    9:20/M             
       7    Tanya Finken                                            267   32       46      59:21.2    9:33/M             
       8    Kristen Wallace                                         202   30       50    1:00:11.3    9:41/M             
       9    Karen Eilbeck                     Salt Lake City  UT    289   37       51    1:00:15.7    9:42/M             
      10    Laura Carpenter                                         239   33       55    1:00:55.9    9:49/M             
      11    Leah Willis                                             229   31       59    1:01:11.2    9:51/M             
      12    Chelise Floyd                                           179   37       62    1:01:23.7    9:53/M             
      13    Jaquel Jorgensen                                        199   32       66    1:02:48.6   10:07/M             
      14    Laura Clayton                                           225   36       69    1:03:48.6   10:16/M             
      15    Veronica Hayes                                          255   34       71    1:04:34.5   10:24/M             
      16    Meighan Smith                     North Salt Lake  UT   184   32       76    1:05:26.3   10:32/M             
      17    Sabrina Shuman                                          226   30       91    1:10:59.3   11:26/M             
      18    Chelsea Davis                     Holladay  UT          238   31       96    1:12:38.6   11:42/M             
      19    Maureen Schiffman                                       257   39       97    1:17:22.3   12:28/M             
      20    Molly Zarbock                     Alpine  UT            264   35      103    1:30:39.9   14:36/M             
      21    Alicia Nicholes                                         201   34      105    1:51:27.2   17:57/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris Glauser                     Salt Lake City  UT    206   30        7      47:40.4    7:41/M             
       2    Matthew Giles                     Salt Lake City  UT    269   33       12      50:08.1    8:04/M             
       3    Akiko Obara                                             209   35       87    1:08:43.0   11:04/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heidi Gager                                             285   42       41      57:40.9    9:17/M             
       2    Carmen Nulph                      Salt Lake City  UT    248   40       47      59:23.5    9:34/M             
       3    Tamara Neumann                                          188   41       49    1:00:03.2    9:40/M             
       4    Julee Attig                       Salt Lake City  UT    272   41       52    1:00:20.5    9:43/M             
       5    Peggi Lundgreen                                         205   40       80    1:06:27.6   10:42/M             
       6    Elizabeth Smith                   Cottonwood Hts  UT    254   41       86    1:08:42.1   11:04/M             
       7    Suzanne Jeschke                                         258   41      100    1:20:48.8   13:01/M             
       8    Mary Cannon                                             263   48      101    1:20:48.9   13:01/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Devin Thorpe                                            196   46       18      51:31.8    8:18/M             
       2    Clint Sanderson                                         194   40       37      56:58.9    9:10/M             
       3    Thomas Welsh                                            283   41       38      57:00.3    9:11/M             
       4    David Cook                                              266   41       73    1:04:44.2   10:25/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ginette Speed                     Salt Lake City  UT    250   54       26      53:18.2    8:35/M             
       2    Malissa Ryberg                                          294   50       33      56:31.5    9:06/M             
       3    Diane MacKay                      Salt Lake City  UT    244   55       40      57:39.8    9:17/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Steve Lynch                       Salt Lake City  UT    284   53       10      48:57.7    7:53/M             
       2    Neil Cotter                       Salt Lake City  UT    259   53       11      49:44.3    8:01/M             
       3    Rod Hauer                                               291   58       30      54:41.2    8:48/M             
       4    Scott Jensen                      Salt Lake City  UT    217   55       60    1:01:11.2    9:51/M             
       5    Jared Lucero                      Salt Lake City  UT    247   56       67    1:03:19.6   10:12/M             
       6    David Capalbo                                           292   54       88    1:09:27.1   11:11/M             
       7    Kenneth Buchi                                           214   59       95    1:12:04.2   11:36/M             
Top

Female 60 and Over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wendy Van De Kamp                 Holladay  UT          253   63       34      56:38.0    9:07/M             
       2    Tana Carpenter                    Sandy  UT             249   67      102    1:29:39.5   14:26/M