Run Through The Lavender

Age Group Results

July 10, 2010


Results By Stride Racing (strideracing.com)

5K

Female No Age

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Lisa Jackson                                          882    0    309     31:53.3     32:14.5      0:21.1   10:15/M
    2    Krista Lloyd                                          881    0    441     35:20.2     38:02.4      2:42.2   11:22/M
    3    Tiffany Buck                                          911    0    531     38:13.4     41:08.7      2:55.2   12:17/M
    4    Jenny Brunson                                         869    0    730     49:37.0     51:54.8      2:17.8   15:57/M
    5    Ruth Dec                                              865    0    766     52:46.7     53:05.1      0:18.3   16:58/M
    6    Haley Beck                                            864    0    812     56:42.8     57:58.4      1:15.5   18:14/M
    7    Kelsie Jones                                          863    0    814     56:49.3     57:58.8      1:09.5   18:16/M

Male No Age

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Unknown Partic. 319                                   319         511     37:19.1     37:26.6      0:07.4   12:00/M
    2    Robert Dec                                            866    0    539     38:29.5     38:43.0      0:13.4   12:22/M
    3    Brian Smith                                           870    0    729     49:36.5     51:54.2      2:17.6   15:57/M
    4    Unknown Partic. 174                                   174         874   1:32:15.4   1:34:37.9      2:22.5   29:40/M

Female 11 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Alison Pray                      Payson  UT           573    11    51     23:25.9     23:28.2      0:02.2    7:32/M
    2    Autumn Kay                       Mona  UT             795    10    95     25:31.0     25:50.3      0:19.3    8:12/M
    3    Jessica Gilson                   Draper  UT           248     9   221     29:49.8     29:52.4      0:02.5    9:35/M
    4    Camryn Richard                   Sandy  UT            833     9   228     29:56.2     30:02.0      0:05.7    9:37/M
    5    Kayla Madsen                     Riverton  UT         458     7   341     32:41.4     32:44.8      0:03.4   10:31/M
    6    Hope Kearl                       Santaquin  UT        401     8   344     32:46.7     33:09.1      0:22.3   10:32/M
    7    Grace Wolsey                     Provo  UT            723     9   424     34:53.8     35:11.3      0:17.5   11:13/M
    8    Marguerite Morgan                Payson  UT           490    11   472     36:16.1     38:40.3      2:24.1   11:40/M
    9    Nicky Jones                      Salt Lake City  UT   378    10   543     38:36.2     39:20.8      0:44.6   12:25/M
   10    Paytene Pivonka                  Delta  UT            567    11   590     40:17.4     43:03.5      2:46.1   12:57/M
   11    Keslee Shumway                   Mona  UT             847     5   684     46:00.0     47:25.2      1:25.1   14:47/M
   12    Makenna Gilson                   Draper  UT           249     7   686     46:05.0     46:06.9      0:01.9   14:49/M
   13    Hannah Smith                     Provo  UT            849    10   704     47:16.2     48:20.8      1:04.6   15:12/M
   14    Hailey Douglas                                        919    10   761     52:02.4     55:00.2      2:57.8   16:44/M
   15    Sierra Newbold                   Cedar City  UT       518     9   776     53:37.1     55:53.2      2:16.1   17:14/M
   16    Oakley Newbold                   Cedar City  UT       519     6   785     54:55.2     57:13.5      2:18.3   17:39/M
   17    Kyann Covington                  Lehi  UT             164    11   793     55:15.6     57:16.9      2:01.3   17:46/M
   18    Karilee Dayton                   Sandy  UT            192     8   799     55:24.7     55:44.3      0:19.5   17:49/M
   19    Celina Messersmith                                    929    10   851   1:04:11.5   1:06:12.3      2:00.7   20:38/M

Male 11 and Under

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Ashton J Seely                   Nephi  UT            620    11    41     23:00.8     23:02.8      0:01.9    7:24/M
    2    Christian Richard                Sandy  UT            831    11    87     25:17.5     25:22.8      0:05.3    8:08/M
    3    Tyler Dinkel                     Nephi  UT            200     8    93     25:28.6     26:33.1      1:04.5    8:11/M
    4    Alex Gilson                      Draper  UT           247    11   124     26:31.8     26:33.2      0:01.4    8:32/M
    5    Kurt Hoffmann                    Grand Junction  CO   783    11   134     26:48.5     26:50.2      0:01.6    8:37/M
    6    Christopher Cutler               Provo  UT            181    10   156     27:34.5     28:05.8      0:31.3    8:52/M
    7    David Jones                      Salem  UT            386     9   158     27:40.4     29:13.7      1:33.3    8:54/M
    8    Kaeden Bailey                                         935    10   171     28:25.3     28:41.2      0:15.8    9:08/M
    9    Stephen Cutler                   Provo  UT            182     8   188     28:54.6     29:26.4      0:31.8    9:18/M
   10    Parley Kay                       Mona  UT             796    10   310     31:54.8     32:15.3      0:20.4   10:15/M
   11    Adam Brown                       Lehi  UT              88    10   318     32:07.8     32:16.3      0:08.4   10:20/M
   12    Clayton Shumway                  Mona  UT             845     7   324     32:16.7     33:40.7      1:24.0   10:23/M
   13    Justin Richard                   Sandy  UT            832    10   365     33:23.0     33:27.2      0:04.2   10:44/M
   14    Randy Hallam, Jr                 Orem  UT             280    10   388     33:59.3     34:04.0      0:04.6   10:56/M
   15    Chandler Fereday                 Riverton  UT         766    10   477     36:26.8     38:43.6      2:16.8   11:43/M
   16    Justin Sutherland                Mona  UT             854    10   495     36:53.9     37:15.2      0:21.3   11:52/M
   17    Ethan Corrigan                   Payson  UT           161    10   499     36:56.7     37:00.0      0:03.2   11:53/M
   18    Alexander Cutler                 Provo  UT            183     5   538     38:27.5     40:28.1      2:00.6   12:22/M
   19    Tk Polevoy                       Draper  UT           826    11   697     46:46.8     47:11.5      0:24.7   15:02/M
   20    Aidan Dougherty                  Riverton  UT         204     8   772     53:09.4     55:05.3      1:55.9   17:05/M
   21    Hunter Fereday                   Riverton  UT         765    11   803     55:49.2     58:17.3      2:28.1   17:57/M
   22    Thaddeus Hoschouer               Elk Ridge  UT        324    10   833   1:01:30.7   1:03:26.8      1:56.0   19:46/M
   23    Brock Messersmith                                     930     5   842   1:02:50.0   1:04:27.2      1:37.2   20:12/M

Female 12 to 15

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Summer Harper                    Orem  UT             779    15    12     20:11.2     20:13.6      0:02.4    6:29/M
    2    Diana Moreva                     Payson  UT           487    15    21     21:39.0     21:47.1      0:08.0    6:58/M
    3    Meadow Kay                       Mona  UT             794    13   106     25:51.8     26:13.6      0:21.8    8:19/M
    4    Ivy Smith                        Layton  UT           642    14   146     27:13.5     27:19.5      0:05.9    8:45/M
    5    Miranda Ashbaker                                      945    15   150     27:24.4     29:23.0      1:58.6    8:49/M
    6    Hannah Curtis                    Springville  UT      178    14   161     27:46.4     27:53.9      0:07.5    8:56/M
    7    Ashley Johnson                   Springville  UT      373    15   197     29:23.9     29:47.0      0:23.0    9:27/M
    8    Meagan Dougherty                 Riverton  UT         203    12   222     29:49.9     31:47.3      1:57.4    9:35/M
    9    Kali Park                        Bluffdale  UT        543    15   261     30:36.8     32:13.4      1:36.5    9:50/M
   10    Emily Jones                      Salem  UT            385    12   274     30:56.5     32:29.9      1:33.3    9:57/M
   11    Daleen Lundquist                 Payson  UT           453    13   321     32:09.4     32:40.0      0:30.6   10:20/M
   12    Sarah Hicken                     Roosevelt  UT        310    12   371     33:31.3     34:23.8      0:52.5   10:47/M
   13    Ondine Morgan                    Payson  UT           489    12   481     36:29.2     38:54.0      2:24.8   11:44/M
   14    Madison Harmon                   Salem  UT            291    13   571     39:42.2     41:21.8      1:39.5   12:46/M
   15    Ciera Lewis                      Woodland Hills  UT   803    12   594     40:22.3     41:55.2      1:32.9   12:59/M
   16    Cayla Larson                     Cedar Hills  UT      424    13   605     40:49.1     41:48.6      0:59.5   13:07/M
   17    Shay Cannon                      South Jordan  UT     113    12   610     40:54.4     41:53.0      0:58.5   13:09/M
   18    Serena Lewis                     Woodland Hills  UT   804    14   618     41:10.6     42:43.2      1:32.6   13:14/M
   19    Alizabeth Apgood                 Santaquin  UT         15    13   621     41:20.7     42:12.1      0:51.4   13:17/M
   20    Hannah Ford                                           914    12   665     44:01.3     45:47.9      1:46.6   14:09/M
   21    Clara Turnbow                                         920    13   667     44:04.5     47:02.7      2:58.1   14:10/M
   22    Jessica Bagshaw                  Sandy  UT             24    14   689     46:16.0     46:36.8      0:20.7   14:53/M
   23    Bree Brown                       Provo  UT             86    12   693     46:23.6     48:36.9      2:13.2   14:55/M
   24    Leanna Watts                     Orem  UT             698    15   711     48:14.1     48:33.5      0:19.4   15:31/M
   25    Kelsey Stevens                   Thousand Oaks  CA    653    12   717     48:28.3     49:23.4      0:55.1   15:35/M
   26    Kylie Bailey                     Eagle Mountain  UT    28    14   780     54:30.9     55:22.0      0:51.0   17:31/M
   27    Rachel Andes                     Saratoga Springs  U   11    15   789     55:03.9     57:37.8      2:33.9   17:42/M
   28    Mikah Covington                  Lehi  UT             165    14   794     55:16.4     57:16.6      2:00.1   17:46/M
   29    Mckynzee Pivonka                 Delta  UT            566    15   801     55:32.4     56:34.7      1:02.3   17:51/M
   30    Cydne Naylor                     Provo  UT            511    12   830   1:01:26.1   1:01:34.0      0:07.9   19:45/M
   31    Alysa Hampshire                  Ft. Duchesne  UT     282    14   868   1:09:35.5   1:11:30.0      1:54.4   22:22/M

Male 12 to 15

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Dakota Lange                     Payson  UT           418    13     8     19:18.6     19:19.9      0:01.2    6:12/M
    2    Brandon Hoffman                  Mona  UT             782    12    16     21:05.5     21:07.7      0:02.1    6:47/M
    3    Levi Lundquist                   Payson  UT           454    15    43     23:03.0     23:04.3      0:01.3    7:25/M
    4    Ammon Embleton                                        905    15    47     23:15.8     23:22.4      0:06.5    7:29/M
    5    Logan Cameron                    American Fork  UT    109    15    60     23:44.3     23:52.0      0:07.6    7:38/M
    6    Matthew Osborne                  Lehi  UT             537    14    88     25:20.3     25:25.2      0:04.9    8:09/M
    7    Ethan Breck                      Pleasant Grove  UT    77    15   169     28:19.7     28:21.8      0:02.1    9:06/M
    8    Jacob Wagstaff                   South Jordan  UT     687    13   178     28:35.7     30:48.7      2:13.0    9:11/M
    9    Bryan Johnson                    Bountiful  UT        792    12   183     28:41.4     29:12.2      0:30.8    9:13/M
   10    Riley Corrigan                   Payson  UT           160    14   402     34:25.1     34:38.4      0:13.3   11:04/M
   11    Gabriel Corrigan                 Payson  UT           162    12   599     40:32.8     40:46.9      0:14.1   13:02/M
   12    Dillon Wheelock                  North Salt Lake  UT  705    14   668     44:11.5     44:15.3      0:03.8   14:12/M
   13    Jacob Roberts                    Murray  UT           835    14   749     51:27.8     54:01.4      2:33.5   16:33/M
   14    Zech Campagna                    Redmond  UT          111    12   770     53:02.1     53:55.6      0:53.5   17:03/M

Female 16 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Rebecca Jones                    Salem  UT            383    18    44     23:04.9     24:24.2      1:19.2    7:25/M
    2    Laura Damewood                   West Valley City  U  185    17    49     23:20.2     23:30.7      0:10.5    7:30/M
    3    Ashley Phelps                    Spanish Fork  UT     565    17    53     23:33.1     23:36.8      0:03.6    7:34/M
    4    Jenny Dinkel                     Nephi  UT            199    16    58     23:39.5     24:41.1      1:01.6    7:36/M
    5    Kaliesha Foy                     West Valley City  U  234    16    62     23:52.2     24:03.3      0:11.0    7:40/M
    6    Amy Christensen                  Oak City  UT         143    17    86     25:17.1     26:52.2      1:35.0    8:08/M
    7    Brenna Jolley                    South Jordan  UT     376    16   129     26:44.0     28:02.0      1:18.0    8:36/M
    8    Natalie Cameron                  American Fork  UT    108    17   137     27:02.5     27:10.2      0:07.6    8:42/M
    9    Kaitlin Schramm                  Mapleton  UT         617    17   149     27:20.8     29:09.5      1:48.6    8:47/M
   10    Brenda Chandler                  Springville  UT      126    17   196     29:23.4     29:46.8      0:23.4    9:27/M
   11    Megan Simpson                    Mapleton  UT         630    18   201     29:28.4     31:17.8      1:49.4    9:28/M
   12    Kelsie Bird                      Mapleton  UT          58    17   204     29:29.0     31:17.8      1:48.8    9:29/M
   13    Natalie Hayes                    Spanish Fork  UT     300    18   206     29:31.7     30:06.2      0:34.5    9:29/M
   14    Quincy Hyde                      Ogden  UT            344    16   248     30:20.4     30:55.3      0:34.9    9:45/M
   15    Marci Hicken                     Roosevelt  UT        308    18   266     30:40.2     31:38.2      0:57.9    9:52/M
   16    Michelle Jones                   Salem  UT            384    16   273     30:56.2     32:29.4      1:33.2    9:57/M
   17    Amber Rice                       Lehi  UT             588    17   280     31:05.1     32:20.8      1:15.7   10:00/M
   18    Abigail Fletcher                 South Jordan  UT     769    16   339     32:33.4     33:51.9      1:18.4   10:28/M
   19    Emily Hicken                     Roosevelt  UT        309    16   349     33:00.7     33:58.0      0:57.3   10:37/M
   20    Erin Bailey                      Springville  UT       29    16   363     33:23.0     33:42.9      0:19.9   10:44/M
   21    Keeley Pivonka                   Delta  UT            568    17   399     34:20.2     34:55.3      0:35.0   11:02/M
   22    Karmen Sandoval                  Santaquin  UT        611    18   420     34:50.9     36:44.7      1:53.8   11:12/M
   23    Kd Apgood                        Santaquin  UT         14    16   497     36:55.8     37:49.3      0:53.4   11:52/M
   24    Mikell Benson                    Harrisonburg  VA      53    18   517     37:34.4     38:37.8      1:03.3   12:05/M
   25    Shalice Butterfield              Nephi  UT            103    17   560     39:15.5     39:55.7      0:40.2   12:37/M
   26    Miriam Ashman                    Henderson  NV        742    16   609     40:50.4     42:25.9      1:35.5   13:08/M
   27    Ashley Kaelin                                         906    17   649     42:58.5     43:29.2      0:30.7   13:49/M
   28    Analee Hicken                    Springville  UT      313    17   712     48:14.5     48:33.8      0:19.3   15:31/M
   29    Marie Mota                       Magna  UT            501    17   720     48:46.5     50:33.5      1:46.9   15:41/M

Male 16 to 18

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jake Morgan                      Mona  UT             491    16     6     19:08.9     19:10.6      0:01.6    6:09/M
    2    Bryant McKeachnie                Mona  UT             811    16     7     19:14.4     19:16.0      0:01.5    6:11/M
    3    Josh Willhard                    North Salt Lake  UT  716    16     9     19:46.5     19:50.0      0:03.4    6:21/M
    4    Kelly Watts                      Orem  UT             697    18    20     21:30.1     21:42.2      0:12.1    6:55/M
    5    Justin Kilmer                    Payson  UT           404    17    23     21:43.3     22:10.5      0:27.1    6:59/M
    6    Chase Brown                      Spanish Fork  UT      89    17    32     22:36.1     22:39.7      0:03.6    7:16/M
    7    Edwin Avila                      Provo  UT             23    16    35     22:37.3     22:38.4      0:01.1    7:16/M
    8    Brian Willhard                   North Salt Lake  UT  715    16    76     24:37.9     24:41.4      0:03.4    7:55/M
    9    Colton Fullmer                   Provo  UT            239    18    77     24:43.3     25:10.3      0:27.0    7:57/M
   10    Scott Evans                      Springville  UT      221    16   193     29:10.2     29:32.8      0:22.6    9:23/M
   11    Vincant Owen                     Wvc  UT              539    17   806     55:55.5     57:36.7      1:41.2   17:59/M

Female 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Krystal Harper                   Orem  UT             780    19    11     20:10.8     20:12.6      0:01.7    6:29/M
    2    Danielle Rankin                  Holladay  UT         579    21    63     23:53.0     24:19.1      0:26.1    7:41/M
    3    Rachelle Wardle                  Payson  UT           691    24    74     24:32.5     25:26.2      0:53.7    7:53/M
    4    Megan Park                       Bluffdale  UT        542    19    89     25:21.0     26:58.1      1:37.0    8:09/M
    5    Melissa Denver                   Springville  UT      193    21    96     25:32.3     26:09.2      0:36.8    8:13/M
    6    Elizabeth Wade                   Draper  UT           685    20   107     25:59.1     26:04.5      0:05.4    8:21/M
    7    Rachel Buck                      Provo  UT             96    20   109     26:02.8     26:08.1      0:05.2    8:22/M
    8    Hannah Grover                    New Harmony  UT      262    19   110     26:04.7     26:07.4      0:02.7    8:23/M
    9    Gaby Jensen                      Sandy  UT            360    19   131     26:46.1     26:51.3      0:05.1    8:36/M
   10    Jamilyn Finlinson                Oak City  UT         768    19   136     27:01.8     27:55.0      0:53.1    8:41/M
   11    Amber Trotta                     Provo  UT            674    22   164     27:52.4     28:03.7      0:11.2    8:58/M
   12    Talysha Young                    Mona  UT             862    19   177     28:35.5     28:49.0      0:13.5    9:11/M
   13    Sarah Wallingford                Manti  UT            689    19   179     28:36.8     30:14.7      1:37.8    9:12/M
   14    Emily Williams                   Provo  UT            717    24   186     28:50.5     31:01.8      2:11.3    9:16/M
   15    Jennifer Jones                   Salem  UT            899    20   187     28:54.5     30:26.9      1:32.4    9:18/M
   16    Lisa Ward                                             909    23   195     29:12.8     30:02.7      0:49.8    9:23/M
   17    Jasmine Low                                           883    23   205     29:30.3     30:42.0      1:11.6    9:29/M
   18    Destiny Hayes                                         924    20   207     29:31.9     30:06.2      0:34.3    9:29/M
   19    Hannah Thomas                    Provo  UT            668    24   215     29:40.2     30:14.6      0:34.3    9:32/M
   20    Mindi Garcia                     Spanish Fork  UT     241    21   217     29:43.0     30:00.6      0:17.6    9:33/M
   21    Stephanie Ollerton               Mona  UT             817    21   220     29:49.4     31:00.9      1:11.5    9:35/M
   22    Katherine Rios                   Orem  UT             594    21   234     30:04.3     31:17.9      1:13.5    9:40/M
   23    Angelee Arnold                   Paragonah  UT         18    21   236     30:05.0     30:35.1      0:30.0    9:40/M
   24    Erica Braithwaite                Perry  UT             73    22   253     30:30.2     31:17.5      0:47.2    9:48/M
   25    Megan Bruner                     Provo  UT             91    20   256     30:32.7     32:01.4      1:28.6    9:49/M
   26    Kazeray Pay                      Mona  UT             823    23   272     30:52.6     33:30.9      2:38.2    9:55/M
   27    Whitney Royal                    Provo  UT            606    23   275     30:57.3     31:58.3      1:00.9    9:57/M
   28    Sierra Ladow                     Provo  UT            798    21   278     31:02.7     31:21.5      0:18.7    9:59/M
   29    Hayley Gardner                   Salt Lake City  UT   242    24   295     31:33.7     31:41.1      0:07.3   10:09/M
   30    Laurel Mosbacker                 Provo  UT            498    24   304     31:49.3     33:23.9      1:34.6   10:14/M
   31    Megan Dalton                     Eagle Mt.  UT        184    23   312     31:57.2     34:02.5      2:05.2   10:16/M
   32    Marci Cooper                     Bountiful  UT        156    22   316     32:04.5     32:46.0      0:41.5   10:19/M
   33    Agatha Maxwell                   Murray  UT           467    22   322     32:09.8     33:09.8      0:59.9   10:20/M
   34    Catherine Maxwell                Murray  UT           468    20   323     32:11.2     33:09.9      0:58.7   10:21/M
   35    Coryn Cope                       Provo  UT            157    22   326     32:18.0     32:34.0      0:15.9   10:23/M
   36    Kassidy Christensen              Richfield  UT        144    22   332     32:27.0     33:19.7      0:52.7   10:26/M
   37    Tahlia Cozzens                   Provo  UT            167    24   333     32:27.4     34:35.2      2:07.7   10:26/M
   38    Kortney Schultz                  Riverton  UT         618    23   353     33:08.9     33:31.9      0:23.0   10:39/M
   39    Jessi Spainhower                                      939    19   354     33:09.7     33:32.2      0:22.4   10:40/M
   40    Katie Joyce Shirts               Orem  UT             627    23   361     33:19.4     34:34.3      1:14.9   10:43/M
   41    Kalli Bateman                    Eagle Mountain  UT    40    22   377     33:37.0     35:40.2      2:03.2   10:49/M
   42    Rebecca Rhule                    Versailles  KY       586    23   386     33:54.1     34:48.9      0:54.8   10:54/M
   43    Julia Hubbard                    Payson  UT           329    24   387     33:54.5     34:48.6      0:54.0   10:54/M
   44    Kristine Brown                   Syracuse  UT          90    21   394     34:12.7     36:15.3      2:02.5   11:00/M
   45    Chelsey Anderson                 SOUTH OGDEN  UT      936    22   395     34:12.7     36:15.2      2:02.4   11:00/M
   46    Sadie Gurley                     Payson  UT           271    20   396     34:13.1     35:19.6      1:06.4   11:00/M
   47    Kellie Bollenbach                Provo  UT             61    20   397     34:13.9     35:36.2      1:22.3   11:00/M
   48    Adrianna Graza                   Santaquin  UT        257    19   409     34:38.3     36:31.8      1:53.4   11:08/M
   49    Caryn Allen                      West Jordan  UT        5    23   428     35:00.5     36:01.5      1:00.9   11:15/M
   50    Alyssa Groff                     Provo  UT            776    21   439     35:18.3     35:37.3      0:19.0   11:21/M
   51    Kammie Lisonbee                  Payson  UT           807    21   442     35:21.8     36:22.0      1:00.1   11:22/M
   52    Kelsey McKinnon                  Provo  UT            812    20   443     35:23.4     36:35.1      1:11.7   11:23/M
   53    Kirsten Parkinson                South Jordan  UT     547    24   450     35:35.4     36:26.7      0:51.3   11:26/M
   54    Jillian Roberts                  Spanish Fork  UT     598    23   453     35:40.0     35:49.8      0:09.8   11:28/M
   55    Sarah Waldron                    Danville  CA         688    21   457     35:43.8     36:56.0      1:12.2   11:29/M
   56    Sara Pennepacker                 Provo  UT            553    22   464     35:56.6     37:19.2      1:22.6   11:33/M
   57    Kaycee Clove                     Provo  UT            152    20   468     36:05.9     37:26.1      1:20.1   11:36/M
   58    Karen Allred                     Riverton  UT           8    22   476     36:25.1     39:32.1      3:06.9   11:43/M
   59    Britney Farrell                  Nephi  UT            226    24   478     36:27.1     36:41.6      0:14.4   11:43/M
   60    Jill Thomas                      Spanish Fork  UT     667    23   496     36:55.0     37:05.1      0:10.1   11:52/M
   61    Malynda Groke                    Cedar City  UT       260    22   505     37:07.3     38:01.2      0:53.8   11:56/M
   62    Katie Ricks                      Provo  UT            593    23   526     38:02.3     40:21.1      2:18.7   12:14/M
   63    Kara Eslinger                    Cedar Hills  UT      219    22   540     38:32.2     38:54.0      0:21.8   12:23/M
   64    Talia Lewis                      Mona  UT             438    22   547     39:01.7     41:43.1      2:41.3   12:33/M
   65    Ashley Robison                   Flowell  UT          837    21   552     39:10.7     41:40.3      2:29.6   12:36/M
   66    Corinne Smith                    Burley  ID           636    24   567     39:25.4     39:37.8      0:12.3   12:40/M
   67    Lisa Bunker                      Payson  UT            98    23   584     40:10.1     42:25.1      2:15.0   12:55/M
   68    Lara Renelle                     Payson  UT           584    23   585     40:10.4     42:25.1      2:14.7   12:55/M
   69    Karen Johnson                    Manti  UT            367    23   586     40:10.7     42:00.5      1:49.7   12:55/M
   70    Hillary Ashman                   Provo  UT            741    21   607     40:50.1     42:26.0      1:35.9   13:08/M
   71    Kallie Davis                     Santaquin  UT        188    23   622     41:21.1     44:06.4      2:45.3   13:18/M
   72    Jocelyn Hardman                  Santaquin  UT        288    19   625     41:45.2     43:39.7      1:54.4   13:25/M
   73    Krystal Rasmussen                Redmond  UT          830    22   634     42:06.7     43:18.9      1:12.1   13:32/M
   74    Heather Hundley                  Payson  UT           337    23   641     42:30.2     43:54.4      1:24.2   13:40/M
   75    Lindsey Williams                 Ogden  UT            718    23   650     43:02.8     43:40.7      0:37.9   13:50/M
   76    Natalie Stubbs                   Midvale  UT          852    23   661     43:27.2     46:12.3      2:45.1   13:58/M
   77    Kortnee Lake                     Morgan  UT           416    20   679     45:01.0     45:49.9      0:48.8   14:28/M
   78    Amanda Hall                      Mona  UT             275    19   687     46:11.5     48:48.1      2:36.6   14:51/M
   79    Rakel Savage                     Mona  UT             614    19   688     46:11.6     48:48.1      2:36.4   14:51/M
   80    Patty Mota                       Magna  UT            502    19   713     48:18.5     50:01.8      1:43.2   15:32/M
   81    Kelsie Aldridge                  Mona  UT               4    20   715     48:21.3     51:01.9      2:40.6   15:33/M
   82    Amber Ainge                      Mona  UT               3    22   716     48:21.5     51:01.6      2:40.1   15:33/M
   83    Inez Mota                        Magna  UT            500    20   721     48:49.2     50:33.2      1:44.0   15:42/M
   84    Lauren Thorne                    Cedar Hills  UT      671    24   731     49:38.4     50:19.2      0:40.7   15:58/M
   85    Alison Jones                     Spanish Fork  UT     389    23   741     50:39.7     53:05.0      2:25.2   16:17/M
   86    Tanya Murphy                     Mona  UT             815    21   743     50:53.5     51:48.9      0:55.4   16:22/M
   87    Alyssa Olson                     Salt Lake City  UT   531    22   747     51:21.5     53:47.1      2:25.5   16:31/M
   88    Courtney Wilson                  Cottonwood Heights   721    22   748     51:22.4     53:47.5      2:25.1   16:31/M
   89    Haley Paz                        Provo  UT            552    24   762     52:14.1     53:09.7      0:55.5   16:48/M
   90    Rebecca Russell                  Provo  UT            607    19   763     52:14.6     53:09.8      0:55.2   16:48/M
   91    Heidi Orr                        Payson  UT           534    21   773     53:15.3     55:37.2      2:21.9   17:07/M
   92    Jonie Orr                        Payson  UT           533    23   774     53:29.4     55:52.3      2:22.9   17:12/M
   93    Maggie Jacobson                  Lehi  UT             352    23   804     55:49.3     58:19.8      2:30.5   17:57/M
   94    Lyndsay Garbett                  Goshen  UT           240    22   834   1:01:34.0   1:04:19.5      2:45.5   19:48/M
   95    Candice Chappuis                 Nephi  UT            129    23   849   1:03:07.0   1:04:43.6      1:36.6   20:18/M
   96    Karamea Puriri                   Salt Lake City  UT   577    23   855   1:04:48.4   1:07:15.7      2:27.3   20:50/M

Male 19 to 24

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jacob Hilton                     Provo  UT            316    23     3     18:09.4     18:12.0      0:02.6    5:50/M
    2    Taz Wilcock                      Orem  UT             713    21    17     21:06.7     21:08.9      0:02.2    6:47/M
    3    Devin Nye                        Perry  UT            525    22    18     21:06.8     21:48.5      0:41.6    6:47/M
    4    Benjamin Embleton                Fairview  UT         214    19    22     21:41.9     21:48.1      0:06.1    6:58/M
    5    Cameron Smith                    Provo  UT            640    22    26     22:15.4     22:38.8      0:23.4    7:09/M
    6    Paul Hogue                       Provo  UT            925    22    38     22:54.3     23:06.4      0:12.0    7:22/M
    7    Kyle York                        Santaquin  UT        736    21    81     25:06.5     27:27.7      2:21.2    8:04/M
    8    Jeff Harris                      Riverton  UT         293    24   102     25:48.9     26:50.8      1:01.9    8:18/M
    9    Michael Johnson                  Manti  UT            791    21   118     26:20.5     28:11.0      1:50.5    8:28/M
   10    Anthony Elangovan                Salt Lake City  UT   212    23   132     26:46.4     26:51.3      0:04.8    8:36/M
   11    Eric Allred                      Riverton  UT           9    23   160     27:46.2     30:39.3      2:53.1    8:56/M
   12    Dusty Spainhower                 Herriman  UT         644    22   175     28:31.4     28:54.3      0:22.8    9:10/M
   13    Parker Jones                     Provo  UT            388    22   194     29:10.4     30:32.5      1:22.0    9:23/M
   14    Michael Parkin                   Lehi  UT             546    24   214     29:40.1     30:54.5      1:14.3    9:32/M
   15    Tyler King                       Provo  UT            408    24   356     33:10.5     34:52.3      1:41.8   10:40/M
   16    Rebekah Gundersen                Salt Lake City  UT   269    22   376     33:37.0     34:45.3      1:08.3   10:49/M
   17    James Rawden                                          884    24   404     34:27.7     36:27.2      1:59.4   11:05/M
   18    Christopher Williams             Ogden  UT            719    24   653     43:08.4     43:46.2      0:37.8   13:52/M
   19    Joshua Kreeck                    Midvale  UT          797    24   662     43:27.5     46:12.4      2:44.9   13:58/M

Female 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    April Gundersen                  Riverton  UT         267    28    31     22:35.8     22:42.3      0:06.5    7:16/M
    2    Kellie Christensen               South Jordan  UT     140    28    39     22:58.0     23:11.5      0:13.5    7:23/M
    3    Jobecka Thompson                 Oak City  UT         855    29    68     24:11.1     24:36.6      0:25.5    7:47/M
    4    Laura Dawn Beckstrand            South Jordan  UT      48    29    90     25:24.2     25:37.4      0:13.1    8:10/M
    5    Mckel Stowell                    Lehi  UT             656    26    99     25:37.4     26:29.9      0:52.5    8:14/M
    6    Jessica Murdock                  Provo  UT            505    25   138     27:02.6     27:10.8      0:08.1    8:42/M
    7    Janelle Stacey                   Provo  UT            649    28   143     27:11.6     29:18.5      2:06.9    8:44/M
    8    Annika Quick                     Provo  UT            828    25   147     27:17.2     27:49.3      0:32.1    8:46/M
    9    Kim Turner                       Elk Ridge  UT        677    29   148     27:20.2     27:24.7      0:04.4    8:47/M
   10    Kara Sanchez                     West Jordan  UT      839    29   152     27:31.7     29:42.3      2:10.6    8:51/M
   11    Heidi Hilgendorf                 Sandy  UT            314    26   159     27:44.7     28:26.9      0:42.1    8:55/M
   12    Amanda Hull                      Provo  UT            335    25   190     28:58.0     30:03.8      1:05.8    9:19/M
   13    Carlene Francom                  Santaquin  UT        235    26   209     29:34.6     30:41.6      1:06.9    9:30/M
   14    Carolee Jaynes                   Riverton  UT         356    29   229     29:58.5     32:10.2      2:11.7    9:38/M
   15    Amy Beckstrand                   Eagle Mountain  UT    49    26   231     30:01.1     30:15.6      0:14.5    9:39/M
   16    Marin Olson                      Orem  UT             819    25   239     30:06.5     31:19.2      1:12.6    9:41/M
   17    Lauren McKay                                          901    28   241     30:11.3     31:56.3      1:45.0    9:42/M
   18    Jennifer Fails                   Orem  UT             222    29   243     30:15.9     30:23.5      0:07.5    9:44/M
   19    Cortney Bolton                   Murray  UT            62    28   246     30:18.6     32:03.4      1:44.8    9:45/M
   20    Alli McMillan                    Holladay  UT         475    29   247     30:19.3     31:05.7      0:46.4    9:45/M
   21    Lindsey Styler                   Oasis  UT            659    25   251     30:27.2     31:22.3      0:55.1    9:47/M
   22    Nicole Engman                    Lehi  UT             217    26   281     31:06.3     31:32.4      0:26.0   10:00/M
   23    Shauna Wright                    Cottonwood Heights   729    25   282     31:07.0     32:00.7      0:53.6   10:00/M
   24    Kristin Mosman                   Murray  UT           499    29   289     31:21.3     31:24.9      0:03.6   10:05/M
   25    Jen Hull                         Provo  UT            336    25   290     31:22.8     32:29.2      1:06.4   10:05/M
   26    Wendy Jurgens                    Pleasant Grove  UT   394    29   292     31:25.7     33:58.1      2:32.3   10:06/M
   27    Rachel Lemieux                   Salt Lake City  UT   434    29   294     31:29.5     32:15.4      0:45.8   10:07/M
   28    Cortney Pace                     Springville  UT      821    25   297     31:39.1     32:33.1      0:54.0   10:11/M
   29    Amanda Renzello                  Goshen  UT           585    29   301     31:46.8     34:28.9      2:42.1   10:13/M
   30    Natasha Dansie                   Nephi  UT            187    28   302     31:46.9     32:15.6      0:28.6   10:13/M
   31    Liz Archibald                    Elk Ridge  UT        738    29   307     31:50.2     33:43.2      1:52.9   10:14/M
   32    Heather Faragher                 Orem  UT             224    26   311     31:57.0     32:43.8      0:46.8   10:16/M
   33    Hillary Molyneux                 Orem  UT             484    29   313     31:59.2     34:03.1      2:03.9   10:17/M
   34    Jill Brandt                      Provo  UT             74    25   329     32:21.3     34:20.3      1:59.0   10:24/M
   35    Stephanie Sund                   Taylorsville  UT     662    29   335     32:28.8     33:43.9      1:15.1   10:26/M
   36    Melissa Dymock                   North Salt Lake  UT  208    29   336     32:31.5     32:48.2      0:16.7   10:27/M
   37    Jessica McShinsky                Spanish Fork  UT     477    27   347     32:56.7     34:02.9      1:06.2   10:35/M
   38    Megan Beardall                   Provo  UT            752    25   350     33:03.3     33:37.0      0:33.6   10:38/M
   39    Paula Brock                      Salt Lake City  UT    79    27   351     33:05.8     35:25.2      2:19.4   10:38/M
   40    Angie Seely                      Payson  UT           840    28   355     33:10.2     33:37.7      0:27.4   10:40/M
   41    Mikelle Sevy                     Payson  UT           842    27   357     33:10.9     33:38.2      0:27.2   10:40/M
   42    Crystal Yaede                    Provo  UT            732    25   362     33:22.1     34:35.4      1:13.3   10:44/M
   43    Christine Johnson                Manti  UT            371    29   366     33:23.3     35:09.6      1:46.3   10:44/M
   44    Brandee Kimbril                  Roy  UT              406    28   372     33:31.4     34:13.9      0:42.5   10:47/M
   45    Alison Bartholomew               Pleasant Grove  UT   748    27   373     33:34.6     34:44.8      1:10.1   10:48/M
   46    Courtney Hanks                   Santaquin  UT        284    28   374     33:34.9     36:17.5      2:42.5   10:48/M
   47    Ashley Hunter                    Tooele  UT           338    25   378     33:38.3     34:35.8      0:57.5   10:49/M
   48    Autumn Jackson                   Nephi  UT            349    26   381     33:41.5     34:23.0      0:41.4   10:50/M
   49    Kate Jepsen                      Salt Lake City  UT   363    28   383     33:42.1     33:51.0      0:08.8   10:50/M
   50    Erin Howey                       Layton  UT           327    25   384     33:45.0     34:27.4      0:42.3   10:51/M
   51    Amy Cuddeback                    Orem  UT             171    25   393     34:08.6     36:11.6      2:02.9   10:59/M
   52    Claire Robinson                  Payson  UT           601    29   419     34:47.3     37:10.1      2:22.8   11:11/M
   53    Tara Osborn                      West Jordan  UT      535    27   429     35:00.7     36:01.4      1:00.7   11:15/M
   54    Kelly Mumm                       Evanston  WY         504    26   436     35:16.0     35:46.3      0:30.3   11:20/M
   55    Megan Daniels                    Lehi  UT             186    29   446     35:26.3     36:30.9      1:04.5   11:24/M
   56    April Lewis                      Mona  UT             437    28   452     35:38.6     38:19.7      2:41.1   11:27/M
   57    Tanya Turnbow                                         918    25   474     36:19.0     39:18.5      2:59.4   11:41/M
   58    Adrienna Nye                     Provo  UT            816    26   475     36:21.4     37:10.3      0:48.9   11:41/M
   59    Camille Jewett                   Payson  UT           790    29   487     36:32.7     39:13.0      2:40.2   11:45/M
   60    Danielle Johnson                 Mona  UT             369    27   488     36:36.5     37:53.3      1:16.7   11:46/M
   61    Jaclyn Moore                     Taylorsville  UT     485    27   492     36:41.9     39:41.3      2:59.3   11:48/M
   62    Emily Sanders                    Provo  UT            610    25   508     37:12.6     39:21.9      2:09.2   11:58/M
   63    Ann Frost                        Provo  UT            237    28   514     37:19.8     39:58.9      2:39.0   12:00/M
   64    Katy Proctor                                          910    26   519     37:40.8     38:29.7      0:48.9   12:07/M
   65    Sarah Hanson                     Cedar City  UT       287    25   532     38:15.1     39:08.7      0:53.5   12:18/M
   66    Deborah Jacobson                 Santaquin  UT        351    27   533     38:15.6     39:53.6      1:38.0   12:18/M
   67    Janelle Hanks                    Springville  UT      283    29   536     38:21.3     38:47.3      0:25.9   12:20/M
   68    Amber Prince                     Salt Lake City  UT   575    27   545     38:46.9     38:51.2      0:04.3   12:28/M
   69    Melissa Robison                  Mapleton  UT         836    26   551     39:09.9     41:39.7      2:29.8   12:35/M
   70    Amy Warnick                      Oren  UT             693    28   556     39:14.2     40:07.6      0:53.4   12:37/M
   71    Alison Staheli                   Spanish Fork  UT     650    28   561     39:17.9     39:49.9      0:32.0   12:38/M
   72    Shannon Frost                    Provo  UT            236    25   564     39:23.0     40:03.2      0:40.1   12:40/M
   73    Ashlee Haskell                   Provo  UT            296    25   565     39:23.3     40:03.2      0:39.9   12:40/M
   74    Emma Earl                        Santan Valley  AZ    762    29   569     39:36.9     39:52.4      0:15.5   12:44/M
   75    Jody King                        Provo  UT            409    25   576     39:59.6     41:41.9      1:42.2   12:51/M
   76    Krysta Whitmore                  Provo  UT            709    27   597     40:28.2     40:40.3      0:12.0   13:01/M
   77    Lauren Brutsch                   Lindon  UT            92    27   601     40:36.4     43:13.5      2:37.0   13:03/M
   78    Lindy Hatch                      Payson  UT           297    27   606     40:49.6     42:56.3      2:06.6   13:07/M
   79    Angela Calchera                  Provo  UT            104    26   631     41:57.9     44:22.1      2:24.2   13:29/M
   80    Ashley Howarth                   Mona  UT             785    27   632     41:58.9     42:57.8      0:58.8   13:30/M
   81    Janie Rogers                     West Valley City  U  602    26   645     42:44.0     43:27.3      0:43.3   13:44/M
   82    Allison Hite                     Provo  UT            317    27   646     42:49.0     42:58.2      0:09.2   13:46/M
   83    Leslee Lundgren                  Spanish Fork  UT     452    25   655     43:16.6     44:39.9      1:23.2   13:55/M
   84    Bluzet Sullivan                  Midvale  UT          661    29   660     43:25.3     44:04.7      0:39.4   13:58/M
   85    Emma Nichols                     Provo  UT            520    27   692     46:21.9     48:37.2      2:15.3   14:54/M
   86    Katie Laird                      Provo  UT            414    27   700     46:57.8     49:06.7      2:08.9   15:06/M
   87    Emily Chappell                   Cedar City  UT       128    29   701     47:00.5     49:58.7      2:58.1   15:07/M
   88    Liz Lish                         Magna  UT            439    27   722     48:50.6     50:33.6      1:42.9   15:42/M
   89    Melissa Singleton                Midvale  UT          632    28   756     51:56.9     53:14.0      1:17.1   16:42/M
   90    Melissa Arano                    Provo  UT             17    27   790     55:04.1     57:38.5      2:34.4   17:42/M
   91    Eleanor Miller                   Salt Lake City  UT   480    28   795     55:17.0     57:45.7      2:28.7   17:47/M
   92    Christi Hicken                   Springville  UT      312    26   809     56:05.3     56:25.9      0:20.5   18:02/M
   93    Melissa Webster                  Santaquin  UT        699    27   818     57:18.4   1:00:10.1      2:51.7   18:25/M
   94    Kalie Christensen                Salt Lake City  UT   135    26   838   1:02:07.1   1:04:45.1      2:37.9   19:58/M
   95    Courtney Cope                    Provo  UT            158    25   846   1:02:54.9   1:03:11.6      0:16.7   20:14/M
   96    Casondra Bonham                  Santaquin  UT         64    25   852   1:04:12.7   1:06:11.0      1:58.3   20:39/M
   97    Annie Jarman                     Salt Lake City  UT   354    26   856   1:04:50.5   1:07:17.2      2:26.6   20:51/M
   98    Jennifer Weight                  Whitewater  CO       700    29   859   1:05:33.2   1:05:33.2               21:05/M
   99    Joanne Martinez                  Sandy  UT            465    29   864   1:08:24.8   1:11:02.9      2:38.0   22:00/M

Male 25 to 29

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Michael Vick                     Provo  UT            888    29     1     16:38.6     16:40.1      0:01.4    5:21/M
    2    Nathan Bartholomew               Pleasant Grove  UT   749    29    13     20:30.3     20:36.4      0:06.1    6:35/M
    3    Ammon Murdock                    Provo  UT            506    25    14     20:40.7     20:48.6      0:07.8    6:39/M
    4    Bryce Bird                       Provo  UT             56    28    28     22:31.6     22:34.7      0:03.1    7:14/M
    5    Blair Gundersen                  Riverton  UT         268    29    30     22:35.4     22:42.2      0:06.7    7:16/M
    6    Bernardo Ruiz                                         880    26    48     23:19.8     23:20.9      0:01.1    7:30/M
    7    Chet Ludlow                      Nephi  UT            808    28    59     23:42.4     24:07.7      0:25.2    7:37/M
    8    Kurt Francom                     Mona  UT             770    28    73     24:31.8     24:35.6      0:03.8    7:53/M
    9    Robert Sylvester                 Salt Lake City  UT   664    26    78     24:52.7     26:00.8      1:08.1    8:00/M
   10    Luke Zimmerman                                        943    26   101     25:48.8     26:18.4      0:29.6    8:18/M
   11    Troy Mortensen                   Payson  UT           494    25   119     26:21.3     27:21.0      0:59.6    8:28/M
   12    Kenny Claire                                          893    29   133     26:46.8     27:21.0      0:34.2    8:36/M
   13    Wilson Bateman                                        903    25   199     29:26.7     31:33.8      2:07.0    9:28/M
   14    August Bateman                   Eagle Mountain  UT    43    28   240     30:07.6     32:16.7      2:09.1    9:41/M
   15    Todd Schultz                     Riverton  UT         619    25   250     30:26.8     30:50.8      0:23.9    9:47/M
   16    Johnathan Yaede                  Provo  UT            733    26   291     31:24.3     32:31.2      1:06.9   10:06/M
   17    Justin Cuddeback                 Orem  UT             172    25   334     32:27.9     34:32.7      2:04.8   10:26/M
   18    Jonathan Kimbril                 Roy  UT              407    29   370     33:29.2     34:13.4      0:44.1   10:46/M
   19    Casey Jackson                                         887    28   382     33:41.8     34:23.7      0:41.9   10:50/M
   20    Kyle Leslie                      American Fork  UT    436    26   416     34:46.1     36:16.1      1:29.9   11:11/M
   21    Dustin Groff                     Provo  UT            777    25   434     35:14.3     35:32.5      0:18.2   11:20/M
   22    Jason Christensen                Salt Lake City  UT   136    28   471     36:13.9     37:47.2      1:33.2   11:39/M
   23    Kirk Bradford                                         940    26   506     37:09.6     37:48.1      0:38.5   11:57/M
   24    Robert Frost                     Provo  UT            238    28   515     37:21.4     39:59.7      2:38.2   12:01/M
   25    Colin Ricks                      Provo  UT            592    25   525     38:01.8     40:20.8      2:18.9   12:13/M
   26    Benjamin Brutsch                 Lindon  UT            93    29   602     40:37.0     43:13.8      2:36.8   13:04/M
   27    Matt Johnson                                          886    25   613     41:08.6     43:15.7      2:07.1   13:14/M
   28    Karl Hite                        Provo  UT            318    25   642     42:36.8     42:46.5      0:09.7   13:42/M
   29    Kyle Sullivan                    Midvale  UT          660    29   659     43:24.7     44:03.9      0:39.2   13:57/M
   30    Spencer Shumway                  Mona  UT             846    29   685     46:01.0     47:26.2      1:25.1   14:48/M
   31    Joe Smith                        Riverton  UT         637    26   705     47:21.0     48:35.0      1:14.0   15:14/M
   32    Mike Murphy                      Mona  UT             814    26   742     50:53.4     51:48.8      0:55.4   16:22/M
   33    Erika Pecjo                      Cottonwood  UT       824    27   781     54:31.6     57:02.8      2:31.1   17:32/M
   34    Sullivan Heward                  Slc  UT              781    26   782     54:32.4     57:03.7      2:31.2   17:32/M

Female 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Jennifer Hughes                  Woodland Hills  UT   333    31    10     19:53.3     19:55.6      0:02.3    6:24/M
    2    Renee Pray                       Payson  UT           572    34    29     22:32.3     22:34.7      0:02.3    7:15/M
    3    Sara Ashcraft                    Bluffdale  UT         19    30    85     25:14.5     25:56.1      0:41.6    8:07/M
    4    Kaila Hayes                      Eagle Mountain  UT   301    30    91     25:27.0     25:31.7      0:04.7    8:11/M
    5    Lisa Kelly                       Orem  UT             402    31    97     25:34.7     26:20.0      0:45.3    8:13/M
    6    Susan Kay                        Mona  UT             793    32   103     25:49.5     26:06.5      0:16.9    8:18/M
    7    Azure Thompson                   South Jordan  UT     669    33   111     26:09.4     26:23.0      0:13.6    8:25/M
    8    Stephanie Huff                   Santaquin  UT        331    33   126     26:37.7     27:44.5      1:06.7    8:34/M
    9    Brooke Wilkins                                        894    34   130     26:44.9     27:18.5      0:33.5    8:36/M
   10    Laura Mitchell                   Kent  WA             481    32   139     27:05.2     27:18.0      0:12.8    8:43/M
   11    Janna Smith                      Kent  WA             634    31   140     27:05.5     27:18.1      0:12.6    8:43/M
   12    Kat Kaczka                       Slc  UT              396    34   144     27:11.7     27:57.9      0:46.1    8:44/M
   13    Dorianne Christensen             Richfield  UT        146    32   145     27:11.8     28:04.1      0:52.2    8:44/M
   14    Chandra Conrad                   Eskdale  UT          154    34   162     27:48.3     29:26.9      1:38.5    8:56/M
   15    Susan Sellers                    American Fork  UT    623    30   163     27:52.4     29:13.8      1:21.3    8:58/M
   16    Tammy Petersen                   Brookfield  CT       562    30   200     29:27.7     29:44.4      0:16.6    9:28/M
   17    Melanie Steed                    Orem  UT             652    32   203     29:28.8     29:47.7      0:18.9    9:28/M
   18    Jiselle Jones                    West Valley  UT      379    32   210     29:35.8     30:51.3      1:15.5    9:31/M
   19    Courtney Rasband                 Cedar Hills  UT      582    34   219     29:48.0     31:29.8      1:41.7    9:35/M
   20    Jami Brothers                    Lehi  UT             754    31   224     29:51.9     30:28.7      0:36.8    9:36/M
   21    Maggie McBride                   Kaysville  UT        470    30   227     29:56.0     30:36.9      0:40.8    9:37/M
   22    Jaime Nielson                    Santaquin  UT        522    30   238     30:06.0     30:33.9      0:27.8    9:41/M
   23    Angie Brewster                   Bountiful  UT         78    33   249     30:23.9     30:59.8      0:35.9    9:46/M
   24    Christina Dymock                 Genola  UT           209    32   255     30:32.6     30:48.2      0:15.6    9:49/M
   25    Paige Bench                      Murray  UT            51    32   258     30:34.9     31:59.7      1:24.8    9:50/M
   26    Michelle Baker                   Herriman  UT          32    33   268     30:44.5     32:38.4      1:53.8    9:53/M
   27    Becky McBride                    Kaysville  UT        471    30   288     31:20.0     32:00.9      0:40.9   10:05/M
   28    Colette Whicker                  Mona  UT             706    30   305     31:49.5     32:18.7      0:29.2   10:14/M
   29    Farrah Petersen                  Provo  UT            559    33   317     32:05.4     32:51.1      0:45.6   10:19/M
   30    Allyson Molgard                  Brigham City  UT     483    34   319     32:08.0     34:40.5      2:32.5   10:20/M
   31    Eve Petersen                     Nephi  UT            560    33   337     32:32.2     33:01.4      0:29.1   10:28/M
   32    Marty Austin                     Slc  UT               22    33   360     33:19.0     34:06.4      0:47.4   10:43/M
   33    Marcy Burrell                    Genola  UT           101    32   364     33:23.0     34:28.0      1:05.0   10:44/M
   34    Lindsay Emery                    Herriman  UT         215    30   368     33:26.1     34:18.7      0:52.6   10:45/M
   35    Tina Ballow                      Levan  UT             36    33   379     33:39.9     34:00.0      0:20.1   10:49/M
   36    Melinda Baker                    Payson  UT            33    32   385     33:47.7     34:48.8      1:01.1   10:52/M
   37    Christine Perez                  Salt Lake City  UT   556    34   389     34:02.9     35:13.1      1:10.2   10:57/M
   38    Ashley Shupe                     Provo  UT            628    31   405     34:29.0     36:22.4      1:53.3   11:05/M
   39    Melissa Harmon                   Salem  UT            289    32   406     34:33.7     36:12.0      1:38.2   11:07/M
   40    Melissa Jensen                   Payson  UT           361    34   407     34:34.9     35:24.2      0:49.3   11:07/M
   41    Jennifer Christensen             Mona  UT             137    32   415     34:45.3     36:02.4      1:17.0   11:10/M
   42    Laina Passey                     Payson  UT           548    32   418     34:47.0     37:11.0      2:24.0   11:11/M
   43    Mary Manwaring                   Pleasant Grove  UT   463    32   426     34:57.8     37:17.1      2:19.2   11:14/M
   44    Tracy Wolsey                     Provo  UT            722    30   435     35:14.6     35:31.8      0:17.1   11:20/M
   45    Marisa Bentley                   Orem  UT              54    31   437     35:17.5     35:30.6      0:13.0   11:21/M
   46    April Strong                     Pleasant Grove  UT   658    32   449     35:34.1     36:18.5      0:44.3   11:26/M
   47    Jennie Christensen               Orem  UT             139    30   451     35:36.3     37:30.0      1:53.6   11:27/M
   48    Mirna Chaves                     Provo  UT            131    34   456     35:41.4     36:33.2      0:51.7   11:28/M
   49    Jessica Deneault                 West Jordan  UT      759    33   461     35:53.4     37:21.1      1:27.6   11:32/M
   50    Genevieve Brown                  Ny  NY                84    30   462     35:55.3     36:29.2      0:33.8   11:33/M
   51    Charlotte McBean                 Bountiful  UT        469    32   463     35:55.3     36:29.2      0:33.8   11:33/M
   52    Elizabeth Jones                  Orem  UT             390    33   485     36:32.3     36:32.3               11:45/M
   53    Marty Sproul                     Holladay  UT         647    33   489     36:37.0     37:29.9      0:52.9   11:46/M
   54    Deeanna Price                    Eagle Mountain  UT   574    34   513     37:19.4     40:17.8      2:58.3   12:00/M
   55    Carianna Larson                  Cedar Hills  UT      423    34   521     37:44.5     38:44.2      0:59.6   12:08/M
   56    Kimbelry Bailey                  Slc  UT               26    32   522     37:52.9     38:21.1      0:28.1   12:11/M
   57    Marissa Rublin                                        923    32   530     38:12.7     40:38.0      2:25.3   12:17/M
   58    Jerritt Dayhoff                  Saratoga Springs  U  191    34   534     38:20.0     39:32.8      1:12.8   12:20/M
   59    Haydee Trevino                   Payson  UT           673    31   546     38:50.4     39:26.8      0:36.4   12:29/M
   60    Kim Saupan                       Salt Lake City  UT   613    31   550     39:09.2     41:15.7      2:06.4   12:35/M
   61    Misty Beesley                    Provo  UT             50    32   557     39:14.4     40:59.4      1:44.9   12:37/M
   62    Kathryn Grotegut                 Provo  UT            261    30   562     39:18.0     39:50.0      0:31.9   12:38/M
   63    Chelsy Burnah                    Lehi  UT              99    32   568     39:33.0     41:39.0      2:05.9   12:43/M
   64    Nicole Stark                     Roy  UT              651    30   570     39:38.8     41:52.1      2:13.2   12:45/M
   65    Katy Gibson                      Springville  UT      244    30   574     39:51.0     40:16.9      0:25.9   12:49/M
   66    Shayna Brockbank                 Provo  UT             81    31   577     40:01.1     42:19.6      2:18.4   12:52/M
   67    Debbie Larson                    American Fork  UT    426    31   578     40:01.9     40:47.7      0:45.8   12:52/M
   68    Heidi Iordachescu                Provo  UT            787    34   581     40:07.0     42:17.5      2:10.5   12:54/M
   69    Monica Bergstrom                                      928    30   588     40:16.6     41:18.5      1:01.9   12:57/M
   70    Bridget Bergstrom                                     916    31   589     40:16.8     41:18.0      1:01.1   12:57/M
   71    Kami Hartman                     Salem  UT            295    31   598     40:28.8     41:39.9      1:11.1   13:01/M
   72    Sissy Olsen                      Provo  UT            528    34   615     41:09.0     43:14.0      2:05.0   13:14/M
   73    Dusti Ondryas                    South Jordan  UT     532    33   623     41:22.2     42:49.9      1:27.6   13:18/M
   74    Rebecca Jensen                   Provo  UT            358    32   635     42:12.2     44:35.6      2:23.4   13:34/M
   75    Anna Schnebly                    Orem  UT             616    31   647     42:55.0     45:00.1      2:05.0   13:48/M
   76    Jennifer Lawson                  Taylorsville  UT     431    33   681     45:07.2     45:46.7      0:39.5   14:30/M
   77    Heather Perez                    Magna  UT            555    32   714     48:20.4     50:01.5      1:41.0   15:32/M
   78    Giselle Workman                  Midvale  UT          728    30   732     49:56.5     51:45.2      1:48.6   16:03/M
   79    Melinda Workman                  Midvale  UT          727    33   733     49:58.6     51:45.1      1:46.5   16:04/M
   80    Karen Chappell                   Eagle Mountain  UT   127    33   740     50:30.9     53:26.0      2:55.1   16:14/M
   81    Amberle Persons                  Payson  UT           557    34   751     51:35.7     53:05.3      1:29.6   16:35/M
   82    Melita Adair                                          932    31   752     51:35.9     53:05.3      1:29.3   16:35/M
   83    Sara Neal                        Salt Lake City  UT   512    32   759     51:59.0     53:14.9      1:15.8   16:43/M
   84    Jennifer Douglas                                      921    32   764     52:23.6     55:22.8      2:59.2   16:51/M
   85    Jennifer Hoschouer               Elk Ridge  UT        323    31   779     54:05.3     56:03.4      1:58.0   17:23/M
   86    Tiffany Newbold                  Cedar City  UT       516    33   788     54:56.9     57:14.7      2:17.8   17:40/M
   87    Sarah Campbell                   West Jordan  UT      112    33   796     55:17.3     57:46.2      2:28.9   17:47/M
   88    Heather Newberry                 Delta  UT            515    34   800     55:31.0     56:33.9      1:02.9   17:51/M
   89    Katie Leavitt                    Saratoga Springs  U  432    32   808     56:01.4     57:28.5      1:27.1   18:01/M
   90    Amy Harrison                     Spanish Fork  UT     294    34   811     56:42.8     58:03.7      1:20.9   18:14/M
   91    Julie Smith                      Santaquin  UT        639    32   819     57:18.9   1:00:10.4      2:51.4   18:25/M
   92    Amanda Frentheway                Nephi  UT            772    30   826     59:29.5   1:02:12.7      2:43.2   19:08/M
   93    Amanda Crenshaw                  Alpine  UT           168    31   827   1:00:25.1   1:03:11.8      2:46.7   19:26/M

Male 30 to 34

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Nick Labuda                      Nephi  UT            412    32     4     18:31.3     18:32.6      0:01.2    5:57/M
    2    Michael Petersen                 Brookfield  CT       561    33    25     22:10.6     22:17.3      0:06.7    7:08/M
    3    Greg Jensen                      Highland  UT         359    34    27     22:24.9     22:30.7      0:05.8    7:12/M
    4    Daniel Peel                      Nephi  UT            891    30    34     22:37.1     22:44.2      0:07.1    7:16/M
    5    Christian Harmon                 Salem  UT            290    33    36     22:43.8     24:23.3      1:39.5    7:18/M
    6    Ross Leslie                      Provo  UT            435    31    37     22:44.4     24:13.0      1:28.6    7:19/M
    7    Russ Cowley                      Mona  UT             758    30    40     22:58.8     23:01.8      0:02.9    7:23/M
    8    Shane Reed                       Mona  UT             583    34    50     23:25.8     23:41.3      0:15.4    7:32/M
    9    Trent Turner                     Elk Ridge  UT        678    34    64     23:54.5     23:59.5      0:04.9    7:41/M
   10    Nathan Sellers                   American Fork  UT    622    31    80     25:03.5     26:24.3      1:20.8    8:03/M
   11    Craig Dymock                     Genola  UT           210    34    82     25:10.0     25:26.3      0:16.2    8:06/M
   12    Sam Packer                       Spanish Fork  UT     540    30    92     25:28.0     25:36.5      0:08.4    8:11/M
   13    Bryce Hansen                     Mt. Pleasant  UT     778    32   104     25:50.8     26:26.2      0:35.4    8:18/M
   14    Scott Rasband                    Cedar Hills  UT      581    34   112     26:13.5     27:55.6      1:42.1    8:26/M
   15    Malone Molgard                   Brigham City  UT     482    34   113     26:14.6     28:47.1      2:32.4    8:26/M
   16    Corom Hughes                     Woodland Hills  UT   334    31   115     26:18.3     26:28.3      0:09.9    8:27/M
   17    Jarret Whicker                   Mona  UT             707    33   120     26:24.8     26:53.0      0:28.1    8:29/M
   18    Eric Jurgens                     Pleasant Grove  UT   395    33   142     27:11.0     29:43.1      2:32.0    8:44/M
   19    Seth Saupan                      Salt Lake City  UT   612    30   168     28:18.1     30:25.1      2:07.0    9:06/M
   20    Troy Grill                       South Jordan  UT     259    30   202     29:28.4     31:42.4      2:13.9    9:28/M
   21    Brian Kelly                      Orem  UT             403    33   244     30:17.1     31:02.3      0:45.1    9:44/M
   22    Philip Baker                     Payson  UT            34    32   257     30:33.1     31:34.3      1:01.1    9:49/M
   23    Boyce Campbell                   Provo  UT            755    33   260     30:36.2     31:15.5      0:39.3    9:50/M
   24    Darrin Haun                      Saratoga Springs  U  298    34   279     31:03.1     31:31.0      0:27.9    9:59/M
   25    Wyatt Brockbank                  Provo  UT             82    33   284     31:13.2     33:34.3      2:21.0   10:02/M
   26    Tony Larson                      American Fork  UT    427    32   286     31:15.6     31:59.9      0:44.3   10:03/M
   27    Brandon Stark                    Roy  UT              851    33   287     31:19.5     33:33.4      2:13.8   10:04/M
   28    Josh Jones                       Springville  UT      382    31   298     31:44.1     34:31.1      2:47.0   10:12/M
   29    Gerry Baird                      Mona  UT             743    32   308     31:51.8     33:29.3      1:37.4   10:14/M
   30    Jon Shumway                      Mona  UT             844    32   325     32:16.9     33:40.8      1:23.9   10:23/M
   31    Cody Christensen                 Mona  UT             138    32   328     32:20.5     33:40.5      1:19.9   10:24/M
   32    Joe Jepsen                       Salt Lake City  UT   364    31   330     32:22.4     32:31.9      0:09.4   10:24/M
   33    Gabe Buck                        Spanish Fork  UT      95    32   480     36:29.1     39:24.3      2:55.2   11:44/M
   34    Rob Johnson                                           917    32   583     40:10.0     42:00.5      1:50.5   12:55/M
   35    Dave Goodwin                     Mona  UT             775    33   707     48:03.9     49:47.4      1:43.5   15:27/M
   36    Joshua McBride                   Kaysville  UT        810    32   737     50:16.5     50:59.4      0:42.8   16:10/M
   37    Darin Kinkade                    Eagle Mountain  UT   410    34   765     52:24.3     53:39.2      1:14.9   16:51/M
   38    Jason Weight                     Eagle Mountain  UT   701    31   858   1:05:33.2   1:05:33.2               21:05/M

Female 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Becky Johnson                    Ogden  UT            368    39    69     24:13.4     24:47.3      0:33.9    7:47/M
    2    Marilee Barker                                        937    35    98     25:34.8     25:59.6      0:24.7    8:13/M
    3    Deborah Carter                   Springlake  UT       118    36   105     25:51.5     26:02.7      0:11.2    8:19/M
    4    Meridith Ethington               West Jordan  UT      220    35   157     27:34.6     28:05.1      0:30.5    8:52/M
    5    Alyssa Bailey                                         934    37   172     28:25.5     28:41.2      0:15.6    9:08/M
    6    Jessica Kreifeldt                Draper  UT           411    35   174     28:31.1     28:52.5      0:21.4    9:10/M
    7    Amy Bird                         Payson  UT            57    38   181     28:38.8     29:43.6      1:04.7    9:12/M
    8    Danna Richards                   Murray  UT           589    35   198     29:24.5     29:28.5      0:04.0    9:27/M
    9    K Norman                         Springville  UT      523    37   211     29:35.9     30:30.4      0:54.4    9:31/M
   10    Sheree Wilkinson                 Salt Lake  UT        714    38   216     29:42.3     30:11.3      0:29.0    9:33/M
   11    Mindi Beck                       Highland  UT          47    38   230     30:00.8     31:53.7      1:52.9    9:39/M
   12    Dawn Spencer                     Brigham City  UT     645    36   235     30:04.3     31:09.7      1:05.4    9:40/M
   13    Desiree Dougherty                Riverton  UT         202    38   252     30:29.8     32:27.3      1:57.4    9:48/M
   14    Lynette Heideman                 Provo  UT            302    38   254     30:32.3     32:00.6      1:28.3    9:49/M
   15    Heather Barker                   Payson  UT            37    39   259     30:35.2     33:01.0      2:25.7    9:50/M
   16    Vickie Mueller                   Alpine  UT           503    38   262     30:37.7     32:50.3      2:12.6    9:51/M
   17    Karolee Jackson                  Payson  UT           348    35   267     30:40.8     31:31.8      0:51.0    9:52/M
   18    Lara Howard                      Santaquin  UT        325    35   276     30:59.1     33:45.8      2:46.7    9:58/M
   19    Melissa Duggan                   Draper  UT           206    39   277     31:00.8     32:07.9      1:07.0    9:58/M
   20    Sheryl Dickert                   West Jordan  UT      197    36   300     31:44.9     32:14.6      0:29.7   10:12/M
   21    Maurine Venz                     South Jordan  UT     682    37   315     31:59.6     33:24.9      1:25.3   10:17/M
   22    Jennie Carter                    Genola  UT           115    35   331     32:26.8     32:38.5      0:11.6   10:26/M
   23    Angie Argal                                           907    36   346     32:56.6     33:47.7      0:51.1   10:35/M
   24    Susan Brown                      Lehi  UT              87    35   348     32:58.5     33:10.1      0:11.6   10:36/M
   25    Beth Holimon                                          895    38   352     33:06.4     33:33.3      0:26.8   10:39/M
   26    Heather Luker Newbold            West Jordan  UT      450    39   358     33:16.9     34:17.7      1:00.7   10:42/M
   27    Shanna Futral                    Layton  UT           773    35   369     33:27.0     34:14.6      0:47.5   10:45/M
   28    Hayley Curtis                    Murray  UT           173    35   380     33:41.5     33:46.0      0:04.5   10:50/M
   29    Alyssa Bray                      Slc  UT               75    36   390     34:02.9     35:13.1      1:10.1   10:57/M
   30    Heather Davis                    Payson  UT           190    39   408     34:35.9     35:24.6      0:48.6   11:07/M
   31    Paige Wright                     Salt Lake City  UT   730    39   410     34:39.2     35:37.7      0:58.5   11:08/M
   32    Kandy Curtis                     Springville  UT      176    39   417     34:46.7     34:55.5      0:08.7   11:11/M
   33    Aimee Charlton                   Pleasant Grove  UT   130    38   421     34:53.3     36:12.0      1:18.6   11:13/M
   34    Keturah Woolston                 Lehi  UT             725    38   433     35:10.8     35:56.8      0:45.9   11:18/M
   35    Julie Dutson                     Oak City  UT         761    38   458     35:44.7     36:38.0      0:53.3   11:29/M
   36    Sharon Ferguson                  Idaho Falls  ID      227    38   473     36:17.8     37:42.2      1:24.3   11:40/M
   37    Annadee Morgan                   Payson  UT           488    35   482     36:29.7     38:54.4      2:24.7   11:44/M
   38    Monica Hambleton                 South Jordan  UT     281    35   484     36:31.0     37:56.5      1:25.4   11:45/M
   39    Meridith Watson                  Slc  UT              694    39   501     36:57.3     37:42.1      0:44.8   11:53/M
   40    Amy Barker                       Beaver  UT            38    35   502     36:58.1     37:27.8      0:29.7   11:53/M
   41    Blanca Howell                    Heber City  UT       786    38   518     37:36.4     39:47.3      2:10.9   12:05/M
   42    Angel Linde                      Spanish Fork  UT     805    38   523     37:53.9     38:24.8      0:30.9   12:11/M
   43    Melanie Baird                    Ogden  UT             30    38   529     38:12.3     38:40.2      0:27.9   12:17/M
   44    Heidi Bennett                    Salt Lake City  UT    52    37   558     39:14.7     40:22.5      1:07.8   12:37/M
   45    Suzzanne Cutler                  Provo  UT            180    36   563     39:22.8     41:23.9      2:01.0   12:39/M
   46    Jodi Beck                        Payson  UT            46    35   572     39:42.7     40:12.2      0:29.5   12:46/M
   47    Julie Gallegos                   Herriman  UT         931    36   575     39:52.5     41:49.4      1:56.8   12:49/M
   48    Tree Crowe                       Delta  UT            170    35   591     40:18.7     43:04.0      2:45.2   12:57/M
   49    Mindy Wright                                          942    37   596     40:25.7     41:40.3      1:14.6   13:00/M
   50    Jennifer Van Wagoner             Bountiful  UT        681    35   603     40:39.0     41:52.7      1:13.7   13:04/M
   51    Shannon Maddox                   West Jordan  UT      456    39   611     41:02.4     43:17.6      2:15.2   13:12/M
   52    Tina Gullberg                    South Jordan  UT     266    35   624     41:22.3     42:49.9      1:27.5   13:18/M
   53    Sandra Hausler                   Saratoga Springs  U  299    39   639     42:17.6     42:59.6      0:41.9   13:36/M
   54    Jodi Sipple                      Nephi  UT            633    35   643     42:37.6     44:08.3      1:30.7   13:42/M
   55    Jennifer Rowley                  Nephi  UT            838    38   658     43:21.7     43:50.9      0:29.2   13:56/M
   56    Ann-Marie Fereday                Riverton  UT         764    35   677     44:59.8     47:27.0      2:27.2   14:28/M
   57    Robin Hawkins                                         927    37   725     49:10.9     50:32.9      1:22.0   15:49/M
   58    Jacinda Ross                     West Jordan  UT      605    35   734     49:58.9     51:44.8      1:45.8   16:04/M
   59    Heather Brown                    Provo  UT             85    36   750     51:29.7     53:44.8      2:15.1   16:33/M
   60    Allison Wilkinson                Saratoga Springs  U  860    39   767     52:49.9     54:39.3      1:49.3   16:59/M
   61    Heather Seferovich               Provo  UT            621    39   777     53:39.2     54:16.9      0:37.7   17:15/M
   62    Leona Bailey                     Eagle Mountain  UT    27    37   783     54:32.8     55:23.9      0:51.1   17:32/M
   63    Melissa Olsen                    Nephi  UT            818    35   825     59:26.4   1:02:10.1      2:43.6   19:07/M
   64    Michelle Voorhees                Mona  UT             857    35   869   1:10:28.3   1:12:00.3      1:31.9   22:39/M
   65    Kim Domacilio                                         900    38   875   1:32:19.2   1:34:39.4      2:20.2   29:41/M

Male 35 to 39

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Steven Sumsion                   Springville  UT      853    39     2     17:21.2     17:23.2      0:02.0    5:35/M
    2    Brad Gilson                      Draper  UT           246    35     5     18:53.5     18:55.0      0:01.5    6:04/M
    3    Erik Jacobson                    Springville  UT      353    35    15     20:44.4     20:50.2      0:05.7    6:40/M
    4    Keith Welsh                      Draper  UT           704    38    24     22:10.4     23:17.7      1:07.2    7:08/M
    5    Stewart Brock                    Salt Lake City  UT    80    39    33     22:36.5     24:56.0      2:19.5    7:16/M
    6    Doug Corrigan                    Mona  UT             756    37    42     23:01.6     23:04.7      0:03.1    7:24/M
    7    David Bosh                       Nephi  UT             65    36    45     23:06.6     23:15.9      0:09.3    7:26/M
    8    Clint Jensen                     Payson  UT           362    36    46     23:15.3     24:05.4      0:50.1    7:29/M
    9    Tyler Gerritsen                  Lehi  UT             243    37    52     23:26.3     24:27.9      1:01.6    7:32/M
   10    Bradly Huff                      Santaquin  UT        330    35    54     23:34.3     23:42.6      0:08.3    7:35/M
   11    Kent Losser                      Cottonwood Heights   442    38    55     23:35.1     24:02.7      0:27.5    7:35/M
   12    David Engler                     Mapleton  UT         216    38    56     23:37.6     24:18.4      0:40.8    7:36/M
   13    James Bowles                     Mona  UT              70    38    71     24:30.8     24:54.2      0:23.4    7:53/M
   14    Ryan Derrick                     Salt Lake City  UT   194    38    79     24:53.0     26:00.9      1:07.8    8:00/M
   15    Marc Jones                       Nephi  UT            393    38    83     25:13.3     25:37.5      0:24.1    8:06/M
   16    Spencer Spencer                  Brigham City  UT     646    38   117     26:20.0     27:25.2      1:05.2    8:28/M
   17    Brian Davis                      Payson  UT           189    39   123     26:31.5     27:21.9      0:50.4    8:32/M
   18    Roger Archibald                  Elk Ridge  UT        739    36   135     26:58.8     28:44.8      1:46.0    8:40/M
   19    Michael Bowles                   Mount Pleasant  UT    69    36   155     27:33.7     27:33.7                8:52/M
   20    Adam Ford                        American Fork  UT    229    38   189     28:57.7     30:44.2      1:46.5    9:19/M
   21    Chris Oman                       Mona  UT             820    36   208     29:32.4     29:38.7      0:06.2    9:30/M
   22    Justin Bolton                    Murray  UT            63    36   245     30:18.2     32:03.6      1:45.4    9:45/M
   23    Scott Wright                     Salt Lake City  UT   731    39   411     34:40.2     35:39.8      0:59.6   11:09/M
   24    Patrick Tsosie                   Springville  UT      675    39   587     40:15.1     42:17.1      2:01.9   12:57/M
   25    Tim Olsen                        Provo  UT            529    39   614     41:08.7     43:14.4      2:05.6   13:14/M
   26    Joe Fereday                      Riverton  UT         763    37   666     44:02.8     46:32.0      2:29.1   14:10/M
   27    Matthew McBride                  Kaysville  UT        472    36   735     50:14.5     50:59.8      0:45.3   16:09/M
   28    Robert Neal                      Salt Lake City  UT   513    39   757     51:57.2     53:14.7      1:17.4   16:42/M
   29    Scott Newbold                    Cedar City  UT       517    35   775     53:36.4     55:54.5      2:18.1   17:14/M

Female 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Tammy Bowles                     Nephi  UT             66    41    94     25:29.6     25:43.1      0:13.4    8:12/M
    2    Tiffiny Melton                   Slc  UT              813    40   100     25:41.8     26:39.3      0:57.5    8:15/M
    3    Diane Jacobsen                   Nephi  UT            350    44   121     26:25.3     26:55.3      0:30.0    8:30/M
    4    Deann Young                      Mona  UT             861    44   127     26:38.4     26:52.0      0:13.6    8:34/M
    5    Shelly Simpson                   Mapleton  UT         631    43   141     27:05.9     28:56.1      1:50.2    8:43/M
    6    Eliece Jenkins                   Pleasant  UT         357    40   173     28:28.6     29:46.6      1:17.9    9:09/M
    7    Andrea Park                      Bluffdale  UT        541    42   192     29:02.5     30:38.5      1:35.9    9:20/M
    8    Edie Zambrano                    Provo  UT            737    42   226     29:53.3     30:47.2      0:53.8    9:37/M
    9    Netty Kap                        Highland  UT         397    40   232     30:01.7     31:54.2      1:52.5    9:39/M
   10    Karen Kearl                      Santaquin  UT        400    42   269     30:47.1     31:09.4      0:22.2    9:54/M
   11    Becky Lamb                       West Valley City  U  417    43   314     31:59.3     33:18.3      1:19.0   10:17/M
   12    Melinda Hicken                   Roosevelt  UT        307    43   375     33:35.1     34:33.0      0:57.9   10:48/M
   13    Jill Gurley                      Payson  UT           270    44   398     34:18.3     35:24.3      1:06.0   11:02/M
   14    Karin Beauclair                                       896    41   401     34:23.5     34:50.9      0:27.4   11:03/M
   15    Merrie Jo Smith                  Delta  UT            638    42   412     34:42.0     36:32.6      1:50.5   11:09/M
   16    Julee Attig                      Salt Lake City  UT    21    40   413     34:42.3     35:40.2      0:57.8   11:09/M
   17    Shauna Sowles                    Sandy  UT            643    40   479     36:28.8     37:42.8      1:13.9   11:44/M
   18    Murphy Valarie                   West Jordan  UT      679    44   483     36:30.1     38:38.8      2:08.6   11:44/M
   19    Delin Wareham                    Highland  UT         692    40   498     36:56.5     38:49.0      1:52.5   11:53/M
   20    Marlo Bailey                     Hyrum  UT             25    40   510     37:15.7     38:32.6      1:16.9   11:59/M
   21    Robyn Roberts                    Springville  UT      596    41   528     38:11.5     38:39.7      0:28.2   12:17/M
   22    Jane Jones                       Salt Lake City  UT   377    41   544     38:37.7     39:22.7      0:45.0   12:25/M
   23    Teresa Segura                    Midway  UT           841    40   548     39:06.2     41:17.3      2:11.0   12:34/M
   24    Julie Adams                      Draper  UT             1    40   555     39:13.3     40:09.2      0:55.8   12:37/M
   25    Jacinda Erbe                     Lehi  UT             218    44   573     39:44.4     41:50.1      2:05.6   12:47/M
   26    Shaunie Critchfield              Spanish Fork  UT     169    43   608     40:50.1     43:12.7      2:22.5   13:08/M
   27    Yvette Rice                      Lehi  UT             587    41   612     41:06.8     42:24.7      1:17.9   13:13/M
   28    Debbie Apgood                    Santaquin  UT         13    43   620     41:19.4     42:12.3      0:52.8   13:17/M
   29    Pamela Chitty                    Tooele  UT           133    44   626     41:45.7     43:33.6      1:47.9   13:25/M
   30    Jennifer Wade                    Murray  UT           858    40   629     41:57.3     44:30.7      2:33.3   13:29/M
   31    Marlene Murray                   Spanish Fork  UT     508    43   670     44:31.7     46:30.4      1:58.7   14:19/M
   32    Lynne Bronson                    Nephi  UT             83    43   674     44:48.7     45:07.1      0:18.4   14:24/M
   33    Michelle Heslop                  Clearfield  UT       304    42   675     44:56.6     46:53.6      1:56.9   14:27/M
   34    Larea Rasmussen                  Redmond  UT          829    44   690     46:17.8     47:30.2      1:12.4   14:53/M
   35    Barbara Luka                     Sandy  UT            449    44   691     46:21.0     46:40.9      0:19.9   14:54/M
   36    Julie Johnson                    Springville  UT      372    40   708     48:05.7     48:28.1      0:22.3   15:28/M
   37    Becky Morrison                   Orem  UT             493    41   710     48:13.5     49:43.5      1:29.9   15:30/M
   38    Tracy Wagstaff                   South Jordan  UT     686    41   718     48:29.3     50:43.3      2:14.0   15:35/M
   39    Carol Stevens                    Springville  CA      654    42   719     48:31.9     49:27.1      0:55.2   15:36/M
   40    Theresa Robinson                 Provo  UT            600    44   727     49:18.4     49:31.2      0:12.8   15:51/M
   41    Lora Olson                       Orem  UT             530    43   736     50:15.5     52:25.5      2:10.0   16:09/M
   42    Shawna Watts                     Orem  UT             696    42   758     51:57.6     52:16.5      0:18.8   16:42/M
   43    Christine Lee                    Mona  UT             800    44   760     52:02.3     54:18.6      2:16.3   16:44/M
   44    Pamela Lara                      American Fork  UT    422    43   786     54:56.1     55:44.9      0:48.7   17:40/M
   45    Neryda Cowsert                   American Fork  UT    166    44   787     54:56.4     55:44.8      0:48.3   17:40/M
   46    Tanja Covington                  Lehi  UT             163    42   792     55:15.5     57:17.4      2:01.8   17:46/M
   47    Raenae Heward                    American Fork  UT    305    40   797     55:17.4     57:17.6      2:00.2   17:47/M
   48    Nicole Mecham                    Spanish Fork  UT     478    40   813     56:43.0     58:03.1      1:20.0   18:14/M
   49    Helen Jones                      Salem  UT            898    43   817     57:17.2     58:42.8      1:25.6   18:25/M
   50    Juli Andes                       Saratoga Springs  U   10    43   844   1:02:51.7   1:05:25.5      2:33.8   20:13/M
   51    Abigail Larson                   South Jordan  UT     428    42   866   1:08:55.0   1:11:43.5      2:48.4   22:10/M
   52    Terrel Clarke                                         912    44   871   1:10:40.3   1:10:55.3      0:15.0   22:43/M

Male 40 to 44

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Bryan Dinkel                     Nephi  UT            198    42    61     23:49.2     24:51.6      1:02.4    7:39/M
    2    Randy Hallam                     Orem  UT             279    41    65     24:02.5     24:06.6      0:04.0    7:44/M
    3    Mike Cameron                     American Fork  UT    107    43    66     24:06.7     24:13.3      0:06.6    7:45/M
    4    Rj Bryan                         Nephi  UT             94    40    72     24:31.3     24:58.2      0:26.8    7:53/M
    5    Craig Lucke                      North Salt Lake  UT  447    43    75     24:36.9     24:52.7      0:15.8    7:55/M
    6    Brent Bowles                     Nephi  UT             67    42   116     26:19.1     26:32.9      0:13.8    8:28/M
    7    Dallan Carter                    Springlake  UT       117    40   122     26:27.3     26:38.3      0:10.9    8:30/M
    8    Brian Holt                       Mona  UT             784    43   128     26:40.9     28:18.4      1:37.5    8:34/M
    9    Allen Loscher                    Cedar Valley  UT     440    44   154     27:31.9     29:33.1      2:01.1    8:51/M
   10    Steven Caporale                                       933    40   167     28:07.6     30:19.2      2:11.6    9:02/M
   11    Shane Bunker                     Spanish Fork  UT      97    43   180     28:36.9     30:39.8      2:02.8    9:12/M
   12    Jeff Cutler                      Provo  UT            179    42   185     28:50.3     29:26.4      0:36.1    9:16/M
   13    Mike Hallam                      Eagle Mountain  UT   278    44   213     29:39.7     29:44.1      0:04.4    9:32/M
   14    John Maddox                      West Jordan  UT      457    40   225     29:52.8     32:06.8      2:14.0    9:36/M
   15    Scott Peterson                   Spanish Fork  UT     563    40   285     31:14.3     32:30.4      1:16.0   10:03/M
   16    Matt Woolston                    Lehi  UT             724    41   340     32:39.9     33:25.7      0:45.8   10:30/M
   17    John Adams                       Draper  UT             2    42   537     38:26.0     39:22.8      0:56.8   12:21/M
   18    Brent Linde                      Spanish Fork  UT     806    42   636     42:14.8     42:46.0      0:31.1   13:35/M
   19    Luc Richard                      Sandy  UT            834    44   654     43:11.0     43:16.8      0:05.8   13:53/M
   20    Juan Martinez                    Sandy  UT            466    41   863   1:08:23.3   1:11:03.6      2:40.3   21:59/M

Female 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Nancy McMurtrey                                       902    47   165     27:56.0     28:39.4      0:43.3    8:59/M
    2    Connie Morgan                    Nephi  UT            492    48   170     28:22.5     28:35.8      0:13.2    9:07/M
    3    Wendy White                      Draper  UT           708    45   176     28:31.8     28:53.0      0:21.1    9:10/M
    4    Julie Madsen                     Ogden  UT            459    46   182     28:41.0     29:13.2      0:32.1    9:13/M
    5    Rosemary Hyde                    Ogden  UT            343    49   223     29:51.0     30:25.3      0:34.2    9:36/M
    6    Joann Wickel                     Henderson  NV        710    46   237     30:05.0     31:01.0      0:55.9    9:40/M
    7    Tracy Radmall                    Lindon  UT           578    48   242     30:14.7     30:25.8      0:11.0    9:43/M
    8    Diana Holley                     Spanish Fork  UT     320    47   263     30:39.1     30:43.7      0:04.5    9:51/M
    9    Pam Hansen                       Riverton  UT         285    48   265     30:39.8     31:59.1      1:19.2    9:51/M
   10    Tammy Kilpack                    Ogden  UT            405    48   296     31:36.4     32:17.4      0:40.9   10:10/M
   11    Joann Smith                      Layton  UT           641    48   367     33:24.7     34:07.4      0:42.6   10:44/M
   12    Anne Johnson                     North Salt Lake  UT  375    46   430     35:04.1     35:08.0      0:03.9   11:17/M
   13    Nancy Baird                      Genola  UT            31    49   444     35:25.9     36:34.0      1:08.0   11:23/M
   14    Deone Lassen                     Ogden  UT            799    48   445     35:26.1     36:06.9      0:40.7   11:24/M
   15    Michelle Roberts                 Spanish Fork  UT     597    49   454     35:40.3     35:49.8      0:09.5   11:28/M
   16    Connie Poss                      Salt Lake City  UT   569    48   459     35:44.7     37:05.9      1:21.1   11:29/M
   17    Lisa Terry                       Santaquin  UT        665    47   470     36:08.5     36:25.7      0:17.1   11:37/M
   18    Maxine Gordon                                         922    48   486     36:32.6     36:35.6      0:02.9   11:45/M
   19    Jill Faragher                    West Jordan  UT      225    49   503     36:58.9     37:46.0      0:47.0   11:53/M
   20    Coleen Lundquist                 Payson  UT           455    47   507     37:09.8     37:41.3      0:31.4   11:57/M
   21    Bonnie Peterson                  Spanish Fork  UT     564    46   509     37:15.5     38:31.9      1:16.4   11:59/M
   22    Suzanne Carter                   American Fork  UT    119    49   524     37:59.6     39:17.6      1:18.0   12:13/M
   23    Ronda Jarrett                    Mona  UT             789    47   541     38:33.2     39:32.5      0:59.3   12:24/M
   24    Diane Carter                     Draper  UT           120    46   542     38:34.7     39:04.6      0:29.9   12:24/M
   25    Elizabeth San Miguel             Sandy  UT            609    45   549     39:08.7     39:38.5      0:29.7   12:35/M
   26    Sharon Louise Kay                Nephi  UT            399    48   559     39:15.2     39:55.4      0:40.1   12:37/M
   27    Kris Thorne                      Cedar Hills  UT      670    49   579     40:04.3     40:44.0      0:39.7   12:53/M
   28    Paula Loscher                    Cedar Valley  UT     441    47   593     40:20.8     42:19.0      1:58.1   12:58/M
   29    Nola Lucke                       North Salt Lake  UT  446    47   600     40:32.9     40:49.1      0:16.2   13:02/M
   30    Kailynne Osborne                 Lehi  UT             536    46   604     40:47.4     40:52.6      0:05.2   13:07/M
   31    Regina Diaz                      Sandy  UT            195    45   637     42:17.4     42:58.6      0:41.1   13:36/M
   32    Donna Sherman                    Tooele  UT           625    49   644     42:42.2     43:17.7      0:35.4   13:44/M
   33    Richard Denise                   Sandy  UT            760    46   657     43:20.2     43:26.6      0:06.4   13:56/M
   34    Norma Swink                      Provo  UT            663    45   664     43:42.8     44:26.5      0:43.7   14:03/M
   35    Cheryl Chandler                  Sandy  UT            124    49   671     44:33.3     44:47.2      0:13.9   14:19/M
   36    Mary Paz                         Provo  UT            551    47   673     44:38.6     45:34.3      0:55.7   14:21/M
   37    Mary Wootton                     Provo  UT            726    45   680     45:02.1     45:43.7      0:41.6   14:29/M
   38    Deb Van Den Berg                 Sandy  UT            680    49   683     45:34.4     46:34.5      1:00.1   14:39/M
   39    Barbara Smith                    Provo  UT            848    46   703     47:15.0     48:19.1      1:04.1   15:12/M
   40    Kaye Lynne Murphy                Lehi  UT             507    47   706     47:45.5     47:48.5      0:03.0   15:21/M
   41    June Fox                         Springville  UT      233    45   709     48:06.0     48:28.2      0:22.2   15:28/M
   42    Tracy Karren                     Midvale  UT          398    49   723     49:05.2     50:06.2      1:01.0   15:47/M
   43    Mary Ann Makaimoku               Springville  UT      462    48   724     49:06.0     50:40.1      1:34.0   15:47/M
   44    Terri Parker                     West Valley  UT      544    45   739     50:29.7     52:33.3      2:03.6   16:14/M
   45    Jana Parkin                      Provo  UT            822    47   744     50:56.1     53:20.8      2:24.7   16:23/M
   46    Geneal Majors                    Lehi  UT             460    49   755     51:54.2     52:20.3      0:26.1   16:41/M
   47    Suezanne Rankin                  Holladay  UT         580    48   771     53:03.3     53:35.1      0:31.7   17:03/M
   48    Susan Barrier                    San Saba  TX          39    47   791     55:04.3     57:38.2      2:33.9   17:42/M
   49    Marianne Owen                    Wvc  UT              538    49   805     55:54.8     57:36.0      1:41.2   17:58/M
   50    Launa Naylor                     Provo  UT            510    45   831   1:01:26.2   1:01:34.3      0:08.0   19:45/M
   51    Tammy Messersmith                Nephi  UT            479    46   840   1:02:27.5   1:04:26.7      1:59.1   20:05/M
   52    Shawna Howlett                   Lehi  UT             328    46   847   1:03:06.3   1:03:21.9      0:15.5   20:17/M
   53    Lani Puriri                      St. George  UT       576    47   854   1:04:48.3   1:07:16.0      2:27.7   20:50/M
   54    Cynthia Edmunds                  Mapleton  UT         211    49   861   1:07:29.0   1:08:32.0      1:03.0   21:42/M
   55    Renee Stosich                                         913    48   872   1:25:22.4   1:25:36.7      0:14.2   27:27/M

Male 45 to 49

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Mark Jauron                      Orem  UT             355    49    84     25:13.7     25:44.6      0:30.8    8:06/M
    2    Wade Hallam                      Lehi  UT             276    45   108     25:59.1     26:03.2      0:04.0    8:21/M
    3    David Richardson                                      944    49   153     27:31.8     29:29.3      1:57.4    8:51/M
    4    Mark Grover                      New Harmony  UT      263    46   166     27:58.1     28:01.2      0:03.1    9:00/M
    5    Tom Gratton                      Sandy  UT            256    48   212     29:39.4     30:42.5      1:03.1    9:32/M
    6    Mark Hicken                      Roosevelt  UT        306    49   218     29:46.7     30:45.3      0:58.5    9:34/M
    7    Mark Wickel                      Henderson  NV        711    47   233     30:03.2     31:00.5      0:57.3    9:40/M
    8    Trent Davies                                          908    47   303     31:48.8     32:38.9      0:50.1   10:14/M
    9    Amado Diaz                       Sandy  UT            196    48   359     33:17.6     33:54.4      0:36.8   10:42/M
   10    David Breck                      Pleasant Grove  UT    76    48   403     34:26.0     37:28.3      3:02.3   11:04/M
   11    Ed Campagna                      Redmond  UT          110    48   422     34:53.4     35:47.6      0:54.2   11:13/M
   12    Scott Sharp                      Pleasant Grove  UT   624    45   427     34:58.7     37:17.0      2:18.2   11:15/M
   13    Dale Richards                    Escalante  UT        590    48   438     35:17.9     36:00.2      0:42.3   11:21/M
   14    Brad Poss                        Salt Lake City  UT   570    49   460     35:47.3     37:08.2      1:20.8   11:30/M
   15    Rodger Johnson                   Springville  UT      374    45   490     36:38.4     37:02.1      0:23.6   11:47/M
   16    Johnny Hallam                    Orem  UT             277    46   493     36:44.3     36:49.7      0:05.4   11:49/M
   17    Douglas Sherman                  Tooele  UT           626    46   580     40:06.7     40:40.8      0:34.1   12:54/M
   18    Dan Glade                        South Jordan  UT     252    46   627     41:54.9     42:47.0      0:52.0   13:28/M
   19    Gary Watts                       Orem  UT             695    46   682     45:16.9     45:36.8      0:19.9   14:33/M
   20    Dennis Murray                    Spanish Fork  UT     509    48   695     46:29.1     48:26.8      1:57.6   14:57/M
   21    Kevin Majors                     Lehi  UT             461    49   754     51:53.8     52:19.9      0:26.1   16:41/M

Female 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Michelle Lehman                  West Jordan  UT      433    50   264     30:39.4     31:31.0      0:51.6    9:51/M
    2    Debbie Walser                    Mapleton  UT         859    50   270     30:47.7     31:29.2      0:41.5    9:54/M
    3    Tonya Christensen                Richfield  UT        145    53   299     31:44.7     32:36.4      0:51.7   10:12/M
    4    Tamara Mortensen                 Nephi  UT            495    54   320     32:09.2     33:14.6      1:05.4   10:20/M
    5    Rhonda Bartholomew               Orem  UT             750    50   423     34:53.6     36:03.5      1:09.8   11:13/M
    6    Denise Johnson                   Mapleton  UT         366    51   425     34:57.4     35:41.6      0:44.1   11:14/M
    7    Marrae Boyer                     West Jordan  UT       72    54   431     35:08.7     35:33.7      0:24.9   11:18/M
    8    Michelle Martin                  South Weber  UT      464    52   432     35:10.5     35:44.1      0:33.6   11:18/M
    9    Liz Christensen                  Oak City  UT         141    51   465     35:58.0     37:32.4      1:34.4   11:34/M
   10    Candy Bateman                    Eagle Mountain  UT    41    54   469     36:06.8     38:16.2      2:09.3   11:36/M
   11    Dottie Yeates                    Taylorsville  UT     734    50   512     37:19.4     39:28.4      2:08.9   12:00/M
   12    Terri Smith                      Burley  ID           635    54   566     39:25.2     39:37.4      0:12.1   12:40/M
   13    Ruthann Bales                    Lindon  UT            35    51   616     41:09.7     41:37.9      0:28.1   13:14/M
   14    Debbie Lewis                     Woodland Hills  UT   802    54   617     41:10.2     42:43.5      1:33.2   13:14/M
   15    Lori Chandler                    Springville  UT      125    51   619     41:17.5     41:39.7      0:22.2   13:16/M
   16    Cathy Glade                      South Jordan  UT     251    54   628     41:56.7     42:47.7      0:50.9   13:29/M
   17    Kristi Bateman                   Mapleton  UT          44    52   638     42:17.6     44:03.1      1:45.4   13:36/M
   18    Lana Tucker                      Salt Lake City  UT   676    51   648     42:57.8     43:54.0      0:56.2   13:49/M
   19    Catherine Newberry               Delta  UT            514    53   652     43:06.2     43:41.6      0:35.3   13:52/M
   20    Leesa Clark                      Mapleton  UT         151    51   656     43:16.8     44:39.8      1:23.0   13:55/M
   21    Cheryl Allred                    Riverton  UT           7    52   669     44:18.2     47:27.5      3:09.3   14:15/M
   22    Janet Louie                      North Salt Lake  UT  443    54   672     44:34.2     44:38.1      0:03.9   14:20/M
   23    Monica Villar                    Salem  UT            683    52   676     44:58.1     46:06.1      1:07.9   14:28/M
   24    Teresa Lake                      Morgan  UT           415    50   678     45:01.0     45:50.0      0:49.0   14:28/M
   25    Mary Clark                       Provo  UT            150    50   694     46:27.5     47:03.0      0:35.4   14:56/M
   26    Mary Polevoy                     Draper  UT           868    53   698     46:51.0     47:15.3      0:24.3   15:04/M
   27    Mary Gordon                      Provo  UT            254    52   702     47:13.1     49:25.5      2:12.4   15:11/M
   28    Silvia Carvalho                  Orem  UT             121    50   745     51:14.0     51:26.9      0:12.8   16:28/M
   29    Denise Pay                       Mona  UT             550    50   769     52:56.2     55:34.4      2:38.1   17:01/M
   30    Jeanette Boyd                    Wvc  UT               71    53   784     54:43.2     56:22.8      1:39.6   17:36/M
   31    Paula Hicken                     Springville  UT      311    54   810     56:06.5     56:26.8      0:20.3   18:02/M
   32    Debra Dopp                       South Jordan  UT     201    54   816     57:04.4     57:29.3      0:24.9   18:21/M
   33    Luann Wignall                    Payson  UT           712    52   821     57:44.9   1:00:28.8      2:43.8   18:34/M
   34    Joell Finch                      Payson  UT           767    51   822     57:46.0   1:00:30.1      2:44.1   18:34/M
   35    Janet Douglas                    Midvale  UT          205    53   829   1:00:32.8   1:01:37.3      1:04.4   19:28/M
   36    Lucia Gardner                    Salt Lake City  UT   774    52   835   1:01:40.2   1:03:09.5      1:29.3   19:50/M
   37    Mariann Bleazard                 Sandy  UT             59    54   836   1:01:44.7   1:01:44.7               19:51/M
   38    Trilby Cope                      Provo  UT            159    51   845   1:02:54.3   1:03:11.7      0:17.4   20:14/M
   39    Wendy Howell                     Malad  ID            326    50   850   1:03:07.4   1:03:22.6      0:15.2   20:18/M
   40    Donna Ross                       Whitewater  CO       603    52   860   1:05:33.7   1:05:33.7               21:05/M
   41    Raschelle Richens                Ft. Duchesne  UT     591    52   867   1:09:34.2   1:11:30.6      1:56.3   22:22/M

Male 50 to 54

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Isabel Caudillo                                       904    53    19     21:19.4     21:21.9      0:02.5    6:51/M
    2    Scott McKay                      Nephi  UT            474    54    67     24:08.3     24:37.3      0:28.9    7:46/M
    3    Brent Jones                      Salem  UT            897    50    70     24:17.0     25:34.9      1:17.8    7:48/M
    4    Perry Porter                                          890    54   114     26:15.0     26:20.0      0:05.0    8:26/M
    5    Steve Bentley                    Mona  UT             753    54   125     26:32.2     26:42.6      0:10.4    8:32/M
    6    Bruce Fordham                    West Jordan  UT      230    52   151     27:30.2     27:46.8      0:16.5    8:51/M
    7    Gary T Jones                     Nephi  UT            387    50   191     28:59.2     29:56.2      0:57.0    9:19/M
    8    Rob Bateman                      Eagle Mountain  UT    42    52   293     31:27.3     33:32.8      2:05.5   10:07/M
    9    Bret Jackman                     Orem  UT             347    51   327     32:19.1     33:06.1      0:47.0   10:23/M
   10    Antonio Carvalho                 Orem  UT             122    54   343     32:43.9     32:56.7      0:12.8   10:31/M
   11    Jon Christensen                  Oak City  UT         142    54   520     37:43.9     39:18.0      1:34.1   12:08/M
   12    Scott Bateman                    Mapleton  UT          45    50   553     39:11.3     40:56.6      1:45.2   12:36/M
   13    Stephen Bartholomew              Orem  UT             751    51   592     40:19.8     41:33.6      1:13.7   12:58/M
   14    Vic Lewis                        Woodland Hills  UT   801    50   595     40:24.4     41:55.7      1:31.3   12:59/M
   15    Philip Luka                      Sandy  UT            448    53   798     55:23.8     55:44.6      0:20.7   17:48/M
   16    Timothy Ross                     Whitewater  CO       604    52   857   1:05:32.3   1:05:32.3               21:04/M

Female 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Tamra Goodrich                   West Jordan  UT      253    56   283     31:12.2     31:36.2      0:24.0   10:02/M
    2    Sheila Walsh-Mcdonald            Salt Lake City  UT   690    56   338     32:32.9     33:23.5      0:50.5   10:28/M
    3    Sheila Mortimer                  Springville  UT      497    56   392     34:06.6     34:15.3      0:08.7   10:58/M
    4    Louise Street                    Shelley  ID          657    55   400     34:22.5     34:28.4      0:05.9   11:03/M
    5    Sarah Hughes                     Woodland Hills  UT   332    58   440     35:18.5     35:58.0      0:39.5   11:21/M
    6    Yeon Oliver                      Santaquin  UT        527    57   448     35:33.4     35:36.8      0:03.4   11:26/M
    7    Pam Cherrington                  Springville  UT      132    58   467     36:04.3     36:14.9      0:10.5   11:36/M
    8    Janeen Thomas                    Spanish Fork  UT     666    55   491     36:41.3     36:51.6      0:10.2   11:48/M
    9    Mary Lund                        Taylorsville  UT     451    55   500     36:57.1     37:22.4      0:25.2   11:53/M
   10    Beverley Lowe                    Spanish Fork  UT     445    59   527     38:07.9     38:32.1      0:24.2   12:15/M
   11    Bobbie Moore                     Payson  UT           486    59   582     40:08.7     42:52.4      2:43.6   12:54/M
   12    Susan Isbell                     Layton  UT           346    55   633     42:06.1     42:50.9      0:44.7   13:32/M
   13    Toni Burr                        Provo  UT            100    57   746     51:18.7     53:31.6      2:12.8   16:30/M
   14    Marykay Robb                     Ogden  UT            595    59   753     51:46.8     52:22.8      0:35.9   16:39/M
   15    Mickie Dutton                    South Jordan  UT     207    58   815     57:03.1     57:28.2      0:25.1   18:21/M
   16    Millie Fowler                    Grand Junction  CO   231    57   823     58:09.5     58:09.5               18:42/M
   17    Jackie Jones                     Payson  UT           381    56   832   1:01:29.4   1:04:17.9      2:48.5   19:46/M
   18    Vicky McCombs                    Hyrum  UT            473    57   848   1:03:06.7   1:03:22.8      0:16.1   20:17/M
   19    Cathy Voorhees                   American Fork  UT    684    59   870   1:10:29.5   1:12:01.3      1:31.8   22:40/M

Male 55 to 59

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Terry Welsh                      Salem  UT            703    55   345     32:53.5     33:56.4      1:02.8   10:34/M
    2    Joel Applegate                   Spanish Fork  UT      16    56   414     34:42.9     36:05.9      1:23.0   11:09/M
    3    Rick Welsh                       Nephi  UT            702    56   447     35:27.8     36:32.0      1:04.2   11:24/M
    4    Ron Mortensen                    Nephi  UT            496    56   554     39:13.1     40:19.1      1:06.0   12:37/M
    5    James Clark                      Provo  UT            149    56   663     43:42.4     44:18.2      0:35.8   14:03/M
    6    Ken Nielson                      Lehi  UT             521    56   802     55:49.1     58:19.6      2:30.5   17:57/M
    7    Kirk Fowler                                           889    55   820     57:40.0     57:40.0               18:33/M

Female 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Barbara Gilson                   Sandy  UT            250    62   342     32:42.8     32:46.0      0:03.2   10:31/M
    2    Sandy Tidwell                    Provo  UT            672    62   391     34:06.1     36:00.0      1:53.9   10:58/M
    3    Becky Call                       Pleasant Grove  UT   105    64   455     35:40.6     36:59.3      1:18.7   11:28/M
    4    Vicky Curtis                     Springville  UT      177    62   466     36:03.9     36:14.3      0:10.4   11:35/M
    5    Patricia Savant                  Layton  UT           615    62   504     37:05.5     38:19.0      1:13.5   11:55/M
    6    Marilyn Laughlin                 West Valley  UT      429    60   630     41:57.4     43:06.5      1:09.0   13:29/M
    7    Linda Larson                     Highland  UT         425    62   696     46:30.9     47:31.0      1:00.1   14:57/M
    8    Sara Harper                      Provo  UT            292    62   778     53:57.7     54:36.0      0:38.3   17:21/M
    9    Judy Stoddard                    Saratoga Springs  U  655    61   807     56:00.3     57:28.1      1:27.8   18:00/M
   10    Connie Case                      Midvale  UT          123    61   828   1:00:32.1   1:01:36.9      1:04.7   19:28/M
   11    Nina Curtis                      West Valley  UT      915    61   853   1:04:39.4   1:07:02.9      2:23.5   20:47/M
   12    Nedra Sproul                     South Jordan  UT     648    63   865   1:08:54.2   1:11:43.1      2:48.8   22:09/M

Male 60 to 64

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Dan Passmore                     Provo  UT            549    63    57     23:39.1     24:23.1      0:43.9    7:36/M
    2    James Lawson                     Taylorsville  UT     430    63   184     28:43.9     29:23.8      0:39.9    9:14/M
    3    Gary Ford                        None  UT             228    62   271     30:52.5     32:37.9      1:45.3    9:55/M
    4    Randall Yeates                   Taylorsville  UT     735    61   516     37:30.0     39:38.3      2:08.3   12:03/M
    5    Darrel Dunn                                           885    61   535     38:21.3     39:24.1      1:02.8   12:20/M
    6    Doug Spradley                                         926    60   726     49:11.1     50:32.6      1:21.5   15:49/M
    7    Brad Fowler                      Grand Junction  CO   232    60   824     58:09.9     58:09.9               18:42/M

Female 65 to 69

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Janet Cook                       Lehi  UT             155    65   494     36:47.6     39:07.5      2:19.9   11:50/M
    2    Leila Elia                       Hoolehua  HI         213    65   640     42:27.9     42:38.9      0:11.0   13:39/M
    3    Joyce Williams                   Ogden  UT            720    65   651     43:03.1     43:40.1      0:37.0   13:51/M
    4    Jenene Poulson                   Orem  UT             571    66   839   1:02:07.1   1:03:16.8      1:09.6   19:58/M
    5    Lucille Fairchild                Tooele  UT           223    69   843   1:02:50.6   1:05:25.8      2:35.2   20:12/M
    6    Marylinn Lankford                Payson  UT           421    67   873   1:25:37.3   1:25:37.3               27:32/M

Male 65 to 69

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Paul Astin                       Midvale  UT           20    66   306     31:49.8     32:53.4      1:03.5   10:14/M
    2    Robert Parker                    West Valley  UT      545    68   699     46:53.0     48:58.9      2:05.9   15:05/M
    3    Steve Proskauer                  Salt Lake City  UT   938    68   841   1:02:46.3   1:04:15.4      1:29.1   20:11/M

Female 70 and Over

                                                                          Over      Chip        Gun 
 Place    Name                              City             Bib No  Age   all      Time        Time         Diff      Pace
    1    Sarah Gibb                                            941    72   728     49:20.6     50:35.3      1:14.7   15:52/M
    2    Joyce Holt                       Salt Lake City  UT   321    75   738     50:29.0     52:33.1      2:04.0   16:14/M
    3    Cathy Hemminger                  Salina  UT           303    71   768     52:50.4     53:56.0      1:05.6   16:59/M
    4    Kaye Carter                      Provo  UT            114    72   837   1:02:05.4   1:04:45.7      2:40.3   19:58/M
    5    Jackie Hadley                    Mapleton  UT         274    73   862   1:07:30.1   1:08:32.7      1:02.6   21:42/M