Deseret News

10K

July 24, 2010


Results By Stride Racing (strideracing.com)

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
    1    Alene Reta                         3158  New York  NY USA      28   M       1 25-29  27:18.3    27:18.7  4:24/M
    2    Andrew Ledwith                     1406  Park City  UT USA     25   M       2 25-29  27:31.1    27:31.6  4:26/M
    3    Girma Tola                          812  Albuquerque  NM USA   35   M       1 35-39  27:46.0    27:47.3  4:28/M
    4    Stephen Muange                      802  Farmington  NM USA    29   M       3 25-29  27:48.6    27:48.9  4:29/M
    5    Miles Batty                         803  Sandy  UT USA         23   M       1 19-24  28:15.7    28:17.0  4:33/M
    6    Aron Rono                           804  Santa Fe  NM USA      27   M       4 25-29  28:24.3    28:24.6  4:34/M
    7    Seth Pilkington                     801  Harrisville  UT       27   M       5 25-29  28:59.7    29:00.3  4:40/M
    8    Patrick Rotich                      805  Provo  UT             30   M       1 30-34  29:08.8    29:09.4  4:41/M
    9    Teren Jameson                       811  Salt Lake City  UT    33   M       2 30-34  29:25.6    29:26.2  4:44/M
   10    Brad Osguthorpe                     808  Heber City  UT USA    26   M       6 25-29  29:31.4    29:32.3  4:45/M
   11    Jonathan Kotter                     807  Provo  UT USA         25   M       7 25-29  29:31.6    29:32.5  4:45/M
   12    Jeffrey McClellan                   809  Orem  UT USA          25   M       8 25-29  29:33.4    29:33.9  4:46/M
   13    Paul Petersen                       806  Smithfield  UT        31   M       3 30-34  29:38.0    29:39.6  4:46/M
   14    Kristopher Koster                  3291  Grand Rapids  MI US   28   M       9 25-29  29:46.4    29:46.8  4:48/M
   15    Steve Shepherd                      810  Roy  UT USA           25   M      10 25-29  30:09.8    30:10.7  4:51/M
   16    Jason Lynch                        2798  Sandy  UT USA         19   M       2 19-24  30:19.2    30:22.3  4:53/M
   17    Josh Adams                         2325  Provo  UT USA         23   M       3 19-24  30:29.7    30:30.5  4:55/M
   18    Jamal Tongo                        3212  Magna  UT USA         18   M       1 15-18  30:45.7    30:47.1  4:57/M
   19    B.j. Christenson                   2780  North Salt Lake  UT   32   M       4 30-34  30:55.3    30:57.1  4:59/M
   20    Jason Nance                         944  Centerville  UT USA   22   M       4 19-24  30:59.7    31:03.2  4:59/M
   21    Wade Meddles                        836    NV                  18   M       2 15-18  31:10.4    31:12.3  5:01/M
   22    Austin Neuner                      3038  Kaysville  UT USA     17   M       3 15-18  31:14.7    31:17.8  5:02/M
   23    Danny Moody                        3319  Provo  UT             26   M      11 25-29  31:22.9    31:24.1  5:03/M
   24    Dallin Taylor                       842  West Valley City  U   16   M       4 15-18  31:29.4    31:30.6  5:04/M
   25    Teyba Naser                         830  Albuquerque  NM USA   24   F       1 19-24  31:39.8    31:40.5  5:06/M
   26    Braden Perry                        841  Honeyville  UT USA    17   M       5 15-18  31:46.3    31:48.0  5:07/M
   27    David Holt                         2197  Washington  UT USA    32   M       5 30-34  32:06.8    32:11.4  5:10/M
   28    Clark Nielson                      3320  Orem  UT              26   M      12 25-29  32:14.4    32:15.8  5:11/M
   29    Logan Petty                        3039  Fruit Heights  UT U   18   M       6 15-18  32:17.1    32:20.3  5:12/M
   30    Jacob Barton                        843  Ogden  UT USA         18   M       7 15-18  32:17.5    32:19.5  5:12/M
   31    Lindsey Dunkley                     821  American Fork  UT U   31   F       1 30-34  32:18.5    32:19.6  5:12/M
   32    Alexander Pachev                   3295  Provo  UT USA         37   M       2 35-39  32:30.1    32:31.6  5:14/M
   33    Alex Sorensen                       837  Evanston  WY USA      17   M       8 15-18  32:42.4    32:43.8  5:16/M
   34    Atalelech Asfaw                     823                        23   F       2 19-24  32:43.9    32:45.1  5:16/M
   35    Daniel Vincent                     2735  Provo  UT USA         22   M       5 19-24  32:44.9    32:48.6  5:16/M
   36    Matthew Lynch                      2799  Sandy  UT USA         17   M       9 15-18  32:45.5    32:56.9  5:16/M
   37    James Moore                        2146  Salt Lake City  UT    24   M       6 19-24  32:53.0    32:54.6  5:18/M
   38    Jeremy Troff                       2703  West Jordan  UT USA   17   M      10 15-18  33:00.0    33:26.0  5:19/M
   39    Kevin Smith                        2443  Salt Lake City  UT    25   M      13 25-29  33:07.2    33:08.7  5:20/M
   40    Austin Smith                       2704  South Jordan  UT US   18   M      11 15-18  33:09.5    33:36.9  5:20/M
   41    Everlyne Lagat                      822  Albuquerque  NM USA   29   F       1 25-29  33:11.2    33:12.5  5:21/M
   42    Kenny Pierce                       1772  Lake Charles  LA US   21   M       7 19-24  33:11.5    33:14.7  5:21/M
   43    Andy Phillips                       838  Jackson  WY USA       18   M      12 15-18  33:11.9    33:13.2  5:21/M
   44    Joe White                          3033  Fruit Heights  UT U   17   M      13 15-18  33:28.0    33:30.7  5:23/M
   45    Alec Unker                         2702  South Jordan  UT US   16   M      14 15-18  33:32.7    34:00.2  5:24/M
   46    Connor Gideon                      3310  Park City  UT USA     17   M      15 15-18  33:34.0    33:42.4  5:24/M
   47    Michael McPherson                  2700  South Jordan  UT US   17   M      16 15-18  33:36.0    34:02.3  5:25/M
   48    Jared Brewer                       2932  Taylorsville  UT US   16   M      17 15-18  33:37.3    33:52.4  5:25/M
   49    Skylar Williams                    3041  Kaysville  UT USA     14   M       1 12-14  33:43.7    33:46.9  5:26/M
   50    Preston Johnson                    3034  Kaysville  UT USA     15   M      18 15-18  33:44.3    33:46.8  5:26/M
   51    Kevin Lynch                        2797  Sandy  UT USA         16   M      19 15-18  33:46.5    33:57.0  5:26/M
   52    Zach Smith                         2840  Draper  UT USA        15   M      20 15-18  34:17.0    34:24.6  5:31/M
   53    Jamie Pilkington                    825  Harrisville  UT       25   F       2 25-29  34:21.1    34:22.0  5:32/M
   54    Daniel Shurtleff                   1812  Brigham City  UT US   17   M      21 15-18  34:21.6    34:26.3  5:32/M
   55    Caleb Clark                        2705  South Jordan  UT US   17   M      22 15-18  34:29.0    34:54.9  5:33/M
   56    Amber Andrews                      3315  Provo  UT USA         25   F       3 25-29  34:33.5    34:34.7  5:34/M
   57    Eric Jeppsen                       1130  Salt Lake City  UT    28   M      14 25-29  34:35.1    34:49.5  5:34/M
   58    Rob Murphy                         2602  Salt Lake City  UT    45   M       1 45-49  34:36.5    34:38.1  5:34/M
   59    Benjamin Pearson                   2832  Salt Lake City  UT    17   M      23 15-18  34:36.8    34:41.3  5:34/M
   60    Delelecha Yihunlish                 831  Albuquerque  NM USA   28   F       4 25-29  34:37.3    34:38.3  5:34/M
   61    Adam Mathias                       3031  Kaysville  UT USA     17   M      24 15-18  34:40.7    34:44.9  5:35/M
   62    Brandon Clark                      2701  South Jordan  UT US   15   M      25 15-18  34:48.5    35:15.8  5:36/M
   63    Christian Froekaer-Jensen          3287  Park City  UT USA     33   M       6 30-34  34:53.3    34:56.7  5:37/M
   64    Preston Williams                   2648  West Point  UT        16   M      26 15-18  34:55.3    34:57.5  5:37/M
   65    Stefanie Talley                     826  Layton  UT USA        34   F       2 30-34  34:57.5    35:00.4  5:38/M
   66    Stephen Anderson                   2653  Logan  UT USA         41   M       1 40-44  34:58.1    35:00.0  5:38/M
   67    Patrick Cross                      2665  Ogden  UT USA         50   M       1 50-54  34:59.6    35:02.1  5:38/M
   68    Alex Hedquist                      3032  Kaysville  UT USA     15   M      27 15-18  35:00.8    35:03.0  5:38/M
   69    Joel Pino                          2762  Salt Lake City  UT    31   M       7 30-34  35:03.7    35:05.8  5:39/M
   70    Ryan Fuller                        2810  Sandy  UT USA         17   M      28 15-18  35:07.3    35:09.9  5:39/M
   71    Carol Rowe                         1832  Richmond  UT USA      38   F       1 35-39  35:08.7    35:11.3  5:39/M
   72    Eric Egenolf                       3098  Salt Lake City  UT    31   M       8 30-34  35:12.4    35:14.2  5:40/M
   73    Kassi Andersen                      824  Provo  UT USA         27   F       5 25-29  35:18.7    35:19.4  5:41/M
   74    Logan Wood                         3035  Kaysville  UT USA     16   M      29 15-18  35:30.3    35:34.8  5:43/M
   75    Jeff Buckwalter                    2958  Murray  UT USA        37   M       3 35-39  35:33.0    35:37.4  5:43/M
   76    Hayden Hansen                      3036  Kaysville  UT USA     15   M      30 15-18  35:35.2    35:39.0  5:44/M
   77    Benjamin Martin                    2556  Taylorsville  UT US   17   M      31 15-18  35:36.1    35:51.5  5:44/M
   78    Scott Ensign                       1269  Providence  UT USA    48   M       2 45-49  35:38.9    35:41.4  5:44/M
   79    Matt Munns                         3037  Kaysville  UT USA     17   M      32 15-18  35:46.7    35:51.2  5:46/M
   80    Mary Ann Schauerhamer               828  Provo  UT USA         32   F       3 30-34  35:54.3    35:57.8  5:47/M
   81    Jacob Zander                       2698  South Jordan  UT US   17   M      33 15-18  35:57.6    36:24.0  5:47/M
   82    Erich Olschewski                   2694  West Jordan  UT USA   15   M      34 15-18  35:58.1    36:24.3  5:48/M
   83    Derek Croft                        2801  Salt Lake City  UT    18   M      35 15-18  35:59.6    36:02.4  5:48/M
   84    Matthew Stradley                   2102  West Jordan  UT USA   18   M      36 15-18  36:06.9    36:59.9  5:49/M
   85    Paul Olea                          3057  Bountiful  UT USA     18   M      37 15-18  36:08.5    36:18.2  5:49/M
   86    William Dyer                       1587  Draper  UT USA        39   M       4 35-39  36:11.2    36:41.9  5:50/M
   87    Steve Piccolo                      1163  Sandy  UT USA         33   M       9 30-34  36:18.9    36:22.1  5:51/M
   88    Colton Cottrell                    3043  Kaysville  UT USA     17   M      38 15-18  36:19.4    36:22.8  5:51/M
   89    Thom Kuehls                        1936  Ogden  UT USA         46   M       3 45-49  36:20.0    36:25.3  5:51/M
   90    Daniel Reich                       2794  Sandy  UT USA         18   M      39 15-18  36:20.4    37:00.9  5:51/M
   91    Terry Bean                         2104  South Jordan  UT US   45   M       4 45-49  36:22.2    36:28.8  5:51/M
   92    Soren Moller                       3108  Murray  UT USA        40   M       2 40-44  36:23.0    36:24.1  5:52/M
   93    G Perry                            1301  Riverton  UT USA      37   M       5 35-39  36:27.0    36:34.4  5:52/M
   94    Spencer Jones                      3042  Kaysville  UT USA     17   M      40 15-18  36:29.4    36:32.7  5:52/M
   95    Kelsey Braithwaite                  845  Brigham City  UT US   16   F       1 15-18  36:36.3    36:37.4  5:54/M
   96    Adam Stark                         1922  South Jordan  UT US   33   M      10 30-34  36:36.4    36:43.6  5:54/M
   97    Sarah Ingebretsen                  3298  Salt Lake City  UT    26   F       6 25-29  36:50.9    36:52.0  5:56/M
   98    Brett Solberg                      1657  Salt Lake City  UT    24   M       8 19-24  36:52.2    37:30.8  5:56/M
   99    Dillon Despain                     2674  Woods Cross  UT USA   17   M      41 15-18  36:53.0    37:04.4  5:56/M
  100    Matthew Wright                     3330                        24   M       9 19-24  36:55.1    37:06.0  5:57/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  101    Jesse Reid                         2809  Draper  UT USA        16   M      42 15-18  36:56.4    36:58.1  5:57/M
  102    Daniel Kerns                       1268  South Ogden  UT USA   52   M       2 50-54  36:58.7    37:04.0  5:57/M
  103    Matthew MacKey                     3260  Draper  UT USA        39   M       6 35-39  37:01.8    37:10.9  5:58/M
  104    Christian Skoubye                  1248  Surprise  AZ USA      31   M      11 30-34  37:02.9    37:04.5  5:58/M
  105    Levi Pace                           861  Salt Lake City  UT    26   M      15 25-29  37:07.5    37:21.6  5:59/M
  106    Christoffer Malm                   2032  Goteborg   Swe        28   M      16 25-29  37:08.2    37:20.3  5:59/M
  107    Tyler Clayton                      2981  San Jose  CA USA      23   M      10 19-24  37:09.8    37:58.7  5:59/M
  108    Brendan Cassidy                    2890  Park City  UT USA     16   M      43 15-18  37:11.4    37:19.3  5:59/M
  109    Dorian Crozer                      3058  Woods Cross  UT USA   18   M      44 15-18  37:17.6    37:29.2  6:00/M
  110    Mackenzie Chojnacky                 840  Jerome  ID USA        17   F       2 15-18  37:20.9    37:23.3  6:01/M
  111    Forrest Mega                       1773  Eagle Mtn  UT USA     40   M       3 40-44  37:22.7    37:58.1  6:01/M
  112    Bill Cobler                        3306  Salt Lake City  UT    47   M       5 45-49  37:31.3    37:32.2  6:02/M
  113    Charlie Mitchell                   2135  Herriman  UT USA      14   M       2 12-14  37:32.0    37:41.4  6:03/M
  114    Ray Workman                        2729  Salt Lake City  UT    60   M       1 60-64  37:32.3    37:35.4  6:03/M
  115    Bryan Porter                       2699  South Jordan  UT US   17   M      45 15-18  37:34.2    38:01.0  6:03/M
  116    Rob Wilcox                         2644  West Point  UT USA    47   M       6 45-49  37:41.5    38:16.7  6:04/M
  117    John Erickson                       865  Holladay  UT USA      56   M       1 55-59  37:42.5    37:45.0  6:04/M
  118    Anna Judd                          1895  Ogden  UT USA         41   F       1 40-44  37:43.6    37:48.1  6:04/M
  119    Joel Atamanczyk                    1666  Kearns  UT USA        25   M      17 25-29  37:47.7    38:22.4  6:05/M
  120    Ryan White                         1436  West Vallley  UT US   33   M      12 30-34  37:49.0    37:56.7  6:05/M
  121    Joe Taylor                         2772  Salt Lake City  UT    38   M       7 35-39  37:53.9    38:02.8  6:06/M
  122    Laura Young                        2629  South Jordan  UT US   16   F       3 15-18  37:54.0    38:05.0  6:06/M
  123    Daniel Andersen                    1792  Springville  UT USA   39   M       8 35-39  37:55.0    37:55.6  6:06/M
  124    Merrilee Blackham                  1324  Ogden  UT USA         32   F       4 30-34  37:55.9    38:01.5  6:06/M
  125    Matin Montejano                    2075  Salt Lake City  UT    49   M       7 45-49  37:56.5    37:59.2  6:07/M
  126    Kael Nielsen                       1366  Salt Lake City  UT    25   M      18 25-29  37:56.6    43:01.5  6:07/M
  127    Brayden Cromar                     3040  Kaysville  UT USA     15   M      46 15-18  37:58.1    38:01.9  6:07/M
  128    Julie Holland                      2889  Park City  UT USA     49   F       1 45-49  38:00.4    38:28.1  6:07/M
  129    Brian Landeen                      1820  Sandy  UT USA         16   M      47 15-18  38:01.8    38:14.5  6:07/M
  130    Stephen Clark                      1512  Salt Lake City  UT    51   M       3 50-54  38:03.9    38:34.1  6:08/M
  131    Brian Kelley                       1439  South Jordan  UT US   37   M       9 35-39  38:07.9    38:29.9  6:08/M
  132    Amanda Theobald                    2774  Salt Lake City  UT    22   F       3 19-24  38:08.1    38:18.4  6:08/M
  133    Jake Rossmango                     2726  Syracuse  UT USA      17   M      48 15-18  38:10.1    38:12.4  6:09/M
  134    Julian Alvarez                     2649  Clearfield  UT USA    18   M      49 15-18  38:10.5    38:12.0  6:09/M
  135    Macee Nielson                       844  Monticello  UT USA    16   F       4 15-18  38:11.9    38:13.0  6:09/M
  136    Chase Oesch                        2804  Sandy  UT USA         16   M      50 15-18  38:12.1    38:26.0  6:09/M
  137    Zachary Hansen                     2676  North Salt Lake  UT   28   M      19 25-29  38:14.2    38:24.6  6:09/M
  138    Julie Thomas                        829  Holladay  UT USA      38   F       2 35-39  38:16.1    38:17.6  6:10/M
  139    Taylor Ouimette                    3067  Salt Lake City  UT    17   M      51 15-18  38:24.0    38:38.7  6:11/M
  140    Alydia Barton                      2827  Ogden  UT USA         41   F       2 40-44  38:24.2    38:31.2  6:11/M
  141    Julie Esplin                       1619  Orem  UT USA          37   F       3 35-39  38:25.0    38:33.1  6:11/M
  142    Dave Buckles                       2717  Murray  UT            31   M      13 30-34  38:38.3    38:48.1  6:13/M
  143    Michael Mamales                    1186  Salt Lake City  UT    47   M       8 45-49  38:38.8    38:46.5  6:13/M
  144    Andy Iorg                          3285  Salt Lake City  UT    35   M      10 35-39  38:39.4    38:43.0  6:13/M
  145    Jeff Romig                          964  Round Lake Beach  I   38   M      11 35-39  38:41.3    38:57.9  6:14/M
  146    Jeffrey Taylor                     2657  Murray  UT            49   M       9 45-49  38:41.5    38:44.2  6:14/M
  147    Dave Carter                        1342  Pleasant Grove  UT    29   M      20 25-29  38:41.7    38:45.0  6:14/M
  148    Matthew Lorenzen                   2627  West Jordan  UT USA   27   M      21 25-29  38:42.4    39:18.8  6:14/M
  149    Derek Orr                          1470  West Valley  UT USA   22   M      11 19-24  38:44.3    38:52.5  6:14/M
  150    Mark Ostler                        1526  Riverton  UT USA      49   M      10 45-49  38:45.5    38:47.4  6:14/M
  151    Jamon Wolfe                        2579  Bountiful  UT USA     17   M      52 15-18  38:48.1    38:59.2  6:15/M
  152    Dalyn Romig                         966  Round Lake Beach  I   14   M       3 12-14  38:49.8    39:06.4  6:15/M
  153    Bruce Mills                        1959  Salt Lake City  UT    53   M       4 50-54  38:52.1    38:57.0  6:16/M
  154    Jordan Jensen                      1519  St. John's  NL Can    30   M      14 30-34  38:52.4    38:59.5  6:16/M
  155    Allison Andersen                   3079  West Haven  UT USA    36   F       4 35-39  38:53.7    39:02.2  6:16/M
  156    Josh Nielson                       3282  Blanding  UT USA      34   M      15 30-34  39:01.4    39:28.5  6:17/M
  157    Adrien Anthian                     3290  Sandy  UT USA         17   M      53 15-18  39:08.8    39:34.2  6:18/M
  158    Cameron Johnson                    1742  Jasper  UT USA        15   M      54 15-18  39:09.4    39:17.8  6:18/M
  159    Mischelle Allred                    940  Ogden  UT USA         42   F       3 40-44  39:09.5    39:15.1  6:18/M
  160    Casey Heslop                       2792  Midvale  UT USA       17   M      55 15-18  39:09.7    39:21.5  6:18/M
  161    Michael Laputka                    1610  Salt Lake City  UT    44   M       4 40-44  39:11.0    39:23.9  6:19/M
  162    Bradley Biggs                      2812  Sandy  UT USA         15   M      56 15-18  39:13.5    39:19.3  6:19/M
  163    Jacob Westover                     2790  Midvale  UT USA       16   M      57 15-18  39:13.8    39:26.5  6:19/M
  164    Jessie Wilding                     3055  Kaysville  UT USA     18   F       5 15-18  39:15.2    39:26.1  6:19/M
  165    Steve Petty                        2474  Fruit Heights  UT U   47   M      11 45-49  39:20.5    39:44.5  6:20/M
  166    Dale Cable                         2053  South Jordan  UT US   48   M      12 45-49  39:21.7    39:37.1  6:20/M
  167    Tyler Smith                        2403  Highland  UT USA      49   M      13 45-49  39:23.1    40:05.2  6:21/M
  168    Shea Martinez                      3049  Layton  UT USA        15   F       6 15-18  39:23.3    39:34.6  6:21/M
  169    Phillip Blackburn                  2995  Salt Lake City  UT    33   M      16 30-34  39:23.6    39:47.1  6:21/M
  170    Bill Francis                        869  Kaysville  UT         57   M       2 55-59  39:29.2    39:32.8  6:21/M
  171    Nick Gochnour                      2666  Ogden  UT USA         17   M      58 15-18  39:33.1    39:48.1  6:22/M
  172    Emily Rich                         2630  South Jordan  UT US   15   F       7 15-18  39:35.6    39:47.2  6:22/M
  173    Mel Lemon                           866  Magna  UT USA         50   M       5 50-54  39:36.2    39:38.9  6:23/M
  174    Kevin Shelley                      1941  Bountiful  UT USA     48   M      14 45-49  39:36.4    40:12.3  6:23/M
  175    Allison Lorenzen                   2628  West Jordan  UT USA   25   F       7 25-29  39:37.3    40:13.6  6:23/M
  176    Sergio Martinez                    2514  West Valley City  U   15   M      59 15-18  39:37.3    40:32.1  6:23/M
  177    Joseph Taylor                      1367  West Valley City  U   27   M      22 25-29  39:40.1    39:43.9  6:23/M
  178    Heather Loughton                   1119  Riverdale  UT USA     31   F       5 30-34  39:40.5    39:47.2  6:23/M
  179    Jeremy Zobell                      3177  Salt Lake City  UT    16   M      60 15-18  39:40.6    39:55.0  6:23/M
  180    Ryan Oliverson                     1437  West Jordan  UT USA   34   M      17 30-34  39:41.3    40:15.3  6:23/M
  181    David Wiehe                        2594  Slc  UT USA           36   M      12 35-39  39:43.8    40:13.5  6:24/M
  182    Annie Kirk                         2583  Bountiful  UT USA     18   F       8 15-18  39:45.6    40:10.5  6:24/M
  183    Pat Fuller                          897  Salt Lake City  UT    39   M      13 35-39  39:49.3    40:17.1  6:25/M
  184    Emily Hansen                       3052  Kaysville  UT USA     18   F       9 15-18  39:51.4    40:02.2  6:25/M
  185    Andrew Brewer                      2697  South Jordan  UT US   14   M       4 12-14  39:53.4    40:48.8  6:25/M
  186    Kelsey O'Callaghan                 1295  Cottonwood Heights    21   F       4 19-24  39:53.5    40:19.0  6:25/M
  187    Jeff Olson                         2990  South Jordan  UT US   33   M      18 30-34  39:54.1    40:05.7  6:26/M
  188    Braden Despain                     2679  Woods Cross  UT USA   15   M      61 15-18  39:55.8    40:05.7  6:26/M
  189    Larry Alserda                       867  Salt Lake City  UT    53   M       6 50-54  39:57.3    40:01.3  6:26/M
  190    Bernardo Castro                    3180  Salt Lake City  UT    24   M      12 19-24  39:58.2    40:12.2  6:26/M
  191    Jake Wood                          2671  Ogden  UT USA         16   M      62 15-18  40:00.0    40:13.1  6:26/M
  192    Richard Lamoreaux                  2189  Orem  UT USA          44   M       5 40-44  40:02.0    40:10.7  6:27/M
  193    John Olsen                         3018  Herriman  UT USA      32   M      19 30-34  40:07.2    42:51.4  6:28/M
  194    Scott Chenoweth                    1247  Roy  UT USA           40   M       6 40-44  40:09.4    40:33.7  6:28/M
  195    Matt Bennion                       1305  Salt Lake City  UT    25   M      23 25-29  40:09.8    45:14.8  6:28/M
  196    Walker Bickmore                     909  Salt Lake City  UT    21   M      13 19-24  40:13.3    43:06.5  6:29/M
  197    Shelby Brennan                     3316                        20   F       5 19-24  40:14.5    40:19.9  6:29/M
  198    Chandler Morton                    2811  Sandy  UT USA         17   M      63 15-18  40:15.3    40:18.1  6:29/M
  199    Scott Engelhardt                   2256  Salt Lake City  UT    43   M       7 40-44  40:16.9    40:48.8  6:29/M
  200    Tessa Brown                        3053  Kaysville  UT USA     17   F      10 15-18  40:18.1    40:28.5  6:29/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  201    Thomas Hill                        3283  Clinton  UT USA       15   M      64 15-18  40:19.6    40:28.9  6:30/M
  202    Jeff Straley                       2356  Murray  UT USA        47   M      15 45-49  40:21.2    40:22.9  6:30/M
  203    Joe McKonkey                       3155  Gilbert  AZ USA       34   M      20 30-34  40:22.5    40:39.9  6:30/M
  204    Aubrey Barton                      2660  Ogden  UT USA         15   F      11 15-18  40:25.9    40:32.5  6:30/M
  205    Adam Workman                       3208  Riverton  UT          35   M      14 35-39  40:26.6    45:55.3  6:31/M
  206    Andrew Dawes                       2956  Midvale  UT USA       32   M      21 30-34  40:27.5    41:21.7  6:31/M
  207    Joseph Nzau                        3089  Farmington  NM USA    61   M       2 60-64  40:30.2    40:31.2  6:31/M
  208    Mark Owens                         1518  West Jordan  UT USA   36   M      15 35-39  40:31.4    40:38.4  6:31/M
  209    Pedro Deleon                       2662  Ogden  UT USA         14   M       5 12-14  40:32.2    40:47.8  6:32/M
  210    Justin Sheets                      2661  Ogden  UT USA         14   M       6 12-14  40:32.5    40:48.6  6:32/M
  211    Ty Poffenberger                    2777  Midvale  UT           14   M       7 12-14  40:33.2    40:37.3  6:32/M
  212    Brandon Gardenshire                2807  Draper  UT USA        15   M      65 15-18  40:34.4    40:39.9  6:32/M
  213    Timothy Dennis                      908  Riverton  UT USA      51   M       7 50-54  40:34.5    40:42.3  6:32/M
  214    Paul Wolf                          1831  Richmond  UT USA      49   M      16 45-49  40:35.7    40:56.7  6:32/M
  215    Malaika Homo                       2502  Ogden  UT USA         31   F       6 30-34  40:35.7    40:46.7  6:32/M
  216    Bert Reid                          1988  Salt Lake City  UT    51   M       8 50-54  40:40.9    40:49.7  6:33/M
  217    Ryan Redd                          2534  West Jordan  UT USA   37   M      16 35-39  40:43.3    46:12.4  6:33/M
  218    Jacob Peterson                     2875  Salt Lake City  UT    17   M      66 15-18  40:43.7    43:55.9  6:33/M
  219    Michel Peterson                    2876  Salt Lake City  UT    26   M      24 25-29  40:44.1    43:57.0  6:34/M
  220    Wyatt Williams                     2454  South Jordan  UT US   15   M      67 15-18  40:46.5    41:12.7  6:34/M
  221    Amelia Troutner                    3318  Provo  UT USA         21   F       6 19-24  40:49.1    40:54.7  6:34/M
  222    Stuart Graves                       890  Salt Lake City  UT    50   M       9 50-54  40:51.6    41:04.7  6:35/M
  223    Jessica Sams                       2668  Ogden  UT USA         14   F       1 12-14  40:52.1    40:58.9  6:35/M
  224    Kyle Kelly                         2725  Syracuse  UT USA      16   M      68 15-18  40:52.7    45:01.3  6:35/M
  225    Eric Smith                          854  West Jordan  UT USA   46   M      17 45-49  40:54.2    50:44.5  6:35/M
  226    Brandy Petersen                    2631  South Jordan  UT US   17   F      12 15-18  40:55.2    41:07.5  6:35/M
  227    Carolyn Webber                     2815  Sandy  UT USA         16   F      13 15-18  40:56.2    42:24.8  6:35/M
  228    Ryan Hudson                        2673  Bountiful  UT USA     17   M      69 15-18  40:58.4    41:22.6  6:36/M
  229    Ray Colledge                       1285  Salt Lake City  UT    49   M      18 45-49  41:03.3    41:09.6  6:37/M
  230    Meghan Hedquist                    3051  Kaysville  UT USA     17   F      14 15-18  41:03.5    41:15.3  6:37/M
  231    Megan Madsen                       2669  Ogden  UT USA         18   F      15 15-18  41:04.8    41:11.0  6:37/M
  232    Daniel Choe                        1246  Cottonwood Heights    15   M      70 15-18  41:06.1    41:16.2  6:37/M
  233    Scott Egbert                       1822  Sandy  UT USA         17   M      71 15-18  41:08.8    41:21.3  6:37/M
  234    Nelson Rader                       2862  Carlsbad  CA USA      11   M       1  1-11  41:10.1    41:10.6  6:38/M
  235    Mark Etherington                   2147  St Louis  MO USA      36   M      17 35-39  41:10.3    41:41.4  6:38/M
  236    Clint Hubbard                      2791  Midvale  UT USA       17   M      72 15-18  41:10.8    41:23.0  6:38/M
  237    Abby Frodsham                      3050  Kaysville  UT USA     17   F      16 15-18  41:12.4    41:22.8  6:38/M
  238    Wendy O'Lexey                      1405  Rock Springs  WY US   22   F       7 19-24  41:12.7    41:49.8  6:38/M
  239    Jenna Allais                       1522  Rock Springs  WY US   19   F       8 19-24  41:12.8    41:49.6  6:38/M
  240    Garret Hendrickson                 1584  Highland  UT USA      22   M      14 19-24  41:13.8    41:30.0  6:38/M
  241    Mitchell Wheat                     2805  Sandy  UT USA         16   M      73 15-18  41:16.0    41:30.3  6:39/M
  242    Jonathan Harper                    2831  Fort Wayne  IN USA    15   M      74 15-18  41:16.2    41:32.9  6:39/M
  243    Mikesell Clegg                      839  Jerome  ID USA        16   F      17 15-18  41:16.5    41:19.3  6:39/M
  244    Marci Lamoreaux                    3148  Orem  UT USA          42   F       4 40-44  41:16.6    41:25.9  6:39/M
  245    Brian Wells                        1340  Eagle Mountain  UT    29   M      25 25-29  41:19.3    41:33.9  6:39/M
  246    Bryce Sprosty                      3015  Salt Lake City  UT    19   M      15 19-24  41:21.2    43:45.9  6:40/M
  247    Connor Walsh                       2841  West Jordan  UT USA   17   M      75 15-18  41:21.6    41:29.6  6:40/M
  248    Richard Portwood                   3314  Provo  UT             24   M      16 19-24  41:22.7    42:49.2  6:40/M
  249    Oliveros Montejano                 2070  Salt Lake City  UT    43   M       8 40-44  41:23.3    41:27.4  6:40/M
  250    Johnny Le                          2696  South Jordan  UT US   16   M      76 15-18  41:24.3    42:19.9  6:40/M
  251    Angie Welder                       1415  Salt Lake City  UT    38   F       5 35-39  41:26.5    41:56.8  6:40/M
  252    Jordan Warner                      2677  Woods Cross  UT USA   16   M      77 15-18  41:29.2    41:39.1  6:41/M
  253    Elizabeth Duncan                   3216                        32   F       7 30-34  41:35.8    42:09.6  6:42/M
  254    Jason Workman                      2411  Murray  UT USA        41   M       9 40-44  41:36.4    41:57.7  6:42/M
  255    Matt Gregory                       2536  West Jordan  UT USA   18   M      78 15-18  41:36.5    42:35.0  6:42/M
  256    John Kestle                        2233  Salt Lake City  UT    51   M      10 50-54  41:36.9    41:52.8  6:42/M
  257    Avery Calton                        847  Ogden  UT USA         15   F      18 15-18  41:37.2    41:42.1  6:42/M
  258    Jared Maruji                       1179  Provo  UT USA         22   M      17 19-24  41:39.1    43:00.2  6:42/M
  259    Jinno Guevara                      2582  Woods Cross  UT USA   16   M      79 15-18  41:40.9    41:52.0  6:43/M
  260    Blake Dorton                       1549  Chesterfield  MO US   19   M      18 19-24  41:41.1    42:11.7  6:43/M
  261    William Depasquale                 1883  Cottonwood Heights    41   M      10 40-44  41:43.2    41:47.7  6:43/M
  262    Julio Fierro                       3305  Salt Lake City  UT    14   M       8 12-14  41:44.7    42:18.0  6:43/M
  263    Nathan Sneddon                     1726  Omaha  NE USA         34   M      22 30-34  41:46.1    42:50.6  6:44/M
  264    Esli Montejano                     2076  Salt Lake City  UT    14   M       9 12-14  41:46.6    41:50.4  6:44/M
  265    Julie Mazeika                      1361  Orem  UT USA          18   F      19 15-18  41:47.4    43:04.8  6:44/M
  266    Becky Burnett                      2489  Farmington  UT USA    48   F       2 45-49  41:47.9    42:15.6  6:44/M
  267    Carol Cabanillas                    827  North Salt Lake  UT   29   F       8 25-29  41:48.3    41:51.6  6:44/M
  268    Brandon Russell                    1171  Saratoga Springs  U   31   M      23 30-34  41:49.6    46:26.6  6:44/M
  269    Bradyn English                     2526  Draper  UT USA        14   M      10 12-14  41:50.3    45:16.2  6:44/M
  270    Scott Watko                        1041  South Jordan  UT US   42   M      11 40-44  41:52.2    42:14.3  6:45/M
  271    Tyler Teran                        1816  Murray  UT USA        21   M      19 19-24  41:54.9    42:38.0  6:45/M
  272    Ryan Kelly                         1604  Grantsville  UT USA   33   M      24 30-34  41:56.8    42:27.6  6:45/M
  273    Mark Hayden                        1249  Sandy  UT USA         30   M      25 30-34  41:57.1    42:29.2  6:45/M
  274    Jeramy Petersen                    1197  Kaysville  UT USA     35   M      18 35-39  42:02.3    51:32.3  6:46/M
  275    Gary Bowen                         2413  Draper  UT USA        50   M      11 50-54  42:02.9    42:28.4  6:46/M
  276    Michael Khong                       934  Salt Lake City  UT    41   M      12 40-44  42:04.5    42:17.8  6:46/M
  277    Gregory Kana                       1720  Salt Lake City  UT    21   M      20 19-24  42:04.9    42:29.6  6:46/M
  278    Lane Hansen                        2501  Salt Lake City  UT    60   M       3 60-64  42:06.4    42:11.7  6:47/M
  279    Jordan Nugent                      1972  North Chicago  IL U   26   M      26 25-29  42:09.9    42:32.0  6:47/M
  280    Matt Smith                         1459  South Jordan  UT US   35   M      19 35-39  42:10.1    45:09.0  6:47/M
  281    Jason Davies                       2933  Cottonwood Heig  UT   30   M      26 30-34  42:11.0    42:55.1  6:48/M
  282    Carson Eversole                    1643  Payson  UT USA        22   M      21 19-24  42:13.5    43:57.7  6:48/M
  283    Luis Martinez                      2513  West Valley City  U   17   M      80 15-18  42:14.1    43:08.6  6:48/M
  284    Mack Stevenson                     2920  West Jordan  UT USA   23   M      22 19-24  42:14.5    43:57.8  6:48/M
  285    Kim Lundgreen                      2064  Kaysville  UT USA     52   M      12 50-54  42:17.2    42:21.9  6:49/M
  286    Mary Traylor                       3136  Montclair  NJ USA     13   F       2 12-14  42:18.7    42:27.8  6:49/M
  287    Jenesey Sparks                     3157  Gilbert  AZ USA       31   F       8 30-34  42:26.0    42:43.8  6:50/M
  288    Graeme Cox                         2919  Salt Lake City  UT    38   M      20 35-39  42:27.1    43:17.8  6:50/M
  289    Pam Dalcanto                       1598  Salt Lake City  UT    38   F       6 35-39  42:33.1    42:55.8  6:51/M
  290    Austin Mower                       2198  North Salt Lake  UT   18   M      81 15-18  42:33.1    42:58.0  6:51/M
  291    Corey Osborne                      1487  Lehi  UT USA          28   M      27 25-29  42:33.4    46:01.0  6:51/M
  292    Travis Bailey                      1209  Salt Lake City  UT    25   M      28 25-29  42:33.7    47:39.0  6:51/M
  293    Andrew Emrazian                    2107  West Valley City  U   25   M      29 25-29  42:33.8    43:39.1  6:51/M
  294    Brian Wagner                       3022  South Jordan  UT US   36   M      21 35-39  42:34.1    45:34.7  6:51/M
  295    Jamie Stokes                        846  Ogden  UT USA         16   F      20 15-18  42:34.6    42:39.7  6:51/M
  296    Griffin Long                       2814  Draper  UT USA        16   M      82 15-18  42:35.2    42:38.6  6:51/M
  297    Chad Waddoups                      2615  Fruit Heights  UT U   37   M      22 35-39  42:35.6    43:25.6  6:51/M
  298    Mark Maeser                        2279  Lindon  UT USA        43   M      13 40-44  42:36.8    46:02.6  6:52/M
  299    Jerson Hatch                       3279  Salt Lake City  UT    33   M      27 30-34  42:39.5    46:33.6  6:52/M
  300    Becca Albrechtsen                  3046  Farmington  UT USA    16   F      21 15-18  42:41.1    43:05.4  6:52/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  301    Jeff Heaton                        1302  Provo  UT USA         23   M      23 19-24  42:41.3    44:02.6  6:52/M
  302    Devan Garcia                       2974  Draper  UT USA        31   M      28 30-34  42:41.7    43:04.1  6:52/M
  303    Nathan Woolsey                     1380  West Jordan  UT USA   22   M      24 19-24  42:42.4    44:37.9  6:53/M
  304    Trever Lojka                       2344  Murray  UT USA        29   M      30 25-29  42:43.1    45:26.8  6:53/M
  305    Paul Fulton                        1529  Riverton  UT USA      44   M      14 40-44  42:44.3    43:06.9  6:53/M
  306    Warren Mueller                     2194  South Jordan  UT US   37   M      23 35-39  42:44.9    43:23.9  6:53/M
  307    Dylan Rossmango                    2647  Syracuse  UT USA      16   M      83 15-18  42:46.9    42:56.4  6:53/M
  308    Scott Kimbrough                    1507  Salt Lake City  UT    59   M       3 55-59  42:47.3    42:52.8  6:53/M
  309    Lucas Mascarenas                   2494  Grantsville  UT USA   30   M      29 30-34  42:52.1    43:17.0  6:54/M
  310    Benson Lewis                       1837  Sandy  UT USA         62   M       4 60-64  42:53.0    44:01.2  6:54/M
  311    Cloyd Greenhalgh                   1942  Salt Lake City  UT    59   M       4 55-59  42:53.7    42:59.1  6:54/M
  312    Wendy Rasmussen                    2515  Farmington  UT USA    41   F       5 40-44  43:00.5    43:29.3  6:55/M
  313    James Tobler                       2842  West Jordan  UT USA   15   M      84 15-18  43:01.0    43:11.1  6:56/M
  314    Blake Durtschi                     2274  Salt Lake City  UT    28   M      31 25-29  43:02.9    43:54.9  6:56/M
  315    Dan Rasmussen                       918  Provo  UT             26   M      32 25-29  43:09.8    43:46.8  6:57/M
  316    Anna Ward                          3054  Kaysville  UT USA     17   F      22 15-18  43:09.8    43:33.8  6:57/M
  317    Braden Shelley                     2073  American Fork  UT U   15   M      85 15-18  43:11.1    44:03.2  6:57/M
  318    James Stewart                      1898  Portland  ME USA      26   M      33 25-29  43:11.4    45:14.8  6:57/M
  319    Kyra English                       2527  Draper  UT USA        18   F      23 15-18  43:13.3    46:39.0  6:58/M
  320    Benjamen Shaw                      2139  West Valley City  U   27   M      34 25-29  43:14.2    44:35.7  6:58/M
  321    Greg Shafer                        2564  Salt Lake City  UT    25   M      35 25-29  43:16.8    44:48.0  6:58/M
  322    David Alder                        2361  Farmington  UT USA    25   M      36 25-29  43:20.6    44:40.1  6:59/M
  323    Sara Fauver                        2844  West Jordan  UT USA   16   F      24 15-18  43:22.1    43:32.3  6:59/M
  324    Jessica Fry                        2166  Holladay  UT USA      34   F       9 30-34  43:23.5    43:28.7  6:59/M
  325    Chrystel Christenson               2781  North Salt Lake  UT   38   F       7 35-39  43:25.1    43:32.7  6:59/M
  326    Robert Lawrence                    1570  Provo  UT USA         55   M       5 55-59  43:25.6    43:27.9  6:59/M
  327    Bobbie James                       2760  Salt Lake City  UT    37   F       8 35-39  43:28.6    44:28.6  7:00/M
  328    Samuel Chavez                      2158  West Valley  UT USA   38   M      24 35-39  43:34.8    43:42.3  7:01/M
  329    David Mueller                      2196  Bountiful  UT USA     35   M      25 35-39  43:35.4    44:14.8  7:01/M
  330    Mark Roylance                      2616  Fruit Heights  UT U   44   M      15 40-44  43:35.5    44:27.2  7:01/M
  331    Shelley Stanton                    2195  Salt Lake City  UT    33   F      10 30-34  43:36.5    44:14.9  7:01/M
  332    Jason Rose                         2362  Salt Lake City  UT    39   M      26 35-39  43:37.9    43:42.0  7:01/M
  333    Joscha Enking                      2682  Bountiful  UT USA     17   M      86 15-18  43:39.0    44:03.5  7:02/M
  334    Austin Williams                    2455  South Jordan  UT US   17   M      87 15-18  43:39.2    44:05.3  7:02/M
  335    Kendy Ferguson                     2128  Sandy  UT USA         33   F      11 30-34  43:40.2    43:52.3  7:02/M
  336    Byron West                         1331  Salt Lake City  UT    30   M      30 30-34  43:41.3    44:56.6  7:02/M
  337    Ryan Tani                          1682  Salt Lake City  UT    17   M      88 15-18  43:41.9    44:03.8  7:02/M
  338    Kevin Palmer                       2754  Riverton  UT USA      34   M      31 30-34  43:42.3    44:14.0  7:02/M
  339    Bastian Enking                     2678  Bountiful  UT USA     19   M      25 19-24  43:42.9    44:07.2  7:02/M
  340    Lloyd Hansen                        889  Sandy  UT             59   M       6 55-59  43:43.0    43:49.8  7:02/M
  341    Vivek Viswanathan                  2558  New Hyde Park  NY U   23   M      26 19-24  43:44.8    44:42.2  7:03/M
  342    Zak Nugent                         1973  Holladay  UT USA      28   M      37 25-29  43:47.3    45:42.4  7:03/M
  343    Phaedra Kilbourn                   1354  Salt Lake City  UT    40   F       6 40-44  43:48.6    43:52.4  7:03/M
  344    Catherine Jeppsen                  1129  Salt Lake City  UT    30   F      12 30-34  43:48.9    44:05.0  7:03/M
  345    Alvin Anderson                     1975  Cottonwood Heights    31   M      32 30-34  43:49.0    44:13.7  7:03/M
  346    Bill Schmid                         871  Bountiful  UT         54   M      13 50-54  43:49.0    43:52.7  7:03/M
  347    Ken Spence                         1930  Tooele  UT USA        54   M      14 50-54  43:49.6    44:19.3  7:03/M
  348    Chad Solberg                       1961  West Valley City  U   29   M      38 25-29  43:49.8    44:29.3  7:03/M
  349    Kyle Bown                          2472  Kaysville  UT USA     47   M      19 45-49  43:50.9    44:02.0  7:04/M
  350    Brent Peterson                     1401  Cottonwood Heights    28   M      39 25-29  43:51.9    46:24.2  7:04/M
  351    Jeff Rossi                         1939  Salt Lake City  UT    31   M      33 30-34  43:52.6    44:45.4  7:04/M
  352    Taylee Hamblin                     2640  Syracuse  UT USA      17   F      25 15-18  43:53.5    44:38.1  7:04/M
  353    Andrew Stewart                     1901  South Jordan  UT US   30   M      34 30-34  43:55.3    45:58.9  7:04/M
  354    Kenneth Stephens                   2409  Bluffdale  UT USA     22   M      27 19-24  43:55.7    44:10.1  7:04/M
  355    Traci Hansen                       1589  Slc  UT USA           40   F       7 40-44  43:57.5    44:23.1  7:05/M
  356    Sam Summerhays                     3238  Pleasant Grove  UT    19   M      28 19-24  43:57.7    44:06.8  7:05/M
  357    Gary Melville                      2476  Farmington  UT USA    47   M      20 45-49  43:58.8    44:28.1  7:05/M
  358    Jacob Passey                       2323  Layton  UT USA        31   M      35 30-34  43:59.7    44:42.7  7:05/M
  359    Janice Hartvigsen                  3045  Kaysville  UT USA     16   F      26 15-18  44:00.0    44:24.4  7:05/M
  360    Ashley Reda                        3129  Salt Lake City  UT    26   F       9 25-29  44:03.3    45:45.7  7:06/M
  361    Brooke Sligting                    2280  Sandy  UT USA         35   F       9 35-39  44:06.4    44:27.6  7:06/M
  362    Jonathan Goodsell                  2438  Rexburg  ID USA       15   M      89 15-18  44:06.4    45:31.3  7:06/M
  363    Nick Mena                          2509  Idaho Falls  ID USA   16   M      90 15-18  44:06.7    46:20.0  7:06/M
  364    Stephani Williams                  1319  Norman  OK USA        21   F       9 19-24  44:09.7    45:06.6  7:07/M
  365    Joanna Boyd                        3048  Kaysville  UT USA     14   F       3 12-14  44:13.0    44:38.0  7:07/M
  366    Bryan Ferre                        2567  Salt Lake City  UT    33   M      36 30-34  44:13.8    45:18.9  7:07/M
  367    David Gabrielsen                   2126  Draper  UT USA        54   M      15 50-54  44:14.8    44:17.8  7:07/M
  368    Geovani Montejano                  2068  Nsl  UT USA           21   M      29 19-24  44:15.2    44:19.1  7:08/M
  369    Scott Krug                         1403  Park City  UT USA     49   M      21 45-49  44:15.3    45:37.7  7:08/M
  370    Collin Ferre                       2537  West Jordan  UT USA   29   M      40 25-29  44:16.0    45:19.1  7:08/M
  371    Megan Dinsdale                     2779  Lehi  UT USA          27   F      10 25-29  44:18.4    45:00.7  7:08/M
  372    Joanne Lythgoe                     1806  Salt Lake City  UT    37   F      10 35-39  44:20.4    46:05.8  7:08/M
  373    Amber Marquardt                    1350  Pleasant Gove  UT U   26   F      11 25-29  44:21.4    45:38.5  7:09/M
  374    Tyler Tucker                       2131  Pleasant Grove  UT    23   M      30 19-24  44:22.4    45:17.0  7:09/M
  375    Alicia Perry                       1300  Salt Lake City  UT    35   F      11 35-39  44:24.6    44:58.9  7:09/M
  376    Scott Cheney                       3093  Centerville  UT USA   47   M      22 45-49  44:25.9    45:01.9  7:09/M
  377    Natalie Quilter                    1659  Taylorsville  UT US   28   F      12 25-29  44:27.6    45:49.9  7:09/M
  378    Brooke Peacock                     1137  Salt Lake City  UT    28   F      13 25-29  44:28.1    44:33.7  7:10/M
  379    Kristen Hutchinson                 1555  Draper  UT USA        28   F      14 25-29  44:29.0    47:29.3  7:10/M
  380    Aaron Thompson                     2457  Farmington  UT USA    38   M      27 35-39  44:30.0    44:56.4  7:10/M
  381    Cade Bryant                        2714  Riverton  UT USA      36   M      28 35-39  44:32.2    45:04.4  7:10/M
  382    Nancy Peterson                     2877  Salt Lake City  UT    50   F       1 50-54  44:32.5    46:48.2  7:10/M
  383    W. Larsen Trelegase                2806  Cottonwood Heig  UT   15   M      91 15-18  44:33.0    45:24.6  7:10/M
  384    Robson Fletcher                    1716  West Jordan  UT USA   18   M      92 15-18  44:33.5    45:32.0  7:10/M
  385    Michael McSwain                    1824  Farmington  UT USA    17   M      93 15-18  44:34.7    47:27.8  7:11/M
  386    Pete Lattin                         970  Salt Lake City  UT    31   M      37 30-34  44:34.9    45:33.8  7:11/M
  387    Rob Muhlestein                     1072  Mooresville  NC USA   41   M      16 40-44  44:36.8    56:36.8  7:11/M
  388    Kiersten Swindle                   3088  Salt Lake City  UT    23   F      10 19-24  44:36.8    44:56.7  7:11/M
  389    Chris Neria                        3207  Sandy  UT USA         27   M      41 25-29  44:37.2    44:44.1  7:11/M
  390    Matthew Bell                       2072  Layton  UT USA        18   M      94 15-18  44:37.9    45:25.6  7:11/M
  391    Joshua Stewart                     1900  Salt Lake City  UT    36   M      29 35-39  44:38.0    46:40.9  7:11/M
  392    Ryan Lunceford                     1279  West Valley City  U   40   M      17 40-44  44:40.6    44:51.5  7:12/M
  393    Thomas Bischoff                    1698  Ogden  UT USA         23   M      31 19-24  44:40.9    47:33.4  7:12/M
  394    Coleman Nicholls                   1393  Woods Cross  UT USA   21   M      32 19-24  44:42.2    45:45.1  7:12/M
  395    Jim Siirola                        3258  Salt Lake City  UT    61   M       5 60-64  44:42.3    46:18.8  7:12/M
  396    Peter Stewart                      1905  Riverton  UT USA      40   M      18 40-44  44:42.7    46:47.0  7:12/M
  397    Tj Decarlo                          900  North Salt Lake  UT   34   M      38 30-34  44:44.3    44:49.0  7:12/M
  398    Sydnee Johnson                     3183  Ogden  UT USA         17   F      27 15-18  44:45.7    45:27.7  7:12/M
  399    Michael Neddo                      2466  Sandy  UT USA         15   M      95 15-18  44:47.8    45:17.2  7:13/M
  400    Blaine Campbell                    2898  South Ogden  UT USA   57   M       7 55-59  44:49.4    45:21.6  7:13/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  401    Dexter Murray                      2675  North Salt Lake  UT   15   M      96 15-18  44:50.7    46:02.7  7:13/M
  402    Tyler Murray                       1375  North Salt Lake  UT   40   M      19 40-44  44:50.7    46:02.9  7:13/M
  403    Kimberly Arbon                     2817  Draper  UT USA        16   F      28 15-18  44:50.9    46:20.4  7:13/M
  404    Unknown Partic. 3304               3304                             M       1  0- 0  44:51.1    45:24.1  7:13/M
  405    David Haslam                       1463  Salt Lake City  UT    28   M      42 25-29  44:51.5    46:45.4  7:13/M
  406    Amber Peterson                     1884  Draper  UT USA        24   F      11 19-24  44:52.0    46:47.5  7:13/M
  407    Deena Merrill                       915  Salt Lake City  UT    43   F       8 40-44  44:52.3    46:08.4  7:13/M
  408    Chris Henderson                    2301  Midvale  UT USA       24   M      33 19-24  44:53.1    45:25.9  7:14/M
  409    Rachael Wallace                    1724  Salt Lake City  UT    22   F      12 19-24  44:53.4    44:59.1  7:14/M
  410    Megan Parker                       3047  Farmington  UT USA    16   F      29 15-18  44:53.7    45:05.7  7:14/M
  411    Aaron Neunshwander                 3312                        25   M      43 25-29  44:56.2    46:39.3  7:14/M
  412    Heather Derum                      2891  Salt Lake City  UT    33   F      13 30-34  44:56.6    45:45.3  7:14/M
  413    Cody Zumwalt                       2997  Salt Lake City  UT    41   F       9 40-44  44:57.4    46:25.6  7:14/M
  414    Georgiana Donavin                  1153  Salt Lake City  UT    51   F       2 50-54  44:58.2    45:29.3  7:14/M
  415    Sierra Lawrence                    2667  Ogden  UT USA         15   F      30 15-18  44:58.5    45:05.9  7:14/M
  416    Scott Ivins                        1913  Cedar Hills  UT USA   48   M      23 45-49  44:58.6    45:30.9  7:14/M
  417    Dawn Kershaw                       2770  Holladay  UT USA      32   F      14 30-34  45:00.8    50:58.0  7:15/M
  418    Mary Lampas                        3326  Salt Lake City  UT    28   F      15 25-29  45:01.3    48:04.4  7:15/M
  419    Lynn Nichols                       1953  Salt Lake City  UT    52   M      16 50-54  45:01.9    47:09.3  7:15/M
  420    Val Anderson                       1228  Sandy  UT USA         60   M       6 60-64  45:02.6    45:06.9  7:15/M
  421    Michael Stromer                    3265  Heber City  UT USA    29   M      44 25-29  45:03.1    48:22.4  7:15/M
  422    Keith Sharp                        1345  West Jordan  UT USA   33   M      39 30-34  45:04.0    47:28.5  7:15/M
  423    Brent Hatch                        2947  Salt Lake City  UT    51   M      17 50-54  45:04.2    45:11.6  7:15/M
  424    Dakota Cobler                      3308  Holladay  UT          14   M      11 12-14  45:05.4    45:06.5  7:16/M
  425    Allison Gerrard                    2364  Salt Lake City  UT    37   F      12 35-39  45:08.2    47:23.4  7:16/M
  426    Amy Shields                        2214  Tooele  UT USA        18   F      31 15-18  45:09.4    45:44.0  7:16/M
  427    David Layton                       1849  Centerville  UT USA   50   M      18 50-54  45:11.2    45:46.8  7:17/M
  428    Sarah Nevt                         3237  Denver  CO USA        27   F      16 25-29  45:11.8    45:27.3  7:17/M
  429    Bret Ross                          1850  Taylorsville  UT US   43   M      20 40-44  45:14.8    46:04.5  7:17/M
  430    Jennifer Quinn                     2132  North Salt Lake  UT   42   F      10 40-44  45:15.3    45:42.5  7:17/M
  431    Miriam Gersdorf                    1532  Slc  UT USA           34   F      15 30-34  45:16.1    45:43.1  7:17/M
  432    Noel Olsen                         3013  Midvale  UT USA       68   M       1 65-69  45:16.6    45:45.9  7:17/M
  433    Jared Croft                        2802  Salt Lake City  UT    14   M      12 12-14  45:18.7    46:10.5  7:18/M
  434    Janette Shockley                   2722  Salt Lake City  UT    31   F      16 30-34  45:20.4    51:17.4  7:18/M
  435    Ian Fabiano                        1875  West Jordan  UT USA   17   M      97 15-18  45:21.7    47:22.4  7:18/M
  436    Kirk Gibbs                         2998  Salt Lake City  UT    46   M      24 45-49  45:21.7    46:50.0  7:18/M
  437    James Garcia                       2138  Salt Lake City  UT    31   M      40 30-34  45:22.9    45:55.3  7:18/M
  438    Hui Choe                           1232  Cottonwood Heights    47   M      25 45-49  45:23.2    45:33.7  7:18/M
  439    Alexis Moon                        2632  South Jordan  UT US   16   F      32 15-18  45:27.0    45:39.4  7:19/M
  440    Michael Steed                      2744  Genola  UT            42   M      21 40-44  45:27.3    48:07.9  7:19/M
  441    Karen Walker                       2706  South Jordan  UT US   16   F      33 15-18  45:28.0    45:40.5  7:19/M
  442    Adrienne Dehart                    3277  Sandy  UT USA         29   F      17 25-29  45:30.6    48:35.9  7:20/M
  443    Sam Gabrielsen                     2125  Draper  UT USA        23   M      34 19-24  45:31.2    45:33.7  7:20/M
  444    Billy Rappleye                     1858  West Jordan  UT USA   32   M      41 30-34  45:31.3    46:41.5  7:20/M
  445    Christin Stephens                  2248  St. Charles  MO USA   43   F      11 40-44  45:32.4    47:20.0  7:20/M
  446    Aaron Filby                        3219  Kearns  UT            19   M      35 19-24  45:35.5    47:27.7  7:20/M
  447    Tiffany Johnson                    3095  Valencia  CA USA      36   F      13 35-39  45:38.2    46:27.8  7:21/M
  448    Melinda Kerns                      1267  South Ogden  UT USA   45   F       3 45-49  45:39.8    45:45.7  7:21/M
  449    Cindy Stewart                      2283  Salt Lake City  UT    38   F      14 35-39  45:40.3    46:07.8  7:21/M
  450    Regan Rasband                      3244  Draper  UT USA        49   M      26 45-49  45:40.8    46:28.3  7:21/M
  451    John Moody                         3236  Salt Lake City  UT    34   M      42 30-34  45:42.3    46:20.6  7:22/M
  452    Scot Greeno                        1637  Sandy  UT USA         48   M      27 45-49  45:42.4    45:51.3  7:22/M
  453    Cole Castleton                     1640  Sandy  UT USA         20   M      36 19-24  45:43.1    45:54.3  7:22/M
  454    Henrey Hunter                      3284  Norwalk  CT USA       46   M      28 45-49  45:45.1    46:26.1  7:22/M
  455    Neil Cotter                        2172  Salt Lake City  UT    53   M      19 50-54  45:48.3    47:02.9  7:23/M
  456    Alicia Seeley                      2707  South Jordan  UT US   17   F      34 15-18  45:50.4    46:02.5  7:23/M
  457    Mathu Crandall                     2742  Sandy  UT USA         34   M      43 30-34  45:51.4    49:45.6  7:23/M
  458    Brian Davis                        1764  South Jordan  UT US   37   M      30 35-39  45:51.9    50:01.3  7:23/M
  459    Suzy Smith                         1460  South Jordan  UT US   38   F      15 35-39  45:52.6    51:03.5  7:23/M
  460    Branden Sparks                     3156  Gilbert  AZ USA       32   M      44 30-34  45:52.9    46:08.8  7:23/M
  461    Sam Baldwin                        2293  Salt Lake City  UT    22   M      37 19-24  45:53.7    46:51.3  7:23/M
  462    Zach Johnson                       2813  Draper  UT USA        16   M      98 15-18  45:55.1    45:57.3  7:24/M
  463    Hitohisa Kurose                    2929  Riverton  UT USA      21   M      38 19-24  45:55.7    47:47.5  7:24/M
  464    Greg James                         2761  Salt Lake City  UT    40   M      22 40-44  45:56.5    47:02.2  7:24/M
  465    Leah Gross                         2518  Centerville  UT USA   30   F      17 30-34  45:59.8    53:24.3  7:24/M
  466    Anatoliy Zharkikh                  2136  Cottonwood Heights    25   M      45 25-29  46:00.0    46:40.9  7:24/M
  467    Nathan Tueller                     2231  Perry  UT USA         36   M      31 35-39  46:00.0    46:06.1  7:24/M
  468    Jose Oseguera                      1509  Roy  UT USA           24   M      39 19-24  46:00.4    47:18.5  7:24/M
  469    John Ballard                       2010  Salt Lake City  UT    62   M       7 60-64  46:00.9    46:19.6  7:24/M
  470    Devin Allred                       1394  Sandy  UT USA         45   M      29 45-49  46:01.5    46:17.9  7:25/M
  471    Hannah Allred                      2672  Ogden  UT USA         13   F       4 12-14  46:02.9    46:11.1  7:25/M
  472    Lindsey McFarland                  2641  Syracuse  UT USA      17   F      35 15-18  46:03.9    46:48.8  7:25/M
  473    Gretchen Margetts                  2927  Salt Lake City  UT    45   F       4 45-49  46:04.4    46:35.7  7:25/M
  474    Ryan Jacobs                        1449  Murray  UT USA        34   M      45 30-34  46:05.2    46:40.0  7:25/M
  475    Jeremy Sheetz                       941  Sandy  UT USA         28   M      46 25-29  46:07.2    47:54.9  7:26/M
  476    Tracy Chorn                         855  Salt Lake City  UT    45   F       5 45-49  46:07.6    46:12.0  7:26/M
  477    Whitney Williams                   3044  Kaysville  UT USA     16   F      36 15-18  46:09.4    46:34.2  7:26/M
  478    Nathan Chai                        3126  Riverton  UT USA      33   M      46 30-34  46:10.8    48:35.4  7:26/M
  479    Tavin Stucki                       2788  Midvale  UT USA       21   M      40 19-24  46:11.5    47:08.7  7:26/M
  480    Ashlee Smith                       2818  Draper  UT USA        17   F      37 15-18  46:15.2    47:44.7  7:27/M
  481    Austin Andersen                    2693  South Jordan  UT US   14   M      13 12-14  46:15.7    47:11.8  7:27/M
  482    Richard Allred                     2751  Salt Lake City  UT    30   M      47 30-34  46:16.8    49:20.5  7:27/M
  483    Amy Hinckley                       2202  College Station  TX   39   F      16 35-39  46:16.9    48:32.0  7:27/M
  484    Matthew Moench                     3264  Salt Lake City  UT    36   M      32 35-39  46:20.8    47:50.6  7:28/M
  485    Jason Rogers                       2610  Riverton  UT          34   M      48 30-34  46:21.7    50:09.7  7:28/M
  486    Marie Mullen                       2593  Salt Lake City  UT    39   F      17 35-39  46:21.9    47:35.2  7:28/M
  487    Brian Robins                       2314  North Salt Lake  UT   47   M      30 45-49  46:22.7    48:35.3  7:28/M
  488    Daylyn Johnston                    2642  West Point  UT        17   F      38 15-18  46:22.9    47:07.3  7:28/M
  489    Mckenna Strong                     3313  Provo  UT             20   F      13 19-24  46:29.6    47:39.7  7:29/M
  490    Emeliee Dirks                      2348  Salt Lake City  UT    36   F      18 35-39  46:30.1    46:39.2  7:29/M
  491    Scott Wright                       1695  Salt Lake City  UT    55   M       8 55-59  46:30.6    47:18.2  7:29/M
  492    Robert Green                       2728  Mansfield  TX USA     35   M      33 35-39  46:31.0    47:37.9  7:29/M
  493    Brighton Pierce                    1565  Salt Lake City  UT    27   M      47 25-29  46:34.2    48:14.6  7:30/M
  494    Paul Welsh                         3014  Salt Lake City  UT    40   M      23 40-44  46:36.1    51:01.2  7:30/M
  495    Kim Van Komen                      1869  West Jordan  UT USA   33   F      18 30-34  46:36.2    49:30.7  7:30/M
  496    Isabella Welsh                     3005  Salt Lake City  UT    11   F       1  1-11  46:36.2    51:01.4  7:30/M
  497    Stacy Tangren                      2953  Murray  UT            49   F       6 45-49  46:37.2    47:18.0  7:30/M
  498    Christopher Sheffield              2680  Bountiful  UT USA     22   M      41 19-24  46:38.8    47:19.2  7:31/M
  499    Connor Koehler                     3131  Bountiful  UT USA     15   M      99 15-18  46:39.7    47:19.9  7:31/M
  500    Kelsie Greenhalgh                  1943  Salt Lake City  UT    17   F      39 15-18  46:40.1    46:45.6  7:31/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  501    Wayne Cannon                       2153  Salt Lake City  UT    59   M       9 55-59  46:40.1    46:59.9  7:31/M
  502    Gwen Cannon                        2154  Salt Lake City  UT    54   F       3 50-54  46:40.2    46:59.9  7:31/M
  503    Tandy Olsen                        2748  Hyde Park  UT         41   M      24 40-44  46:43.7    48:55.2  7:31/M
  504    Kim Fairbourn                      2288  Sandy  UT USA         37   F      19 35-39  46:44.0    48:33.9  7:32/M
  505    Anthian Loic                       3289  Sandy  UT USA         48   M      31 45-49  46:44.4    48:33.9  7:32/M
  506    Scott Cahill                       1648  Murray  UT USA        54   M      20 50-54  46:45.9    48:37.5  7:32/M
  507    Talmadge Price                     1025  Salt Lake City  UT    29   M      48 25-29  46:46.4    47:52.6  7:32/M
  508    Allison Robbins                    1857  West Jordan  UT USA   29   F      18 25-29  46:47.1    49:05.1  7:32/M
  509    Katie Olsen                        2285  Salt Lake City  UT    24   F      14 19-24  46:47.4    47:45.6  7:32/M
  510    Paul Norris                        1962  Clearfield  UT USA    61   M       8 60-64  46:47.5    50:27.1  7:32/M
  511    Sylvia Schulter                    1980  Layton  UT USA        51   F       4 50-54  46:48.2    47:04.8  7:32/M
  512    Emily Anderson                     2568  Pleasant Grove  UT    23   F      15 19-24  46:48.2    48:19.0  7:32/M
  513    Nathan Astill                      2048  Centerville  UT USA   19   M      42 19-24  46:48.3    47:36.9  7:32/M
  514    Jason Saunders                     2692  South Jordan  UT US   14   M      14 12-14  46:51.9    47:47.1  7:33/M
  515    Scott Woller                       2989  Salt Lake City  UT    39   M      34 35-39  46:52.3    47:32.8  7:33/M
  516    Kirk Bristol                       1977  Draper  UT USA        52   M      21 50-54  46:53.0    47:31.2  7:33/M
  517    Robert Omer                        2570  West Jordan  UT USA   34   M      49 30-34  46:53.2    48:36.7  7:33/M
  518    Patrick Hendrickson                1583  Highland  UT USA      51   M      22 50-54  46:53.2    47:09.6  7:33/M
  519    Sophia Nicholas                    1155  Salt Lake City  UT    26   F      19 25-29  46:54.0    47:40.5  7:33/M
  520    Joni Hemond                        2525  Salt Lake City  UT    36   F      20 35-39  46:54.5    50:56.7  7:33/M
  521    Michael Worthen                    1480  Sandy  UT USA         35   M      35 35-39  46:54.9    54:08.2  7:33/M
  522    Mark Baer                           892  Salt Lake City  UT    52   M      23 50-54  46:55.7    48:28.1  7:33/M
  523    Curtis Bevan                       2332  Salt Lake City  UT    47   M      32 45-49  46:58.3    47:11.5  7:34/M
  524    Fred Williams                      2263  Lehi  UT USA          40   M      25 40-44  46:58.7    49:59.4  7:34/M
  525    Tracey Hind                        3240  Rock Springs  WY US   34   M      50 30-34  46:59.1    47:16.9  7:34/M
  526    Tara Hamblin                       2645  Syracuse  UT USA      36   F      21 35-39  47:00.2    49:24.1  7:34/M
  527    Lisa Loosle                        1635  Brownsville  TX USA   44   F      12 40-44  47:03.6    48:17.7  7:35/M
  528    Shon Newton                        2084  Sandy  UT USA         25   M      49 25-29  47:05.8    47:19.3  7:35/M
  529    Scott Tippetts                     2023  Buford  GA USA        46   M      33 45-49  47:07.3    48:08.6  7:35/M
  530    Christopher Thomas                 1684  Salt Lake City  UT    32   M      51 30-34  47:07.6    47:54.0  7:35/M
  531    Eric Swenson                       2549  Sandy  UT USA         33   M      52 30-34  47:08.8    49:45.5  7:35/M
  532    Lachell Poffenberger               2764  Midvale  UT USA       41   F      13 40-44  47:08.8    47:47.5  7:35/M
  533    Ron Castleton                      1639  Sandy  UT USA         47   M      34 45-49  47:10.9    47:21.8  7:36/M
  534    Todd Helie                         2962  American Fork  UT U   17   M     100 15-18  47:11.0    48:24.6  7:36/M
  535    Judy Farris                        1779  Draper  UT USA        56   F       1 55-59  47:11.5    49:04.1  7:36/M
  536    Ross Lunceford                     1042  Roy  UT USA           38   M      36 35-39  47:11.7    47:44.9  7:36/M
  537    Tanner Esplin                      2264  Salt Lake City  UT    25   M      50 25-29  47:11.8    48:30.9  7:36/M
  538    Finn Robbins                       1867  North Salt Lake  UT   33   M      53 30-34  47:12.4    48:22.4  7:36/M
  539    Devin Halliday                     2918  Bountiful  UT USA     26   M      51 25-29  47:14.1    51:49.2  7:36/M
  540    Jared Day                          1427  West Jordan  UT USA   29   M      52 25-29  47:15.6    49:18.3  7:37/M
  541    Sandra Mack                        1382  West Jordan  UT USA   55   F       2 55-59  47:17.1    49:00.5  7:37/M
  542    Jake Buhler                        1416  Taylorsville  UT US   26   M      53 25-29  47:17.7    50:04.6  7:37/M
  543    Natalie Harris                     2512  Salt Lake City  UT    34   F      19 30-34  47:17.9    47:50.4  7:37/M
  544    Daniel Ricks                       1688  Centerville  UT USA   27   M      54 25-29  47:18.1    48:05.5  7:37/M
  545    Dan Croxford                       2765  Salt Lake City  UT    27   M      55 25-29  47:18.9    47:49.7  7:37/M
  546    Devin Durrant                      2468  Provo  UT USA         49   M      35 45-49  47:19.7    47:57.6  7:37/M
  547    Kyle Dorton                        1548  Chesterfield  MO US   44   M      26 40-44  47:20.5    47:51.3  7:37/M
  548    Garth Winn                         2345  Cedar City  UT USA    49   M      36 45-49  47:20.5    49:52.7  7:37/M
  549    Tito Hernandez                     2365  Woods Cross  UT USA   37   M      37 35-39  47:22.7    49:29.9  7:38/M
  550    Christopher Morrell                2205  Kaysville  UT USA     17   M     101 15-18  47:23.7    48:33.3  7:38/M
  551    Matthew Hall                       2232  Perry  UT USA         37   M      38 35-39  47:24.5    47:30.7  7:38/M
  552    Greg Brown                         1387  Murray  UT USA        58   M      10 55-59  47:24.5    47:42.0  7:38/M
  553    Priscilla Stewart                  1902  South Jordan  UT US   22   F      16 19-24  47:24.7    49:27.7  7:38/M
  554    Tiegan Hatch                       2946  Salt Lake City  UT    20   F      17 19-24  47:25.5    47:33.5  7:38/M
  555    Laura Wegener                      1071  Salt Lake City  UT    27   F      20 25-29  47:25.5    47:47.7  7:38/M
  556    Adam Rich                          3112  Salt Lake City  UT    32   M      54 30-34  47:25.7    49:16.9  7:38/M
  557    Scott Wood                         3311  Ogden  UT USA         49   M      37 45-49  47:25.8    47:38.4  7:38/M
  558    Gary Ladle                         1911  Salt Lake City  UT    63   M       9 60-64  47:27.8    47:32.7  7:38/M
  559    Andrew Smith                       2604  Draper  UT USA        15   M     102 15-18  47:28.2    47:33.1  7:39/M
  560    Katie Bowen                         882  North Salt Lake  UT   30   F      20 30-34  47:28.4    50:10.6  7:39/M
  561    Janelle Pulley                     3097  Salt Lake City  UT    29   F      21 25-29  47:29.6    48:08.1  7:39/M
  562    David Morrell                      2206  Kaysville  UT USA     47   M      38 45-49  47:29.9    48:37.5  7:39/M
  563    Mark Snow                          2733  Layton  UT USA        42   M      27 40-44  47:30.3    48:03.5  7:39/M
  564    Robert Trishman                     930  Salt Lake City  UT    31   M      55 30-34  47:32.0    49:10.6  7:39/M
  565    Susan Adams                        1692  Centerville  UT USA   39   F      22 35-39  47:33.5    48:05.2  7:39/M
  566    Solomon Lin                        1143  West Jordan  UT USA   45   M      39 45-49  47:33.6    49:22.0  7:39/M
  567    Terrence Bride                     1851  Ogden  UT USA         48   M      40 45-49  47:33.9    53:46.1  7:39/M
  568    Peter Mazeika                      1349  Pleasant Gove  UT U   49   M      41 45-49  47:35.2    48:52.2  7:40/M
  569    Jeff Hamblin                       2750  West Jordan  UT USA   58   M      11 55-59  47:36.1    47:55.9  7:40/M
  570    Marcia Winn                        1198  Sandy  UT USA         59   F       3 55-59  47:36.7    47:44.0  7:40/M
  571    Platte Nielson                     1689  Salt Lake City  UT    28   M      56 25-29  47:36.9    48:04.3  7:40/M
  572    David Murdock                      2444  South Jordan  UT US   32   M      56 30-34  47:37.8    49:50.8  7:40/M
  573    Devrie Rossa                       2816  Draper  UT USA        16   F      40 15-18  47:38.0    49:06.9  7:40/M
  574    Jonny Snow                         2731  Layton  UT USA        17   M     103 15-18  47:38.6    47:52.6  7:40/M
  575    David Fotheringham                 2397  Layton  UT USA        38   M      39 35-39  47:39.2    50:08.1  7:40/M
  576    Garen Palmer                        881  Centerville  UT       58   M      12 55-59  47:39.5    48:04.7  7:40/M
  577    Larry Reynolds                     2067  North Salt Lake  UT   48   M      42 45-49  47:40.7    49:52.5  7:41/M
  578    David Decker                       2823  Salt Lake City  UT    31   M      57 30-34  47:40.8    48:20.0  7:41/M
  579    Sheriff Jon Brown                  2519  Salt Lake City  UT    27   M      57 25-29  47:43.4    48:40.7  7:41/M
  580    Brandon Callahan                   1211  Sandy  UT USA         22   M      43 19-24  47:45.2    48:43.2  7:41/M
  581    Taylor Reich                       2796  Sandy  UT USA         16   F      41 15-18  47:45.5    49:10.1  7:41/M
  582    Richard Dutson                     1028  Farmington  UT USA    28   M      58 25-29  47:47.6    48:46.8  7:42/M
  583    Marcos Martinez                    3199  Taylorsville  UT US   48   M      43 45-49  47:47.7    48:01.3  7:42/M
  584    Leslie Morton                      1145  Salt Lake City  UT    41   F      14 40-44  47:48.5    48:38.5  7:42/M
  585    David Penrose                      2298  Riverton  UT USA      52   M      24 50-54  47:50.0    49:38.2  7:42/M
  586    Tracy Mamales                      1185  Salt Lake City  UT    33   F      21 30-34  47:50.1    47:58.6  7:42/M
  587    Madison Day                        2708  West Jordan  UT USA   16   F      42 15-18  47:50.8    48:17.8  7:42/M
  588    Bret Reich                         2795  Sandy  UT USA         46   M      44 45-49  47:50.9    49:15.3  7:42/M
  589    Jacob Murray                       2937  Bountiful  UT USA     26   M      59 25-29  47:51.1    48:48.2  7:42/M
  590    Don Hancock                        1776  Ephraim  UT USA       55   M      13 55-59  47:52.1    50:23.1  7:42/M
  591    Tanya Liddle                       1572  Salt Lake City  UT    39   F      23 35-39  47:53.4    48:43.5  7:43/M
  592    Shyla Landvatter                   2481  Salt Lake City  UT    31   F      22 30-34  47:55.0    49:02.6  7:43/M
  593    Ryan Bernhisel                     2221  Salt Lake City  UT    22   M      44 19-24  47:55.1    48:39.7  7:43/M
  594    Marco Diaz                         2300  Sandy  UT USA         40   M      28 40-44  47:55.4    50:33.7  7:43/M
  595    Jose Negreros                      2243  Ogden  UT USA         46   M      45 45-49  47:58.2    49:31.5  7:43/M
  596    Kim Boerens                        2169  Ogden  UT USA         55   M      14 55-59  47:59.8    48:59.7  7:44/M
  597    Amanda Schneider                   1024  Salt Lake City  UT    25   F      22 25-29  48:01.6    48:24.0  7:44/M
  598    Patrick Barnes                      985  Salt Lake City  UT    30   M      58 30-34  48:02.7    49:45.3  7:44/M
  599    Denise Method                      1063  Park City  UT USA     52   F       5 50-54  48:02.9    48:35.4  7:44/M
  600    Johnny Dougherty                   3248  Salt Lake City  UT    29   M      60 25-29  48:03.0    49:25.3  7:44/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  601    Leslie Barnes                      2490  Sandy  UT USA         27   F      23 25-29  48:05.0    48:43.5  7:45/M
  602    Brittany Bell                      3154  Sandy  UT USA         33   F      23 30-34  48:06.4    49:17.6  7:45/M
  603    Gary Fotheringham                  3309  American Fork  UT U   29   M      61 25-29  48:07.0    48:49.1  7:45/M
  604    Angela Smith                       1426  West Jordan  UT USA   33   F      24 30-34  48:07.2    50:09.8  7:45/M
  605    Kathy Wood                         2080  Ogden  UT USA         43   F      15 40-44  48:07.5    48:20.0  7:45/M
  606    Nels Ballard                       2011  Salt Lake City  UT    16   M     104 15-18  48:07.6    48:26.5  7:45/M
  607    Troy McIff                         3152  Riverton  UT USA      41   M      29 40-44  48:09.0    49:32.0  7:45/M
  608    Tyler Walker                       2900  Salt Lake City  UT    29   M      62 25-29  48:11.3    51:27.5  7:46/M
  609    David McConnell                    1398  Alpine,  UT USA       56   M      15 55-59  48:12.6    51:53.7  7:46/M
  610    Hilari Jones                        880  Slc  UT USA           39   F      24 35-39  48:13.4    48:33.4  7:46/M
  611    Kurt Shields                       2215  Stansbury Park  UT    31   M      59 30-34  48:13.5    48:48.4  7:46/M
  612    David Kershaw                       982  Palo Alto  CA USA     25   M      63 25-29  48:14.6    50:12.3  7:46/M
  613    Carlee Turner                      3317  Orem  UT              18   F      43 15-18  48:14.7    48:20.9  7:46/M
  614    Shelly Jenson                      1497  Salt Lake City  UT    38   F      25 35-39  48:16.0    51:44.2  7:46/M
  615    Laura Anderson                     1976  Cottonwood Heights    28   F      24 25-29  48:17.3    48:42.8  7:47/M
  616    Jesse Webb                         3161  Cedar Hills  UT USA   36   M      40 35-39  48:18.5    48:41.8  7:47/M
  617    Susan Deesing                      2370  Salt Lake City  UT    53   F       6 50-54  48:18.6    50:42.5  7:47/M
  618    Jodi Johnson                       2148  St. Louis  MO USA     36   F      26 35-39  48:19.0    48:50.5  7:47/M
  619    Scott Bauman                       1780  Holladay  UT USA      34   M      60 30-34  48:19.5    48:28.4  7:47/M
  620    Jon Healy                           913  West Jordan  UT USA   56   M      16 55-59  48:20.0    48:36.3  7:47/M
  621    Gregory Page                       1650  Sandy  UT USA         50   M      25 50-54  48:20.6    50:33.9  7:47/M
  622    William Ashton                     2964  South Jordan  UT US   43   M      30 40-44  48:23.5    50:42.8  7:47/M
  623    Kara Kelly                         2902  Gilbert  AZ USA       35   F      27 35-39  48:24.0    48:57.3  7:48/M
  624    Kami Fister                        1270  Ogden  UT USA         29   F      25 25-29  48:26.4    48:33.0  7:48/M
  625    Kathryn Troeheart                  3286  Park City  UT USA     38   F      28 35-39  48:27.3    49:09.3  7:48/M
  626    Brian Hunsaker                     1818  Rock Springs  WY US   36   M      41 35-39  48:28.3    51:33.8  7:48/M
  627    Hillary Luke                       1656  Stansbury Park  UT    30   F      25 30-34  48:29.3    51:59.6  7:48/M
  628    Melissa Catmull                    1102  West Jordan  UT USA   43   F      16 40-44  48:29.8    48:31.8  7:48/M
  629    Tara Christensen                   2415  Tucson  AZ USA        28   F      26 25-29  48:31.3    50:46.7  7:49/M
  630    Dane Christensen                   2560  Tucson  AZ USA        31   M      61 30-34  48:31.3    50:46.6  7:49/M
  631    Matt Gibson                        2014  Sandy  UT USA         50   M      26 50-54  48:31.5    49:43.7  7:49/M
  632    Jonathan Stinson                   2544  Murray  UT USA        25   M      64 25-29  48:33.2    50:00.9  7:49/M
  633    Carl Woldberg                      1771  Centerville  UT USA   63   M      10 60-64  48:33.4    49:00.2  7:49/M
  634    Natalie Billingsley                1593  Dhahran  UT Sau       48   F       7 45-49  48:33.5    49:03.6  7:49/M
  635    Deborah Stone                      2996  Salt Lake City  UT    51   F       7 50-54  48:33.6    50:01.7  7:49/M
  636    Emily Allen                        2353  Lehi  UT USA          15   F      44 15-18  48:35.5    51:07.8  7:49/M
  637    Ryan Christensen                   2374  Salt Lake City  UT    26   M      65 25-29  48:35.8    49:05.3  7:49/M
  638    Chris Ashton                       1715  Slc  UT USA           44   M      31 40-44  48:36.8    49:50.0  7:50/M
  639    David Stevens                      3296                        25   M      66 25-29  48:37.8    50:25.7  7:50/M
  640    Dave Ashton                        1714  Salt Lake City  UT    47   M      46 45-49  48:38.0    49:51.3  7:50/M
  641    Trisha Hulet                       1491  Kaysville  UT USA     28   F      27 25-29  48:39.6    49:46.6  7:50/M
  642    Peter Brown                        1188  South Jordan  UT US   28   M      67 25-29  48:40.2    48:48.9  7:50/M
  643    Teresa Winder                      2246  Draper  UT USA        35   F      29 35-39  48:42.2    52:59.1  7:51/M
  644    Alysha Nielson                     1457  South Jordan  UT US   28   F      28 25-29  48:42.8    54:35.6  7:51/M
  645    Kelli Davey                        1592  Draper  UT USA        38   F      30 35-39  48:42.9    50:24.2  7:51/M
  646    Brett Shelley                      2235  Murray  UT USA        32   M      62 30-34  48:43.2    49:16.8  7:51/M
  647    Jim Gilbert                        3281  Scottsdale  AZ USA    34   M      63 30-34  48:44.6    49:19.0  7:51/M
  648    Cory Callister                     2089  Syracuse  UT USA      24   M      45 19-24  48:45.4    50:59.7  7:51/M
  649    Donald Schultz                      860  Salt Lake City  UT    66   M       2 65-69  48:47.3    48:54.1  7:51/M
  650    Rob Jibson                         3099  Midvale  UT USA       30   M      64 30-34  48:47.4    49:05.3  7:51/M
  651    Marc C Munns Munns                 2238  Salt Lake City  UT    46   M      47 45-49  48:47.8    49:15.8  7:51/M
  652    Walter Mason                       2092  West Jordan  UT USA   22   M      46 19-24  48:50.4    49:42.8  7:52/M
  653    Afton Brown                        1910  Midvale  UT USA       29   F      29 25-29  48:51.6    50:11.3  7:52/M
  654    Joshua Coffey                      1674  Magna  UT USA         28   M      68 25-29  48:52.3    50:07.0  7:52/M
  655    Richard Watson                     2498  Federal Way  WA USA   32   M      65 30-34  48:53.1    51:55.8  7:52/M
  656    Kimberly Cassett                   1478  Salt Lake City  UT    42   F      17 40-44  48:54.3    49:56.4  7:52/M
  657    Spencer Fuller                     2603  Sandy  UT USA         16   M     105 15-18  48:55.2    48:59.1  7:53/M
  658    Bruce Willard                      1515  Kaysville  UT USA     44   M      32 40-44  49:01.7    51:39.2  7:54/M
  659    Alex Stanojev                      3267  Gainesville  FL USA   17   F      45 15-18  49:02.3    52:23.7  7:54/M
  660    Sheila Porter                      1391  Sandy  UT USA         29   F      30 25-29  49:02.7    50:55.5  7:54/M
  661    Alexa Nelson                       3121  Salt Lake City  UT    15   F      46 15-18  49:05.3    49:50.3  7:54/M
  662    Becky Workman                      3209  Riverton  UT          34   F      26 30-34  49:06.7    54:35.2  7:54/M
  663    Kalisa Jenson                      3253  Riverton  UT USA      29   F      31 25-29  49:06.8    50:12.9  7:54/M
  664    Mason Hafen                        3163  West Valley City  U   17   M     106 15-18  49:07.0    50:06.1  7:55/M
  665    Todd Riser                         1615  West Jordan  UT USA   34   M      66 30-34  49:07.5    50:16.7  7:55/M
  666    Aubri McSwain                      1730  Farmington  UT USA    19   F      18 19-24  49:08.2    52:01.1  7:55/M
  667    Jason Anderson                     2393  Mamaroneck  NY USA    42   M      33 40-44  49:09.7    52:09.1  7:55/M
  668    Michelle Meikle                    1432  Farmington  UT USA    26   F      32 25-29  49:09.8    49:54.3  7:55/M
  669    Troy Hanson                        3251  Draper  UT USA        37   M      42 35-39  49:09.8    50:15.7  7:55/M
  670    Jenny Erickson                     1762  Bountiful  UT USA     30   F      27 30-34  49:10.3    54:17.5  7:55/M
  671    Sheri Judd                         1885  Sandy  UT USA         55   F       4 55-59  49:10.6    51:06.5  7:55/M
  672    Leon Eddy                          1281  West Point, Utah 84   54   M      27 50-54  49:10.8    54:28.9  7:55/M
  673    Mikelann Wilcox                    2639  West Point  UT        16   F      47 15-18  49:14.0    49:58.3  7:56/M
  674    Michael Allen                      2496  Holladay  UT USA      27   M      69 25-29  49:15.2    50:10.0  7:56/M
  675    Nestor Vargas                      2523  Sandy  UT USA         41   M      34 40-44  49:15.4    49:33.9  7:56/M
  676    Andrea Calixto                     2625  West Jordan  UT USA   24   F      19 19-24  49:15.8    49:34.1  7:56/M
  677    Roger Buhrley                      2643  Clearfield  UT USA    62   M      11 60-64  49:16.2    50:40.7  7:56/M
  678    Jr Lutali                          2115  Salt Lake  UT USA     42   M      35 40-44  49:16.8    51:35.7  7:56/M
  679    Chase Rigby                        2383  Salt Lake City  UT    22   M      47 19-24  49:18.0    50:13.3  7:56/M
  680    Jonathan Shurtliff                 1045  Centerville  UT USA   32   M      67 30-34  49:18.2    51:31.1  7:56/M
  681    Jill Shepherd                      1935  Centerville  UT USA   27   F      33 25-29  49:18.3    50:05.7  7:56/M
  682    Kerry Shepherd                     1934  Centerville  UT USA   28   M      70 25-29  49:18.9    50:06.0  7:56/M
  683    Dustin Fulton                      2500  Murray  UT USA        19   M      48 19-24  49:19.5    49:43.2  7:56/M
  684    Stephen Whitney                    1245  Center Ossipee  NH    64   M      12 60-64  49:19.5    49:47.7  7:56/M
  685    Cindy Sharp                        1344  West Jordan  UT USA   33   F      28 30-34  49:20.2    51:29.4  7:57/M
  686    Kimberly Walker                    2141  Sandy  UT USA         34   F      29 30-34  49:20.6    51:50.3  7:57/M
  687    Tracy Smith                        1191  Salt Lake City  UT    48   F       8 45-49  49:22.7    50:57.7  7:57/M
  688    Erik Stevenson                     1621  Salt Lake City  UT    34   M      68 30-34  49:22.9    50:12.1  7:57/M
  689    Alan Walker                         987  Salt Lake City  UT    35   M      43 35-39  49:23.1    51:16.6  7:57/M
  690    Tracey Price                       1827  Sandy  UT USA         47   F       9 45-49  49:24.1    52:34.7  7:57/M
  691    Elisa Taylor                       2007  Idaho Falls  ID USA   36   F      31 35-39  49:24.2    52:47.2  7:57/M
  692    Jim Taylor                         2006  Idaho Falls  ID USA   40   M      36 40-44  49:24.6    52:47.5  7:57/M
  693    Kathy Cahill                       2684  Salt Lake City  UT    54   F       8 50-54  49:25.1    49:36.6  7:57/M
  694    Kurt Rifleman                      2240  South Ogden  UT USA   45   M      48 45-49  49:26.1    52:16.9  7:58/M
  695    Stephanie Cannon                    937  Oro Valley  AZ USA    35   F      32 35-39  49:26.1    51:25.2  7:58/M
  696    Isaac Rifleman                     2242  South Ogden  UT USA   13   M      15 12-14  49:26.3    52:16.8  7:58/M
  697    Rebecca Peterson                   1704  Los Gatos  CA USA     30   F      30 30-34  49:26.5    50:11.5  7:58/M
  698    Ben Lamberson                      3140  Salt Lake City  UT    30   M      69 30-34  49:27.1    55:56.7  7:58/M
  699    Juan Martinez                      3266  Sandy  UT USA         41   M      37 40-44  49:28.0    50:01.7  7:58/M
  700    Jaycie Fisher                      1039  North Ogden  UT USA   35   F      33 35-39  49:28.1    50:18.5  7:58/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  701    Anikka Hoidal                      3118  Salt Lake City  UT    23   F      20 19-24  49:28.5    50:09.2  7:58/M
  702    Dixie Lewis                        1846  Sandy  UT USA         34   F      31 30-34  49:29.9    50:38.5  7:58/M
  703    J. Garn McBride                     853  Holladay  UT USA      77   M       1 70-79  49:30.3    53:04.8  7:58/M
  704    Shelly Wedge                       2252  Sandy  UT USA         43   F      18 40-44  49:30.5    51:04.7  7:58/M
  705    Mike Little                        2892  Salt Lake City  UT    56   M      17 55-59  49:33.0    51:12.9  7:59/M
  706    Chelsie Sperry                     3210                        18   F      48 15-18  49:33.5    51:15.0  7:59/M
  707    Steven Gray                        3073  Salt Lake City  UT    32   M      70 30-34  49:34.5    52:06.0  7:59/M
  708    Emiline Koehler                    2681  Bountiful  UT USA     19   F      21 19-24  49:35.3    50:15.2  7:59/M
  709    Lisa Kelly                         1603  Grantsville  UT USA   32   F      32 30-34  49:36.1    50:06.7  7:59/M
  710    David Kelly                        1454  Salt Lake City  UT    24   M      49 19-24  49:38.0    50:17.6  8:00/M
  711    Fred Dunbar                        1011  Bountiful  UT USA     49   M      49 45-49  49:38.5    51:11.5  8:00/M
  712    Kristen Brunson                    1642  Taylorsville  UT US   17   F      49 15-18  49:38.7    52:27.2  8:00/M
  713    Brandon Robinson                   3197  Midvale  UT USA       26   M      71 25-29  49:39.1    54:14.7  8:00/M
  714    Jennifer Lofgren                   2562  Sandy  UT USA         29   F      34 25-29  49:39.7    53:55.2  8:00/M
  715    Mary Malm                          2031  Goteborg  UT Swe      28   F      35 25-29  49:42.3    49:52.6  8:00/M
  716    Michael Pond                        903  Midvale  UT           12   M      16 12-14  49:42.3    50:22.3  8:00/M
  717    Russell Bowers                     2079  Farmington  UT USA    34   M      71 30-34  49:43.2    50:03.6  8:00/M
  718    Channon Foote                      2473  Farmington  UT USA    36   F      34 35-39  49:45.2    58:05.7  8:01/M
  719    Cindy Jacobson                     1878  West Jordan  UT USA   34   F      33 30-34  49:45.4    58:05.5  8:01/M
  720    Yuya Ono                           1933  Riverton  UT USA      15   M     107 15-18  49:45.9    53:33.6  8:01/M
  721    Kimberly Lee                       1794  Syracuse  UT USA      30   F      34 30-34  49:46.2    50:00.1  8:01/M
  722    Rachel Banks                       1795  Syracuse  UT USA      33   F      35 30-34  49:46.6    50:00.0  8:01/M
  723    Laura Walker                       1490  Salt Lake City  UT    27   F      36 25-29  49:47.5    53:06.4  8:01/M
  724    Megan Ferguson                      870  Taylorsville  UT US   21   F      22 19-24  49:48.4    50:45.5  8:01/M
  725    Mckenna Craig                      1917  Sandy  UT USA         16   F      50 15-18  49:48.4    49:56.6  8:01/M
  726    Blake Elwell                       2369  Bountiful  UT USA     22   M      50 19-24  49:48.5    50:45.8  8:01/M
  727    Helene Taylor                      2739  Salt Lake City  UT    50   F       9 50-54  49:49.3    50:02.9  8:01/M
  728    Larry Boydstun                     1915  Sandy  UT USA         60   M      13 60-64  49:49.6    49:57.2  8:01/M
  729    Teresa Torrey                      1931  Salt Lake City  UT    52   F      10 50-54  49:50.5    50:59.8  8:01/M
  730    Brinn Cannon                       1235  Sandy  UT USA         20   F      23 19-24  49:50.7    50:53.1  8:01/M
  731    Maria Fulton                       1355  Sandy  UT USA         33   F      36 30-34  49:51.9    50:18.4  8:02/M
  732    Blake Rosevear                     1023  Herriman  UT USA      29   M      72 25-29  49:52.5    50:25.3  8:02/M
  733    Dave Russell                       1561  Kaysville  UT USA     42   M      38 40-44  49:53.5    50:11.3  8:02/M
  734    Melissa Anderson                    895  Draper  UT USA        24   F      24 19-24  49:54.1    51:18.2  8:02/M
  735    Scott Grow                          945  Bountiful  UT USA     62   M      14 60-64  49:54.1    50:32.0  8:02/M
  736    Michelle Tanner                    1736  St. George  UT USA    22   F      25 19-24  49:54.7    50:06.7  8:02/M
  737    Sheldon Russell                    1854  South Jordan  UT US   35   M      44 35-39  49:54.9    51:09.0  8:02/M
  738    Megan Few                          1748  St. George  UT USA    24   F      26 19-24  49:55.1    50:07.3  8:02/M
  739    Suzy Miller                        1282  Taylor  UT USA        29   F      37 25-29  49:57.6    55:15.6  8:03/M
  740    Steven Freestone                   2363  Sandy  UT USA         23   M      51 19-24  49:58.8    50:28.2  8:03/M
  741    Tyler Nowell                       3153  Salt Lake City  UT    24   M      52 19-24  50:01.4    52:58.2  8:03/M
  742    Cyndi Price                         995  Salt Lake City  UT    34   F      37 30-34  50:01.8    50:30.9  8:03/M
  743    Scott Harmon                       1409  West Valley City  U   34   M      72 30-34  50:03.0    51:01.2  8:04/M
  744    John Bergstedt                     2442  Salt Lake City  UT    39   M      45 35-39  50:03.3    53:19.6  8:04/M
  745    Courtney Peterson                  2670  Ogden  UT USA         15   F      51 15-18  50:06.0    50:13.6  8:04/M
  746    Daniel Goodman                     2954  Salt Lake City  UT    46   M      50 45-49  50:08.5    50:35.5  8:04/M
  747    Parker Paulsen                     2985  Salt Lake City  UT    23   M      53 19-24  50:08.9    53:09.4  8:04/M
  748    Kim Stevenson                       999  Farmington  UT USA    57   M      18 55-59  50:09.2    50:58.5  8:05/M
  749    Jamie Dennison                     2029  Wvc  UT USA           19   F      27 19-24  50:09.8    50:41.2  8:05/M
  750    Darren Croft                       2803  Salt Lake City  UT    43   M      39 40-44  50:11.5    50:28.1  8:05/M
  751    Patricia Adderley                  2829  Riverton  UT USA      45   F      10 45-49  50:12.0    51:59.0  8:05/M
  752    John Gottschall                    2176  Salt Lake City  UT    38   M      46 35-39  50:12.2    53:28.2  8:05/M
  753    Tammy Evans                         914  Salt Lake City  UT    32   F      38 30-34  50:13.3  1:20:13.3  8:05/M
  754    Aaron Gelter                       1110  West Jordan  UT USA   28   M      73 25-29  50:14.3    53:46.7  8:05/M
  755    Sean Simmons                       1135  Salt Lake City  UT    22   M      54 19-24  50:14.3    50:36.3  8:05/M
  756    Meggin Kennedy                     1261  Sandy  UT USA         35   F      35 35-39  50:14.6    53:19.9  8:05/M
  757    Chad Stewart                       1897  Durham  NC USA        33   M      73 30-34  50:14.8    52:18.4  8:05/M
  758    Laura Sorensen                      935  South Jordan  UT US   28   F      38 25-29  50:15.7    52:15.0  8:06/M
  759    Terry Galmore                      1853  Woodland  UT USA      46   M      51 45-49  50:16.1    51:10.1  8:06/M
  760    Mike Elliott                       2410  Salt Lake City  UT    27   M      74 25-29  50:16.3    51:42.6  8:06/M
  761    Cori Petersen                      2499  Centerville  UT USA   40   F      19 40-44  50:16.4    51:42.5  8:06/M
  762    Dominic Archibeque                 2318  Kearns  UT USA        38   M      47 35-39  50:16.5    53:52.6  8:06/M
  763    Tyler Gapinski                     1372  Layton  UT USA        22   M      55 19-24  50:17.3    53:49.4  8:06/M
  764    Lindsy Williams                    2561  South Jordan  UT US   28   F      39 25-29  50:17.5    50:38.6  8:06/M
  765    Wayne Jensen                       2456  Salt Lake  UT USA     42   M      40 40-44  50:17.6    53:59.0  8:06/M
  766    Julean Stewart                     1904  Riverton  UT USA      37   F      36 35-39  50:18.0    52:23.3  8:06/M
  767    Roby Glazier                       2830  South Jordan  UT      49   M      52 45-49  50:19.3    51:59.7  8:06/M
  768    Ravi Jonnalagedda                   998  Sandy  UT USA         35   M      48 35-39  50:20.0    51:39.8  8:06/M
  769    Andria Huskinson                   2563  Salt Lake City  UT    34   F      39 30-34  50:20.1    51:01.9  8:06/M
  770    Christopher Banks                  1606  West Jordan  UT USA   34   M      74 30-34  50:20.5    52:22.3  8:06/M
  771    Kati Roos                          2273  Bountiful  UT USA     24   F      28 19-24  50:20.8    52:43.6  8:06/M
  772    Brandon Bagley                     2311  Cedar Hills  UT USA   32   M      75 30-34  50:21.0    51:40.6  8:06/M
  773    Paul Morris                        2329  Murray  UT USA        53   M      28 50-54  50:21.5    52:38.2  8:06/M
  774    Brooke Mariger                     2986  Salt Lake City  UT    21   F      29 19-24  50:22.7    53:23.0  8:07/M
  775    Tricia Holden                      2057  Sandy  UT USA         40   F      20 40-44  50:23.9    52:38.1  8:07/M
  776    Jill Lewis                         1843  Sandy  UT USA         29   F      40 25-29  50:25.4    51:37.6  8:07/M
  777    Zann Horlacher                     3174  Layton  UT USA        43   M      41 40-44  50:25.8    53:08.0  8:07/M
  778    Jordan Hoopes                      2522  Salt Lake City  UT    29   M      75 25-29  50:26.9    51:03.6  8:07/M
  779    Melissa Demaso                     3293  Salt Lake City  UT    25   F      41 25-29  50:27.1    52:14.8  8:07/M
  780    Heidi Glenn                        3252  Riverton  UT USA      33   F      40 30-34  50:27.5    51:28.0  8:07/M
  781    Annette Kelley                     1444  South Jordan  UT US   34   F      41 30-34  50:28.0    50:52.4  8:08/M
  782    Jim Palamar                        3082  Webster  NY USA       48   M      53 45-49  50:28.1    50:58.4  8:08/M
  783    Kyle Burnett                       2002  Murray  UT USA        16   M     108 15-18  50:28.2    53:01.3  8:08/M
  784    George Milliner                    3329                        43   M      42 40-44  50:28.2    53:49.8  8:08/M
  785    Colleen McGilvary                  1576  Layton  UT USA        39   F      37 35-39  50:28.6    51:46.6  8:08/M
  786    Sasha Brown                        2183  Lindon  UT USA        36   M      49 35-39  50:28.8    51:10.5  8:08/M
  787    Cory Maxfield                      2529  Salt Lake City  UT    51   F      11 50-54  50:30.4    51:08.9  8:08/M
  788    Jeremy Shepherd                    3195  Provo  UT USA         22   M      56 19-24  50:30.7    50:46.0  8:08/M
  789    Meagan Bigger                      1242  Salt Lake City  UT    25   F      42 25-29  50:31.5    51:16.5  8:08/M
  790    Jacob Ostler                       2421  Salt Lake City  UT    16   M     109 15-18  50:32.2    53:24.4  8:08/M
  791    Brittany London                    1015  Murray  UT USA        26   F      43 25-29  50:33.1    51:05.0  8:08/M
  792    Julianna Olsen                     2578  Woods Cross  UT USA   16   F      52 15-18  50:36.3    51:01.2  8:09/M
  793    Joshua Diamond                     2839  West Jordan  UT USA   18   M     110 15-18  50:37.1    50:44.8  8:09/M
  794    Preston Bitner                     2592  Layton  UT            30   M      76 30-34  50:37.5    51:58.2  8:09/M
  795    Ralph Jones                        3117  Salt Lake City  UT    35   M      50 35-39  50:37.9    51:26.4  8:09/M
  796    Michelle Drake                      848  South Jordan  UT US   44   F      21 40-44  50:38.7    51:12.1  8:09/M
  797    Michael Sheflo                     2210  Provo  UT USA         25   M      76 25-29  50:39.7    53:05.9  8:09/M
  798    Tim Rutter                         1838  Sandy  UT USA         30   M      77 30-34  50:40.0    51:51.5  8:10/M
  799    Gary Wells                         2591  Lehi  UT USA          37   M      51 35-39  50:42.7    52:03.0  8:10/M
  800    Westley Hurst                      2510  South Jordan  UT US   21   M      57 19-24  50:43.4    50:43.4  8:10/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  801    Sierra Graham                      2539  Kaysville  UT USA     14   F       5 12-14  50:45.4    50:50.4  8:10/M
  802    Matthew Ostler                     2422  Salt Lake City  UT    14   M      17 12-14  50:45.8    53:37.7  8:10/M
  803    William Connelly                   2307  Salt Lake City  UT    58   M      19 55-59  50:45.9    52:25.0  8:10/M
  804    Jack Lucas                         1906  Taylorsville  UT US   55   M      20 55-59  50:46.0    51:12.7  8:10/M
  805    Troy Goodsell                      2437  Rexburg  ID USA       43   M      43 40-44  50:46.3    52:11.4  8:10/M
  806    Amanda Sanchez                     1180  Salt Lake City  UT    24   F      30 19-24  50:47.8    51:57.1  8:11/M
  807    Hal Fordham                        2060  Salt Lake City  UT    44   M      44 40-44  50:49.2    52:43.1  8:11/M
  808    Rachel Moody                       3275  Herriman  UT USA      30   F      42 30-34  50:49.4    59:17.9  8:11/M
  809    John Miles                         2061  Jackson  TN USA       34   M      78 30-34  50:49.6    52:43.5  8:11/M
  810    Mike Allred                        1712  Syracuse  UT USA      36   M      52 35-39  50:50.4    51:51.4  8:11/M
  811    Sarah McFarland                    1733  South Weber  UT USA   31   F      43 30-34  50:52.1    52:25.9  8:11/M
  812    Elizabeth Murphy                   1471  Clinton  UT USA       31   F      44 30-34  50:53.5    54:32.7  8:12/M
  813    William Schmidt                    2193  Logan  UT USA         22   M      58 19-24  50:53.5    54:32.5  8:12/M
  814    Sarah Voss                         2112  Alpine  UT USA        23   F      31 19-24  50:53.8    51:47.2  8:12/M
  815    Roger Marble                       1467  Salt Lake City  UT    30   M      79 30-34  50:54.1    52:28.3  8:12/M
  816    Ryan Woolsey                       1184  West Jordan  UT USA   24   M      59 19-24  50:55.6    52:51.2  8:12/M
  817    Mckean Krieger                     1668  Salt Lake City  UT    15   M     111 15-18  50:56.7    52:48.6  8:12/M
  818    Jill Jenkins                       1484  Murray  UT USA        25   F      44 25-29  50:58.1    52:32.5  8:12/M
  819    Michael Mosdell                    1485  Murray  UT USA        26   M      77 25-29  50:58.1    52:32.5  8:12/M
  820    Courtney Cope                      2297  Sandy  UT USA         25   F      45 25-29  50:59.0    51:49.8  8:13/M
  821    Kevin Christensen                  1224  Clearfield  UT USA    30   M      80 30-34  50:59.8    53:05.5  8:13/M
  822    Trent Harris                       1540  Draper  UT USA        33   M      81 30-34  51:00.5    55:13.0  8:13/M
  823    Justine Kueffner                   2024  Taylorsville  UT US   17   F      53 15-18  51:02.7    52:37.5  8:13/M
  824    Jessica Wixom                      1678  Layton  UT USA        24   F      32 19-24  51:03.4    54:23.0  8:13/M
  825    Kami Tullis                        2312  West Jordan  UT USA   31   F      45 30-34  51:03.8    51:47.9  8:13/M
  826    Annie Wagner                       3021  South Jordan  UT US   28   F      46 25-29  51:04.7    54:05.7  8:13/M
  827    Megan Cannon                       2155  Salt Lake City  UT    26   F      47 25-29  51:06.4    51:26.3  8:14/M
  828    Eleena Littlefield                 1464  Centerville  UT USA   19   F      33 19-24  51:06.6    53:09.1  8:14/M
  829    Hayley Neider                      3204  West Jordan  UT USA   28   F      48 25-29  51:06.6    51:46.5  8:14/M
  830    Ray Fowler                         2470  Erda  UT USA          53   M      29 50-54  51:06.8    51:24.0  8:14/M
  831    Carolee Rogers                     2611  Riverton  UT          35   F      38 35-39  51:07.3    54:54.3  8:14/M
  832    Jeff Knowlton                      2388  Coppell  TX USA       32   M      82 30-34  51:09.2    54:08.8  8:14/M
  833    Jean Moss                          1797  West Valley City  U   48   F      11 45-49  51:09.7    53:08.7  8:14/M
  834    Charlotte Huntzinger               2533  Salt Lake City  UT    37   F      39 35-39  51:10.7    52:38.5  8:14/M
  835    Lyndon Ricks                       1686  Centerville  UT USA   54   M      30 50-54  51:11.6    51:37.2  8:15/M
  836    Nicole Palmatier                   2465  Sandy  UT USA         38   F      40 35-39  51:13.8    51:28.9  8:15/M
  837    Jeffrey Hansen                     1314  Draper  UT USA        39   M      53 35-39  51:14.0    54:37.9  8:15/M
  838    Larry Leonard                      2934  Park City  UT USA     64   M      15 60-64  51:15.0    52:00.5  8:15/M
  839    Rachel Parker                      2013  Salt Lake City  UT    33   F      46 30-34  51:15.7    51:31.0  8:15/M
  840    Lynda Applegate                    1590  Layton  UT USA        50   F      12 50-54  51:17.2    52:57.4  8:15/M
  841    Randy Clark                        3009  Lehi  UT USA          42   M      45 40-44  51:19.1    52:44.7  8:16/M
  842    Michael Barcelheim                 2275  South Jordan  UT US   23   M      60 19-24  51:19.2    56:32.3  8:16/M
  843    William Clark                      3010  Lehi  UT USA          10   M       2  1-11  51:19.3    52:44.7  8:16/M
  844    Gilbert Porter                     2635  Lindon  UT USA        56   M      21 55-59  51:20.9    51:39.1  8:16/M
  845    Keith Beard                        2521  South Jordan  UT US   32   M      83 30-34  51:21.0    51:50.0  8:16/M
  846    Jimmy Merkley                      2566  Centerville  UT USA   41   M      46 40-44  51:21.2    54:22.5  8:16/M
  847    Rod Storms                         1048  Slc  UT USA           58   M      22 55-59  51:21.3    52:42.6  8:16/M
  848    Conner Thompson                    3072  Ogden  UT USA         19   M      61 19-24  51:21.7    53:41.7  8:16/M
  849    Erich Berckman                     2277  Salt Lake City  UT    20   M      62 19-24  51:21.8    52:36.8  8:16/M
  850    Cody Preston                       2004  South Jordan  UT US   24   M      63 19-24  51:22.3    51:29.1  8:16/M
  851    Marcie Badham                      2576  Bountiful  UT USA     17   F      54 15-18  51:22.3    52:30.2  8:16/M
  852    David Pierson                      2123  West Jordan  UT USA   41   M      47 40-44  51:22.8    52:00.6  8:16/M
  853    Jamie Oswald                       2577  Bountiful  UT USA     17   F      55 15-18  51:23.1    52:30.9  8:16/M
  854    Katie Shelley                      1374  Evans  GA USA         31   F      47 30-34  51:23.2    52:17.3  8:16/M
  855    Amy Posey                          2821  Sandy  UT USA         18   F      56 15-18  51:23.3    53:17.9  8:16/M
  856    Legrand Sommers                    1240  Smyrna  TN USA        17   M     112 15-18  51:23.9    54:20.8  8:16/M
  857    Vanessa Zevallos                   3181  Salt Lake City  UT    29   F      49 25-29  51:24.4    51:45.4  8:17/M
  858    Ellen Ramirez                      1628  Salt Lake City  UT    24   F      34 19-24  51:24.6    51:41.2  8:17/M
  859    Carlos Castaneda                   3179  Salt Lake City  UT    31   M      84 30-34  51:25.0    51:45.8  8:17/M
  860    Ryan Wixom                         1677  Layton  UT USA        32   M      85 30-34  51:26.6    54:46.3  8:17/M
  861    Sam Larson                         2230  Salt Lake City  UT    31   M      86 30-34  51:26.6    54:15.8  8:17/M
  862    Cherie Reece                       3134  Tooele  UT USA        35   F      41 35-39  51:26.7    54:06.1  8:17/M
  863    David Poor                         1389  Herriman  UT USA      37   M      54 35-39  51:27.6    52:33.5  8:17/M
  864    Mike Summerhays                    3233  Cottonwood Heights    36   M      55 35-39  51:29.1    53:35.9  8:17/M
  865    Kelly Collins                       986  Salt Lake City  UT    30   F      48 30-34  51:29.3    52:35.7  8:17/M
  866    Kristine Warner                    1213  West Jordan  UT USA   39   F      42 35-39  51:30.8    52:46.1  8:18/M
  867    Patrick Roeder                     1107  Slc  UT USA           24   M      64 19-24  51:31.2    54:27.8  8:18/M
  868    Elizabeth Jensen                   1893  Salt Lake City  UT    46   F      12 45-49  51:31.5    54:10.7  8:18/M
  869    Tawny Mathi                        1069  West Valley City  U   29   M      78 25-29  51:32.0    51:46.4  8:18/M
  870    Ryan Kelly                         3294  Salt Lake City  UT    27   M      79 25-29  51:32.4    52:25.7  8:18/M
  871    Corey Green                        3141  West Jordan  UT USA   41   M      48 40-44  51:34.7    52:49.4  8:18/M
  872    Brandon Butters                    3164  Salt Lake City  UT    38   M      56 35-39  51:35.3    52:34.7  8:18/M
  873    Heidi Hawkins                      2984  Ogden  UT USA         25   F      50 25-29  51:35.5    51:35.5  8:18/M
  874    Spencer Olsen                      2507  Sandy  UT USA         51   M      31 50-54  51:35.7    53:21.2  8:18/M
  875    Brady Smith                        1421  Murray  UT USA        27   M      80 25-29  51:35.8    51:57.5  8:18/M
  876    Jaymes Myers                       1517  Salt Lake City  UT    26   M      81 25-29  51:36.1    53:54.1  8:19/M
  877    Whitney Lund                       2617  Sandy  UT USA         25   F      51 25-29  51:38.2    52:38.0  8:19/M
  878    Dennis Phillips                    2607  Salt Lake City  UT    54   M      32 50-54  51:38.2    53:46.1  8:19/M
  879    Melissa Haslam                     2620  Sandy  UT USA         24   F      35 19-24  51:38.7    52:38.7  8:19/M
  880    Matt Binns                         1866  West Jordan  UT USA   42   M      49 40-44  51:38.9    52:59.1  8:19/M
  881    Kerri Andersen                      963  Rexburg  ID USA       45   F      13 45-49  51:39.5    52:09.9  8:19/M
  882    Chris Jacobs                       2358  N. Salt Lake  UT US   52   F      13 50-54  51:40.0    52:30.8  8:19/M
  883    Anna McEntire                      1641  Logan  UT USA         29   F      52 25-29  51:40.0    54:28.0  8:19/M
  884    Megan Heiner                       3239  Kaysville  UT USA     21   F      36 19-24  51:40.3    56:40.8  8:19/M
  885    Tiffany Onwuegbu                   1396  Salt Lake City  UT    33   F      49 30-34  51:40.4    55:20.4  8:19/M
  886    Kelli Lundberg                     2005  West Jordan  UT USA   22   F      37 19-24  51:42.0    52:13.3  8:20/M
  887    Spencer Horton                     2574  Sandy  UT USA         24   M      65 19-24  51:42.3    54:13.1  8:20/M
  888    Teri Mance                         3321  Centerville  UT       48   M      54 45-49  51:42.8    52:10.5  8:20/M
  889    Natalie Christiansen               1381  Sandy  UT USA         45   F      14 45-49  51:43.2    54:06.7  8:20/M
  890    Tyson Egbert                       2740  Layton  UT            36   M      57 35-39  51:44.1    54:05.8  8:20/M
  891    Alison Russell                     1308  Park City  UT USA     33   F      50 30-34  51:45.2    53:14.8  8:20/M
  892    Doug Pierce                        3184  Layton  UT USA        43   M      50 40-44  51:45.3    52:34.0  8:20/M
  893    Meghan Flynn                       1244  Moab  UT USA          28   F      53 25-29  51:45.9    53:02.7  8:20/M
  894    Ginette Speed                      1231  Salt Lake City  UT    53   F      14 50-54  51:46.7    52:30.0  8:20/M
  895    Christopher Kennedy                2612  Herriman  UT          51   M      33 50-54  51:48.7    52:50.3  8:20/M
  896    Daniel Berube                       919  Sandy  UT USA         43   M      51 40-44  51:48.8    54:42.3  8:20/M
  897    Jennica Rasband                    3243  Draper  UT USA        20   F      38 19-24  51:49.6    52:37.2  8:21/M
  898    Andrew Flowers                     1985  Ogden  UT USA         60   M      16 60-64  51:52.0    53:30.7  8:21/M
  899    Molly Phair                        2175  Klamath Falls  OR U   33   F      51 30-34  51:52.4    53:49.0  8:21/M
  900    Robert Blass                       1007  Ogden  UT USA         44   M      52 40-44  51:52.7    59:35.2  8:21/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
  901    Paula Leishman                     2914  Cottonwood Heig  UT   34   F      52 30-34  51:53.1    55:39.4  8:21/M
  902    Savanna Reich                      2793  Sandy  UT USA         14   F       6 12-14  51:53.2    53:17.9  8:21/M
  903    Jonathan Ellis                     1385  Salt Lake City  UT    24   M      66 19-24  51:53.2    52:11.7  8:21/M
  904    Joanne Sorensen                    1647  Murray  UT USA        51   F      15 50-54  51:53.3    53:45.4  8:21/M
  905    Michael Ham                        1356  Salt Lake City  UT    21   M      67 19-24  51:53.7    52:17.6  8:21/M
  906    Kristin Wells                      2178  Sandy  UT USA         30   F      53 30-34  51:53.9    52:31.4  8:21/M
  907    Chantel Stoker                     1929  Oro Valley  AZ USA    32   F      54 30-34  51:55.1    54:45.7  8:22/M
  908    Carey Stoker                       1928  Oro Valley  AZ USA    36   M      58 35-39  51:55.3    54:46.1  8:22/M
  909    Tory McLachlan                     2127  Taylorsville  UT US   26   F      54 25-29  51:55.8    53:52.4  8:22/M
  910    Emily Watson                       1076  Salt Lake City  UT    33   F      55 30-34  51:55.9    55:11.2  8:22/M
  911    Josh Green                          916  Salt Lake City  UT    29   M      82 25-29  51:56.8    52:59.4  8:22/M
  912    Steven Sandall                     1697  West Jordan  UT USA   28   M      83 25-29  51:57.0    54:44.2  8:22/M
  913    Trevor Watkins                     1654  West Jordan  UT USA   25   M      84 25-29  51:57.7    59:26.2  8:22/M
  914    Clinton Cannon                     1234  Sandy  UT USA         52   M      34 50-54  51:57.8    53:00.3  8:22/M
  915    Bryce Durr                         3229  Salt Lake City  UT    27   M      85 25-29  51:59.1    55:03.7  8:22/M
  916    Lacey Stinson                      2543  Murray  UT USA        25   F      55 25-29  52:00.2    53:27.7  8:22/M
  917    Joseph Whitecotton                 2105  West Jordan  UT USA   39   M      59 35-39  52:00.9    52:19.4  8:22/M
  918    Natalie Williams                   2404  Pleasant Grove  UT    24   F      39 19-24  52:01.1    52:59.2  8:23/M
  919    James Ahlstrom                     2407  West Bountiufl  UT    40   M      53 40-44  52:01.2    54:40.8  8:23/M
  920    Bryan Burke                        1871  Wvc  UT USA           35   M      60 35-39  52:01.2    53:47.0  8:23/M
  921    Melissa Brown                      2552  Salt Lake City  UT    23   F      40 19-24  52:01.8    55:43.8  8:23/M
  922    Robin Lee                          2618  Farmington  UT USA    54   M      35 50-54  52:03.0    53:15.1  8:23/M
  923    Cindy Boyer                        1099  Sandy  UT USA         31   F      56 30-34  52:03.2    52:20.8  8:23/M
  924    Josh Christensen                   1012  Draper  UT USA        13   M      18 12-14  52:03.5    54:25.6  8:23/M
  925    Gene Alberico                      1348  West Valley City  U   50   M      36 50-54  52:04.5    53:31.7  8:23/M
  926    Patrick Hamm                       1378  Albuquerque  NM USA   21   M      68 19-24  52:04.6    52:29.1  8:23/M
  927    Liz Fowler                         2375  Salt Lake City  UT    26   F      56 25-29  52:04.7    55:46.1  8:23/M
  928    Mike Fowler                        2376  Salt Lake City  UT    34   M      87 30-34  52:04.9    55:46.1  8:23/M
  929    Dash Porter                        1810  Salt Lake City  UT    21   M      69 19-24  52:04.9    53:03.6  8:23/M
  930    Zoe Berrett                        1809  Salt Lake City  UT    19   F      41 19-24  52:05.3    53:03.8  8:23/M
  931    Susan Banks                        3101  Salt Lake City  UT    38   F      43 35-39  52:05.8    52:44.1  8:23/M
  932    Sarah Gibbs                        2045  Salt Lake City  UT    35   F      44 35-39  52:07.2    54:36.3  8:24/M
  933    Angela Barrowes                    3100  Salt Lake City  UT    33   F      57 30-34  52:08.0    52:46.6  8:24/M
  934    Brad Burgess                       2065  West Jordan  UT USA   47   M      55 45-49  52:08.1    54:15.7  8:24/M
  935    Shawn Cahoon                       2022  Eagle Mountain  UT    38   M      61 35-39  52:08.7    59:37.8  8:24/M
  936    Sherry Keller                      1205  Lehi  UT USA          35   F      45 35-39  52:11.2    52:13.7  8:24/M
  937    Lindsay Smith                      2016  Salt Lake City  UT    26   F      57 25-29  52:12.7    53:44.0  8:24/M
  938    Dan Davidson                       3222  North Salt Lake  UT   31   M      88 30-34  52:12.8    52:56.2  8:24/M
  939    Dawna Loderhose                    2785  Ogden  UT USA         51   F      16 50-54  52:13.4    53:56.2  8:25/M
  940    Ashley Huston                      2051  Sandy  UT USA         35   F      46 35-39  52:15.3    52:43.0  8:25/M
  941    John Holbrook                      1357  Salt Lake City  UT    69   M       3 65-69  52:15.5    52:32.6  8:25/M
  942    Andrea May                         1052  Taylorsville  UT US   33   F      58 30-34  52:17.5    55:26.9  8:25/M
  943    Janet Cecil                        2836  Salt Lake City  UT    28   F      58 25-29  52:17.9    56:10.7  8:25/M
  944    Jessica Henderson                  1815  Salt Lake City  UT    30   F      59 30-34  52:19.8    53:43.9  8:25/M
  945    Charissa Anne                      3122  Salt Lake City  UT    36   F      47 35-39  52:20.8    52:56.5  8:26/M
  946    Kerry Bishop                       2204  South Jordan  UT US   54   M      37 50-54  52:21.2    53:05.2  8:26/M
  947    Mark Warner                        1212  West Jordan  UT USA   39   M      62 35-39  52:21.2    53:36.9  8:26/M
  948    Helen Doherty                      1701  Salt Lake City  UT    48   F      15 45-49  52:21.3    53:54.7  8:26/M
  949    Michael Keyser                     1731  Taylorsville  UT US   51   M      38 50-54  52:22.0    53:06.0  8:26/M
  950    Bradd Poffenberger                 2763  Midvale  UT USA       43   M      54 40-44  52:22.0    53:00.2  8:26/M
  951    Larson Alder                       1292  West Bountiful  UT    40   M      55 40-44  52:22.6    52:45.9  8:26/M
  952    Greg Davis                         3223  Salt Lake City  UT    31   M      89 30-34  52:22.9    53:06.6  8:26/M
  953    James Allmendinger                 2826  Woods Cross  UT USA   40   M      56 40-44  52:23.3    54:08.5  8:26/M
  954    Lon Jenkins                        1483  Salt Lake City  UT    56   M      23 55-59  52:24.8    53:58.1  8:26/M
  955    Elise Murdock                      2852  Riverton  UT          20   F      42 19-24  52:27.5    54:33.1  8:27/M
  956    Rachel Gitlin                      3113  Taylorsville  UT US   16   F      57 15-18  52:27.6    53:20.8  8:27/M
  957    Marcie Traballoni                  2851  Riverton  UT          28   F      59 25-29  52:27.7    54:33.2  8:27/M
  958    Tiffany Garcia                     2710  West Jordan  UT USA   18   F      58 15-18  52:28.5    53:29.4  8:27/M
  959    Lamar Rasmussen                    3246  West Jordan  UT USA   42   M      57 40-44  52:28.8    54:08.2  8:27/M
  960    Jeff Willmore                      1511  Roy  UT USA           41   M      58 40-44  52:29.1    54:09.4  8:27/M
  961    Nick Larson                        2086  New Canaan  CT USA    18   M     113 15-18  52:29.1    54:27.2  8:27/M
  962    Adam Tidwell                       2260  Herriman  UT USA      38   M      63 35-39  52:30.3    53:36.4  8:27/M
  963    Larry Bigler                       3096  Hamlet  IN USA        64   M      17 60-64  52:31.3    53:22.6  8:27/M
  964    Rachel Griffiths                   2290  Sandy  UT USA         36   F      48 35-39  52:31.4    55:02.3  8:27/M
  965    Stacy Houskeeper                   2122  Salt Lake City  UT    29   F      60 25-29  52:32.1    52:44.3  8:28/M
  966    Katie Benns                        1671  Sandy  UT USA         41   F      22 40-44  52:32.7    52:41.5  8:28/M
  967    Abbey Klundt                       2845  West Jordan  UT USA   15   F      59 15-18  52:35.9    54:59.7  8:28/M
  968    Sara Becker                        3120  Bountiful  UT USA     30   F      60 30-34  52:36.4    56:17.0  8:28/M
  969    Jenny Butler                        967  Stansbury Park  UT    33   F      61 30-34  52:37.7    55:56.3  8:28/M
  970    Whitney Waltman                    2870  Sandy  UT USA         22   F      43 19-24  52:38.1    54:54.7  8:29/M
  971    Niel Harmon                        1321  Sandy  UT USA         54   M      39 50-54  52:39.6    53:26.2  8:29/M
  972    Hunter Sommers                     1241  Smyrna  TN USA        15   M     114 15-18  52:40.1    55:37.3  8:29/M
  973    Karen Hansen                        947  West Point  UT        43   F      23 40-44  52:40.5    54:05.6  8:29/M
  974    Radonna Matchett                   2220  South Jordan  UT US   35   F      49 35-39  52:41.1    52:53.8  8:29/M
  975    Madonne Miner                      1664  Ogden  UT USA         57   F       5 55-59  52:41.7    53:05.1  8:29/M
  976    Paul Fazio                         2461  South Jordan  UT US   23   M      70 19-24  52:41.7    54:02.7  8:29/M
  977    Doug Carlile                       2834  Herriman  UT USA      67   M       4 65-69  52:43.3    54:17.4  8:29/M
  978    Brenda Hutchinson                  1563  Alpharetta  GA USA    52   F      17 50-54  52:44.2    53:18.0  8:30/M
  979    Rochelle Miles                     2585  Centerville  UT       51   F      18 50-54  52:44.8    54:18.6  8:30/M
  980    Ryan Wilson                        1036  Riverton  UT USA      27   M      86 25-29  52:45.6    55:54.3  8:30/M
  981    Tyson Malstrom                     2310  South Jordan  UT US   37   M      64 35-39  52:45.8    53:31.7  8:30/M
  982    Keelye Lloyd                       2822  Sandy  UT USA         15   F      60 15-18  52:46.2    54:40.2  8:30/M
  983    Brody Arishita                     2094  Draper  UT USA        33   M      90 30-34  52:47.6    54:55.2  8:30/M
  984    Becca Yost                         1987  Riverton  UT USA      14   F       7 12-14  52:49.4    55:55.7  8:30/M
  985    Karen Rushton                      2613  Taylorsville  UT US   48   F      16 45-49  52:49.6    53:09.3  8:30/M
  986    Adam Reed                          2286  Midvale  UT USA       37   M      65 35-39  52:49.9    55:31.6  8:30/M
  987    Christian Poulson                  2315  Magna  UT USA         35   M      66 35-39  52:50.4    54:20.5  8:30/M
  988    Chad Stone                         2869  Farmington  UT        38   M      67 35-39  52:50.7    54:21.2  8:30/M
  989    Vince Kanegae                      3271  West Jordan  UT USA   45   M      56 45-49  52:51.0    53:00.3  8:31/M
  990    Jolena Hagen                       1315  Sandy  UT USA         31   F      62 30-34  52:51.1    54:38.3  8:31/M
  991    Joshua Hoskins                     1554  Layton  UT USA        23   M      71 19-24  52:51.9    53:27.1  8:31/M
  992    Parley Baldwin                     2292  Sandy  UT USA         27   M      87 25-29  52:52.1    53:52.8  8:31/M
  993    Kathleen Price                     3278  Sandy  UT USA         26   F      61 25-29  52:52.3    55:57.6  8:31/M
  994    Jacob Nuttall                      2001  Salt Lake City  UT    35   M      68 35-39  52:53.9    56:14.3  8:31/M
  995    Jonathan Hawkins                   3119  Salt Lake City  UT    46   M      57 45-49  52:54.0    56:34.6  8:31/M
  996    Donald Maruji                      1718  West Valley City  U   58   M      24 55-59  52:54.2    54:20.3  8:31/M
  997    Steven Winward                      923  West Jordan  UT USA   40   M      59 40-44  52:55.0    54:34.2  8:31/M
  998    Curtis Chatelain                   1347  Clinton  UT USA       52   M      40 50-54  52:55.5    54:10.0  8:31/M
  999    Dan Smuin                          1533  Sandy  UT USA         27   M      88 25-29  52:55.8    54:55.9  8:31/M
 1000    Jennifer West                      1330  Salt Lake City  UT    28   F      62 25-29  52:58.2    54:13.2  8:32/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1001    Aaron Swenson                      1026  Salt Lake City  UT    31   M      91 30-34  52:59.9    53:22.1  8:32/M
 1002    Karen Eddy                         1280  West Point  UT USA    55   F       6 55-59  53:00.6    54:29.1  8:32/M
 1003    Staci Gibbons                      2373  Sandy  UT USA         22   F      44 19-24  53:00.8    53:29.7  8:32/M
 1004    Jennifer Freestone                 2223  Sandy  UT USA         22   F      45 19-24  53:01.0    53:29.9  8:32/M
 1005    Rosa Arishita                      2093  Draper  UT USA        36   F      50 35-39  53:01.7    55:09.2  8:32/M
 1006    April Mega                         1774  Eagle Mtn  UT USA     35   F      51 35-39  53:04.1    53:40.1  8:33/M
 1007    Adam Attridge                      1790  Lehi  UT USA          32   M      92 30-34  53:04.2    55:31.3  8:33/M
 1008    Jose Euan-Pat                      1918  Murray  UT USA        58   M      25 55-59  53:04.4    53:05.7  8:33/M
 1009    Jacob Smith                        3104  North Ogden  UT USA   11   M       3  1-11  53:05.3    53:13.3  8:33/M
 1010    Carson Ward                        2897  Sandy  UT USA         26   M      89 25-29  53:06.1    55:54.4  8:33/M
 1011    Alicia Garcia                      2973  Draper  UT USA        30   F      63 30-34  53:06.4    53:29.3  8:33/M
 1012    Carl Ramsay                        2419  W.jordan  UT USA      34   M      93 30-34  53:07.8    56:14.1  8:33/M
 1013    Kristin Williams                   1395  Salt Lake City  UT    22   F      46 19-24  53:07.9    53:52.9  8:33/M
 1014    Michael Krieger                    1670  Salt Lake City  UT    51   M      41 50-54  53:08.6    55:01.1  8:33/M
 1015    Philip Hoggan                      2548  Clearfield  UT USA    65   M       5 65-69  53:09.6    55:49.2  8:34/M
 1016    Heather Panos                      1530  Salt Lake City  UT    46   F      17 45-49  53:10.5    54:41.6  8:34/M
 1017    Aaron Kuttler                      2546  Salt Lake City  UT    17   M     115 15-18  53:10.9    54:24.3  8:34/M
 1018    Tim Cahill                         3221  Salt Lake City  UT    48   M      58 45-49  53:11.4    54:36.9  8:34/M
 1019    Rebecca Britter                    2743  Salt Lake City  UT    37   F      52 35-39  53:11.9    53:47.5  8:34/M
 1020    Metta Driscoll                     1062  Salt Lake City  UT    44   F      24 40-44  53:12.1    54:44.3  8:34/M
 1021    Wendy Finley                        917  Nibley  UT USA        37   F      53 35-39  53:12.5    55:41.2  8:34/M
 1022    Meredith Harker                    1452  Taylorsville  UT US   33   F      64 30-34  53:13.4    53:57.1  8:34/M
 1023    Gladys Buxton                      1448  Salt Lake City  UT    65   F       1 65-69  53:13.8    53:33.3  8:34/M
 1024    Patrick Eiden                      2866  Salt Lake City  UT    45   M      59 45-49  53:14.2    54:42.2  8:34/M
 1025    Brian Allen                        1230  Kearns  UT USA        31   M      94 30-34  53:15.2    56:52.7  8:34/M
 1026    Kirsha Quigley                     1617  Stanford  CA USA      31   F      65 30-34  53:17.4    53:51.8  8:35/M
 1027    Jennifer Lunceford                 1043  Clinton  UT USA       35   F      54 35-39  53:19.1    53:52.3  8:35/M
 1028    Jamie Markosian                    2837  Park City  UT USA     35   F      55 35-39  53:19.2    55:15.0  8:35/M
 1029    Nhan Phetchamphone                 1937  Salt Lake City  UT    45   F      18 45-49  53:20.7    55:24.9  8:35/M
 1030    Stephanie Davis                    2838  Salt Lake City  UT    32   F      66 30-34  53:21.9    53:31.6  8:35/M
 1031    Marie Gurr                         3193  West Jordan  UT USA   41   F      25 40-44  53:23.0    56:17.9  8:36/M
 1032    Phuong Lam                         1938  Draper  UT USA        41   F      26 40-44  53:24.7    55:28.9  8:36/M
 1033    Juanita Mendoza                    1154  Murray  UT USA        31   F      67 30-34  53:26.4    55:20.3  8:36/M
 1034    Shahab Barzegari                   1164  Murray  UT USA        22   M      72 19-24  53:26.4    55:20.2  8:36/M
 1035    Nacole Stacey                      1030  Herriman  UT USA      30   F      68 30-34  53:27.0    53:59.4  8:36/M
 1036    Cory Wilkin                        2251  Cottonwood Heights    24   F      47 19-24  53:27.3    56:12.0  8:36/M
 1037    Mayra Alarcon                      2972  Midvale  UT USA       29   F      63 25-29  53:27.5    53:48.2  8:36/M
 1038    Jennifer Ashworth                   893  Slc  UT USA           37   F      56 35-39  53:27.7    55:19.5  8:36/M
 1039    Ryan Ashworth                       894  Slc  UT USA           35   M      69 35-39  53:27.7    55:19.7  8:36/M
 1040    Marci Briggs                       1103  Salt Lake City  UT    32   F      69 30-34  53:28.3    55:28.5  8:37/M
 1041    Kristine Jordan                    1435  Cottonwood Heights    40   F      27 40-44  53:29.8    53:57.7  8:37/M
 1042    Brandon Gray                       1438  Herriman  UT USA      35   M      70 35-39  53:30.0    56:35.9  8:37/M
 1043    Melissa Weddington                 1767  Murray  UT USA        20   F      48 19-24  53:30.7    54:27.4  8:37/M
 1044    Heather Van Tassell                2460  Layton  UT USA        40   F      28 40-44  53:31.9    54:31.3  8:37/M
 1045    Jennifer Dunham                    2428  Layton  UT USA        31   F      70 30-34  53:31.9    54:31.2  8:37/M
 1046    Nancy Moore                        3012                        40   F      29 40-44  53:33.0    54:20.0  8:37/M
 1047    Scott Bailey                       1094  Salt Lake City  UT    47   M      60 45-49  53:33.2    54:03.2  8:37/M
 1048    Jenna Frankhauser                  3198  Sandy  UT USA         23   F      49 19-24  53:34.1    58:10.2  8:38/M
 1049    Kera Thompson                      3299  Salt Lake City  UT    26   F      64 25-29  53:34.1    54:51.0  8:38/M
 1050    Haley Busby                        2638  Syracuse  UT USA      17   F      61 15-18  53:35.8    58:52.0  8:38/M
 1051    Richard Hibbard                    1111  Cottonwood Heights    42   M      60 40-44  53:37.5    54:49.8  8:38/M
 1052    Kyle Westra                        1722  South Jordan  UT US   48   M      61 45-49  53:37.5    55:15.5  8:38/M
 1053    Shayanne Russell                   1172  Saratoga Springs  U   29   F      65 25-29  53:37.6    56:49.0  8:38/M
 1054    Angie Beck                         1407  West Haven  UT USA    32   F      71 30-34  53:38.6    56:50.0  8:38/M
 1055    Pegah Dixon                        1503  Salt Lake City  UT    29   F      66 25-29  53:39.5    56:12.7  8:38/M
 1056    Kim Veigel                         1741  Bountiful  UT USA     27   F      67 25-29  53:39.6    53:54.2  8:38/M
 1057    Robert Stevens                     1881  Sandy  UT USA         49   M      62 45-49  53:39.7    55:47.3  8:38/M
 1058    David Bonnenort                    3196  Salt Lake City  UT    28   M      90 25-29  53:39.9    54:41.4  8:38/M
 1059    John Otis                          1021  North Salt Lake  UT   32   M      95 30-34  53:40.9    54:03.4  8:39/M
 1060    Dave Welder                        1516  Salt Lake City  UT    40   M      61 40-44  53:41.3    54:52.7  8:39/M
 1061    James Hardy                        3028  North Salt Lake  UT   53   M      42 50-54  53:41.5    55:55.0  8:39/M
 1062    Chase Fowler                       2471  Erda  UT USA          26   M      91 25-29  53:42.1    53:59.7  8:39/M
 1063    Stacy Johnson                      1705  North Salt Lake  UT   33   F      72 30-34  53:42.1    54:27.5  8:39/M
 1064    John Smith                         3268  Salt Lake City  UT    56   M      26 55-59  53:43.0    57:03.6  8:39/M
 1065    Dave Fischer                       1585  Highland  UT USA      49   M      63 45-49  53:43.8    56:01.4  8:39/M
 1066    Yvette Tani                        1683  Salt Lake City  UT    49   F      19 45-49  53:44.3    54:07.5  8:39/M
 1067    Cheri Olsen                        2650  Hyde Park  UT USA     37   F      57 35-39  53:45.1    55:56.4  8:39/M
 1068    Emily Burnham                      2572  Fruita  CO USA        28   F      68 25-29  53:47.1    53:57.1  8:40/M
 1069    Scott Larsen                       2939  Farmington  UT USA    34   M      96 30-34  53:49.0    54:19.0  8:40/M
 1070    Sarah Reeder                       1414  West Valley City  U   32   F      73 30-34  53:50.0    54:53.4  8:40/M
 1071    Robin Nodsle                       2940  Draper  UT USA        31   F      74 30-34  53:51.0    57:35.4  8:40/M
 1072    David Coles                        1967  Sandy  UT USA         57   M      27 55-59  53:51.6    55:31.4  8:40/M
 1073    Michael Bennett                    2846  West Jordan  UT USA   16   M     116 15-18  53:51.9    56:59.3  8:40/M
 1074    Kim Robins                         1630  North Salt Lake  UT   44   F      30 40-44  53:53.4    56:06.1  8:41/M
 1075    Daniel Stober                      1927  West Jordan  UT USA   46   M      64 45-49  53:53.5    54:23.1  8:41/M
 1076    Kevin Day                          2867  Bountiful  UT USA     24   M      73 19-24  53:54.5    54:43.3  8:41/M
 1077    Kirstin Johnson                    2234  Taylorsville  UT US   31   F      75 30-34  53:54.6    55:50.4  8:41/M
 1078    Joseph Wise                        2535  Salt Lake City  UT    31   M      97 30-34  53:54.8    55:13.4  8:41/M
 1079    Emily Jeppesen                     2868  Farmington  UT USA    31   F      76 30-34  53:54.9    54:43.6  8:41/M
 1080    Rachael Gapinski                   1371  Layton  UT USA        23   F      50 19-24  53:55.1    59:33.3  8:41/M
 1081    Diane Falabella                    3069  Draper  UT USA        38   F      58 35-39  53:55.6    55:24.2  8:41/M
 1082    Karlianne Gelter                   1120  Kaysville  UT USA     20   F      51 19-24  53:56.0    59:34.2  8:41/M
 1083    Greg Fabiano                       1876  West Jordan  UT USA   45   M      65 45-49  53:57.2    56:16.7  8:41/M
 1084    Todd Lindquist                     3224  Midvale  UT USA       41   M      62 40-44  53:57.8    54:34.6  8:41/M
 1085    Christopher Tetzloff               2971  Midvale  UT USA       29   M      92 25-29  53:58.5    54:20.1  8:41/M
 1086    Court Tapp                         1982  Lehi  UT USA          15   M     117 15-18  53:59.6    57:20.9  8:42/M
 1087    Bart Tapp                          1981  Lehi  UT USA          48   M      66 45-49  54:00.1    57:21.0  8:42/M
 1088    Kristy Deans                       3205  Grantsville  UT       34   F      77 30-34  54:00.5    56:40.5  8:42/M
 1089    Andy Doyle                         2324  Herriman  UT USA      36   M      71 35-39  54:01.8    54:47.5  8:42/M
 1090    Bernie Anderson                    1788  Draper  UT USA        39   M      72 35-39  54:03.2    59:52.1  8:42/M
 1091    Julio Espinoza                     1252  Salt Lake City  UT    37   M      73 35-39  54:03.6    55:05.6  8:42/M
 1092    Aubrey Hansen                      1826  Murray  UT USA        24   F      52 19-24  54:04.3    55:12.7  8:42/M
 1093    Jennifer Unck                      1626  Morgan  UT USA        21   F      53 19-24  54:04.8    54:18.9  8:42/M
 1094    Jill Rabe                          1087  Milwaukee  WI USA     26   F      69 25-29  54:05.9    56:12.9  8:43/M
 1095    Robin Saeva                        1085  North Salt Lake  UT   49   F      20 45-49  54:06.0    56:12.8  8:43/M
 1096    Michael Johnson                    2557  Taylorsville  UT US   24   M      74 19-24  54:06.0    56:02.3  8:43/M
 1097    Irina Balyurko                     1019  Salt Lake City  UT    32   F      78 30-34  54:08.2    55:14.4  8:43/M
 1098    Deverl Hoskins                     1958  Layton  UT USA        51   M      43 50-54  54:09.3    54:52.7  8:43/M
 1099    Jared McGavin                      3263  Salt Lake City  UT    26   M      93 25-29  54:12.0    55:52.4  8:44/M
 1100    Taylor Dearden                     2335  Layton  UT USA        36   M      74 35-39  54:12.4    55:41.9  8:44/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1101    Christine Jensen                    851  Syracuse  UT USA      32   F      79 30-34  54:13.9    55:14.3  8:44/M
 1102    Dallas Anderson                    1662  Murray  UT USA        14   M      19 12-14  54:14.4  1:04:56.7  8:44/M
 1103    Julie Dunkley                      1376  American Fork  UT U   38   F      59 35-39  54:14.6    57:14.9  8:44/M
 1104    Eric Willeitner                    1993  Sandy  UT USA         21   M      75 19-24  54:14.7    56:55.0  8:44/M
 1105    Mary Morris                        2328  Murray  UT USA        54   F      19 50-54  54:15.8    56:31.5  8:44/M
 1106    Haley Haws                         1044  Moab  UT USA          29   F      70 25-29  54:16.1    55:32.9  8:44/M
 1107    Greg Behrmann                      1493  Riverton  UT USA      52   M      44 50-54  54:17.6    56:56.9  8:44/M
 1108    Carl Hulan                         2930  Salt Lake City  UT    42   M      63 40-44  54:18.6    55:23.3  8:45/M
 1109    Melissa Findlay                    1275  Salt Lake City  UT    18   F      62 15-18  54:18.7    56:11.6  8:45/M
 1110    Todd Hakanson                      1862  Owasso  OK USA        40   M      64 40-44  54:19.3    57:07.1  8:45/M
 1111    Kimberly Manwaring                 1717  Sandy  UT USA         36   F      60 35-39  54:20.0    54:49.3  8:45/M
 1112    Sally Jones                        3159  Sandy  UT USA         38   F      61 35-39  54:20.1    55:18.6  8:45/M
 1113    Ann Christenson                    2218  Salt Lake City  UT    33   F      80 30-34  54:20.3    56:14.0  8:45/M
 1114    Jamie Cheney                       1082  Murray  UT USA        25   F      71 25-29  54:21.2    55:16.5  8:45/M
 1115    Landon Jarvies                     2270  South Jordan  UT US   18   M     118 15-18  54:21.5    59:34.5  8:45/M
 1116    Scott Stucki                       2787  Midvale  UT USA       42   M      65 40-44  54:22.4    57:05.8  8:45/M
 1117    Wendy Van De Kamp                  3094  Salt Lake City  UT    62   F       1 60-64  54:23.3    54:28.5  8:45/M
 1118    Jennifer Tom                       1365  Roy  UT USA           32   F      81 30-34  54:25.1    54:58.9  8:46/M
 1119    Tyler Christenson                  2217  Salt Lake City  UT    37   M      75 35-39  54:26.9    56:22.3  8:46/M
 1120    Morgan Biehn                       1536  Bountiful  UT USA     27   F      72 25-29  54:28.8    59:40.2  8:46/M
 1121    Mikal Norton                       2695  South Jordan  UT US   16   M     119 15-18  54:29.9    57:56.4  8:46/M
 1122    Courtney England                   1123  North Salt Lake  UT   31   F      82 30-34  54:31.4    56:05.5  8:47/M
 1123    Connor Clark                       2401  Sandy  UT USA         16   M     120 15-18  54:31.9    55:37.2  8:47/M
 1124    Bruce Schroeder                    3254  Salt Lake City  UT    58   M      28 55-59  54:33.2    57:27.4  8:47/M
 1125    Pilar Martinez                     3178  Salt Lake City  UT    41   F      31 40-44  54:34.9    54:56.6  8:47/M
 1126    Christy Anderson                   1661  Murray  UT USA        40   F      32 40-44  54:35.7  1:05:18.1  8:47/M
 1127    Liz Hoggan                         1346  Ewst Jordan  UT USA   36   F      62 35-39  54:36.3    56:45.4  8:48/M
 1128    Michael Davis                      1501  Salt Lake City  UT    54   M      45 50-54  54:38.2    54:46.5  8:48/M
 1129    Nate Crawford                      2624  Draper  UT            24   M      76 19-24  54:40.2    57:02.8  8:48/M
 1130    Jacob Matagi                       1291  Orem  UT USA          26   M      94 25-29  54:41.0    56:27.7  8:48/M
 1131    Angel Hair                         2387  South Jordan  UT US   36   F      63 35-39  54:41.4    57:12.6  8:48/M
 1132    Nathan Williams                    2828     84092              20   M      77 19-24  54:41.8    55:22.2  8:48/M
 1133    Terri Parker                       1488  West Valley  UT USA   45   F      21 45-49  54:41.9    56:28.6  8:48/M
 1134    Julie Winegar                      2462  Centerville  UT USA   29   F      73 25-29  54:42.4    58:44.6  8:49/M
 1135    Kristi Lawson                      1156  South Jordan  UT US   39   F      64 35-39  54:42.6    57:12.2  8:49/M
 1136    Stephanie Benson                   2580  West Haven  UT USA    31   F      83 30-34  54:43.5    56:37.9  8:49/M
 1137    Stephanie Barney                   2581  West Haven  UT USA    30   F      84 30-34  54:43.8    56:38.1  8:49/M
 1138    Jennifer Murray                    1616  Murray  UT USA        31   F      85 30-34  54:45.0    54:53.7  8:49/M
 1139    Richard Doleshek                   1469  Salt Lake City  UT    51   M      46 50-54  54:45.0    56:33.9  8:49/M
 1140    Elizabeth Royall                   1162  North Salt Lake  UT   31   F      86 30-34  54:45.4    55:48.8  8:49/M
 1141    Curtis Jolley                      1553  Centerville  UT USA   46   M      67 45-49  54:45.7    55:07.5  8:49/M
 1142    Monica Lee                         1359  Erda  UT USA          43   F      33 40-44  54:47.0    57:09.3  8:49/M
 1143    Jennifer Filby                     3218  Kearns  UT USA        51   F      20 50-54  54:47.5    59:14.2  8:49/M
 1144    Trina Poppe                        2860  Provo  UT USA         37   F      65 35-39  54:51.9  1:00:36.0  8:50/M
 1145    Alex Johnson                       2173  Provo  UT USA         23   M      78 19-24  54:51.9    57:58.7  8:50/M
 1146    Ken Bitner                         1294  Draper  UT USA        42   M      66 40-44  54:52.4    55:29.7  8:50/M
 1147    Trent Michie                        996  Slc  UT USA           42   M      67 40-44  54:52.8    55:43.1  8:50/M
 1148    Danielle Donaldson                 3114  Salt Lake City  UT    21   F      54 19-24  54:54.4    55:47.4  8:50/M
 1149    Alan Pierce                        1106  Centerville  UT USA   29   M      95 25-29  54:56.1    57:43.5  8:51/M
 1150    Darwin Millet                      3249  Cottonwood Heig  UT   57   M      29 55-59  54:56.2    57:18.1  8:51/M
 1151    Elizabeth Michie                    997  Slc  UT USA           40   F      34 40-44  54:56.9    55:47.0  8:51/M
 1152    Nicholas Johnson                   1377  Salt Lake City  UT    21   M      79 19-24  54:57.1    55:34.0  8:51/M
 1153    Joseph Fulton                      2497  Murray  UT USA        39   M      76 35-39  54:57.4    55:23.4  8:51/M
 1154    Kyle Johnson                       1542  Riverton  UT USA      45   M      68 45-49  55:00.7    57:29.2  8:51/M
 1155    Ryan Daley                         1770  Farmington  UT USA    31   M      98 30-34  55:01.2    56:47.7  8:52/M
 1156    Tori Hopkin                        1623  Mountain Green  UT    34   F      87 30-34  55:01.7    57:29.4  8:52/M
 1157    Allison Christensen                1829  Taylorsville  UT US   35   F      66 35-39  55:01.8    55:50.2  8:52/M
 1158    Chris Wagstaff                     1433  Slc  UT USA           58   F       7 55-59  55:02.0    57:31.8  8:52/M
 1159    Tori Bergstrom                      849  Slc  UT USA           35   F      67 35-39  55:02.8    57:09.1  8:52/M
 1160    Pawan Katharikuppam                1020  Salt Lake City  UT    32   M      99 30-34  55:02.8    56:17.6  8:52/M
 1161    Jeff Furse                         3066  Murray  UT USA        42   M      68 40-44  55:02.9    55:27.2  8:52/M
 1162    Drew Morgan                        1539  Salt Lake City  UT    25   M      96 25-29  55:02.9    56:48.1  8:52/M
 1163    Eric Bergstrom                      850  Slc  UT USA           35   M      77 35-39  55:03.0    57:09.1  8:52/M
 1164    Sidney Lawson                      1535  Bountiful  UT USA     30   F      88 30-34  55:03.2  1:00:10.2  8:52/M
 1165    Jill Gibby                         1699  Salt Lake City  UT    34   F      89 30-34  55:03.8    55:17.9  8:52/M
 1166    Jimmy Clark                        1803  Sandy  UT USA         33   M     100 30-34  55:04.7    57:04.9  8:52/M
 1167    Angie Plowgian                     1690  Slc  UT USA           32   F      90 30-34  55:04.7    55:18.3  8:52/M
 1168    Ryan Fisher                        1040  North Ogden  UT USA   38   M      78 35-39  55:05.3    55:55.8  8:52/M
 1169    Mary Chai                          3127  Riverton  UT USA      31   F      91 30-34  55:05.7    57:14.8  8:52/M
 1170    Debbie Mounteer                    1104  Layton  UT USA        37   F      68 35-39  55:06.2    55:38.0  8:52/M
 1171    Matthew Lewis                      1844  Sandy  UT USA         31   M     101 30-34  55:06.3    56:16.8  8:52/M
 1172    Natalie Stark                      1921  South Jordan  UT US   33   F      92 30-34  55:07.9    55:53.5  8:53/M
 1173    Carisse Winegar                    2378  West Valley City  U   26   F      74 25-29  55:11.8    59:14.0  8:53/M
 1174    Scott Clark                        2400  Sandy  UT USA         48   M      69 45-49  55:13.6    56:19.8  8:53/M
 1175    Aimee Harmon                       1322  Riverton  UT USA      28   F      75 25-29  55:13.7    56:57.3  8:53/M
 1176    Jennifer Smith                     2495  Alpine  UT USA        37   F      69 35-39  55:13.7    56:50.2  8:53/M
 1177    Tim Layton                         1520  Alpine  UT USA        56   M      30 55-59  55:17.0    56:15.4  8:54/M
 1178    James Lawson                       2056  Taylorsville  UT US   64   M      18 60-64  55:18.6    58:09.9  8:54/M
 1179    Amy Burnham                        1100  Kaysville  UT USA     27   F      76 25-29  55:18.7    56:23.7  8:54/M
 1180    Paige Attridge                     1791  Lehi  UT USA          27   F      77 25-29  55:19.1    57:46.5  8:54/M
 1181    Larry Maxfield                     2528  Salt Lake City Utah   52   M      47 50-54  55:22.1    56:02.5  8:55/M
 1182    Kayli Bowen                        2414  Draper  UT USA        23   F      55 19-24  55:25.5    55:52.1  8:55/M
 1183    Emily Thompson                     2159  Midvale  UT USA       29   F      78 25-29  55:26.0    56:03.1  8:56/M
 1184    Warren Hunsaker                     924  Layton  UT            52   M      48 50-54  55:27.4    58:43.0  8:56/M
 1185    Paul Lindsay                       2431  Tooele  UT USA        79   M       2 70-79  55:28.2    55:34.8  8:56/M
 1186    Felipe Sosa                        1855  Salt Lake City  UT    52   M      49 50-54  55:29.5    56:01.5  8:56/M
 1187    Jennifer Fortin                    2177  Salt Lake City  UT    40   F      35 40-44  55:29.6    58:21.2  8:56/M
 1188    Keith Merrill                       911  Park City  UT USA     41   M      69 40-44  55:30.7    58:13.6  8:56/M
 1189    Alan Smart                         2709  Salt Lake City  UT    58   M      31 55-59  55:30.8    58:52.2  8:56/M
 1190    Camden Robbins                     2884  Holladay  UT           9   M       4  1-11  55:30.9    57:31.6  8:56/M
 1191    James Harline                      2272  West Valley City  U   29   M      97 25-29  55:31.2    59:24.2  8:56/M
 1192    Mark Robbins                       2883  Holladay  UT          33   M     102 30-34  55:31.7    57:32.4  8:56/M
 1193    Samantha Lewis                     2789  Midvale  UT USA       13   F       8 12-14  55:32.0    58:14.5  8:57/M
 1194    Melissa Smith                      3269  Salt Lake City  UT    31   F      93 30-34  55:32.0    58:52.5  8:57/M
 1195    Matt Klein                         1260  North Salt Lake  UT   28   M      98 25-29  55:32.5    57:14.8  8:57/M
 1196    Candace Snedaker                   2121  South Jordan  UT US   30   F      94 30-34  55:33.6    57:52.3  8:57/M
 1197    Sarah Melchior                     1752  Sandy  UT USA         30   F      95 30-34  55:33.9    56:02.6  8:57/M
 1198    Becca Norwood                      2379  Justin  TX USA        40   F      36 40-44  55:33.9    56:28.7  8:57/M
 1199    Logan Hansen                       2487  Midvale  UT USA       22   M      80 19-24  55:34.0    57:46.3  8:57/M
 1200    Kathleen Smith                      933  Ogden  UT USA         46   F      22 45-49  55:34.2    57:31.4  8:57/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1201    Bart Hoenes                        1364  Salt Lake City  UT    56   M      32 55-59  55:34.4    58:38.3  8:57/M
 1202    Greg Constantino                   1118  West Jordan  UT USA   42   M      70 40-44  55:34.6    57:10.6  8:57/M
 1203    Elfi Ortenburger                   1138  Draper  UT USA        58   F       8 55-59  55:34.8    58:35.6  8:57/M
 1204    Tressa Christensen                 3019  Bluffdale  UT USA     43   F      37 40-44  55:34.8    57:00.2  8:57/M
 1205    Haylee Vallejo                     1263  Alpine  UT USA        20   F      56 19-24  55:35.0    56:48.2  8:57/M
 1206    Camille Bergstrom                  3000  Riverton  UT USA      39   F      70 35-39  55:35.1    58:33.7  8:57/M
 1207    Shannon Webster                    2074  Draper  UT USA        46   F      23 45-49  55:35.2    56:43.6  8:57/M
 1208    Robert Shaw                        1653  Salt Lake City  UT    62   M      19 60-64  55:37.0    56:15.8  8:57/M
 1209    Clare Lang                         1825  Murray  UT USA        52   F      21 50-54  55:38.2    56:46.7  8:58/M
 1210    John Allen                         1243  Riverton  UT USA      59   M      33 55-59  55:38.3    58:22.2  8:58/M
 1211    Alan Miller                        2589  Taylorsville  UT US   65   M       6 65-69  55:39.1    55:55.1  8:58/M
 1212    Julie Willeitner                   1992  Orem  UT USA          32   F      96 30-34  55:39.8    58:25.6  8:58/M
 1213    Jared Burgess                      2026  West Valley City  U   35   M      79 35-39  55:40.5    58:25.7  8:58/M
 1214    Lyndsay Fraser                     1807  Magna  UT USA         28   F      79 25-29  55:40.7    58:01.2  8:58/M
 1215    Heather Herd                       3020  Salt Lake City  UT    24   F      57 19-24  55:41.3    57:34.2  8:58/M
 1216    Cheryl Beck                        2432  Centerville  UT USA   31   F      97 30-34  55:41.5    59:11.7  8:58/M
 1217    Holly Vallejo                      1264  Alpine  UT USA        20   F      58 19-24  55:42.2    56:55.5  8:58/M
 1218    James Scott                        2886  Sandy  UT USA         63   M      20 60-64  55:43.2    57:05.1  8:58/M
 1219    Marcie Christenson                  931  West Jordan  UT USA   31   F      98 30-34  55:43.3    58:15.1  8:58/M
 1220    Sandra Hadlock                     2152  Stansbury Park  UT    29   F      80 25-29  55:44.4    59:15.0  8:58/M
 1221    Peter Butcher                      1924  Roosevelt  UT USA     33   M     103 30-34  55:44.7    58:24.0  8:58/M
 1222    Helen Hare                         1545  Tooele  UT USA        31   F      99 30-34  55:44.7    58:24.0  8:58/M
 1223    Andrew Butcher                     1466  Tooele  UT USA        35   M      80 35-39  55:45.2    58:23.8  8:59/M
 1224    Ashley Richards                    1320  Salt Lake City  UT    35   F      71 35-39  55:45.9    58:11.6  8:59/M
 1225    Aubrey Eddy                        1283  West Point, Utah 84   19   F      59 19-24  55:47.6  1:01:04.1  8:59/M
 1226    Michelle Duncan                    2551  Orem  UT USA          21   F      60 19-24  55:48.5    59:55.9  8:59/M
 1227    Mike Millgate                      1859  Riverton  UT USA      35   M      81 35-39  55:49.5    56:59.9  8:59/M
 1228    Jamie Hansen                       2550  Orem  UT USA          21   F      61 19-24  55:50.4    59:57.8  8:59/M
 1229    Stephen Olsen                      2907  Cottonwood Heights    57   M      34 55-59  55:50.4    59:36.1  8:59/M
 1230    Kate Sneddon-Boyden                2343  West Jordan  UT USA   41   F      38 40-44  55:50.5  1:00:16.3  8:59/M
 1231    Alicia Anderson                    2015  Pleasant Grove  UT    25   F      81 25-29  55:52.2    57:23.3  9:00/M
 1232    Tiffany Avery                      1411  Sandy  UT USA         36   F      72 35-39  55:52.9  1:05:39.4  9:00/M
 1233    Jeff Jones                         2133  South Jordan  UT US   43   M      71 40-44  55:53.0    59:10.4  9:00/M
 1234    Steve Warren                       2980  West Valley Cit  UT   62   M      21 60-64  55:53.1    57:59.4  9:00/M
 1235    Hollie Brown                       1445  Salt Lake City  UT    37   F      73 35-39  55:55.5    56:16.0  9:00/M
 1236    Rebecca Lundberg                   2967  South Jordan  UT US   40   F      39 40-44  55:55.7    58:16.7  9:00/M
 1237    Lud Willeitner                     1991  Sandy  UT USA         56   M      35 55-59  55:56.2    58:41.8  9:00/M
 1238    Susan Brook                        1796  Pocatello  ID USA     46   F      24 45-49  55:56.3    56:58.3  9:00/M
 1239    Sarah Reed                         2287  Midvale  UT USA       14   F       9 12-14  55:57.1    58:39.5  9:01/M
 1240    Erica Bookstaber                   1727  Omaha  NE USA         22   F      62 19-24  55:57.6    57:33.8  9:01/M
 1241    Mark Gardner                       2659  Taylorsville  UT US   50   M      50 50-54  55:58.0    56:19.5  9:01/M
 1242    Diana Franca                       1888  Salt Lake City  UT    21   F      63 19-24  55:58.0    57:48.5  9:01/M
 1243    Dirk Kossin                        2046  Woods Cross  UT USA   31   M     104 30-34  55:58.3    59:29.1  9:01/M
 1244    Melissa Erickson                   3165  Eagle Mountain  UT    31   F     100 30-34  55:58.4    56:57.6  9:01/M
 1245    Darcy Fisher                       1663  Salt Lake City  UT    28   F      82 25-29  55:58.5    57:44.6  9:01/M
 1246    Julie Snow                         2732  Layton  UT USA        39   F      74 35-39  55:58.6    56:37.4  9:01/M
 1247    Michelle Nickel                    2143  West Jordan  UT USA   27   F      83 25-29  56:05.5    58:03.5  9:02/M
 1248    Brenna Jones                       1602  Syracuse  UT USA      33   F     101 30-34  56:06.9    56:42.2  9:02/M
 1249    Kimberly Miller                    2467  Salt Lake City  UT    31   F     102 30-34  56:08.0    58:57.0  9:02/M
 1250    Nellie Lingwall                    1789  West Valley  UT USA   36   F      75 35-39  56:08.0    59:19.5  9:02/M
 1251    Emily Kesler                       2486  Layton  UT USA        26   F      84 25-29  56:08.4    59:02.6  9:02/M
 1252    Katie Kasteler                      959  Murray  UT USA        22   F      64 19-24  56:08.9    58:25.4  9:02/M
 1253    Robert Ulch                        2398  West Jordan  UT USA   41   M      72 40-44  56:10.7    58:27.0  9:03/M
 1254    Melissa Inskeep                    1874  West Jordan  UT USA   29   F      85 25-29  56:10.9    58:13.1  9:03/M
 1255    Kimberly Oliver                    1547  Riverton  UT USA      35   F      76 35-39  56:10.9  1:00:23.5  9:03/M
 1256    Ellie Hales                        1624  Salt Lake City  UT    28   F      86 25-29  56:10.9    57:47.8  9:03/M
 1257    Colin Anderson                     2716  North Salt Lake  UT   27   M      99 25-29  56:10.9    56:20.6  9:03/M
 1258    Merrie Smithson                    1500  Salt Lake City  UT    53   F      22 50-54  56:10.9    57:47.7  9:03/M
 1259    Jennifer Atwood                    1873  West Jordan  UT USA   31   F     103 30-34  56:11.0    58:13.1  9:03/M
 1260    Paul Christenson                   2216  Salt Lake City  UT    39   M      82 35-39  56:11.1    58:06.3  9:03/M
 1261    Sophia Leasure                      910  Salt Lake City  UT    27   F      87 25-29  56:11.5    59:05.2  9:03/M
 1262    Rebecca Laws                       1066  Slc  UT USA           35   F      77 35-39  56:12.2    57:36.0  9:03/M
 1263    Christian Horlacher                3176                        10   M       5  1-11  56:13.0    58:55.7  9:03/M
 1264    Scott Dunford                      2595  Kaysville  UT         32   M     105 30-34  56:14.9    58:25.0  9:03/M
 1265    Ida Tovar                          1984  Salt Lake City  UT    14   F      10 12-14  56:15.2    58:32.4  9:03/M
 1266    Alisha Rose                        3214  Phoenix  AZ USA       37   F      78 35-39  56:15.2    57:10.6  9:03/M
 1267    Peggy Shultz-Beck                  2992  Salt Lake City  UT    56   F       9 55-59  56:15.2    57:18.3  9:03/M
 1268    Kade Lever                         2531  South Jordan  UT US   11   M       6  1-11  56:15.4    58:48.1  9:03/M
 1269    Craig Proctor                      1276  Salt Lake City  UT    55   M      36 55-59  56:16.1    58:15.0  9:04/M
 1270    Jana Proctor                       1277  Salt Lake City  UT    54   F      23 50-54  56:16.2    58:15.0  9:04/M
 1271    Brenda Petersen                    3256  Bountiful  UT USA     45   F      25 45-49  56:16.9    57:25.9  9:04/M
 1272    Melinda Allred                     1713  Syracuse  UT USA      38   F      79 35-39  56:20.6    57:21.3  9:04/M
 1273    Abbie Thueson                      2605  Sandy  UT USA         15   F      63 15-18  56:20.6    58:14.8  9:04/M
 1274    Mike Peterson                      2180  Cottonwood Heights    61   M      22 60-64  56:21.6    56:46.1  9:04/M
 1275    Chelsea England                    1124  Salt Lake City  UT    25   F      88 25-29  56:22.6    57:56.6  9:05/M
 1276    Christine Johnson                  1649  Fruit Heights  UT U   28   F      89 25-29  56:23.1    58:09.2  9:05/M
 1277    Dixie Mathis                       1262  Ogden  UT USA         70   F       1 70-79  56:23.1    58:15.4  9:05/M
 1278    Michelle Croft                     2820  Sandy  UT USA         14   F      11 12-14  56:23.8    58:18.4  9:05/M
 1279    Michael Haberman                   1441  South Jordan  UT US   56   M      37 55-59  56:24.0    59:27.1  9:05/M
 1280    Amber Cain                         2516  Lehi  UT USA          32   F     104 30-34  56:24.9    59:15.6  9:05/M
 1281    Camille Weaver                     1479  Kearns  UT USA        40   F      40 40-44  56:27.0    59:54.4  9:05/M
 1282    Kelly Norton                       1351  South Jordan  UT US   42   F      41 40-44  56:27.8    59:54.6  9:05/M
 1283    Joyce York                         2008  Salt Lake City  UT    35   F      80 35-39  56:27.9    59:55.0  9:05/M
 1284    Alisa Liddiard                     1968  Springville  UT USA   35   F      81 35-39  56:28.9    58:09.1  9:06/M
 1285    Kannara Van Otten                  2226  Salt Lake City  UT    22   F      65 19-24  56:29.3    56:54.5  9:06/M
 1286    Megan McFarland                    1386  Salt Lake City  UT    19   F      66 19-24  56:29.6    58:35.0  9:06/M
 1287    Darrel Portzline                   2429  Farmington  UT USA    22   M      81 19-24  56:31.2  1:00:02.7  9:06/M
 1288    Dave Steffensen                    2590  Layton  UT            31   M     106 30-34  56:32.8    56:55.9  9:06/M
 1289    Tamera Yost                        1986  Riverton  UT USA      40   F      42 40-44  56:33.0    59:39.6  9:06/M
 1290    Jeremy Devries                     2385  Eagle Mountain  UT    25   M     100 25-29  56:33.1    58:48.9  9:06/M
 1291    Amy Karpowitz                      1005  Salt Lake City  UT    30   F     105 30-34  56:33.7    57:24.1  9:06/M
 1292    Matthew Domek                      2449  Ogden  UT USA         55   M      38 55-59  56:35.2    58:19.9  9:07/M
 1293    Sebastian Jakins                   3070  Tooele  UT USA        32   M     107 30-34  56:35.6    58:49.3  9:07/M
 1294    Angie Pearson                       862  Salt Lake City  UT    35   F      82 35-39  56:35.8    57:56.9  9:07/M
 1295    Matthew Pierce                     1989  Taylorsville  UT US   27   M     101 25-29  56:35.9    56:51.2  9:07/M
 1296    Janet Hansen                       2948  Salt Lake City  UT    55   F      10 55-59  56:37.2    58:25.3  9:07/M
 1297    Liz Willard                        1514  Kaysville  UT USA     41   F      43 40-44  56:37.9    59:14.9  9:07/M
 1298    Tod Cracroft                       2109  Salt Lake City  UT    56   M      39 55-59  56:38.0    59:32.3  9:07/M
 1299    Mark Astill                        2047  Centerville  UT USA   61   M      23 60-64  56:39.2    57:27.3  9:07/M
 1300    Mark Winn                          1199  Sandy  UT USA         59   M      40 55-59  56:40.6    56:49.5  9:08/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1301    Rob Spangler                       2063  Holladay  UT USA      41   M      73 40-44  56:41.7    57:50.2  9:08/M
 1302    Nathaniel Quigley                  2261  Kaysville  UT USA     16   M     121 15-18  56:41.7    59:14.8  9:08/M
 1303    Nathan Nelson                      3074  Sandy  UT USA         34   M     108 30-34  56:41.8    59:43.5  9:08/M
 1304    Julie George                       2447  South Jordan  UT US   39   F      83 35-39  56:42.0    59:13.0  9:08/M
 1305    Kristie Hankes                     1534  Clovis  CA USA        35   F      84 35-39  56:43.1    57:01.2  9:08/M
 1306    Juliana Briscoe                    1056  Salt Lake City  UT    24   F      67 19-24  56:43.8    58:59.8  9:08/M
 1307    Caleb Vickery                      1050  Salt Lake City  UT    28   M     102 25-29  56:43.9    59:00.0  9:08/M
 1308    Jessie Taylor                      1332  Salt Lake City  UT    37   F      85 35-39  56:45.2  1:03:38.6  9:08/M
 1309    Angela Smith                       1420  Murray  UT USA        28   F      90 25-29  56:46.3    57:11.4  9:08/M
 1310    Justin Hyatt                       2452  South Jordan  UT US   38   M      83 35-39  56:46.8    58:23.9  9:08/M
 1311    Teena Horlacher                    3175                        42   F      44 40-44  56:47.0    59:29.4  9:09/M
 1312    Kevin Bischoff                     1751  Layton  UT USA        31   M     109 30-34  56:47.2    59:39.6  9:09/M
 1313    Rod Farrimond                       990  Kearns  UT USA        38   M      84 35-39  56:47.5    58:57.1  9:09/M
 1314    Alisa Sperry                       3211  Sandy  UT USA         43   F      45 40-44  56:49.8    58:31.3  9:09/M
 1315    Sarah Lane                         1140  Murray  UT USA        29   F      91 25-29  56:49.9    57:08.8  9:09/M
 1316    Heather Yates                      1567  Salt Lake City  UT    23   F      68 19-24  56:50.2    58:25.4  9:09/M
 1317    Sara Butler                        2786  Midvale  UT           14   F      12 12-14  56:50.8    59:33.1  9:09/M
 1318    Janet Tetzloff                     2970  Sandy  UT USA         54   F      24 50-54  56:51.3    57:14.4  9:09/M
 1319    Julie Backus                       2871  West Jordan  UT USA   42   F      46 40-44  56:51.4    59:47.4  9:09/M
 1320    Kaleb Filby                        3220  Kearns  UT            26   M     103 25-29  56:52.0    58:43.4  9:09/M
 1321    Reed Anderson                      3142  South Jordan  UT US   41   M      74 40-44  56:52.5  1:03:50.2  9:09/M
 1322    David Price                        1429  Draper  UT USA        47   M      70 45-49  56:52.8    57:47.0  9:09/M
 1323    Becky Smith                        2309  Lehi  UT USA          28   F      92 25-29  56:53.1    58:53.8  9:10/M
 1324    Kathryn Price                      1362  Sandy  UT USA         45   F      26 45-49  56:53.2    58:55.6  9:10/M
 1325    Jazzy Sharifan                     3001  Ogden  UT USA         22   F      69 19-24  56:53.8    59:26.0  9:10/M
 1326    Joshua Miller                      2909  Cottonwood Heig  UT   34   M     110 30-34  56:55.2  1:00:43.1  9:10/M
 1327    Greg McIff                         1750  Draper  UT USA        44   M      75 40-44  56:55.2    57:36.6  9:10/M
 1328    Brittany Bennett                   2062  Woods Cross  UT USA   29   F      93 25-29  56:55.6  1:00:04.5  9:10/M
 1329    Laura Romig                         965  Round Lake Beach  I   40   F      47 40-44  56:55.8    59:34.0  9:10/M
 1330    Jen Neumann                        1971  Woods Cross  UT USA   29   F      94 25-29  56:56.5  1:00:05.0  9:10/M
 1331    Eric Brown                         2874  Midvale  UT           29   M     104 25-29  56:56.9    58:18.1  9:10/M
 1332    Riley Stout                        1334  Salt Lake City  UT    10   F       2  1-11  56:56.9    58:11.9  9:10/M
 1333    Jason Draney                       2120  Syracuse  UT USA      37   M      85 35-39  56:57.0  1:03:56.1  9:10/M
 1334    Elaine Watkins                     1600  Salt Lake City  UT    25   F      95 25-29  56:57.1    57:42.2  9:10/M
 1335    Nathan Stout                       1333  Salt Lake City  UT    33   M     111 30-34  56:57.7    58:12.7  9:10/M
 1336    Salwa Aziz                         1805  Salt Lake City  UT    38   F      86 35-39  56:58.6    59:02.8  9:10/M
 1337    Jana Scott                         1108  West Valley City  U   28   F      96 25-29  56:58.9    58:47.0  9:10/M
 1338    Katy Pond                          1601  Taylorsville  UT US   19   F      70 19-24  56:59.3    57:04.7  9:11/M
 1339    Sarah Watkins                      1559  Salt Lake City  UT    17   F      64 15-18  56:59.5    57:44.3  9:11/M
 1340    Gary Huntington                     921  Saint George  UT US   28   M     105 25-29  57:00.1    59:34.9  9:11/M
 1341    David Martinez                     1702  Midvale  UT USA       61   M      24 60-64  57:01.3    59:30.7  9:11/M
 1342    Ngoc-Tran Le                       1706  Wichita Falls  TX U   24   F      71 19-24  57:02.0    57:19.1  9:11/M
 1343    Tamra O'Mealy                      2009  North Salt Lake  UT   26   F      97 25-29  57:02.2    57:17.4  9:11/M
 1344    Roxanne Frost                      1620  Bear River City  UT   20   F      72 19-24  57:02.4    57:46.6  9:11/M
 1345    Steve Killpack                     1115  Salt Lake City  UT    58   M      41 55-59  57:02.9    57:51.5  9:11/M
 1346    Friedel Despodt                    1009  Oostende   Bel        27   F      98 25-29  57:04.7    57:51.1  9:11/M
 1347    David Yates                        1566  Salt Lake City  UT    27   M     106 25-29  57:04.9    58:40.0  9:11/M
 1348    Jared Jeppson                      1227  Draper  UT USA        37   M      86 35-39  57:06.7  1:00:25.6  9:12/M
 1349    Lisa Western                        980  Salt Lake City  UT    24   F      73 19-24  57:06.7  1:00:44.6  9:12/M
 1350    Nikki Cunningham                   2950  West Valley Cit  UT   26   F      99 25-29  57:07.1    58:07.7  9:12/M
 1351    Chris Jackson                      2949  West Valley Cit  UT   27   M     107 25-29  57:07.3    58:07.7  9:12/M
 1352    Traci Huntington                    922  Saint George  UT US   29   F     100 25-29  57:08.8    59:43.3  9:12/M
 1353    Tiffany Garrison                   3090  Midvale  UT USA       29   F     101 25-29  57:08.9    58:55.4  9:12/M
 1354    Heather Nyman                      3261  Salt Lake City  UT    34   F     106 30-34  57:09.6  1:00:34.7  9:12/M
 1355    Davison Wille                      2268  South Jordan  UT US   16   M     122 15-18  57:09.8  1:02:24.9  9:12/M
 1356    Pauline Leeman                     3230  Holladay  UT USA      57   F      11 55-59  57:10.2    57:44.1  9:12/M
 1357    Shantel Parker                     3168  Salt Lake City  UT    22   F      74 19-24  57:10.2    58:00.8  9:12/M
 1358    Nicole Cragun                      1204  Kaysville  UT USA     27   F     102 25-29  57:10.6  1:01:46.6  9:12/M
 1359    Melynda Davies                     1090  North Salt Lake  UT   26   F     103 25-29  57:10.6  1:01:46.4  9:12/M
 1360    Lindsey Cracroft                   1496  Salt Lake City  UT    24   F      75 19-24  57:11.6    58:44.0  9:12/M
 1361    Sarah Allred                       2753  Salt Lake City  UT    27   F     104 25-29  57:12.1  1:00:18.5  9:13/M
 1362    Victor Gold                        2213  North Salt Lake  UT   36   M      87 35-39  57:12.5    59:36.2  9:13/M
 1363    Crystal Chatterton                 1562  Goodyear  AZ USA      27   F     105 25-29  57:14.1  1:00:02.8  9:13/M
 1364    Neal Armstrong                     1018  Salt Lake City  UT    27   M     108 25-29  57:14.3  1:00:08.2  9:13/M
 1365    Cami Young                         2936  West Valley Cit  UT   31   F     107 30-34  57:14.3    58:58.8  9:13/M
 1366    Melissa Glover                     2306  South Jordan  UT US   23   F      76 19-24  57:14.7    58:16.6  9:13/M
 1367    Cathy Clifford                     2331  Layton  UT USA        50   F      25 50-54  57:14.9    59:54.0  9:13/M
 1368    Ray Wagstaff                       1434  Slc  UT USA           57   M      42 55-59  57:15.2    59:46.9  9:13/M
 1369    Jim Quist                          2330  West Point  UT USA    51   M      51 50-54  57:15.3    59:54.0  9:13/M
 1370    Terry Gooch                        2881  Bountiful  UT USA     64   F       2 60-64  57:15.5    58:29.5  9:13/M
 1371    Robert McFarlane                   1424  South Jordan  UT US   30   M     112 30-34  57:17.5    59:31.6  9:13/M
 1372    Braden Taylor                      2783  Provo  UT USA         15   M     123 15-18  57:20.0    58:13.6  9:14/M
 1373    Tracey Woody                       1187  Huntingtown  MD USA   33   F     108 30-34  57:20.9    59:03.2  9:14/M
 1374    Sharon Headley                     2181  Clinton  UT USA       55   F      12 55-59  57:21.2    58:49.5  9:14/M
 1375    Aaron Jackson                      1842  Sandy  VA USA         10   M       7  1-11  57:21.3    58:32.5  9:14/M
 1376    Jennifer Linford                   2752  Salt Lake City  UT    30   F     109 30-34  57:21.5  1:00:27.6  9:14/M
 1377    Mary Bailey                        1210  Salt Lake City  UT    24   F      77 19-24  57:21.8    58:28.9  9:14/M
 1378    Julie Miller                       2910  Cottonwood Heig  UT   32   F     110 30-34  57:22.2  1:01:10.1  9:14/M
 1379    Pradeep Shetty                     1027  Sandy  UT USA         30   M     113 30-34  57:22.7  1:00:04.6  9:14/M
 1380    Troy Attridge                      2201  West Valley City  U   28   M     109 25-29  57:23.5    57:51.4  9:14/M
 1381    Nancy Ayre                          857  Talorsville  UT USA   32   F     111 30-34  57:23.8  1:00:38.6  9:14/M
 1382    John Ayre                           856  Taylorsville  UT US   43   M      76 40-44  57:24.1  1:00:38.9  9:15/M
 1383    Anji Nilsson                       2687  Salt Lake City  UT    29   F     106 25-29  57:24.5  1:03:54.9  9:15/M
 1384    Sonia Briggs                       2935  West Valley City  U   37   F      87 35-39  57:24.7    59:09.2  9:15/M
 1385    Shaylee Crowton                    1150  Pleasant View  UT U   16   F      65 15-18  57:25.7    59:27.4  9:15/M
 1386    Katherine Butler                    955  Salt Lake City  UT    42   F      48 40-44  57:26.8  1:00:22.1  9:15/M
 1387    Natasha Adkinson                   1951  Lehi  UT USA          24   F      78 19-24  57:28.7    57:39.2  9:15/M
 1388    Kristen Reeves                     3076  South Jordan  UT US   34   F     112 30-34  57:29.3    59:19.0  9:15/M
 1389    Alicia Vought                      3068  Salt Lake City  UT    35   F      88 35-39  57:29.7  1:00:24.8  9:15/M
 1390    Becky McKee                        2464  West Jordan  UT USA   33   F     113 30-34  57:29.7    59:23.3  9:15/M
 1391    Linda Laughlin                      956  Holladay  UT USA      41   F      49 40-44  57:30.0  1:00:24.8  9:16/M
 1392    Cynthia Smith                      2439  Kaysville  UT USA     46   F      27 45-49  57:31.8    59:13.8  9:16/M
 1393    Gil Alvarez                        1912  Salt Lake City  UT    50   M      52 50-54  57:33.3    58:26.1  9:16/M
 1394    Natalie Williamsen                 3110  Holladay  UT USA      28   F     107 25-29  57:33.5    58:38.1  9:16/M
 1395    Krislyn Taite                      1126  Salt Lake City  UT    44   F      50 40-44  57:33.7    57:47.8  9:16/M
 1396    Walter Atamanczyk                  1676  Kearns  UT USA        66   M       7 65-69  57:34.4  1:00:30.8  9:16/M
 1397    Rachel Davis                       2553  Cottonwood Heights    27   F     108 25-29  57:35.2  1:01:14.2  9:16/M
 1398    Dianna Austill                     3107  Lehi  UT USA          33   F     114 30-34  57:35.6  1:03:57.1  9:16/M
 1399    Aaron Sanchez                      3276  Slc  UT USA           28   M     110 25-29  57:35.9  1:00:30.1  9:16/M
 1400    Lisa Carter                        1084  South Jordan  UT US   48   F      28 45-49  57:36.0    59:03.6  9:17/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1401    Christopher Panos                  1531  Salt Lake City  UT    48   M      71 45-49  57:36.6    59:07.8  9:17/M
 1402    Emily Piercy                       2441  South Jordan  UT US   33   F     115 30-34  57:37.0    58:48.5  9:17/M
 1403    Susan Fischer                      3026  Salt Lake City  UT    36   F      89 35-39  57:37.3    58:49.6  9:17/M
 1404    Myndi Buckwalter                   1073  Springville  UT USA   34   F     116 30-34  57:38.0  1:00:11.5  9:17/M
 1405    Sheridan Wight                     2463  Ogden  UT USA         25   F     109 25-29  57:38.7    57:38.7  9:17/M
 1406    Stacy Gibbons                       907  South Jordan  UT US   24   F      79 19-24  57:38.7    59:19.9  9:17/M
 1407    Jennifer Ransom                    2484  Salt Lake City  UT    31   F     117 30-34  57:40.6    58:48.7  9:17/M
 1408    Aarika Johnson                     1122  Salt Lake City  UT    26   F     110 25-29  57:41.0    59:19.4  9:17/M
 1409    Sandra Simpson                     1801  Spokane  WA USA       44   F      51 40-44  57:41.9    58:21.3  9:17/M
 1410    Gerry Simpson                      1802  Spokane  WA USA       47   M      72 45-49  57:42.1    58:21.4  9:17/M
 1411    Cynthia Abo                        1373  American Fork  UT U   43   F      52 40-44  57:42.2  1:00:42.3  9:17/M
 1412    Jennifer Bybee                     2164  Clearfield  UT USA    39   F      90 35-39  57:42.7    59:04.3  9:17/M
 1413    Bryan McEntire                     2713  Sandy  UT USA         58   M      43 55-59  57:43.1  1:00:32.8  9:18/M
 1414    Diana Lewis                        1644  Irvine  CA USA        35   F      91 35-39  57:43.6    58:48.2  9:18/M
 1415    Karina Labrum                      2928  Riverton  UT USA      34   F     118 30-34  57:44.0    59:35.2  9:18/M
 1416    Pierre Knowlton                    2993  Salt Lake City  UT    55   F      13 55-59  57:44.8    58:49.1  9:18/M
 1417    Rebecca (becky) Jardine            1756  Salt Lake City  UT    36   F      92 35-39  57:45.5  1:00:56.2  9:18/M
 1418    Lisa Harmon                        1627  West Valley City  U   30   F     119 30-34  57:46.4  1:00:57.7  9:18/M
 1419    Daniel Atamanczyk                  1148  Kearns  UT USA        26   M     111 25-29  57:48.2  1:00:13.6  9:18/M
 1420    Alicia Kanegae                     1950  West Jordan  UT USA   43   F      53 40-44  57:49.4  1:00:54.2  9:19/M
 1421    Jennifer Nikols                    1581  Draper  UT USA        41   F      54 40-44  57:50.9  1:00:41.2  9:19/M
 1422    Jenny Mawhinney                    1681  Salt Lake City  UT    27   F     111 25-29  57:52.4    58:46.4  9:19/M
 1423    Amy Montgomery                     1680  Salt Lake City  UT    29   F     112 25-29  57:52.8    58:46.3  9:19/M
 1424    Kelly Elggren                      2440  South Jordan  UT US   33   F     120 30-34  57:52.8    59:04.4  9:19/M
 1425    Heather Gordon                     2017  Clearfield  UT USA    38   F      93 35-39  57:55.1    59:20.3  9:20/M
 1426    Jenny Wilden                       3280  Sandy  UT USA         25   F     113 25-29  57:56.8  1:01:51.1  9:20/M
 1427    Marcee Reitbauer                    950  Yellowstone Nationa   47   F      29 45-49  57:59.0    59:04.9  9:20/M
 1428    Lisa Heninger                      1326  Provo  UT USA         25   F     114 25-29  57:59.1  1:00:51.2  9:20/M
 1429    Amy Heninger                       1175  Salt Lake City  UT    32   F     121 30-34  57:59.2  1:00:51.3  9:20/M
 1430    Ben Scott                          2377  West Valley City  U   24   M      82 19-24  57:59.2    59:47.5  9:20/M
 1431    Garrett Rader                      2863  Carlsbad  CA USA      19   M      83 19-24  58:05.5    58:14.4  9:21/M
 1432    Heather Litster                    2188  Midvale  UT USA       29   F     115 25-29  58:05.9  1:00:25.3  9:21/M
 1433    Mark Hightower                     1193  Magna  UT USA         39   M      88 35-39  58:06.4  1:00:34.3  9:21/M
 1434    Angie Wheeler                      2349  Bountiful  UT USA     38   F      94 35-39  58:07.0  1:00:13.6  9:22/M
 1435    Stephanie Powell                   2321  Sandy  UT USA         42   F      55 40-44  58:07.6  1:00:31.5  9:22/M
 1436    Kari Duensing                      3160  Sandy  UT USA         48   F      30 45-49  58:08.7  1:00:31.5  9:22/M
 1437    Bradley Bell                       2071  Layton  UT USA        48   M      73 45-49  58:09.6    59:02.0  9:22/M
 1438    Craig Mariger                      2987  Salt Lake City  UT    58   M      44 55-59  58:13.9  1:01:13.6  9:22/M
 1439    Brian Fletcher                     1828  West Jordan  UT USA   21   M      84 19-24  58:14.2    59:52.9  9:23/M
 1440    Brian Wente                        1369  Fruit Heights  UT U   62   M      25 60-64  58:16.9    59:53.4  9:23/M
 1441    Lisa Larson                        1833  Fruit Heights  UT U   47   F      31 45-49  58:17.0    59:53.7  9:23/M
 1442    Gary Walton                        1766  Salt Lake City  UT    65   M       8 65-69  58:18.9    59:15.7  9:23/M
 1443    Laura Tuttle                       2504  South Jordan  UT US   31   F     122 30-34  58:19.8    58:35.1  9:23/M
 1444    David Quinlivan                    3105  Salt Lake City  UT    57   M      45 55-59  58:21.5  1:01:00.1  9:24/M
 1445    Megan Ure                          2505  Sandy  UT USA         29   F     116 25-29  58:22.3    59:43.0  9:24/M
 1446    Jessica Rasmussen                  1419  West Jordan  UT USA   19   F      80 19-24  58:23.4  1:00:23.4  9:24/M
 1447    Heatherann Brimhall                1147  Pleasant View  UT U   33   F     123 30-34  58:23.6  1:00:24.6  9:24/M
 1448    Alisa Croxford                     2766  Salt Lake City  UT    25   F     117 25-29  58:24.3    58:58.2  9:24/M
 1449    Kevin Manwaring                    2767  Salt Lake City  UT    29   M     112 25-29  58:24.3    58:57.9  9:24/M
 1450    Laura Bunker                       1125  Cottonwood Heights    49   F      32 45-49  58:24.4  1:00:11.7  9:24/M
 1451    Amber Gurr                         1013  Lehi  UT USA          30   F     124 30-34  58:24.6    59:56.4  9:24/M
 1452    Justin Thompson                    2430  Bountiful  UT USA     31   M     114 30-34  58:24.8  1:01:56.2  9:24/M
 1453    Justin Pierce                      1966  Salt Lake City  UT    28   M     113 25-29  58:25.2    58:40.0  9:24/M
 1454    Angela Mazeika                     1360  Orem  UT USA          50   F      26 50-54  58:26.4    59:44.2  9:25/M
 1455    Kristi Johnson                     1970  Sandy  UT USA         33   F     125 30-34  58:26.5  1:00:06.0  9:25/M
 1456    Bryan Packer                       1412  Sandy  UT USA         36   M      89 35-39  58:27.0  1:00:57.7  9:25/M
 1457    Bradley Durr                       1963  Sandy  UT USA         28   M     114 25-29  58:27.3  1:01:32.0  9:25/M
 1458    Kristi Durr                        1964  Sandy  UT USA         26   F     118 25-29  58:27.3  1:01:31.5  9:25/M
 1459    Heather Cooke                      2019  Salt Lake City  UT    51   F      27 50-54  58:28.3  1:01:56.9  9:25/M
 1460    Carrie Vallejo                     1128  Alpine  UT USA        42   F      56 40-44  58:28.9    59:41.6  9:25/M
 1461    Amy Treft                          2904  Farmington  UT USA    25   F     119 25-29  58:31.6    59:07.5  9:25/M
 1462    Elizabeth Berrett                  1498  Sandy  UT USA         54   F      28 50-54  58:31.7  1:01:32.3  9:25/M
 1463    Ren„e Vandepitte                   1008  Oostende   Bel        51   F      29 50-54  58:35.0    59:22.2  9:26/M
 1464    Jonathan Kay                       1749  West Jordan  UT USA   57   M      46 55-59  58:35.0    59:56.8  9:26/M
 1465    Robert Treft                       2903  Kaysville  UT USA     58   M      47 55-59  58:35.3    59:11.8  9:26/M
 1466    Jake Larson                        2381  New Canaan  CT USA    12   M      20 12-14  58:36.5  1:00:36.0  9:26/M
 1467    Matthew Pierce                     1323  Centerville  UT USA   34   M     115 30-34  58:37.0  1:01:24.5  9:26/M
 1468    Don White                          1428  American Fork  UT U   68   M       9 65-69  58:38.0  1:01:28.6  9:27/M
 1469    Erin White                         2712  Sandy  UT USA         31   F     126 30-34  58:38.3  1:01:27.8  9:27/M
 1470    Jordan Harris                      2083  Bountiful  UT USA     18   M     124 15-18  58:39.3    59:01.5  9:27/M
 1471    Blake Capson                       1207  Bountiful  UT USA     28   M     115 25-29  58:39.5    59:01.4  9:27/M
 1472    Trice Boerens                      2170  Ogden  UT USA         54   F      30 50-54  58:40.2    59:40.3  9:27/M
 1473    Jim Logan                          1499  Stansbury Park  UT    46   M      74 45-49  58:41.2  1:00:31.5  9:27/M
 1474    Allison Harris                     2893                        27   F     120 25-29  58:41.7  1:00:02.2  9:27/M
 1475    Blair Jackson                      1840  Sandy  VI USA         35   M      90 35-39  58:42.2    59:55.1  9:27/M
 1476    Allyson Evan                       1004  Springville  UT USA   33   F     127 30-34  58:42.9    59:54.4  9:27/M
 1477    Eric Jackson                       1841  Sandy  VI USA         11   M       8  1-11  58:43.1    59:56.1  9:27/M
 1478    Howard Cooke                       2020  Salt Lake City  UT    16   M     125 15-18  58:43.1  1:02:05.2  9:27/M
 1479    Brandie Kossin                     1960  Woods Cross  UT USA   29   F     121 25-29  58:43.9  1:02:14.0  9:27/M
 1480    Roslyn Peterson                    2108  Taylorsville  UT US   53   F      31 50-54  58:44.6  1:00:40.4  9:27/M
 1481    Mckalin Olsen                      1486  Salt Lake City  UT    26   M     116 25-29  58:44.9  1:00:28.4  9:27/M
 1482    Jaime Taylor                       2491  Salt Lake City  UT    21   F      81 19-24  58:46.3  1:02:06.8  9:28/M
 1483    Leland Palmer                      2445  South Jordan  UT US   43   M      77 40-44  58:47.2  1:01:08.4  9:28/M
 1484    Darren Nelson                      2281  Salt Lake City  UT    27   M     117 25-29  58:48.1  1:00:18.2  9:28/M
 1485    Hugh Evans                         2773  Alpine  UT USA        73   M       3 70-79  58:48.1    59:12.2  9:28/M
 1486    Matt Sherry                        1266  Holladay  UT USA      37   M      91 35-39  58:48.3  1:00:18.4  9:28/M
 1487    Cheryl Taylor                      2784  Provo  UT USA         51   F      32 50-54  58:48.8    59:42.6  9:28/M
 1488    Susan Egbert                       1823  Sandy  UT USA         42   F      57 40-44  58:52.3  1:01:45.1  9:29/M
 1489    Tonia Jacobs                       1765  South Jordan  UT US   37   F      95 35-39  58:52.5  1:01:17.1  9:29/M
 1490    Jeffrey Fischer                    3025  Salt Lake City  UT    38   M      92 35-39  58:52.6  1:00:06.4  9:29/M
 1491    Sherri Butler                      2872  Magna  UT USA         40   F      58 40-44  58:54.7  1:04:16.3  9:29/M
 1492    Cameron Long                       3087  Lehi  UT USA          27   M     118 25-29  58:55.7  1:01:53.1  9:29/M
 1493    Jodee Egbert                       2741  Layton  UT            34   F     128 30-34  58:56.8  1:01:19.3  9:29/M
 1494    Jennifer Bouffard                  2402  Salt Lake City  UT    39   F      96 35-39  58:57.8  1:00:04.8  9:30/M
 1495    Kathy Rogers                       1022  Draper  UT USA        33   F     129 30-34  58:57.9  1:01:39.1  9:30/M
 1496    Brandy Beckstead                   2622  Taylorsville  UT US   30   F     130 30-34  58:58.1  1:00:31.8  9:30/M
 1497    Kristen Bird                       2894  Midvale  UT           28   F     122 25-29  58:58.3  1:00:21.8  9:30/M
 1498    Rosann Robinson                    1646  Salt Lake City  UT    39   F      97 35-39  58:59.6  1:00:31.5  9:30/M
 1499    Rayne Kolloch                      1909  Salt Lake City  UT    42   F      59 40-44  59:00.2  1:05:21.5  9:30/M
 1500    Mark Christensen                   2113  Washington Terrace    36   M      93 35-39  59:00.4  1:01:20.6  9:30/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1501    Carrie Stokes                      1669  Holladay  UT USA      28   F     123 25-29  59:00.5  1:05:21.7  9:30/M
 1502    Gary Hill                          3189  West Point  UT USA    36   M      94 35-39  59:00.7  1:01:20.9  9:30/M
 1503    Shayna Dunford                     2596  Kaysville  UT USA     32   F     131 30-34  59:00.9  1:01:11.0  9:30/M
 1504    Todd Erskine                       3024  Salt Lake City  UT    40   M      78 40-44  59:00.9  1:01:42.3  9:30/M
 1505    Tami Carter                        1274  North Ogden  UT USA   44   F      60 40-44  59:01.1  1:00:56.3  9:30/M
 1506    Brinley Bywater                    2853  Holladay  UT          14   F      13 12-14  59:02.9  1:01:38.2  9:30/M
 1507    Clifford Koker                     1489  West Jordan  UT USA   29   M     119 25-29  59:03.7  1:00:47.5  9:31/M
 1508    Reed Fisher                        2776  Park City  UT USA     27   M     120 25-29  59:03.9  1:00:19.6  9:31/M
 1509    Thomas Franks                      1473  Murray  UT USA        46   M      75 45-49  59:05.2  1:00:48.5  9:31/M
 1510    Dave Attridge                      2200  West Valley City  U   61   M      26 60-64  59:07.4    59:34.5  9:31/M
 1511    Nathan Murdock                     1577  Fruit Heights  UT U   36   M      95 35-39  59:09.0  1:01:36.8  9:31/M
 1512    Joe Hopkin                         1622  Morgan  UT USA        37   M      96 35-39  59:09.0  1:01:36.7  9:31/M
 1513    Mary Staples                       1250  Salt Lake City  UT    24   F      82 19-24  59:09.5  1:00:39.4  9:31/M
 1514    Nancy Morrell                      2207  Kaysville  UT USA     47   F      33 45-49  59:10.3  1:00:19.9  9:32/M
 1515    Carol Stevens                      1882  Sandy  UT USA         44   F      61 40-44  59:11.5  1:01:18.5  9:32/M
 1516    Stacy Wilcox                       2646  West Point  UT        47   F      34 45-49  59:13.4  1:00:37.5  9:32/M
 1517    Matt Miller                        1556  South Jordan  UT US   51   M      53 50-54  59:13.8  1:03:03.0  9:32/M
 1518    Alicia Price                       2850  Highland  UT USA      30   F     132 30-34  59:14.9  1:02:40.7  9:32/M
 1519    Brooke Billingsley                 1594  Salt Lake City  UT    27   F     124 25-29  59:15.4    59:46.1  9:32/M
 1520    Allison Sligting                   2555  Sandy  UT USA         23   F      83 19-24  59:17.1  1:01:15.1  9:33/M
 1521    Dawn Hellwig                       2052  Salt Lake City  UT    37   F      98 35-39  59:18.1  1:01:07.6  9:33/M
 1522    Clarissa Birtcher                  2255  South Jordan  UT US   17   F      66 15-18  59:18.1  1:01:44.2  9:33/M
 1523    Cosette Birtcher                   2254  South Jordan  UT US   22   F      84 19-24  59:18.2  1:01:44.3  9:33/M
 1524    Lance Larkin                        896  Salt Lake City  UT    53   M      54 50-54  59:21.6  1:00:45.2  9:33/M
 1525    Whitney Jones                      3217  Salt Lake City  UT    60   M      27 60-64  59:21.7  1:03:48.7  9:33/M
 1526    Sonnaly Khouanphet                 2480  West Valley City  U   24   F      85 19-24  59:22.2  1:04:46.7  9:34/M
 1527    Diana Sperry                       2316  Kaysville  UT USA     27   F     125 25-29  59:22.2  1:04:23.3  9:34/M
 1528    Jon Behrmann                       1494  Riverton  UT USA      26   M     121 25-29  59:22.3  1:02:02.1  9:34/M
 1529    Angelo Dalisay                     2479  West Valley City  U   25   M     122 25-29  59:22.7  1:04:47.2  9:34/M
 1530    Kelly Maher                        2775  Salt Lake City  UT    60   F       3 60-64  59:24.4  1:01:15.5  9:34/M
 1531    Dustin Akana                       3115                        23   M      85 19-24  59:26.6  1:00:20.8  9:34/M
 1532    Rebekah Gold                       2212  North Salt Lake  UT   34   F     133 30-34  59:27.2  1:01:50.6  9:34/M
 1533    Agustina Rifleman                  2241  South Ogden  UT USA   45   F      35 45-49  59:27.8  1:02:19.4  9:34/M
 1534    Natalie Hobbs                      1707  West Valley  UT USA   22   F      86 19-24  59:30.8  1:00:53.7  9:35/M
 1535    Eric Anderson                      1443  Layton  UT USA        32   M     116 30-34  59:32.3  1:02:29.0  9:35/M
 1536    Kristin Harrison                   1694  Sandy  UT USA         47   F      36 45-49  59:32.5  1:00:01.9  9:35/M
 1537    Tanya Hancuff                       975  Magna  UT USA         27   F     126 25-29  59:32.8  1:00:32.9  9:35/M
 1538    Cody Hancuff                        976  Magna  UT USA         30   M     117 30-34  59:32.8  1:00:33.1  9:35/M
 1539    Lindsey Bund                       3192  Layton  UT USA        28   F     127 25-29  59:34.0  1:00:16.7  9:36/M
 1540    Patrick Phillips                   1737  Sandy  UT USA         34   M     118 30-34  59:34.6  1:02:36.0  9:36/M
 1541    Tyra Swensen                       2081  Salt Lake City  UT    32   F     134 30-34  59:35.2  1:04:58.0  9:36/M
 1542    Lance Kueffner                     2025  Taylorsville  UT US   45   M      76 45-49  59:35.3  1:01:10.2  9:36/M
 1543    Kiersten Kelly                     1455  Salt Lake City  UT    22   F      87 19-24  59:35.7  1:00:14.9  9:36/M
 1544    Elizabeth Franks                   1160  Athens  AL USA        51   F      33 50-54  59:36.8    59:52.9  9:36/M
 1545    Andrew Shafer                      1804  Salt Lake City  UT    37   M      97 35-39  59:37.5  1:05:09.5  9:36/M
 1546    Megan Walsh                        2541  Salt Lake City  UT    29   F     128 25-29  59:37.9  1:01:07.0  9:36/M
 1547    Joaquin Cardenas                   1746  West Jordan  UT USA   47   M      77 45-49  59:38.1  1:01:03.3  9:36/M
 1548    Michael Lemond                     1673  Lubbock  TX USA       39   M      98 35-39  59:38.3  1:03:06.1  9:36/M
 1549    Zach Robinson                      1995  Sandy  UT USA         29   M     123 25-29  59:38.5  1:00:13.2  9:36/M
 1550    Shawna Cannon                      1580  Taylorsville  UT US   45   F      37 45-49  59:38.9  1:01:52.1  9:36/M
 1551    Justin Matagi                      1223  Midvale  UT USA       30   M     119 30-34  59:39.8  1:01:26.5  9:36/M
 1552    Stockton Smith                     1461  South Jordan  UT US   16   M     126 15-18  59:40.9  1:04:47.8  9:36/M
 1553    David Christensen                  1390  Sandy  UT USA         28   M     124 25-29  59:42.0  1:01:41.6  9:37/M
 1554    Hung Vu                            2396  Salt Lake City  UT    37   M      99 35-39  59:45.0  1:00:26.6  9:37/M
 1555    Mike Noice                         2446  Woods Cross  UT USA   40   M      79 40-44  59:45.2  1:02:12.3  9:37/M
 1556    Shannon Kelley                     1313  Cedar Hills  UT USA   35   F      99 35-39  59:48.0  1:02:09.4  9:38/M
 1557    Susan Nichols                      1955  Salt Lake City  UT    49   F      38 45-49  59:49.0  1:01:56.5  9:38/M
 1558    Spencer Laplata                    1667  West Bountiful  UT    16   M     127 15-18  59:49.0  1:00:11.0  9:38/M
 1559    Derrick Shadel                     1093  South Jordan  UT US   56   M      48 55-59  59:49.6  1:00:24.0  9:38/M
 1560    Natalie Gleave                     3302  Sandy  UT USA         38   F     100 35-39  59:50.0  1:02:52.2  9:38/M
 1561    Deena Denning                      3301  Sandy  UT USA         40   F      62 40-44  59:50.0  1:02:52.2  9:38/M
 1562    Dina Kohler                        3303  Sandy  UT USA         40   F      63 40-44  59:51.1  1:02:53.6  9:38/M
 1563    Abby Paulsen                       1786  Holladay  UT USA      20   F      88 19-24  59:51.9  1:00:06.3  9:38/M
 1564    Suzanne Trail                      3138  Provo  UT USA         27   F     130 25-29  59:52.6  1:01:11.6  9:38/M
 1565    Julie Burns                        1523  Midvale  UT USA       25   F     129 25-29  59:52.6  1:02:12.0  9:38/M
 1566    Heather Moss                       1633  Sandy  UT USA         39   F     101 35-39  59:54.3  1:01:35.7  9:39/M
 1567    Emily Jacobs                       1784  North Salt Lake  UT   29   F     131 25-29  59:54.9  1:02:41.5  9:39/M
 1568    Laura Griffiths                    2575  Talorsville  UT USA   32   F     135 30-34  59:56.3  1:00:11.3  9:39/M
 1569    Holly Huntington                    878  Sandy  UT             31   F     136 30-34  59:57.0  1:02:08.6  9:39/M
 1570    Neal Peterson                      1472  West Valley City  U   49   M      78 45-49  59:57.9  1:00:36.9  9:39/M
 1571    Lori Andres                        2879  Farmington  UT        50   F      34 50-54  59:58.2  1:01:05.0  9:39/M
 1572    Ashley McGavin                     3227                        24   F      89 19-24  59:58.3  1:01:39.8  9:39/M
 1573    Sarah Nelson                       3225  Provo  UT             29   F     132 25-29  59:58.5  1:01:39.9  9:39/M
 1574    Tessie Parker                      1341  Campbell  CA USA      28   F     133 25-29  59:59.0  1:01:36.9  9:40/M
 1575    Jerry North                        1139  Midvale  UT USA       46   M      79 45-49  59:59.2  1:00:39.2  9:40/M
 1576    Bailey Turner                      3245  South Jordan  UT US   27   M     125 25-29  59:59.9  1:01:39.3  9:40/M
 1577    Justin Hatch                       2247  Layton  UT USA        31   M     120 30-34  1:00:00.2  1:00:35.4  9:40/M
 1578    Roy Merrell                        1634  Stansbury Park  UT    39   M     100 35-39  1:00:00.8  1:01:51.2  9:40/M
 1579    Phillip Johnson                    1284  Salt Lake City  UT    62   M      28 60-64  1:00:03.6  1:01:45.2  9:40/M
 1580    Elizabeth Ricks                    1687  Centerville  UT USA   51   F      35 50-54  1:00:07.1  1:00:32.9  9:41/M
 1581    Scott Jensen                       1679  Salt Lake City  UT    54   M      55 50-54  1:00:07.3  1:01:01.0  9:41/M
 1582    Haley Jarvies                      2269  South Jordan  UT US   23   F      90 19-24  1:00:07.4  1:05:19.9  9:41/M
 1583    Robert Andres                      2880  Farmington  UT        52   M      56 50-54  1:00:07.9  1:01:15.0  9:41/M
 1584    Carolyn Eiden                      1307  West Valley City  U   52   F      36 50-54  1:00:10.6  1:01:38.5  9:41/M
 1585    Liz Eiden                           943  Midvale  UT           48   F      39 45-49  1:00:11.1  1:01:38.7  9:41/M
 1586    Kelsey Clayton                     2209  Sandy  UT USA         20   F      91 19-24  1:00:11.1  1:05:38.2  9:41/M
 1587    Janene Cobia                       1969  Papillion  NE USA     32   F     137 30-34  1:00:11.2  1:01:50.5  9:41/M
 1588    Bryon Gates                        1311  Bountiful  UT USA     35   M     101 35-39  1:00:11.6  1:03:21.3  9:41/M
 1589    Julie Gates                        1310  Bountiful  UT USA     37   F     102 35-39  1:00:11.6  1:03:21.4  9:41/M
 1590    Carlos Gutierrez                   2367  Layton  UT USA        37   M     102 35-39  1:00:11.9  1:00:48.3  9:41/M
 1591    Jayne Hortin                       1744  Salt Lake City  UT    24   F      92 19-24  1:00:13.4  1:02:46.7  9:42/M
 1592    Tom Buxton                         1447  Salt Lake City  UT    67   M      10 65-69  1:00:20.8  1:00:40.6  9:43/M
 1593    Arlen Woffinden                    1513  Trabuco Canyon  CA    60   M      29 60-64  1:00:20.8  1:05:04.5  9:43/M
 1594    Ron Jess                           1949  Dover  DE USA         78   M       4 70-79  1:00:21.1  1:03:02.4  9:43/M
 1595    Cale Gray                          2976  South Jordan  UT US   24   M      86 19-24  1:00:21.4  1:03:07.9  9:43/M
 1596    Mckensey Ciaramella                2236  Salt Lake City  UT    26   F     134 25-29  1:00:21.4  1:02:24.0  9:43/M
 1597    Susan Bogenschutz                  1753  Herriman  UT USA      43   F      64 40-44  1:00:23.8  1:02:49.3  9:43/M
 1598    Sarah Winnett                      2091  West Jordan  UT USA   30   F     138 30-34  1:00:25.5  1:01:16.8  9:44/M
 1599    Kevin Gray                         2977  South Jordan  UT US   51   M      57 50-54  1:00:26.9  1:03:12.6  9:44/M
 1600    Lucas Larimore                      879  Centerville  UT USA   32   M     121 30-34  1:00:29.9  1:02:44.5  9:44/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1601    Adele Kimbrough                    2759  Salt Lake City  UT    55   F      14 55-59  1:00:30.4  1:01:59.3  9:45/M
 1602    Rolene Grimm                       2327  Salt Lake City  UT    51   F      37 50-54  1:00:30.5  1:04:07.1  9:45/M
 1603    Cory Rushton                       1907  Taylorsville  UT US   54   M      58 50-54  1:00:31.1  1:00:51.7  9:45/M
 1604    Karen McClintock                   2399  Boynton Beach  FL U   37   F     103 35-39  1:00:31.1  1:01:42.6  9:45/M
 1605    Margaret Madsen                    1017  Salt Lake City  UT    29   F     135 25-29  1:00:32.1  1:04:15.0  9:45/M
 1606    J.c. Smith                         1192  Salt Lake City  UT    64   M      30 60-64  1:00:32.7  1:02:07.7  9:45/M
 1607    Mandy Turner                       2028  South Jordan  UT US   27   F     136 25-29  1:00:33.1  1:02:49.9  9:45/M
 1608    Jessica Henriquez                  2878  Layton  UT USA        20   F      93 19-24  1:00:34.3  1:01:11.5  9:45/M
 1609    Ginny Hannon                       2565  Sandy  UT USA         33   F     139 30-34  1:00:34.4  1:03:15.7  9:45/M
 1610    Mike Epperson                      2938  Salt Lake City  UT    55   M      49 55-59  1:00:37.1  1:02:33.4  9:46/M
 1611    Karrie Surrage                     2258  Ogden  UT USA         35   F     104 35-39  1:00:38.2  1:01:54.6  9:46/M
 1612    Marianne Murdock                   2540  South Jordan  UT US   39   F     105 35-39  1:00:38.5  1:01:54.4  9:46/M
 1613    Jordon Harward                     2975  Murray  UT USA        33   M     122 30-34  1:00:38.6  1:01:28.1  9:46/M
 1614    Mary Carraway                      2000  Mclean  VA USA        45   F      40 45-49  1:00:38.8  1:01:54.7  9:46/M
 1615    Bill Christie                      2018  Red Deer  AB Can      62   M      31 60-64  1:00:38.8  1:03:17.4  9:46/M
 1616    Wayne Christie                     1891  Elk Grove  CA USA     55   M      50 55-59  1:00:38.9  1:03:17.3  9:46/M
 1617    Adina Hamik                        2861  Salt Lake City  UT    42   F      65 40-44  1:00:39.8  1:01:34.3  9:46/M
 1618    Lora Kartchner                     2418  Kaysville  UT USA     32   F     140 30-34  1:00:40.6  1:02:09.5  9:46/M
 1619    Shayna Gutierrez                   2366  Layton  UT USA        33   F     141 30-34  1:00:41.0  1:01:18.0  9:46/M
 1620    Andrea Rigby                       2229  Kaysville  UT USA     37   F     106 35-39  1:00:41.1  1:02:10.2  9:46/M
 1621    Jenn Frost                         2542  Kaysville  UT USA     38   F     107 35-39  1:00:41.3  1:02:10.3  9:46/M
 1622    Devin Bell                         3231  West Jordan  UT USA   50   M      59 50-54  1:00:42.4  1:01:35.4  9:46/M
 1623    Tayloe Hales                       2036  Orlando  FL USA       14   F      14 12-14  1:00:42.4  1:02:15.5  9:46/M
 1624    Amber Webb                         2942  Salt Lake City  UT    29   F     137 25-29  1:00:47.2  1:02:38.2  9:47/M
 1625    Kristi Campbell                    2905  Sandy  UT USA         31   F     142 30-34  1:00:48.0  1:03:32.7  9:47/M
 1626    Kailene Bezzant                    2129  Pleasant Grove  UT    52   F      38 50-54  1:00:48.4  1:01:43.1  9:47/M
 1627    Benson Alder                       1287  Centerville  UT USA   45   M      80 45-49  1:00:50.5  1:01:13.2  9:48/M
 1628    Stacy Orchard                      1821  Bountiful  UT USA     34   F     143 30-34  1:00:52.4  1:06:58.5  9:48/M
 1629    Tyrone Hipwell                     2042  Layton  UT USA        41   M      80 40-44  1:00:52.8  1:02:33.1  9:48/M
 1630    Kathryn Clayton                    1814  Sandy  UT USA         25   F     138 25-29  1:00:55.1  1:06:22.2  9:49/M
 1631    Daniel Peck                        1757  Draper  UT USA        52   M      60 50-54  1:00:56.1  1:00:59.3  9:49/M
 1632    Sue Haslam                         1259  Cottonwood Heights    50   F      39 50-54  1:00:56.6  1:02:51.7  9:49/M
 1633    Abby Ostler                        2420  Salt Lake City  UT    19   F      94 19-24  1:00:58.5  1:03:50.5  9:49/M
 1634    Chris Omer                         3147  Salt Lake City  UT    49   M      81 45-49  1:00:59.7  1:07:46.7  9:49/M
 1635    Michelle Dallon                    2368  Salt Lake City  UT    34   F     144 30-34  1:01:03.0  1:02:23.8  9:50/M
 1636    Angeles Caballero                   905  West Jordan  UT USA   47   F      41 45-49  1:01:03.6  1:02:32.2  9:50/M
 1637    Allen Day                          1158  Riverton  UT USA      43   M      81 40-44  1:01:04.0  1:04:16.1  9:50/M
 1638    Whitney Day                        1544  Riverton  UT USA      17   F      67 15-18  1:01:04.2  1:04:15.9  9:50/M
 1639    Misa Anderson                      2394  Mamaroneck  NY USA    40   F      66 40-44  1:01:04.8  1:04:04.6  9:50/M
 1640    Bruce Wisan                        1200  Salt Lake City  UT    63   M      32 60-64  1:01:04.9  1:01:40.3  9:50/M
 1641    Kelly Stubbs                       1101  Saratoga Springs  U   30   F     145 30-34  1:01:06.4  1:03:15.7  9:50/M
 1642    Randy Jensen                       1892  Salt Lake City  UT    47   M      82 45-49  1:01:06.7  1:03:46.9  9:50/M
 1643    David Mecham                       2160  Sandy  UT USA         64   M      33 60-64  1:01:08.2  1:01:43.9  9:51/M
 1644    Lamanda Mecham                     2161  Sandy  UT USA         32   F     146 30-34  1:01:08.7  1:01:44.1  9:51/M
 1645    Laura Mortensen                    1141  Eagle Mountain  UT    23   F      95 19-24  1:01:11.2  1:01:30.2  9:51/M
 1646    Andrew Volkman                     2050  Park City  UT USA     53   M      61 50-54  1:01:11.7  1:03:13.9  9:51/M
 1647    Kimberly Phillips                  1723  St George  UT USA     32   F     147 30-34  1:01:13.1  1:04:17.5  9:51/M
 1648    Ame Lawlor                         3255  Layton  UT USA        36   F     108 35-39  1:01:16.0  1:01:30.2  9:52/M
 1649    Justin Moss                        2224  South Jordan  UT US   24   M      87 19-24  1:01:16.2  1:03:15.8  9:52/M
 1650    Ben Ashton                         2965  South Jordan  UT US    9   M       9  1-11  1:01:19.1  1:03:39.2  9:52/M
 1651    Michael Smith                      1747  Dallas  TX USA        38   M     103 35-39  1:01:19.4  1:02:04.7  9:52/M
 1652    David Rigsby                       2058  West Jordan  UT USA   52   M      62 50-54  1:01:21.4  1:02:27.2  9:53/M
 1653    Kristy Davis                       1418  Centerville  UT USA   24   F      96 19-24  1:01:22.4  1:02:59.6  9:53/M
 1654    Jill Argyle                        2723  North Salt Lake  UT   29   F     139 25-29  1:01:22.8  1:02:59.8  9:53/M
 1655    Amy Anderson                       1442  Layton  UT USA        27   F     140 25-29  1:01:24.4  1:04:20.9  9:53/M
 1656    Ethel Tovar                        1983  Salt Lake City  UT    26   F     141 25-29  1:01:26.4  1:03:43.5  9:54/M
 1657    Alan Witzel                        2296  Salt Lake City  UT    42   M      82 40-44  1:01:26.7  1:02:34.0  9:54/M
 1658    Honey Newton                       3106  Centerville  UT USA   36   F     109 35-39  1:01:26.7  1:02:30.6  9:54/M
 1659    Nathan McDonald                    1112  West Jordan  UT USA   36   M     104 35-39  1:01:27.1  1:02:34.4  9:54/M
 1660    Roy Sneddon                        1286  Providence  UT USA    74   M       5 70-79  1:01:27.6  1:03:04.0  9:54/M
 1661    Todd Groll                         2746  Farmington  UT USA    45   M      83 45-49  1:01:28.0  1:02:47.7  9:54/M
 1662    Sydnee Shelton                     3125  Midvale  UT USA       32   F     148 30-34  1:01:28.5  1:05:12.7  9:54/M
 1663    Kent Neville                        981  Morgan  UT USA        54   M      63 50-54  1:01:28.5  1:04:43.5  9:54/M
 1664    Melissa Perkins                    1273  Syracuse  UT USA      33   F     149 30-34  1:01:29.4  1:01:36.4  9:54/M
 1665    Henry Crellin                       873  Slc  UT USA           66   M      11 65-69  1:01:34.1  1:02:04.9  9:55/M
 1666    Paul Oestreich                     2858  Slc  UT USA           46   M      84 45-49  1:01:34.2  1:04:17.8  9:55/M
 1667    Tom Latimer                        1096  Heber City  UT USA    57   M      51 55-59  1:01:35.2  1:02:22.6  9:55/M
 1668    Carli Latimer                      1550  Pocatello  ID USA     23   F      97 19-24  1:01:35.5  1:02:22.8  9:55/M
 1669    Julie Castro                        992  Pleasant Grove  UT    31   F     150 30-34  1:01:36.0  1:02:12.1  9:55/M
 1670    Jane Osick                         1181  Sierra Madre  CA US   45   F      42 45-49  1:01:37.4  1:04:08.3  9:55/M
 1671    Kellie Johnson                     1785  Bluffdale  UT USA     17   F      68 15-18  1:01:38.9  1:02:22.7  9:55/M
 1672    Phillip Noell                      3270  Herriman  UT USA      18   M     128 15-18  1:01:39.4  1:02:23.3  9:56/M
 1673    Andrea Wilcock                     1095  Heber  UT USA         31   F     151 30-34  1:01:39.7  1:02:22.4  9:56/M
 1674    Rachael Provost                    1097  Heber City  UT USA    27   F     142 25-29  1:01:39.8  1:02:22.2  9:56/M
 1675    Chalyn Francis                     1422  West Valley  UT USA   20   F      98 19-24  1:01:39.8  1:03:26.1  9:56/M
 1676    Michelle Jolley                    2600  West Haven  UT USA    33   F     152 30-34  1:01:41.6  1:03:07.3  9:56/M
 1677    Heather Thompson                   2130  Salt Lake City  UT    31   F     153 30-34  1:01:42.4  1:03:34.1  9:56/M
 1678    Stacy Willis                       1265  Layton  UT USA        40   F      67 40-44  1:01:42.8  1:05:11.7  9:56/M
 1679    Roni Beck                          1769  Riverton  UT USA      24   F      99 19-24  1:01:43.9  1:04:45.7  9:56/M
 1680    Landis Hammond                     2003  Salt Lake City  UT    17   M     129 15-18  1:01:45.4  1:02:49.4  9:57/M
 1681    Emily Zupan                        1745  Tooele  UT USA        25   F     143 25-29  1:01:45.5  1:03:10.6  9:57/M
 1682    Ray Shepherd                       1159  Kearns  UT USA        68   M      12 65-69  1:01:46.2  1:04:06.9  9:57/M
 1683    Larry Beck                         2715  Riverton  UT USA      58   M      52 55-59  1:01:46.9  1:04:49.6  9:57/M
 1684    Karen King                         1329  West Valley City  U   37   F     110 35-39  1:01:48.6  1:05:02.9  9:57/M
 1685    Keith Lever                        2530  South Jordan  UT US   43   M      83 40-44  1:01:49.2  1:04:21.8  9:57/M
 1686    Pauline Ploquin                    1932  Salt Lake City  UT    39   F     111 35-39  1:01:50.1  1:04:25.8  9:57/M
 1687    Aubrey Ingram                      1339  Salt Lake City  UT    29   F     144 25-29  1:01:50.4  1:13:08.1  9:57/M
 1688    Shaless Parker                     2111  West Valley  UT USA   25   F     145 25-29  1:01:50.8  1:02:55.4  9:57/M
 1689    David Allen                         925  Salt Lake City  UT    58   M      53 55-59  1:01:52.7  1:04:28.6  9:58/M
 1690    David Seastrand                    1781  Holladay  UT USA      50   M      64 50-54  1:01:55.3  1:05:13.1  9:58/M
 1691    Troy Burnham                       2090  West Valley City  U   29   M     126 25-29  1:01:55.9  1:02:48.2  9:58/M
 1692    Rebekah Seastrand                  1782  Holladay  UT USA      18   F      69 15-18  1:01:56.1  1:05:13.3  9:58/M
 1693    Rachel Albertsen                   2203  Gilbert  AZ USA       31   F     154 30-34  1:01:56.6  1:04:20.8  9:58/M
 1694    Michelle Oliverson                 1465  South Jordan  UT US   21   F     100 19-24  1:01:56.8  1:03:49.5  9:58/M
 1695    Natalie Allen                      2354  Salt Lake City  UT    19   F     101 19-24  1:01:57.9  1:03:36.0  9:59/M
 1696    Raina Williams                     1338  Salt Lake City  UT    34   F     155 30-34  1:01:59.2  1:13:11.4  9:59/M
 1697    Heidi Swapp                        1425  Slc  UT USA           38   F     112 35-39  1:02:03.8  1:04:45.6 10:00/M
 1698    Brooke Slazak                      3194  Salt Lake City  UT    30   F     156 30-34  1:02:03.9  1:02:41.2 10:00/M
 1699    Janneca Johnson                    3133  Ogden  UT USA         21   F     102 19-24  1:02:04.5  1:04:40.6 10:00/M
 1700    Greg Cayias                        1660  Salt Lake City  UT    57   M      54 55-59  1:02:05.1  1:03:32.8 10:00/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1701    Desiree Hogan                      1176  Murray  UT USA        52   F      40 50-54  1:02:08.0  1:04:18.4 10:00/M
 1702    Greg Green                          948  South Jordan  UT US   42   M      84 40-44  1:02:09.5  1:07:45.9 10:00/M
 1703    Elfriede Dalton                    1233  West Jordan  UT USA   75   F       2 70-79  1:02:09.6  1:02:35.7 10:00/M
 1704    Emilee Johnson                     1672  Salt Lake City  UT    30   F     157 30-34  1:02:10.2  1:06:46.5 10:01/M
 1705    Brent Esplin                       1618  Orem  UT USA          38   M     105 35-39  1:02:11.9  1:03:31.4 10:01/M
 1706    Emily Romeril                      1703  Riverton  UT USA      35   F     113 35-39  1:02:12.1  1:05:58.1 10:01/M
 1707    Jaimee Farrer                      1384  Salt Lak City  UT U   24   F     103 19-24  1:02:13.5  1:02:29.4 10:01/M
 1708    Summer Briggs                      1551  Slc  UT USA           32   F     158 30-34  1:02:14.4  1:04:29.9 10:01/M
 1709    Christian Adkinson                 1952  Lehi  UT USA          32   M     123 30-34  1:02:14.7  1:06:48.0 10:01/M
 1710    Brittany Eldredge                  2179  Tooele  UT USA        33   F     159 30-34  1:02:15.7  1:05:07.0 10:01/M
 1711    Bryan Benson                       2267  South Jordan  UT US   24   M      88 19-24  1:02:16.1  1:07:30.2 10:02/M
 1712    Bryana Mounteer                    1709  Sandy  UT USA         20   F     104 19-24  1:02:16.7  1:04:18.6 10:02/M
 1713    Sharon Horton                      1914  Sandy  UT USA         53   F      41 50-54  1:02:17.4  1:04:48.8 10:02/M
 1714    Andrew Duncan                      1255  American Fork  UT U   30   M     124 30-34  1:02:17.9  1:04:27.9 10:02/M
 1715    Kari Tuttle                        3023  Highland  UT USA      32   F     160 30-34  1:02:18.9  1:04:39.4 10:02/M
 1716    Karen Brown                        1221  Cedar Hills  UT USA   44   F      68 40-44  1:02:19.3  1:04:39.9 10:02/M
 1717    Scott Miller                       1557  South Jordan  UT US   22   M      89 19-24  1:02:19.9  1:06:09.1 10:02/M
 1718    Shellee Roylance                   2087  Salt Lake City  UT    21   F     105 19-24  1:02:20.0  1:06:09.1 10:02/M
 1719    Judy Binns                         1865  West Jordan  UT USA   39   F     114 35-39  1:02:20.6  1:04:52.8 10:02/M
 1720    Valerie Taylor                     1225  Magna  UT USA         31   F     161 30-34  1:02:22.2  1:04:37.7 10:03/M
 1721    Jeff Ellsworth                     2295  Ogden  UT USA         50   M      65 50-54  1:02:22.4  1:05:09.3 10:03/M
 1722    D Sterling Dawson                  2520  Bountiful  UT USA     52   M      66 50-54  1:02:22.7  1:04:58.2 10:03/M
 1723    Emily Norman                       3191  West Jordan  UT USA   32   F     162 30-34  1:02:23.3  1:07:46.0 10:03/M
 1724    Angela Bass                        1388  Lehi  UT USA          41   F      69 40-44  1:02:23.5  1:04:04.3 10:03/M
 1725    Tawnya Constantino                 1476  Salt Lake City  UT    42   F      70 40-44  1:02:24.5  1:04:00.3 10:03/M
 1726    Andrea Mitchell                    1278  Cedar Hills  UT USA   36   F     115 35-39  1:02:24.8  1:04:46.2 10:03/M
 1727    Brandon Watson                     3135  Salt Lake City  UT    30   M     125 30-34  1:02:24.9  1:03:06.6 10:03/M
 1728    Robert Wood                         926  Sandy  UT USA         68   M      13 65-69  1:02:25.3  1:03:30.9 10:03/M
 1729    Yanelli Martinez                   1739  Midvale  UT USA       25   F     146 25-29  1:02:26.0  1:04:55.3 10:03/M
 1730    P Keith Nelson                     1527  Sandy  UT USA         70   M       6 70-79  1:02:27.4  1:03:40.2 10:03/M
 1731    Michelle Solberg                   1658  Salt Lake City  UT    22   F     106 19-24  1:02:27.8  1:03:07.6 10:03/M
 1732    Kara Slaughter                     1811  Sandy  UT USA         17   F      70 15-18  1:02:28.9  1:04:04.4 10:04/M
 1733    Chantel Lomax                      1543  Salt Lake City  UT    25   F     147 25-29  1:02:29.6  1:05:13.1 10:04/M
 1734    Emily Allen                        2664  Salt Lake City  UT    25   F     148 25-29  1:02:29.7  1:07:06.1 10:04/M
 1735    Carmen Hardy                       3027  North Salt Lake  UT   53   F      42 50-54  1:02:32.3  1:04:46.1 10:04/M
 1736    Del Jeppson                        1708  Sandy  UT USA         42   M      85 40-44  1:02:36.2  1:04:38.0 10:05/M
 1737    Sandra Hansen                       877  Sandy  UT USA         51   F      43 50-54  1:02:37.4  1:05:20.9 10:05/M
 1738    Marykay Stober                     1926  West Jordan  UT USA   42   F      71 40-44  1:02:37.8  1:03:47.4 10:05/M
 1739    Kevin Strong                       1002  Bountiful  UT USA     26   M     127 25-29  1:02:39.0  1:05:00.8 10:05/M
 1740    Kristina Hansen                    1813  Lehi  UT USA          31   F     163 30-34  1:02:41.0  1:03:56.9 10:06/M
 1741    Barbara Campbell                   1595  Midvale  UT USA       49   F      43 45-49  1:02:42.5  1:05:24.4 10:06/M
 1742    Heidi Hiatt                        3132  Ogden  UT USA         20   F     107 19-24  1:02:42.5  1:05:18.9 10:06/M
 1743    Brian Yardley                      2341  Taylorsville  UT US   32   M     126 30-34  1:02:43.9  1:07:44.7 10:06/M
 1744    Michael Shoemaker                  1693  Magna  UT USA         40   M      86 40-44  1:02:44.8  1:02:54.5 10:06/M
 1745    Sheila Dixon                       2303  Salt Lake City  UT    43   F      72 40-44  1:02:46.1  1:05:11.5 10:06/M
 1746    Joy Waldron                        2156  Salt Lake City  UT    66   F       2 65-69  1:02:46.2  1:03:19.1 10:06/M
 1747    Andy Lovell                        3144  Sandy  UT USA         29   M     128 25-29  1:02:46.4  1:03:42.6 10:06/M
 1748    Stacy Johnson                      3200  Bountiful  UT USA     37   F     116 35-39  1:02:47.0  1:07:23.0 10:07/M
 1749    Kathleen Gomez                     1127  Tooele  UT USA        54   F      44 50-54  1:02:48.0  1:04:09.5 10:07/M
 1750    Clark Larsen                       1178  Tooele  UT USA        36   M     106 35-39  1:02:48.7  1:05:47.2 10:07/M
 1751    Amy Chadwick                       1383  Roosevelt  UT USA     25   F     149 25-29  1:02:50.1  1:03:51.2 10:07/M
 1752    Kent Page                          2244  Lehi  UT USA          28   M     129 25-29  1:02:50.5  1:06:15.2 10:07/M
 1753    Melanie Otros                      2960  Riverton  UT USA      30   F     164 30-34  1:02:51.1  1:02:51.1 10:07/M
 1754    Michaela McCoy                     1979  Park City  UT USA     36   F     117 35-39  1:02:51.8  1:05:20.6 10:07/M
 1755    Linda Mascher                      1599  Sandy  UT USA         43   F      73 40-44  1:02:52.4  1:04:33.6 10:07/M
 1756    Jenille Fairbanks                  2688  Salt Lake City  UT    34   F     165 30-34  1:02:52.8  1:06:00.2 10:07/M
 1757    Donna Thomas                       1710  Salt Lake City  UT    56   F      15 55-59  1:02:52.9  1:04:30.7 10:07/M
 1758    Marti Porter                       2626  Draper  UT USA        34   F     166 30-34  1:02:53.5  1:06:01.1 10:08/M
 1759    Kseniya Thomas                     1711  Salt Lake City  UT    31   F     167 30-34  1:02:53.6  1:04:31.3 10:08/M
 1760    Kimberly Morris                    2336  Sandy  UT USA         40   F      74 40-44  1:02:55.0  1:04:34.8 10:08/M
 1761    Kammie Ward                        2168  Park City  UT USA     43   F      75 40-44  1:02:55.3  1:05:24.2 10:08/M
 1762    Leslie Wellauer                    1343  Park City  UT USA     35   F     118 35-39  1:02:55.8  1:05:24.5 10:08/M
 1763    Laura Berube                        920  Sandy  UT USA         44   F      76 40-44  1:02:57.5  1:05:53.8 10:08/M
 1764    Jacque Alderete                    2165  Logan  UT USA         25   F     150 25-29  1:02:59.9  1:06:24.3 10:09/M
 1765    Jenn Tustian                       2848  Sandy  UT USA         30   F     168 30-34  1:03:00.0  1:05:00.2 10:09/M
 1766    Robyn White                        2756  Spring City  UT USA   28   F     151 25-29  1:03:00.4  1:05:51.8 10:09/M
 1767    Ginger Brown                       2944  Midvale  UT USA       24   F     108 19-24  1:03:01.9  1:03:53.2 10:09/M
 1768    Brenda Jex                         1525  Heber City  UT USA    37   F     119 35-39  1:03:03.3  1:03:58.0 10:09/M
 1769    Lisa Shick                         2096  Sandy  UT USA         45   F      44 45-49  1:03:04.0  1:05:00.7 10:09/M
 1770    Natalie Deesing                    2371  Salt Lake City  UT    24   F     109 19-24  1:03:04.1  1:05:28.0 10:09/M
 1771    Jonathan Deesing                   2372  Salt Lake City  UT    22   M      90 19-24  1:03:04.2  1:05:28.2 10:09/M
 1772    Sarah Rutter                       1839  Sandy  UT USA         27   F     152 25-29  1:03:05.6  1:04:17.3 10:10/M
 1773    Aaron Fairbourn                    2289  Sandy  UT USA         13   M      21 12-14  1:03:06.4  1:05:02.6 10:10/M
 1774    Jerry Hamik                         902  Talorsville  UT USA   49   M      85 45-49  1:03:07.0  1:04:01.6 10:10/M
 1775    Chana Alder                        1074  Provo  UT USA         23   F     110 19-24  1:03:08.0  1:10:35.3 10:10/M
 1776    Lindsay Hess                       1537  Bountiful  UT USA     34   F     169 30-34  1:03:08.1  1:08:19.9 10:10/M
 1777    Lindsey Dean                       1136  Orem  UT USA          25   F     153 25-29  1:03:09.5  1:07:53.6 10:10/M
 1778    Andrew Alder                       1075  Provo  UT USA         25   M     130 25-29  1:03:10.0  1:10:35.5 10:10/M
 1779    Kagendo Randall                    2259  Salt Lake City  UT    48   F      45 45-49  1:03:11.8  1:03:43.9 10:10/M
 1780    Tracy Castellanos                  3241  Taylorsville  UT US   36   F     120 35-39  1:03:12.6  1:04:08.8 10:11/M
 1781    Alexander Stout                    2391  Taylorsville  UT US   19   M      91 19-24  1:03:12.7  1:05:14.1 10:11/M
 1782    Jack Castellanos                   2417  Taylorsville  UT US   45   M      86 45-49  1:03:12.9  1:04:09.1 10:11/M
 1783    Chelsie Johnson                    2211  Provo  UT USA         22   F     111 19-24  1:03:13.1  1:05:41.8 10:11/M
 1784    Leslie Wilkey                      2896  Salt Lake City  UT    49   F      46 45-49  1:03:13.5  1:05:10.8 10:11/M
 1785    Deneece Park                       1691  West Jordan  UT USA   56   F      16 55-59  1:03:13.9  1:05:33.0 10:11/M
 1786    Luiza Franca                       1889  Salt Lake City  UT    25   F     154 25-29  1:03:15.9  1:05:07.3 10:11/M
 1787    Shannon Thompson                   1195  Las Vegas  NV USA     29   F     155 25-29  1:03:16.6  1:03:45.1 10:11/M
 1788    Trevor Thompson                    1194  Las Vegas  NV USA     33   M     127 30-34  1:03:16.7  1:03:45.1 10:11/M
 1789    Alicia Purcell                     1800  Bountiful  UT USA     37   F     121 35-39  1:03:20.9  1:06:22.3 10:12/M
 1790    Megan Huston                       1799  Woods Cross  UT USA   35   F     122 35-39  1:03:21.0  1:06:22.4 10:12/M
 1791    Tracie Kay                         3167  Riverton  UT USA      35   F     123 35-39  1:03:21.5  1:04:22.8 10:12/M
 1792    Ginny Winters                      1778  Salt Lake City  UT    36   F     124 35-39  1:03:23.0  1:07:26.9 10:12/M
 1793    Dan Helie                          2961  American Fork  UT U   53   M      67 50-54  1:03:23.7  1:08:51.0 10:12/M
 1794    Megan Blanchard                    1777  Salt Lake City  UT    32   F     170 30-34  1:03:23.7  1:07:27.3 10:12/M
 1795    Ana Fillingim                      1887  Salt Lake City  UT    52   F      45 50-54  1:03:24.1  1:05:15.5 10:13/M
 1796    Heidi Poulter                      3185  Farmington  UT USA    43   F      77 40-44  1:03:25.4  1:05:51.6 10:13/M
 1797    Amy Hall                           2873  Magna  UT USA         34   F     171 30-34  1:03:25.8  1:04:36.6 10:13/M
 1798    Travis Hoban                       1506  Provo  UT USA         31   M     128 30-34  1:03:27.4  1:05:20.3 10:13/M
 1799    Eliza Stewart                      1899  Salt Lake City  UT    37   F     125 35-39  1:03:30.2  1:05:27.8 10:14/M
 1800    Linda Morrison                     2237  South Jordan  UT US   39   F     126 35-39  1:03:31.6  1:05:50.5 10:14/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1801    Terry Turner                       2941  Draper  UT USA        57   M      55 55-59  1:03:31.8  1:07:13.1 10:14/M
 1802    Kristin Peterson                   1763  West Bountiful  UT    32   F     172 30-34  1:03:32.5  1:04:01.2 10:14/M
 1803    Amber Barrowes                     3103  Salt Lake City  UT    29   F     156 25-29  1:03:34.4  1:08:01.2 10:14/M
 1804    Susan Creager                      1903  Salt Lake City  UT    54   F      46 50-54  1:03:36.0  1:05:33.6 10:14/M
 1805    Sara Grobstein                      904  Murray  UT USA        24   F     112 19-24  1:03:39.1  1:05:34.7 10:15/M
 1806    Brooke Olson                       2284  Murray  UT USA        16   F      71 15-18  1:03:44.4  1:05:37.2 10:16/M
 1807    Annette Nielsen                    1182  Salt Lake City  UT    36   F     127 35-39  1:03:44.6  1:05:26.8 10:16/M
 1808    Kirsten Widdison                   2308  Salt Lake City  UT    23   F     113 19-24  1:03:45.2  1:04:49.7 10:16/M
 1809    Renee Ellis                        1116  Murray  UT USA        24   F     114 19-24  1:03:46.0  1:06:04.6 10:16/M
 1810    Ronald Mallon                      1560  Salt Lake City  UT    39   M     107 35-39  1:03:46.8  1:04:25.5 10:16/M
 1811    Stephanie Lish                     1206  Perry  UT USA         34   F     173 30-34  1:03:49.5  1:06:47.5 10:17/M
 1812    Kerry Rowe                         2054  Salt Lake City  UT    48   M      87 45-49  1:03:50.3  1:05:39.3 10:17/M
 1813    Brian White                        2755  Spring City  UT USA   34   M     129 30-34  1:03:50.5  1:06:42.3 10:17/M
 1814    Marin Rowe                         2055  Salt Lake City  UT    21   F     115 19-24  1:03:50.9  1:05:39.2 10:17/M
 1815    Teniel Allen                       1202  Morgan  UT USA        28   F     157 25-29  1:03:51.6  1:06:50.0 10:17/M
 1816    Ty Travis                          3202  Mesa  AZ USA          30   M     130 30-34  1:03:51.7  1:04:15.7 10:17/M
 1817    Gary Stoddard                      3203  Mesa  AZ USA          58   M      56 55-59  1:03:52.1  1:04:15.7 10:17/M
 1818    Anthony Stout                      3262  Salt Lake City  UT    29   M     131 25-29  1:03:53.0  1:05:53.5 10:17/M
 1819    Nicole Barnes                      1201  Willard  UT USA       32   F     174 30-34  1:03:55.0  1:06:53.7 10:18/M
 1820    Corinne Watson                     2508  Centerville  UT USA   25   F     158 25-29  1:03:55.7  1:06:59.7 10:18/M
 1821    Lisa Burgess                       2027  West Valley City  U   33   F     175 30-34  1:03:57.1  1:06:42.2 10:18/M
 1822    Loura Olson                        2282  Murray  UT USA        49   F      47 45-49  1:03:58.0  1:05:50.9 10:18/M
 1823    Carolyn Cooke                      2021  Salt Lake City  UT    14   F      15 12-14  1:03:59.1  1:07:27.8 10:18/M
 1824    Jennifer Henderson                 1306  West Jordan  UT USA   28   F     159 25-29  1:04:00.7  1:07:23.7 10:18/M
 1825    Leigh Gardner                      1272  Orem  UT USA          22   F     116 19-24  1:04:02.3  1:05:25.9 10:19/M
 1826    Thomas Zickus                      2116  Chandler  AZ USA      63   M      34 60-64  1:04:03.8  1:04:25.0 10:19/M
 1827    Nicole Beck                        1047  Pismo Beach  CA USA   32   F     176 30-34  1:04:04.5  1:09:32.6 10:19/M
 1828    Mckensie Assmus                    1505  Lehi  UT USA          24   F     117 19-24  1:04:04.7  1:05:07.7 10:19/M
 1829    Madison Warren                     1170  New York  NY USA      23   F     118 19-24  1:04:08.8  1:06:17.1 10:20/M
 1830    Karen Warren                       1169  South Jordan  UT US   46   F      48 45-49  1:04:08.9  1:06:17.2 10:20/M
 1831    Denice Hyer                        2469  Sandy  UT USA         42   F      78 40-44  1:04:09.0  1:05:28.1 10:20/M
 1832    Valarie Christensen                1528  Draper  UT USA        42   F      79 40-44  1:04:09.0  1:05:28.4 10:20/M
 1833    Laurie Miller                      1685  Sandy  UT USA         44   F      80 40-44  1:04:09.4  1:05:28.3 10:20/M
 1834    Geoff Reeves                       3077  South Jordan  UT US   35   M     108 35-39  1:04:09.9  1:05:59.0 10:20/M
 1835    Hattie Gardner                     2623  Bountiful  UT USA     24   F     119 19-24  1:04:11.1  1:11:42.5 10:20/M
 1836    Carter Osborn                       974  Draper  UT USA        34   M     131 30-34  1:04:11.2  1:05:42.3 10:20/M
 1837    Ken Strong                         1719  Salt Lake City  UT    32   M     132 30-34  1:04:16.7  1:05:27.4 10:21/M
 1838    Clark Searle                       2435  Holladay  UT USA      52   M      68 50-54  1:04:17.4  1:05:15.1 10:21/M
 1839    Danielle Hall                      1167  Lehi  UT USA          30   F     177 30-34  1:04:17.5  1:06:58.9 10:21/M
 1840    Libby Fenton                       1271  South Jordan  UT US   22   F     120 19-24  1:04:17.8  1:05:41.6 10:21/M
 1841    Krissie Summerhays                 3232  Cottonwood Heights    35   F     128 35-39  1:04:20.2  1:06:26.6 10:22/M
 1842    Laura Lynch                         951  Holladay  UT USA      50   F      47 50-54  1:04:23.0  1:05:46.4 10:22/M
 1843    Camille Clark                       942  Salt Lake City  UT    28   F     160 25-29  1:04:24.0  1:05:14.7 10:22/M
 1844    Katie Thompson                     1183  Layton  UT USA        29   F     161 25-29  1:04:24.6  1:05:55.4 10:22/M
 1845    Annie Omer                         3149  Salt Lake City  UT    16   F      72 15-18  1:04:24.9  1:07:42.7 10:22/M
 1846    Marianne Jensen                    2955  Salt Lake City  UT    39   F     129 35-39  1:04:25.0  1:07:09.6 10:22/M
 1847    Allie Adams                        1059  Layton  UT USA        34   F     178 30-34  1:04:26.3  1:05:56.9 10:23/M
 1848    David Holbrook                     2969  Salt Lake City  UT    43   M      87 40-44  1:04:26.8  1:04:47.6 10:23/M
 1849    Brooke Pierce                      1564  Salt Lake City  UT    24   F     121 19-24  1:04:29.6  1:06:05.1 10:23/M
 1850    Hingano Tonga                      1083  Salt Lake City  UT    26   M     132 25-29  1:04:32.4  1:07:33.5 10:24/M
 1851    Stacie Axtell                      1146  Midvale  UT USA       24   F     122 19-24  1:04:32.5  1:04:51.6 10:24/M
 1852    Dyan Sullivan                      2778  West Jordan  UT USA   36   F     130 35-39  1:04:35.1  1:07:19.6 10:24/M
 1853    Eddie Hunsaker                     2250  Afton  WY USA         66   M      14 65-69  1:04:36.4  1:07:42.1 10:24/M
 1854    Pam Richards                       1965  Sandy  UT USA         60   F       4 60-64  1:04:37.5  1:06:48.1 10:24/M
 1855    Al Jephson                         1954  West Valley City  U   53   M      69 50-54  1:04:37.9  1:07:56.0 10:24/M
 1856    John Jephson                       1431  Lehi  UT USA          43   M      88 40-44  1:04:38.0  1:07:55.8 10:24/M
 1857    Michele Christiansen               2382  Salt Lake City  UT    40   F      81 40-44  1:04:40.0  1:09:17.1 10:25/M
 1858    Kathleen Vallejo                   3328  Orem  UT USA          30   F     179 30-34  1:04:41.0  1:05:53.9 10:25/M
 1859    Nathaniel Stout                    2390  Taylorsville  UT US   15   M     130 15-18  1:04:41.2  1:06:41.1 10:25/M
 1860    Amelia White                       3017  Salt Lake City  UT    16   F      73 15-18  1:04:43.4  1:08:03.4 10:25/M
 1861    Loren Kuttler                      2547  Salt Lake City  UT    15   M     131 15-18  1:04:45.0  1:05:58.6 10:26/M
 1862    Kraig Kuttler                      2545  Salt Lake City  UT    47   M      88 45-49  1:04:45.1  1:05:58.2 10:26/M
 1863    Renae Larson                       2587  Salt Lake City  UT    30   F     180 30-34  1:04:46.3  1:07:59.9 10:26/M
 1864    Shaun Cunningham                   2586  Slc  UT USA           31   M     133 30-34  1:04:46.4  1:07:59.8 10:26/M
 1865    Nicholas Peterson                  3272  Cottonwood Heig  UT   33   M     134 30-34  1:04:46.6  1:06:31.0 10:26/M
 1866    Rebecca Peterson                   3273  Cottonwood Heig  UT   34   F     181 30-34  1:04:46.9  1:06:31.2 10:26/M
 1867    Jamie Barrett                      2656  Salt Lake City  UT    27   F     162 25-29  1:04:48.3  1:05:44.9 10:26/M
 1868    Alex Nelson                        2655  North Salt Lake  UT   30   M     135 30-34  1:04:49.6  1:05:45.8 10:26/M
 1869    Nicole Hogan                       3071  Woods Cross  UT USA   33   F     182 30-34  1:04:49.7  1:07:31.3 10:26/M
 1870    Deborah Gatrell                    2652  West Valley Cit  UT   31   F     183 30-34  1:04:49.7  1:07:41.1 10:26/M
 1871    Michele Fazio                      2424  South Jordan  UT US   48   M      89 45-49  1:04:51.0  1:06:12.6 10:27/M
 1872    Jenn Tafili                        1787  Hurricane  UT USA     35   F     131 35-39  1:04:51.9  1:06:32.8 10:27/M
 1873    Amber Green                        2727  Mansfield  TX USA     30   F     184 30-34  1:04:51.9  1:06:51.6 10:27/M
 1874    Val Johnson                        2149  South Jordan  UT US   53   F      48 50-54  1:04:54.0  1:07:08.1 10:27/M
 1875    Carly Johnson                      2059  South Jordan  UT US   20   F     123 19-24  1:04:54.1  1:07:08.5 10:27/M
 1876    Rochelle Collins                   1638  Sandy  UT USA         36   F     132 35-39  1:04:54.2  1:07:24.7 10:27/M
 1877    Jesica Ashworth                    2517  Centerville  UT USA   29   F     163 25-29  1:04:55.4  1:12:19.8 10:27/M
 1878    Lisa White                         3016                        53   F      49 50-54  1:04:55.4  1:08:16.3 10:27/M
 1879    Rachel Keddington                  1214  Salt Lake City  UT    25   F     164 25-29  1:04:56.3  1:06:02.8 10:27/M
 1880    Anna Madison                       2184  Salt Lake City  UT    35   F     133 35-39  1:04:56.7  1:07:21.8 10:27/M
 1881    Chris Madison                      2185  Salt Lake City  UT    35   M     109 35-39  1:04:56.9  1:07:21.9 10:27/M
 1882    Gordon Thomas                      1607  Cottonwood Heights    76   M       7 70-79  1:04:57.2  1:05:11.1 10:28/M
 1883    Shannon Graff                      1775  Murray  UT USA        43   F      82 40-44  1:05:00.2  1:08:11.0 10:28/M
 1884    Richard Montoya                    2291  Salt Lake City  UT    46   M      90 45-49  1:05:00.5  1:06:46.6 10:28/M
 1885    Melissa Stevens                    1957  Sandy  UT USA         20   F     124 19-24  1:05:04.0  1:09:21.2 10:29/M
 1886    Nooshin Christensen                3292  Columbia  MO USA      51   F      50 50-54  1:05:06.1  1:07:39.6 10:29/M
 1887    Margaret Deklerk                   1575  W. Jordan  UT USA     44   F      83 40-44  1:05:08.4  1:07:51.2 10:29/M
 1888    Pamela Kendall                     2191  Sandy  UT USA         38   F     134 35-39  1:05:08.5  1:07:18.0 10:29/M
 1889    Madalyn Deklerk                    1574  W. Jordan  UT USA     16   F      74 15-18  1:05:08.7  1:07:51.3 10:29/M
 1890    Janet Radford Bergeson             2326  Millville  UT USA     55   F      17 55-59  1:05:10.1  1:06:48.1 10:30/M
 1891    Krishnan Anand                     2959  Salt Lake City  UT    45   M      91 45-49  1:05:10.8  1:05:29.7 10:30/M
 1892    Susan Dennis                       3085  Mission Viejo  CA U   50   F      51 50-54  1:05:10.9  1:06:18.8 10:30/M
 1893    Hailey Dennis                      3086  Mission Viejo  CA U   13   F      16 12-14  1:05:10.9  1:06:19.0 10:30/M
 1894    William Popadich                   1316  Draper  UT USA        60   M      35 60-64  1:05:11.7  1:07:10.5 10:30/M
 1895    Joseph Banks                       3084  Logan  UT USA         30   M     136 30-34  1:05:12.8  1:06:44.8 10:30/M
 1896    Heather Farrimond                   991  Kearns  UT USA        37   F     135 35-39  1:05:13.5  1:07:23.3 10:30/M
 1897    Julie Scarborough                  1890  Bronx  UT USA         31   F     185 30-34  1:05:14.1  1:07:52.1 10:30/M
 1898    Laura Christie                     2163  Elk Grove  CA USA     26   F     165 25-29  1:05:14.4  1:07:52.3 10:30/M
 1899    Miranda Emrazian                   2106  West Valley City  U   23   F     125 19-24  1:05:17.6  1:07:34.6 10:31/M
 1900    Megan Walker                       2943  Salt Lake City  UT    29   F     166 25-29  1:05:19.0  1:07:10.0 10:31/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 1901    Michelle Call                      2912  Holladay  UT USA      30   F     186 30-34  1:05:21.7  1:09:08.2 10:31/M
 1902    Julia Ervin                        2103  Salt Lake City  UT    33   F     187 30-34  1:05:23.1  1:08:33.3 10:32/M
 1903    Trish Byington                     1586  Orem  UT USA          44   F      84 40-44  1:05:24.0  1:06:31.4 10:32/M
 1904    Peter Lundberg                     2968  South Jordan  UT US   44   M      89 40-44  1:05:26.7  1:07:48.2 10:32/M
 1905    Melissa Lowe                       1675  Mansfield  TX USA     33   F     188 30-34  1:05:28.8  1:07:28.0 10:33/M
 1906    Denise Walton Moore                1327  Salt Lake City  UT    39   F     136 35-39  1:05:28.9  1:08:39.0 10:33/M
 1907    Chad Croxford                      2768  Salt Lake City  UT    57   M      57 55-59  1:05:29.0  1:06:00.5 10:33/M
 1908    Grant Davis                        2999  South Jordan  UT US   65   M      15 65-69  1:05:30.3  1:17:00.7 10:33/M
 1909    Megan Pickett                      1430  Logan  UT USA         32   F     189 30-34  1:05:30.8  1:08:27.0 10:33/M
 1910    Ricardo Pozo                       3128  Salt Lake City  UT    50   M      70 50-54  1:05:30.9  1:06:07.5 10:33/M
 1911    Surang Croxford                    2769  Salt Lake City  UT    59   F      18 55-59  1:05:30.9  1:06:01.3 10:33/M
 1912    Sally Holloway                     2888  Centerville  UT       42   F      85 40-44  1:05:32.3  1:06:36.1 10:33/M
 1913    Jesse Millen-Johnson               1038  Salt Lake City  UT    27   M     133 25-29  1:05:32.6  1:07:50.8 10:33/M
 1914    Stephanie Stark                    1035  Lehi  UT USA          23   F     126 19-24  1:05:32.6  1:07:50.6 10:33/M
 1915    Jessica Tidswell                   2994  Sandy  UT USA         35   F     137 35-39  1:05:35.1  1:07:21.2 10:34/M
 1916    Mariann Aston                      1861  Gold Canyon  AZ USA   34   F     190 30-34  1:05:36.3  1:08:24.6 10:34/M
 1917    Carolann Rogers                    1860  Enid  OK USA          29   F     167 25-29  1:05:36.9  1:08:25.1 10:34/M
 1918    Katrina Brighton                   1546  West Valley  UT USA   38   F     138 35-39  1:05:37.9  1:08:46.0 10:34/M
 1919    Pamela Jepperson                   2114  Salt Lake City  UT    51   F      52 50-54  1:05:38.3  1:06:37.1 10:34/M
 1920    Kathy Case                         1996  Carrollton  TX USA    40   F      86 40-44  1:05:38.6  1:06:34.9 10:34/M
 1921    Liana Sorenson                     1296  West Valley City  U   27   F     168 25-29  1:05:38.8  1:07:55.9 10:34/M
 1922    Peggy Williams                     1997  Price  UT USA         44   F      87 40-44  1:05:38.9  1:06:35.1 10:34/M
 1923    Sarah Traylor                      3137  Montclair  NJ USA     34   F     191 30-34  1:05:40.1  1:06:59.1 10:34/M
 1924    Kao Rymer                          2187  Bountiful  UT USA     49   M      92 45-49  1:05:41.4  1:06:30.7 10:35/M
 1925    Alicia Hoskins                     1404  Salt Lake City  UT    22   F     127 19-24  1:05:42.6  1:06:20.1 10:35/M
 1926    Igor Garcia                        2711  West Jordan  UT USA   51   M      71 50-54  1:05:46.2  1:06:06.3 10:35/M
 1927    Rebecca Simons                     2416  West Jordan  UT USA   32   F     192 30-34  1:05:46.2  1:08:41.6 10:35/M
 1928    Eric Georgeson                     2916  Salt Lake City  UT    36   M     110 35-39  1:05:48.2  1:08:47.0 10:36/M
 1929    Carol Bryson                       1808  Salt Lake City  UT    59   F      19 55-59  1:05:48.2  1:08:21.5 10:36/M
 1930    Rachele Fultz                      1482  Spring Creek  NV US   35   F     139 35-39  1:05:50.2  1:07:29.5 10:36/M
 1931    Debra Vuyk                         2406  West Jordan  UT USA   42   F      88 40-44  1:05:51.6  1:08:46.9 10:36/M
 1932    Carol Zickus                       2117  Chandler  AZ USA      62   F       5 60-64  1:05:53.0  1:06:14.0 10:37/M
 1933    Guy Moore                          2322  South Jordan  UT US   70   M       8 70-79  1:05:53.2  1:08:22.0 10:37/M
 1934    Lisa Wood                          3247  Magna  UT USA         52   F      53 50-54  1:05:53.3  1:07:55.7 10:37/M
 1935    Wilma Harris                       3075  Skiatook  OK USA      51   F      54 50-54  1:05:58.7  1:07:10.3 10:37/M
 1936    Courtney Smith                     1755  Sandy  UT USA         38   M     111 35-39  1:05:59.6  1:08:29.5 10:38/M
 1937    Celita Sporl                       1113  Slc  UT USA           22   F     128 19-24  1:05:59.8  1:07:31.2 10:38/M
 1938    Marie Williams                     1920  Salt Lake City  UT    31   F     193 30-34  1:06:02.5  1:07:45.9 10:38/M
 1939    Susanne Hansen                     2137  Perry  UT USA         40   F      89 40-44  1:06:02.6  1:10:24.4 10:38/M
 1940    Lourdes Cooke                      2895  Salt Lake City  UT    62   F       6 60-64  1:06:03.1  1:06:07.4 10:38/M
 1941    Marcia King                        1336  Santaquin  UT USA     61   F       7 60-64  1:06:03.8  1:09:18.4 10:38/M
 1942    Aiden Welsh                        3006  Salt Lake City  UT     9   M      10  1-11  1:06:04.1  1:10:46.8 10:38/M
 1943    Julia Ahlstrom                     2408  West Bountiful  UT    37   F     140 35-39  1:06:04.5  1:08:44.6 10:38/M
 1944    David Sundwall                     2573  Salt Lake City  UT    39   M     112 35-39  1:06:04.8  1:09:20.9 10:38/M
 1945    Camarie Nistler                    1655  Salt Lake City  UT    27   F     169 25-29  1:06:06.1  1:07:43.4 10:39/M
 1946    Brent King                         1328  West Valley City  U   38   M     113 35-39  1:06:08.3  1:09:23.1 10:39/M
 1947    Jamie Chuntz                       1608  Draper  UT USA        31   F     194 30-34  1:06:09.0  1:12:25.8 10:39/M
 1948    Kelly Cardon                       2598  Syracuse  UT USA      33   F     195 30-34  1:06:09.9  1:06:29.3 10:39/M
 1949    Charlotte Searle                   2436  Holladay  UT USA      19   F     129 19-24  1:06:10.0  1:07:07.8 10:39/M
 1950    Allen Robins                       1879  Herriman  UT USA      34   M     137 30-34  1:06:10.5  1:12:01.4 10:39/M
 1951    Scott Buchanan                     2690  Sandy  UT USA         33   M     138 30-34  1:06:12.9  1:07:42.3 10:40/M
 1952    Alicia Buchanan                    2689  Sandy  UT USA         34   F     196 30-34  1:06:13.1  1:07:42.7 10:40/M
 1953    Jennifer Welsh                     3007  Salt Lake City  UT    37   F     141 35-39  1:06:14.1  1:10:57.0 10:40/M
 1954    Angie Lucas                        1237  Sandy  UT USA         34   F     197 30-34  1:06:17.4  1:09:39.2 10:40/M
 1955    Cortney Seggermann                 2257  Park City  UT USA     27   M     134 25-29  1:06:20.1  1:06:58.2 10:41/M
 1956    Quinn Johnson                      2069  South Jordan  UT US   15   M     132 15-18  1:06:21.8  1:08:35.9 10:41/M
 1957    Kristi Applonie                    1003  Apo  AE USA           37   F     142 35-39  1:06:24.9  1:07:36.5 10:42/M
 1958    Marcie Nelson                      2082  Sandy  UT USA         55   F      20 55-59  1:06:25.3  1:08:35.1 10:42/M
 1959    Melissa Robinson                   2245  Taylorsville  UT US   20   F     130 19-24  1:06:26.0  1:07:33.1 10:42/M
 1960    Peter Larson                       2380  New Canaan  CT USA     9   M      11  1-11  1:06:26.3  1:08:26.2 10:42/M
 1961    Julia Engar                        1219  Salt Lake City  UT    24   F     131 19-24  1:06:27.6  1:08:21.2 10:42/M
 1962    Daniel Perry                        978  South Jordan  UT US   27   M     135 25-29  1:06:30.4  1:11:27.7 10:43/M
 1963    Dianne Morgan                       936  Teec Nos Pos  AZ US   42   F      90 40-44  1:06:32.6  1:09:31.1 10:43/M
 1964    Avery Gurell                       1203  Salt Lake City  UT    23   F     132 19-24  1:06:37.0  1:08:30.5 10:44/M
 1965    Jonathan Hughes                    2453  Salt Lake City  UT    28   M     136 25-29  1:06:41.9  1:07:26.5 10:44/M
 1966    Kristen Tate                       1312  Clearfield  UT USA    30   F     198 30-34  1:06:44.4  1:08:55.3 10:45/M
 1967    Julieta Sarmien Sarmiento          2359  West Valley City  U   20   F     133 19-24  1:06:49.3  1:16:35.4 10:46/M
 1968    David Hoffmann                     1417  Salt Lake City  UT    59   M      58 55-59  1:06:52.0  1:08:24.5 10:46/M
 1969    Tyler Call                         2911  Holladay  UT USA      30   M     139 30-34  1:06:53.1  1:10:41.4 10:46/M
 1970    Amy Dastrup                        2347  South Jordan  UT US   31   F     199 30-34  1:06:53.6  1:09:11.5 10:46/M
 1971    Christy Gunnell                    2334  Provo  UT USA         26   F     170 25-29  1:06:53.8  1:09:08.4 10:46/M
 1972    Audrey Grobstein                   2921  Murray  UT USA        59   F      21 55-59  1:06:54.4  1:08:49.9 10:46/M
 1973    Jessica Russell                    1078  Salt Lake City  UT    25   F     171 25-29  1:06:55.0  1:07:38.5 10:47/M
 1974    Allison Jess                       1077  Murray  UT USA        38   F     143 35-39  1:06:55.2  1:07:38.8 10:47/M
 1975    Shauna Shih                        1217  Sandy  UT USA         49   F      49 45-49  1:06:56.1  1:09:46.3 10:47/M
 1976    Elizabeth Lamora                   1216  South Jordan  UT US   36   F     144 35-39  1:06:56.5  1:09:46.3 10:47/M
 1977    Kristen Fairbourn                  3123  Sandy  UT USA         11   F       3  1-11  1:06:59.4  1:08:54.4 10:47/M
 1978    Kimberly Franson                   3182  West Jordan  UT USA   25   F     172 25-29  1:07:03.7  1:09:40.0 10:48/M
 1979    Nick Jacobson                       859  Sandy  UT USA         31   M     140 30-34  1:07:04.7  1:07:51.2 10:48/M
 1980    Lynette Jacobson                    858  Sandy  UT USA         33   F     200 30-34  1:07:04.8  1:07:51.2 10:48/M
 1981    Mary Ann Olsen                     2503  Sandy  UT USA         49   F      50 45-49  1:07:14.1  1:08:59.3 10:50/M
 1982    Windy Tanner                       2636  Salt Lake City  UT    30   F     201 30-34  1:07:17.7  1:10:26.9 10:50/M
 1983    Tamara Wambeam                     1114  Salt Lake City  UT    40   F      91 40-44  1:07:19.2  1:09:45.8 10:50/M
 1984    Chandra Hoyt                       1353  South Weber  UT USA   33   F     202 30-34  1:07:19.5  1:08:55.5 10:50/M
 1985    Matthew Hoyt                       1352  South Weber  UT USA   33   M     141 30-34  1:07:19.6  1:08:55.4 10:50/M
 1986    Aleisha Robins                     2313  North Salt Lake  UT   19   F     134 19-24  1:07:25.1  1:09:37.8 10:51/M
 1987    Jennifer Jackman                   1956  Cedar Hills  UT USA   32   F     203 30-34  1:07:25.8  1:10:06.1 10:51/M
 1988    Nikol Stone                        1835  Sandy  UT USA         38   F     145 35-39  1:07:27.6  1:08:38.8 10:52/M
 1989    Crystal Hurst                      2266  South Jordan  UT US   28   F     173 25-29  1:07:29.2  1:14:10.0 10:52/M
 1990    Dianna Ogden                       2333  Lehi  UT USA          29   F     174 25-29  1:07:32.4  1:09:33.1 10:52/M
 1991    Paul Clifton                       1177  Riverdale  UT USA     23   M      92 19-24  1:07:33.9  1:10:18.0 10:53/M
 1992    Hilary Hales                       2035  Orlando  FL USA       39   F     146 35-39  1:07:34.3  1:09:06.8 10:53/M
 1993    Kurt Hales                         2033  Orlando  FL USA       41   M      90 40-44  1:07:34.6  1:09:06.9 10:53/M
 1994    Susan Fazio                        2423  South Jordan  UT US   50   F      55 50-54  1:07:37.2  1:08:58.3 10:53/M
 1995    Kelly Peterson                     2843  West Jordan  UT USA   15   F      75 15-18  1:07:37.2  1:07:47.2 10:53/M
 1996    Marsha Lems                        2142  West Jordan  UT USA   57   F      22 55-59  1:07:37.9  1:09:36.5 10:53/M
 1997    Melinda Lutali                     2338  Salt Lake City  UT    32   F     204 30-34  1:07:38.8  1:09:57.7 10:53/M
 1998    Jeff Barr                          1728  Taylorsville  UT US   53   M      72 50-54  1:07:40.2  1:09:05.1 10:54/M
 1999    Jared Price                        2849  Highland  UT USA      25   M     137 25-29  1:07:40.5  1:11:06.5 10:54/M
 2000    Kayla Ju                            906  Sandy  UT USA         49   F      51 45-49  1:07:41.3  1:09:22.4 10:54/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 2001    Brendon McIff                      3151  West Valley Cit  UT   16   M     133 15-18  1:07:44.3  1:09:07.9 10:54/M
 2002    Brett Traylor                      3139  Montclair  NJ USA     39   M     114 35-39  1:07:44.8  1:09:02.5 10:54/M
 2003    Payton McIff                       3150  West Valley Cit  UT   16   M     134 15-18  1:07:44.8  1:09:08.2 10:54/M
 2004    Linda Burgess                      2066  West Jordan  UT USA   47   F      52 45-49  1:07:49.5  1:09:57.7 10:55/M
 2005    Ashley Pahl                        1402  Taylorsville  UT US   19   F     135 19-24  1:07:51.7  1:07:57.2 10:56/M
 2006    Pattie Axtman                      2931  Salt Lake City  UT    35   F     147 35-39  1:07:52.3  1:09:13.0 10:56/M
 2007    Jaime Holdaway                     2228  West Valley  UT USA   30   F     205 30-34  1:07:53.7  1:09:14.4 10:56/M
 2008    Juliann Dalton                     1453  Cedar City  UT USA    21   F     136 19-24  1:07:54.3  1:11:28.6 10:56/M
 2009    Danielle Clayton                   1046  Salt Lake City  UT    30   F     206 30-34  1:07:55.1  1:13:23.2 10:56/M
 2010    Elizabeth Murdock                  2162  Salt Lake City  UT    35   F     148 35-39  1:07:56.1  1:09:34.2 10:56/M
 2011    Amy Larson                         1064  Sandy  UT USA         31   F     207 30-34  1:07:56.6  1:09:34.8 10:56/M
 2012    Cassandra Tassle                   1919  Magna  UT USA         28   F     175 25-29  1:08:02.2  1:10:23.7 10:57/M
 2013    Patrice West                       1132  Sandy  UT USA         30   F     208 30-34  1:08:02.6  1:09:34.6 10:57/M
 2014    Anjela Powers                      2651  Salt Lake City  UT    36   F     149 35-39  1:08:02.7  1:09:45.1 10:57/M
 2015    Jaxson Smith                       1462  South Jordan  UT US   11   M      12  1-11  1:08:03.6  1:11:00.4 10:57/M
 2016    Ben Lems                           2145  West Jordan  UT USA   61   M      36 60-64  1:08:03.6  1:10:01.6 10:57/M
 2017    Elisa Noel                         3186  Salt Lake City  UT    31   F     209 30-34  1:08:04.9  1:09:14.2 10:58/M
 2018    Michelle Noel                      3172  Salt Lake City  UT    27   F     176 25-29  1:08:05.2  1:09:14.2 10:58/M
 2019    Lola Barnard                       1060  Salt Lake City  UT    13   F      17 12-14  1:08:05.3  1:09:14.2 10:58/M
 2020    Kristine Burrell                   3173  Salt Lake City  UT    33   F     210 30-34  1:08:06.8  1:09:15.2 10:58/M
 2021    Kristy Rader                       2865  Carlsbad  CA USA      15   F      76 15-18  1:08:07.1  1:10:33.7 10:58/M
 2022    Lizzy Johnson                      2864  Carlsbad  CA USA      22   F     137 19-24  1:08:07.3  1:10:33.8 10:58/M
 2023    Alancia Christensen                3187  Salt Lake City  UT    26   F     177 25-29  1:08:07.4  1:09:15.4 10:58/M
 2024    Stacie Evans                       1856  West Jordan  UT USA   39   F     150 35-39  1:08:07.8  1:11:02.8 10:58/M
 2025    Abby Hughes                        1290  Orem  UT USA          10   F       4  1-11  1:08:10.8  1:11:47.7 10:59/M
 2026    Maria Greene                       1738  Bountiful  UT USA     27   F     178 25-29  1:08:13.4  1:08:55.1 10:59/M
 2027    Airean Emerson                     2945  Bryce Canyon City     26   F     179 25-29  1:08:15.8  1:09:07.3 10:59/M
 2028    Anna Franson                       2337  Salt Lake City  UT    30   F     211 30-34  1:08:16.8  1:10:53.4 11:00/M
 2029    Marianne Holman                    2601  Slc  UT USA           26   F     180 25-29  1:08:17.3  1:08:29.1 11:00/M
 2030    Becca Roylance                     2088  Salt Lake City  UT    19   F     138 19-24  1:08:18.5  1:12:07.9 11:00/M
 2031    Rachael Burton                     2738  West Jordan  UT USA   30   F     212 30-34  1:08:18.7  1:10:01.2 11:00/M
 2032    Evy Kimbrough                      1508  Salt Lake City  UT    17   F      77 15-18  1:08:21.7  1:10:44.8 11:00/M
 2033    Haley Allmendinger                 2824  Woods Cross  UT USA   14   F      18 12-14  1:08:23.3  1:10:08.2 11:01/M
 2034    Angie Oldenberg                    1288  Bloomer  WI USA       38   F     151 35-39  1:08:25.6  1:11:07.9 11:01/M
 2035    Anne Pingree                       1254  Sandy  UT USA         54   F      56 50-54  1:08:26.7  1:11:50.6 11:01/M
 2036    Natalie Ottosen                    3235  Herriman  UT          28   F     181 25-29  1:08:28.6  1:16:00.8 11:02/M
 2037    Kelly Jeppson                      1226  Draper  UT USA        33   F     213 30-34  1:08:28.8  1:11:50.9 11:02/M
 2038    Elizabeth Roos                     1408  Taylorsville  UT US   26   F     182 25-29  1:08:29.2  1:10:53.5 11:02/M
 2039    Nanette Smith                      3234  Draper  UT USA        38   F     152 35-39  1:08:29.4  1:16:01.8 11:02/M
 2040    Suann Potter                       1579  Clearfield  UT USA    32   F     214 30-34  1:08:33.0  1:10:44.2 11:02/M
 2041    Robert Diamond                     2847  West Jordan  UT USA   14   M      22 12-14  1:08:35.3  1:08:43.7 11:03/M
 2042    Adriana McFarland                  2637  Syracuse  UT USA      14   F      19 12-14  1:08:39.2  1:10:44.2 11:03/M
 2043    Carrie Neal                        3188  Saratoga Spring  UT   33   F     215 30-34  1:08:41.2  1:11:48.8 11:04/M
 2044    Lesa Reid                           932  South Jordan  UT US   52   F      57 50-54  1:08:44.4  1:09:18.5 11:04/M
 2045    Katie White                        3130  Pleasant Grove  UT    31   F     216 30-34  1:08:49.7  1:14:00.3 11:05/M
 2046    Brittany Pond                       883  Midvale  UT           19   F     139 19-24  1:08:51.1  1:09:32.4 11:05/M
 2047    Jennifer Jones                     2482  Draper  UT USA        21   F     140 19-24  1:08:54.4  1:11:40.7 11:06/M
 2048    Jeannine Jones                     2483  Draper  UT USA        57   F      23 55-59  1:08:54.7  1:11:40.9 11:06/M
 2049    Tasha Thompson                     2458  Kearns  UT USA        35   F     153 35-39  1:08:55.1  1:10:37.5 11:06/M
 2050    Ramona Wente                       1370  Fruit Heights  UT U   62   F       8 60-64  1:08:55.2  1:10:32.9 11:06/M
 2051    Greg Hill                          2599  Farmington  UT USA    57   M      59 55-59  1:08:55.8  1:09:17.0 11:06/M
 2052    Jennifer Nuttall                   1793  Cottonwood Heights    41   F      92 40-44  1:08:56.6  1:11:46.9 11:06/M
 2053    Leah Garrett                       1632  Ogden  UT USA         24   F     141 19-24  1:08:58.6  1:10:48.6 11:06/M
 2054    David Kamerath                     3190  Salt Lake City  UT    68   M      16 65-69  1:08:59.8  1:10:12.4 11:07/M
 2055    Hollie Anderson                    1504  Pleasant Grove  UT    23   F     142 19-24  1:09:00.2  1:10:55.1 11:07/M
 2056    Joanna Petersen                    2963  Murray  UT USA        26   F     183 25-29  1:09:00.7  1:09:18.8 11:07/M
 2057    Mandie Sloan                       1256  Murray  TX USA        30   F     217 30-34  1:09:01.2  1:09:19.2 11:07/M
 2058    David Stevens                      1142  Salt Lake City  UT    65   M      17 65-69  1:09:01.6  1:11:16.1 11:07/M
 2059    Keri Hendrickson                   1161  Magna  UT USA         30   F     218 30-34  1:09:01.8  1:09:23.9 11:07/M
 2060    Laura Tippetts                     3083  Midvale  UT USA       41   F      93 40-44  1:09:03.4  1:11:43.6 11:07/M
 2061    Ryan English                       2190  Salt Lake City  UT    17   M     135 15-18  1:09:03.9  1:10:21.6 11:07/M
 2062    Michael Garff                       989  Salt Lake City  UT    27   M     138 25-29  1:09:08.5  1:10:33.3 11:08/M
 2063    Catherine Garff                     988  Salt Lake City  UT    25   F     184 25-29  1:09:08.5  1:10:33.4 11:08/M
 2064    Heather Norman                     2239  Herriman  UT USA      34   F     219 30-34  1:09:10.6  1:11:29.6 11:08/M
 2065    Lisa Ashton                        2966  South Jordan  UT US   42   F      94 40-44  1:09:17.5  1:11:37.4 11:09/M
 2066    Steve Hall                         1190  Billings  MT USA      34   M     142 30-34  1:09:25.8  1:11:04.3 11:11/M
 2067    Ronald Tanner                      1609  Sandy  UT USA         54   M      73 50-54  1:09:29.3  1:12:07.9 11:11/M
 2068    Liza Johnson                       2299  Cottonwood Heights    34   F     220 30-34  1:09:30.4  1:12:26.3 11:11/M
 2069    Amy Smith                          1625  Morgan  UT USA        55   F      24 55-59  1:09:30.5  1:09:50.3 11:11/M
 2070    Dawna Shelley                      1613  American Fork  UT U   38   F     154 35-39  1:09:31.4  1:13:30.2 11:12/M
 2071    Lindsey Scano                      1721  Murray  UT USA        23   F     143 19-24  1:09:35.1  1:17:15.7 11:12/M
 2072    Camille Andersen                   2395  Salt Lake City  UT    26   F     185 25-29  1:09:35.2  1:17:16.0 11:12/M
 2073    Jessica Walker                     1761  Slc  UT USA           23   F     144 19-24  1:09:36.0  1:17:16.4 11:12/M
 2074    Evelyn Gonzalez                    3145  Solana Beach  CA US    9   F       5  1-11  1:09:37.1  1:10:39.3 11:13/M
 2075    Mary Davies                        1065  Orem  UT USA          40   F      95 40-44  1:09:40.9  1:12:33.6 11:13/M
 2076    Kiershta Snarr                     1631  Ogden  UT USA         25   F     186 25-29  1:09:43.1  1:11:32.8 11:14/M
 2077    Marci Anderson                     3109  Salt Lake City  UT    29   F     187 25-29  1:09:43.3  1:12:16.7 11:14/M
 2078    Michelle Behrmann                  1495  Riverton  UT USA      50   F      58 50-54  1:09:43.7  1:12:24.3 11:14/M
 2079    Larry Peterson                     1399  Sandy  UT USA         65   M      18 65-69  1:09:44.1  1:12:22.3 11:14/M
 2080    Dodi Sorensen                      2506  Bountiful  UT USA     38   F     155 35-39  1:09:45.7  1:10:27.6 11:14/M
 2081    Peggi Silva                        2049  West Valley City  U   39   F     156 35-39  1:09:46.1  1:11:24.2 11:14/M
 2082    Katie Whelan                       2174  Murray  UT USA        22   F     145 19-24  1:09:46.3  1:10:41.6 11:14/M
 2083    Lindsay Strong                     1001  Bountiful  UT USA     26   F     188 25-29  1:09:47.7  1:12:09.9 11:14/M
 2084    Robert Upwall                      2885  Salt Lake City  UT    37   M     115 35-39  1:09:48.2  1:09:48.2 11:14/M
 2085    Alison Cox                         1109  Layton  UT USA        25   F     189 25-29  1:09:53.4  1:12:02.9 11:15/M
 2086    Ashley Potter                      2757  Orem  UT USA          27   F     190 25-29  1:09:53.6  1:12:02.9 11:15/M
 2087    Gabriel Marcos                     2720  Salt Lake City  UT    32   M     143 30-34  1:09:54.9  1:09:54.9 11:15/M
 2088    Shannon Wilson                     3206  Saratoga Springs  U   29   F     191 25-29  1:10:01.6  1:12:53.7 11:16/M
 2089    Amber Mason                        1446  West Point  UT USA    32   F     221 30-34  1:10:05.9  1:11:53.6 11:17/M
 2090    Lindi Salmond                      1474  Centerville  UT USA   26   F     192 25-29  1:10:13.6  1:11:28.3 11:18/M
 2091    Melissa Nelson                     1817  West Jordan  UT USA   38   F     157 35-39  1:10:14.7  1:12:53.2 11:19/M
 2092    Spencer Slade                      2304  Cottonwood Heights    28   M     139 25-29  1:10:16.4  1:17:23.1 11:19/M
 2093    Romeo Galang                       2736  West Jordan  UT USA   37   M     116 35-39  1:10:17.7  1:13:42.5 11:19/M
 2094    Lacey Paynter                      2342  West Jordan  UT USA   20   F     146 19-24  1:10:19.5  1:13:00.3 11:19/M
 2095    Darcy Rawson                       2040  Taylorsville  UT US   35   F     158 35-39  1:10:20.4  1:12:48.7 11:20/M
 2096    Diana Lee Thompson                 2686  Salt Lake City  UT    61   F       9 60-64  1:10:20.4  1:10:22.6 11:20/M
 2097    Tabatha Hadfield                   2745  Salt Lake City  UT    30   F     222 30-34  1:10:21.0  1:12:04.0 11:20/M
 2098    Lisa Davies                        1392  Pocatello  ID USA     31   F     223 30-34  1:10:22.9  1:12:57.9 11:20/M
 2099    Shannon Lopez                      2041  Tooele  UT USA        36   F     159 35-39  1:10:27.5  1:12:56.2 11:21/M
 2100    Emily Quigley                      2262  Kaysville  UT USA     13   F      20 12-14  1:10:32.9  1:13:09.0 11:21/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 2101    Tyson Jensen                       3063  Fruit Heights  UT U   14   M      23 12-14  1:10:34.1  1:11:52.3 11:22/M
 2102    Kara Holmes                        2134  Provo  UT USA         37   F     160 35-39  1:10:37.6  1:16:49.9 11:22/M
 2103    Robert Bailey                      1168  West Jordan  UT USA   38   M     117 35-39  1:10:37.8  1:13:31.1 11:22/M
 2104    June Carter                        2192  Provo  UT USA         32   F     224 30-34  1:10:40.4  1:16:52.6 11:23/M
 2105    Victor Pollak                       954  Salt Lake City  UT    62   M      37 60-64  1:10:42.8  1:12:27.3 11:23/M
 2106    James Barker                       1665  St. George  UT USA    28   M     140 25-29  1:10:44.3  1:12:42.6 11:23/M
 2107    Craig Swaggerty                    3259  Sandy  UT USA         48   M      93 45-49  1:10:44.8  1:13:02.5 11:23/M
 2108    Diana McFarland                    2208  Syracuse  UT USA      45   F      53 45-49  1:10:53.4  1:12:58.3 11:25/M
 2109    Stephen Durham                     2253  Salt Lake City  UT    25   M     141 25-29  1:10:54.8  1:12:34.5 11:25/M
 2110    Julie Alder                        1293  West Bountiful  UT    41   F      96 40-44  1:10:59.2  1:11:28.2 11:26/M
 2111    Catherine Atnid                    3274  West Valley Cit  UT   40   F      97 40-44  1:11:00.0  1:19:29.6 11:26/M
 2112    Kenyon Allred                      2110  Salt Lake City  UT    56   M      60 55-59  1:11:03.0  1:12:02.1 11:26/M
 2113    Amy Tolman                         1568  Salt Lake City  UT    34   F     225 30-34  1:11:03.9  1:13:38.8 11:26/M
 2114    Aunalia Rasmussen                  1591  Lehi  UT USA          32   F     226 30-34  1:11:05.3  1:12:01.1 11:27/M
 2115    Gretchen Devine                    2571  Salt Lake City  UT    23   F     147 19-24  1:11:07.7  1:12:05.7 11:27/M
 2116    Ingrid Price                       2569  Salt Lake City  UT    23   F     148 19-24  1:11:07.8  1:12:05.5 11:27/M
 2117    Suzanne Martin                     1652  Farmington  UT USA    53   F      59 50-54  1:11:10.7  1:13:56.8 11:28/M
 2118    Susan Shultz                       2119  Park City  UT USA     54   F      60 50-54  1:11:10.9  1:13:56.9 11:28/M
 2119    Cindy Holtom                       2319  Salt Lake City  UT    29   F     193 25-29  1:11:16.2  1:13:05.2 11:29/M
 2120    Bettyanne Brvin                    3257  Sandy  UT USA         54   F      61 50-54  1:11:16.5  1:13:28.5 11:29/M
 2121    Cheryl Sommers                     1239  Smyrna  TN USA        49   F      54 45-49  1:11:17.0  1:15:56.2 11:29/M
 2122    Erin Vanorden                      2614  Salt Lake City  UT    24   F     149 19-24  1:11:17.4  1:14:21.8 11:29/M
 2123    Zane Smith                         2302  Provo  UT USA         31   M     144 30-34  1:11:20.1  1:13:50.0 11:29/M
 2124    Tennille Smith                     1754  Sandy  UT USA         34   F     227 30-34  1:11:20.6  1:13:51.0 11:29/M
 2125    Sharon Crowton                     1149  Pleasant View  UT U   41   F      98 40-44  1:11:22.9  1:13:24.6 11:30/M
 2126    Jennifer Jacobson                  1299  Boise  ID USA         13   F      21 12-14  1:11:23.5  1:12:46.3 11:30/M
 2127    Blaine Jacobson                    1297  Boise  ID USA         55   M      61 55-59  1:11:23.9  1:12:46.5 11:30/M
 2128    Hayley Page                        2219  Sandy  UT USA         15   F      78 15-18  1:11:25.4  1:13:20.4 11:30/M
 2129    Paul Sheffield                     2095  Riverton  UT USA      36   M     118 35-39  1:11:28.0  1:13:25.2 11:30/M
 2130    Isaac McElhaney                    2488  West Jordan  UT USA   22   M      93 19-24  1:11:30.9  1:13:46.2 11:31/M
 2131    Marci Barker                       1413  St. George  UT USA    29   F     194 25-29  1:11:33.3  1:13:30.9 11:31/M
 2132    Aaron Rennaker                     1732  North Salt Lake  UT   28   M     142 25-29  1:11:38.9  1:13:51.7 11:32/M
 2133    Betsy Hoenes                       1363  Salt Lake City  UT    56   F      25 55-59  1:11:43.2  1:14:47.5 11:33/M
 2134    Suzie Robertson                    1229  West Jordan  UT USA   29   F     195 25-29  1:11:49.8  1:13:14.2 11:34/M
 2135    Ginger Higgins                     1999  Cottonwood Heights    25   F     196 25-29  1:11:49.9  1:14:00.2 11:34/M
 2136    Michele Denkers                    1492  Salt Lake City  UT    44   F      99 40-44  1:11:50.0  1:14:26.1 11:34/M
 2137    Marie Lefler                       1098  Clearfield  UT USA    28   F     197 25-29  1:11:50.5  1:13:00.2 11:34/M
 2138    Randall Yeates                      928  Taylorsville  UT US   62   M      38 60-64  1:11:51.5  1:14:02.9 11:34/M
 2139    Talena Kerr                        2511  Hanford  CA USA       41   F     100 40-44  1:11:54.9  1:15:31.1 11:35/M
 2140    Cynthia Jacobson                   1298  Boise  ID USA         52   F      62 50-54  1:11:56.9  1:13:19.6 11:35/M
 2141    Dottie Lou Brems-Yeates             929  Taylorsville  UT US   50   F      63 50-54  1:11:57.2  1:14:07.5 11:35/M
 2142    Lindsey Lambert                    1629  West Valley City  U   30   F     228 30-34  1:12:00.5  1:15:07.4 11:36/M
 2143    Wendy Strobell                     2320  Clearfield  UT USA    30   F     229 30-34  1:12:08.4  1:13:57.7 11:37/M
 2144    Anita Shaw                         2140  West Valley City  U   54   F      64 50-54  1:12:11.9  1:13:48.9 11:37/M
 2145    Merrick Klingler                   2532  Murray  UT USA        10   M      13  1-11  1:12:15.7  1:12:25.1 11:38/M
 2146    Jodi Clark                         2991  Salt Lake City  UT    38   F     161 35-39  1:12:16.4  1:14:03.5 11:38/M
 2147    Ranae Lems                         2144  West Jordan  UT USA   28   F     198 25-29  1:12:31.7  1:14:29.6 11:41/M
 2148    Keri Pond                           885  Midvale  UT USA       41   F     101 40-44  1:12:35.9  1:13:17.1 11:41/M
 2149    Christopher Ottesen                2459  South Jordan  UT US   41   M      91 40-44  1:12:39.1  1:15:00.5 11:42/M
 2150    Thomas Gregory                     2721  Salt Lake City  UT    83   M       1 80-99  1:12:42.6  1:13:38.2 11:42/M
 2151    Kris Matthews                      2124  Salt Lake City  UT    57   F      26 55-59  1:12:52.5  1:16:11.6 11:44/M
 2152    Megan Cross                        1852  Riverton  UT USA      27   F     199 25-29  1:12:59.8  1:15:57.5 11:45/M
 2153    Bethany Maloney                    1541  Eugene  OR USA        22   F     150 19-24  1:13:00.4  1:14:14.9 11:45/M
 2154    Julie Anderson                     1220  Salt Lake City  UT    27   F     200 25-29  1:13:01.2  1:14:23.6 11:45/M
 2155    Angela Yates                       2979  Salt Lake City  UT    20   F     151 19-24  1:13:02.2  1:15:50.5 11:46/M
 2156    Jentry Rutland                     2978  South Jordan  UT US   21   F     152 19-24  1:13:04.9  1:15:52.9 11:46/M
 2157    Frank Vandersloot                  1760  Idaho Falls  ID USA   61   M      39 60-64  1:13:09.3  1:14:12.4 11:47/M
 2158    Darlene Gillespie                  2012  Eagle Mountain  UT    46   F      55 45-49  1:13:12.9  1:16:02.4 11:47/M
 2159    Kevin Clark                        2098  Murray  UT USA        33   M     145 30-34  1:13:14.0  1:17:06.3 11:48/M
 2160    Julie Sutherland                   2100  Murray  UT USA        30   F     230 30-34  1:13:14.2  1:17:06.4 11:48/M
 2161    Brent Nilsen                       2835  Salt Lake City  UT    63   M      40 60-64  1:13:15.3  1:13:23.6 11:48/M
 2162    M Grant Page                       2101  Provo  UT USA         83   M       2 80-99  1:13:20.6  1:15:35.8 11:49/M
 2163    Ben Ostler                         2426  Salt Lake City  UT     9   M      14  1-11  1:13:20.7  1:16:13.8 11:49/M
 2164    Nancy Horrocks                     1079  Lehi  UT USA          33   F     231 30-34  1:13:23.1  1:13:23.1 11:49/M
 2165    Tori Jensen                        3062  Fruit Heights  UT U   20   F     153 19-24  1:13:25.0  1:14:42.6 11:49/M
 2166    Lynley Rowan                       3065  Fruit Heights  UT U   43   F     102 40-44  1:13:25.0  1:14:42.5 11:49/M
 2167    Todd Jensen                        3064  Fruit Heights  UT U   51   M      74 50-54  1:13:25.6  1:14:42.7 11:49/M
 2168    Megan Schow                        1994  West Jordan  UT USA   24   F     154 19-24  1:13:36.1  1:18:35.0 11:51/M
 2169    Caron Perry                         979  South Jordan  UT US   30   F     232 30-34  1:13:36.2  1:18:34.7 11:51/M
 2170    Susan Venikite                     3322  Salt Lake City  UT    36   F     162 35-39  1:13:36.6  1:16:25.1 11:51/M
 2171    Annalissa Rausch                   1215  Holladay  UT USA      33   F     233 30-34  1:13:40.7  1:15:56.4 11:52/M
 2172    Jessica Kearns                     1538  North Salt Lake  UT   30   F     234 30-34  1:13:41.8  1:13:41.8 11:52/M
 2173    Wendy Ashton                       2951  Carson City  NV USA   33   F     235 30-34  1:13:53.1  1:14:20.4 11:54/M
 2174    Rebecca Burton                     2952  Sandy  UT USA         33   F     236 30-34  1:13:54.9  1:14:22.4 11:54/M
 2175    Joseph Graham                      1524  Farmington  UT USA    31   M     146 30-34  1:13:58.9  1:15:59.9 11:55/M
 2176    Juliet Traylor                     3146  Montclair  NJ USA     10   F       6  1-11  1:14:05.7  1:15:07.4 11:56/M
 2177    Kristy Adderley                    3323  West Valley Cit  UT   30   F     237 30-34  1:14:07.4  1:15:54.3 11:56/M
 2178    Randy Thurber                      2294  Salt Lake City  UT    59   M      62 55-59  1:14:17.7  1:16:43.8 11:58/M
 2179    Samantha Leishman                  2913  Cottonwood Heig  UT   12   F      22 12-14  1:14:18.3  1:18:05.4 11:58/M
 2180    Elizabeth Briscoe                  1614  South Jordan  UT US   39   F     163 35-39  1:14:39.9  1:16:13.2 12:01/M
 2181    Leah Forster                       1121  Salt Lake City  UT    42   F     103 40-44  1:14:50.5  1:17:44.2 12:03/M
 2182    Sammy Fan                          1735  Holladay  UT USA      30   M     147 30-34  1:14:52.6  1:17:43.0 12:03/M
 2183    Megan Fan                          1734  Holladay  UT USA      27   F     201 25-29  1:14:53.1  1:17:42.4 12:04/M
 2184    Merrillyn Day                      3215  Salt Lake City  UT    41   F     104 40-44  1:14:59.0  1:17:57.7 12:04/M
 2185    Tammy Georgeson                    2917  Salt Lake City  UT    34   F     238 30-34  1:14:59.4  1:17:58.1 12:04/M
 2186    Lane Clark                         2559  West Jordan  UT USA   39   M     119 35-39  1:14:59.9  1:17:47.4 12:04/M
 2187    Amanda McReynolds                  2355  Taylorsville  UT US   26   F     202 25-29  1:15:05.8  1:17:23.5 12:05/M
 2188    Peggy Shadel                       1092  South Jordan  UT US   56   F      27 55-59  1:15:08.4  1:15:43.2 12:06/M
 2189    Katie McReynolds                   2485  Taylorsville  UT US   30   F     239 30-34  1:15:17.7  1:17:35.3 12:07/M
 2190    Brett Harman                       3166  Salt Lake City  UT    55   M      63 55-59  1:15:21.7  1:17:21.8 12:08/M
 2191    Matthew Snow                       2350  Farmington  UT USA    35   M     120 35-39  1:15:32.0  1:16:05.5 12:10/M
 2192    Amber Johnson                      2097  Las Vegas  NV USA     27   F     203 25-29  1:15:39.6  1:18:45.1 12:11/M
 2193    Christine McElhaney                2043  Taylorsville  UT US   54   F      65 50-54  1:15:40.5  1:17:53.2 12:11/M
 2194    Donna McReavy                      1358  Tooele  UT USA        42   F     105 40-44  1:15:46.6  1:16:21.3 12:12/M
 2195    Jeffrey Robinson                   2734  Salt Lake City  UT    55   M      64 55-59  1:15:50.1  1:18:53.4 12:13/M
 2196    Jerica Robinson                    2737  Salt Lake City  UT    25   F     204 25-29  1:15:50.2  1:18:53.5 12:13/M
 2197    Dakota Saunders                    1947  Herriman  UT USA      16   F      79 15-18  1:15:57.9  1:18:25.1 12:14/M
 2198    Hailie Wilde                       1552  Draper  UT USA        22   F     155 19-24  1:15:59.2  1:16:51.8 12:14/M
 2199    Madeline Wariner                   1783  Centerville  UT USA   35   F     164 35-39  1:15:59.9  1:17:03.7 12:14/M
 2200    Diane Teece                        2859  Salt Lake City  UT    70   F       3 70-79  1:16:00.3  1:18:54.3 12:14/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 2201    Christopher Erskine                2339  Chandler  AZ USA      36   M     121 35-39  1:16:03.1  1:18:44.8 12:15/M
 2202    Zachary Erskine                    2340  Chandler  AZ USA       9   M      15  1-11  1:16:03.1  1:18:44.8 12:15/M
 2203    Mara Hayes                         2037  Farmington  UT USA    10   F       7  1-11  1:16:06.5  1:18:11.3 12:15/M
 2204    David Geary                        1208  Salt Lake City  UT    41   M      92 40-44  1:16:07.1  1:17:56.1 12:15/M
 2205    Emily Adams                        3003  Salt Lake City  UT    35   F     165 35-39  1:16:09.5  1:26:20.6 12:16/M
 2206    Kari Tuft                          3213                        33   F     240 30-34  1:16:10.0  1:17:06.0 12:16/M
 2207    Kayla Stober                       1925  West Jordan  UT USA   17   F      80 15-18  1:16:10.1  1:17:20.4 12:16/M
 2208    Aimee Wagner                       1258  Sandy  UT USA         31   F     241 30-34  1:16:10.2  1:17:06.0 12:16/M
 2209    Dane Adams                         3002  Salt Lake City  UT     5   M      16  1-11  1:16:10.7  1:26:20.3 12:16/M
 2210    Dana Adams                         3004  Layton  UT USA        36   F     166 35-39  1:16:12.0  1:26:23.0 12:16/M
 2211    Bonnie Munson                      1033  Farr West  UT USA     55   F      28 55-59  1:16:13.1  1:19:36.6 12:16/M
 2212    Angela Thompson                    1086  Ogden  UT USA         38   F     167 35-39  1:16:19.5  1:18:39.2 12:17/M
 2213    Thomas Clark                       3011  Lehi  UT USA           8   M      17  1-11  1:16:22.8  1:18:29.2 12:18/M
 2214    Ashley Gray                        1303  Salt Lake City  UT    25   F     205 25-29  1:16:23.1  1:19:48.6 12:18/M
 2215    Tyson Farr                         2925  Bountiful  UT USA     14   M      24 12-14  1:16:23.6  1:19:00.7 12:18/M
 2216    Heather Page                       2199  Murray  UT USA        26   F     206 25-29  1:16:28.2  1:19:53.4 12:19/M
 2217    Debbie Rasmussen                   2357  West Jordan  UT USA   59   F      29 55-59  1:16:30.8  1:18:50.1 12:19/M
 2218    Kenneth Nielsen                    2588  Salt Lake City  UT    36   M     122 35-39  1:16:41.3  1:19:08.7 12:21/M
 2219    Danaanne Burnham                   1165  Centerville  UT USA   23   F     156 19-24  1:16:43.3  1:17:48.5 12:21/M
 2220    Emily Barfuss                      2475  S Jordan  UT USA      35   F     168 35-39  1:16:48.4  1:18:21.1 12:22/M
 2221    Jessica Slade                      2305  Cottonwood Heights    24   F     157 19-24  1:16:57.9  1:20:37.7 12:23/M
 2222    Jennifer Gaerte                    2825  Woods Cross  UT USA   27   F     207 25-29  1:16:59.8  1:18:44.9 12:24/M
 2223    Sarah Weaver                       2584  Sandy  UT USA         38   F     169 35-39  1:17:00.8  1:19:24.7 12:24/M
 2224    Janice Pyper                       2392  Holladay  UT USA      64   F      10 60-64  1:17:06.1  1:19:36.6 12:25/M
 2225    Melody Anderson                    2425  Salt Lake City  UT    28   F     208 25-29  1:17:06.5  1:19:36.5 12:25/M
 2226    Barbara Olsen                      2915  Cottonwood Heig  UT   55   F      30 55-59  1:17:09.7  1:20:56.6 12:25/M
 2227    Jill Clark                         3008  Lehi  UT USA          40   F     106 40-44  1:17:16.3  1:19:22.9 12:27/M
 2228    Benjamin Bywater                   2854  Holladay  UT          12   M      25 12-14  1:17:22.7  1:19:58.4 12:28/M
 2229    Marilee Cracroft                   2926  Salt Lake City  UT    53   F      66 50-54  1:17:27.9  1:20:25.5 12:28/M
 2230    Kim Cobler                         3307  Holladay  UT          45   F      56 45-49  1:17:30.5  1:18:49.5 12:29/M
 2231    Kate Page                          2171  Salt Lake City  UT    33   F     242 30-34  1:17:32.6  1:19:34.7 12:29/M
 2232    Melissa Cooper                      961  Midvale  UT USA       35   F     170 35-39  1:17:35.8  1:20:44.1 12:30/M
 2233    Jerron Snow                        2227  Sandy  UT USA         31   M     148 30-34  1:17:49.7  1:21:18.5 12:32/M
 2234    Simon Jones                        2478  Salt Lake City  UT     9   M      18  1-11  1:18:08.5  1:22:08.7 12:35/M
 2235    Kayla Jones                        2477  Salt Lake City  UT    31   F     243 30-34  1:18:08.7  1:22:09.0 12:35/M
 2236    Kira Steffensen                    2597  Layton  UT USA        28   F     209 25-29  1:18:10.2  1:18:31.9 12:35/M
 2237    Kyler Farr                         2924  Bountiful  UT USA     12   M      26 12-14  1:18:10.3  1:20:46.4 12:35/M
 2238    Zach Miller                        3092  Draper  UT USA        12   M      27 12-14  1:18:10.5  1:20:46.7 12:35/M
 2239    Niel Stout                         2389  Taylorsville  UT US   51   M      75 50-54  1:18:18.2  1:20:16.7 12:37/M
 2240    Heather Genessy                    1948  Herriman  UT USA      31   F     244 30-34  1:18:18.8  1:20:44.5 12:37/M
 2241    Brooklyn Farr                      2923  Bountiful  UT USA     10   F       8  1-11  1:18:19.8  1:20:57.6 12:37/M
 2242    Kristi Farr                        2922  Bountiful  UT USA     36   F     171 35-39  1:18:19.9  1:20:57.6 12:37/M
 2243    Ashley Gosselin                    1134  Provo  UT USA         27   F     210 25-29  1:18:36.9  1:24:58.2 12:39/M
 2244    Cindy Miller                       3091  Draper  UT USA        41   F     107 40-44  1:18:38.9  1:21:16.2 12:40/M
 2245    Ashok Tuteja                       2346  Salt Lake City  UT    53   M      76 50-54  1:18:39.5  1:18:49.6 12:40/M
 2246    Brandee Sommer                     2747  West Jordan  UT USA   30   F     245 30-34  1:18:42.4  1:21:04.0 12:40/M
 2247    Elizabeth Schultz                  2427  Salt Lake City  UT    50   F      67 50-54  1:18:48.0  1:19:07.2 12:41/M
 2248    Micah Durham                       2524  Salt Lake City  UT    21   F     158 19-24  1:18:52.2  1:20:32.1 12:42/M
 2249    Jennie Archibeque                  2317  Salt Lake City  UT    35   F     172 35-39  1:18:53.8  1:22:30.6 12:42/M
 2250    Carrie Sue Nelson                  1133  Sandy  UT USA         21   F     159 19-24  1:18:54.9  1:20:26.8 12:42/M
 2251    Patricia Berckman                  2278  Salt Lake City  UT    57   F      31 55-59  1:19:18.2  1:20:34.8 12:46/M
 2252    Marilyn Caracena                   1174  Baggs  WY USA         61   F      11 60-64  1:19:18.7  1:22:07.2 12:46/M
 2253    Jenni Oman                         1173  Salt Lake City  UT    29   F     211 25-29  1:19:21.8  1:22:10.4 12:47/M
 2254    Mike Bishop                        1105  Woods Cross  UT USA   29   M     143 25-29  1:19:25.3  1:22:13.2 12:47/M
 2255    Jessie Dalton                      1410  Riverton  UT USA      26   F     212 25-29  1:19:26.8  1:23:01.0 12:47/M
 2256    Melanie Hall                       3324  Tooele  UT USA        33   F     246 30-34  1:19:28.5  1:21:40.7 12:48/M
 2257    Ken Ballantyne                      973  Moab  UT USA          55   M      65 55-59  1:19:35.7  1:21:45.9 12:49/M
 2258    Angie Johnson                      2151  Eagle Mountain  UT    33   F     247 30-34  1:19:38.0  1:21:53.9 12:49/M
 2259    Jason Johnson                      2150  Eagle Mountain  UT    33   M     149 30-34  1:19:38.2  1:21:54.0 12:49/M
 2260    Angela Harman                      3288  Bountiful  UT USA     35   F     173 35-39  1:19:42.7  1:22:30.5 12:50/M
 2261    Rachel Hall                        3325  Salt Lake City  UT    30   F     248 30-34  1:19:44.9  1:21:57.0 12:50/M
 2262    Mcsean Thompson                    3300  Salt Lake City  UT    32   M     150 30-34  1:19:45.1  1:21:02.1 12:51/M
 2263    Mason Lewis                        1848  Sandy  UT USA          9   M      19  1-11  1:19:49.8  1:21:00.6 12:51/M
 2264    Jeremy Johnson                     3201  Bountiful  UT USA     38   M     123 35-39  1:19:57.7  1:24:35.1 12:52/M
 2265    Kellie Jarvies                     2265  South Jordan  UT US   52   F      68 50-54  1:20:00.4  1:25:13.0 12:53/M
 2266    Evertt Williams                    1451  Alpine  UT USA        55   M      66 55-59  1:20:16.8  1:22:04.3 12:56/M
 2267    Janet Williams                     1450  Alpine  UT USA        54   F      69 50-54  1:20:17.1  1:22:04.4 12:56/M
 2268    Wings Kesler                       1588  Holladay  UT USA      63   M      41 60-64  1:20:20.6  1:21:59.2 12:56/M
 2269    Kevin Trost                        3080  Sandy  UT USA         30   M     151 30-34  1:20:21.5  1:21:23.2 12:56/M
 2270    Brian Cahill                       2683  Salt Lake City  UT    52   M      77 50-54  1:20:27.4  1:21:02.0 12:57/M
 2271    Dianna Iwaniec                     1309  Salt Lake City  UT    36   F     174 35-39  1:20:30.5  1:21:19.1 12:58/M
 2272    Stephanie Bowers                   1596  South Jordan  UT US   24   F     160 19-24  1:20:41.1  1:23:03.7 13:00/M
 2273    Michael Bowers                     1597  South Jordan  UT US   55   M      67 55-59  1:20:41.8  1:23:04.1 13:00/M
 2274    Brandy Rood                        1144  Magna  UT USA         26   F     213 25-29  1:20:48.7  1:22:57.3 13:01/M
 2275    Rachel Worthen                     1131  Springville  UT USA   26   F     214 25-29  1:21:13.8  1:27:34.8 13:05/M
 2276    Kristina Nielson                   2451  Midvale  UT USA       29   F     215 25-29  1:21:39.4  1:24:13.3 13:09/M
 2277    Amanda Bywater                     2856  Holladay  UT          10   F       9  1-11  1:21:40.7  1:24:15.1 13:09/M
 2278    Stephanie Bywater                  2855  Holladay  UT          40   F     108 40-44  1:21:42.9  1:24:18.3 13:09/M
 2279    Juli Dempewolf                     1573  Midvale  UT USA       34   F     249 30-34  1:21:53.2  1:24:21.0 13:11/M
 2280    Jeremy Assmus                      3081  Lehi  UT USA          27   M     144 25-29  1:22:03.4  1:23:06.0 13:13/M
 2281    Kathy Archuleta                    1477  Clearfield  UT USA    33   F     250 30-34  1:22:05.1  1:25:17.6 13:13/M
 2282    David Zwald                        1051  West Jordan  UT USA   49   M      94 45-49  1:22:08.0  1:24:12.9 13:14/M
 2283    Heidi Lebaron                      2186  Murray  UT USA        28   F     216 25-29  1:22:21.4  1:22:59.1 13:16/M
 2284    John Christensen                    875  Salt Lake City  UT    41   M      93 40-44  1:22:39.6  1:22:52.9 13:19/M
 2285    Andrea Brewster                    1304  West Valley City  U   37   F     175 35-39  1:22:41.9  1:28:46.2 13:19/M
 2286    Teresa Robison                     2450  Salt Lake City  UT    50   F      70 50-54  1:22:45.1  1:26:06.2 13:20/M
 2287    Voneen Hyatt                       2724  Salt Lake City  UT    60   F      12 60-64  1:22:45.3  1:26:06.5 13:20/M
 2288    Katie Dautel                       1798  Riverton  UT USA      36   F     176 35-39  1:22:46.6  1:25:47.8 13:20/M
 2289    Jody Genessy                       1946  Herriman  UT USA      39   M     124 35-39  1:23:04.8  1:25:32.2 13:23/M
 2290    Ashlie Oakley                      2078  Salt Lake City  UT    29   F     217 25-29  1:23:09.9  1:25:19.7 13:23/M
 2291    Jessie Hayes                       2038  Farmington  UT USA     8   F      10  1-11  1:23:12.6  1:25:17.0 13:24/M
 2292    Natalie Hayes                      2039  Farmington  UT USA    34   F     251 30-34  1:23:13.2  1:25:17.6 13:24/M
 2293    Belinda Vandersloot                1759  Idaho Falls  ID USA   56   F      32 55-59  1:23:31.8  1:24:36.4 13:27/M
 2294    Emily Smith                        1758  Idaho Falls  ID USA   31   F     252 30-34  1:23:32.1  1:24:36.7 13:27/M
 2295    Cory Bridgewater                   1000  Slc  UT USA           32   M     152 30-34  1:23:34.4  1:25:51.3 13:27/M
 2296    Jenal Wise                         1368  Stansbury Park  UT    31   F     253 30-34  1:23:50.8  1:29:55.5 13:30/M
 2297    Jeffrey Peterson                   1400  Wvc  UT USA           31   M     153 30-34  1:23:58.8  1:26:33.1 13:31/M
 2298    Kimberly Christensen               1037  Riverton  UT USA      29   F     218 25-29  1:24:14.1  1:27:23.0 13:34/M
 2299    Curtis Beckstrom                   1468  Tooele  UT USA        51   M      78 50-54  1:24:42.5  1:40:07.4 13:38/M
 2300    Gayle Larson                       2085  New Canaan  CT USA    49   F      57 45-49  1:24:44.9  1:26:48.5 13:39/M

                                                                                                  Chip        Gun 
 Place   Name                              Bib No  City                Age Gend    Age Group      Time       Time     Pace
 2301    Erin Roring                        1475  Slc  UT USA           29   F     219 25-29  1:24:52.7  1:28:10.0 13:40/M
 2302    Kyra Oxborrow                      1440  Slc  UT USA           25   F     220 25-29  1:24:53.0  1:28:10.2 13:40/M
 2303    Kenneth Wabel                      2887  West Jordan  UT USA   60   M      42 60-64  1:25:05.0  1:26:23.1 13:42/M
 2304    Jill Miller                        1558  South Jordan  UT US   22   F     161 19-24  1:25:16.7  1:29:06.0 13:44/M
 2305    Celeste Bailey                     2276  American Fork  UT U   30   F     254 30-34  1:25:22.1  1:26:47.8 13:45/M
 2306    Natalie Kershaw                     983  Palo Alto  CA USA     22   F     162 19-24  1:25:24.2  1:27:27.4 13:45/M
 2307    Shelby Burke                       1872  Wvc  UT USA           13   F      23 12-14  1:25:29.1  1:27:15.7 13:46/M
 2308    John Wright                        3226  Salt Lake City  UT    48   M      95 45-49  1:25:54.6  1:26:06.3 13:50/M
 2309    Maxine Shoell                      2833  Salt Lake City  UT    46   F      58 45-49  1:26:11.3  1:26:22.9 13:53/M
 2310    Leesa Myers                        2044  Midvale  UT USA       51   F      71 50-54  1:26:13.0  1:28:31.1 13:53/M
 2311    Jared Green                        1612  Ogden  UT USA         30   M     154 30-34  1:26:20.4  1:40:00.9 13:54/M
 2312    Elizabeth Green                    1611  Ogden  UT USA         29   F     221 25-29  1:26:21.4  1:40:02.2 13:54/M
 2313    Antonio Serrato                    3116  Salt Lake City  UT    65   M      19 65-69  1:26:22.9  1:28:38.4 13:54/M
 2314    Cindee Stanley                     1880  Roy  UT USA           55   F      33 55-59  1:26:38.8  1:28:47.1 13:57/M
 2315    Natalie Olsen                      2906  Cottonwood Heights    22   F     163 19-24  1:27:14.6  1:31:02.1 14:03/M
 2316    Ryan Olsen                         2908  Cottonwood Heig  UT   22   M      94 19-24  1:27:14.8  1:31:02.1 14:03/M
 2317    Daveline Winter                    1318  Salt Lake City  UT    67   F       3 65-69  1:27:36.3  1:29:25.9 14:06/M
 2318    Christine Herron                   1152  Taylorsville  UT US   63   F      13 60-64  1:27:38.7  1:29:28.1 14:07/M
 2319    Catie Findlay                      1068  West Jordan  UT USA   25   F     222 25-29  1:28:53.7  1:31:16.1 14:19/M
 2320    Crystal McQueen                    2982  Salt Lake City  UT    27   F     223 25-29  1:29:38.5  1:32:52.0 14:26/M
 2321    Morgun McQueen                     2983  Salt Lake City  UT    28   M     145 25-29  1:29:38.6  1:32:52.2 14:26/M
 2322    Lisa Kaloczi                       1502  Salt Lake City  UT    31   F     255 30-34  1:29:58.3  1:32:32.7 14:29/M
 2323    Tyler Kerr                         3102  Hanford  CA USA       11   M      20  1-11  1:31:26.1  1:35:02.4 14:43/M
 2324    Connie Epperson                    1335  Slc  UT USA           26   F     224 25-29  1:31:45.8  1:33:42.6 14:46/M
 2325    Shane Lewis                        1845  Sandy  VA USA         35   M     125 35-39  1:32:42.3  1:33:52.8 14:56/M
 2326    Jackson Lewis                      1847  Sandy  UT USA          9   M      21  1-11  1:32:45.4  1:33:55.8 14:56/M
 2327    Tiffany Rickey                     1151  Tooele  UT USA        26   F     225 25-29  1:32:50.5  1:34:59.1 14:57/M
 2328    Benjamin Hulleburg                 3030  Salt Lake City  UT     8   M      22  1-11  1:35:12.9  1:36:43.5 15:20/M
 2329    Angela Hulleberg                   3029  Salt Lake City  UT    35   F     177 35-39  1:35:14.7  1:36:45.2 15:20/M
 2330    Shannon Thatcher                   2492  Salt Lake City  UT    55   F      34 55-59  1:36:22.3  1:39:56.9 15:31/M
 2331    April Miller                       2493  Sandy  UT USA         37   F     178 35-39  1:36:22.5  1:39:57.4 15:31/M
 2332    John Cahill                        2685  Salt Lake City  UT    86   M       3 80-99  1:37:16.2  1:37:19.0 15:40/M
 2333    Madeline Quayle                    1166  South Jordan  UT US   68   F       4 65-69  1:38:04.9  1:40:30.7 15:48/M
 2334    Diana Lambert                      2899  Salt Lake City  UT    57   F      35 55-59  1:41:16.2  1:43:02.6 16:18/M
 2335    Anne Walker                        1768  Salt Lake City  UT    30   F     256 30-34  1:41:16.3  1:43:02.5 16:18/M
 2336    Lindsay Aagaard                    2901  Grantsville  UT USA   32   F     257 30-34  1:41:17.0  1:43:03.3 16:19/M
 2337    Amber Mangum                       1325  Sandy  UT USA         24   F     164 19-24  1:50:16.4  1:50:16.4 17:45/M
 2338    Jen Buttars                        2654  Sandy  UT USA         39   F     179 35-39  2:00:21.5  2:03:21.9 19:23/M
 2339    Meredith Eisenberg                 1582  Draper  UT USA        42   F     109 40-44  2:00:21.7  2:03:21.9 19:23/M
 2340    Darby Bailey McDonough             1029  Salt Lake City  UT    39   F     180 35-39  2:06:40.3  2:06:40.3 20:24/M
 2341    Megan Depaulis                     3078  Salt Lake City  UT    35   F     181 35-39  2:06:40.7  2:06:40.7 20:24/M
 2342    Alexa Sorensen                      423  West Jordan  UT USA   19   F     165 19-24  3:43:11.4  3:43:11.4 35:56/M
 2343    Tyler Kanegae                       425  West Jordan  UT USA   21   M      95 19-24  4:02:44.6  4:02:44.6 39:05/M